Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

προφανως η βλαβη ειχε ροδινο χρωμα...

τωρα η κλινικη διαγνωση ειναι σπιλος του Spitz, αρα θα βγει, θα εξεταστει ιστολογικα και θα ειναι μια αναμνηση:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και όμως ποτέ δεν είχε ρόδινο χρώμα. Όταν εμφανίστηκε είχε μία υποψία καφε-μπλε και στην αρχή είπαν κυανούς σπίλος αλλά μετά από 3 ακόμη γιατρούς (στο Συγγρό) κατέληξαν σε αιμαγγείωμα. Μετά από έναν χρόνο στην επανεξέταση, είχε γίνει μαύρο σε χρώμα και μας έβαλαν επανεξέταση στο 6μηνο. Όυτε τότε μας είπαν για σπίλο spitz.

Αυτή την φορά ήρθαν πάλι 3 γιατροί και κατέληξαν στον σπίλο spitz.

Η παιδίατρος έχει φαγωθεί να μην το αφαιρέσουμε ακόμη και την Πέμπτη έχω ραντεβού με ακόμη ένα δερματολόγο για ακόμη μία γνώμη (με προτροπή της παιδιάτρου).

Θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές πήγαμε στην παιδίατρο (για να εξεταστεί και η μικρή που συμπτωματικά βήχει λιγάκι) και πάλι επέμενε να μην γίνει επέμβαση για να μην ''τραυματιστεί'' το παιδί. Δεν θέλει να συζητάμε μπροστά στην μικρή για την ελιά και για βιοψίες κτλ κτλ. Της εξήγησα πως η αφαίρεση θα γίνει από πλαστικό χειρούργο αλλά την βλέπω πολύ προβληματισμένη.... :(

Η επέμβαση θα γίνει, δεν το συζητάμε αλλά μία ακόμη γνώμη από δερματολόγο θα την ακούσω. Στο Ανδρέας Συγγρός την εξέτασαν αρκετοί γιατροί και λίγοι εκπαιδευόμενοι. Αισθάνομαι σιγουριά για την διάγνωση τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι ο Κος Πονηρός μου είπε πως είναι σίγουρα σπίλος spitz, πως είναι κάτι σύνηθες σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και να μην ανησυχώ. Θα αφαιρεθεί και τελείωσε....

Έμεινα άφωνη πάντως από την αντιμετώπιση του γιατρού. Η προσέγγιση του στην μικρή ήταν πολύ τρυφερή και παιχνιδιάρικη, μόνο όταν ανέφερε την λέξη ράμματα η μικρή προσγειώθηκε και πάλι στην πραγματικότητα αλλά μου είπε πως αν δουν ότι το παιδί είναι πολύ φοβισμένο και αντιδρλαει, θα μείνει κάποιος από τους γονείς μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... θα ηθελα παρα πολυ να μαθω καποια πραγματα απο μαμαδες που εχουν περασει χειρουργειο για αφαιρεση σπιλου σε μικρο παιδακι!!! εχω μια κορουλα και στις 21 ηταν να κανει το χειρουργειο για αφαιρεση αλλα ακυρωθηκε γιατι η μικρη μου ηταν λιγο αρρωστη!!! εχουμε προγραμματισει ραντεβου για 2 μηνες μετα!!! εχω πολυ αγχος και θα ενιωθα καλυτερα αν μαθαινα κατι περισσοτερο!!! ο πλαστικος χειρουργος που θα μας κανει την εγχείρηση ειναι ο κ.Πονηρος!!! εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτον!!! ελπιζω ολα να πανε καλα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια.... Για να δούμε θα μας απαντήσει κάποιος;

Ερώτηση: Με την αμοιβή για την επέμβαση τι γίνεται; Υπάρχει στάνταρ αμοιβή του νοσοκομείου Παίδων ή φακελάκι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

notab.jpga4f4.jpgΕίμαι 22 χρονών. Γεννήθηκα με σπίλο στο μάτι, δηλ. το ενα μου ματι (το αριστερο) ειναι κανονικο και το άλλο(το δεξι) αντι να είναι ασπρο γύρο γυρο, είναι γκρι-μπλε. Γύρο στα 17 (υπολογιζω)αρχισε να εμφανίζεται ενα σημάδι στο μάγουλο απο τη μεριά που είναι το ματι με το σπιλο. Τώρα στα 22 μου ο σπιλος στο μαγουλο εχει επεκταθει σε ολο το μαγουλο. Οι φιλοι μου, μου λενε πως δεν φενεται πολυ. Εμένα ομως με ενοχλει αρκετα. Φανταστείτε τη δεξια μερια του προσωπου μου. Μπλε το ματι και ενας μεγαλος σπιλος στο μαγουλο ποσο αβολα θα ενιωθε κανεις στη θεση μου.Ισως το ματι να μην με ενοχλει τοσο.Το σημαδι ομως στο μαγουλο εχει ως αποτέλεσμα να βαζω καθημερινα μεικ απ στο προσωπο και δεν μ΄αρεσει. Ο γιατρος οταν γεννηθηκα ειπε δεν ειναι τιποτα,(το σημαδι στο ματι) οτι εχω περισσοτερη μελανινη απο οτι πρεπει. Μεγαλώνοντας αρχισε να με ενοχλει αφορητα το σημαδι στο μαγουλο. Πήγα σε δερματολόγο και μου ειπε οτι ειναι σπιλος και οτι δεν ειναι μελανινη για να μπορεσει να μου δωσει μια οποιαδηποτε κρεμα και να φυγει. Ετσι μετα απο 5 χρονια που εψαχνα να βρω τι ειναι επιτελους αυτο που εχω στο μαγουλο, εμαθα οτι ειναι σπιλος. Ο οπίος σπιλος μου ειπε ο δερματολογος χρειαζεται laser για να αφαιρεθει και ειναι 150 ευρω τη φορα και ισως χρειαστω 5-6 φορες. Το ξανακανε σε μια κοπελα λεει και τα αποτελεσματα ηταν θαυμασια. Δεν ξερω τι να κανω. Τι επιλογες αλλες εχω; Τα χρηματα ειναι πολλα. Μιλαμε για 800 ευρω. Ειμαι σε απογνωση:( Η αυτοπεποιθηση μου βουλιαξε:( Ειμαι στο πατο! Συμβουλες;

 

ΗELP:(

Μικαέλλα απο Κύπρο

Επεξεργάστηκαν by Μικαέλλα22
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κι απο μένα.Ο μικρός μου έχει σπίλο στο μάγουλό του και θα κάνουμε τμηματική αφαίρεση στο Αγ. Σοφία με τον κο.Πονηρό.Μήπως μπορεί καμία που είχε εμπειρία με τον γιατρό να μου πει αν χρειάζεται να έχω μαζί μου λεφτά;Κανονικά δεν πέρνουν άλλα άκουσα διάφορες περιπτώσεις που έχουν πάρει.Και άλλη μία ερώτηση.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάω στο κρανιορποσωπικό κέντρο να το κάνω με τον κο.Στρατουδάκη που άκουσα πολύ καλά λόγια γι'αυτόν.Ξέρει νανείς πόσο θα μπορούσε να μου βγει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...