Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ - ΙΔΕΕΣ!


Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να διαμορφώσουμε την τάράστα μας σε έναν χώρο καθιστικού - κήπου(μιας και δεν έχουμε). Η ταράτσα είναι αρκετά απεριποίητη αλλά με υπέροχη θέα. Πιάτο η αθήνα, ακρόπολη κ λυκαβητός. Πέρα από το βάψιμο που οπωσδήποτε χρειάζεται σε τοιχάκια και κάγκελα που υπάρχουν γύρω γύρω, και την τοποθέτηση φυτών θέλω τις ιδέες για το τι άλλο μπορούμε να κάνουμε. Να επισημάνω ότι αναζητώ οικονομικές λύσεις και πράγματα που γίνονται με προσωπική εργασία. Ένα θέμα που με απασχολεί είναι το δάπεδο, το οποίο είναι μωσαικό αλλά με την ανανέωση της μόνωσης ανάμεσα στους αρμούς δεν είναι και το πιο εμφανίσιμο και δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για τοποθέτηση πλακιδίων. Περιμένω τις ιδέες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!!Κατι που μπορεις να κανεις με το δαπεδο ειναι να στρωσεις ταπητα που φαινεται σαν να ειναι γκαζον.

Σαν μοκετα ειναι,αλλα δινει την αισθηση οτι βρισκεσαι σε κηπο.

Δεν ξερω απο τιμες....απλα το εχω δει σε βεραντα σπιτιου και μου αρεσε παρα πολυ!!

 

Θα μπορουσες μετα να βαλεις και ενα τραπεζακι με ομπρελα απο πανω,που θυμιζει παραλια ή ακομη και μια αιωρα ή κουνια δαπεδου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει αλλά κάτι τέτοιο θα μου άρεσε πολύ!Ισώς να είναι ωραίο και για τα παιδιά, ν αμην χτυπάνε.....Ανρωτιέμαι για τις τιμές.....Ξέρεις πως λέγεται αυτό που έχουν στις παιδικές χαρές για να μην χτυπάνε?

Σίγουρα θα βάλουμε ξύλινο τραπέζι με καρέκλες και ίσως μεταφέρουμε και το τραπεζάκι του ικεα από το δωμάτιο τους για αν έχουν το χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Καλη η ιδεα σου! Επειδη το χω μελετησει γιατι ηθελα και γω να κανω το ιδιο στην ταρατσα μου αλλα δεν τα καταφερα (σπιτι με ενοικιο & οι ιδιοκτητες δεν ηθελαν να τους μεινει μια ομορφια!:-()

Λοιπον, τον ταπητα που μοιαζει με γκαζον, οπως ειπε κ η φιλη πιο πανω, το ειχα βρει στο Jumbo σχετικα οικονομικο και ειναι σαν παζλ, τετραγωνο-τετραγωνο και το συναρμολογεις εσυ! Νομιζω η καθε συσκευασια εχει 3-4 κομματια. Μετα ειχα σκεφτει να εβαζα ομπρελα μεγαλη και επιπλα βεραντας ( Praktiker, Leroy κ.α). Για να μη φαινεσαι, αν εχεις απεναντι κ στο ιδιο υψος, γειτονες, βαλε καλαμωτη στα καγκελα και μπορεις επισης να αγορασεις παλι απο Praktiker και τετοια σαν περγκολα για σκια απο πανω(τυπου καλαμωτης παλι-αντι για ομπρελα). Διακοσμησε την με φαναρακια δαπεδου απο Jumbo(εχει φερει τελεια σχεδια) που μεσα θα καις ρεσω και επισης κατα καιρους και στα Lidl ή Praktiker πουλανε διαφορα που τραβουν την ημερα ηλιακη ενεργεια κ το βραδυ αναβουν μονα τους(πολλα σχεδια):)

Αν μπορεις οικονομικα, ωραια θα ηταν και μια κουνια ή πλαστικη παιδικη χαρα (τσουληθρες κ.α) αν εχεις παιδακια που θα παιζουν κοντα σου και εσυ θα εισαι ησυχη!!!

Αν σκεφτω κατι αλλο, θα σου πω!Καλη επιτυχια:)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να σου πώ κ εγω τη γνωμη μου μιας και φτιαχνω το σπιτι μου που επισης εχει τεραστιο μπαλκονι σαν ταρατσα

 

1) Μην αποκλειεις τα πλακακια λογω κόστους (υπάρχουν μαγαζια που εχουν καταπληκτικες προσφορες και ωραια και απλα σχεδια).....κοιταξε το ;)

 

2)Φυτα να διαλεξεις αυτα που γινονται δεντρακια , μπορεις επισης να παρεις ελια σε γλαστρα (το must!!!!) όπως και λεμονια ,και πορτοκαλια :mrgreen:

 

3) μπορεις να πάρεις καφασια...ναι ναι καφασια απο μαναβη που δεν τα θελει , ενα τριψιματακι θελουν , τα ενωνεις (3 καφασια) με το μπλακεντεκερ και τα κανεις ενα σκαμνακι....τα βαφεις στο χρωμα που θελεις και βαζεις πανω ενα ωραιοτατο μαξιλαρακι στο καθενα :mrgreen:....με τον ιδιο τροπο μπορεις να φτιαξεις και τραπεζι :mrgreen:.....

 

4) μπορεις να βαλεις τη μαμα σου ή και εσ αν ξερεις να κανει βελονακι (βελονα δηλαδη θα χρειαστεις) το ''υφασμα '' για μια αιωρα.....πας σε καταστημα με ειδη για πλεξιμο και ζητας ενα πολυ χοντρο και ανθεκτικο ....το πλεκεις και εχεις την ωραιοτατη αιωρα....αν εχεις καπου να τη στηριξεις

 

5) παρε ολες τις παλιες σου γλαστρες και βαψτες ολες το ιδιο χρωμα για ομοιομορφο αποτελεσμα

 

6) αν εχεις φελλους απο κρασια κρατα τους και γενικα να τους κρατας απο εδω και στο εξης......με μια ειδικη κολλα απο μαγαζι με ειδη για χομπυ θα φτιαξεις ΥΠΕΡΟΧΑ σουπλα για το τραπεζι σου το εξωτερικο

 

7) μηπως εχει ο πατερας σου κανενα παλιο καροτσι (απο αυτα που εχουν μια ροδα μπροστα?...αυτα που κουβαλανε οι εργατες?)....παρτο , τριψτο , βαψτο και καντο γλαστρα ;)

 

αν θυμηθω και αλλα ...θα επανελθω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το έχω δει αλλά κάτι τέτοιο θα μου άρεσε πολύ!Ισώς να είναι ωραίο και για τα παιδιά, ν αμην χτυπάνε.....Ανρωτιέμαι για τις τιμές.....Ξέρεις πως λέγεται αυτό που έχουν στις παιδικές χαρές για να μην χτυπάνε?

Σίγουρα θα βάλουμε ξύλινο τραπέζι με καρέκλες και ίσως μεταφέρουμε και το τραπεζάκι του ικεα από το δωμάτιο τους για αν έχουν το χώρο τους.

 

Αυτο που βαζουν στις παιδικες χαρες δεν ξερω πως το λενε.....μπορεις ομως να ρωτησεις σε ειδη κηπου.Κατι θα ξερουν.

Επισης αυτο που ειπε η vasso για τον ταπητα στα jumbo που ειναι σαν παζλ....πολυ ωραιο και σχετικα μαλακο.....αυτο που ελεγα εγω ειναι αλλο βεβαια!

Ειναι μονοκομματο σαν μοκετα,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χοντρο σε παχος οσο αυτο απ τ jumbo ,για να μην χτυπανε τα παιδια!!

Οπως και να χει και με τις ιδεες που σου εδωσαν και τα αλλο κοριτσια...θα γινει πολυ ωραια η ταρατσα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας! αυτό τον τάπητα τύπου γκαζόν σε κομμάτια από το jumbo δεν τον έχω ξανακούσει. ωραια ιδέα αν καθαρίζεται και εύκολα. Από κει είχαμ εαγοράσει μεγάλα κομμάτια παζλ με σχέδια όταν μπουσούλαγε ο μικρός για την αυλή αλλά τα συγκεκριμένα δεν νομίζω ότι κάνουν με υγρασία και βροχή. θα το κοιτάκω μετά το πασχα.

Για φέτος δεν θα τοποθετήσουμε περγκολα μιας και διαθέτουμε τέντα- κίοσκι μεταλλική με ύφασμα και θα μας καλύψει να μην έρθουν όλα τα έξοδα σε μία χρονιά.

Περιμένω κι άλλες ιδέες......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοριτσια μολις επεστρεψα απο Jumbo(τελειες λαμπαδες κ σε καλες τιμες,οι απλες οχι οι επωνυμες με κουκλες κ τετοια..) και σε σκεφτηκα Elenaki! To παζλ-γκαζον εχει 4,99 και εχει μεσα 6 τεμαχια.Επισης ειδα με τα ιδια λεφτα (4,99) καλαμωτη με διαστασεις 1,5χ3. Επιμενω για τα υπεροχα επιδαπεδια φαναρακια!

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! ΠΟλύ καλή τιμη, θα πάω να το δώ σίγουρα μετά το πάσχα. Σκεφτήκαμε με τον άνδρα μου να μην βάλουμε καλαμωτή μπροστά από τα κάγκελα αλλά ζαρτινιέρες με αυτό το φυτό που βλέπουμε σε πολλούς κήπους, γίνεται φτάζτης και κλαδέυετε δίνοντας του ότι σχήμα θες. Το είδαμε στο πράκτικερ αλλά δε κοίταξα το όνομά του. Επίσης θα βάλουμε αρκετά γιουκα που δε θέλουν και πολυ φροντίδα και αντέχουν στον ήλιο και τον αέρα. Θα κοιτάξω και τα φαναράκια αλλά πρώτα με απασχολεί το δάπεδο. Καμιά ιδέα για το χράμα στους τοίχους?Γενικά η πρόσοψη του σπιτιού είναι βαμμένη σε ένα απαλό σαπιο μήλο και οι εσοχές των μπαλκονιών σε έντονο ροσί χρώμα με ινοξ κάγκελα. Λέτε α διατηρήσουμε το ίδιο σαπιο μήλο και στα εσωτερικά τοιχάκια της ταράστας, δεξαμενή πετρελαίου? Θα μου άρεσε και ένα γκρι απαλό αλλά θα τραβάει ζέστη και το απορρίψαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περασε το Πασχα και χρονια πολλα! Απο ο,τι καταλαβες, προσπαθω να σε ξεσηκωσω!!! Τα Lidl βαλανε τυπου χλοοταπητα νομιζω 9,90 ευρω αλλα δεν θυμαμαι διαστασεις!..:( Βγες στους δρομους και κανε ερευνα αγορας (να περασεις και απο Leroy). Μου αρεσουν πολυ αυτες οι αλλαγες και εχω ενθουσιαστει και γω μαζι σου!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μην το έχασα. Είχα μέρες να μπω στο ιντερνέτ. Δυστυχώς είναι δύσκολο το να βγω στους δρόμους, 2παιδιά...που χρόνος!

Link to comment
Share on other sites

;)

Λοιπον να σου πώ κ εγω τη γνωμη μου μιας και φτιαχνω το σπιτι μου που επισης εχει τεραστιο μπαλκονι σαν ταρατσα

 

1) Μην αποκλειεις τα πλακακια λογω κόστους (υπάρχουν μαγαζια που εχουν καταπληκτικες προσφορες και ωραια και απλα σχεδια).....κοιταξε το ;)

 

2)Φυτα να διαλεξεις αυτα που γινονται δεντρακια , μπορεις επισης να παρεις ελια σε γλαστρα (το must!!!!) όπως και λεμονια ,και πορτοκαλια :mrgreen:

 

3) μπορεις να πάρεις καφασια...ναι ναι καφασια απο μαναβη που δεν τα θελει , ενα τριψιματακι θελουν , τα ενωνεις (3 καφασια) με το μπλακεντεκερ και τα κανεις ενα σκαμνακι....τα βαφεις στο χρωμα που θελεις και βαζεις πανω ενα ωραιοτατο μαξιλαρακι στο καθενα :mrgreen:....με τον ιδιο τροπο μπορεις να φτιαξεις και τραπεζι :mrgreen:.....

 

4) μπορεις να βαλεις τη μαμα σου ή και εσ αν ξερεις να κανει βελονακι (βελονα δηλαδη θα χρειαστεις) το ''υφασμα '' για μια αιωρα.....πας σε καταστημα με ειδη για πλεξιμο και ζητας ενα πολυ χοντρο και ανθεκτικο ....το πλεκεις και εχεις την ωραιοτατη αιωρα....αν εχεις καπου να τη στηριξεις

 

5) παρε ολες τις παλιες σου γλαστρες και βαψτες ολες το ιδιο χρωμα για ομοιομορφο αποτελεσμα

 

6) αν εχεις φελλους απο κρασια κρατα τους και γενικα να τους κρατας απο εδω και στο εξης......με μια ειδικη κολλα απο μαγαζι με ειδη για χομπυ θα φτιαξεις ΥΠΕΡΟΧΑ σουπλα για το τραπεζι σου το εξωτερικο

 

7) μηπως εχει ο πατερας σου κανενα παλιο καροτσι (απο αυτα που εχουν μια ροδα μπροστα?...αυτα που κουβαλανε οι εργατες?)....παρτο , τριψτο , βαψτο και καντο γλαστρα ;)

 

αν θυμηθω και αλλα ...θα επανελθω :mrgreen:

 

 

OYAOYYYYYYY!!!!

σου βγάζω το καπέλο,, φοβερές οι ιδέες σου......

:-D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ακομα δεν κατάφερα να πάω jumbo για να δω τα παζλ γκαζόν αλλά μάλλον απορρίπτουμε την ιδέα να τοποθετήσουμε κάτι στο πάτωμα. ΜΕ σαπούνι και πλύσιμο με το πιεστικό το παλιο μωσαικό με το οποίο είναι στρωμένη όλη η ταράτσα αναδεικνύεται αρκετα, οπότε μάλλον θα περιοριστούμε εκεί. Προς το παρόν καθαρίσαμε το λεβιτοστάσιο από άχρηστα πράγματα προσπαθώντας να το χρησιμοποιήσουμε ως αποθήκη. Επόμενο βήμα αστάρωμα και βάψιμο τοίχων, δεξαμενής και κάγκελα. Τη μία πλευρά της ταράτσας, στα κάγκελα, την έχουμε γεμίσει σχεδόν με γλάστρες μεγάλες με γιούκα για να πρασινίσει και δείχνει πολύ όμορφα. Αναρωτιέμαι τι λουλούδια να τοποθετήσω στην προστινή πλευρά, εκεί όπου θα καθόμαστε αλλά πρέπει να αντέχουν στον ήλιο και τον αέρα! Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα δεν κατάφερα να πάω jumbo για να δω τα παζλ γκαζόν αλλά μάλλον απορρίπτουμε την ιδέα να τοποθετήσουμε κάτι στο πάτωμα. ΜΕ σαπούνι και πλύσιμο με το πιεστικό το παλιο μωσαικό με το οποίο είναι στρωμένη όλη η ταράτσα αναδεικνύεται αρκετα, οπότε μάλλον θα περιοριστούμε εκεί. Προς το παρόν καθαρίσαμε το λεβιτοστάσιο από άχρηστα πράγματα προσπαθώντας να το χρησιμοποιήσουμε ως αποθήκη. Επόμενο βήμα αστάρωμα και βάψιμο τοίχων, δεξαμενής και κάγκελα. Τη μία πλευρά της ταράτσας, στα κάγκελα, την έχουμε γεμίσει σχεδόν με γλάστρες μεγάλες με γιούκα για να πρασινίσει και δείχνει πολύ όμορφα. Αναρωτιέμαι τι λουλούδια να τοποθετήσω στην προστινή πλευρά, εκεί όπου θα καθόμαστε αλλά πρέπει να αντέχουν στον ήλιο και τον αέρα! Καμιά ιδέα?

 

 

Γεράνια!!!!!!!!!....ομορφαινουν το χωρο!!!...αντεχουν σε αέρα....στα ΠΑΝΤΑ!!!!....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να βάλεις αντιολισθιτικό πλακάκι σε στυλ "πέτρα καρυστου" πουλάνε φθηνα στο leroy merlin και στο πρακτικερ....

 

Βάλε ωραία πευκωτά και δεντροηδή φιλώματα....

 

Βάλέ οικονομικά είδη κήπου (τραπέζι καρέκλες) ..θα σου πρότεινα http://www.woodwell.com/default.html?ID=gr

 

Βάλε αυτήν την πολύ ωραία τετραγωνη τέντα με 4 άκρες στερεώματα και σε κάθε γωνία της βάλε γλαστρούλες με αναριχητικά φυτά έτσι ώστε να αγκαλιάσουν την τέντα σαν βάση περγκολας...(γιασεμί, κισσό, μπουκαμβίλια, νυχτολούλουδο)

 

βάλε ζαρντινιέρες γύρω γύρω με πετούνιες, τριανταφυλιές, γεράνια, καμέλιες)

 

Φαντάζει πολυ ωραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Την τέντα την έχουμε ήδη και θα τη χρησιμοποιήσουμε φέτος μιας και του χρόνου θέλουμε να βάλουμε ξύλινη πέργκολα. Ελπίζω στο τέλος του μήνα να εχουμε τελειώσει τις εργασίες! Πάντως ήδη όταν ανεβαίνουμε να κάνουμε δουλειές ο γιος μας το ευχαριστέται πολύ!Α, βρήκα και κάτι ωραία κλαδιά από παραλία και σκέφτομαι να κάνω κάποια σύνθεση με κερί.

Link to comment
Share on other sites

Η πέργκολα σε ταράτσα χρειάζεται οικοδομική άδεια από την πολεοδομία. Αν δηλαδή φτιάξετε πέργκολα χωρίς άδεια και σας γίνει καταγγελία επιβάλλονται πρόστιμα. Επίσης η πέργκολα επειδή θεωρείται ότι κατασκευάζεται μόνο για στήριξη φυτών δεν επιτρέπεται να σκεπαστεί. Αυτά πληροφοριακά για να τα έχετε υπόψη σας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου. ειμαι μκαι εγω στην ιδια φαση αφου δεν εχουμε μεγαλα μπαλκονια εχουμε την ταρατσα ως το μεγαλυτερο.. εμας δεν εχει κατωπλακακι αλλα επειδη φοβαομαστε μηπως δημιουργηθει και καμια υγρασια γιατι ταρατσα ειναι καιμ ολα τα περιμενεις.. την βαψαμε ολη με μπορντω πλαστικο χρωμα, βαλαμε γυρω γυρω ζαρτινιτες με γερανια, δαφνες και σεφλερα. στην μεση βαλαμε ενα τραπεζι με καρεκλες και σε καποια σημεια διπλα απο ηλιακο, εβαλα καλαμωτο πλεγμα απο τζαμπο. επισης φαναρια μεγαλα δαπεδου και μεδα εχω ριξει διακοσμητικη αμμο παλι απο τζαμπο.

:);)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

πολυ ωραιες ιδεες.... και σας εκλεψα μερικες γιατην ταρατσα μου.....να'στε καλα και να εχετε ομορφα αποτελεσματα στις κατασκευες σας!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...