Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραβατική συμπεριφορά - "κακά" παιδιά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εβλεπα εγω και οι αλλοι συμμαθητες ομως τα...οπισθια τους κυριολεκτικα! Καλε δεν ηξερα που να γυρισω τα ματια μου!!!
συν οτι η εμπειρια να βλεπω σχεδον ξεβρακωτα παιδια ηταν...αστο!
μη δουμε και αλλες, αφου τρεχοντας στη διαρκεια του παιχνιδιου κατεβαινει και το παντελονι,κινδυνευει να φτασει ως τα γονατα, η ζωνη ειναι για στολιδι! :lol:

Εχω λιωσει στο γελιο λεμε.:lol::lol::lol::lol::lol: Απαιχτη :D:D:D:D:D - και οντως εχεις απολυτο δικιο :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Να σαι καλα ρε κοριτσομανα. Οτι επρεπε ηταν το ποστ σου :D:D

 

Και κατι ευχαριστο! Το παιδι που ειπα, σημερα ηρθε με τη φορμα του και καμαρωνε! Συμμετειχε και στο μαθημα (καλα, δε μιλαμε και για την τελεια πειθαρχια, αλλα ουτε τη χρειαζομαι σε αυτο το παιδακι, αρκει να κανω το μαθημα μου)αντε να δουμε στην πορεια...

Το πρωτο βημα ειναι το σημαντικοτερο. Πρεπει να εισαι πολυ περηφανη για αυτο που καταφερες.:D

 

 

Το θεμα ειναι να αντιμετωπιζουμε επιτυχως παραβατικες ενεργειες και να προχωραμε μπροστα. Καθε επικοδομητικη συζητηση και καλοπροαιρετος λογος και ενημερωση, ειναι ευπροσδεκτα! :)

Ακριβως ετσι. Ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος ;):D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

το παραμύθι του πότε ειναι ????

(χοχοοχοχ)

θα τοποθετηθω απλα ρωταω !

 

Το "πάλαι ποτέ"..... περασμένου αιώνα.... :lol:

 

 

 

Υ.Γ. Εγώ κι ας μην κάνω γυμναστική.... εχω δει κ@λουςςςςςςςςςςς ουυυυυυυυυυυυυυυυ. Αφήστε!! Να σηκώνεις άνθρωπο στον πίνακα και να ξέρεις... τι χρώμα βρακί φοράει, τι είδος, και τι σχήμα έχει ο κ@λ@ς του!! :?:? :-?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το "πάλαι ποτέ"..... περασμένου αιώνα.... :lol:

 

 

 

Υ.Γ. Εγώ κι ας μην κάνω γυμναστική.... εχω δει κ@λουςςςςςςςςςςς ουυυυυυυυυυυυυυυυ. Αφήστε!! Να σηκώνεις άνθρωπο στον πίνακα και να ξέρεις... τι χρώμα βρακί φοράει, τι είδος, και τι σχήμα έχει ο κ@λ@ς του!! :?:? :-?

 

Αυτο!!!Περιγραφικοτατη!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακου κοριτσομανα

η λυσης που εχω εφαρμοσει για τετοιες περιπτωσεις ειναι η εξης !

παιρνεις τα παιδια σε αιθουσα προβολής (δνε ξερω αν ειστε απο τυχερους που εχουν εττοια )

και διαλέγεις μια ωραια ταινία ντοκυμπαντερ εν ωρα μαθηματος

με βιασμούς σε σχολεία

τραφικινγκ

με σκληρες εικόνες αλλα ενημερωτικού χαρακτηρα

μιλας στα παιδια για την παιδική σεξουαλική κακοποιηση και το σεξ

και τα παιδια φευγουν απ την αιθουσα ...καθως φευγουν τους λες σας παρακαλώ επεπιδη εγω ΕΓΩ σας σεβομαι .... και θελω να σας προστατεψω οσο μπορω ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΜΕ ΡΟΥΧΑ που κρατουν το εσωρουχο σε σημειο που τους ανήκει και σε ΜΗ ΟΡΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ για τους γυρω σας

(αλλωστε για αυτο λεγετε ΕΣΩ ρουχο ...ΑΛΛΊΩς ΘΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΕΞΩΡΟΥΧΟ !!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον ακου κοριτσομανα

η λυσης που εχω εφαρμοσει για τετοιες περιπτωσεις ειναι η εξης !

παιρνεις τα παιδια σε αιθουσα προβολής (δνε ξερω αν ειστε απο τυχερους που εχουν εττοια )

και διαλέγεις μια ωραια ταινία ντοκυμπαντερ εν ωρα μαθηματος

με βιασμούς σε σχολεία

τραφικινγκ

με σκληρες εικόνες αλλα ενημερωτικού χαρακτηρα

μιλας στα παιδια για την παιδική σεξουαλική κακοποιηση και το σεξ

και τα παιδια φευγουν απ την αιθουσα ...καθως φευγουν τους λες σας παρακαλώ επεπιδη εγω ΕΓΩ σας σεβομαι .... και θελω να σας προστατεψω οσο μπορω ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΜΕ ΡΟΥΧΑ που κρατουν το εσωρουχο σε σημειο που τους ανήκει και σε ΜΗ ΟΡΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ για τους γυρω σας

(αλλωστε για αυτο λεγετε ΕΣΩ ρουχο ...ΑΛΛΊΩς ΘΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΕΞΩΡΟΥΧΟ !!!)

 

:lol: :lol: :lol: Εξαιρετικη!!!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι το εξής....

Αν με κάποιο τέτοιο παιδί.... συγκρουστείς (όχι να φτάσεις στα άκρα)... και πέσει καμιά "ποινή".... Μετά... είναι με το "σεις και με το σας". Κι όλο χαμόγελα κι όλα καλά λες και ... ήρθες πιο κοντά τους!!

 

Δηλαδή θα με τρελάνουν!! :lol: "Σφαλιάρες" θέλουν;;;!! Και το απολαμβάνουν;;;;!!!!!

Όσο τα πας με την κατανόηση.. αυτά "χορεύουν". Μόλις πέσει ... φααααααπππππ.... γίνονται άλλοι άνθρωποι!

 

Μου θυμίζει ένα ακατανόητο παραμύθι στο οποίο συμβούλευε ένας γέρος τον ήρωα του παραμυθιού να ακολουθήσει ένα δρόμο. Σ' αυτό το δρόμο θα συναντούσε τρεις καβαλάρηδες. ΠΡΙΝ τους μιλήσει έπρεπε να πλησιάσει και πρώτος να τους δώσει ένα χαστούκι στο μάγουλο. Όντως έτσι έκανε ο ήρωας... και μετά το χαστούκι οι καβαλάρηδες του λέγανε.. "καλώς όρισες αδερφέ!" και γίνονταν αχώριστοι! (και συνεχίζει η ιστορία με τις περιπέτειές της)....

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το παραμύθι. Ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Κι όμως... αυτό το παραμύθι κι αυτό που βιώνω.... έχουν κάποια σχέση... Ποια αραγε;;;

 

Σας μπέρδεψα πολύ?? :confused:

 

Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις και ετσι ειναι. Τωρα σας καληνυχτιζω, αλλα την επομενη φορα θα σας περιγραψω τα ιδια τα παιδια σε αλλο σχολειο τι μου ειπανε σχετικα, εχει ενδιαφερον η νοοτροπια τους!

 

Τα παιδια θελουν τον Γερμανο τους! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια θελουν τον Γερμανο τους!

 

Αυτό ξαναπέστο!:lol: Τον θέλουν πράγματι, αλλά με την καλή έννοια! Πιστεύω ότι αυτό δείχνει περίτρανα πόσο πολύ τα παιδιά (αλλά και όλοι μας) έχουν ανάγκη από αυτά τα περιβόητα όρια, για τα οποία μιλάνε συνεχώς οι ψυχολόγοι.

Χάρηκα πάρα πολύ που οι προσπάθειές σου είχαν αποτέλεσμα, κοριτσομάνα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω, τα παιδια θελουν τα ορια τους και την αυστηροτητα. Το κακο ειναι οτι πολλες φορες δεν καταλαβαινουν και δεν ξεχωριζουν πότε αυτο συνοδευεται με αγαπη και καλοσυνη οποτε να το εκτιμησουν και πότε μονο με αυταρχικοτητα και αυταρεσκεια για να γινεται το μαθημα.

 

Ετσι καποια παιδια στο παρελθον, μου ειπανε οτι θελουν να τους μιλαει ο καθηγητης με αυστηροτητα και να μην τους αφηνει να κουνηθουνε, προκειμενου να κρατησουν το στομα κλειστο, την ωρα του μαθηματος.Να τα φοβερισει, να τα τιμωρησει, να τα κατσαδιαζει οταν μιλανε και να μην αφηνει περιθωρια για τιποτε περα απο την αυστηρη τηρηση των κανονων. Ειδαλλως οι καθηγητες που δεν τα κατορθωνουν ολα αυτα, θα υποστουν τις συνεπειες...

 

Μου το ειπαν πολλα παιδια μαζι που ηταν αριστοι μαθητες αλλα στην ταξη επαιζαν με τα ορια και μαζευοντουσαν μονο οταν ο καθηγητης στεκοταν με το μαχαιρι στο λαιμο. Διαφορετικα, εκμεταλλευοταν την ανοχη, την ελαστικοτητα και την καλοσυνατη παρατηρηση του εκπαιδευτικου και δημιουργουσαν προβληματα!!!

Αυτοι ειχαν αδυναμια σε αυταρχικους καθηγητες,που εθεταν απαραβατα ορια και ετσι οι μαθητες πιστευαν οτι ενδιαφεροταν για τους ιδιους...Καθηγητες που δε σηκωναν κουβεντα αλλα μεταξυ μας, σπανια εξεφραζαν ακομη και στους συναδελφους καποιο τρυφερο συναισθημα για τους μαθητες τους, μονο ικανοποιηση η μη στους κανονισμους, αυτο τους ενδιεφερε.

 

Αντιθετα, καποιοι μαθητες που δεν ηταν αριστοι αλλα φιλοτιμοι, δηλωσαν οτι εκτιμουσαν τους καθηγητες που εδειχναν ενδιαφερον με μια μαλακη παρατηρηση, που μιλουσαν μαλακα και με χαδι σχεδον εκαναν την προειδοποιηση. Αυτοι ενοιωθαν την αγαπη των μη αυταρχικων καθηγητων (οχι αδιαφορων) και με τη θεληση τους κοιταζαν να τους ευχαριστησουν.

 

Μαλιστα ενας απο αυτους, φοβερο παιδι με προσωπικοτητα και αθλητικη παρουσια,να δειτε με τι μενος μιλουσε για τη διακριση που εκαναν και προκαλουσαν προβλημα στην ταξη, καποια παιδια που ανηκουν στην πρωτη ''κατηγορια''σε καποια καθηγητρια που επελεγε να ειναι ο εαυτος της και ειναι μαλακη αλλα το μαθημα της παντοτε με προετοιμασια και ενδιαφερον και με εξαιρετικη μεταδοτικοτητα.

 

Οποτε Αλκυωνη, καταλαβαινω την ιστορια σου...Πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια ετσι ειναι, αναζητουν ''το χαστουκι τους''για να ηρεμησουν. Και τελικα απαραιτητο συστατικο στον ελεγχο της παραβατικης συμπεριφορας ειναι η σταθεροτητα στην αυστηροτητα, οχι στη μαλακη συμπεριφορα. :(

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

oxi οτι εχεις άδικό σε αυτα που λες

δεν εχω σκοπό να αντιπαρατεθώ

αλλα ...ο λόγος ίσως που ο μόνος τροπος για να βιώσουν τα παιδια την πειθαρχία ειναι μεσο της φωνής, του μαχιαριού στο λαιμό , τα χαστουκια, την απολυτότητα στα όρια (καιγενικά το γνωστό Γερμανικό μοντελο χοχοχοοχ ) ειναι ίσως γιατι ετσι εχουν μαθει βαση πειρας .... και βαση της οικογενειας

θελω να πω το εξής:

οταν εχουν μαθει τα παιδια

να υπακοουν μεσα σε αυστηρά πλαισια

και συνηθώς με χρήση καποιας μορφής βίας (ψυχολογική συναισθηματική ωματική ) ήτε στο σπιτι ήτε στο σχολείο (ακόμα απο το νηπειαγωγείο)

σαφως και εχουν μαθει να αναταποκρίνονται μόνο σε αυτο τον ¨τυπο¨ πειθαρχίας ....!

 

ατυχές ίσως παραδειγμα αλλα θα το πω :

οταν παιρνεις ενα κουταβι και του φωναζεις το χτυπας κλπ για να το εκπαιδευσεις να μην κατουρά στο καναπέ , μετα απο καιρο το σκυλι θα αργιέψει ...ο μόνος τροπος λοιπόν στην ενηλική ζωή του να το συνετήσεις θα είναι με κλοτσια ...!

τοτε θα υπακούσει !

 

εχω μπει σε ταξεις εφήβων ... (οχι σε καθημερινή φαση αλλα για να κανω το μαθημα μου όπως όλοι αλλωστε )

και αναγνωρίζω τις δυσκολίες (ωχ μανα μου ....!! μανίκι :) )

εγω πιστευω όμως στο να εμπνευσεις στα παιδια τον σεβασμό μεσα απο παραδείγματα , να είσαι κοντα (όσο μπορείς και αντεχεις ...) ακόμα και τελειως παραβατικές συμπεριφορές που βλεπεις οτι μελλοντικα θα φλερταρουν αυτες οι συμπεριφορές με τον ποινικό κωδικα ... διορθωνονται !

 

δεν φταινε τα παιδια ...! αυτο θελω να πω που θελουν τετοιου τυπου επιβοή ορίων ...

φταινε τα χρόνια πιεσης καταπίεσης βίας και υπακοής σε τυφλη υποταγή που τα κανουν ετσι !

γνωμη μου παντα !

 

(το παραδειγμα μου με τις ταινίες ειναι ενα σαφές συντομο απλό παραδειγμα ...αλλα τα ενεπνευσαι , τους εδωσε την οπτική που εγω ήθελα και αποφασησαν μόνα τους να ντύνονται ναι μεν στην μόδα.... αλλα με τροπο που να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ τον ευατό τους ....!)

 

φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν φταινε τα παιδια ...! αυτο θελω να πω που θελουν τετοιου τυπου επιβοή ορίων ...

φταινε τα χρόνια πιεσης καταπίεσης βίας και υπακοής σε τυφλη υποταγή που τα κανουν ετσι !

:Daria, συμφωνώ απόλυτα!!! Τα παιδιά αναζητούν το μοντέλο συμπεριφοράς που αναγνωρίζουν! Αν ζουν με αυστηρούς, άκαμπτους γονείς, γνωρίζουν αυτό το μοντέλο συμπεριφοράς κι έτσι υπακούουν στον καθηγητή που θα το εφαρμόσει. Τα άλλα, που αναζητούν μια άλλη προσέγγιση, που θέλουν να τους μιλήσεις στο "φιλότιμο", ε, είναι αυτά που έχουν μάθει να τα λογαριάζουν οι γονείς τους κι έχουν μαζί τους μια σχέση πιο ισότιμη.

Μακάρι όλοι οι γονείς να καταλάβαιναν πόσο μεγάλη δύναμη έχουν, πόσο πολύ επηρεάζουν την τύχη των παιδιών τους, πόσο σημαντική είναι η δυναμική της οικογένειας...

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατι ειναι αυτο που μονο ξερεις οτι συμβαινει...

Οταν κατι ειναι παντα σταθερο και ετσι...

Το θεωρεις "στανταρ" , σωστο και γενικα παιρνεις αποφαση οτι ετσι ειναι!!!

 

Μεχρι απλα να νοιωσεις οτι υπαρχει και αλλος τροπος

Τοτε κανεις την συγκριση και κρινεις

και ισως δεν σου επιβληθει αυτος ο τροπος

αλλα σιγουρα...

... θα σε κανει να αμφισβητησεις τον προηγουμενο.;)

 

Ολα αυτα τα λεω μη εχοντας καμια εμπειρια δασκαλας και ταξης

οποτε ισως απλα δεν εχω βιωσει αυτο που βιωνετε εσεις και ονειρευομαι πως ετσι θα επρεπε να ειναι. Μπορει καν να μην γινεται αυτο που λεω... (μην παρεξηγηθει κανενας γι αυτο διευκρινιζω)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

To φιλότιμο δυστυχώς δεν το έχουν όλα τα παιδιά αρκετά ανεπτυγμένο. Ξέρουν ΠΟΛΥ καλά τι κάνουν και.... το απολαμβάνουν. Αυτό βέβαια είναι απόρρεια της οικογένειας, του χαρακτήρα τους και κυρίως των εμπειριών που έχουν συσσωρεύσει μέχρι τώρα.

 

Το φιλότιμο και την επικοινωνία θα τα εκτιμήσουν αυτοί που μπορούν να το αναγνωρίσουν. Οι άλλοι θα "πιουν.... εις υγείαν του... κορόϊδου".... θα γελάσουν και θα προσπαθήσουν να διαλύσουν το μάθημα.

 

Και να ρωτήσω τώρα......

Πώς να λειτουργήσεις σε μια τάξη με 3 εντελώς διαφορετικές συμπεριφορές ....; Δηλαδή .... αυστηρότητα και "σφιχτά όρια" στους μεν, φιλότιμο και κουβεντούλα στους δε, και μια κατηγορία για τους επιμελείς μαθητές που βλέπουν πως καθυστερεί το μάθημα λόγω όλων των άλλων; Δηλαδή.... όσο και να θες να κάνεις αυτή την (καραμέλα του υπουργείου) εξατομικευμένη διδασκαλία.... σε τόσο κόσμο ... ΠΩΣ να το κάνεις;; (Ειδικά τώρα που θα αυξηθούν και ο αριθμός των παιδιών ανά τμήμα...... εεε ρε "γλέντιααα").

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.....

Μετά την εφαρμογή ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΩΝ ορίων..... (μιλάμε για ΓΚΕΣΤΑΠΟ).... σε ατίθασο τμήμα.... ρε παιδιά..... Με χαιρετάνε, μου χαμογελάνε, αστειεύονται περισσότερο μαζί μου στα διαλείματα (τόσο που λέω δε μπορεί ... με δουλεύουν!!) Ενώ όσο έψαχνα το φιλότιμό τους για να το κεντρίσω..... εισέπρατα αδιαφορία! Μέχρι που έφτασε παιδί μέσα από εκεί (ο πιο ατίθασος) να μου πει πως είναι λογικά όλα τα μέτρα που πήρα και πως είναι φυσικό να θέλω να γίνεται μάθημα..... :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Ειλικρινά όμως..... όλα αυτά τα μέτρα τα θεωρώ...... ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!! Αλλά λειτουργούν... άψογα!

Αυξήθηκε η προσοχή, η συμμετοχή, η ησυχία... Κι όμως αυτά τα μέτρα ΔΕ μου αρέσουν! Βέβαια, αν γίνει αυτό σε άλλο τμήμα.... θα μου φέρουν τα βιβλία στο κεφάλι... :lol:

 

Γι' αυτό λέω..... τη θέλουν τη "σφαλιάρα" τους????????!!!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

aria146 ελπιζω να μη σας φοβησα και γραφεις τοσο επιφυλακτικα! :)

Πιστευω οτι καθε γνωμη που τιθεται στο τραπεζι, ειναι προς οφελος της συζητησης.

Το ιδανικο ειναι να εμπνευσεις τα παιδια. Η μεθοδος Γκεσταπο, οντως προερχοταν απο οικογενειες με αυστηρες αρχες ή τουλαχιστον με κανονισμους. Σε μερικα τμηματα η μεθοδος αυτη χαρακτηριζεται τρομαχτικη και απεχθης αλλα τελικα η ελλειψη της προκαλει χαλαροτητα και επικρατει πολλες φορες το χαος, ακριβως οπως ειπωθηκε, αδιαφορια...Νομιζω οτι ο συνδυασμος ειναι ο ιδανικος... και να εμπνεεις και να στεκεσαι βραχος.

 

Για τα πιο δυσκολα παραβατικα παιδια, νομιζω οτι πρεπει να τα πλευριζουμε και να βρισκουμε το κουμπι τους. Το θεμα ειναι με ποιο τροπο, αν αυτα ειναι κλειστα και κουμπωμενα. Τελικα νομιζω οτι θελουν την αυστηροτητα αλλα το οριο που βαζουμε ειναι λεπτο, γιατι μπορει να οδηγησει στη ''δραση-αντιδραση''.Τι λετε;

 

Αλκυωνη, πες μας τι μετρα εφαρμοσες; Ζηλευω! lol:lol Μπορουμε αραγε τελικα να παρουμε το αναλογο υφος και να οπλιστουμε με συνεπεια στην αυστηροτητα ακομη και αν δεν μας εμπνεει το αναλογο υφος; Μηπως οχι οι φωνες και ο τονος της φωνης αλλα μονο οι ενεργειες αρκουν;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...