Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα -προγεννητικές


Recommended Posts

Σωστά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά η κοπέλα είχε ήδη ελευθερες επαφές αυτόν τον μήνα. Αν είναι ήδη έγκυος?

 

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να αδιαθετήσεις και μετά να αρχίσεις την αγωγή, για να είσαι σίγουρη. Δεν κάνει να πάρεις αυτά τα φάρμακα αν υπάρχει έστω και υποψία εγκυμοσύνης. Ύστερα κάνεις όλη την αγωγή και καθαρίζεις. Ελπίζω η γιατρός να σας είπε ότι πρέπει και ο σύζυγος να ακολουθήσει αγωγή.

 

Αν πάλι σου έκατσε και είσαι, υπάρχει άλλη αγωγή που μπορείς να ακολουθήσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης. Σου τα λέω αυτά γιατί η κουμπάρα μου ανακάλυψε στην αρχή της εγκυμοσύνης το ουρεόπλασμα και έτσι της είπε ο γιατρός να κάνει. Προς το παρόν όλα εχουν πάει μια χαρά, μάλιστα αυριο θα πάμε μαζί για τον β' επιπέδου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωστά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά η κοπέλα είχε ήδη ελευθερες επαφές αυτόν τον μήνα. Αν είναι ήδη έγκυος?

 

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να αδιαθετήσεις και μετά να αρχίσεις την αγωγή, για να είσαι σίγουρη. Δεν κάνει να πάρεις αυτά τα φάρμακα αν υπάρχει έστω και υποψία εγκυμοσύνης. Ύστερα κάνεις όλη την αγωγή και καθαρίζεις. Ελπίζω η γιατρός να σας είπε ότι πρέπει και ο σύζυγος να ακολουθήσει αγωγή.

 

Αν πάλι σου έκατσε και είσαι, υπάρχει άλλη αγωγή που μπορείς να ακολουθήσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης. Σου τα λέω αυτά γιατί η κουμπάρα μου ανακάλυψε στην αρχή της εγκυμοσύνης το ουρεόπλασμα και έτσι της είπε ο γιατρός να κάνει. Προς το παρόν όλα εχουν πάει μια χαρά, μάλιστα αυριο θα πάμε μαζί για τον β' επιπέδου!

 

Αγγελίνα,έχεις δίκιο,αυτό θα κάνω.Απ'οτι κατάλαβα δεν είναι κ τόσο σοβαρό ώστε να ανησυχώ.Ναι,μου είπε να πάρει κ ο σύζυγός μου την αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ουρεόπλασμα είναι πολύ επίμονο μικρόβιο, μπορείς να κάνεις και τρεις κύκλους αντιβίωσης και να μην απαλλαγείς (εννοείται και ο σύντροφος/σύζυγος πρέπει να πάρει αντιβίωση το ίδιο διάστημα). Επίσης υπάρχουν δύο σχολές γυναικολόγων: εκείνοι που δίνουν αντιβίωση ακόμα και σε περίπτωση εγκυμοσύνης και εκείνοι που συνιστούν να την πάρεις αφού γεννήσεις. Οι μεν δίνουν βάρος στην εξόντωση του ιού, οι δε στο να αποφύγεις να φορτώσεις το έμβρυο με χημικά. Και οι δυο δίκιο έχουν από την πλευρά τους, εσύ θα κάνεις ό,τι σου πει ο γυναικολόγος σου (όχι όμως να ρίξεις το μωρό, προς θεού! σε αυτή την περίπτωση άλλαξε γυναικολόγο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ Ureaplasma . Πήρα αντιβίωση για λίγες ημέρες και όλα πήγαν καλά. Λογικά πρέπει να πάρει και ο σύντροφος αντιβίωση.

 

φιλιά πολλά. Μην ανησυχείς, ολα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΙΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ... ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΘΕΡΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ...ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΖΙΦΟΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΙΑ...ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΙΝΩ ΤΟ RULID 150mg...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΙΝΕΧΙΣΤΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ ΜΗΝ ΚΟΛΛΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ... ΥΠΑΡΧΗ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τις κουταμάρες των άσχετων γυναικολόγων. Το θετικό ουρεόπλασμα μπορεί να μην σε αφήσει να μείνεις έγκυος, όχι όμως να επηρεάσει την εγκυμοσύνη σου εάν το αντιληφθείς εγκαίρως. Και λέω εγκαίρως γιατί το ουρεόπλασμα ενοχοποιείται για αποβολές. Γι αυτό καλό είναι εάν βγεί θετικό να κάνεις θεραπεία, μετά την θεραπεία επανάληψη της εξέτασης και εάν βγει αρνητικό να συνεχίσεις τις προσπάθειες. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Πριν μείνω έγκυος είχα δύο φορές θετικό ουρεόπλασμα και από τότε ανά τακτά χρονικά διαστήματα έκανα εξέταση για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο.

Πριν μείνω έγκυος επειδή είχα συμπτώματα φαγούρας είχα την φαεινή ιδέα να πάρω μια θεραπεία με κολπικά υπόθετα και αντιβιώση από το στόμα χωρίς να έχω κάνει εξετάσεις ότι κάτι έχω. Την τελευταία μέρα της αντιβίωσης πήγα να κάνω εξετάσεις θυροειδή και επειδή κάναμε προσπάθειες για παιδί λέω στην θεία του άντρα μου "δεν μου κάνεις και μια χοριακή ?? όχι ότι περιμένω κάτι θετικό αλλά έτσι γιατί δεν αδιαθέτησα ακόμα". τελικά όχι μόνο ήταν θετική αλλά καραμπινάτη εγκυμοσύνη χωρίς να το περιμένω, είχα απογοητευτεί.

Μεγάλη χαρά που έμεινα έγκυος και μεγάλη λύπη όταν πήγα στην γυναικολόγο της πεθεράς μου (επειδή δεν ήμουν αθήνα να με δει ο δικός μλου γιατρός) και όταν της είπα ότι έπαιρνα 10 μέρες κολπικά υπόθετα και αντιβιώση μου είπε ότι μάλλον πάω για διακοπή της κύησης γιατί μπορεί να πρόκειται για τερατογέννηση. Θα ρωτήσω ένα φίλο μου νεογνολόγο μου λέει και θα ψάξω και στο ιντερνετ και θα σε πάρω τις επόμενες μέρες να σου πω. Καταλαβαίνεις τι έπαθα. Πήρα τον άντρα μου στο τηλ και έκλαιγα. Τελικά πήρα το γιατρό μου στην αθήνα του είπα τι είχα πάρει και με καθυσήχασε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Πήγα και σε άλλους 3 γιατρούς γιατί φοβόμουν μου είπαν τα ίδια ακριβώς με τον δικό μου. Τελικά γέννησα ένα υγιέστατο παιδί, παρόλου που στον 9ο μήνα έπαθα από το πουθενά ουρολοίμωξη και έπρεπε να πάρω για 14 μέρες αντιβίωση και πήρα και ένα μικρόβιο στο ξεκούδουνο και έπρεπε να βάζω και μια κολπική αλοιφή γιατί θα γεννούσα φυσιολογικά. Τελικά το παιδάκι μου είναι υγιέστατο και έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου τρελή και δεν τον αλλάζω με τίποτα όσα παιδιά και αν κάνω. Γι αυτό μεγάλη σημασία παίζει ο γιατρός μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Εlli μου επειδή βλέπω ότι είσαι από Πάτρα και επειδή την διάγνωση της διακοπής κύησης και περί τερατογένεσης μου την έκανε γνωστή γυναίκα γυναικολόγος στην Πάτρα ελπίζω να μην "πέσαμε" στην ίδια άσχετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....!

ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ. ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ. ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΞΑΝΑ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ.....ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ. ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ....! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΧΩΡΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?? ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...!!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

καλημερα κοριτσια, ας με συγχωρεσετε εαν πληροφοριες για κατι αντιστοιχο υπαρχουν ηδη στο φορουμ, απλα εγω δεν βρηκα κατι ! η ιστορια μου εχει ως εξης....Πριν απο 2 μηνες περιπου που πηγα για εξεταση στην γιατρο μου , βρεθηκα θετικη σε ουρεοπλασμα....απ οσο με ενημερωσε η γιατρος μου , ειναι κατι το οποιο ''χαλαει'' εγκυμοσυνες ή δεν μπορεις να πιασεις παιδι....εκανα θεραπεια με αντιβιωση για 15 ημερες και σημερα επανελαβα την εξεταση.. τα αποτελεσματα αναμενονται την Τεταρτη...εχω παααρα πολυυ αγωνια..Και αν δεν εχει φυγει?? Ας μου δωσει καποια μερικες παραπανω πληροφοριες... ποσο ευκολα ειναι να το καταπολεμισει ενας οργανωσμος? μπορει να με ταλαιπωρησει πολυ στα να κανω μωρακι??? :?::?::?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κάνει δύο φορές θεραπεία με πολύ ισχυρά αντιβιοτικά και το έχω ακόμα, δυστυχώς. Από την άλλη δεν εμποδίζει την σύλληψη και επίσης δεν είναι αποδεδειγμένο ότι προκαλεί προβλήματα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις με αυτή την θεραπεία, αλλά και αν όχι, μην απογοητεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κάνει δύο φορές θεραπεία με πολύ ισχυρά αντιβιοτικά και το έχω ακόμα, δυστυχώς. Από την άλλη δεν εμποδίζει την σύλληψη και επίσης δεν είναι αποδεδειγμένο ότι προκαλεί προβλήματα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις με αυτή την θεραπεία, αλλά και αν όχι, μην απογοητεύεσαι!

 

Σ ευχαριστω μαρακι !! Η γιατρος μου, μου ειπε οτι σχετιζεται αμεσα με αποβολες η δυσκολια στην συλληψη γιαυτο και εβαλα κ τον συντροφο μου να κανει καλλιεργεια σπερματος , ομως ευτυχως δεν το ειχε.... Εσυ εχεις κανει παιδακι? αν ναι δεν σε εμποδισε δηλαδη σε κατι, ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ουρεόπλασμα δεν ήξερα καν ότι το είχα, το ανακάλυψα αφού έμεινα έγκυος και έκανα τις προγεννητικές εξετάσεις (καλλιέργεια κολπικού επιχρίσματος). Από εκεί και πέρα υπάρχουν γυναικολόγοι που δίνουν ακόμα και στην εγκυμοσύνη αντιβίωση και άλλοι που δεν δίνουν και η κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της. Η δική μου γιατρός δεν μου έδωσε, αλλά δεν θεωρώ ότι και η άλλη άποψη δεν έχει τα πλεονεκτήματά της. Ξεκίνησα τις θεραπείες αφού γέννησα, αλλά το μικρόβιο αυτό είναι πολύ επίμονο και δεν φεύγει με τίποτα! Υπάρχουν και κοπέλες που τους έφυγε με την πρώτη θεραπεία, εμένα είναι ίσως πιο ανθεκτικό. Από την άλλη στατιστικά έχει συνδυαστεί με αποβολές κατά την εγκυμοσύνη, όμως με την έννοια ότι από τις κοπέλες που απέβαλαν ένα μεγάλο ποσοστό είχε ουρεόπλασμα, δεν σημαίνει όμως και ότι έχει ερευνηθεί στατιστικά πόσες από τις κοπέλες με ουρεόπλασμα απέβαλαν κατά την εγκυμοσύνη (λίγο μπερδεμένα αυτά, αλλά βγάζουν νόημα)

Link to comment
Share on other sites

το ουρεόπλασμα δεν ήξερα καν ότι το είχα, το ανακάλυψα αφού έμεινα έγκυος και έκανα τις προγεννητικές εξετάσεις (καλλιέργεια κολπικού επιχρίσματος). Από εκεί και πέρα υπάρχουν γυναικολόγοι που δίνουν ακόμα και στην εγκυμοσύνη αντιβίωση και άλλοι που δεν δίνουν και η κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της. Η δική μου γιατρός δεν μου έδωσε, αλλά δεν θεωρώ ότι και η άλλη άποψη δεν έχει τα πλεονεκτήματά της. Ξεκίνησα τις θεραπείες αφού γέννησα, αλλά το μικρόβιο αυτό είναι πολύ επίμονο και δεν φεύγει με τίποτα! Υπάρχουν και κοπέλες που τους έφυγε με την πρώτη θεραπεία, εμένα είναι ίσως πιο ανθεκτικό. Από την άλλη στατιστικά έχει συνδυαστεί με αποβολές κατά την εγκυμοσύνη, όμως με την έννοια ότι από τις κοπέλες που απέβαλαν ένα μεγάλο ποσοστό είχε ουρεόπλασμα, δεν σημαίνει όμως και ότι έχει ερευνηθεί στατιστικά πόσες από τις κοπέλες με ουρεόπλασμα απέβαλαν κατά την εγκυμοσύνη (λίγο μπερδεμένα αυτά, αλλά βγάζουν νόημα)

 

 

Ναι καταλαβαινω! Σ ευχαριστω και παλι !! μακαρι τα αποτελεσματα μου την Τεταρτη να ειναι καλα και να μην με αγχωσουν, και να ειμαι απο τις τυχερες που η αντιβιωση εκανε με την πρωτη την δουλεια της...Γιατι το εχω ενα μεγαλο βαρος και θελω να ξεμπερδευω ;)

Link to comment
Share on other sites

σου το εύχομαι να ξεμπερδεύεις! από την άλλη πρέπει να κάνει θεραπεία και ο σύντροφός σου, γιατί αλλιώς θα ξανακολλήσεις, εφόσον έχετε ελεύθερες επαφές.

Link to comment
Share on other sites

εκανε αντιστοιχη εξεταση και απο την στιγμη που δεν βρεθηκε κατι, δεν το χορηγηθηκε καποια αγωγη.. απ οσο με ανημερωσε η γιατρος μου , α αντρας ειναι αρκετα πιο δυσκολο να το ξεφορτωθει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασω καπου παραπανω για τα κατοικιδια, οτι ειναι πολλες φορες υπαιτια για ουρεοπλασμα... ποσο εξακριβωμενο ειναι?? ειχε καμια σας καποια σχετικη εμπειρια? επειδη εχω στο σπιτι μου σκυλακι εδω και μερικα χρονια, και ξεχασα να το αναφερω στην γιατρο μου..Μηπως φταιει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια, ας με συγχωρεσετε εαν πληροφοριες για κατι αντιστοιχο υπαρχουν ηδη στο φορουμ, απλα εγω δεν βρηκα κατι ! η ιστορια μου εχει ως εξης....Πριν απο 2 μηνες περιπου που πηγα για εξεταση στην γιατρο μου , βρεθηκα θετικη σε ουρεοπλασμα....απ οσο με ενημερωσε η γιατρος μου , ειναι κατι το οποιο ''χαλαει'' εγκυμοσυνες ή δεν μπορεις να πιασεις παιδι....εκανα θεραπεια με αντιβιωση για 15 ημερες και σημερα επανελαβα την εξεταση.. τα αποτελεσματα αναμενονται την Τεταρτη...εχω παααρα πολυυ αγωνια..Και αν δεν εχει φυγει?? Ας μου δωσει καποια μερικες παραπανω πληροφοριες... ποσο ευκολα ειναι να το καταπολεμισει ενας οργανωσμος? μπορει να με ταλαιπωρησει πολυ στα να κανω μωρακι??? :?::?: :?

 

 

KORITSAKI MHN TRELAINESAI!!!!!TO OYREOPLASMA EINAI SYXNO FAINOMENO..ANHKEI STHN KATHGORIA TWN MYKOPLASMATWN KAI MPOREI NA PROKLHTHEI APO OPOIADHPOTE AITIA!MHN ANYSYXEIS!KANE THN THERAPEIA SOY KAI EPANEKSETASOU!KAI EKEI NA NAI AKOMA KAI NA EPIMENEI,OPWS MAS EIPE KAI H FILH MAS PIO PANW DEN DHMIOYRGEI KAPOIO PROVLHMA STH SYLLHPSH!ISWS THEWRW NA DHMIOURGEI SE SYNDYASMO KAI ME ALLA PROVLHMATA AN FYSIKA EXEIS!!!!EYXOMAI NA PANE OLA KALA!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...