Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bullyng σε 6χρονα, πώς μπορείς να βοηθήσεις ?


Recommended Posts

Dalia, είχε καμιά εξέλιξη το θέμα;

Έγινε κάτι, μίλησες με κανέναν;

 

Θα υπάρχει εξέλιξη από εβδομάδα. Παρασκευή και Τρίτη έχουμε συνάντηση.

Τα περιστατικά είναι και άλλα στο σχολείο όπως διαπίστωσα:cry:

Το Σάββατο έπαιζε ο γιος μου μπάλα σε ένα γηπεδάκι 5χ5. Ηταν συγκεντρωμένα εκεί κάποια παιδιά πέμπτης, έκτης δημοτικού το πολύ. Σε κάποια φάση ρε παιδιά τα 5-6 από αυτά έχουν βάλει κάτω το ένα, το βαράνε κλωτσιές, το βρίζουνε χυδαιότατα ( όχι τα κλασικά μ@@κα ), και εκείνο να κλαίει. Στην αρχή τους αγριοκοιτάω και μου λένε μην ανησυχείτε πλάκα κάνουμε, πήγα κοντά όταν κατάλαβα ότι το παιδί κλαίει, τους είπα ότι αυτό που κάνετε δεν είναι μαγκιά κ.τ.λ.Μετά σταμάτησαν το ξύλο αλλά συνέχισαν τα "γαλλικά".

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα υπάρχει εξέλιξη από εβδομάδα. Παρασκευή και Τρίτη έχουμε συνάντηση.

Τα περιστατικά είναι και άλλα στο σχολείο όπως διαπίστωσα:cry:

 

Το Σάββατο έπαιζε ο γιος μου μπάλα σε ένα γηπεδάκι 5χ5. Ηταν συγκεντρωμένα εκεί κάποια παιδιά πέμπτης, έκτης δημοτικού το πολύ. Σε κάποια φάση ρε παιδιά τα 5-6 από αυτά έχουν βάλει κάτω το ένα, το βαράνε κλωτσιές, το βρίζουνε χυδαιότατα ( όχι τα κλασικά μ@@κα ), και εκείνο να κλαίει. Στην αρχή τους αγριοκοιτάω και μου λένε μην ανησυχείτε πλάκα κάνουμε, πήγα κοντά όταν κατάλαβα ότι το παιδί κλαίει, τους είπα ότι αυτό που κάνετε δεν είναι μαγκιά κ.τ.λ.Μετά σταμάτησαν το ξύλο αλλά συνέχισαν τα "γαλλικά".

 

... Ακους εκεί "πλάκα κάναμε...". Μεγάλα παιδιά χωρίς ίχνος μυαλού!

 

Το λοιπόν αν ξαναδεις κάτι τέτοιο σκέψου το σοβαρά να καλέσεις την αστυνομία επί τόπου... Να περάσουνε κανένα ΣΟΚ μήπως αυτά ή οι γονείς τους καταλάβουν τη σοβαρότητα του θέματος!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο ειχαμε συναντηση γονεων στο δημοτικο του γιου μου και μεσα στα θεματα που μας εβαλαν στο τραπεζι ο διευθυντης μας ειπε οτι εχουν εντοπισει μια μικρη ομαδα ε' στ' δημοτικου η οποια δημιουργει βια στα αλλα παιδια και εχει ''εδρα'' της τις τουαλετες του σχολειου..!!!! ρωτησαμε εν αγνοια μας τι σημαινει αυτο και μας ειπε οτι η ομαδα αυτη διμιουργει προβληματα φασαριες προκαλει τα παιδια σε καυγαδες κ.τ.λ...επειδη υπαρχουν μικρα παιδια (δημοτικου) και ανησυχησαμε ολοι ρωτησαμε τι ενεργειες απο την πλευρα του σχολειου πρεπει να γινουν προκειμενου να σταματησουν ολα αυτα που ανεφερα , μας ειπε ο διευθυντης οτι εχουν ενημερωσει τους γονεις και τιποτε αλλο του ειπαμε αν υπαρχει τροπος τιμωριας (συσταση-απομακρυνση μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα) και ξερετε ποια ηταν η απαντηση; και τι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε ποινη; κρατος; ειναι δικα μας παιδια και αυτα τι να τα κανουμε να τα διωξουμε απο το σχολειο; ε΄τοτε να καθησουμε να μας ....... αυτα τα λιγα παιδια και οι γονεις τους να κοιμουνται ησυχοι και εμεις οι αλλοι γονεις να χασουμε τον υπνο μας ....υποτιθεται οτι στελνουμε τα παιδια μας να μαθουν γραμματα οχι bulling!!! ελεος πια με την λογικη του καθενος!! ψαχνουμε να βρουμε συλλογο -ποιο συλλογο-ουτε οι ιδιοι (του συλλογου) δεν ξερουν ποιοι ειναι ..αισχος και ντροπη για τα παιδια μας..και το αστειο ειναι οτι μετα τη συνελευση ρωτησα το μικρο μου αν εχει δει παιδια στις τουαλετες να τριγυρνανε (για να μην τον πονηρεψω) και μου ειπε ναι καθε μερα βλεπω κατι μεγαλα παιδια με κουκουλες(τις κουκουλες των φουτερ εννοει) να τρεχουν και να διωχνουν τα παιδακια που πανε τουαλετα και φωναζουν κανουν φασαρια) πως λοιπον δεν τα ''βλεπουν'' οι εκπαιδευτικοι ή γιατι δεν βαζουν εναν εξω απο τις τουαλετες στα διαλειματα να τα μαγκωσει ενα ενα και να τα παει στο διευθυντη;; ελεος πια..

 

δηλαδη θελει να πει ο γελοιος οτι ενδιαφερεται για το παιδι που ασκει βια με το

να το λυπαται και να μην κανει τιποτα? αν ενδιαφεροταν για το παιδι που παρεκτρεπεται θα το τιμωρουσε

τι διαστροφη κι αυτη να νομιζεις οτι κανεις καλο στο παιδι που ξεφευγει με το να λες ε! το κακομοιρο κι αυτο! αυτος ο π,,,ας καταστρεφει και το θυμα και τον θυτη,,,ειναι εκει για να συνετισει και να επιβαλει την ταξη οταν ειναι αναγκαιο κι εκεινος λεει κοτσανες,,,

προφανως αυτοι οι εκπαιδευτικοι εχουν ενα θεμα με το νομο και την ταξη, αρα δεν ειναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

 

Ο εκπαιδευτικος δεν μαθαινει την προπαιδεια μονον, εχει κι αλλα να κανει σοβαροτερα,,αλλα που νιο νιο! αν τις ετρωγε το παιδι του τι θα εκανε το ζωον δηλαδη?

 

ας μου τυχει κανα τετοιο και θα τους κανει ο συζυγος τη ζωη τους ΚΟΛΑΣΗ ετσι και δεν δρασουν οπως αξιζει σε ολα τα παιδια

 

εγω παντως ξερω σχολεια που δεν επιτρεπουν τετοια παρεκτροπες γιατι εχουν διεθυντες στιβαρους και υπευθυνους οχι χαχαμιχηδες

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο ειχαμε συναντηση γονεων στο δημοτικο του γιου μου και μεσα στα θεματα που μας εβαλαν στο τραπεζι ο διευθυντης μας ειπε οτι εχουν εντοπισει μια μικρη ομαδα ε' στ' δημοτικου η οποια δημιουργει βια στα αλλα παιδια και εχει ''εδρα'' της τις τουαλετες του σχολειου..!!!! ρωτησαμε εν αγνοια μας τι σημαινει αυτο και μας ειπε οτι η ομαδα αυτη διμιουργει προβληματα φασαριες προκαλει τα παιδια σε καυγαδες κ.τ.λ...επειδη υπαρχουν μικρα παιδια (δημοτικου) και ανησυχησαμε ολοι ρωτησαμε τι ενεργειες απο την πλευρα του σχολειου πρεπει να γινουν προκειμενου να σταματησουν ολα αυτα που ανεφερα , μας ειπε ο διευθυντης οτι εχουν ενημερωσει τους γονεις και τιποτε αλλο του ειπαμε αν υπαρχει τροπος τιμωριας (συσταση-απομακρυνση μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα) και ξερετε ποια ηταν η απαντηση; και τι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε ποινη; κρατος; ειναι δικα μας παιδια και αυτα τι να τα κανουμε να τα διωξουμε απο το σχολειο; ε΄τοτε να καθησουμε να μας ....... αυτα τα λιγα παιδια και οι γονεις τους να κοιμουνται ησυχοι και εμεις οι αλλοι γονεις να χασουμε τον υπνο μας ....υποτιθεται οτι στελνουμε τα παιδια μας να μαθουν γραμματα οχι bulling!!! ελεος πια με την λογικη του καθενος!! ψαχνουμε να βρουμε συλλογο -ποιο συλλογο-ουτε οι ιδιοι (του συλλογου) δεν ξερουν ποιοι ειναι ..αισχος και ντροπη για τα παιδια μας..και το αστειο ειναι οτι μετα τη συνελευση ρωτησα το μικρο μου αν εχει δει παιδια στις τουαλετες να τριγυρνανε (για να μην τον πονηρεψω) και μου ειπε ναι καθε μερα βλεπω κατι μεγαλα παιδια με κουκουλες(τις κουκουλες των φουτερ εννοει) να τρεχουν και να διωχνουν τα παιδακια που πανε τουαλετα και φωναζουν κανουν φασαρια) πως λοιπον δεν τα ''βλεπουν'' οι εκπαιδευτικοι ή γιατι δεν βαζουν εναν εξω απο τις τουαλετες στα διαλειματα να τα μαγκωσει ενα ενα και να τα παει στο διευθυντη;; ελεος πια..

Σιγουρα μπορειτε να διαβαθμισετε το θεμα στον προισταμενο της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης της περιοχης. Μπορειτε να τον βρειτε με ενα απλο τηλ στο υπουργειο. Οσο για τον διευθυντη του σχολειου τι να σχολιασω? Μαλλον ειναι εκτος τοπου και χρονου και χρειαζεται και αυτουνου τραβηγμα το αυτι μαζι με των μικρων κουκουλοφορων:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει εξέλιξη από εβδομάδα. Παρασκευή και Τρίτη έχουμε συνάντηση.

Τα περιστατικά είναι και άλλα στο σχολείο όπως διαπίστωσα:cry:

Το Σάββατο έπαιζε ο γιος μου μπάλα σε ένα γηπεδάκι 5χ5. Ηταν συγκεντρωμένα εκεί κάποια παιδιά πέμπτης, έκτης δημοτικού το πολύ. Σε κάποια φάση ρε παιδιά τα 5-6 από αυτά έχουν βάλει κάτω το ένα, το βαράνε κλωτσιές, το βρίζουνε χυδαιότατα ( όχι τα κλασικά μ@@κα ), και εκείνο να κλαίει. Στην αρχή τους αγριοκοιτάω και μου λένε μην ανησυχείτε πλάκα κάνουμε, πήγα κοντά όταν κατάλαβα ότι το παιδί κλαίει, τους είπα ότι αυτό που κάνετε δεν είναι μαγκιά κ.τ.λ.Μετά σταμάτησαν το ξύλο αλλά συνέχισαν τα "γαλλικά".

πραγματικα αισθανομαι πολυ ασχημα....μεχρι τωρα ειχα μια αγωνια..τωρα το αγχος μου και οι φοβοι μου εντεινονται γιατι μεγαλωνουν και τα παιδια μου...ο μεγαλος του χρονου παει νηπια...ακολουθουν τα διδυμα!!!
... Ακους εκεί "πλάκα κάναμε...". Μεγάλα παιδιά χωρίς ίχνος μυαλού!

 

Το λοιπόν αν ξαναδεις κάτι τέτοιο σκέψου το σοβαρά να καλέσεις την αστυνομία επί τόπου... Να περάσουνε κανένα ΣΟΚ μήπως αυτά ή οι γονείς τους καταλάβουν τη σοβαρότητα του θέματος!!!

μεγαλα παιδια ναι...δεν παυουν ομως να ειναι παιδια...που μπορεις να δωσεις και μια πισινη.....αλλα αυτο δεν ειναι απλα χωρις ιχνος μυαλου....ειναι θρασσος...το οποιο φυσικα ξεκιναει απο την οικογενεια...αποψη μου....κι οταν βλεπω τετοια θρασυτητα και αναιδεια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν λιγο καιρο ειχαμε συναντηση γονεων στο δημοτικο του γιου μου και μεσα στα θεματα που μας εβαλαν στο τραπεζι ο διευθυντης μας ειπε οτι εχουν εντοπισει μια μικρη ομαδα ε' στ' δημοτικου η οποια δημιουργει βια στα αλλα παιδια και εχει ''εδρα'' της τις τουαλετες του σχολειου..!!!! ρωτησαμε εν αγνοια μας τι σημαινει αυτο και μας ειπε οτι η ομαδα αυτη διμιουργει προβληματα φασαριες προκαλει τα παιδια σε καυγαδες κ.τ.λ...επειδη υπαρχουν μικρα παιδια (δημοτικου) και ανησυχησαμε ολοι ρωτησαμε τι ενεργειες απο την πλευρα του σχολειου πρεπει να γινουν προκειμενου να σταματησουν ολα αυτα που ανεφερα , μας ειπε ο διευθυντης οτι εχουν ενημερωσει τους γονεις και τιποτε αλλο του ειπαμε αν υπαρχει τροπος τιμωριας (συσταση-απομακρυνση μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα) και ξερετε ποια ηταν η απαντηση; και τι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε ποινη; κρατος; ειναι δικα μας παιδια και αυτα τι να τα κανουμε να τα διωξουμε απο το σχολειο; ε΄τοτε να καθησουμε να μας ....... αυτα τα λιγα παιδια και οι γονεις τους να κοιμουνται ησυχοι και εμεις οι αλλοι γονεις να χασουμε τον υπνο μας ....υποτιθεται οτι στελνουμε τα παιδια μας να μαθουν γραμματα οχι bulling!!! ελεος πια με την λογικη του καθενος!! ψαχνουμε να βρουμε συλλογο -ποιο συλλογο-ουτε οι ιδιοι (του συλλογου) δεν ξερουν ποιοι ειναι ..αισχος και ντροπη για τα παιδια μας..και το αστειο ειναι οτι μετα τη συνελευση ρωτησα το μικρο μου αν εχει δει παιδια στις τουαλετες να τριγυρνανε (για να μην τον πονηρεψω) και μου ειπε ναι καθε μερα βλεπω κατι μεγαλα παιδια με κουκουλες(τις κουκουλες των φουτερ εννοει) να τρεχουν και να διωχνουν τα παιδακια που πανε τουαλετα και φωναζουν κανουν φασαρια) πως λοιπον δεν τα ''βλεπουν'' οι εκπαιδευτικοι ή γιατι δεν βαζουν εναν εξω απο τις τουαλετες στα διαλειματα να τα μαγκωσει ενα ενα και να τα παει στο διευθυντη;; ελεος πια..

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι διευθυντές...

 

Πέρυσι θύμα ήταν το παιδί μια φίλης...Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δόσει και την πρέπουσα σημασία διότι ήμουν ακόμη στη φάση, με κλώτσησε ο Πέτρος, κλώτσα τον και'συ...Δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο έχει χοντρύνει η κατάσταση.

Από όσο θυμάμαι για να απομακρυνθεί παιδί από το σχολείο απαιτείται μια χρονοβόρα διαδικασία.

Κατε με επίσης κάτι τέτοιο δεν λύνει τίποτα, απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

Το λοιπόν πήγε ο μπαμπάς του παιδιού στο σχολείο και ο διευθυντής πρότεινε να φύγει το παιδί θύμα από το σχολείο, για να μη γίνουν παρατράγουδα. Τότε ο μπαμπάς μέσα στα νεύρα πήγε στην τάξη και φώναζε στα παιδιά θύτες...Απειλήθηκε ότι θα του φέρουν την αστυνομία ( ορθώς κατε με, δεν είχε κανένα δικαίωμα ).

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι διευθυντές...

 

Πέρυσι θύμα ήταν το παιδί μια φίλης...Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δόσει και την πρέπουσα σημασία διότι ήμουν ακόμη στη φάση, με κλώτσησε ο Πέτρος, κλώτσα τον και'συ...Δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο έχει χοντρύνει η κατάσταση.

Από όσο θυμάμαι για να απομακρυνθεί παιδί από το σχολείο απαιτείται μια χρονοβόρα διαδικασία.

Κατε με επίσης κάτι τέτοιο δεν λύνει τίποτα, απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

Το λοιπόν πήγε ο μπαμπάς του παιδιού στο σχολείο και ο διευθυντής πρότεινε να φύγει το παιδί θύμα από το σχολείο, για να μη γίνουν παρατράγουδα. Τότε ο μπαμπάς μέσα στα νεύρα πήγε στην τάξη και φώναζε στα παιδιά θύτες...Απειλήθηκε ότι θα του φέρουν την αστυνομία ( ορθώς κατε με, δεν είχε κανένα δικαίωμα ).

 

ε ναι κι αυτος το παρατραβηξε...αλλα και το να απομακρυνθει το θυμα-ειδικα αυτο!!!!- απο το σχολειο δεν ειναι λυση...δηλαδη αν ενα παιδακι ειναι φιλησυχο του επιτιθενται συνεχω τι θα κανουν οι γονεις θα το αλλαζουν σχολειο??πως λεμε ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα?????εγω ξερω συνηθως το αναποδο πρεπει να συμβαινει....πχ...οι ληστες μπαινουν φυλακη..κι οχι οι παθοντες...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι διευθυντές...

 

Πέρυσι θύμα ήταν το παιδί μια φίλης...Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δόσει και την πρέπουσα σημασία διότι ήμουν ακόμη στη φάση, με κλώτσησε ο Πέτρος, κλώτσα τον και'συ...Δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο έχει χοντρύνει η κατάσταση.

Από όσο θυμάμαι για να απομακρυνθεί παιδί από το σχολείο απαιτείται μια χρονοβόρα διαδικασία.

Κατε με επίσης κάτι τέτοιο δεν λύνει τίποτα, απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

Το λοιπόν πήγε ο μπαμπάς του παιδιού στο σχολείο και ο διευθυντής πρότεινε να φύγει το παιδί θύμα από το σχολείο, για να μη γίνουν παρατράγουδα. Τότε ο μπαμπάς μέσα στα νεύρα πήγε στην τάξη και φώναζε στα παιδιά θύτες...Απειλήθηκε ότι θα του φέρουν την αστυνομία ( ορθώς κατε με, δεν είχε κανένα δικαίωμα ).

 

δεν ειχε δικαιωμα???? ε αφου δεν το εχει κανενας το δικαιωμα καποιος πρεπει να το παρει,,δηλαδη εξωθουν τον γονιο να κανει κατι που πρεπει να κανει καποιος αλλος ο οποιος ξυνεται και υπεκφευγει,,, ε και τι κανουμε τοτε ρε φιλεναδα μου καθομαστε να κοιταμε να δερνουν το παιδι μας η το παιρνουμε και φευγουμε σαν τους κυνηγημενους?,,,και τι μαθαινει το παιδι μας, ενω εσυ θα τις τρως θα ψαχνουμε να βρουμε ποιος δικαιουται περισσοτερο να συνετισει εκκολαπτομενους αυριανους εγκληματιες?,,,εμενα δεν με ενοχλει που επενεβει ο πατερας καθολου καποιος πρεπει να το κανει κι οταν δεν το κανει κανεις τα παιδια δηλαδη αφηνονται να σφαζονται? εσυ οταν πλακωνοντουσαν δεν ειπες μια κουβεντα, καλα εκανες θα σε απειλουσαμε οτι θα φερουμε την αστυνομια??

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι διευθυντές...

 

Πέρυσι θύμα ήταν το παιδί μια φίλης...Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δόσει και την πρέπουσα σημασία διότι ήμουν ακόμη στη φάση, με κλώτσησε ο Πέτρος, κλώτσα τον και'συ...Δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο έχει χοντρύνει η κατάσταση.

Από όσο θυμάμαι για να απομακρυνθεί παιδί από το σχολείο απαιτείται μια χρονοβόρα διαδικασία.

Κατε με επίσης κάτι τέτοιο δεν λύνει τίποτα, απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

Το λοιπόν πήγε ο μπαμπάς του παιδιού στο σχολείο και ο διευθυντής πρότεινε να φύγει το παιδί θύμα από το σχολείο, για να μη γίνουν παρατράγουδα. Τότε ο μπαμπάς μέσα στα νεύρα πήγε στην τάξη και φώναζε στα παιδιά θύτες...Απειλήθηκε ότι θα του φέρουν την αστυνομία ( ορθώς κατε με, δεν είχε κανένα δικαίωμα ).

ποιός τον απείλησε ότι θα φέρει την αστυνομία? το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε δικαιωμα???? ε αφου δεν το εχει κανενας το δικαιωμα καποιος πρεπει να το παρει,,δηλαδη εξωθουν τον γονιο να κανει κατι που πρεπει να κανει καποιος αλλος ο οποιος ξυνεται και υπεκφευγει,,, ε και τι κανουμε τοτε ρε φιλεναδα μου καθομαστε να κοιταμε να δερνουν το παιδι μας η το παιρνουμε και φευγουμε σαν τους κυνηγημενους?,,,και τι μαθαινει το παιδι μας, ενω εσυ θα τις τρως θα ψαχνουμε να βρουμε ποιος δικαιουται περισσοτερο να συνετισει εκκολαπτομενους αυριανους εγκληματιες?,,,εμενα δεν με ενοχλει που επενεβει ο πατερας καθολου καποιος πρεπει να το κανει κι οταν δεν το κανει κανεις τα παιδια δηλαδη αφηνονται να σφαζονται? εσυ οταν πλακωνοντουσαν δεν ειπες μια κουβεντα, καλα εκανες θα σε απειλουσαμε οτι θα φερουμε την αστυνομια??

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ

 

ποιός τον απείλησε ότι θα φέρει την αστυνομία? το σχολείο?

 

Και ο διευθυντής και τις επόμενες μέρες οι άλλοι γονείς..π.χ. ο άλλος που το παιδί του δεν εμπλέκεται πουθενά, είπε ότι το παιδί του ύστερα από τις φωνές δεν ήθελε να πάει σχολείο.

jackrussel δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά νομικά απαγορεύεται. Για φαντάσου ο καθένας να μπορεί να μπουκάρει στις τάξεις....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε κι εγώ θ΄ανεχόμουν να μπει ένας τσαμπουκαλεμένος γονιός και να κατσαδιάσει τα παιδιά στο σχολείο για οποιοδήποτε λόγο. Είναι αποκλειστικά δουλειά του δασκάλου και του διευθυντή. Πρώτα πρώτα ο γονιός δεν ξέρει τι έχει γίνει, δεν έχει δει ποιος φταίει. Ή πρέπει να πάνε εκεί όλοι οι μπαμπάδες να επαναλάβουν τον τσακωμό των παιδιών τους. Είναι λάθος και περνάει λάθος μηνύματα και στα παιδιά. Πρέπει να αναλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν ο καθενας ομως..

Και το παιδι αυτο το παιδι του..καποιος επρεπε να το υπερασπιστει

Και αφου το σχολειο κανει την παπια αρχικα και μετα το απομακρυνει ...τι να πω..

Ωραιος τροπος να αρχιζεις την κοινωνικη σου ζωη..ωραιο διδαγμα και για τους θυτες και για τα θυματα ..αλλα και για την αντιμετωπιση παιδιων με ιδιαιτεροτητες

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ο διευθυντής και τις επόμενες μέρες οι άλλοι γονείς..π.χ. ο άλλος που το παιδί του δεν εμπλέκεται πουθενά, είπε ότι το παιδί του ύστερα από τις φωνές δεν ήθελε να πάει σχολείο.

jackrussel δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά νομικά απαγορεύεται. Για φαντάσου ο καθένας να μπορεί να μπουκάρει στις τάξεις....

 

θα συμφωνησω με τη νταλια..αν ειναι να πηγαινουμε ολοι και να κανουμε τη δικη μας φασαρια για το δικο μας θεμα δ βγαινει ακρη....

εγω στη θεση του θα επιανα αρχικα τους γονεις του παιδιου...μια δυο 3..θα "απειλουσα" με μηνυσεις......τελος παντως κατι...δεν ξερω..πολυ δυσκολη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε δικαιωμα???? ε αφου δεν το εχει κανενας το δικαιωμα καποιος πρεπει να το παρει

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ

 

Ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται να μπει τρίτο άτομο στο σχολείο χωρίς ειδική άδεια. Πολύ περισσότερο στην τάξη.

 

Αν στην τάξη του παιδιού σου έμπαινε κάποιος γονιός ωρυόμενος για κάποιο θέμα που θεωρούσε ο ίδιος θεμελιώδες (δεν εξετάζοω το αν είναι ή όχι, απλά το βλέπω ως πράξη) και τρομακρατούσε τα παιδιά της τάξης (και το δικό σου μαζί) τότε τι θα έκανες Δεν θα στρεφόσουν εναντίον του σχολείου που επέτρεψε σε αυτό τον άνθρωπο να συμπεριφερθεί έτσι;

 

Όσο δίκιο και να είχε, με την πράξη του αυτή το έχασε όλο.

 

Και ΝΑΙ είμαστε μια κοινωνία που έχει πρόβλημα με το νόμο και την εφαρμογή του, γιατί τις περισσότερες φορές θέλουμε να τον εφαρμόζουμε καταπώς συμφέρει εμάς τους ίδιους

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ θ΄ανεχόμουν να μπει ένας τσαμπουκαλεμένος γονιός και να κατσαδιάσει τα παιδιά στο σχολείο για οποιοδήποτε λόγο. Είναι αποκλειστικά δουλειά του δασκάλου και του διευθυντή. Πρώτα πρώτα ο γονιός δεν ξέρει τι έχει γίνει, δεν έχει δει ποιος φταίει. Ή πρέπει να πάνε εκεί όλοι οι μπαμπάδες να επαναλάβουν τον τσακωμό των παιδιών τους. Είναι λάθος και περνάει λάθος μηνύματα και στα παιδιά. Πρέπει να αναλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί.

 

δυστυχως οταν αυτοι που πρεπει να κουνησουν τα μπουτια υπεκφευγουν εξωθουν αυτον που δεν ειναι αρμοδιος και βγαινεις εκτος, το θεμα ειναι τι κανουμε οταν οι εκπαιδευτικοι ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ

τους ανεχομαστε? ελεγχονται? αξιολογουνται?τους καταγγελουμε?μηνυση στο διευθυντη απολυση γιατι ειναι ανικανος μηπως? αλλα ξεχασα εχουμε θεματα με την μονιμοτητα, με το ασυλο κλπ

 

οι ανικανοι, απο σποντα εκπαιδευτικοι, οι δεν βαριεσαι να αλλαξουν επαγγελμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως οταν αυτοι που πρεπει να κουνησουν τα μπουτια υπεκφευγουν εξωθουν αυτον που δεν ειναι αρμοδιος και βγαινεις εκτος, το θεμα ειναι τι κανουμε οταν οι εκπαιδευτικοι ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ

τους ανεχομαστε? ελεγχονται? αξιολογουνται?τους καταγγελουμε?μηνυση στο διευθυντη απολυση γιατι ειναι ανικανος μηπως? αλλα ξεχασα εχουμε θεματα με την μονιμοτητα, με το ασυλο κλπ

 

οι ανικανοι, απο σποντα εκπαιδευτικοι, οι δεν βαριεσαι να αλλαξουν επαγγελμα

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω, καλέις τον εκπαιδευτικό να παρανομήσει, είτε αφήνοντας τον αγανακτησμένο γονιό να μπει στο σχολείο και να "πάρει τα πράγματα στα χέρια του", είτε προχωρώντας σε πράξεις για τις οποίες δεν καλύπτεται νομικά (απομάκρυνση παιδιού από το σχολείο κλπ)

 

Επίσης εκφράσεις του στυλ "να κουνησουν τα μπουτια" τις θεωρώ απλά προσβλητικές!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οταν αυτοι που πρεπει να κουνησουν τα μπουτια υπεκφευγουν εξωθουν αυτον που δεν ειναι αρμοδιος και βγαινεις εκτος, το θεμα ειναι τι κανουμε οταν οι εκπαιδευτικοι ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ

Πιστεύω ότι αν ένας γονιός επιμείνει και φτάσει και στο γραφείο εκπαίδευσης, κινητοποιούνται και οι δάσκαλοι.

Όμως το να πάει κάθε μπαμπάς - μαμά και να χτυπιέται μπροστά στα παιδιά, κάνει κακό πρώτα απ΄όλα στο παιδί του. Και μπορεί να γίνει και άδικος με κάποιο άσχετο παιδί και να τα κάνει ακόμα χειρότερα. Όσο λιγότερο ανακατεύονται οι γονείς στην τάξη τόσο καλύτερα. Δύσκολο, αλλά έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν ένας γονιός επιμείνει και φτάσει και στο γραφείο εκπαίδευσης, κινητοποιούνται και οι δάσκαλοι.

Όμως το να πάει κάθε μπαμπάς - μαμά και να χτυπιέται μπροστά στα παιδιά, κάνει κακό πρώτα απ΄όλα στο παιδί του. Και μπορεί να γίνει και άδικος με κάποιο άσχετο παιδί και να τα κάνει ακόμα χειρότερα. Όσο λιγότερο ανακατεύονται οι γονείς στην τάξη τόσο καλύτερα. Δύσκολο, αλλά έτσι είναι.

 

κι εγω θελω πιστευω οτι οταν κινητποιηθουν ολοι κατι γινεται

 

κι εγω δεν συμφωνω να μπουκαρει ο καθε γονιος και να λεει το μακρυ του και το κοντο του αλλα εξωθειται, αν δεν ειναι τρελος, επειδη καποιοι δεν κανουν τι δουλεια τους σωστα και τοτε ολοι βγαινουν ζημιωμενοι

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο σχολείο, το αντιμετωπίζεις με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι να βάλεις ακόμα έναν δάσκαλο εφημερία στο διάλειμμα που θα έχει το νου του στο συγκεκριμένο παιδί. Διακριτικά πάντα (δεν θα είναι δίπλα του, ούτε θα τρέχει από πίσω του) θα ελέγχει τόσο τη δική του συμπεριφορά όσο και των υπολοίπων.

 

Επίσης, όταν βλέπεις θυματοποίηση ενός παιδιού, ως σχολείο καλέις συνέλευση γονέων (με υποχρεωτική παρουσία όλων), αναφέρεις το πρόβλημα (όχι ονομαστικά) και προειδοποιείς για τις συνέπειες που θα έχουν οι θύτες. Παρόμοια ενημέρωση κάνεις και στα παιδιά στην πρωινή συγκέντρωση-προσευχή. Μετά από αυτά, αν πέσει στην αντίληψη σου παρόμοιο περιστατικό (αν έχεις επαρκή αριθμό εφημερευόντων δασκάλων μπορεί να γίνει) οι θύτες υφίστανται τις συνέπειες που έχεις προαναφέρει στους γονείς αλλά και στους ίδιους. Αν ξαναγίνει με ίδιους θύτες, τότε οι συνέπειες είναι μεγαλύτερες και καλούνται και οι γονείς στο σχολείο.

 

Είναι θέμα χειρισμού της διεύθυνσης του σχολείου καθαρά. Για μένα σε θέματα βίας (είτε λεκτικής είτε σωματικής) δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

 

 

Επειδή μου άρεσαν αυτά που προτείνει η emmaki...

Αν τα προτείνω

- δεν υπάρχει περίπτωση να μου πουν γιατί ανακατεύομαι ?

- δεν υπάρχει περίπτωση ( το παιδί μου θα είναι εκεί για τα επόμενα 5 χρόννια ) να "στιγματιστεί" το δικό μου παιδί ?

δεν ξέρω...προβληματίζομαι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντάλια τι να στιγματιστεί το παιδί σου ; Από ποιον; (σοβαρά ρωτάω δεν ειρωνεύομαι)

Αν σου πουν να μην ανακατεύεσαι ετοιμάζεις ωραιότητα γραπτή αναφορά και βουρ στον προϊστάμενο. Ο διευθυντής σας πρέπει να είναι μεγάλο αστέρι ε; (χαχα να δω πώς θα πείσει τους δασκάλους να βγαίνουν όλοι κάθε μέρα εφημερία......)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου άρεσαν αυτά που προτείνει η emmaki...

Αν τα προτείνω

- δεν υπάρχει περίπτωση να μου πουν γιατί ανακατεύομαι ?

- δεν υπάρχει περίπτωση ( το παιδί μου θα είναι εκεί για τα επόμενα 5 χρόννια ) να "στιγματιστεί" το δικό μου παιδί ?

δεν ξέρω...προβληματίζομαι...

 

 

Θα τους δείξεις ότι δεν είναι μόνο δικό σου "πρόβλημα" αλλά "πρόβλημα' 'ολου του σχολείου. Στη θέση του συγκεκριμένου παιδίου μπορεί να ήταν ο γιο της Μαρίας, η κόρη της Ελένης, η εγγονή του Παναγιώτη κλπ

 

Πώς να "στιγματιστεί" το παιδί σου, αν βελτιωθεί η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα τα προτινει η Νταλια δεν σημαινει οτι θα γινουν κιολας...

Πώς θα στιγματιστει;

Ως το παιδι της μαμας που"φυτρωνει εκει που δεν την σπερνουν' που ανακατευεται στο εργο των εκπαιδευτικών..που απαιτει μια λυση για ενα παιδι που δεν ειναι καν δικο της..

Κανε οτι μπορεις Νταλια Θα ειναι το καλυτερο μαθημα και για το δικο σου παιδι!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι μπορεις Νταλια Θα ειναι το καλυτερο μαθημα και για το δικο σου παιδι!

 

Συμφωνώ.

Άπαξ και γίνεις γονιός ή εκπαιδευτικός όλα τα παιδιά δικά σου είναι.

Ντάλια μίλα ξανά με τη δασκάλα και απευθύνσου και στο Σχολικό Σύμβουλο της περιοχής και στον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης. Ο διευθυντής του σχολείου δεν κάνει τη δουλειά του.....

 

Αν "στιγματιστεί" με τον τρόπο που λέει η φίλη παραπάνω απλά θα προσέχουν δυο φορές περισσότερο αυτά που αφορούν τον μικρό σου. Κακό δεν το λες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ - προς το παρόν - συγκρατώ την οργή μου για τους πραγματικούς υπαίτιους αυτής της ιστορίας και ρωτάω : Οι γονείς θυμάτων-θυτών και τούμπαλιν... έχουν κάνει έγγραφες καταγγελίες προς κάθε αρμόδιο, έχουν ενημερώσει τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων (που και "νομικά" ο ρόλος του δεν είναι μόνο για να κλείνει χοροεσπερίδες)?

 

Τι έχουν πράξει?

 

Όσο για τον πατέρα, σε λάθος χώρο μπήκε. Ποιά αίθουσα? Ποιά παιδιά? Στο γραφείο του διευθυντή έπρεπε να πάει και να τον πιάσει τουλάχιστον από το πέτο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο που ειπε ηmarchalina σκέφτομαι.Παιδια η διευθύντρια που είναι καινουρια προσπαθεί. Σε αυτο το κομμάτι δεν τα κατάφερε σε αλλα ναι.Δυστυχώς σε πολλά θέματα φταίνε οι γονείς.Αν δε σεβαστούμε πρώτα εμείς κάποιους κανόνες τότε τα παιδια πως θα σεβαστούνε; δεν ξέρω αλλα δεν είμαι σε θέση να αποδώσω ευθύνες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...