Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα -προγεννητικές


Recommended Posts

Μακαριιιιι, μακαριιιι αλλα σημερα απογοητευτηκα πολυ για ακομα μια φορα!! πηρα τα αποτελεσματα της επανεξετασης και ειχα ουρεοπλασμα αρνητικο , αλλα αυτη τη φορα μυκοπλασμα-ΘΕΤΙΚΟ- Ειμαι να τρελαθω!!!!!!!! με επιασαν τα κλαμματα απο τρεις φορες απο εκεινη την ωρα. ξερω πως ισως να ακουγεται λιγη η ταλαιπωρεια μου 4ων μηνων με μυκητες και ουρεοπλασμα, μπροστα σε αυτα που περνανε αλλες κοπελες και για χρονια, αλλα για μενα ειναι αρκετο!!! θα τρελαθω μεχρι να παω το απογευμα στην γιατρο μου να μου πει τι θα κανουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι καλημέρα.......και εμενα μου είχαν βρει ουρεοπλασμα......ο γυναικολογος μου ειπε οτι δεν ειναι τίποτα σοβαρο ειχε μιλήσει με μια πολυ γνωστη ουρολόγο και του ειπε οτι σχεδον ολες οι γυναίκες το έχουν.Μου εδωσε αντιβιωση σ' εμενα και τον άντρα μου για 14 μερες και μου ειπε να μην ξαναασχοληθω μ' αυτο.Οσο για το μυκόπλασμα δεν γνωρίζω....αλλα ολα αντιμετωπίζονται μην στεναχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

μυκοπλασμα-ουρεόπλασμα συνήθως πανε πακετο

δες και το λινκ που σου έδωσα πριν

μη στεναχωριέσαι, δεν ειναι κατι σοβαρό

κατσε να ψαξω λιγο να σου δωσω λινκ για τους μύκητες... καπου είχαμε γραψει κατι ωραίες οδηγίες, να τους ξεφορτωθείς το γρηγορότερο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27919&highlight=%EC%FD%EA%E7%F4%E5%F2

το βρήκα! :)

 

σε γενικές γραμμές ακολούθησε τα παρακάτω:

- αντιβίωση μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ταυτόχρονα λήψη βιταμίνης Β και γιαουρτιού (η αντιβίωση ουσιαστικά παράγεται από μυκητες και ευννοεί την ανάπτυξή τους - το γιαούρτι καταστέλλει την ανάπτυξη),

- οχι στα σερβιετάκια κάθε μέρα,

- όχι στα στενά παντελόνια,

- όχι στα καλτσόν μέσα απ' τα παντελόνια,

- όχι σε πισίνες και υδρομασάζ (μόνο αν έχεις στο σπίτι σου)

- μπάνιο μόνο σε καθαρές θάλασσες και όχι με πολύ κόσμο

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπερα!!!! Ευχαριστω για τις πληροφοριες Zouzounel !! Πηγα που λετε χτες παλι στην γιατρο για να της δειξω τα αποτελεσλατα και μου εδωσε ξανα αντιβιωση, augmentin αυτην την φορα....Και οχι για 15 μερες οπως ηταν η προηγουμενη φορα, γιατι μου ειπε οτι το ουρεοπλασμα ειναι λιγακι πιο ανθεκτικο απο το μυκοπλασμα...Αντιβιωση ξανα λοιπον, και ο θεος βοηθος!!!!! Οσο για τους μυκητες θα πλακωθω στα γιαουρτια και στις πλυσεις με χαμομηλακι και σοδα, γιατι με την αντιβιωση θα κανουν ''παρτυ '' παλι !! και θα προσπαθησω να ακολουθησω και τις υπολοιπες συμβουλες !!!! ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαριιιιι, μακαριιιι αλλα σημερα απογοητευτηκα πολυ για ακομα μια φορα!! πηρα τα αποτελεσματα της επανεξετασης και ειχα ουρεοπλασμα αρνητικο , αλλα αυτη τη φορα μυκοπλασμα-ΘΕΤΙΚΟ- Ειμαι να τρελαθω!!!!!!!! με επιασαν τα κλαμματα απο τρεις φορες απο εκεινη την ωρα. ξερω πως ισως να ακουγεται λιγη η ταλαιπωρεια μου 4ων μηνων με μυκητες και ουρεοπλασμα, μπροστα σε αυτα που περνανε αλλες κοπελες και για χρονια, αλλα για μενα ειναι αρκετο!!! θα τρελαθω μεχρι να παω το απογευμα στην γιατρο μου να μου πει τι θα κανουμε!!!!

 

Σε καταλαβαίνω καλή μου!!!!Ξέρεις ποοοοοοσες γυναίκες ταλαιπωρούνται χρόνια απο κολπίτιδες και μυκητιάσεις???Αυτά τα ρημάδια υποτροπιάζουν και επανεμφανίζονται!Εχω περάσει και γω παρόμοια φάση με σένα,δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω!Μη απογοητέυεσαι και κλαις..να ξέρεις οτι η πεσμένη ψυχολογία ειναι εύφορο έδαφος για την ανάπτυξη όλων αυτών των βακτηρίων...ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!!Είναι οργανικό δεν λέω συνήθως οι κοπελες που είναι λίγο υποχόνδριες με την καθαριότητα ταλαιπωρούνται με δαύτα όσο και αντιφατικό κι αν ακούγεται!(Εγω τουλάχιστον είμαι)...Ακουσε με και δεν θα χάσεις!ΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!!παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχική σου υγεία και ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ!!!!!!!!ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γλυκία μου!Πάρε τα πάνω σου και πες " αι στο καλό ό,τι και να ναι εγώ θα το αντιμετωπίσω'' είμαι σιγουρή οτι την επόμενη φορά θα ναι μια χαρά οι εξετάσεις σου!!!ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ.....CHEERRRR UP !!!!!

 

 

ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ!!!:-P:razz::-P:razz:

ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω καλή μου!!!!Ξέρεις ποοοοοοσες γυναίκες ταλαιπωρούνται χρόνια απο κολπίτιδες και μυκητιάσεις???Αυτά τα ρημάδια υποτροπιάζουν και επανεμφανίζονται!Εχω περάσει και γω παρόμοια φάση με σένα,δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω!Μη απογοητέυεσαι και κλαις..να ξέρεις οτι η πεσμένη ψυχολογία ειναι εύφορο έδαφος για την ανάπτυξη όλων αυτών των βακτηρίων...ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!!Είναι οργανικό δεν λέω συνήθως οι κοπελες που είναι λίγο υποχόνδριες με την καθαριότητα ταλαιπωρούνται με δαύτα όσο και αντιφατικό κι αν ακούγεται!(Εγω τουλάχιστον είμαι)...Ακουσε με και δεν θα χάσεις!ΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!!παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχική σου υγεία και ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ!!!!!!!!ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γλυκία μου!Πάρε τα πάνω σου και πες " αι στο καλό ό,τι και να ναι εγώ θα το αντιμετωπίσω'' είμαι σιγουρή οτι την επόμενη φορά θα ναι μια χαρά οι εξετάσεις σου!!!ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ.....CHEERRRR UP !!!!!

 

 

ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ!!!:-P:razz::-P:razz:

ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!

 

 

 

Σ ευχαριστωωω παρα πολυυυυυυ, ηδη μου την εφτιαξες αρκετα την διαθεση !!θα το αντιμετωμισω, ξεκινησα ηδη την αντιβιωση, και οσο για την γενικη εικονα της διαθεσης μου ελπιζω να φτιαξει συντομα ακομα περισσοτεροοοο !!! να στε καλα κοριτσια μουυυ !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αχ κορίτσια, χίλια ευχαριστώ για τις εμπειρίες σας! Μόλις πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα και είμαι θετική στο ουρεόπλασμα.... Στην αρχή δεν αγχώθηκα γιατί δεν ήξερα τι είναι. Αλλά μόλις ανακάλυψα... τα λόγια είναι περιττα! Είμαι στην 9η εβδομάδα και ελπίζω να μην έχω δυσάρεστες εξελίξεις. :|

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kοριτσια καλησπερα, ειμαι στην 36 εβδομαδα και θετικη στο ουρεοπλασμα επισης.Το μικροβιο το εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης και αν και εχω παρει 2 φορες μεχρι τωρα αντιβιωση αυτο επιμενει.Ολα ειναι μια χαρα μεχρι τωρα το μωρο ειναι 2700 και ολα πανε καλα.το μονο που με απασχολει ειναι οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι το μωρο ισως κινδυνεψει να μολυνθει κατα τον τοκετο και μου προτεινε ισως να καναμε καισαρικη. ποια ειναι η γνωμη σας? οι δικοι σας γιατροι τι λενε? απο το οικονομικο θεμα ο γιατρος μου παιρνει τα ιδια χρηματα και για φτ και για κτ οποτε εν νομιζω οτι το προτεινει για λογους εκμεταλλευσης. Σας παρακαλω βοηθηστε με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jcabgr μου καλησπέρα,

χθες το απόγευμα ήμουν στο γιατρό μου και τον ρώτησα ακριβώς αυτό το πράγμα, μιας και είμαι και ή ίδια παθούσα....

Εμένα μου απάντησε ότι το ουρεόπλασμα δεν μας αγχώνει (σημ: είμαι 27 εβδομάδων) και ότι αυτό από μόνο του δε θα επηρεάσει την απόφαση για φ.τ. ή κ.τ.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα, ειμαι στην 36 εβδομαδα και θετικη στο ουρεοπλασμα επισης.Το μικροβιο το εχω απο την αρχη της εγκυμοσυνης και αν και εχω παρει 2 φορες μεχρι τωρα αντιβιωση αυτο επιμενει.Ολα ειναι μια χαρα μεχρι τωρα το μωρο ειναι 2700 και ολα πανε καλα.το μονο που με απασχολει ειναι οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι το μωρο ισως κινδυνεψει να μολυνθει κατα τον τοκετο και μου προτεινε ισως να καναμε καισαρικη. ποια ειναι η γνωμη σας? οι δικοι σας γιατροι τι λενε? απο το οικονομικο θεμα ο γιατρος μου παιρνει τα ιδια χρηματα και για φτ και για κτ οποτε εν νομιζω οτι το προτεινει για λογους εκμεταλλευσης. Σας παρακαλω βοηθηστε με.

Καλησπερα στις προγεννητικες εξετασεις στην αρχη φανηκε οτι εχω ουρεολασμα πηρα αντιβιωση και εγω και ο αντρας μου και μου ειπε ο γιατρος οταν θα μπω στο μηνα μου θα το ξαναδουμε.Τωρα ειμαι στην 28η εβδομαδα.Θυμαμαι ομως που μου ειχε πει στην αρχη οτι αν δεν μου εχει φυγει μεχρι να γεννησω ειναι πολυ πιθανο με φ.τ. βαινοντας το μωρο να μολυνθει οποτε δεν θα ειναι ασφαλες να γεννησω με φ.τ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, χίλια ευχαριστώ για τις εμπειρίες σας! Μόλις πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα και είμαι θετική στο ουρεόπλασμα.... Στην αρχή δεν αγχώθηκα γιατί δεν ήξερα τι είναι. Αλλά μόλις ανακάλυψα... τα λόγια είναι περιττα! Είμαι στην 9η εβδομάδα και ελπίζω να μην έχω δυσάρεστες εξελίξεις. :|

Μην ανησυχεις θα σου δωσει ο γιατρος σου την καταλληλη αγωγη και ολα θα πανε καλα.Εμενα φανηκε απο την 5η εβδομαδα πηρα αγωγη και μολις μπω στο μηνα μου θα ξανακανουμε την εξεταση γιατι δεν ειναι ευκολο να φυγει παντα.Ειναι πολυ συνηθισμενο αυτο το μικροβιο στις γυναικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
tdimid μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το ξανασυζητήσω με τον γιατρό μου. Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σου.

 

jcabgr μου καλημέρα,

ελπίζω να είσαι καλά κι εσύ και το μωράκι σου!!!!!!!!!!

 

Αλήθεια, τι έγινε τελικά με το ουρεόπλασμα;

Γιατί εγώ παρά την αντιβίωση που πήρα 2 φορές είμαι ακόμα θετική....

 

 

Εύχομαι όλα με το καλό!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα ειμαι καινουργια εχω και εγω αναλογη εμπειρια στο ουρεοπλασμα δυο χρονια προσπαθουμε και αισιοδοξουμε τωρα πλεον μετα απο θεραπεια που πηραμε και οι δυο να δουμε μημπωσ ερθει το επιθυμητο η αληθεια ειναι παντωσ οτι κουραζει η διαδικασια των φαρμακων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ταλαιπωρουμαι εδω κ ενα χρόνο σχεδόν με ουρολοιμωξεις για τις οποίες υπάρχουν μόνο τα συμπτώματα αλλα οι εξετάσεις κ καλλιέργειες βγαίνουν καθαρές όλο αυτο το διάστημα εχει διαταραχθεί το ph του κόλπου εχω κανει 3 καλλιέργειες κολπικου υγρού ενα τεστ παπ κ δεν θυμάμαι πόσες καλλιέργειες ούρων κ δεν δείχνουν τπτ τα συμπτώματα της καυσου πόνου συχνωουριας κ κάποιας δυσφορίας δεν υποχωρούν τελικα στη τελευταία καλλιέργεια κολπικου που μόλις σημερα πήρα στα χέρια μου βγήκα θετική σε ουρεοπλασμα σε gardenerella vaginalis και αρκετά clue cells.εχω τρελαθεί πως γίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο ενώ πριν ενα μήνα το τεστ παπ βγήκε τελείως καθαρό;;κ εδω κ πολυ καιρο έρχομαι σε επαφή μόνο με προφυλακτικο με το σύντροφο μου ;υπάρχει περίπτωση να είχα όλο αυτο το καιρο ουρεοπλασμα κ να μην φαινόταν στην καλλιέργεια;διαβάζω οτι περνάει δύσκολα κ εχω είδη ανχωθει μιας κ ταλαιπωρουμαι τόσο καιρο χώρις να ξερω τι μου συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!Μαθαμε κι εμεις προσφατα στο σπερμοδιαγραμμα πως ο αντρας μου εχει ουρεοπλασμα.Πηγαμε στον ουρολογο και μας εδωσε αντιβιωση (vibramycin) για.......21 μερες!!! Είναι φυσιολογικο τοσες μερες να παιρνουμε αντιβιωση?? Εγω δεν εχω κανει καλλιεργεια ακομη αλλα ο γιατρος μας ειπε πως σιγουρα εχω κολλησει κι εγω αφου προσπαθουμε για μωρακι εδώ κ 6 μηνες. Τι να κανω???Να την παρω κι εγω για τοσες μερες??Μας ειπε επισης πως το ουρεοπλασμα είναι υπευθυνο για το μικρο αριθμο σπερματοζωαρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα. Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος ενότητα Δεν ήξερα που πρέπει να το γράψω. Είχα μια παλινδρόμηση κύηση και έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις που μου βρήκαν ουρεοπλασμα. Θυμήθηκα όμως ότι είχα ξανακάνει αυτή την εξέταση τον Μάρτη και βγήκε αρνητικό. Διάβασα ότι είναι σεξουαλικός μεταδιδόμενα νόσημα αλλά ο άντρας μου δεν μου έχει δώσει δικαιώματα για απιστια αλλά δουλεύει σε ξενοδοχείο και μου έχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά. Στο Μικροβιολογίκο μου είπαν ότι Μπορεί να το κολλήσω από τουαλέτα ενώ ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορεί το μικροβιολογικο τον Μάρτη ( είχα πάει σε άλλο) να έκανε λάθος ή αν είχα πάρει λίγες μέρες πριν αντιβίωση ( δεν θυμάμαι) να έπεσαν λίγο οι μονάδες και να φάνηκε ψευδώς αρνητικό. Τι πιστεύετε? Δικαίως ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Απ οσο ξερω αυτο κολλαει και απο δημόσιες τουαλέτες...

Σεξουαλικη επαφή, βελονες αιματος.....

Εάν εχεις εσυ πιθανότατα εχει και ο αντρας σου πλεον...

Εκείνος εκανε εξεταση;

Εάν εχετε και οι δυο δύσκολα θα μάθετε ποιος ειχε πρώτος!

Ομως ειναι κρίμα να σκεφτεσαι τέτοια!

Εάν δεν εχεις βάσιμες υποψίες μην το σκεφτεσαι γιατι το ιδιο μπορει να πει και ο αντρας σου... ( οτι εσυ έκανες κατι ύποπτο )

Και δεν λεει ο ενας να κατηγορεί τον άλλον!

Επικεντρωθειτε στο να απαλλαγείτε απο αυτο εάν το εχετε όντως και τα υπόλοιπα ειναι χάσιμο χρόνου!

Εάν εχει κανει κατι και δεν σου το χει πει δεν θα στο πει ποτε!

Εσυ πηγαίνεις σε δημόσιες τουαλέτες συχνα;

Μηπως κάθεσαι;

Εντάξει ρωτάω γιατι ξερω κοπελες που κάθονται σε ξένες τουαλέτες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά θέματα για το ουρεόπλασμα εδώ μέσα. Αν ψάξεις θα βρεις και θα διαβάσεις τα πάντα.

Το ουρεόπλασμα είναι μικρόβιο της τουαλέτας όπως το αναφέρουν κάποιοι γιατροί. Ο γιατρός σου εννοεί ότι ΑΦΟΥ κολλήσεις εσύ ή ο σύζυγος με τη σεξουαλική επαφή θα κολλήσει και ο άλλος.

Πρέπει να πάρετε και οι δυο αντιβίωση για να κατευναστεί. Το ουρεόπλασμα υπάρχει πάντα (δεν μπορείς να το εξαφανίσεις) απλά περνάει φάσεις έξαρσης (οπότε και εμφανίζεται στις εξετάσεις) και ύφεσης (οπότε και φαίνεται σα να το νίκησες).

Είχα ουρεόπλασμα και στις δυο εγκυμοσύνες μου τις οποίες ολοκλήρωσα με επιτυχία και γέννησα υγιή παιδιά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα σας......το ουρεοπλασμα με ποιο τροπο το εξεταζουμε; εχω κανει καλλιεργεια κολπικου υγρου αλλα βλεπω στα αποτελεσμαυα πως δε γραφει πουθενα ουρεοπλασμα.....επισης εχω κανει κ καλλιεργεια ουρων αρνητικη.....θα φαινοταν στην καλλιεργεια αν ειχα θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας......το ουρεοπλασμα με ποιο τροπο το εξεταζουμε; εχω κανει καλλιεργεια κολπικου υγρου αλλα βλεπω στα αποτελεσμαυα πως δε γραφει πουθενα ουρεοπλασμα.....επισης εχω κανει κ καλλιεργεια ουρων αρνητικη.....θα φαινοταν στην καλλιεργεια αν ειχα θεμα;

 

Καλησπέρα.Με καλλιέργεια κολπικού υγρού το εξετάζουμε,απλά πρέπει ο γιατρός να γράφει ξεχωριστά ουρεόπλασμα για να γίνει η εξέταση και το πληρώνεις κανονικά,δε γράφεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με καλλιέργεια κολπικού υγρού το εξετάζουμε,απλά πρέπει ο γιατρός να γράφει ξεχωριστά ουρεόπλασμα για να γίνει η εξέταση και το πληρώνεις κανονικά,δε γράφεται.

 

Σε ευχαριστω πολυ.....πρεπει να την ξανακανω μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...