Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να τον κάνω να θηλάζει αποκλειστικά;;Βοηθηστε με!!! :)


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια !!

Το προηγουμενο Σαββατο γεννησα. Το παιδακι μου εμεινε στη ΜΕΝΝ 6 μερες γιατι ηταν μικρουλης και δεν ετρωγε (του ειχαν σωληνακι). Μετα την 3η μερα αρχισε να τρωει.Δε με αφηναν να θηλασω (για τους γνωστους-αγνωστους λογους...), αλλα επειδη εγω ειχα πεισμα τα πηρα στο κρανιο και εβγαζα με θηλαστρο γαλα και πηγαινα 3-4 γευματα στο παιδι. Τα υπολοιπα ηταν σκονη, γιατι δεν ειχα πολυ γαλα και μου το μπουκωναν με το κωλοξενο. Την Παρασκευη γυρισαμε σπιτι. Ο μικρος εμαθε στο μπουκαλι και οπως ειναι λογικο δε μπαινει στο στηθος. Εχω νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο και βγαζω γαλα και καποιες φορες τον προσπαθω στο στηθος. Χθες θηλασε για αρκετη ωρα, αλλα το βραδυ δεν ειχε δυναμεις να θηλασει και ξαναδωσαμε μπουκαλι. Δε μπορω ομως αυτη την κατασταση. Δεν εχω και αρκετο γαλα και του δινω και σκονη και δε θελω.

 

Μπορειτε να μου πειτε καμια συμβουλη για να θηλασει αποκλειστικα;;Ο παιδιατρος μου ειπε να τον βαζω πρωτα στο στηθος και μετα να του δινω μπουκαλι, αν δε τρωει.

Ο μικρος κερδισε το βαρος της γεννησης πλεον (ειχε γεννηθει 2350 και εχασε 80 γραμμαρια μονο ευτυχως)και τρωει παρα πολυ καλα. Απλα εκνευριζεται με το στηθος και πεφτει ξερος μετα απο τοση ωρα που ''παλευει'' για να φαει γαλατακι μανουλας...

Κοριτσια εχω λαλησει... Ολη μερα και ολη νυχτα βγαζω γαλα με θηλαστρο και ταίζω το μωρο. Εχω εξαντηθει , στο τελος θα πεσω κατω... Και ολο κλαιω, δε θελω να του δινω σκονη.

Μακαρι να πειτε καμια καλη ιδεα!!!!

 

Σημερα μου ηρθε μια ιδεα, την εκανα πραξη και επιασε!!

Εβαλα το θηλαστρο για 1 λεπτο (για να ''παρει μπρος το στηθος'') και μετα εβαλα τον μικρο να θηλασει! Κοριτσια το ρημαξε !! Ετρωγε καθε φορα απο 1 ωρα και μετα τον επαιρνε ο υπνος ηρεμα ηρεμα!

Δε ξερω αν ηταν σωστο αυτο που εκανα, αλλα επιασε και ειμαι πολυ χαρουμενη. Σημερα δεν εδωσα καθολου ξενο!! Χορτασε με το δικο μου. Εχω βγαλει και 100 γραμμαρια για το βραδυ, σε περιπτωση που δε θελει με τιποτα να θηλασει μεσα στη νυχτα (αν και σκοπευω να τον παιδεψω λιγο πριν δωσω μπουκαλι)...

 

 

Λετε να τα καταφερω καποια στιγμη;;; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οτι θα τα καταφερεις,αυτο ειναι σιγουρο!!!!

για συνεχισε να προσπαθεις με το κολπο που βρηκες οτι πιανει για οσο πιανει..

 

 

γενικα..μπορεις να μην ασχολεισαι με τιποτα αλλο (που μαλλον αυτο κανεις!) και να εχεις το μωρο ολη μερα στο στηθος????

ειτε το ακους να καταπινει ειτε οχι,αστον να κανει θηλαστικες κινησεις..

μην τον βαζεις στο στηθος οταν θα κλαιει επειδη πειναει ,αλλα πολυ νωριτερα..εαν το μωρο φτασει στο σημειο να κλαιει τοτε δεν μπορει να συνεργαστει ευκολα με το στηθος..ετσι λοιπον φροντιζεις ανα 1-1,5 ωρα να του προσφερεις το στηθος σου..

εαν μπορεις να περνατε ολο το 24ωρο ετσι θα ηταν καλα!!!

δοκιμασε να θηλασεις ξαπλωμενη εαν μπορεις..θα σε βοηθησει για να ξεκουραζεσαι..σε περιπτωση ομως που αισθανεσαι πολυ εξαντλημενη δεν το δοκιμαζεις για να μην σε παρει ο υπνος και δεν καταλαβεις το μωρο..

 

μετρα τις πανες του ολο το 24ωρο και συγκρινε τες με τις πανες της προηγουμενης μερας..

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%ce%bf%cf%8d%cf%81%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%ba%cf%8c%cf%80%cf%81%ce%b1%ce%bd%ce%b1-%cf%86%cf%85%cf%83%ce%b9%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%b2%cf%81%ce%b5%cf%86%cf%8e%ce%bd/

 

το μπιμπερο που πινει το μωρο ακομα και μετα τον θηλασμο δεν μπορει να δειξει οτι το παιδι δεν χορτασε απο τον θηλασμο..

''Το μπιμπερό λειτουργεί πολύ διαφορετικά από τη ρόγα του στήθους. Όταν μπαίνει στο στόμα του παιδιού το γεμίζει με γάλα. Η ροή του είναι ελεύθερη και ο τρόπος λήψης από το παιδί παθητικός. Εκείνο υποχρεώνεται να καταπιεί. Η κατάποση φέρνει κι άλλο γάλα στο στόμα του παιδιού. Ο κύκλος επαναλαμβάνεται, δίνοντας την εντύπωση ότι το μωρό «καταβροχθίζει πεινασμένο το περιεχόμενο του μπουκαλιού» μέσα σε λίγα λεπτά. Έπειτα ίσως το βρέφος κοιμάται για πολλή ώρα «γαλήνια». Οι γονείς συμπεραίνουν λανθασμένα ότι το μωρό πραγματικά δεν έπαιρνε αρκετό γάλα από το στήθος. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το μικρό κουράστηκε από τη γρήγορη ροή του μπουκαλιού και προσπαθεί να χωνέψει με δυσκολία το περιεχόμενό του. Θα κάνει περισσότερες ερυγές και κινήσεις δυσφορίας. Στην πορεία οι γονείς θα προσφέρουν ολοένα περισσότερα μπουκάλια στο παιδί. Αυτό τελικά θα προκαλέσει πραγματική μείωση στην παροχή γάλακτος από τη μητέρα και τελικά την πρόωρη διακοπή του θηλασμού.''

http://pediatros-thes.gr/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%ad%cf%87%cf%89-%ce%b3%ce%ac%ce%bb%ce%b1-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%ad%cf%84%cf%83%ce%b9/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο οτι περιγραφεις δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα με την παραγωγη σου..το μονο σου προβλημα ειναι η ανασφαλεια που εχεις (και ειναι απολυτα λογικο) και η συνεργασια του μωρου..εαν το μωρο το ταισες ενα 24 ωρο και οι πανες του ηταν οκ (οπως παραπανω) και δεν ειχαν διαφορα απο τις πανες της προηγουμενης μερας, τοτε νομιζω οτι εισαστε ενταξει ..

αν μπορεις γραψε στο 24ωρο τα γευματα σας.. ειτε ειναι απο θηλασμο ειτε απο μπουκαλι..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος απο την ωρα που αρχισα αποκλειστικο θηλασμο εχει αυξημενα κακα και τσισα, οποτε θεωρω οτι παει καλα.

 

Σημερα το απογευμα του εδωσα ξενο μετα το θηλασμο, φοβουμενη οτι δε χορταινει. Ηπιε μονο 10 γραμμαρια (με το ζορι) και δεν ηθελε αλλο, εφτυνε το γαλα. Οποτε θεωρω οτι χορταινει με το δικο μου..

 

Το μονο που σκεφτηκα σημερα και με αγχωνει ειναι μηπως το ταλαιπωρω με το θηλασμο; Μηπως πρεπει να δινω μονο μπουκαλι; Επεδη ειναι 2350.

 

Εχω πελαγωσει και δε ξερω πιο ειναι τελικα το καλο για το μωρο! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μονο που σκεφτηκα σημερα και με αγχωνει ειναι μηπως το ταλαιπωρω με το θηλασμο; Μηπως πρεπει να δινω μονο μπουκαλι; Επεδη ειναι 2350.

 

Εχω πελαγωσει και δε ξερω πιο ειναι τελικα το καλο για το μωρο! :cry::cry::cry:

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που θεωρείς ότι τον ταλαιπωρείς με το θηλασμό; Απ΄ό,τι φαίνεται, με τις προσπάθειές σου και χορταίνει και ηρεμεί στο στήθος. Απλά θα συνεχίσεις να παρακολουθείς τις πάνες και να τον ζυγίζεις κάθε λίγες μέρες τώρα στην αρχή. Αν έχεις αμφιβολίες για την πρόσληψη βάρους, απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια για την επιμονή σου!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω. Απο τον πανικο μου του εδωσα ξενο για να χορτασει κατευθειαν και εβγαλα με το θηλαστρο γαλα για επομενο γευμα...

 

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα... Αν χορταινε δε θα ειχε παχυνει και αλλο; Μαλλον κοιμοταν απο κουραση, οχι επειδη χορτασε, τι να πω.Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα, πως γινεται να μη παχυνε αρκετα;; Ειμαι κουρελι.

 

Γενικα τον ταίζω όποτε ξυπναει (συνηθως στο 2ωρο) ή το πολυ 3 ωρες. Αλλα αμα του δινω καθε 1 ωρα, δε θα ταλαιπωρηθει; Θα πρεπει να τον ξυπναω...

 

Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει...:-(

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε κορίτσι μη σε πιάνει απελπισία. Καταρχάς δες μήπως μπορείς να συναντήσεις από κοντά σύμβουλο γαλουχίας να αξιολογήσει την κατάσταση δια ζώσης, γιατί με τα χαιρετίσματα από το πληκτρολόγιο είναι δύσκολο καμιά φορά. Στο site που σου έγραψε η paros υπάρχουν τα τηλέφωνα όλων των πιστοποιημένων συμβούλων. Κάποιοι/ ες είναι και παιδίατροι.

 

Μια χαρά μανούλα είσαι και μπράβο σου που δεν επαναπαύεσαι έτσι απλά και δεν τα παρατάς.

Λύσεις υπάρχουν πάντα, ο σκοπός είναι να επιλεγεί η καλύτερη δυνατή για το μωρό πρωτίστως και για σένα βέβαια. Υπάρχει ένα γκατζετάκι, το sns της medela που βοηθά στο να μείνει το μωρό στο στήθος, να τρέφεται αποτελεσματικά και να μη μπαίνει στη διαδικασία του μπιμπερό. Ουσιαστικά την ώρα που το μωρό προσπαθεί να θηλάσει από το στήθος παίρνει ταυτόχρονα αντλημένο γάλα, οπότε ικανοποιείται και ρουφάει πιο αποτελεσματικά ενεργοποιώντας την παραγωγή της μαμάς και ταυτόχρονα μαθαίνοντας και το ίδιο να θηλάζει καλύτερα.

 

Επειδή το μωράκι σου είναι ακόμη πολύ πολύ μικρούλι αναζήτησε ειδικό που να μπορεί να σε στηρίξει με ασφάλεια στο ζήτημα του θηλασμού. Εδώ είμαστε πάντα κι εμείς για υποστήριξη, αλλά ένα ειδικός μπορεί να σου προσφέρει πολύτιμη βοήθεια. Όπως και να χει απάντησε τις ερωτήσεις από το σύνδεσμο που σου έδωσε η pax για να έχουμε σαφή εικόνα.

 

Το μωρό δείχνει να κουράζεται θηλάζοντας; Πώς το καταλαβαίνεις πέραν του ότι κοιμάται μετά; Έχει δυσκολίες με την αναπνοή του π.χ.;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον ζυγισα και εχει παρει μονο 50 γραμμαρια απο το Σαββατο και ειμαι να σκασω. Απο τον πανικο μου του εδωσα ξενο για να χορτασει κατευθειαν και εβγαλα με το θηλαστρο γαλα για επομενο γευμα...

 

Και φυσικα πλανταξα στο κλαμα... Ειμαι αθλια μανα... Αν χορταινε δε θα ειχε παχυνει και αλλο; Μαλλον κοιμοταν απο κουραση, οχι επειδη χορτασε, τι να πω.Αλλα θηλαζει απο 30 λεπτα εως 1 ωρα και ρουφαει αχορταγα, πως γινεται να μη παχυνε αρκετα;; Ειμαι κουρελι.

 

Γενικα τον ταίζω όποτε ξυπναει (συνηθως στο 2ωρο) ή το πολυ 3 ωρες. Αλλα αμα του δινω καθε 1 ωρα, δε θα ταλαιπωρηθει; Θα πρεπει να τον ξυπναω...

 

Μαλλον θα αρχισω να βγαζω μονο με θηλαστρο και θα του δινω σε συνδυασμο με ξενο. Δε ξερω τι να κανω, εχω πελαγωσει...:-(

 

πετα την ζυγαρια και μην ξαναασχοληθεις..

καλο θα ηταν να ερθεις σε επαφη με μητερες εθελοντριες της LLL για να σε βοηθησουν ή αλλιως να επικοινωνησεις με ενα συμβουλο θηλασμου ..εαν εισαι αθηνα ή θεσ/νικη υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου που ειναι ΚΑΙ παιδιατροι για να παρακολουθουν το μωρο...

 

κι αυτα στα προτεινω οχι γιατι πιστευω οτι ο θηλασμος σας εχει καποιο προβλημα αλλα γιατι μονο ετσι θα σε διαβεβαιωσει καποιος οτι πανε ολα καλα για να ηρεμησεις..

γιατι απο ψυχολογια και ανασφαλεια, ταλαιπωρεισαι..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις, αν θα τα καταφερεις καποτε? τα εχεις καταφερει ηδη και απλα σε τρωει η ανασφαλεια.

 

ακου: αφησε το θηλαστρο και πιασε το μωρο, βαζε το στο στηθος οποτε θελει και οσο θελει, χωρις προγραμμα και με ηρεμια, μη ζυγιζεις το μωρο παρα μονο μια φορα το μηνα, μπαινε και ρωτα ο,τι σε απασχολει και πετα τα μπουκαλια και τις σκονες και θεωρησε το θηλασμο τη μονη σου επιλογη.

τα εχεις ηδη καταφερει, πιστεψε το

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εδω και 5 μερες θηλαζουμε αποκλειστικα! Εχω μια απορια... πολλες φορες καθεται ακομα κ 2 ωρες πανω στο στηθος. Σημαινει οτι δε χορταινει;;

Επισης πηρε 110 γραμμαρια αυτη την εβδομαδα, ενω ο γιατρος ειχε πει για 180. Καλα ειναι;; Οι πανες συνεχιζουν να ειναι υγρες συχα παντως!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εδω και 5 μερες θηλαζουμε αποκλειστικα! Εχω μια απορια... πολλες φορες καθεται ακομα κ 2 ωρες πανω στο στηθος. Σημαινει οτι δε χορταινει;;

Επισης πηρε 110 γραμμαρια αυτη την εβδομαδα, ενω ο γιατρος ειχε πει για 180. Καλα ειναι;; Οι πανες συνεχιζουν να ειναι υγρες συχα παντως!

 

μπραβο σας!

ειδες τι ευκολο ηταν...???

αστο να καθεται οσο θελει... ακομα και εαν δεν το ακους να καταπινει και απλα πιπιλαει, καθε κινηση του δινει εντολη να αυξηθει η παραγωγη σου..

ανα περιοδους τα μωρα ζητανε πολλη αγκαλια και στηθος για να αυξησουν το γαλα..οποτε εσυ απλα ακολουθα την ζητηση...

διαβασε τα παρακατω..

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C/

 

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C/

 

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AC-%CE%B2%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B7%CE%BB/

 

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρο εαν εχει βαλει τις προηγουμενες εβδομαδες περισσοτερο βαρος , λογω του οτι επινε με το μπιμπερο και επινε περισσοτερο απο οτι ηθελε στην πραγματικοτητα, μπορει αυτην την εβδομαδα να παρει λιγοτερο..

το βαρος το υπολογιζουμε ελεγχοντας ολες τις ζυγισεις και οχι μεμονομενα καθε εβδομαδα...

δεν ειπαμε να πεταξεις την ζυγαρια??????

οσο για τον παιδιατρο??δεν θα πω τιποτα..

ενημερωσου και κρινε μονη σου...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,την 1η εβδομαδα εβαλε 230 γραμμαρια (μεικτη διατροφη), 2η εβδομαδα (3 μερες μεικτη, 4 μερες θηλασμος μονο) 110 γραμμ και 3η εβδομαδα (απο τη Δευτερα μεχρι σημερα Παρασκευη) εβαλε 120 γραμμαρια με αποκλειστικο θηλασμο...

Ο γιατρος με πατημα τα 110 της προηγ εβδομ μας ειπε για σκονη. Το βραδυ θα τον παρω να του πω οτι το παιδι πηρα 120 γραμμαρια σε λιγες μερες με αποκλειστικο θηλασμο. Αν μου πει για ξενο θα προβληματιστω παρα πολυ...

Εχω και τον αντρα μου που θελει να τον ακολουθησουμε τυφλα, εμενα παλι κατι μου βρωμαει... Θα δουμε το βραδυ! Αλλα δεν εκανα τοσο κοπο για να το γυρισω στην κωλοσκονη παλι!:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βρεις ένα παιδίατρο με τον οποίο να μπορείς να συνεργαστείς και να μην τον νιώθεις σαν κριτή; Αυτός ο γαλατάς, παρντόν, γιατρός δε σε κάνει να νιώθεις καλά.

 

Κάποιες φορές είναι σημαντικό τα μωρά να παίρνουν ξένο γάλα όταν κινδυνεύουν από ασιτία, αλλά εδώ πάτε καλά, γιατί να σου πει για ξένο. Μπες με τσαμπουκά (από μέσα σου μην τον πάρεις από τα μούτρα τον άνθρωπο) και πολύ χαρούμενη ανακοίνωσέ του τι καλά που τα πάτε και πόσο πολύ θέλεις να σε στηρίξει στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Καλέ συγχαρητήρια!!!! Τα πάτε πολύ καλά!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...