Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρεοπλασμα μικροβιο χωρις τελος


tsikos

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια αντιμετωπιζω κι εγω ενα μεγακο προβλημα το τελευταιο καιρο. Προσπαθω να κανω σπερματεγχυση και δεν μπορω να ξεκινησω λογω τ'οτι εχω ουρεοπλασμα.10 μηνες τωρα παιρνω αντιβιωση και δεν φευγει.ανμπορει καποια να μου πει τη αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με ταλαιπωρησε κ εμενα το ουρεοπλασμα ολο το καλοκαιρι κ για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω εαν εαν εχω ξεμπερδεψει ακομη.

 

εκτος απο αντιβιωση, εγω αλλα κ ο αντρας μου, ο γιατρος μου μου ειπε να πινω πολυ νερο. Οσο περισσοτερο μπορω.

 

ειναι παντως μπελαλιδικο μικροβιο κ ευχομαι καλα ξεμπερδεματα;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κ εγώ ουρεόπλασμα κ απέβαλα στη 12η, πιθανώς (κατά τη γνώμη του ιατρού) να ευθύνεται το μικρόβιο.

Ομως ευτυχώς, μετά από ήπια θεραπεία 10 ημερών, αρνητικοποιήθηκε.

Το περίεργο είναι ότι ο άνδρας μου δεν είχε κολλήσει!

 

Για το ουρεόπλασμα, διαβάστε έγκυρη ιατρική πληροφόρηση εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

εγω στις προγεννετικες διαγνώστηκα με "ελαφρως ουρεόπλασμα" και πήρα για μια βδομάδα προληπτικά αντιβίωση και όλα καλά μέχρι στιγμης. Υπάρχει μια μικρη πιθανότητα να αποβάλεις αποτι με ενημερωσε ο γιατρός μου αλλα δεν ηξερα οτι σου απαγορεύουν να κανεις σπερματεγχυση !

Link to comment
Share on other sites

το ουρεοπλασμα ειναι δυσκολο να εκριζωθει θελει δυνατη αντιβιωση αλλα καποια στιγμη φευγει υπαρχει μεγαλο ποσοστο γυναικων που το εχει το ξερω λογο εργασιας σε εργαστηριο μικροβιολογικο.

Ειχα και εγω και ο συζηγος ενα χρονο ταλαιπωρηθηκαμε στο τελος καθαρισαμε πηραμε ομως κινολονες τριτης γενιας ποιες δεν θυμαμαι και τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο.

Υπομονη και ολα θα γινουν!

GT5np3.png

 

3fx3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια αντιμετωπιζω κι εγω ενα μεγακο προβλημα το τελευταιο καιρο. Προσπαθω να κανω σπερματεγχυση και δεν μπορω να ξεκινησω λογω τ'οτι εχω ουρεοπλασμα.10 μηνες τωρα παιρνω αντιβιωση και δεν φευγει.ανμπορει καποια να μου πει τη αλλο να κανω.

 

Ταλαιπωρήθηκα κι εγώ πολύ με το ουρεόπλασμα! Πήρα για 6 μήνες περίπου ένα σωρό αντιβιώσεις (μέχρι και ενέσιμη πήρα) που το μόνο που έκαναν ήταν να το ενισχύουν περισσότερο (αυτό και το παρελκόμενό του e-coli). Τελικά πήγα σ΄έναν γυναικολόγο που μου έδωσε μια συνδυαστική αντιβίωση 20 ημερών και ξεμπέρδεψα μια κι έξω και με τα δύο μικρόβια. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και δεν έχω καμία ενόχληση από μικρόβια...συμπέρασμα: το βασικότερο ειναι να βρεις έναν σωστό γιατρό που θα σου δώσει την ενδεδειγμένη θεραπεία!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μου ειχαν βρει στην πρωτη εγκυμοσυνη και ο γιατρος μου ειχε πει οτι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα αποβολης εξ αιτιας του μικροβιου αν προκαλεσει πιο εκτεταμενη μολυνση αλλα ολα πηγαν καλα. μαλιστα απο τη μεση της εγκυμοσυνης και μετα ειχε εξαλειφθει μονο με αγκμεντιν (επαιρνα μια βδομαδα για αλλο λογο, αν θυμαμαι καλα για δοντι).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Ψάχνω από το πρωί που πήρα τις εξετάσεις και έμαθα ότι είμαι θετική στο ουρεόπλασμα, στα ιατρικά σαιτ γράφουν ότι ίσως το ουρεοπλασμα να είναι υπευθυνο για αποβολή. Στο φόρουμ που διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν αναφορά σε αυτό, δεν βλέπω καμία γυναίκα να έχει αποβάλλει γι' αυτό τον λόγο. Ολες εχουν κάνει αγωγή και τους πέρασε. Εχω τρομοκρατηθεί πολύ και δεν ξέρω τα να πιστέψω...

:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Μακάρι σε καμία μας να μην συνέβαινε αυτό και να βγάλουμε όλες υγιή παιδάκια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Ψάχνω από το πρωί που πήρα τις εξετάσεις και έμαθα ότι είμαι θετική στο ουρεόπλασμα, στα ιατρικά σαιτ γράφουν ότι ίσως το ουρεοπλασμα να είναι υπευθυνο για αποβολή. Στο φόρουμ που διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν αναφορά σε αυτό, δεν βλέπω καμία γυναίκα να έχει αποβάλλει γι' αυτό τον λόγο. Ολες εχουν κάνει αγωγή και τους πέρασε. Εχω τρομοκρατηθεί πολύ και δεν ξέρω τα να πιστέψω...

:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Μακάρι σε καμία μας να μην συνέβαινε αυτό και να βγάλουμε όλες υγιή παιδάκια!

Kαλησπέρα

Μην αγχώνεσαι για το ουρεόπλασμα.Και εγώ θετική είμαι και δεν πήρα κάν θεραπεία. ο Γιατρός σου θα σου δώσει αντιβίωση και ολά θα περάσου.

Και φυσικά δεν εχω αποβάλει ακόμα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Ψάχνω από το πρωί που πήρα τις εξετάσεις και έμαθα ότι είμαι θετική στο ουρεόπλασμα, στα ιατρικά σαιτ γράφουν ότι ίσως το ουρεοπλασμα να είναι υπευθυνο για αποβολή. Στο φόρουμ που διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν αναφορά σε αυτό, δεν βλέπω καμία γυναίκα να έχει αποβάλλει γι' αυτό τον λόγο. Ολες εχουν κάνει αγωγή και τους πέρασε. Εχω τρομοκρατηθεί πολύ και δεν ξέρω τα να πιστέψω...

:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Μακάρι σε καμία μας να μην συνέβαινε αυτό και να βγάλουμε όλες υγιή παιδάκια!

Καλησπερα εγω ειμαι στην 21η εβδομαδα αν και στη 5η εβδομαδα βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα και πηρα για 2 εβδομαδες απο 3 amoxil των 500mg την ημερα ειμαι μια χαρα και δεν εχει επηρεαστει καθολου η εγκυμοσυνη μου.Δεν ξερουμε αν εφυγε πιθανοτατα οχι αλλα ο γιατρος μου δεν με φοβισε καθολου μου ειπε απλα οτι λιγο πριν γεννησω θα ξανακανουμε μια εξεταση.Τα χαπια μου τα εδωσε για να το καταστειλλουμε οχι για να το θεραπευσουμε!Μην ανησυχεις και μην το πολυψαχνεις μεσω internet γιατι θα τρελλαθεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω το ειχα κ το εχω ακομα!!!

2 παιδια γεννησα(ενω το ειχα)....κ με αντιβιωσεις στην πρωτη εγκυμοσυνη, το πηγαμε σε ασθενες θετικο!δεν φευγει ευκολα.στη δευτερη εγκυμοσυνη δεν πηραμε αντιβιωση.

εγω ειχα ακουσει πως δυσκολευει στη συλληψη.Παντως ουτε εγω απεβαλλα, κ τα μπουμπουκακια μου μια χαρα...μονο το αγχος που ειχα.

Με το καλο τα ζουζουνακια σας!

Μην αγχωνεστε.

Και εγω τα ιδια περασα κ 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια αντιμετωπιζω κι εγω ενα μεγακο προβλημα το τελευταιο καιρο. Προσπαθω να κανω σπερματεγχυση και δεν μπορω να ξεκινησω λογω τ'οτι εχω ουρεοπλασμα.10 μηνες τωρα παιρνω αντιβιωση και δεν φευγει.ανμπορει καποια να μου πει τη αλλο να κανω.

 

 

 

Την αντιβιωση την παιρνει κ ο συζυγος, οχι επαφες κατα τη διαρκεια της θεραπειας, μετα τη ληξη του κυκλου της αντιβιωσης επανεξεταση κ βλεπεις αν εχει φυγει.

εμενα μου ειχε απαγορευσει ρητα η γυναικολογος τις επαφες κατα τη διαρκεια της θεραπειας (για να αποφευγεται η επιμολυνση)κ να παιρνουν κ οι 2 σωστα την αντιβιωση.

Αν κανεις σωστα την αγωγη κ τηρεις την αποχη , φευγει!

 

μην κοιτας που εμεις δεν αντεχαμε το 10ημερο χωρις ζουζουνιες:oops:)

Link to comment
Share on other sites

έχω κι εγώ ουρεόπλασμα δυστυχώς και μάλλον το είχα πριν μείνω έγκυος, γιατί συνεχίζω να έχω κάτι μικροσυμπτωματάκια εδώ και αρκετούς μήνες. Ακόμα δεν πήρα αντιβίωση γιατί περιμέναμε να τελειώσει το 1ο τρίμηνο, αλλά τώρα μάλλον θα πάρω. Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά και να μην μας δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα το αναθεματισμένο. Υπάρχει άραγε καμία κοπέλα που να της δημιούργησε πρόβλημα μετά το 1ο τρίμηνο; Γιατί ο γιατρός μου μου είπε πως το γεγονός πως βρίσκεται σε καλλιέργειες μετά από αποβολές 1ου τριμήνου δεν σημαίνει οτι αυτό ήταν η αιτία και να μην ανησυχώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη. δεν απεβαλα. πηραμε κανονικα απο 3 κουτια ερυθροσιν και εγω και ο συζυγος αλλα δεν εφυγε και μετα πηραμε κλαρισιντ απο 1 κουτι και εφυγε. καλα εγω 5 φορες πηγα και εκανα επαναλληπτικη καλλιεργεια αφου αρνητικοποιηθηκε για να πεισθω οτι οντως εφυγε. δεν φευγει ευκολα αλλα φευγει. εινια δυσκολο μικροβιο.

 

γενικα αυτο με τις αποβολες δεν εινια επιβεβαιωμενο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα μηνει εγκυος σε δυδημα φσιολογικα κ οταν πηγα στο γιατρο μου ειδαμε οτι οι σακοι ηταν αδειοι τα εμβρια δεν αναπτηχθηκαν καναμε αποξεση στη εβδομαδα οι σακοι μεγαλοναν χωρις μωρα μετα καναμε εξετασεις κ βρηκαμε ουρεοπλασμα καναμε 1 μηνα θεραπεια εγω κ ο αντρας μου κ ξεμπερδεψαμε κατευθειαν κ μετα εκανα δυο παιδια κ δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε ποτε αλλα θημαμαι ο γιατρος μου ειχε πει οτι το ουρεοπλασμα ευθηνοταν μια φιλη μου απεβαλε 3 φορες μεχρι να ανακαληψει οτι ειχε ουρεοπλασμα

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κ γω ουρεοπλασμα κ ταλαιπωρηθηκα για τρια χρονια.Το ειχε κ ο αντρας μου κ κολλουσαμε ο ενας τον αλλο συνεχεια.Στο τελος καναμε αντιβιογραμμα,ειδαμε ποια αντιβιωση σκοτωνει το συγκεκριμενο μικροβιο την πηραμε κ ησυχασαμε.Πανε ποσα χρονια κ ευτυχως δεν μας θυμηθηκε!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβατε οτι το ειχε και ο αντρας σου?Εκανε καποιες εξετασεις?

 

κολλαει με την επαφη. εαν το εχεις εσυ το εχει σιγουρα και ο συζυγος, εφοσον σιγουρα με το συζυγο θα ερθεις σε επαφη χωρις προφυλακτικο. εαν κανετε θεραπεια και οι δυο κανονικα και μετα κανεις εσυ καλλιεργεια και δεν εχει φυγει πρπει να κανετε θεραπεια ξανα και οι δυο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Οταν το βρηκε ο γιατρος μου στο 2ο μηνα περιπου εκανα θεραπεια και εγω και ο αντρας μου στον 7ο μηνα μου επε θα ξανακανουμε την εξεταση για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειναι πρωτη φορα που ζηταω απο το ιντερνετ να βρω λυση συνηθως συμβουλευομαι το γιατρο μου αλλα αυτη τη φορα νιωθω οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει παρει την κατασταση μου σοβαρα. Για να μην πολυλογω , ειχα μια παλλινδρομη κυηση πριν 3 μηνες περιπου και τωρα είμαι 2-3 εβδομαδων εγκυος αλλα πριν λιγες μερες πριν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος εκανα μια καλλιεργεια κολπικου υγρου και βγηκε οτι εχω μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα .Ο γιατρος μου δε θελει να μου δωσει θεραπεια ειναι καθετος ενω επιμενει οτι υπαρχει κινδυνος αποβολης χωρις να μου πει κατι για να με καθησυχασει εστω αν ειναι επικινδυνο μονο το πρωτο τριμηνο η καθ' ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης .Οπως καταλαβαινετε η ψυχολογια μου επεσε πολυ και νιωθω οτι θα αποβαλω σιγουρα απλα περιμενω ποτε θα γινει ... εχει ζησει καμια κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Ψάχνω από το πρωί που πήρα τις εξετάσεις και έμαθα ότι είμαι θετική στο ουρεόπλασμα, στα ιατρικά σαιτ γράφουν ότι ίσως το ουρεοπλασμα να είναι υπευθυνο για αποβολή. Στο φόρουμ που διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν αναφορά σε αυτό, δεν βλέπω καμία γυναίκα να έχει αποβάλλει γι' αυτό τον λόγο. Ολες εχουν κάνει αγωγή και τους πέρασε. Εχω τρομοκρατηθεί πολύ και δεν ξέρω τα να πιστέψω...

:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Μακάρι σε καμία μας να μην συνέβαινε αυτό και να βγάλουμε όλες υγιή παιδάκια!

 

 

 

Δεν είναι απαραίτητο να αποβάλει κάθε γυναίκα που έχει ουρεαπλασμα. Σημαντικός είναι ο ρόλος του (σύμφωνα με κάποιους μελετητές) στον πρόωρο τοκετό και για αυτό είναι ίσως πιο σημαντική η θεραπεία του κατά το 2-3 τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

κύριε Χριστόπουλε ήθελα να σας ρωτήσω τι σημαίνουν τα α και e στο αντιβιόγραμμα. Σε ποιά κατηγορία αντιβιοτικών πρέπει να απευθυνόμαστε; Στη δική μου περίπτωση περιμέναμε να τελειώσει το τρίμηνο και τώρα θα ξεκινήσουμε αντιβίωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

κύριε Χριστόπουλε ήθελα να σας ρωτήσω τι σημαίνουν τα α και e στο αντιβιόγραμμα. Σε ποιά κατηγορία αντιβιοτικών πρέπει να απευθυνόμαστε; Στη δική μου περίπτωση περιμέναμε να τελειώσει το τρίμηνο και τώρα θα ξεκινήσουμε αντιβίωση.

 

Να πάρετε κάποιο αντιβιοτικό που να είναι "ε"

 

Αν θέλετε την άποψη μου, θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε κάποιο γυναικολόγο. Τα φάρμακα δεν λαμβάνονται πάντα στις ίδιες δόσεις ούτε για τις ίδιες ημέρες. Επίσης, σε μια εγκυμοσύνη τα πράγματα είναι ακόμα πιο σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειναι πρωτη φορα που ζηταω απο το ιντερνετ να βρω λυση συνηθως συμβουλευομαι το γιατρο μου αλλα αυτη τη φορα νιωθω οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει παρει την κατασταση μου σοβαρα. Για να μην πολυλογω , ειχα μια παλλινδρομη κυηση πριν 3 μηνες περιπου και τωρα είμαι 2-3 εβδομαδων εγκυος αλλα πριν λιγες μερες πριν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος εκανα μια καλλιεργεια κολπικου υγρου και βγηκε οτι εχω μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα .Ο γιατρος μου δε θελει να μου δωσει θεραπεια ειναι καθετος ενω επιμενει οτι υπαρχει κινδυνος αποβολης χωρις να μου πει κατι για να με καθησυχασει εστω αν ειναι επικινδυνο μονο το πρωτο τριμηνο η καθ' ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης .Οπως καταλαβαινετε η ψυχολογια μου επεσε πολυ και νιωθω οτι θα αποβαλω σιγουρα απλα περιμενω ποτε θα γινει ... εχει ζησει καμια κατι παρομοιο?

 

Αν δεν σας πέρνει στα σοβαρά και νοιώθετε ανασφάλεια... τι να πω??? Αλλάξτε γιατρό χωρίς δεύτερη σκέψη!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να αποβάλει κάθε γυναίκα που έχει ουρεαπλασμα. Σημαντικός είναι ο ρόλος του (σύμφωνα με κάποιους μελετητές) στον πρόωρο τοκετό και για αυτό είναι ίσως πιο σημαντική η θεραπεία του κατά το 2-3 τρίμηνο.

 

Συμφωνώ και έχω και εμπειρία! Έμεινα έγκυος και ανακάλυψα ότι το είχα σε πολύ προχωρημενη εγκυμοσύνη γιατί ο πρώτος γιατρος δε μου το είχε βάλει στις εξετάσεις μέσα... Όταν σχεδόν 7 μηνων έπαθα υψηλή ρήξη υμένων άλλαξα γιατρό (γιατί ο άλλος μου είχε πει από τον Ιούλιο ότι θα με δει τον... Σεπτέμβρη για να γεννήσω) και ο άνθρωπος το βρήκε με τις εξετάσεις στο νοσοκομείο που ήμουν σε ακινησία και πήρα αντιβίωση. Τελικά και πάλι γέννησα προωρα οριακά, μόλις μπήκα στον ένατο, τη δεύτερη μέρα... Ευτυχώς όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...