Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ


Recommended Posts

ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ.ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πιστεύω ότι αυτό έχει τύχει σε όλες μας

 

τα κακά των μωρών βρωμάνε απαίσια!!!!

 

δεν είναι αποκλειστικότητα του δικού σου μόνο.....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΞΕΡΩ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΞΑΛΛΟΥ.ΡΩΤΑΩ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΑ ΚΑΚΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΤΟΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΑΥΤΟΥ ΒΡΜΑΝΕ ΑΠΑΙΣΙΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΑΝ ΕΤΣΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ.ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ;

 

ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΥΡΙΖΑΝ ΑΠΑΙΣΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ.ΑΛΛΑΞΑΝ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΑ ΓΑΛΑ. ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μυριζουν ξυνιλα? Τα κακα εχουν σχεση με το πεπτικο συστημα και την χλωριδα του εντερου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντα ετσι ηταν? Πηρε φαρμακα η αντιβιωση? Θηλαζεις η δινεις γαλα?

 

Φαινεται για αλλεργια (ειτε στο γαλα που πινει ειτε σε αυτα που τρως εσυ αν θηλαζεις) αλλα μηπως υπαρχει θεμα με τη χλωριδα του εντερου? Δες λιγο το θεμα της gaps http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239&highlight=%E1%F0%EF%F7%F5%EC%F9%F4%DE%F2 μηπως σας αφορα. Εμενα που ηταν χαλια τα κακα του εχει θεμα γιατι πηρε αντιβιωση και ειχα κι εγω βεβαρυμμενο ιστορικο με μυκητες πριν και στην εγκυμοσυνη. Οταν γεννιουνται παιρνουν οτι μικροβια εχουμε εμεις στον κολπο μας και αποικιζεται το εντερο τους. Αν ειναι πολλα τα παθογονα τοτε εχουν προβλημα και τα μωρα, κανουν αλλεργιες και το βλεπεις στα κακα τους. Για κοιταξε το!

 

Οι παιδιατροι δυσκολα θα δωσουν σημασια, κι εμενα με αντιμετωπιζαν σαν γραφικη λες και τα κακα δεν ειναι ενδεικτικα της υγειας μας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντα ετσι ηταν? Πηρε φαρμακα η αντιβιωση? Θηλαζεις η δινεις γαλα?

 

Φαινεται για αλλεργια (ειτε στο γαλα που πινει ειτε σε αυτα που τρως εσυ αν θηλαζεις) αλλα μηπως υπαρχει θεμα με τη χλωριδα του εντερου? Δες λιγο το θεμα της gaps http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239&highlight=%E1%F0%EF%F7%F5%EC%F9%F4%DE%F2 μηπως σας αφορα. Εμενα που ηταν χαλια τα κακα του εχει θεμα γιατι πηρε αντιβιωση και ειχα κι εγω βεβαρυμμενο ιστορικο με μυκητες πριν και στην εγκυμοσυνη. Οταν γεννιουνται παιρνουν οτι μικροβια εχουμε εμεις στον κολπο μας και αποικιζεται το εντερο τους. Αν ειναι πολλα τα παθογονα τοτε εχουν προβλημα και τα μωρα, κανουν αλλεργιες και το βλεπεις στα κακα τους. Για κοιταξε το!

 

Οι παιδιατροι δυσκολα θα δωσουν σημασια, κι εμενα με αντιμετωπιζαν σαν γραφικη λες και τα κακα δεν ειναι ενδεικτικα της υγειας μας.

Ετσι αντιμετωπιζουν κι εμενα...Εμένα τα κακα του είναι κρεμωδη και μυρίζουν ξινίλα..οταν θήλαζε παρουσιασε αιματακι και βλεννες με διαιτα δική μου συνήλθε και συνεχισαμε αποκλειστικό θηλασμό μεχρι 11 μηνών όπου μου τον έκοψε μόνος του.Για αρκετό καιρό όλα καλά με κατσικίσιο κι ενίοτε αγελαδινό συν φαγητάκια.Αίμα δεν έχω δει αλλά τα κακά μυρίζουν ξυνίλα και ποτέ δεν είναι στέρεα..κανένας παιδίατρος απ όσους ρώτησα δεν ανησυχεί απλά λενε πως εγώ είμαι υπερβολική:confused:Τι να κάνω?Το βιβλίο για την gaps το παραγγελνεις από amazon μονο?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ,ΛΟΓΩ ΕΝΤΟΝΩΝ ΚΟΛΙΚΩΝ,ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΓΑΛΑ ΗΑ ΑΛΜΙΡΟΝ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΑΛΜΙΡΟΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αντιμετωπιζουν κι εμενα...Εμένα τα κακα του είναι κρεμωδη και μυρίζουν ξινίλα..οταν θήλαζε παρουσιασε αιματακι και βλεννες με διαιτα δική μου συνήλθε και συνεχισαμε αποκλειστικό θηλασμό μεχρι 11 μηνών όπου μου τον έκοψε μόνος του.Για αρκετό καιρό όλα καλά με κατσικίσιο κι ενίοτε αγελαδινό συν φαγητάκια.Αίμα δεν έχω δει αλλά τα κακά μυρίζουν ξυνίλα και ποτέ δεν είναι στέρεα..κανένας παιδίατρος απ όσους ρώτησα δεν ανησυχεί απλά λενε πως εγώ είμαι υπερβολική:confused:Τι να κάνω?Το βιβλίο για την gaps το παραγγελνεις από amazon μονο?

 

Ειναι κι εδω απλα τωρα ειναι σε ελλειψη

 

http://www.bookdepository.co.uk/Gut-Psychology-Syndrome-Dr-Natasha-Campbell-McBride/9780954852023

 

Μολις του εκοψα τις τροφες δημητριακα, αμυλα και ζαχαρη σταματησε αυτη η ξυνιλα αλλα τα κακα ηταν ακομα μα λα κα. Κανουμε την θεραπευτικη φαση της ιντρο εδω και 6 μηνες και ειδα μεγαλη διαφορα, σταματησαν να ειναι πουρες, καμμια φορα ακομα μυριζουν αλλα ειναι μαλλον επειδη θηλαζει ακομα και λογω του οτι κανω κι εγω την ιντρο αποτοξινωνομαι κι επιβαρυνεται αυτος με τοξινες που περνανε στο εντερο του. Αλλα αν σου πω τι κακα εκανε την πρωτη βδομαδα ιντρο θα φρικαρεις! Πρασινα ζουζουνι....ασπρα......το κατι αλλο! Διαβασε το τοπικ, αν μπορεις παρε το βιβλιο, ακομα κι αν δεν κανεις τη γκαπς ειναι εξαιρετικη η γνωση που προσφερει, αν μη τι αλλο θα ξερεις πως λειτουργει το εντερο και πως να τρως σωστα. Και δες αν σας αφορα.....

 

Παντως πολλα γκαπς παιδια εχουν τετοια κακα.....μη περιμενεις απο παιδιατρους να σου πουν, δεν ασχολουνται και δεν το κατεχουν. Το θεωρω απαραδεκτο να σου λεει επιστημων ανθρωπος ¨μωρα ειναι κακα κανουν και τα κακα μυριζουν!" Ετσι ηθελα να της παω μια μερα την πανα να την δει. ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο ενα μωρο μετα τις στερεες να κανει συνεχεια κακα λασπη και να βρωμοκοπανε ξυνιλα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κι εδω απλα τωρα ειναι σε ελλειψη

 

http://www.bookdepository.co.uk/Gut-Psychology-Syndrome-Dr-Natasha-Campbell-McBride/9780954852023

 

Μολις του εκοψα τις τροφες δημητριακα, αμυλα και ζαχαρη σταματησε αυτη η ξυνιλα αλλα τα κακα ηταν ακομα μα λα κα. Κανουμε την θεραπευτικη φαση της ιντρο εδω και 6 μηνες και ειδα μεγαλη διαφορα, σταματησαν να ειναι πουρες, καμμια φορα ακομα μυριζουν αλλα ειναι μαλλον επειδη θηλαζει ακομα και λογω του οτι κανω κι εγω την ιντρο αποτοξινωνομαι κι επιβαρυνεται αυτος με τοξινες που περνανε στο εντερο του. Αλλα αν σου πω τι κακα εκανε την πρωτη βδομαδα ιντρο θα φρικαρεις! Πρασινα ζουζουνι....ασπρα......το κατι αλλο! Διαβασε το τοπικ, αν μπορεις παρε το βιβλιο, ακομα κι αν δεν κανεις τη γκαπς ειναι εξαιρετικη η γνωση που προσφερει, αν μη τι αλλο θα ξερεις πως λειτουργει το εντερο και πως να τρως σωστα. Και δες αν σας αφορα.....

 

Παντως πολλα γκαπς παιδια εχουν τετοια κακα.....μη περιμενεις απο παιδιατρους να σου πουν, δεν ασχολουνται και δεν το κατεχουν. Το θεωρω απαραδεκτο να σου λεει επιστημων ανθρωπος ¨μωρα ειναι κακα κανουν και τα κακα μυριζουν!" Ετσι ηθελα να της παω μια μερα την πανα να την δει. ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο ενα μωρο μετα τις στερεες να κανει συνεχεια κακα λασπη και να βρωμοκοπανε ξυνιλα!

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.Προς το παρόν είμαι στη φάση που καταγράφω ότι τρώει ακριβώς και παρατηρώ μπας και βγάλω ένα πρώτο συμπέρασμα στο τι τον πειράζει..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αφαιρωντας γλουτενη, μετα ζαχαρη και τελος αμυλα. Εγω με το που τα εκοψα σε 3-4 μερες σταματησαν να μυριζουν οξινα τα κακα του.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς έχω σταμπαρει!!Εκτος της ζάχαρης γιατί δε του δίνω γλυκά,βέβαια παντού υπάρχει κρυμμένη...σε ευχαριστώ που ασχοληθηκες με το θέμα μου!θα ξεκινήσω μαζεύοντας συνταγές κ.τ.λ από την ενότητα gaps diet μέχρι ν απόκτησω το βιβλίο.....

Link to comment
Share on other sites

Δε σου κρύβω ότι δεν μου έχει φανεί και το πιο εύκολο πράγμα αλλά καταλαβαίνω πως αξίζει τον κόπο.Σιγουρα όμως θα πρέπει να διαβάσω το βιβλίο για να μπω σε όλη τη λογική..

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ δυσκολο. Μου πηρε ενα χρονο να αποφασισω να το κανω. Αλλα τωρα μου φαινεται πολυ ευκολοτερο απο οτι νομιζα. Το δυσκολο ειναι να μπεις στο πνευμα, να κατανοησεις τη διαδικασια και να οργανωθεις. Ο πρωτος καιρος ειναι βουνο, τωρα πια δε μας κανει αισθηση οτι δεν τρωμε τοσα πραγματα που ηταν η καθημερινοτητα μας.

 

Διαβασε το βιβλιο, ακομα κι αν δεν κανεις τη διατροφη θα σου ανοιξει τα ματια σε πολλα πραγματα κι αν μη τι αλλο θα διορθωσεις τη διατροφη σας. Θα δεις κι ολας αν σας αφορα το θεμα. Μερικες περιπτωσεις ειναι ευκολες και λυνονται χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

 

Παντως θα σου συστησω να μη χασεις χρονο. Ειναι πολυ ευκολο να επιβαλεις τετοια διατροφη σε μικρα παιδια, προσαρμοζονται πολυ πιο ευκολα απο οτι νομιζεις και ξεμπερδευεις πριν πανε νηπιο και σχολειο οπου τα πραγματα μπορει να ειναι ανεξελεγκτα. Εγω τον ξεκινησα 2 χρονων και ηταν πολυ ευκολο, καμμια σχεση με τους φοβους μου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...