Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος εχω απο ττν 7η βδομαδα αναγουλες αλλα απο την 8η βδομαδα εχω εντονους πονους στο στομαχι εμετους ξινο το στομα μου. Καποια αλλη κοπελα που να το χει και τι εχει κανει για να ηρεμησει σας παρακαλω οποια κοπελα ξερει ας μου στειλει. Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγχαρητηρια....τα ιδια εχει και η κουνιαδα μου....δεν κανει τιποτα τρωει οτι δεν την ενοχλει και κανει υπομονη να μπει στο 4 μηνα για να ηρεμησει.....εχω ακουσει για σοδα 2-3 γουλιες.....δεν ξερω αν βοηθαει....:(

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ εγώ κ δεν μπορώ να φάω.εχω χάσει 5 κιλά είμαι 11 εβδομάδων.σε συνδιασμό με εμετούς κ αναγουλες δεν πάλευετάί.γι'αυτό ο γιατρός μου έδωσε υποθετο εντέρου primperan το πήρα μια φορά μόνο γιατί δεν είδα καμία σοβαρή διαφορά.ρώτα τον γιατρό σου καλύτερα αλλά γνώμη μου είναι πως αυτα δεν τα γλιτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις αποντησεις κοριτσια. Και γω μπηκα στην 11η βδομαδα και ακομα εναγουλες εμετους και το στομα μου πικρο παρα πολυ. Ελπιζω συντομα να περασουν γιατι ουτε νερο δεν μπορω να πιω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κι από μένα,

Έχω εδώ και κάποια χρόνια πρόβλημα με το στομάχι (δυσπεψία, που και που πόνους, φούσκωμα κτλ.). Τώρα είμαι στην 7η βδομάδα. Στην αρχή, πριν μάθω ότι είμαι έγκυος και τις πρώτες βδομάδες είχα πάρα πολλή όρεξη και έτρωγα συνέχεια ότι έβρισκα χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Είχα και αρκετές αναγούλες μεταξύ 5ης και 6ης βδομάδας και έχω ακόμα. Όμως εδώ και 3 μέρες υποφέρω. Ότι και να φάω με πειράζει. Αργώ πολύ να χωνέψω, πονάω, έχω καούρες, πόνους στην κοιλιά, μάλλον έντερο, ακόμα και πόνους στο στέρνο. Τρώω και νιώθω το φαγητό να τριγυρνάει στο στομάχι μου ακόμα και 6 ώρες μετά. Και οι ποσότητες που τρώω είναι γελοίες. Πολλές φορές αναγκάζομαι να κάνω εμετό για να ηρεμήσω αλλιώς δεν αντέχω. Μέχρι ταχυκαρδία έχω. Σήμερα άρχισα να τρέμω κάπως περίεργα, εσωτερικά σαν ταραχή από το πρωί, πριν ακόμα φάω, μιας και δεν είχα καν όρεξη και όταν τελικά αποφάσισα να φτιάξω ένα τοστ με τυρί, για να μην είναι το στομάχι μου άδειο, με τάραξε χειρότερα. Όλη μέρα έχω αγανακτήσει. Το μεσημέρι έφαγα ελάχιστο φαγητό το οποίο επίσης έκανα πολλές ώρες να χωνέψω και αργά το απόγευμα ήπια λίγο κρύο γάλα με μία φρυγανιά. Ακόμα χειρότερα και 2 μέρες τώρα δεν έχω πάρει ούτε τις βιταμίνες μου ούτε το φολικό οξύ. Το μόνο που με ανακουφίζει κάπως είναι το χαμομήλι αλλά όχι πάντα. Ο γιατρός μου έχει πει μόνο αντιόξινα, αλλά αυτά κι αν δεν μου κάνουν τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί και νιώθω άρρωστη. Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ από αυτό το πράγμα. Έχει καμία κοπέλα ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει?

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω μέχρι στιγμής έχω ανακατωσούρες αλλά όταν μου περνάνε και πάω να φάω με πιάνει έντονος πόνος στο στομάχι,όχι ανακάτεμα η τάση για εμετό αλλά πόνος..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα!! Είμαι 7 εβδομάδων και λίγων ημερών... Έχω πονάκια στην κοιλιά-σαν περιόδου- ειδικά όταν ξαπλώνω ή όταν αγχώνομαι... Επιπλέον, δεν έχω εμετούς αλλά έντονη αναγούλα σε διάφορες στιγμές της ημέρας... Εδώ και δυο μέρες, έχω παρατηρήσει στο εσώρουχό μου λίγα υγρά άσπρα και λίγο κίτρινα.. Σήμερα έχω ραντεβού στο γυναικολόγο, αλλά μήπως ξέρετε αν είναι φυσιολογικά αυτά;; Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβάμαι πολύ :(

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα' date='

Έχω εδώ και κάποια χρόνια πρόβλημα με το στομάχι (δυσπεψία, που και που πόνους, φούσκωμα κτλ.). Τώρα είμαι στην 7η βδομάδα. Στην αρχή, πριν μάθω ότι είμαι έγκυος και τις πρώτες βδομάδες είχα πάρα πολλή όρεξη και έτρωγα συνέχεια ότι έβρισκα χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Είχα και αρκετές αναγούλες μεταξύ 5ης και 6ης βδομάδας και έχω ακόμα. Όμως εδώ και 3 μέρες υποφέρω. Ότι και να φάω με πειράζει. Αργώ πολύ να χωνέψω, πονάω, έχω καούρες, πόνους στην κοιλιά, μάλλον έντερο, ακόμα και πόνους στο στέρνο. Τρώω και νιώθω το φαγητό να τριγυρνάει στο στομάχι μου ακόμα και 6 ώρες μετά. Και οι ποσότητες που τρώω είναι γελοίες. Πολλές φορές αναγκάζομαι να κάνω εμετό για να ηρεμήσω αλλιώς δεν αντέχω. Μέχρι ταχυκαρδία έχω. Σήμερα άρχισα να τρέμω κάπως περίεργα, εσωτερικά σαν ταραχή από το πρωί, πριν ακόμα φάω, μιας και δεν είχα καν όρεξη και όταν τελικά αποφάσισα να φτιάξω ένα τοστ με τυρί, για να μην είναι το στομάχι μου άδειο, με τάραξε χειρότερα. Όλη μέρα έχω αγανακτήσει. Το μεσημέρι έφαγα ελάχιστο φαγητό το οποίο επίσης έκανα πολλές ώρες να χωνέψω και αργά το απόγευμα ήπια λίγο κρύο γάλα με μία φρυγανιά. Ακόμα χειρότερα και 2 μέρες τώρα δεν έχω πάρει ούτε τις βιταμίνες μου ούτε το φολικό οξύ. Το μόνο που με ανακουφίζει κάπως είναι το χαμομήλι αλλά όχι πάντα. Ο γιατρός μου έχει πει μόνο αντιόξινα, αλλά αυτά κι αν δεν μου κάνουν τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω απελπιστεί και νιώθω άρρωστη. Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ από αυτό το πράγμα. Έχει καμία κοπέλα ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει?[/quote']

 

τα ιδια ακριβως εχω κ ειμαι στην 6η εβδομαδα.τρωω μονο κοτοσουπες κ φρυγανιες.νιωθω οτι θα εκραγω ,δεν χονευω με τπτ ,ανακατευομαι ,γενικα ειμαι χαλια...ασε που δε παω κ τουαλετα!!!!αρχισε κ συ τις κοτοσουπες εγω ειμαι καλυτερα ,δε μπορω ομως να φαω τπτ αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

ισως να ναι καποια κολπιτιδα,μυκητες .στην εγκυμοσυνη συμβαινει!μην αγχωνεσαι!!!πονακια περιοδου εχω κ γω οταν το παρακανω στο περπατημα!!ξεκουραση!!μεγαλωνει η μητρα κ διαμαρτυρεται!!καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως να ναι καποια κολπιτιδα,μυκητες .στην εγκυμοσυνη συμβαινει!μην αγχωνεσαι!!!πονακια περιοδου εχω κ γω οταν το παρακανω στο περπατημα!!ξεκουραση!!μεγαλωνει η μητρα κ διαμαρτυρεται!!καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου!!! Το εύχομαι :)

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα!! Είμαι 7 εβδομάδων και λίγων ημερών... Έχω πονάκια στην κοιλιά-σαν περιόδου- ειδικά όταν ξαπλώνω ή όταν αγχώνομαι... Επιπλέον, δεν έχω εμετούς αλλά έντονη αναγούλα σε διάφορες στιγμές της ημέρας... Εδώ και δυο μέρες, έχω παρατηρήσει στο εσώρουχό μου λίγα υγρά άσπρα και λίγο κίτρινα.. Σήμερα έχω ραντεβού στο γυναικολόγο, αλλά μήπως ξέρετε αν είναι φυσιολογικά αυτά;; Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβάμαι πολύ :(

 

από εδώ και πέρα μόνο αλλαγές θα βλέπεις στο σώμα σου :) τα πονάκια είναι φυσιολογικά και θα τα έχεις σε διάφορες φάσεις της εγκυμοσύνης.. για τα υγρά μην ανησυχείς... προς το τέλος της εγκυμοσύνης να δεις!!! αφού θα πας και στον γιατρό σου σήμερα πες όλες σου τις ανησυχίες... είναι λογικό εφόσον είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη να αγχώνεσαι... με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

από εδώ και πέρα μόνο αλλαγές θα βλέπεις στο σώμα σου :) τα πονάκια είναι φυσιολογικά και θα τα έχεις σε διάφορες φάσεις της εγκυμοσύνης.. για τα υγρά μην ανησυχείς... προς το τέλος της εγκυμοσύνης να δεις!!! αφού θα πας και στον γιατρό σου σήμερα πες όλες σου τις ανησυχίες... είναι λογικό εφόσον είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη να αγχώνεσαι... με το καλό το μωράκι σου!!

Ναι πήγα χθες και το άκουσα κιόλας!!! Τι συγκίνηση!!! Ευχαριστώ για τη στήριξη!!! Που θα πάει; Θα ηρεμήσω!!!

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον μπορώ να πω ότι έχει καλυτερέψει το πρόβλημα με το στομάχι, πονάει ή έχω δυσπεψία ακόμα που και που αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως είχα στην αρχή. Απλώς τις τελευταίες μέρες νιώθω πάλι μερικές φορές να έχω αναγούλες αν και είμαι στη 16η βδομάδα και μάλιστα μόλις φάω και όχι με άδειο στομάχι που συνήθως συμβαίνει.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον μπορώ να πω ότι έχει καλυτερέψει το πρόβλημα με το στομάχι' date=' πονάει ή έχω δυσπεψία ακόμα που και που αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως είχα στην αρχή. Απλώς τις τελευταίες μέρες νιώθω πάλι μερικές φορές να έχω αναγούλες αν και είμαι στη 16η βδομάδα και μάλιστα μόλις φάω και όχι με άδειο στομάχι που συνήθως συμβαίνει.[/quote']

Εγώ είμαι στην 7η εβδομάδα και ακόμα δεν έχω έντονα γαστρεντερικά θέματα :/ Μόνο το πρωί που έβλεπα οτι έκανα εμετό στον ύπνο μου και έκανα στην πραγματικότητα και ξύπνησα έντρομη! Αφού δεν έπαθα καμία αναρρόφηση τυχερή είμαι :/ Ελπίζω να υποχωρούν σιγά σιγά και να έχεις πιο άνετη εγκυμοσύνη!

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα!! Είμαι 7 εβδομάδων και λίγων ημερών... Έχω πονάκια στην κοιλιά-σαν περιόδου- ειδικά όταν ξαπλώνω ή όταν αγχώνομαι... Επιπλέον, δεν έχω εμετούς αλλά έντονη αναγούλα σε διάφορες στιγμές της ημέρας... Εδώ και δυο μέρες, έχω παρατηρήσει στο εσώρουχό μου λίγα υγρά άσπρα και λίγο κίτρινα.. Σήμερα έχω ραντεβού στο γυναικολόγο, αλλά μήπως ξέρετε αν είναι φυσιολογικά αυτά;; Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβάμαι πολύ :(

Τα πονάκια είναι φυσιολογικά γιατί μεγαλώνει η μήτρα και μπορεί να γίνονται πιο έντονα είτε μετά από κούραση είτε αναλόγως τη θέση που βρισκόμαστε είτε λόγω άγχους όπως λες. Όσο για τα υγρά είναι κι αυτά φυσιολογικά αρκεί απ'ότι έχω ακούσει κι εγώ να μη μυρίζουν άσχημα. Εμετούς δεν είχα ούτε εγώ, είχα όμως αναγούλες ειδικά στο 2ο μήνα. Υπομονή και θα περάσουν κάποια στιγμή.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 7η εβδομάδα και ακόμα δεν έχω έντονα γαστρεντερικά θέματα :/ Μόνο το πρωί που έβλεπα οτι έκανα εμετό στον ύπνο μου και έκανα στην πραγματικότητα και ξύπνησα έντρομη! Αφού δεν έπαθα καμία αναρρόφηση τυχερή είμαι :/ Ελπίζω να υποχωρούν σιγά σιγά και να έχεις πιο άνετη εγκυμοσύνη!

marialenaki μας κλειδωσαν το φορουμ!!!:( αχ που θα τα λεμε τωρα????

ζητω συγνωμη απο τα αλλα κοριτσια για την παρεμβαση :P

Link to comment
Share on other sites

marialenaki μας κλειδωσαν το φορουμ!!!:( αχ που θα τα λεμε τωρα????

ζητω συγνωμη απο τα αλλα κοριτσια για την παρεμβαση :P

Συγνώμη και απο μένα για την παρέμβαση... Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα :)

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, ειμαι νεα στο forum και στηο κεφαλαιο εγκυμοσύνη...ειμαι στην 35η μερα του κύκλου την 33η είχα β χοριακη 1960.θ ατην ξανακανω αυριο,απλά επειδη υπαρχει εν μικρο πολυποδακι εχω αγχοσ τεραστιο

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, ειμαι νεα στο forum και στηο κεφαλαιο εγκυμοσύνη...ειμαι στην 35η μερα του κύκλου την 33η είχα β χοριακη 1960.θ ατην ξανακανω αυριο,απλά επειδη υπαρχει εν μικρο πολυποδακι εχω αγχοσ τεραστιο[/quote

 

Ελενα καλως ηρθες κ εσυ στο φορουμ,κ εγω καινουργια ειμαι στην εγγραφη σχεδον αν κ το παρακολουθω καιρο καθως μπαινω στην 11η βδομαδα κυησεως..μην εχεις αγχος,ολα θα πανε καλα,θα δεις..η επομενη τι εδειξε? να εισαι ηρεμη :D..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια. Μετά από μια βιοχημικη εγκυμοσυνη που είχα πριν 2 μήνες ξανά έμεινα έγκυος :-). Είμαι 5w και 7d. Εδώ και 4 μέρες μ'έχει πεθάνει το στομάχι μου. Αναγουλες όλη τη διάρκεια της μέρας. Εμετό δεν έχω κάνει αλλά πολυ χάλι όμως :'(. Έχετε κάτι να μου πείτε μήπως και βελτιωθω έστω και στο ελάχιστο...

fifs.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Μετά από μια βιοχημικη εγκυμοσυνη που είχα πριν 2 μήνες ξανά έμεινα έγκυος :-). Είμαι 5w και 7d. Εδώ και 4 μέρες μ'έχει πεθάνει το στομάχι μου. Αναγουλες όλη τη διάρκεια της μέρας. Εμετό δεν έχω κάνει αλλά πολυ χάλι όμως :'(. Έχετε κάτι να μου πείτε μήπως και βελτιωθω έστω και στο ελάχιστο...

Μικρά και συχνά γεύματα (έστω και δύο μπουκιές), να τρως μια φρυγανιά πριν σηκωθείς το πρωί από το κρεββάτι ή αν ξυπνάς το βράδυ, όχι πολύ ζεστά ή πολύ κρύα τρόφιμα και να τρως σε καλά αεριζόμενο χώρο για να μειώνονται οι οσμές, όχι πολύ βαρειά φαγητά και καρυκεύματα, αν δε μπορείς να πιεις νερό μπορείς να βάλεις ένα παγάκι στο στόμα σου (μειώνει τη δίψα). Επίσης, το τζίντζερ και το λεμόνι στα φαγητά βοηθά πολύ (το έχω δοκιμάσει). Μπορείς να τρως απλά φαγητά όπως μακαρόνια με λίγο τυρί ή ψητή πατάτα με λίγο βούτυρο αν δε μπορείς να φας κάτι άλλο γιατί η πέψη τους είναι γρήγορη σε σχέση με την πρωτεΐνη. Επίσης, η παρακάτω μέθοδος βοηθά (μου τη σύστησε φίλη γιατρός που έχει εκπαιδευτεί στο βελονισμό), την έχω δοκιμάσει και έχω αγοράσει το ειδικό βραχιολάκι που στην Αγγλία πωλείται στα φαρμακεία σε ζεύγος (λέγεται sea band) για να φοράς ένα σε κάθε καρπό. Μπορείς να ζητήσεις στο σύζυγο να πιέζει ταυτόχρονα και τους δύο καρπούς.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ Engleza για τις συμβουλες σου. Ελπιζω κάτι από αυτά να βελτιώσει την κατάσταση :). αλλα πιο πολυ προσεύχομαι να ειναι καλα το σπορακι μου κι εγω ας υποφέρω στην τελική

fifs.png
Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι καλή μου, δεν παθαίνει τίποτα το μωράκι σου!!!!! Και μην ανησυχείς, όλες λίγο - πολύ τα ίδια περνάμε!!!!!!! Και εγώ έχω αναγούλες, λιγούρες, καούρες, ζαλάδες, έντονη τάση για εμετό, απ' όλα αλλά δεν ανησυχώ γιατί θεωρούνται φυσιολογικά λόγω των αυξημένων ορμονών μας!!!! Φιλιά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...