Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κανατε παιδια αν...


mmdad

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σε μια τετοια αποφαση παιζουν πολλοι παραμετροι ρολο.

 

Αρχικα τι μπορεις να κανεις για να αποφυγεις την πιθανοτητα να ειναι πασχων το παιδι. Δηλαδη εξετασεις και οτι αλλο υπαρχει στη διαθεση της επιστημης.

 

Ο αλλος παραγοντας ειναι το ποσο σοβαρη ειναι η ιδια η ασθενεια απο την οποια θα πασχει το εμβρυο. Ποσο καταλυτικη θα ειναι για την μετεπειτα εξελιξη και ποιοτητα της ζωης του.

 

Αν η σοβαροτητα της ασθενειας ειναι τετοια που θα στερουσε απο το παιδι μου αυτο που εγω θεωρω ζωη οχι δεν θα προχωρουσα στην γεννηση του.

 

Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν γεννηθει με καποια σοβαρη παθηση αλλα αυτη δεν τους εμποδιζει στο να ζουν φυσιολογικα και να αγωνιζονται καθημερινα.

 

Υπαρχουν ομως και αλλες παθησεις πιο σοβαρες που σου αποκλειουν οποιαδηποτε δυνατοτητα να παλεψεις στην καθημερινοτητα σου. Κατι τετοιο δεν θα το επελεγα για το παιδι μου η για οποιοδηποτε παιδι στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα τι λέμε? Ότι θα φέρναμε στον κόσμο ένα παιδί για να ταλαιπωρηθεί? Γιατί ακριβώς? Για να ικανοποιήσουμε τον δικό μας εγωισμό? Όχι βέβαια, δεν θα έκανα παιδί. Αν έπασχα από ανίατη ασθένεια αλλά θα μπορούσα να είμαι παρούσα ψυχή και σώμα για ένα παιδί, τότε θα υιοθετούσα. Τα παιδιά δε χρωστάνε τίποτα για να πληρώνουν "καπρίτσια"

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ασθενια προκαλει σταδιακη παραλυση ολων των μυωνων και οταν χτυπησει και τους αναπνευστικους επερχεται ο θανατος. Δεν ειναι απαραιτιτο οτι θα εμαφνιστει με την γεννηση (αν και υπαρχει και τετοια μορφη). Αν εμφανιστει θα εμφανιστει στην ενηλικη ζωη μπορει στα 30 μπορει στα 70 (μεχρι στιγμης στην οικογενεια εχει εμφανιστει μετα τα 70).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ποτέ. Θεωρώ ότι έχουμε χρέος και ευθύνη απέναντι στο παιδί που φέρνουμε στον κόσμο . Δεν θα έκανα ποτέ ενα παιδί για να ικανοποιήσω την δική μου ανάγκη και επιθυμία αν αυτό ήταν να υποφέρει και να βασανίζεται σε όλη του τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι...θα προτιμουσα να υιοθετησω ενα παιδι και να του προσφερω ολη μου την αγαπη παρα να γεννησω ενα παιδι στο οποιο μαζι με την αγαπη μου θα του κληροδοτουσα και την αβεβαιωτητα για την ιδια του τη ζωη.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς. Να ρωτήσω και κάτι. Πως γινεται να αγαπάς έναν ανθρωπο όταν συνειδητ'α του έχεις κάνει κακό? Ειναι αγάπη αυτό ή εγωισμο΄ς? Μπορει να είναι σκληρό αυτό που λέω αλλά είναι κάτι που σκέφτομαι χρόνια. Και ξερώ πως είναι δεν είμαι έξω από τον χορό . Εχουμε ατομο στην οικογένεια που είναι αρρωστος εκ γενετης και κάθε φορά που τον βλέπω σπάραζει η καρδιά μου και αναρωτιέμαι αυτό ακριβως. Είναι ένα παιδί που δεν ζήσει ουσιαστικά ποτέ, δεν θα χαρεί ποτέ δεν δεν δεν . Γιατι ????????????

Οχι...θα προτιμουσα να υιοθετησω ενα παιδι και να του προσφερω ολη μου την αγαπη παρα να γεννησω ενα παιδι στο οποιο μαζι με την αγαπη μου θα του κληροδοτουσα και την αβεβαιωτητα για την ιδια του τη ζωη.
Link to comment
Share on other sites

Η ασθενια προκαλει σταδιακη παραλυση ολων των μυωνων και οταν χτυπησει και τους αναπνευστικους επερχεται ο θανατος. Δεν ειναι απαραιτιτο οτι θα εμαφνιστει με την γεννηση (αν και υπαρχει και τετοια μορφη). Αν εμφανιστει θα εμφανιστει στην ενηλικη ζωη μπορει στα 30 μπορει στα 70 (μεχρι στιγμης στην οικογενεια εχει εμφανιστει μετα τα 70).

 

Δεν υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να μην περάσει στο dna του παιδιού αυτή η ασθένεια? Θέλω να πω είναι 100% σίγουρο οτι το παιδί κάποια στιγμή θα νοσήσει είτε στα 30 είτε στα 70 του?

Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει η εγκυμονούσα γυναίκα αν το έμβρυο που κυοφορεί πάσχει από αυτήν την ασθένεια?

Και μια τελευταία ερώτηση πως ονομάζεται αυτή η ασθένεια??

 

Συγνώμη για την βροχή των ερωτήσεων αλλά υπάρχει λόγος και θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ, με πμ αν γίνεται τη συγκεκριμένη ασθένεια. Και για εμάς υπάρχει λόγος, για ανταλλαγή πληροφοριών, αν βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

 

Είναι δύσκολες αποφάσεις, αποφάσεις ζωής. Όμως, αν το πιθανότερο είναι να "χτυπησει" η ασθένεια μετά τα 70, όταν θα έχει ζήσει κανείς πλήρη και παραγωγική ζωή και από κάτι άλλο θα "πήγαινε" στο κάτω κάτω, αν όχι από τη συγκεκριμένη νόσο, από κάτι άλλο; ΄

 

Έχουν πολλές παραμέτρους τέτοιες αποφάσεις και δυστυχώς δεν είναι απλές. Για αυτό και υπάρχει ο ειδικός που έχει χρέος να πληροφορήσει με υπευθυνότητα. Σίγουρα όλες οι απαραίτητες πληροφορίες δεν χωράνε σε ένα ποστ από ένα τόπικ σαν και αυτό.

 

Όπως γράφτηκε παραπάνω, ίσως υπάρχουν τρόποι "πρόληψης", ίσως και μέσα σε λιγα χρόνια ανακαλυφθεί κάποια αποτελεσματική θεραπεία... Από όσο γνωρίζω, υπάρχει τρόπος να ληφθεί αίμα από το παιδί, μέσα στην κοιλιά και να υπάρξει απάντηση μέσω ελέγχου του DNA. Πολλά ίσως... Δεν μπορώ πάντως να απαντήσω απόλυτα, αν δεν έχω όλες τις πληροφορίες. Και πάλι, η απάντηση δεν θα είναι εντελώς αβασάνιστα... προς τη μια ή την άλλη πλευρά.

 

Η προεμφυτευτική διάγνωση δεν εξασφαλίζει έμβρυα απαλλαγμένα από ασθένειες, για τις οποίες έχει εντοπιστεί το γονιδιακό πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ασθενια προκαλει σταδιακη παραλυση ολων των μυωνων και οταν χτυπησει και τους αναπνευστικους επερχεται ο θανατος. Δεν ειναι απαραιτιτο οτι θα εμαφνιστει με την γεννηση (αν και υπαρχει και τετοια μορφη). Αν εμφανιστει θα εμφανιστει στην ενηλικη ζωη μπορει στα 30 μπορει στα 70 (μεχρι στιγμης στην οικογενεια εχει εμφανιστει μετα τα 70).

 

Εστω και μια πιθανοτητα να υπηρχε να το περασω στο παιδι δεν θα το εκανα. Δεν ειμαι τοσο εγωιστρια. Εδω ανησυχουσα και το κουτσοσκεφτομουν γιατι η μανα μου ειχε διαβητη και φοβομουν μην περασει στην μικρη, οχι κατι τοσο σοβαρο οσο λες........ουτε μια στο εκατομυριο για να ικανοποιησω εγω εμενα δεν θα εκανα κατι τετοιο. καλυτερα να υιοθετουσα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται παραξενο τη σημερον ημερα με την τεχνολογια-επιστημη στο μερος μας να μη μπορουμε να κανουμε υγιη μωρα. δεν ειμαι σιγουρη 100% γιατι δε το χω ψαξει αλλα οπως και επιλογη φυλου μπορεις να εχεις με εξωσωματικη (σε περιπτωση που υπαρχει φυλοσυνδετο νοσημα) κανοντας εξωσωματικη σε ενα εξειδικευμενο κεντρο στη γεννετικη, δε θα εδινε ενα υγιες μωρο χωρις αυτη την ασθενεια? μονο σε μενα φαινεται πιθανο αυτο????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται παραξενο τη σημερον ημερα με την τεχνολογια-επιστημη στο μερος μας να μη μπορουμε να κανουμε υγιη μωρα. δεν ειμαι σιγουρη 100% γιατι δε το χω ψαξει αλλα οπως και επιλογη φυλου μπορεις να εχεις με εξωσωματικη (σε περιπτωση που υπαρχει φυλοσυνδετο νοσημα) κανοντας εξωσωματικη σε ενα εξειδικευμενο κεντρο στη γεννετικη, δε θα εδινε ενα υγιες μωρο χωρις αυτη την ασθενεια? μονο σε μενα φαινεται πιθανο αυτο????

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω κι εγώ. Η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και πλέον έχεις την δυνατότητα να απαλλαχθείς από κάποια σοβαρά νοσήματα με την μέθοδο την εξωσωματικής ή μήπως κάνω λάθος?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το θεωρω πολυ μεγαλη ανευθυνοτητα,απερισκεψια και εγωισμο.Και ειδικα οταν ακουω γυναικες να λενε "δεν πειραζει..εγω το θελω το παιδι οπως κι αν ειναι" λες και αυτο που εχει σημασια ειναι το αν θα ταλαιπωρηθουν αυτες και οχι το τι φρικη θα ζησει αυτη η ψυχουλα.

 

Αν ημουν σε αυτη τη θεση θα προχωρουσα σε εξωσωματικη χωρις δευτερη σκεψη...με δανεικα ωαρια ή σπερματοζωαρια αναλογως του ποιος γονιος εχει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να μην περάσει στο dna του παιδιού αυτή η ασθένεια? Θέλω να πω είναι 100% σίγουρο οτι το παιδί κάποια στιγμή θα νοσήσει είτε στα 30 είτε στα 70 του?

Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει η εγκυμονούσα γυναίκα αν το έμβρυο που κυοφορεί πάσχει από αυτήν την ασθένεια?

Και μια τελευταία ερώτηση πως ονομάζεται αυτή η ασθένεια??

 

Συγνώμη για την βροχή των ερωτήσεων αλλά υπάρχει λόγος και θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω.

 

Ελπιζω να υπαρχει πιθανοτητα να μην περναει και για τα παιδια μου και για μενα. Νομζιω οτι υπαρχει τουλαχιστον μια μεταλαξη που ανιχνευεται. (Απλα εμεις δεν το ξεραμε τοτε: Με βαση τους γιατρους η πρωτη περιπτωση ηταν καθαρα τυχαια, η δευτερη χμμ μπορει και ναι μπορει και οχι - οταν εμφανιστικε και το τριτο κρουσμα μας ειπαν οτι σχετιζονται)

Μιλαω για την νοσο του κινητικου νευρωνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.mdacyprus.org/MDAcyprus/page.php?pageID=17&mpath=/11/26. Ισως σε βοηθήσει. Απο ότι διάβασα δεν θεωρείται πολύ πιθανό να το κληρονομήσεις και συνήθως αυτή η ασθένεια εμφανίζεται μεταξυ των 56 και 63
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ασθένεια που έχει ο Stephen Hawking, ένας από τους σημαντικότερους θεωρητικούς φυσικούς σήμερα.

Ο κόσμος μας θα είχε χάσει, αν η μητέρα του δεν τον είχε γεννήσει ;)

 

Νομίζω ότι οι πιθανότητες να κληρονομηθεί αυτή η ασθένεια δεν είναι αρκετά σημαντικές, ώστε να αποτρέψουν κάποιον με κληρονομικότητα από την τεκνοποίηση. Ο ίδιος ο Hawking έκανε τρία παιδιά από όσο ξέρω!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πρωτη φορα ακουω την ασθενεια...αλλα απο τα λιγα που διαβασα μου θυμιζει αρκετα τη νοσο Παρκινσον.

 

Απ'οσο καταάβα το ερωτημα σου ειναι λιγο θεωρητικο μιας και ηδη εχεις παιδακια,σωστα?

Ειναι λογικο να αγχωνεσαι αυτη τη στιγμη και για τον εαυτο σου και για τα παιδια αλλα δεν εχει νοημα.Το τι μας επιφυλασσει η ζωη δυστυχως κανεις δεν το ξερει.

Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι απλα να φροντιζω να ενημερωνομαι τακτικα για την εξελιξη της ιατρικης πανω στο συγκεκριμενο ζητημα.Εφοσον οπως λες εχετε ατομα στην οικογενεια σου με αυτη τη νοσο θα σου ειναι ευκολο να ενημερωνεσαι.Ευτυχως η ιατρικη εξελισσεται με πολυ γρηγορος ρυθμους.

 

Αλλα το να κατσεις να περασεις μια ζωη μεσα στο φοβο δεν ειναι λυση...μαλλον το αντιθετο.Το πιο πιθανο ειναι να σου δημιουργησει προβληματα υγειας το αγχος σου παρα η πιθανοτητες εμφανισης της νοσου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mdacyprus.org/MDAcyprus/page.php?pageID=17&mpath=/11/26. Ισως σε βοηθήσει. Απο ότι διάβασα δεν θεωρείται πολύ πιθανό να το κληρονομήσεις και συνήθως αυτή η ασθένεια εμφανίζεται μεταξυ των 56 και 63

 

Σε ευχαριστω. Εχω διαβασει αρκετα σχετικα μια και ο πατερας μου μαλλον πεθανε απο αυτη την ασθενια πριν 5 χρονια. Εκεινη την στιγμη δεν σκεφτομουν αλλα τωρα θα ηθελα να ειχαμε κανει νεκροψια τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να υπαρχει πιθανοτητα να μην περναει και για τα παιδια μου και για μενα. Νομζιω οτι υπαρχει τουλαχιστον μια μεταλαξη που ανιχνευεται. (Απλα εμεις δεν το ξεραμε τοτε: Με βαση τους γιατρους η πρωτη περιπτωση ηταν καθαρα τυχαια, η δευτερη χμμ μπορει και ναι μπορει και οχι - οταν εμφανιστικε και το τριτο κρουσμα μας ειπαν οτι σχετιζονται)

Μιλαω για την νοσο του κινητικου νευρωνα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση mmdad.

Η αλήθεια είναι οτι δεν την έχω ξανακούσει τέτοια ασθένεια.

Υπάρχουν αρκετές ανίατες ασθένειες τις οποίες γονείς παιρνάνε στα παιδιά τους χωρίς να γνωρίζουν (αυτό μου είπε πρόσφατα αιματολόγος)

Απλά αναρωτώμαι πόσοι από εμάς μπορεί να έχουμε κληρονομήσει μια χωρίς να το γνωρίζουμε.

Στην περίπτωση σας είχατε τρία περιστατικά και τα συνδέσατε, σε κάποιους άλλους μπορεί να είναι μόνο ένα και να μην ξέρουν και τι είναι δηλαδή.

Τα πράγματα όμως άλλαξαν και η επιστήμη κάνει θαύματα.

Θέλω να πιστεύω για το καλύτερο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλεις να το ψάξεις μια από τους καλύτερους 3-4 γενετιστές (και πρωτοπόρους στον προεμφυτευτικό έλεγχο) στον κόσμο είναι η Δρ. Liebers (καθηγήτρια) στο Vrije Universtiteit Hospital στις Βρυξέλλες. Αφού είσαι εκεί μπορείς να την δείς όχι μόνο για το αν θα κάνεις παιδί αλλά για να εξεταστείτε εσύ & παιδιά σου αν θέλετε να ξέρετε αν έχετε τα γονίδια (αν είναι θέμα γονιδίων)

Link to comment
Share on other sites

Η ασθενια προκαλει σταδιακη παραλυση ολων των μυωνων και οταν χτυπησει και τους αναπνευστικους επερχεται ο θανατος. Δεν ειναι απαραιτιτο οτι θα εμαφνιστει με την γεννηση (αν και υπαρχει και τετοια μορφη). Αν εμφανιστει θα εμφανιστει στην ενηλικη ζωη μπορει στα 30 μπορει στα 70 (μεχρι στιγμης στην οικογενεια εχει εμφανιστει μετα τα 70).

 

Καταλαβα καλα? Μιλαμε για μια ασθενεια που θα παθει πιθανοτατα μετα τα 70?:shock::shock:

Καλη μου στα 70 μπορει να εχω πεθανει κι εγω και χωρις κληρονομικο νοσημα.

 

Βασικα θα κοιτουσα το ποσοστο μεταδοσης (αν ηταν μεγαλο) , το τι ασθενεια ειναι αυτη και το αν μπορω να δω απο την κοιλια αν το εχει ή οχι. Χωρια που σε 40 χρονια μπορει να ειναι κατι σαν την λεπρα (παλιοτερα ανιατη αλλα τωρα....) Ηδη ψαχνονται και βρισκουν. http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=33&artId=212779&dt=01/03/2008

Γενικα ειναι πολυπλευρο το θεμα.

 

Θα ψαχνομουνα πολυ αλλα δεν μπορω να σου πω 100% τι θα εκανα.

 

Αν καταλαβα καλα αφορα εσενα και αγχωνεσαι για τα παιδια σου.

Τα παιδια υπαρχουν ηδη, ειναι καλα. Μην σε κατατρωει τι θα γινει αυριο πια.

Κανεις δεν ξερει τι του ξημερωνει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα αφορα εσενα και αγχωνεσαι για τα παιδια σου.

Τα παιδια υπαρχουν ηδη, ειναι καλα. Μην σε κατατρωει τι θα γινει αυριο πια.

Κανεις δεν ξερει τι του ξημερωνει.

 

Αυτό! Και στη θέση σου θα ακολουθούσα τη συμβουλή του jannis.

 

και εύχομαι να μην εκδηλωθεί σε εσένα ούτε στα παιδιά σου :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε η πιθανοτητα να τους μεταδωσεται μια (ανιατη με τα σημερινα δεδομενα) ασθενια?

Όλοι το έχουμε ήδη κάνει. Κανείς μας δεν έχει κάνει εξέταση στα γονίδιά του να δει τι πιθανότητες κληρονομικών ασθενειών έχει περάσει ήδη στα παιδιά του. Συμφωνώ κι εγώ με την elenik.

Link to comment
Share on other sites

Απλά από την στιγμή που έχεις ήδη παιδάκια δες τι μπορεις να κάνεις για να βεβαιωθείς να ηρεμήσεις. Γιατι μπορεί ποτε να μην νοσήσετε , κάτι που είναι και το πιο πιθανό, αλλα εσύ να έχεις περάσει όλη σου τη ζωή μες στο άγχος και στο φόβο. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είσαι καλά

Σε ευχαριστω. Εχω διαβασει αρκετα σχετικα μια και ο πατερας μου μαλλον πεθανε απο αυτη την ασθενια πριν 5 χρονια. Εκεινη την στιγμη δεν σκεφτομουν αλλα τωρα θα ηθελα να ειχαμε κανει νεκροψια τοτε...
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...