Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Μπορω να γίνω λίγο η ξινή της παρέας?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

 

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

 

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

 

Βρίστε με παρακαλώ... :-) :-) :-)

 

 

 

Συμφωνφ απολυτα μαζι σου!!!Μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος θα επρεπε να γινεται καισαρικη.

Κ εγω γεννησα με καισαρικη λογω προωρης γεννας (στην 32 εβδομαδα κυησης το μωρο δεν ειχε παρει θεση αλλα πανω απ ολα δεν επρεπε να ζοριστει). Τις πρωτες μερες ενιωθα "εγχειρησμενη".Ενιωθα περισσοτερο "αρρωστη" παρα "μαμα".

Μακαρι να μπορουσα να βιωσω εναν φυσιολογικο τοκετο.

Παροτρυνω τις κοπελες να προσπαθουν για φυσιολογικο τοκετο γιατι η αναρρωση δεν συγκρινεται.

Βεβαια σημασια εχει πανω απ ολα να φερνουμε στον κοσμο γερα μωρο κ οχι τοσο ο τροπος που τα φερνουμε...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.

γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.

η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.

σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.

η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.

εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.

δεν σε έβρισα, είδες;

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα φυσιολογικό τοκετο γιατί αυτή πιστέυω πως είναι η πιο σωστή μεθοδος αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι.. Βέβαια ελπίζω να αντέξω και το πόνο και να μην χρειαστώ ούτε επισκληρίδιο αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να το ξέρει απο πρίν!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.

γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.

η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.

σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.

η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.

εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.

δεν σε έβρισα, είδες;

 

Ευχαριστώ sevoula μου που σώσαμε το κράξιμο πρωί - πρωί... :-):-)

 

Συμφωνώ απόλυτα στην καισαρική όταν υπάρχει λόγος, νομίζω οτι αυτό έγινε ξεκάθαρο στα όσα γράφω. Οταν γεννούσα εγώ, είχα πει στη γυναικολόγο μου (στην οποία είχα απόλυτη εμπιστοσύνη) οτι αν χρειαστεί να το πάρει το παιδί με καισαρική δεν ήθελα ούτε καν να με ρωτήσει. Πρώτα απ' ολα σημασία έχει το παιδί. Να βγεί καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Ούτε κουβέντα περι αυτού.

 

Συμφωνώ επίσης οτι υπάρχουν ιδιαίτερα δύσκολοι τοκετοί. Κοπέλες που ταλαιπωρούνται, πονάνε πολύ, υποφέρουν ώρες. Οπως επίσης συμφωνώ οτι υπάρχουν κοπέλες που φοβούνται τόσο πολύ που δε μπορούν να συνεργαστούν με το μαιευτήρα τους για γεννήσουν φυσιολογικά.

 

Απλά πιστεύω οτι επειδή η καισαρική εξυπηρετεί αναμφισβήτητα τους γυναικολόγους με μεγάλη ευκολία πετάνε η ίδιοι το μπαλάκι στις γυναίκες να επιλέξουν. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πήγα με πρόκληση γιατί είχε μειωθεί το αμνιακό με το που μπήκα στον 9.έκανα επισκληρίδιο αλλά αυτό το πράγμα δε θέλω να το ζήσω ξανά...ήταν ψηλά το μωρό και μέχρι να κατέβει,έχω και στενή λεκάνη και δυσκολεύτηκα να γεννήσω αν και η μπέμπα ήταν μόλις 2860!!που να τελείωνα το μήνα δηλαδή!θα άφηνα εκεί τα κοκκαλάκια μου...μετά από τόσους μήνες όταν βλέπω έγκυο θέλω να κλάψω...και άκουγα κάτι κοπέλες που έλεγαν ότι δεν καταλάβανε τίποτα και ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου.έκανα και μαθήματα ανόδυνου τοκετού εκείνη την ώρα τίποτα δεν έπιανε ούτε αναπνοές μόνο η επισκληρίδιος βοήθησε κάπως.οπότε την επόμενη φορα καισαρική και την νάρκωση από το δωμάτιο παρακαλώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα λόγω διαβήτη κύησης. Η όλη διαδικασία κράτησε μισή ώρα και δεν το μετανιώνω καθόλου. Το μωρό το έβγαλαν σε 5 λεπτά, το σκούπισαν και μου το έδωσαν να το δω... Μπορώ να πω ότι εκείνη τη στιγμή δεν υπολόγιζα τίποτα άλλο, μόνο που το μωρό μου ήταν καλά ... Τώρα - πρώτα ο θεός - πάλι με καισαρική θα πάω... δε λέω ότι δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου, αλλά τίποτα δεν έχει τόση σημασία, όσο ένα υγιές μωρό και μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα με πρόκληση τοκετου στην39+2. Γέννησα μέσα σε τρεις ώρες χωρίς επισκληρίδιο γιατί δεν προλάβαμε να την κάνουμε, από διαστολή 6 που ζήτησα από το γιατρό μου να την κάνουμε μέσα σε πέντε λεπτά πήγα τελεία και με τρεις εξωθήσεις βγήκε η πριγκιπέσσα μου.Πάλι με φυσιολογικό θα γένναγα. Πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ τα μαθήματα του ανώδυνου,συστήνω σε όλεσ τισ εγκυούλες να παρακολουθήσουν,βοηθάνε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο αν και πριν και κατα την διαρκεια του τοκετου προεκυψαν αρκετα προβληματα.τα καταφερα ομως χωρις επισκληριδιο και αν επρεπε να περασω τα ιδια ξανα θα το εκανα για το μπεμπουλη μου.ΛΙΩΝΩ για χαρη του.να τον εχει ο θεος καλα, καθως και ολα τα παιδακια του κοσμου.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω φυσιολογικό.

Την καισαρική την έζησα (και άδικα μάλιστα)

και δεν την επιλέγω σε καμία περίπτωση.

Ελπίζω να βρω κάποιον γιατρό που να αναλαμβάνει vbac για να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά (πρώτα ο Θεός).

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να γίνω λίγο η ξινή της παρέας?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

 

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

 

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

 

Βρίστε με παρακαλώ... :-):-):-)

 

Γιατί να σε βρίσουμε καλέ???

 

Αυτό που λές το κάνουν στην Ολλανδία...

Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς η Καισσαρική τομη, μόνο σε περίπτωση επιπλοκών επιτρέπεται (ΠΟΤΕ ΑΛΛΩΤΕ)....

Ο λόγος????

 

Διότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια και πρέπει να αντιμετωπίζεται φυσιολογικά....

 

Το μόνο που σου επιτρέπουν να κάνεις ως δωράκι στο προσφέρουν (γιατί πιο παλιά δεν επιτρεπόταν ούτε αυτό) να κάνεις επισκληρίδιο με Φ.Τ...τίποτα άλλο....(το λεγόμενο pain relief)....

 

Ευτυχώς που δεν έμεινα έγκυος όταν έμενα Ολλανδία, θα ερχόμουν να γεννήσω εδώ με την Καισσαρικούλα μου και μετά θα ξαναπήγενα!!!! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

η γεννηση του παιδιου με φ.τ ειναι οτι καλυτερο για το μωρο και για την ιδια τη μαμα!

και τα δυο μου τα παιδια τα γεννησα φυσιολογικα και το 2ρο χωρις επισκληριδιο.

ειναι αλλο το δεσιμο μαμας και μωρου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stelinula που εμενες Ολλανδια??

Εγω εμενα Βελγιο..

 

 

Έμενα και στις 4 μεγαλουπολείς...Τελευταία έμεινα Χάγη....

 

Καλα μέναμε κόντά εκεί (σχετικό γύρω στα 150-180 χλμ είμασταν), μένουμε κοντά και εδώ???? Τι να πω???

 

 

Αν σφίξουν τα πράγματα κιάλλο marag μου μας βλέπω να ξανανηφορίζουμε κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες να ξαναπαω

αχ τι ομορφα που ηταν!!!

 

 

με τα κωλ.....μετρα????? Μάλλον μας βλέπω να φεύγουμε, το θέμα είναι οι εργασίες εκεί!!! Πολύ δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα φυσιολογικά στο σπίτι και δεν θα ήθελα να το κάνω με κανέναν άλλο τρόπο. Ήταν μία μαγική εμπειρία. Τον πόνο τον διαχειρίστηκα τέλεια με σωστές αναπνοές, και πολλές ώρες μέσα στο νερό (είχαμε πισινούλα μέσα στο σπίτι ειδικά για την περίσταση).

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!! ΗΘΕΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΤΗΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ!! ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!! ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΡΧΙΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ. ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΞΥΓΩΝΟΤΑΝ ΚΑΛΑ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΟΙ ΠΟΝΟΙ!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΞΙΩΘΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΝΝΑ!! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΕΤΣΙ.......

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τον πονο. Δε θελω να ποναω. Και φυσικα επιλεγω καισαρικη τομη , μια χαρα δεθηκα με την κορη μου και ετσι. Δε καταλαβαινω αυτο που λενε συνεχεια οτι ειναι αλλο το δεσιμο. Ουτε καταλαβαινω τη στενοχωρια που αισθανονται αν τελικα γεννησουν με καισαρικη. Κακο ειναι? Σεβομαι την αποφαση των αλλων κοριτσιων αλλα ευχαριστω δε θα παρω.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς λογω επιπωματικού πλακούντα η καισαρική ηταν μονοδρομος και λόγω του οτι σίγουρα θα αιμοραγούσα έπρεπε να κάνω και ολική νάρκωση.Τέλος καλά όλα καλα,πάντως αν μπορούσα δέν θα ήθελα να ξανακάνω καισαρική.Νομίζω ότι με την καισαρική μία γυναίκα ταλαιπωρείται πολύ περισσότερο!!!Αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι ο.κ αλλιώς δεν υπάρχει λόγος!!!

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.

η αληθεια ειναι πως η ιδεα και μονο της καισαρικης μου εφερνε τρελλο αγχος και στις δυο εγκυμοσυνες.εννοειται πως εαν υπηρχε καποιο προβλημα δε θα διακινδυνευα στο ελαχιστο και θα την επελεγα χωρις δευτερη σκεψη.ευτυχως ημουν τυχερη και γεννησα και τα δυο αγγελουδια μου με φυσιολογικο τοκετο.το πρωτο χωρις επισκληριδιο (αχ παναγια μου...) και το δευτερο με επισκληριδιο.εννοειται πως τη δευτερη φορα το απολαυσα και το εζησα στο 100%!!!

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...