Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιχνιδια οχι για παιχνιδι


daddycool32

Recommended Posts

ο λόγος που ξεκινάω το θέμα αυτό ειναι οτί πρόσφατα ειδα στην τηλεοραση διαφημιση αλυσιδας παιδικων παιχνιδιων για αποκριατικες στολες. το θεμα προεκυψε σχετικα με τις στολες των κοριτσιων αφου μετα τις στολες των μικρων παιδιων υπαρχει ενα σποτακι με κοριτσια γυρω στα 13 να φορανε κατα την αποψη μου σαν γονεας στολες ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ και να λενε "στολες και για μας τις μεγαλυτερες" η κατι τελος παντων. δεν εδωσα σημασια στην αρχη στην διαφημιση αλλα το δευτερο κομματι με εξεπληξε. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα προκλητικοτητας η κατι. ενα παιδι οτι και να φορεσει ειναι παιδι για ονομα του θεου. ωστοσο πιστευω οτι να φορανε στολη αστυνομικινας με χειροπεδες και την κοιλια εξω σε 13 παιδι ειναι ΚΑΚΙΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ. θα προσπαθησω να βρω την διαφημιση και να την παραθεσω. αυτο μου θυμιζει μια κουκλα που ειχε η κορη μου νομιζω μπαρμπι που της εκανες τατουαζ και εγραφε απ εξω "μπορεις να το κανεις και μονη σου!!" της την ειχαν φερει ωστοσο με το που ην ειδα της εδειξα ευγενικα την εξοδο απο το σπιτι μου και την αντικατεστησα με ενα αρκουδακι (βεβαια ειχαμε δραματα αλλα...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι γενικα λιγο κολλημενος με τετοια θεματα και ισως λιγο αυστηρος. παρακαλω αν πιστυετε οτι υπερβαλλω πειτε το μου. αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, κι εμένα μου είχε κάνει κάκιστη εντύπωση και μάλιστα όταν την πρωτοείδαμε με τον άντρα μου σχολιάσαμε πολύ αρνητικά το τελευταίο μέρος της διαφήμισης, 13χρονα κορίτσια, παιδάκια ακόμα στην ουσία έχουν εικόνα φθηνής...άντε μην πω με τις χειροπέδες και τις κοιλιές έξω..ξέρεις κάτι; δυστυχώς οι εποχές που ζούμε δεν επιτρέπουν πια στα παιδιά - και άποψη μου περισσότερο στα κοριτσάκια - να διατηρούν την παιδικότητά τους όπως παλαιότερα, εγώ θυμάμαι 13 χρονών είχα ακόμα κούκλες και κυκλοφορούσα μόνο με φόρμες και αθλητικά, δυστυχώς τα πρότυπα επηρρεάζουν πολύ τα παιδιά και ειδικά κάτι τέτοιες ηλιθιότητες όπως η εν λόγω διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα Χριστουγεννα πηγα να παρω δωρα στα παιδακια μιας φιλης...το ενα κοριτσακι 7 ετων.Επειδη δεν εχουμε κοριτσακια στην οικογενεια δεν ηξερα τι να της παρω.Ρωτησα τις πωλητριες...μου λενε ολα τα κοριτσακια παιρνουν Παττυ.Μου δειχνουν 2 παιχνιδια.Το ενα ηταν σα ζωγραφικη ου σχεδιαζες ρουχα το αλο ειχε μια στολη μεσα να ντυθει το παιδι και καλα Παττυ.Τη βλεπω...μια ασημι στολη πολυ σεξουλιαρικη...επαθα σοκ.Λεω αν της παρω αυτο το πραγμα ο πατερας της θα με πεταξει εξω απο το σπιτι με τις κλωτσιες.Κι ο αντρας μου φυσικα αντιθετος με αυτα.Τελικα της πηρα αυτο με το σχεδιασμο ρουχων...καλα η μικρη ξετρελλαθηκε...τωρα οι γονεις ελπιζω να μη θυμωσαν.

Εχεις δικιο παντως σε αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν νομίζω ότι είσαι υπερβολικός. Την Κυριακή πήγαμε με τον μικρό σε μασκέ παρτυ του σχολείου του δημοτικό παρακαλώ και αυτό που είδα δεν μου άρεσε καθόλου.

Κοριτσάκια της 5ης και της 6ης με στολές μεγαλίστικες που όχι μόνο δεν κολάκευαν τα παιδιά αλλά ίσως σε προκαλούσε και αποστροφή. Να βλέπεις παιδικά κορμάκια με διχτυωτά καλσόν, φούστες μέχρι τον πισινό, χειροπέδες με πούπουλα, μακιγιαζ σα να πήγαιναν σε μην πω ή τάχα μου να καπνίζουν πίπα.

Δεν ξέρω αλλά χαλάστηκα πάρα πολύ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα στην τηλεόραση παρακολούθησα μια διαφήμιση την οποία στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούσα να χαρακτηρίσω σαν αφελή προσπάθεια διαφημιστών να δελεάσουν αδιάφορους ή χαμηλότερης νόησης γονείς , που δεν θα έδιναν περισσότερη σημασία έτσι και αλλιώς, να αγοράσουν στα παιδιά τους τις στολές AYTEΣ από την αλυσίδα καταστημάτων jumbo. Πρόκειται για διαφήμιση που προβάλλεται καθ όλη την διάρκεια της ημέρας και στο τέλος της δείχνει δυο ανήλικα κορίτσια περί των 13 ετών να φορούν απρεπείς φετιχιστικές στολές που σε καμία περίπτωση δεν ανήκουν στην ηλικία τους. Σαν γονέας οφείλω να παραπονεθώ όπως και πολλοί άλλοι για την απόσυρση των προϊόντων αυτών και ειδικότερα την διακοπή της διαφήμισης. Το αν η ένσταση η δική μου και πολλών άλλων εισακουστεί η όχιδεν έχει σημασία. Υπάρχουν αδιάφοροι που θεωρούν ότι εφόσον πρόκειται για εποχικό προϊόν μεγάλης αλυσίδας η ένσταση αυτή δεν θα εισακουστεί οπότε δεν τίθεται λόγος δημιουργίας της, αυτοί είναι οι ίδιοι άνθρωποι που στον καναπέ τους γκρινιάζουν για τις πολιτικές που κόβουν μισθούς και συντάξεις αλλά δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από το να μαϊμουδίζουν κατάρες για τον σάπιο κόσμο τον οποίο ωστόσο, με περίσσια χαρά τροφοδοτούν με την ΖΩΩΔΗ ΑΠΑΘΕΙΑ τους.

Η τέχνη του γονιού δεν κληρονομείται. Μαθαίνεται! Όλοι μπορούν να γίνουν καλύτεροι αν προσπαθήσουν. Χρειάζεται εκπαίδευση για να αξιοποιήσουμε το ταλέντο και τα προσόντα μας. Και αν διδαχτήκαμε την τέχνη του γονιού από τους δικούς μας γονείς, τώρα θα χρειαστούμε μετεκπαίδευση. Γιατί οι ανάγκες άλλαξαν κι ετούτο είναι άλλο παιδί και θέλει άλλους γονείς. Εμάς. Για να μεγαλώσει ΣΩΣΤΑ ένα παιδί και να καταλήξει σε ένα υγιή ενήλικο, δεν χρειάζεται μόνο τροφή. Χρειάζεται Εκτίμηση, Αναγνώριση, Ενθάρρυνση.

Διαφημίσεις τέτοιου επιπέδου προσβάλουν την εφηβική ηλικία και ενίσταμαι.

 

ayto egrapsa simera san parapono sto ESR. IMARTON ME TA JUMBO! AKOYSE KANEIS THN RADIOFONIKI DIAF. ME ROTIKA VRAKAKIA KTL GIA THN GIORTH TOY AG. VALENTINOU?. EKEI NA DEITE...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ εκνευρίζομαι όταν τη βλέπω. δεν είναι μόνο το ντύσιμο, αλλά και το υφάκι, το στήσιμο και η φωνή των κοριτσιών που δεν παραπέμπει σε παιδιά της ηλικίας τους...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σε σχέση με την δική μας σχολική ηλικία έχουν αρχίσει να ξεπετάγονται πολύ γρήγορα...με τρομάζει αυτό....βλέπεις παιδάκια του Δημοτικού τώρα πια να είναι τόσο ξεπεταγμένα και τα κορίτσια να φαίνονται μεγαλύτερες με το ντύσιμο τους....

 

Εμείς απο τα τέλη του Γυμνασίου "ξυπνάγαμε" και αρχίζαμε να αλλάζουμε....τώρα είναι χάλια....φοβάμαι καθώς έχω δύο κορίτσια και δεν ξέρω μελλοντικά τι θα αντιμετωπίσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμαστε και μια αλλη διαφημιση της ιδιας εταιρειας για σχολικα;

"Μαμά μου μην κλαις ,μαμα μου ξεκόλα ,θέλω τσαντα επωνυμη και οχι αυτη τη φολα"

Η φόλα ήταν αν θυμαμαι καλα η παλια τσαντα της μαμας ή κατι τετοιο..

Ή τις άλλες με τα υστερικα κακομαθημενα που που κατεληγε "θελω τζαμπο τωρα"

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

και εν το μεταξυ οντος δεν ειναι μονο τα ρουχα ειναι και το υφακι που εχουν τα παιδια. και το θεμα ειναι οτι μιλαμε για 13-14 ετων (ετσι μοιαζουν τωρα δεν ξερω) παιδια. δηλαδη φιλοι και φιλες μην νομιζεται οτι εχουν πληρη νοηση το τι κανουν εκεινη τη στιγμη. τους λενε θα παιξεις σε διαφημιση θα φορεσεις κουλ ρουχα και το παιδι το κανει. μαλωνοντας με γνωστη μου για το θεμα επειδη αυτη επεμενε οτι τα παιδια εφταιγαν βγηκα απο τα ρουχα μου και την εξιβρυσα ασχημα. αυτο μου θυμιζει το ολο θεμα βιαστη-θυματος. βιαστης "ε τι να κανω με πρακαλουσε". Ημαρτον εφηβοι ειναι. ενα παιδι 14 ετων μπορει να ειναι ικανο να καταλαβει και να κρινει αλλα ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΕΙ 14 ΧΡΟΝΙΑ, ΕΓΩ ΖΩ 35 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΛΑΘΗ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΩΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΙΣΤΩΝ. και θα θεσω την παρακατω εμπειρια. για τον εαυτο μου

εγω για πρωτη φορα βρεθηκα με γυναικα σε αρκετα νεαρη ηλικια κατι που συνεβαινε πολυ στην γενια μου στα χωρια. τοτε εκρινα μονος μου οτι αυτο ηταν το σωστο. το καναν ολοι το κανα και εγω. τωρα ομως βλεπω ποσο κακο εκανα και στον εαυτο μου και την ψυχολογια μου και το σωμα μου με εκεινη μου την αποφαση. συγνωμη αν προσβληθηκε καποιος απο αυτο που εγραψα απλα ηθελα να πω οτι το παιδι δεν μπορει να κρινει σωστα αν δεν το συμβουλεψει σωστα ενας μεγαλος. και αυτα ειναι παιδια. τωρα δεν μπορουν να κρινουν σωστα. αυριο μεθαυριο μπορει να μετανοιωσουν κατι τετοιο. φταινε οι γονεις τους. ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. και για να μην αδικω κανενα ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΩΝ ΤΖΑΜΠΟ ΠΟΥ ΞΕΡΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

είναι αίσχος συμφωνώ.... όλες οι ανόητες τζάμπο διαφημήσεις.....

απαγορεύω στα παιδιά μου να τις βλέπουν....

 

και προσπαθώ να αποφεύγω το τζάμπο (δεν αγοράζω από εκεί πια παιχνίδια αλλά μόνο είδη χειροτεχνίας)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. και για να μην αδικω κανενα ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΩΝ ΤΖΑΜΠΟ ΠΟΥ ΞΕΡΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

 

Διαφωνώ εδώ μαζί σου.Τα τζάμπο:evil: είναι επιχείρηση που έχει σκοπό το κέρδος και κάνει απλά τη δουλειά του. Αυτό τους συμβούλεψε η διαφημιστική τους που σίγουρα την πληρώνει αδρά, αυτό έκαναν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαφωνώ εδώ μαζί σου.Τα τζάμπο:evil: είναι επιχείρηση που έχει σκοπό το κέρδος και κάνει απλά τη δουλειά του. Αυτό τους συμβούλεψε η διαφημιστική τους που σίγουρα την πληρώνει αδρά, αυτό έκαναν.

 

κοιτα, ναι μεν ετσι οσον αφορα το κερδος ειναι αλλα επιμενω στο αρχικο μου σχολιο για δυο λογους. το οτι η επιχειρηση δεν ασχολειται με το κοινωνικο της προσωπο δεν σημαινει οτι δεν ειναι υποχρεωμενη να το κανει. υπαρχουν νομοι που προστατευουν τα παιδια παραδειγμα ειναι οι εκατομμυρια αλλαγες που εκανε απο το 1959 μεχρι σημερα η ματελ στην μπαρμπι καθε φορα που μια καταγγελια ερχοταν στην φορα. της εχουν μικρυνει τρια νουμερα το στηθος πχ απο την οριτζιναλ εκδοση της ενω απο πιν απ μοντελο που ξεκινησε το 59 κατεληξε δασκαλα και πιλοτος (λολ!!) για να επιστρεψει τωρα στην πιο φασιον εκδοχη της (ειδατε πως τα ξερω):eek: και οι διαφημιστικες και οι επιχειρησεις εχουν (υποτιθεται) κανονες οι οποιοι αφου δεν εφαρμοζοντε δεν μπορουμε να τους αφηνουμε χωρις ευθυνες λεγοντας "επιχ. ειναι κερδος θελει". αν και περισσοτερο ευθυνεται ο πατερας και η μανα που θα την αγορασουν και θα στεκοντε υπερηφανοι διπλα απο το παιδι που θα φορα το εκτρωμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ναι μεν ετσι οσον αφορα το κερδος ειναι αλλα επιμενω στο αρχικο μου σχολιο για δυο λογους. το οτι η επιχειρηση δεν ασχολειται με το κοινωνικο της προσωπο δεν σημαινει οτι δεν ειναι υποχρεωμενη να το κανει. υπαρχουν νομοι που προστατευουν τα παιδια παραδειγμα ειναι οι εκατομμυρια αλλαγες που εκανε απο το 1959 μεχρι σημερα η ματελ στην μπαρμπι καθε φορα που μια καταγγελια ερχοταν στην φορα. της εχουν μικρυνει τρια νουμερα το στηθος πχ απο την οριτζιναλ εκδοση της ενω απο πιν απ μοντελο που ξεκινησε το 59 κατεληξε δασκαλα και πιλοτος (λολ!!) για να επιστρεψει τωρα στην πιο φασιον εκδοχη της (ειδατε πως τα ξερω):eek: και οι διαφημιστικες και οι επιχειρησεις εχουν (υποτιθεται) κανονες οι οποιοι αφου δεν εφαρμοζοντε δεν μπορουμε να τους αφηνουμε χωρις ευθυνες λεγοντας "επιχ. ειναι κερδος θελει". αν και περισσοτερο ευθυνεται ο πατερας και η μανα που θα την αγορασουν και θα στεκοντε υπερηφανοι διπλα απο το παιδι που θα φορα το εκτρωμα αυτο

 

Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τα τζάμπο ίσα ίσα αντίθετο. Απλά είπα τα πράγματα όπως έχουν και μόνον αυτό. Για εμένα φταίνε μόνο οι γονείς και όχι το τζάμπο που κάνει τη δουλειά του και βλέπει ότι υπάρχουν "πρόβατα" που τσιμπάνε από όλο αυτό.

Τώρα όσο αναφορά τους νόμους και τους κανονισμούς δεν γνωρίζω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι στολες δεν θα επρεπε να απευθύνονται σε παιδάκια αλλα καλυτερα να μην πω...Ακου κοιλιές εξω, χειροπέδες και κουνήματα ολο < χάρη > σε παιδια απευθύνονται? Ποσο εκνευρίζομαι με την τακτική του Τζαμπο που νομιζουν οτι απευθύνονται σε άμυαλους γονεις με χαζοχαρούμενα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τα τζάμπο ίσα ίσα αντίθετο. Απλά είπα τα πράγματα όπως έχουν και μόνον αυτό. Για εμένα φταίνε μόνο οι γονείς και όχι το τζάμπο που κάνει τη δουλειά του και βλέπει ότι υπάρχουν "πρόβατα" που τσιμπάνε από όλο αυτό.

Τώρα όσο αναφορά τους νόμους και τους κανονισμούς δεν γνωρίζω.

 

 

Νόμος 2328/95

δ) Η τηλεοπτική διαφήμιση δεν πρέπει να θίγει ηθικά ή σωματικά τους ανηλίκους και συνεπώς οφείλει να τηρεί τα ακόλουθα κριτήρια για την προστασία τους:

αα) να μην παρακινεί ευθέως τους ανηλίκους στην αγορά προϊόντος ή υπηρεσίας, εκμεταλλευόμενη την απειρία και την ευπιστία τους,

ββ) να μην παρακινεί ευθέως τους ανηλίκους να πείσουν τους γονείς τους ή τρίτους να αγοράσουν τα διαφημιζόμενα προϊόντα ή υπηρεσίες,

γγ) να μην εκμεταλλεύεται την ιδιαίτερη εμπιστοσύνη των ανηλίκων προς τους γονείς τους, τους δασκάλους τους ή άλλα πρόσωπα,

δδ) να μην παρουσιάζει ανηλίκους σε κατάσταση επισφαλή χωρίς να συντρέχει λόγος

καταλαβα νταλια τι ειπες και συμφωνω μαζι σου ΑΠΟΛΥΤΑ. απλα παραθετω αυτο να καταλαβουμε οτι και η επιχειρηση κανει κατι παρανομο και οχι απλα κοιταζει να αυξησει τα κερδη της χωρις να κοιταζει τι διαφημιζει. παρανομει οποτε τιθεται θεμα

Link to comment
Share on other sites

"να μην παρακινεί ευθέως τους ανηλίκους να πείσουν τους γονείς τους ή τρίτους να αγοράσουν τα διαφημιζόμενα προϊόντα ή υπηρεσίες,"

Το παραπανω το κανουν σχεδον σε ολες τις διαφημισεις τους!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

"να μην παρακινεί ευθέως τους ανηλίκους να πείσουν τους γονείς τους ή τρίτους να αγοράσουν τα διαφημιζόμενα προϊόντα ή υπηρεσίες,"

^

^ παμε τζαμπο ΤΩΡΑ!!! διαφημιση π.χ

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι τα τζάμπο και τις τρίτης ποιότητας διαφημίσεις τους αλλά μετά από αυτό το έκτρωμα που και εγώ όταν το είδα, με ξένισε τόσο πολύ, δεν θέλω ούτε να τ' ακούω!

Link to comment
Share on other sites

DALIA θα συμφονισω μαζι σου, δεν μπορει όμως ο καθεμας μας για χαρη του οικονομικου κέρδους να πρατει όπως του καπνίσει . Παραβιάζετε ενας νομος ας υπάρξουν και κυρώσεις. Επιτέλους ας σταματήσουν αυτα τα καραγκιοζιλίκια κατα καιρους με αυτα τα τραγουδια τους και τις διαφημίσεις τους. Ασε που καμιά φορα ακούγοντας τα τραγούδια τους αισθάνεσαι λες και είσαι στο τελευταίο μπουζουκομαγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...