Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Μόλις τηλεφώνησα στο ΛΗΤΩ και μου είπαν πως δεν έχουν εξάκλινα, έχουν καταργηθεί. Διαθέτουν μόνο 3κλινα, 2κλινα, μονόκλινα + σουίτες. Για το 3κλινο μου είπαν

Φ.Τ.: 2400? (μαζί με την επισκληρίδιο) + 160? εξετάσεις νεογνού

Καισαρική: 2800? (μαζί με την επισκληρίδιο) + 160? εξετάσεις νεογνού...

Τελικά, δεν έχω καταλάβει τι γίνεται...μήπως δια τηλεφώνου λένε άλλες τιμές; Βλέπω πως υπάρχει διαφορά με τα εδώ αναγραφόμενα...

Μπορεί να με διαφωτίσει καμία κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις τηλεφώνησα στο ΛΗΤΩ και μου είπαν πως δεν έχουν εξάκλινα, έχουν καταργηθεί. Διαθέτουν μόνο 3κλινα, 2κλινα, μονόκλινα + σουίτες. Για το 3κλινο μου είπαν

Φ.Τ.: 2400? (μαζί με την επισκληρίδιο) + 160? εξετάσεις νεογνού

Καισαρική: 2800? (μαζί με την επισκληρίδιο) + 160? εξετάσεις νεογνού...

Τελικά, δεν έχω καταλάβει τι γίνεται...μήπως δια τηλεφώνου λένε άλλες τιμές; Βλέπω πως υπάρχει διαφορά με τα εδώ αναγραφόμενα...

Μπορεί να με διαφωτίσει καμία κοπέλα που γέννησε πρόσφατα εκεί;

 

Εγώ γέννησα πριν από δυόμισι χρόνια εκεί με καισαρική.

Βέβαια τότε υπήρχαν εξάκλινα αλλά όπως έχω αναφέρει ήταν δύο δωμάτια τρίκλινα που χωριζόντουσαν απλά με μια συρόμενη πόρτα στη μέση.

Τώρα τι έγινε ξαφνικά και έγιναν όλα τρίκλινα;

Έχτισαν τις πόρτες;

Συγγνώμη που το λέω αυτό.Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά τελικά για να το περάσουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται πρέπει να το διακωμωδούμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες...εννοείται πως πρέπει να δούμε με χιουμορ την όλη φάση... Απλά, τώρα προσανατολίζομαι στο να πάω στο ΙΑΣΩ σε 6κλινο. Νομίζω πως εκεί θα είναι πιο οικονομικά σε σχέση με το 3κλινο του ΛΗΤΩ (που στην ουσία δεν είναι 3κλινο....είναι αυτό που χαρακτήριζαν κάποτε 6κλινα απλά δια του δύο, δηλ. με φισαρμόνικα ανάμεσα...απλά πλέον το ονομάζουν 3κλινο!)

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει και τρίκλινα που είναι όντως τρίκλινα.Εγώ σε τέτοιο ήμουνα(210).Και είχα δηλώσει εξάκλινο(πήγαν βέβαια να με χρεώσουν παραπάνω αλλά δεν τους άφησα)

 

Όσον αφορά το ΙΑΣΩ κοίτα και αυτό και μην πας καθόλου:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7892

 

θα καταλάβεις για τι ακριβώς μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει και τρίκλινα που είναι όντως τρίκλινα.Εγώ σε τέτοιο ήμουνα(210).Και είχα δηλώσει εξάκλινο(πήγαν βέβαια να με χρεώσουν παραπάνω αλλά δεν τους άφησα)

 

Όσον αφορά το ΙΑΣΩ κοίτα και αυτό και μην πας καθόλου:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7892

 

θα καταλάβεις για τι ακριβώς μιλάω.

 

δικιο εχει η ΝΑΝΤ. τα τρικλινα ειναι κανονινα τρικλινα, οχι εξακλινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα στην παρεα. ειμαι απο τους ανδρες του forum που περιμενουμε να μας ερθει ο μικρος μας. εχουμε μπει στο μηνα μας με πητ 4/8. σχετικα με τις τιμες στο λητω επειδη ειχα επικοινωνησει πριν 1 μιση μηνα και ειχαν πει 1700 ευρω και μετα σε αλλη επικοινωνια με τη γυναικα μου ειπαν 2400(παντα για 3κλινο), ο γιατρος μας που εκανε πριν 15-20 μερες ενα τοκετο εκει μας ειπε και εκεινος για περιπου 1700. εχω την εντυπωση οτι λενε 2400 για τις ιδιωτικες ασφαλειες, ενω χωρις ιδιωτικη ασφαλεια 1700. εξαλλου ειναι γνωστο οτι οταν υπαρχει ασφαλεια ιδιωτικη τα χρεωνουν πολυ παραπανω. θα χαρω αν καποιος/α ξερει για το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα. ειμαι απο τους ανδρες του forum που περιμενουμε να μας ερθει ο μικρος μας. εχουμε μπει στο μηνα μας με πητ 4/8. σχετικα με τις τιμες στο λητω επειδη ειχα επικοινωνησει πριν 1 μιση μηνα και ειχαν πει 1700 ευρω και μετα σε αλλη επικοινωνια με τη γυναικα μου ειπαν 2400(παντα για 3κλινο), ο γιατρος μας που εκανε πριν 15-20 μερες ενα τοκετο εκει μας ειπε και εκεινος για περιπου 1700. εχω την εντυπωση οτι λενε 2400 για τις ιδιωτικες ασφαλειες, ενω χωρις ιδιωτικη ασφαλεια 1700. εξαλλου ειναι γνωστο οτι οταν υπαρχει ασφαλεια ιδιωτικη τα χρεωνουν πολυ παραπανω. θα χαρω αν καποιος/α ξερει για το θεμα.

 

ειναι τεραστιο μπερδεμα αυτο το πραγμα!!! και εγω δεν εχω καταλαβει τι παιζει τελικα!!! και δεν ειναι και εντελως σαφεις.. βεβαια ολα θα εξαρτηθουν και απο το ειδος του τοκετου, φανταζομαι....

παντως, αυτη τη βδομαδα θα το ξεκαθαρισω.... θα συνενοηθω με τη γιατρο μου, θα καλεσω την ασφαλεια να δω τι θα μου πουν και απο κει, και τελος το Λητω... και θα βγαλω σουμα

 

θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας..

Εμένα δεν με ρώτησαν ποτέ αν έχω ιδιωτική ασφάλεια ή όχι. Σήμερα όμως το απόγευμα που θα πάω απο το ΛΗΤΩ για να κάνω το Doppler, έχω σκοπό να διευκρινήσω από κοντά αυτό το ζήτημα. Θα σας πω αύριο τις εξελίξεις και τυχόν συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλέον οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν σε ασφαλίζουν για γέννα... Εμ, βέβαια, δεν τους συμφέρει...μόνο οι παλαιές ασφαλισμένες (νομίζω προ 2002) μπορούν να κάνουν χρήση της ασφάλειας σε περίπτωση γέννας. Έχω ρωτήσει ασφαλιστή πριν παντρευτώ με σκοπό να έκανα ασφάλεια..αλλά αφού δεν με καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα, το θεώρησα μάταιο οπότε και δεν έκανα ιδιωτική ασφάλεια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα και δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια.

Οπότε τα πλήρωσαα τοις μετρητοίς.

Μήπως πρέπει να κάνω;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΣΕ 4ΚΛΙΝΟ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν σε ασφαλίζουν για γέννα... Εμ, βέβαια, δεν τους συμφέρει...μόνο οι παλαιές ασφαλισμένες (νομίζω προ 2002) μπορούν να κάνουν χρήση της ασφάλειας σε περίπτωση γέννας. Έχω ρωτήσει ασφαλιστή πριν παντρευτώ με σκοπό να έκανα ασφάλεια..αλλά αφού δεν με καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα, το θεώρησα μάταιο οπότε και δεν έκανα ιδιωτική ασφάλεια..

 

σωστο

Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν σε ασφαλίζουν για γέννα... Εμ, βέβαια, δεν τους συμφέρει...μόνο οι παλαιές ασφαλισμένες (νομίζω προ 2002) μπορούν να κάνουν χρήση της ασφάλειας σε περίπτωση γέννας. Έχω ρωτήσει ασφαλιστή πριν παντρευτώ με σκοπό να έκανα ασφάλεια..αλλά αφού δεν με καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα, το θεώρησα μάταιο οπότε και δεν έκανα ιδιωτική ασφάλεια..

 

ναι και εμείς κάναμε ιδιώτική ασφάλεια μετά το γάμο και η ασφαλιστρια μας είπε ότι δεν ασφάλίζουν για την εγκυμοσύνη/γέννα καθώς δεν είναι κάτι έκτακτο αλλά ένα γεγονός για το οποίο μπορείς να προετοιμαστείς και να κάνεις τα κουμάντα σου που λένε :roll:

τι να πεις...

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ποσά που ακούγονται για Αθήνα και σε πολλές περιπτωσεις και Θεσ/νίκη είναι αστρονομικά σε σχέση με αυτα στην επαρχία.Πρόκειται να γεννήσω σε λίγο καιρό και έχω κάνει μια "έρευνα αγοράς".Ο γιατρός θα πάρει γύρω στα 700 και η κλινική μαζί με παιδίατρο και αναισθησιολόγο γύρω στα 1000 με 1200.Βέβαια προέχει η καλή πορεία του τοκετού και η υγεία του παιδιού αλλα οχι και τέτοιο γδάρσιμο στις μεγαλουπόλεις!!Είναι πολλά τα λεφτά και βγαίνουν δύσκολα τα άτιμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος έχει να κάνει με το μαιευτήριο ( Ξενοδοχείο) , τ :?: ο γιατρός και τι εξετάσεις θα κάνεις. Η ταρίφα στο Ιασω είναι το 4κλινο 3.100 το 3κλινο 3.300 το 2κλινο 4.000 και το μονόκλινο 6.400. Η αμοιβη του γιατρού μου θα είναι αντίστοιχη και καθε φορά που πάω στο ιατρείο του πληρώνω 50 την επίσκεψη . Αύτο που δεν ξέρω είναι αν ο αναισθησιόλόγος που θα κάνει την επισκληρίδιο θα πληρωθει έξτρα και πόσο

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :(:(:(:( ..

ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ''ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ''! ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ

ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!! :D ΠΕΡΙΜΕΝΩ........

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...Όσον αφορά το Μητέρα έχω αυτόν τον τιμοκατάλογο!

 

"καλημερα!!

Πηγα στο Μητερα για εξετασεις και ζητησα τον νεο τιμοκαταλογο που ισχυει απο 1/7/08 εως τελος του χρονου..

 

φυσιολογικος τοκετος (4ημερες)

4-κλινο 1550,00

3-κλινο 2300,00

2-κλινο 3250,00

1-κλινο 4650,00

lux 6100,00

suite 9100,00

 

καισαρική τομή (5 ημερες)

4-κλινο 1900,00

3-κλινο 2500,00

2-κλινο 3450,00

1-κλινο 5200,00

lux 6750,00

suite 9600,00

 

επισκληριδιος Ναρκωση

4-κλινο 360,00

3-κλινο 360,00

2-κλινο 430,00

1-κλινο 535,00

lux 535,00

suite 535,00 "

.png

 

ttbd8fd.aspx

Link to comment
Share on other sites

Στις χρεώσεις που σου είπαν στο ΜΗΤΕΡΑ, συμπεριλαμβάνονται ιατροφαρμακευτικό υλικό, κλπ; Γιατί στο ΙΑΣΩ σου τα δίνουν εξτρά αυτά... Ρώτησες αν συμπεριλαμβάνονται όλα στον τιμοκατάλογο τους; Εξετάσεις για το μωρό για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι...μάλλον στα μονόκλινα και στις σουίτες είναι χρυσή η βελόνα ή σου βάζουν και νέκταρ στην δόση... Τι να πω; Σου λέει...έχει για να πάει σε τέτοιο δωμάτιο...κάτσε να την "δαγκώσουμε"...ΕΛΕΟΣ! Τι άλλο να πω;;; :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε και αυτά!

εξοδα συλλογης βλαστοκυτταρων

 

σε όλα τα δωματια 325,00

η μονη εταιρεια που δεν θα χρεωνονται τα εξοδα Συλλογης ειναι η εταιρεια Steam Health που ανηκει στον ομιλο του Μητερα.

 

Επισης να σας ενημερωσω οτι ο τιμοκαταλογος αναφερει οτι οι παραπανω τιμες δεν περιλαμβανουν τις εξετασεις που γινονται στο νεογνό. Ενας κυριος πριν απο εμενα ρωτησε ποσο στοιχιζουν οι εξετασεις αυτες και του ειπαν 250-300,00 ..

(Αυτα που σας εχω στειλει τα εχω βρει σε άλλο φορουμ)

Φιλια

.png

 

ttbd8fd.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...