Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα, mkp!

Οταν περσυ εκανα υστεροσκοπηση βρέθηκε αδενομυωση. Η γιατρός μου ειπε οτι είναι η μορφη ενδομετριωσης που βρίσκεται εσωτερικά στην μήτρα. Εγώ έκανα 3 ενέσεις arvekap.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, mkp!

Οταν περσυ εκανα υστεροσκοπηση βρέθηκε αδενομυωση. Η γιατρός μου ειπε οτι είναι η μορφη ενδομετριωσης που βρίσκεται εσωτερικά στην μήτρα. Εγώέκανα 3 ενέσειςarvekap.

 

Όντως έτσι είναι pinarifa μου, κι εγώ τυχαίνει να έχω και αδενομύωση και ενδομητρίωση. Το κακό με την αδενομύωση είναι ότι δεν φεύγει με το χειρουργείο, απλά περιορίζεται. Μόνο αν βγει η μήτρα εξαφανίζεται. Γι' αυτό και ρωτάω, επειδή δεν έχω ακόμη παιδάκι, να δω άλλες κοπέλες πως το αντιμετώπισαν. Έκανες απλά ενέσεις ή χειρουργείο και ενέσεις? Σου έχει προκύψει εγκυμοσύνη?

event.png
Link to comment
Share on other sites

mkp, μαζι με την υστεροσκοπηση έκανα και την λαπαροσκόπηση αλλα αν καταλαβα καλα δεν κάνανε κατι μεσα στην μήτρα μου αν και είχα εκει πολλά σημεία ενδομυτριωσης. Γιαυτο μου γραψανε Αρβεκαπ. Τελείωσα με τις ενέσεις και περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω να κάνω εξωσωματική - έχει και ο άνδρας μου πρόβλημα. :-(

Εσενα τι σου λενε οι γιατροι?

Link to comment
Share on other sites

mkp, μαζι με την υστεροσκοπηση έκανα και την λαπαροσκόπηση αλλα αν καταλαβα καλα δεν κάνανε κατι μεσα στην μήτρα μου αν και είχα εκει πολλά σημεία ενδομυτριωσης. Γιαυτο μου γραψανε Αρβεκαπ. Τελείωσα με τις ενέσεις και περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω να κάνω εξωσωματική - έχει και ο άνδρας μου πρόβλημα. :-(

Εσενα τι σου λενε οι γιατροι?

 

Έχεις καθαρίσει δλδ από την αδενομύωση ή συνεχίζει να υπάρχει? Σ'εμένα η ενδομητρίωση καθαρίστηκε, αλλά η αδενομύωση περιορίστηκε λίγο, αλλά συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap. Κι εμένα για εξωσωματική μου λένε.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις καθαρίσει δλδ από την αδενομύωση ή συνεχίζει να υπάρχει? Σ'εμένα η ενδομητρίωση καθαρίστηκε, αλλά η αδενομύωση περιορίστηκε λίγο, αλλά συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap. Κι εμένα για εξωσωματική μου λένε.

 

Και εμενα εχουν καθαρισει λιγο την ενδομητριωση - ειχα παρα πολλα σημεια. Προφανώς με την εμμηνόπαυση έχει περιοριστεί λίγο η αδενομυωση αλλα για να μαθω αν εκαναν δουλεία οι ενέσεις πρέπει να κάνω ξανα την υστεροσκοπηση - που ελπίζω να μην χρειαστεί. Δυστυχώς, και ενδομητριωση και αδενομυωση ειναι forever :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τι μου κάνετε? Ήθελα να σας ρωτήσω, αν γνωρίζετε από τους γιατρούς σας, όταν υπάρχει αδενομύωση μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική ή τα φάρμακα της εξωσωμ. υπάρχει περίπτωση να την φουντώσουν?

event.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας.

Είμαι καινούρια στο forum και ψάχνω πληροφορίες λόγω ενός γυναικολογικού προβλήματος που μου έχει προκύψει.

Είχα πάντα μεγάλη αιμοραγία κατά την διάρκεια της περιόδου, αλλά το τελευταίο διάστημα το κακό έχει παραγίνει.

Ο γυναικολόγος μου (Πιστοφίδης) μου λέει χρόνια ότι έχω αδενομύωση. Δηλαδή τα τοιχώματα της μήτρας μου είναι πιο παχιά από το κανονικό. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, είναι καθαρά κατασκευαστικό θέμα και όσο περνάει ο καιρός το πρόβλημα (η πάχυνση & οι μητροραγίες) θα χειροτερεύει.

Τον τελευταίο χρόνο πράγματι έχω χειροτερέψει πολύ. Στο πρώτο 48ωρο της περιόδου πρέπει να αλάζω κάθε 3ωρο και το ταμπόν (super plus) και την σερβιέτα (νυχτός). Στην τελευταία μου περίοδο μάλιστα έπρεπε να το κάνω κάθε 1 ώρα.

Εδώ και πολλά χρόνια ζω με συμπληρώματα διατροφής αλλά η τιμή του αιματοκρίτη μου εξακολουθεί την καθοδική πορεία της, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταποκριθώ χωρίς κόπο σε βασικά θέματα της καθημερινότητας.

Ο γυναικολόγος μου (Πιστοφίδης - του έχω τυφλή εμπιστοσύνη) λόγω της προχωρημένης κατάστασης και του γεγονότος ότι είμαι 40 χρονών και έχω ήδη 2 παιδιά μου πρότεινε μερική αφαίρεση μήτρας (θα αφήσει τον τράχηλο για να μην επηρεαστώ ορμονικά).

Παρόλο που πράγματι δεν θέλω άλλα παιδιά δεν μπορώ να το αποφασίσω. Γιατί είναι διαφορετικό να μην θέλεις άλλα παιδιά από το να μην μπορείς να κάνεις.

Προσπάθησα εναλλακτικά. Πηγαίνω χρόνια σε ομοιοπαθητικό και τώρα μου έδωσε καινούρια χάπια για το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης, μου πρότεινε μια γυναικολόγο - ομοιοπαθητικό (Προκοπίου).

Όταν την επισκέφτηκα και της έθεσα την κατάσταση το βρήκε πολύ τραβηγμένο. Μετά από 2 επισκέψεις κατέληξε και αυτή στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι δυστυχώς δεν θα μπορέσω να φτάσω μέχρι την εμμηνόπαυση με την μήτρα μου.

Έχει κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία ;

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι ή κάποιον γιατρό στην Αθήνα ;

Link to comment
Share on other sites

Για την αδενομύωση δειτε και εδω

ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ

Δεν προτείνουν γιατρο αλλα ίσως θα μπορεσετε να βρειτε καποιες πληροφορίες στους τρόπους αντιμετωπισης ή να λαβετε εξτρα πληροφοριες απο τα μελη

 

Επισης δειτε και αυτα

λαπαροσκοπηση και γιατρος!!

γιατρός κατάλληλος για αφαίρεση ινομυώματος

[/url]ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Γεια σας κοριτσια! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα με αδενομυωση, που εκανε εξωσωματικη και πετυχε. Κατα πασα πιθανοτητα το Μαη θα κανω την πρωτη μου προσπαθεια και ειμαι προβληματισμενη.

Να σημειωσω οτι περσι ειχα μια παλινδρομη με φυσιολογικη συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα liina,

Τον περασμενο Σεπτεμβριο διαγνωστηκα με αδενομυωση.Ο ιατρος μου εγραψε ενεσεις avercap και μετα κατευθειαν εξωσωματικη.Το σοκ ηταν μεγαλο ,γιατι ειχα παει για ενα μικρο ινομυωμα και μου προεκυψε αδενομυωση.Φυσικα,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του και επισκεφθηκα μια αλλη γυναικολογο,η οποια οχι μονο μου απαγορευσε να παρω την avercap(χαρακτηριστικα μου ειπε οτι παμε για εγκυμοσυνη και εμεισ θα "κοιμησουμε" τισ ωοθηκες?),αλλα μετά απο μια σειρα εξετάσεων βρήκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και τωρα ειμαι στην προσπαθεια για την πρωτη σπερματεγχυση.Θα ηθελα να σε ρωτησω,με ποια μεθοδο διεγνωσε ο δικος σου ιατρος την αδενομυωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα liina,

Τον περασμενο Σεπτεμβριο διαγνωστηκα με αδενομυωση.Ο ιατρος μου εγραψε ενεσεις avercap και μετα κατευθειαν εξωσωματικη.Το σοκ ηταν μεγαλο ,γιατι ειχα παει για ενα μικρο ινομυωμα και μου προεκυψε αδενομυωση.Φυσικα,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του και επισκεφθηκα μια αλλη γυναικολογο,η οποια οχι μονο μου απαγορευσε να παρω την avercap(χαρακτηριστικα μου ειπε οτι παμε για εγκυμοσυνη και εμεισ θα "κοιμησουμε" τισ ωοθηκες?),αλλα μετά απο μια σειρα εξετάσεων βρήκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και τωρα ειμαι στην προσπαθεια για την πρωτη σπερματεγχυση.Θα ηθελα να σε ρωτησω,με ποια μεθοδο διεγνωσε ο δικος σου ιατρος την αδενομυωση?

καλησπέρα,τί θεραπεία σου πρότεινε η γιατρός σου;Εσυ τελικά έχεις πολυκιστικές;Σε μένα η αδενομύωση φάνηκε με μαγνητική και η θεραπεία είναι avercap

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αδενομυωση μου ειπε να μη με απασχολει καθολου και οτι δεν επρεπε να παρω την avercap.Δεν αχοληθηκε καθολου με την αδενομυωση μια και ο πρωτος μου ιατρος τη διεγνωσε με απλο υπερηχο!!!!ο μονος τροπος αντιμετωπισης της αδενομυωσης είναι η υστερεκτομη.Η avercap απλως την καταστελλει.Εγω εχω πολυκυστικες(υψηλα ανδρογονα) παιρνω 2 μηνες glucophage και αυτον τον μηνα clomiphaine,εκανα 6 ωαρια και παω για σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την αδενομυωση μου ειπε να μη με απασχολει καθολου και οτι δεν επρεπε να παρω την avercap.Δεν αχοληθηκε καθολου με την αδενομυωση μια και ο πρωτος μου ιατρος τη διεγνωσε με απλο υπερηχο!!!!ο μονος τροπος αντιμετωπισης της αδενομυωσης είναι η υστερεκτομη.Η avercap απλως την καταστελλει.Εγω εχω πολυκυστικες(υψηλα ανδρογονα) παιρνω 2 μηνες glucophage και αυτον τον μηνα clomiphaine,εκανα 6 ωαρια και παω για σπερματεγχυση.

 

λογικά ομως δεν θα έπρεπε να κάνεις πρώτα θεραπεία,να συρρικνωθούν τα οποια ευρήματα και έπειτα να προχωρήσεις σε σπερματέγχυση;Για ποιον λόγο δεν ασχολήθηκε με την αδενομύωση;Θεωρεί πως δεν εμποδίζει στην σύλληψη;Με τις κύστες που βρήκε τι έκανε;Στα ρωτάω αυτά γιατι μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως προχωράει αμέσως σε σπερματέγχυση χωρίς να λύση πρώτα τα προβλήματα.Οπως και να εχει σου εύχομαι γρήγορα να φουσκώσει η κοιλίτσα σου ;)

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα liina,

Τον περασμενο Σεπτεμβριο διαγνωστηκα με αδενομυωση.Ο ιατρος μου εγραψε ενεσεις avercap και μετα κατευθειαν εξωσωματικη.Το σοκ ηταν μεγαλο ,γιατι ειχα παει για ενα μικρο ινομυωμα και μου προεκυψε αδενομυωση.Φυσικα,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του και επισκεφθηκα μια αλλη γυναικολογο,η οποια οχι μονο μου απαγορευσε να παρω την avercap(χαρακτηριστικα μου ειπε οτι παμε για εγκυμοσυνη και εμεισ θα "κοιμησουμε" τισ ωοθηκες?),αλλα μετά απο μια σειρα εξετάσεων βρήκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και τωρα ειμαι στην προσπαθεια για την πρωτη σπερματεγχυση.Θα ηθελα να σε ρωτησω,με ποια μεθοδο διεγνωσε ο δικος σου ιατρος την αδενομυωση?

Γεια σου ellesole,

ο γιατρος μου το καταλαβε με το πρωτο υπερηχο. Δεν του φαινοταν να ειναι ινομυωμα οπως ελεγαν οι αλλοι. Καναμε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση και βεβαιωθηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ellesole,

ο γιατρος μου το καταλαβε με το πρωτο υπερηχο. Δεν του φαινοταν να ειναι ινομυωμα οπως ελεγαν οι αλλοι. Καναμε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση και βεβαιωθηκαμε.

Ξεχασα να πω, οτι και εμενα μου μιλησε για καταστολη, πριν την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα chrisa1980,

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και ελπιζω συντομα και εσυ να εχεις στην αγκαλια σου το δευτερο μπεμπε σου. Αυτο που μου είπε η γιατρος είναι οτι η αδενομύωση θα υπάρχει για πάντα και δεν είναι λόγος υπογονιμοτητας και στην παρουσα φαση δεν πρεπει να με απασχολει.Ετσι και αλλιως το προβλημα μου ειναι οι πολυκυστικες,μιας και πηγα για υπερηχο και ειδαμε οτι τα "αυγουλακια" μου δε μεγαλωσαν καθολου.Οποτε παει η σπερματεγχυση για αυτον τον μηνα...Θα πρεπει να αντιμετωπισουμε αυτο προσ το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα liina,

Ισως η καθε περιπτωση να είναι διαφορετικη και να χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης.Δε θελω να ειμαι απολυτη και σιγουρα οι γιατροι που μας παρακολουθουν ξερουν πολλα περισσοτερα.Στη δικη μου περιπτωση κριθηκε αναγκαιο να "πολεμησουμε" τις πολυκυστικες που μεχρι πρωτινως αγνοουσα.Απλως επειδη το εψαξα σε ξενα και ελληνικα sites και forums η αδενομυωση ειναι μια κατασταση η οποια ¨ηρεμει¨ μονο με την εμμηνοπαυση.Παρ΄ολα αυτα σου ευχομαι συντομα και οι δυο,καθως και ολες οι κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση με εμας να αποκτησουν συντομα το πολυποθυτο bebe στην αγκαλια τους.Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα liina,

Ισως η καθε περιπτωση να είναι διαφορετικη και να χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης.Δε θελω να ειμαι απολυτη και σιγουρα οι γιατροι που μας παρακολουθουν ξερουν πολλα περισσοτερα.Στη δικη μου περιπτωση κριθηκε αναγκαιο να "πολεμησουμε" τις πολυκυστικες που μεχρι πρωτινως αγνοουσα.Απλως επειδη το εψαξα σε ξενα και ελληνικα sites και forums η αδενομυωση ειναι μια κατασταση η οποια ¨ηρεμει¨ μονο με την εμμηνοπαυση.Παρ΄ολα αυτα σου ευχομαι συντομα και οι δυο,καθως και ολες οι κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση με εμας να αποκτησουν συντομα το πολυποθυτο bebe στην αγκαλια τους.Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις!!!!!

Σε ευχαριστω!!!:-D Οσον αφορα την αδενομυωση, εξαρταται το ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα. Στη δικια μου περιπτωση δεν ειναι απογορευτικη. Πριν ενα χρονο ειχα μεινει εγκυος φυσιολογικα, αλλα παλινδορμησε. Ο γιατρος μου μου δινει 50% πιθανοτητα τοσο για φυσιολογικα, οσο και για εξωσωματικη. Λογω ηλικιας, 35, αποφασισα να παω για εξωσωματικη. ... Σου ευχομαι και εσενα καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!!:P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.

Εllesole που το αποδίδει η γιατρός σου το γεγονός οτι δεν μεγάλωσαν τα αυγουλάκια;Σ'ευχαριστώ και για τις ευχές αν και δεν θέλω δεύτερο παιδάκι για τα επόμενα 20 χρόνια τουλάχιστον :P.Είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με τον μικρό μου που νομίζω πως αν κάποια στιγμή κανω άλλο παιδί θα το αδικήσω αφου δεν θα του δώσω την πρέπουσα φροντίδα και προσοχή.Ζω για τον μικρό μου και δεν θέλω τιποτα αλλο.Το ξέρω είναι αμαρτία αλλα ετσι νιώθω.Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,οπότε και εγω προσεύχομαι να είμαστε όλοι καλά και απο κει και πέρα ο,τι πει ο μεγαλοδύναμος!Τέλος πάντων αλλαξα θέμα πάλι :P

liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.

Εllesole που το αποδίδει η γιατρός σου το γεγονός οτι δεν μεγάλωσαν τα αυγουλάκια;Σ'ευχαριστώ και για τις ευχές αν και δεν θέλω δεύτερο παιδάκι για τα επόμενα 20 χρόνια τουλάχιστον :P.Είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με τον μικρό μου που νομίζω πως αν κάποια στιγμή κανω άλλο παιδί θα το αδικήσω αφου δεν θα του δώσω την πρέπουσα φροντίδα και προσοχή.Ζω για τον μικρό μου και δεν θέλω τιποτα αλλο.Το ξέρω είναι αμαρτία αλλα ετσι νιώθω.Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,οπότε και εγω προσεύχομαι να είμαστε όλοι καλά και απο κει και πέρα ο,τι πει ο μεγαλοδύναμος!Τέλος πάντων αλλαξα θέμα πάλι :P

liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;[/quote

Chrisa εννοεις πονους στην περιοδο? Γιατι εκει ναι για μια μερα εχω πολυ δυνατους πονους αλλα τιποτα αλλο.

Το 50% το δινει και λογω ηλικιας και λογω αδενομυωσης. Ο,τι και να αποφασισω, φυσιολογικα ή εξωσωματικη 50-50 εχω να κατσει το εμβρυακι. ... Εσυ απο ό,τι καταλαβα εχεις παιδακι.:-D Σε δυσκολεψε με την αδενομυωση? Ποιον γιατρο εχεις αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Chrisa εννοεις πονους στην περιοδο? Γιατι εκει ναι για μια μερα εχω πολυ δυνατους πονους αλλα τιποτα αλλο.

Το 50% το δινει και λογω ηλικιας και λογω αδενομυωσης. Ο,τι και να αποφασισω, φυσιολογικα ή εξωσωματικη 50-50 εχω να κατσει το εμβρυακι. ... Εσυ απο ό,τι καταλαβα εχεις παιδακι.:-D Σε δυσκολεψε με την αδενομυωση? Ποιον γιατρο εχεις αν επιτρεπεται?

Οχι εννοώ και εκτός περιόδου....παλια πονούσα και εγώ μόνο εκείνες τις ημέρες (αφου όλοι στο γραφείο ήξεραν πότε έχω περίοδο:rolleyes:),τώρα πλέον πονάω συνέχεια.Εμένα το είδε ο γιατρός μου αρχικά στην καισαρική,οπότε έκανα παιδί με την αδενομύωση παρέα.Και τώρα έκανα και μαγνητική και είδαμε πως το πρόβλημα καλά κρατεί.Εχω τον Ν.Πράπα,μεγάλη μορφή...

Ειλικρινά εύχομαι ο,τι καλύτερο

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Chrisa γεια σου! Εγω δεν ποναω περα της περιοδου. Μονο την εβδομαδα πριν την περιοδο εχω κατι ηπια πονακια και λιγο ροζ. Αλλα οχι παντα. Και εγω εχω μια φυσιολογικη συλληψη στο ιστορικο μου, η οποια παλινδρομησε στην 6η βδομαδα. Εγω τοτε ηξερα οτι εχω ινομυωμα. ... Εγω εχω τον Μπαθρελλο στο Γενεσις.

Εσενα τι σου λεει ο γιατρος σου? Ειναι απο την αδενομυωση? Στην εγκυμοσυνη ειχες αιμα? Εκανες εξωσωματικη ή φυσιολογικα? ... Συγνωμη αν ρωταω πολλα, αλλα ειμαι αρκετα αγχωμενη!:confused::D

Link to comment
Share on other sites

Chrisa γεια σου! Εγω δεν ποναω περα της περιοδου. Μονο την εβδομαδα πριν την περιοδο εχω κατι ηπια πονακια και λιγο ροζ. Αλλα οχι παντα. Και εγω εχω μια φυσιολογικη συλληψη στο ιστορικο μου, η οποια παλινδρομησε στην 6η βδομαδα. Εγω τοτε ηξερα οτι εχω ινομυωμα. ... Εγω εχω τον Μπαθρελλο στο Γενεσις.

Εσενα τι σου λεει ο γιατρος σου? Ειναι απο την αδενομυωση? Στην εγκυμοσυνη ειχες αιμα? Εκανες εξωσωματικη ή φυσιολογικα? ... Συγνωμη αν ρωταω πολλα, αλλα ειμαι αρκετα αγχωμενη!:confused::D

ο πόνος είναι απο αυτό.Υπάρχουν γυναίκες που δεν ενοχλούνται απο την αδενομύωση και άλλες που υποφέρουν πολύ.Εγω είμαι στην δεύτερη περίπτωση και αν ημουν μεγαλύτερη θα πήγαινα κατευθείαν για υστερεκτομη,αυτη ουσιαστικά είναι η πλήρης ίαση.Είπαμε να το παλέψουμε τώρα με την θεραπεία και αν δεν δω και έτσι διαφορά τότε την βάψαμε.Μιλάμε ομως πως πεθαίνω στον πόνο.

Έμεινα φυσιολογικά έγκυος και η εγκυμοσύνη μου ηταν καλή εκτος απο μια πολύ μικρή αποκολληση η οποία ηταν άσχετη με την πάθηση.Την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό για να μου γράψει την ένεση μου λέει:εγώ λέω να κάνεις ενα ακόμη παιδί και ν'αφήσεις την θεραπεία.Του λέω:γιατρέ αφενός δεν θέλω και αφετέρου και να ήθελα δεν θα μπορούσα να μείνω έγκυος με την αδενομύωση...Μου λέει:ποιος στο είπε;Μπορείς να μείνεις!Ασε που είναι και η καλύτερη θεραπεία αφου σταματάει η περίοδος και κατ'επέκτασιν σταματάει και αυτή ν'αναπτύσσεται.Και τώρα που το σκέφτομαι ενώ πονούσα πολύ πριν την εγκυμοσύνη,στην διάρκεια αυτης δεν πόνεσα καθόλου.Αρα όντως έχει μια βάση αυτό που λέει.Οπως και να έχει σίγουρα μπορείς να μείνεις έγκυος με την αδενομύωση αλλα αν ήθελα να κάνω τώρα παιδί θα έκανα πρώτα θεραπεία για να ήμουν ήσυχη και μετά θα προχωρούσα για ενα bebe....

Ειλικρινά σου εύχομαι πολύ σύντομα να γίνεις μανούλα και θα γίνεις γιατι απ'οτι κατάλαβα τέτοιου είδους προβλήματα λύνονται εύκολα :D

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...