Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ........


Likando

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ποια είναι η γνώμη σας για τα επιδόματα;

 

Και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί λογικά αυτοί που φέρνουν στον κόσμο παραπάνω απο ένα παιδί έχουν και τα απαιτούμενα να του εξασφαλίσουν απρόοπτα και μη εώς την ενηλικίωση. Αυτό που με προβληματίζει και θεωρώ άδικο είναι τα επιδόματα που επιβαρύνουν όλους εμάς που δεν έχουμε ακόμη παιδι η που δεν θα αποκτήσουμε τελικά για δικούς μας λόγους ....η και αυτούς που έχουν μόνο ένα παιδι...

 

Θεωρείτε σωστό να πληρώνουμε φόρους για τα επιδόματα των πολυτέκνων και όσοι βιαστούν να απαντήσουν για την υπογεννητικότητα και ότι θα χαΘούμε σαν έθνος οι Ελβετοί οι Ολλανδοί που έχουν υπογεννητικότητα δείχνει να μην έχουνε πρόβλημα ούτε θα χαθουνε σαν έθνος.

 

Ποια είναι η άποψη σας ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει, τώρα θα πέσει κράξιμο, αλλά θα πώ τη γνώμη μου και τέλος!Δεν θα απαντήσω..:cool:

Ναί είμαι κατά των πολυτεκνικών επιδομάτων ίσως επειδή έχω κάποια παραδείγματα ζωντανά που με έκαναν να έχω αυτή την άποψη!

Καταρχήν πιστεύω οτι για να κάνεις παιδια πρέπει να το θές και όχι για να σε πληρώνουν!

Δευτερον υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν 1 μόνο παιδί αλλά έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάγκη από κάποιους που έχουν 4 και παίρνουν το πολυτεκνικό!

Και φέρνω ένα παράδειγμα!Τριμελής οικογένεια, δουλεύει μόνο ο πατέρας με μισθό 700, δεν δικαιουται τίποτα!

6μελης οικογένεια δουλεύει ο πατέρας με μισθό 1500 και η μητέρα με μισθο 1000 δικαιούται επίδομα

Ποια από τις δυο περιπτώσεις έχει αναγκη από βοήθεια????Ασκηση για το σπίτι

 

Θα συμφωνούσα αν για να δοθει ένα επίδομα λαμβανονταν υπόψιν η γενικότερη οικονομική και περιουσιακή κατάσταση και όχι μόνο ο αριθμός παιδιών!

Link to comment
Share on other sites

επειδη υπαρχουν κ τα χειροτερα δηλ να καταστραφουν κ τα καλυτερα που πηγε να κανει το κρατος;φαντασου μια οικογ με 4 κ πανω παιδια που δουλευει μονο ενας.

ειναι ελαχιστοι οι πολυτεκνοι που εχουν τεραστιο εισοδημα κ δεν θα χρειαζοταν να το παρουν κ απειροι αυτοι που το εχουν αναγκη.

δεν συμφωνω με τη λογικη οτι εμεις πληρωνουμε.κ καποιος αλλος πληρωνει εμας.ετσι παει κ ετσι κινειται το χρημα.κ τη σερβιτορα στην καφετερια πχ εγω θα την πληρωσω αν επιλεξω να πιω εκει καφε αρα θα εχει δουλεια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

τα επιδοματα εχουν καθαρα προνοιακο χαρακτηρα καθως και μορφη "επιβραβευσης" για τις οικογενειες που κανουν πολλα παιδια. θα επρεπε να τα παιρνουν καθως αποτελουν και ενα επιπλεον κινητρο για την αποκτηση ενος ακομα παιδιου. πιο συγκεκριμενα οταν η εκκλησια ξεκινησε το θεσμο να επιδοτησει το 3ο παιδι της Θρακης, το αποτελεσμα ηταν κατι παραπανω απο ενθαρρυντικο. σαφως και δεν κανουμε παιδια για να παιρνουμε επιδοματα. κατι τετοιο ειναι κατακριτεο, αλλα δυστυχως υπαρχει και το εχω δει σε κοντινα μου προσωπα. το θεμα ειναι οτι θα επρεπε να λαμβανονται ως κριτηρια χορηγησης πολυτεκνικων επιδοματων επιμερους λεπτομερειες, οπως εισοδηματικα κριτηρια (οχι βεβαια αυτα που θεσπισε η κυβερνηση). θεωρω οτι ειναι καλο μετρο για την υπογεννητικοτητα και οσον αφορα τους Ολλανδους, σε προσφατη κουβεντα μου με φιλο που ζει στην Ολλανδια μου ανεφερε οτι ναι μεν η κυβερνητικη πολιτικη ειναι χαλαρη στο θεμα αυτο οπως και σε πολλα αλλα, αλλα δεν μπορεις να κλεινεις επ αοριστον τα ματια μπροστα στο προβλημα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πω μονο 2 πραγματα...αυτος που εχει 4 η 5 παιδια...αυριο μεθαυριο αυτα θα ειναι που θα εξασφαλισουν το συνταξιοδοτικο ...εναντι αυτου που εχει 1 παιδι (μα τι καθομαστε και λεμε αναρωτιεμαι στο μεταξυ...αντι να μονιασουμε και ειμαστε ενωμενοι απεναντι σ αυτους που πρεπει... οχι ..μ ενοχλει η μια μπλουζα που εχεις παραπανω...)

Το δευτερο... εχουν στην Ολλανδια υπογεννητικοτητα ??? Δεν νομιζω ..αλλα και παλι..στην Ολλανδια οσο μεγαλυτερο εισοδημα εχεις..τοσο πιο πολλα πληρωνεις...εναντι αυτων που δεν εχουν...δλδ αν εχεις εισοδημα 100.000 και πας στο νοσοκομειο (δεν υπαρχει ιδιωτικο..μονο δημοσιο..βεβαια ειναι καλυτερα και απ τα ιδιωτικα μας ) θα πληρωσει σαν να πηγαινει σε ιδιωτικο εδω στην ελλαδα..ενω στο διπλανο κρεβατι μπορει να ειναι καποιος που εχει εισοδημα 10.000 και να πληρωσει τιποτα...) Επισης για Ολλανδια το κρατος δινει επιδομα απ το πρωτο παιδι που γεννιεται (κατευθειαν απ το κρατος ειτε εχεις εταιρια ειτε εισαι υπαλληλος) ... ειναι δλδ και αυτο ενα επιδομα που το παιρνουν μονο αυτοι που εχουν παιδια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη ανηκω σε οικογενεια με 4 παιδια, τι νομιζετε οτι περνουν?το διμηνο περιπου 200 ευρω!!!!!δε νομιζω οτι ειναι ολοι σαν τη μενεγακη........δεν τους περισσευουν τα χρηματα ουτε κανανε παιδια για να τους πληρωνει το κρατος....αυτα τα θεωρω κακιες.......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις χώρες του δυτικού κόσμου οι οικογένειες που έχουν 2,3 ή ακόμα και 4 παιδιά δεν έχουν ανάγκη από ελεημοσύνες για να ζήσουν τα παιδιά τους. Οι μισθοί είναι τέτοιοι που σου επιτρέπουν να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου. Εδώ καταλήξαμε πολυτέλεια να έχει κάποιος 2 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ποια είναι η γνώμη σας για τα επιδόματα;

 

Και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί λογικά αυτοί που φέρνουν στον κόσμο παραπάνω απο ένα παιδί έχουν και τα απαιτούμενα να του εξασφαλίσουν απρόοπτα και μη εώς την ενηλικίωση. Αυτό που με προβληματίζει και θεωρώ άδικο είναι τα επιδόματα που επιβαρύνουν όλους εμάς που δεν έχουμε ακόμη παιδι η που δεν θα αποκτήσουμε τελικά για δικούς μας λόγους ....η και αυτούς που έχουν μόνο ένα παιδι...

 

Θεωρείτε σωστό να πληρώνουμε φόρους για τα επιδόματα των πολυτέκνων και όσοι βιαστούν να απαντήσουν για την υπογεννητικότητα και ότι θα χαΘούμε σαν έθνος οι Ελβετοί οι Ολλανδοί που έχουν υπογεννητικότητα δείχνει να μην έχουνε πρόβλημα ούτε θα χαθουνε σαν έθνος.

 

Ποια είναι η άποψη σας ;

 

Εχω γραψει πολλες φορες τη γνωμη μου σε παρομοιο θεμα και θα ειμαι συντομη και συνοπτικη. Καταρχην ΟΛΕΣ οι οικογενειες με χαμηλο εισοδημα πρεπει να βοηθιουνται. Επισης πρεπει να εχουν ΟΧΙ ΚΙΝΗΤΡΟ αλλα ενα στηριγμα οι γονεις που αποφασιζουν να γεννησουν παραπανω απο 1-2 παιδια. Καπου να στηριχτουν.

 

Επειτα στο παραδειγμα που φερνεις, ειναι δυο αντιθετες ακρες που δεν ειναι δικαιο αυτο. Δυο γονεις να εργαζονται με τετοιο εισοδημα, ειναι το ιδανικο και δεν ειναι πολλες.Παρε ή μπες στο περιοδικο των πολυτεκνων. Ποσοι φτωχοι ανθρωποι ή που τωρα ειναι χωρις δουλεια, ειναι πολυτεκνοι.

 

Αλλα ακομη και ετσι, πρεπει να ξερεις οτι οι πολυτεκνοι δε χωρανε σε δυαρι σπιτι(αρα μεγαλυτερο δανειο, θερμανση-κοινοχρηστα), δε χωρανε σε απλο αυτοκινητο(αλλο δανειο και περισσοτερη βενζινη, τελη κυκλοφοριας), δεν τους φτανει μισο κιλο κρεας τη μερα ουτε καν τα 2 κιλα γαλα την ημερα. Τα εξοδα ειναι μη συγκρισιμα λοιπον. Κανονικα και οι 2 οικογενειες πρεπει να στηριχτουν. Ειναι το εισοδημα δια 6 στην πολυτεκνη οικογενεια και το εισοδημα δια 3 σε αλλη οικογενεια.Και τα εξοδα στους πολυτεκνους, ειναι επι 6 ενω σε αλλη οικογενεια επι 3. Μαθηματικα, θα υπαρχει επιταχυνομενη φθινουσα πορεια. Σκεψου μονο τα ρουχα και τα σχολικα, εγγραφες κ.τ.λ. Εγω θα δωσω 80 ευρω για φορμες, ο αλλος 20, παπουτσια μετρια σε ποιοτητα 120 ευρω ενω ο αλλος 30...

 

Και τελος σε ξενες χωρες, υπαρχει επιδομα εφαπαξ πολυ ισχυρο, αμεση βοηθεια απο προνοια, ενισχυση ακομη και σε ρουχα, σε βοηθαν και διαμερισμα να βρεις και αν δεν μπορεις στο πληρωνουν (Βελγιο) και το καθε παιδι που γεννιεται παιρνει ισχυρο επιδομα απο τη γεννηση του.

 

Ομως γιατι εχει σημασια η γεννηση παιδιων; Εψαξα καποια δεδομενα και αλιευσα μερικα που βρηκα ενδιαφεροντα, σας τα προσφερω και αν θελετε παρτε τα! ;)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Για να γίνει ανανέωση του πληθυσμού μιας χώρας, ο δείκτης γονιμότητας ανά γυναίκα πρέπει να κυμαίνεται τουλάχιστον στο 2,1. Δυστυχώς, ο δείκτης γονιμότητας της Ελλάδας είναι στο 1,4, ενώ της Αλβανίας είναι διπλάσιος και της Τουρκίας τριπλάσιος. Από το 1980, η Ελλάδα έχει μείωση των γεννήσεων κατά 30%, και πολύ χαμηλό δείκτη γονιμότητας στην Ευρώπη και τη Μεσόγειο.

 

Υπάρχει συνεχής μείωση της γεννητικότητας και της θνησιμότητας γεγονός που δημιουργεί μια δημογραφική επανάσταση, δηλαδή λιγότερα παιδιά και περισσότεροι ηλικιωμένοι. To 1996, για πρώτη φορά στη μεταπολεμική περίοδο, οι θάνατοι άρχισαν να ξεπερνούν τις γεννήσεις, και η διαφορά αυξάνει κάθε χρόνο. Το 2000, περίπου το 20% του πληθυσμού της Ελλάδας ήταν άνω των 65 ετών και το 2030 θα είναι το 25%.

 

Η συνεχής γήρανση του πληθυσμού, έχει επίπτωση την χαμηλή αναλογία εργαζομένων / συνταξιούχων. Αυτή επηρεάζει όλους τους τομείς της οικονομίας, και της κοινωνικής ζωής, όπως επίσης και τη λειτουργία της αγοράς εργασίας.

 

 

Τα τελευταία χρόνια εισέρχονται ετησίως στο εργατικό δυναμικό περίπου 60.000 νέοι. Από την άλλη μεριά, εξέρχονται από το εργατικό δυναμικο. Oι μαθητές λιγοστεύουν, τα σχολεία κλείνουν, το διδακτικό προσωπικό ελαττώνεται. Ένα στα πέντε σχολεία κλείνει λόγω υπογεννητικότητας. Την τελευταία εξαετία κλείνουν κατά μέσο όρο 100 σχολεία το χρόνο, παρά τον σημαντικό αριθμό αλλοδαπών μαθητών.

 

 

Τα τελευταία χρόνια εισέρχονται ετησίως στο εργατικό δυναμικό περίπου 60.000 νέοι. Από την άλλη μεριά, εξέρχονται από το εργατικό δυναμικό, λόγω συνταξιοδότησης, θανάτου ή άλλων αιτίων, περίπου 80.000 άτομα.

 

 

Εφόσον αυξάνεται ο αριθμός των συνταξιούχων και μειώνεται ο αριθμός των εργαζομένων επιβαρύνονται οι προϋπολογισμοί της κοινωνικής ασφάλισης. Τα μεγάλα ποσά που χρειάζονται για τους συνταξιούχους θα πρέπει να καλυφθούν, εις το εξής, με αυξημένες κρατήσεις, στους εργαζόμενους.

Συνέπεια, επίσης, της υπογεννητικότητας είναι μικρή εσωτερική καταναλωτική αγορά, και μικρή φορολογική βάση εφόσον λιγοστεύουν οι εργαζόμενοι.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει πολλες φορες τη γνωμη μου σε παρομοιο θεμα και θα ειμαι συντομη και συνοπτικη. Καταρχην ΟΛΕΣ οι οικογενειες με χαμηλο εισοδημα πρεπει να βοηθιουνται. Επισης πρεπει να εχουν ΟΧΙ ΚΙΝΗΤΡΟ αλλα ενα στηριγμα οι γονεις που αποφασιζουν να γεννησουν παραπανω απο 1-2 παιδια. Καπου να στηριχτουν.

 

Επειτα στο παραδειγμα που φερνεις, ειναι δυο αντιθετες ακρες που δεν ειναι δικαιο αυτο. Δυο γονεις να εργαζονται με τετοιο εισοδημα, ειναι το ιδανικο και δεν ειναι πολλες.Παρε ή μπες στο περιοδικο των πολυτεκνων. Ποσοι φτωχοι ανθρωποι ή που τωρα ειναι χωρις δουλεια, ειναι πολυτεκνοι.

 

Αλλα ακομη και ετσι, πρεπει να ξερεις οτι οι πολυτεκνοι δε χωρανε σε δυαρι σπιτι(αρα μεγαλυτερο δανειο, θερμανση-κοινοχρηστα), δε χωρανε σε απλο αυτοκινητο(αλλο δανειο και περισσοτερη βενζινη, τελη κυκλοφοριας), δεν τους φτανει μισο κιλο κρεας τη μερα ουτε καν τα 2 κιλα γαλα την ημερα. Τα εξοδα ειναι μη συγκρισιμα λοιπον. Κανονικα και οι 2 οικογενειες πρεπει να στηριχτουν. Ειναι το εισοδημα δια 6 στην πολυτεκνη οικογενεια και το εισοδημα δια 3 σε αλλη οικογενεια.Και τα εξοδα στους πολυτεκνους, ειναι επι 6 ενω σε αλλη οικογενεια επι 3. Μαθηματικα, θα υπαρχει επιταχυνομενη φθινουσα πορεια. Σκεψου μονο τα ρουχα και τα σχολικα, εγγραφες κ.τ.λ. Εγω θα δωσω 80 ευρω για φορμες, ο αλλος 20, παπουτσια μετρια σε ποιοτητα 120 ευρω ενω ο αλλος 30...

 

Και τελος σε ξενες χωρες, υπαρχει επιδομα εφαπαξ πολυ ισχυρο, αμεση βοηθεια απο προνοια, ενισχυση ακομη και σε ρουχα, σε βοηθαν και διαμερισμα να βρεις και αν δεν μπορεις στο πληρωνουν (Βελγιο) και το καθε παιδι που γεννιεται παιρνει ισχυρο επιδομα απο τη γεννηση του.

 

Ομως γιατι εχει σημασια η γεννηση παιδιων; Εψαξα καποια δεδομενα και αλιευσα μερικα που βρηκα ενδιαφεροντα, σας τα προσφερω και αν θελετε παρτε τα! ;)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Για να γίνει ανανέωση του πληθυσμού μιας χώρας, ο δείκτης γονιμότητας ανά γυναίκα πρέπει να κυμαίνεται τουλάχιστον στο 2,1. Δυστυχώς, ο δείκτης γονιμότητας της Ελλάδας είναι στο 1,4, ενώ της Αλβανίας είναι διπλάσιος και της Τουρκίας τριπλάσιος. Από το 1980, η Ελλάδα έχει μείωση των γεννήσεων κατά 30%, και πολύ χαμηλό δείκτη γονιμότητας στην Ευρώπη και τη Μεσόγειο.

 

Υπάρχει συνεχής μείωση της γεννητικότητας και της θνησιμότητας γεγονός που δημιουργεί μια δημογραφική επανάσταση, δηλαδή λιγότερα παιδιά και περισσότεροι ηλικιωμένοι. To 1996, για πρώτη φορά στη μεταπολεμική περίοδο, οι θάνατοι άρχισαν να ξεπερνούν τις γεννήσεις, και η διαφορά αυξάνει κάθε χρόνο. Το 2000, περίπου το 20% του πληθυσμού της Ελλάδας ήταν άνω των 65 ετών και το 2030 θα είναι το 25%.

 

Η συνεχής γήρανση του πληθυσμού, έχει επίπτωση την χαμηλή αναλογία εργαζομένων / συνταξιούχων. Αυτή επηρεάζει όλους τους τομείς της οικονομίας, και της κοινωνικής ζωής, όπως επίσης και τη λειτουργία της αγοράς εργασίας.

 

 

Τα τελευταία χρόνια εισέρχονται ετησίως στο εργατικό δυναμικό περίπου 60.000 νέοι. Από την άλλη μεριά, εξέρχονται από το εργατικό δυναμικο. Oι μαθητές λιγοστεύουν, τα σχολεία κλείνουν, το διδακτικό προσωπικό ελαττώνεται. Ένα στα πέντε σχολεία κλείνει λόγω υπογεννητικότητας. Την τελευταία εξαετία κλείνουν κατά μέσο όρο 100 σχολεία το χρόνο, παρά τον σημαντικό αριθμό αλλοδαπών μαθητών.

 

 

Τα τελευταία χρόνια εισέρχονται ετησίως στο εργατικό δυναμικό περίπου 60.000 νέοι. Από την άλλη μεριά, εξέρχονται από το εργατικό δυναμικό, λόγω συνταξιοδότησης, θανάτου ή άλλων αιτίων, περίπου 80.000 άτομα.

 

 

Εφόσον αυξάνεται ο αριθμός των συνταξιούχων και μειώνεται ο αριθμός των εργαζομένων επιβαρύνονται οι προϋπολογισμοί της κοινωνικής ασφάλισης. Τα μεγάλα ποσά που χρειάζονται για τους συνταξιούχους θα πρέπει να καλυφθούν, εις το εξής, με αυξημένες κρατήσεις, στους εργαζόμενους.

Συνέπεια, επίσης, της υπογεννητικότητας είναι μικρή εσωτερική καταναλωτική αγορά, και μικρή φορολογική βάση εφόσον λιγοστεύουν οι εργαζόμενοι.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ποιος μας λεει οτι πρεπει να βοηθιουνται? Εφοσον λεφτα δεν υπαρχουν και ειναι μια εντελως προσωπικη επιλογη/αποφαση το να κανει κανεις παιδια...

δεν πηρε την αδεια μας.... Οποτε τα ''πρεπει'' δεν υπαρχουν.

 

Για τις αναγκες τα μεγεθη και τα νουμερα ειναι αυστηρα υποκειμενικα Το σπιτι, το αμαξι, τα δανεια, κλπ..

Αυτα ας τα σκεφτει ο καθε υποψηφιος γονεας πριν κανει παιδια....

Γνωριζω στις ξενες χωρες τι γινεται..εδω ομως ειναι Ελλαδα.....και απο την αλλη οι ξενοι κανουν πολλα παιδια,αρα με την ιδια λογικη

να δωσουμε στην Αλβανιδα η στην Αφρικανα μανα (δεν ειμαι ρατσιστρια,ουτε εχω κατι με τους ξενους) επιδοματα και αυριο

τα παιδια τους να ειναι πολιτες μια αλλης χωρας.

Ανθρωποι ειναι και αυτοι καθως δυσκολα τα φερνουν βολτα...και περιθαλψη να τους παρεχουμε πρεπει, 400 εκατ ευρω στοιχιζει η περιθαλψη

των αλλοδαπων που δεν πληρωνουν κανενα φορο.

Ανθρωποι εναι και αυτοι αλλα με αυτα & αυτα..,τα επιδοματα,τις συνταξεις στις βουλγαρες και τους εικονικους γαμους..καταληξαμε να χρωσταμε τοσα δις

και να χρεωκοπησουμε σαν χωρα, και την ιδια στιγμη οι ξενοι να καταληγουν να παιρνουν επιδοτηση ενοικιου οταν οι γονεις μας

αγωνιστηκαν σκληρα για να χτισουν αυτη την ρημαδιασμενη χωρα και δεν ειχαν ποτε οι ιδιοι μια τετοια απολαβη.

Οσο πιο πολλα προσφερουμε σαν κρατος καλυμαστε να συνηδειτοποιησουμε οτι φευγουν απο τον δικο μας μισθο.

Οσο πιο λιγοτεροι τοσο καλυτερο ειναι το επιπεδο διαβιωσης.

Επισης δεν προκυπτει πουθενα οτι αντι για 10 εκατ ελληνες γινουμε 20 θα σωθουμε σαν εθνος και αυτα εχουν μηδαμινη σημασια

σε μια παγκοσμιοποιημενη κοινωνια.... 7 δις ανθρωπων με αυξανομενο ανοδικο δεικτη.

Αλλωστε τους ξενους τους φερνουμε στην Ελλαδα για αυτους ακριβως τους λογους που αναφερεις,οποτε ποιος ο λογος

να πληρωνουμε επιδοματα???

Link to comment
Share on other sites

likando θεωρεις οτι λογω αυτων των επιδοματων φτασαμε εδω που φτασαμε??:rolleyes::rolleyes:και οτι εαν κοπουν θα δουμε μια ασπρη μερα??και εαν κοπουν θα εχουμε ολοι οι αλλοι καλυτερη διαβιωση ????:shock::shock:

 

εγω παλι θεωρω προβλημα κατι χιλιαδες αναπηρικες συνταξεις σε υγιεστατα ατομα που εδω και χρονια εχουν παρει ενα σκασμο λεφτα εις βαρος μας.ναι,αυτα ειναι εις βαρος μας!!!!

 

οχι,το προβλημα μου δεν ειναι ο πολυτεκνος......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που με προβληματίζει και θεωρώ άδικο είναι τα επιδόματα που επιβαρύνουν όλους εμάς που δεν έχουμε ακόμη παιδι η που δεν θα αποκτήσουμε τελικά για δικούς μας λόγους ....η και αυτούς που έχουν μόνο ένα παιδι...

 

Συγγνώμη που θα το πω έτσι, αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό δείγμα λογικής που κάνει κάποιον να βλέπει μέχρι την άκρη της μύτης του, ίσως και λίγο λιγότερο. Είναι η λογική του "σωζω το τομάρι μου" σε καιρό ειρήνης.

Γιατί ΕΓΩ

που δεν καπνίζω να πληρώνω την περίθαλψη του καπνιστή;

να πληρώνω εισφορές αφού δεν θα πάρω ανάλογη σύνταξη;

κοκ, άπειρα παραδείγματα αρκεί κάποιος να βάλει πρώτα κοντόφθαλμα τον εαυτό του.

Όσο για το "λογιστικό" κομμάτι του πράγματος, συμφωνώ με την Κοριτσομάνα και έχω να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη καταναλωτική μονάδα από την πολύτεκνη οικογένεια. Όταν θέλεις 200 ευρώ την εβδομάδα μόνο για τρόφιμα (απλά, όχι χαβιάρι, ούτε μόνο φακές όμως), το πολυτεκνικό επίδομα είναι λιγότερο και από το ΦΠΑ που πληρώνει μόνο το ένα παιδί, το κράτος εισπράτει από την πολύτεκνη οικογένεια εμμέσως πολύ περισσότερα από αυτά που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω έτσι, αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό δείγμα λογικής που κάνει κάποιον να βλέπει μέχρι την άκρη της μύτης του, ίσως και λίγο λιγότερο. Είναι η λογική του "σωζω το τομάρι μου" σε καιρό ειρήνης.

Γιατί ΕΓΩ

που δεν καπνίζω να πληρώνω την περίθαλψη του καπνιστή;

να πληρώνω εισφορές αφού δεν θα πάρω ανάλογη σύνταξη;

κοκ, άπειρα παραδείγματα αρκεί κάποιος να βάλει πρώτα κοντόφθαλμα τον εαυτό του.

Όσο για το "λογιστικό" κομμάτι του πράγματος, συμφωνώ με την Κοριτσομάνα και έχω να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη καταναλωτική μονάδα από την πολύτεκνη οικογένεια. Όταν θέλεις 200 ευρώ την εβδομάδα μόνο για τρόφιμα (απλά, όχι χαβιάρι, ούτε μόνο φακές όμως), το πολυτεκνικό επίδομα είναι λιγότερο και από το ΦΠΑ που πληρώνει μόνο το ένα παιδί, το κράτος εισπράτει από την πολύτεκνη οικογένεια εμμέσως πολύ περισσότερα από αυτά που δίνει.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Και σίγουρα δεν φτάσαμε σ' αυτά τα χάλια λόγω μιας ΑΝΥΠΑΡΚΤΗΣ προνοιακής πολιτικής.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μας λεει οτι πρεπει να βοηθιουνται? Εφοσον λεφτα δεν υπαρχουν και ειναι μια εντελως προσωπικη επιλογη/αποφαση το να κανει κανεις παιδια...

δεν πηρε την αδεια μας.... Οποτε τα ''πρεπει'' δεν υπαρχουν.

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και τα λες όλα αυτά (πιθανόν να είσαι ακόμη μικρή κοπέλα, χωρίς παιδιά, οπότε είσαι και "έξω από το χορό"...).

 

Θα σου απαντήσω όμως σύμφωνα με τη δική σου λογική: Εάν μείνεις χωρίς δουλειά, εγώ δεν θέλω να παίρνεις επίδομα ανεργίας. Δεν βρίσκω το λόγω να το πληρώνω εγώ αυτό, δικό σου πρόβλημα είναι η ανεργία σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και τα λες όλα αυτά (πιθανόν να είσαι ακόμη μικρή κοπέλα, χωρίς παιδιά, οπότε είσαι και "έξω από το χορό"...).

 

Θα σου απαντήσω όμως σύμφωνα με τη δική σου λογική: Εάν μείνεις χωρίς δουλειά, εγώ δεν θέλω να παίρνεις επίδομα ανεργίας. Δεν βρίσκω το λόγω να το πληρώνω εγώ αυτό, δικό σου πρόβλημα είναι η ανεργία σου!

 

Πολύ σωστό.

Να κοπούν και ΟΛΑ τα επιδόματα και να τα βγάζει ο καθένας μόνος του πέρα.

Ούτε εσύ Likando να δικαιούσαι επίδομα ανεργίας και δωρέαν ιατρική περίθαλψη.

 

Να μην μου κρατάνε ΤΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ στο μισθό μου.

Να μου τα δώσουν να κάνω εγώ το κουμάντο μου και όχι να πηγαίνω σε νοσοκομείο και να μην βρίσκω κρεβάτι αλλά να τη βγάζω σε ράντζο στο διάδρομο.

 

Δεν θέλω κανένα επίδομα (εγώ που έχω ένα παιδί παίρνω το ασύλληπτο πόσο των 99? το χρόνο).

Θέλω να κάνουν το βασικό μισθό 3 χιλιάρικα το μήνα, να υπάρχει δουλειά για μένα και τον άντρα μου και να πάρουν τα επιδόματα να τα βάλουν στα οπίσθια τους.

 

Είσαι οκ έτσι?????

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

likando θεωρεις οτι λογω αυτων των επιδοματων φτασαμε εδω που φτασαμε??:rolleyes::rolleyes:και οτι εαν κοπουν θα δουμε μια ασπρη μερα??και εαν κοπουν θα εχουμε ολοι οι αλλοι καλυτερη διαβιωση ????:shock::shock:

 

εγω παλι θεωρω προβλημα κατι χιλιαδες αναπηρικες συνταξεις σε υγιεστατα ατομα που εδω και χρονια εχουν παρει ενα σκασμο λεφτα εις βαρος μας.ναι,αυτα ειναι εις βαρος μας!!!!

 

οχι,το προβλημα μου δεν ειναι ο πολυτεκνος......

.

 

 

 

Είπα πουθενά ότι είναι μονάχα αυτά τα προβλήματα που συντελούν στην γενικότερη άσχημη κατάσταση της χώρας; Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω έτσι, αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό δείγμα λογικής που κάνει κάποιον να βλέπει μέχρι την άκρη της μύτης του, ίσως και λίγο λιγότερο. Είναι η λογική του "σωζω το τομάρι μου" σε καιρό ειρήνης.

Γιατί ΕΓΩ

που δεν καπνίζω να πληρώνω την περίθαλψη του καπνιστή;

να πληρώνω εισφορές αφού δεν θα πάρω ανάλογη σύνταξη;

κοκ, άπειρα παραδείγματα αρκεί κάποιος να βάλει πρώτα κοντόφθαλμα τον εαυτό του.

Όσο για το "λογιστικό" κομμάτι του πράγματος, συμφωνώ με την Κοριτσομάνα και έχω να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη καταναλωτική μονάδα από την πολύτεκνη οικογένεια. Όταν θέλεις 200 ευρώ την εβδομάδα μόνο για τρόφιμα (απλά, όχι χαβιάρι, ούτε μόνο φακές όμως), το πολυτεκνικό επίδομα είναι λιγότερο και από το ΦΠΑ που πληρώνει μόνο το ένα παιδί, το κράτος εισπράτει από την πολύτεκνη οικογένεια εμμέσως πολύ περισσότερα από αυτά που δίνει.

 

 

 

ΦΠΑ πληρώνει και μια οικογένεια πεντε μελων με γιαγια παππού και ένα παιδι και αυτοι καταναλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και τα λες όλα αυτά (πιθανόν να είσαι ακόμη μικρή κοπέλα, χωρίς παιδιά, οπότε είσαι και "έξω από το χορό"...).

 

Θα σου απαντήσω όμως σύμφωνα με τη δική σου λογική: Εάν μείνεις χωρίς δουλειά, εγώ δεν θέλω να παίρνεις επίδομα ανεργίας. Δεν βρίσκω το λόγω να το πληρώνω εγώ αυτό, δικό σου πρόβλημα είναι η ανεργία σου!

 

 

 

Μπράβο σου φυσικά και είναι δικό μου πρόβλημα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό.

Να κοπούν και ΟΛΑ τα επιδόματα και να τα βγάζει ο καθένας μόνος του πέρα.

Ούτε εσύ Likando να δικαιούσαι επίδομα ανεργίας και δωρέαν ιατρική περίθαλψη.

 

Να μην μου κρατάνε ΤΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ στο μισθό μου.

Να μου τα δώσουν να κάνω εγώ το κουμάντο μου και όχι να πηγαίνω σε νοσοκομείο και να μην βρίσκω κρεβάτι αλλά να τη βγάζω σε ράντζο στο διάδρομο.

 

Δεν θέλω κανένα επίδομα (εγώ που έχω ένα παιδί παίρνω το ασύλληπτο πόσο των 99? το χρόνο).

Θέλω να κάνουν το βασικό μισθό 3 χιλιάρικα το μήνα, να υπάρχει δουλειά για μένα και τον άντρα μου και να πάρουν τα επιδόματα να τα βάλουν στα οπίσθια τους.

 

Είσαι οκ έτσι?????

 

 

 

 

 

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου να κοπούν όλα τα επιδόματα μπάς *και μειωθούν οι φόροι που πληρώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου να κοπούν όλα τα επιδόματα μπάς *και μειωθούν οι φόροι που πληρώνουμε...

Με αυτή την λογική θα μπορουσα και εγώ να ζητήσω να μην περιθάλπτονται στα δημοσια νοσοκομεια που πληρώνω όσοι καπνιστες παθαινουν καρκινο του πνευμονα, ή όσοι παραβιάζουν τον κοκ και παθαινουν καποιο ατυχημα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου να κοπούν όλα τα επιδόματα μπάς *και μειωθούν οι φόροι που πληρώνουμε...

 

Δεν μου λες εάν συμφωνείς σε ΟΟΟΟΛΑ όσα γράφω.

Μόνο για τα επιδόματα μιλάς.

 

Συμφωνείς στο να σου κόψουν την δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και να κάνουν τους μισθούς τουλάχιστον 3 χιλιάρικα και να σε αφήσουν να βγάλεις πέρα μόνη σου?

 

Επίσης αν θεωρείς ότι θα μειωθούν οι φόροι εάν κοπούν τα επιδόματα, τότε δεν έχεις σωστή οπτική γωνία ως προς τι φόρους πληρώνεις και γιατί τους πληρώνεις.

Εάν είναι να μειωθούν οι φόροι επειδή εμείς που έχουμε ένα παιδί παίρνουμε 99? το χρόνο, να τα δώσουμε πίσω ρε παιδί μου........... τι να πω.....

 

Πόσοι είμαστε που έχουμε ένα παιδί? 3 εκ? Χ99??

Άντε και μας το κόβουν......

Πόσους φόρους νομίζεις ότι θα γλιτώσεις?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική θα μπορουσα και εγώ να ζητήσω να μην περιθάλπτονται στα δημοσια νοσοκομεια που πληρώνω όσοι καπνιστες παθαινουν καρκινο του πνευμονα, ή όσοι παραβιάζουν τον κοκ και παθαινουν καποιο ατυχημα?

Αει γειά σου......(που΄σαι ρε Μάλι και σ'έχασα?)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική θα μπορουσα και εγώ να ζητήσω να μην περιθάλπτονται στα δημοσια νοσοκομεια που πληρώνω όσοι καπνιστες παθαινουν καρκινο του πνευμονα, ή όσοι παραβιάζουν τον κοκ και παθαινουν καποιο ατυχημα?[/

 

 

 

Να ζητήσεις να κοπεί η περίθαλψη των *λαθρομεταναστών και των ανασφαλιστων αλλοδαπών *η οποία ανέρχεται στα 400 εκατ ευρώ και είναι όσα χρήματα κοψανε στους συνταξιούχους καταδικάζοντας τους να περάσουν με οχτώ ευρω την μέρα.(αλήθεια μπορείς να ζήσεις με οχτώ ευρώ την μέρα; - ελπίζω να μην έχεις δικό σου άνθρωπο σε αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να κοπεί η περίθαλψη των *λαθρομεταναστών και των ανασφαλιστων αλλοδαπών *η οποία ανέρχεται στα 400 εκατ ευρώ και είναι όσα χρήματα κοψανε στους συνταξιούχους καταδικάζοντας τους να περάσουν με οχτώ ευρω την μέρα.(αλήθεια μπορείς να ζήσεις με οχτώ ευρώ την μέρα; - ελπίζω να μην έχεις δικό σου άνθρωπο σε αυτή την κατάσταση.

 

Πάλι δεν απαντάς.

 

Εγώ θα ζητήσω να κοπεί η περίθαλψη των λαθρομεταναστών.

 

Εσύ που καπνίζεις (εάν καπνίζεις) και πάθεις καρκίνο ή περάσεις ένα στοπ και καταλήξεις στο νοσοκομείο γιατί να σε πληρώνω μέσω των φόρων?????

Εσύ που δεν έχεις δίπλωμα (όχι εσύ συγκεκριμένα) και βγαίνεις στο δρόμο με μηχανάκι ποδήλατο και πας και στουκάρεις και παίρνεις μαζί σου κι αθώως, γιατί να σας πληρώνω την δωρεάν ιατροφαρμακευτική σας περίθαλψη.

 

να πάτε να κόψετε το σβέρκο σας να βρείτε λεφτά να τα βγάλετε πέρα και να πληρώσετε και για τους αθώους που παίρνετε στο λαιμό σας.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να κοπεί η περίθαλψη των *λαθρομεταναστών και των ανασφαλιστων αλλοδαπών *η οποία ανέρχεται στα 400 εκατ ευρώ και είναι όσα χρήματα κοψανε στους συνταξιούχους καταδικάζοντας τους να περάσουν με οχτώ ευρω την μέρα.(αλήθεια μπορείς να ζήσεις με οχτώ ευρώ την μέρα; - ελπίζω να μην έχεις δικό σου άνθρωπο σε αυτή την κατάσταση.

Εχω πολύ δικο μου άνθρωπο σε αυτη την κατασταση...κάνει τον 2ο κύκλο χημειοθεραπειών, αλλά δεν μου λέει τπτ αυτό. Δηλ για τους δικούς μας ανθρώπους πρέπει να ισχύουν άλλοι νόμοι???? Και για να μην επαναλαμβανω τα ίδια θα συμφωνησω με την Harlow

 

Πάλι δεν απαντάς.

 

Εγώ θα ζητήσω να κοπεί η περίθαλψη των λαθρομεταναστών.

 

Εσύ που καπνίζεις (εάν καπνίζεις) και πάθεις καρκίνο ή περάσεις ένα στοπ και καταλήξεις στο νοσοκομείο γιατί να σε πληρώνω μέσω των φόρων?????

Εσύ που δεν έχεις δίπλωμα (όχι εσύ συγκεκριμένα) και βγαίνεις στο δρόμο με μηχανάκι ποδήλατο και πας και στουκάρεις και παίρνεις μαζί σου κι αθώως, γιατί να σας πληρώνω την δωρεάν ιατροφαρμακευτική σας περίθαλψη.

 

να πάτε να κόψετε το σβέρκο σας να βρείτε λεφτά να τα βγάλετε πέρα και να πληρώσετε και για τους αθώους που παίρνετε στο λαιμό σας.

 

Harlow σου έλειψα? :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...