Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ..ΣΟΣ


Recommended Posts

Καλη μου lousy εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα σε αυτη την φαση απο μασαζ κτλ αλλα για να μη σε απογοητευω σου λεω ότι στον 6ο μηνα με ειχε πιασει κι εμενα η μεση μου πολυ και ο γιατρος μου ειχε προτινει ξεκουραση. Ετσι φοβομουν κι εγω μην με παρει ολη την εγκυμοσυνη. Ευτυχως μετα απο τρεις μερες ξαπλα περασε κι ευτυχως μεχρι σημερα δεν με εχει ενοχλησει καθολου (απο κιλα εχω παρει 18!η γουρουνιτσα) . Εκεινο ομως που με ανησυχει με σενα ειναι που δεν τα πας καλα με τον γιατρο σου... νομιαζω οτι για να εχεις μια καλη γεννα εκτος ολωςν των αλλων πρεπει να έχεις αριστη συνεργασια και να νιωθεις πληρη εμπιστοσυνη στον γιατρο σου. Προσεξε το αυτο τωρα που ειναι νωρίς.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία.Καταρχήν βρίσκομαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης,περιμένω το αγοράκι μου και από τις αρχές του 4ου, αφού προστέθηκαν άλλα 8 κιλά, είχα έντονες ενοχλήσεις στην μέση.Πριν από 11 έτη είχα υποβληθεί σε εγχείρηση πρόπτωσης μεσοσπονδηλίου δίσκου κι όπως καταλαβαίνετε, ξαναζώ τον εφιάλτη.Μούδιασμα στα πόδια, δυσκολία στο να γυρίσω το σωμα μου από την μία πλευρά στην άλλη, σε συνδυασμό με κράμπες στα πόδια που έφταναν μέχρι τη μέση.Νομίζω ότι δεν περιγράφεται η κατάσταση.Αν δεν το έχεις ζήσει, ό,τι κι αν σου λέει ο άλλος δεν σ΄αγγίζει.Η γυναικολόγος μου δεν μου άφησε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, το ίδιο και ο νευροχειρούργος δηλαδή και οι δύο μου συνέστησαν να κάνω ΥΠΟΜΟΝΗ!Ακόμη αργεί το ραντεβού που έχω με την πρώτη και θά΄θελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε παρόμοιο πρόβλημα και πώς γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό.Γιατί επισκληρίδιο μου απαγόρευσαν και από την άλλη φυσιολογικός τοκετός με τόσο ισχυρούς πόνους δεν μπορώ να φανταστώ.

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ειχα πάθει κι εγω στην εγκυμοσύνη μου σχεδόν στην ιδια βδομάδα με εσένα. Το ίδιο και μια φίλη μου. Ο πόνος ήταν αφόρητος τόσο που δεν μπορούσα να περπατήσω. Κράτησε καμια βδομάδα και μετά πέρασε. Δεν ξαναείχα προβλημα ως το τέλος της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία.Καταρχήν βρίσκομαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης,περιμένω το αγοράκι μου και από τις αρχές του 4ου, αφού προστέθηκαν άλλα 8 κιλά, είχα έντονες ενοχλήσεις στην μέση.Πριν από 11 έτη είχα υποβληθεί σε εγχείρηση πρόπτωσης μεσοσπονδηλίου δίσκου κι όπως καταλαβαίνετε, ξαναζώ τον εφιάλτη.Μούδιασμα στα πόδια, δυσκολία στο να γυρίσω το σωμα μου από την μία πλευρά στην άλλη, σε συνδυασμό με κράμπες στα πόδια που έφταναν μέχρι τη μέση.Νομίζω ότι δεν περιγράφεται η κατάσταση.Αν δεν το έχεις ζήσει, ό,τι κι αν σου λέει ο άλλος δεν σ΄αγγίζει.Η γυναικολόγος μου δεν μου άφησε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, το ίδιο και ο νευροχειρούργος δηλαδή και οι δύο μου συνέστησαν να κάνω ΥΠΟΜΟΝΗ!Ακόμη αργεί το ραντεβού που έχω με την πρώτη και θά΄θελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε παρόμοιο πρόβλημα και πώς γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό.Γιατί επισκληρίδιο μου απαγόρευσαν και από την άλλη φυσιολογικός τοκετός με τόσο ισχυρούς πόνους δεν μπορώ να φανταστώ.

 

Kαλημέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με σένα. Εγώ είμαι στην 21η εβδομάδα, έχω πάρει μόνο τρία κιλά, αλλά η μέση μου στα δύο κομμένη. Πριν από 4 χρόνια έκανα εγχείρηση κήλης με σπονδυλοδεσία, οπότε τώρα που ανοίγουν όλα τα κόκαλα καταλαβαίνεις πως είμαι. Μου θύμισε την εποχή πριν την εγχείρηση. Οσο για τη γέννα, ο δικός μου ο γιατρός δεν αναλαμβάνει να με γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό μόνο με Κ.Τ. και όσο για την επισκληρίδιο δεν ξέρει ακόμα, πρέπει να με δει ο αναισθησιολόγος γιατί η τομή είναι πολύ κοντά στο σημείο που κάνουν την επισκληρίδιο. Εχει ο Θεός μέχρι τότε θα δούμε.

gr0Ep2.png

kOgFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...