Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Γειά σας, πριν μερικές μέρες επισκέφθηκα έναν ομοιοπαθητικό γιατρό και μου συνέστησε να πάρω Lycopodium.

Είμαι στην προσπάθεια για μια δεύτερη εγκυμοσύνη (έκανα προχθές σπερ/ση) και έχω ήδη αρχίσει κορτιζόνη, αντιπηκτικές κλπ κλπ

Για όλα αυτά φυσικά και τον ενημέρωσα.

Παρά το γεγονός ότι μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να παίρνω το φάρμακο και να μείνω έγκυος, εγώ φοβάμαι, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει ο οργανισμός μου, μην έχω κάποια αντίδραση που να εμποδίζει εγκυμοσύνη, μην αντιδράσει ο οργανισμός αρνητικά στο φάρμακο, θα πιάσει αφού παίρνω κορτιζόνη;;; κλπ κλπ κλπ.......δεν ξέρω.......... Χίλια δυό σκέφτομαι.........

Εσείς που κάνετε καιρό ομοιοπαθητική και είστε γνώστες του πεδίου αυτού έχετε να μου προτείνετε κάτι;;; Τι θα κάνατε στη θέση μου;;; Θα ξεκινάγατε;;; Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε ομοιοπαθητική με το συγκεκριμένο φάρμακο ή με άλλο στην εγκυμοσύνη;;;

Φοβάμαι να την αρχίσω τώρα πάνω που είμαι στην προσπάθεια............ αλλιώς δεν θα με πείραζε

 

Τώρα που παίρνεις κορτιζόνη δεν θα έχεις σαφή εικόνα του αν σε βοήθησε και πόσο η ομοιο. Οταν τελειώσεις με τις κορτιζόνες ξεκίνα τη. Δεν ενοχλεί η ομοιο την εγκυμοσύνη από ότι λένε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με yogini.

Το ομοιοπαθητικό να έχει αρνητική επίδραση αποκλείεται.

Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία.

Όπως και να είναι πρέπει να είσαι σε επικοινωνία με τον ομοιοπαθητικό ώστε να του λες τι φάρμακα παίρνεις και να τροποποιεί και εκείνος ανάλογα ότι σου δίνει (δυναμοποιηση)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με yogini.

Το ομοιοπαθητικό να έχει αρνητική επίδραση αποκλείεται.

Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία.

Όπως και να είναι πρέπει να είσαι σε επικοινωνία με τον ομοιοπαθητικό ώστε να του λες τι φάρμακα παίρνεις και να τροποποιεί και εκείνος ανάλογα ότι σου δίνει (δυναμοποιηση)

 

Καλημέρα και πάλι.

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την θεραπεία, πήγα και το πήρα το ομοιοπαθητικό φάρμακο σήμερα και θα ξεκινήσω από αύριο και ο Θεός βοηθός!!! ......

mesastoura τι εννοείς όταν λες: "Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία";;;; Δεν κατάλαβα, την ομοιοπαθητική δεν θα συνέχιζες για 2ο μήνα - και γιατί - ή την θεραπεία με κορτιζόνη κλπ κλπ;;;

Τα φάρμακα που μου λέει ο γυναικολόγος θα τα παίρνω, δεν υπάρχει περίπτωση να τον παρακούσω γιατί έχω ήδη πικρή εμπειρία 2 αποβολών, οπότε φυσάω και το γιαούρτι που λένε.

Αυτό το έχω πει στον ομοιοπαθητικό και τον έχω ενημερώσει και τι φάρμακα παίρνω και ότι θα τα παίρνω σίγουρα.

Απλά μου είπε την κορτιζόνη να την παίρνω όσο λιγότερο χρόνο γίνεται.

Τι να πω, τον ενημέρωσα πλήρως για το τι συμβαίνει, μου είπε ότι πουθενά δεν επηρεάζει η ομοιοπαθητική, είτε στη σύλληψη, είτε στη μετέπειτα πορεία της εγκυμοσύνης, το μόνο που μένει είναι να τον εμπιστευτώ........

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση, κάπου διάβασα ότι κατά την εγκυμοσύνη επιτρέπονται τα ομοιοπαθητικά φάρμακα απλά πρέπει να είναι συγκεκριμένης δυναμοποίησης, κάτι τέτοιο.....

Τι θα πει αυτό βρε παιδιά;;;

Εμένα μου έδωσε για την 1η μέρα, μια κάψουλα 10Μ, το πρωί νηστική και μετά μια κάψουλα 1Μ το μεσημέρι

Και από την επομένη κάψουλα 6χ, μια κάθε μέρα

Τι σημαίνουν όλα αυτά;;; Είναι η δυναμοποίηση που λένε;; Είναι δυνατά ή ελαφριά;;;

Sorry για την παντελή ασχετοσύνη μου............που θα πάει θα τα μάθω..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To βότανο να μη χρησιμοποιείται όχι το ομοιοπαθητικό σκεύασμα. Πάρε τον ομοιοπαθητικό σου τώρα και ρώτα τον όοοοοοολα αυτά που σε απασχολούν. Χωρίς ντροπή καμία. Η

 

έντιτ Η ποσότητα που εμπεριέχεται στο καψουλάκι είναι απειροελάχιστη (ο απελεύθερος και η μαριαλ θα σου έλεγαν ανύπαρκτη). Μίλα με γιατρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

......

mesastoura τι εννοείς όταν λες: "Από την άλλη και εγώ θα το σκεφτόμουν αν θα συνέχιζα και 2ο μήνα θεραπεία";;;; Δεν κατάλαβα, την ομοιοπαθητική δεν θα συνέχιζες για 2ο μήνα - και γιατί - ή την θεραπεία με κορτιζόνη κλπ κλπ;;;

Για την ομοιοπαθητική εννοώ. Αν δηλαδή ο λόγος που ξεκίνησες υφίσταται πλέον, μετά από ένα μήνα, σε υποφερτό βαθμό μπορείς να σταματήσεις.

 

Απλά μου είπε την κορτιζόνη να την παίρνω όσο λιγότερο χρόνο γίνεται.

Τι να πω, τον ενημέρωσα πλήρως για το τι συμβαίνει, μου είπε ότι πουθενά δεν επηρεάζει η ομοιοπαθητική, είτε στη σύλληψη, είτε στη μετέπειτα πορεία της εγκυμοσύνης, το μόνο που μένει είναι να τον εμπιστευτώ........

Έτσι όπως τα λέει είναι και αυτό που γράφει εδώ δημιουργεί παρεξήγηση.

Ο τρόπος δράσης των ομοιοπαθητικών είναι ενεργειακός, οπότε δεν υπάρχει αλληλεπίδραση με τα χημικά. Αυτά που συμβαίνει είναι πως τα χημικά μειώνουν την δράση των ομοιοπαθητικών οπότε, όπως έγραψα και νωρίτερα, αν κρίνει ο γιατρός μπορεί να γίνει τροποποίησή της δοσολογίας τους.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

To βότανο να μη χρησιμοποιείται όχι το ομοιοπαθητικό σκεύασμα. Πάρε τον ομοιοπαθητικό σου τώρα και ρώτα τον όοοοοοολα αυτά που σε απασχολούν. Χωρίς ντροπή καμία. Η

 

έντιτ Η ποσότητα που εμπεριέχεται στο καψουλάκι είναι απειροελάχιστη (ο απελεύθερος και η μαριαλ θα σου έλεγαν ανύπαρκτη). Μίλα με γιατρό.

 

Ευχαριστώ, ναι μάλλον για το φυτό πρόκειται..σωστά.....δεν το σκέφτηκα!!

Τον πήρα τον χριστιανό ρεζίλι έχω γίνει, ντρέπομαι να τον ξαναπάρω, όλο το ίδιο τον ρωτάω, αν επηρεάζεται η σύλληψη ή η εγκυμοσύνη κλπ κλπ και μου λέει όχι και πάλι όχι.

Τι άλλο να του πω, θα με βρίσει στο τέλος:oops::oops:

 

 

Για την ομοιοπαθητική εννοώ. Αν δηλαδή ο λόγος που ξεκίνησες υφίσταται πλέον, μετά από ένα μήνα, σε υποφερτό βαθμό μπορείς να σταματήσεις.

 

Αν δεν βλάπτει την εγκυμοσύνη γιατί να την σταματήσω, μήπως για καθαρά ψυχολογικούς λόγους;;; Δηλαδή για να μην φοβάμαι ότι θα βλάψω την εγκυμοσύνη μου;;

Αλλιώς γιατί;; Αν με οφελήσει και αν δεν βλάπτει την εγκυμοσύνη γιατί να την σταματήσω;;:confused::confused:

 

Έτσι όπως τα λέει είναι και αυτό που γράφει εδώ δημιουργεί παρεξήγηση.

Ο τρόπος δράσης των ομοιοπαθητικών είναι ενεργειακός, οπότε δεν υπάρχει αλληλεπίδραση με τα χημικά. Αυτά που συμβαίνει είναι πως τα χημικά μειώνουν την δράση των ομοιοπαθητικών οπότε, όπως έγραψα και νωρίτερα, αν κρίνει ο γιατρός μπορεί να γίνει τροποποίησή της δοσολογίας τους.

 

Ναι θα τον ενημερώνω, αυτό εννοείται, το γνωρίζω!!

Αρχίζω λοιπόν αύριο και ο Θεός βοηθός!!!!

 

Κάθε άλλη πληροφορία ή βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλες και φιλοι,

σημερα μιλησα με τον ομοιοπαθητικο μας και μου ειπε να δωσω ενα καψουλακι στην μικρη για ενα κρυωμα που εχει...προλαβε ο πατερας της ομως και της εδωσε μια τσιχλα με γευση μεντα...

Τι κανω τωρα??Περιμενω μεχρι αυριο ή μπορω να της το δωσω αμεσα το καψουλακι της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και παλι!

Καταρχην να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στη fairy's mommy και στον mesastoura για την απαντηση που μου εδωσαν τοτε που ειχα ρωτησει σχετικα με τον αντρα μου. Ενα επισης μεγαλο συγγνωμη που δεν ανταπαντησα η γαϊδουρα. Δυστυχως ο αντρας μου νοσηλευτηκε στο Συγγρου και η ομοιοπαθητικη για εκεινον αποτελει παρελθον. :-( Ημουν τελειως lost εκεινες τις μερες και γι' αυτο δεν απαντησα.

 

Η κορη μου συνεχιζει κανονικοτατα την ομοιοπαθητικη της και ειμαι παααααρα πολυ χαρουμενη γιατι τα πηγαινει περιφημα.

Την Πεμπτη το μεσημερακι ξεκινησε ενα ξερο βηχαλακι (μια φορα τωρα κι αλλη μια φορα σε κανα 3ωρο -μιλαμε για τελειως στα κουτουρου-). Την πηγα στον παιδιατρο και μας εγραψε κατευθειαν αντιβιωση ισχυριζομενος πως εχουμε "λαιμα" :roll: χωρις ωστοσο να διευκρινιζει παραπανω. Μιλησα με την ομοιοπαθητικο και την πηγα απο εκει. Το παιδι δεν ειχε ουτε ερεθισμενο λαιμο, ουτε αυτια, ουτε ακροαστικα, ουτε μυξες/μπουκωμα ουτε ΚΑΤΙ τελος παντων, μια αρρωστια βρε αδερφε που να δικαιολογει την αντιβιωση. Οποτε δεν εδωσα αντιβιωση ουτε καποιο ομοιοπαθητικο σκευασμα. Την Κυριακη το βραδυ ο βηχας εγινε πιο παραγωγικος. Δε βηχει εντονα (σε σημειο να μην μπορει να φαει/κοιμηθει κλπ) αλλα ακουγεται σαν να εχει φλεμμα. Ειπα να κανω την κινηση να παρω παιδιατρο, αλλα τηλεφωνικως μου συστησε μασκα αερολιν και μια φορα το βραδυ flixotide. Η ομοιοπαθητικος μας απο την αλλη μου ειπε μπολικο φυσιολογικο ορο στη μυτη και το σιροπακι prospan πριν κοιμηθει. Αν δω να χειροτερευουν τα πραγματα, να δωσω μια calcarea carbonica 200CH (ειναι το ιδιοσυγκρασιακο της μικρης) για 2 μερες και να ξαναεπικοινωνησω μαζι της.

Το παιδι ειναι ευδιαθετο, τρωει κανονικα, ΔΕΝ εχει πυρετο (ουτε καν δεκατα), παρακολουθει κανονικα το σταθμο και τις δραστηριοτητες της και απλως ο βηχας της εχει γινει υγρος (δεν κανει κρισεις παροξυσμου, απλως βηχει στο 24ωρο γυρω στις 7 φορες και ακουγεται να εχει φλεγμα απο μεσα). Οποτε θα κανω αυτο που ειπε η ομοιοπαθητικος μας. Ξεκιναω σημερα το βραδυ με το prospan και θα δω μετα απο 2 24ωρα αν θα της δωσω την καψουλα.

 

Ηθελα να ρωτησω εσας, ποσο καιρο κανει να φυγει αυτος ο υγρος βηχας που περιγραφω; (Σε οσους εχει τυχει αναφερομαι, δεν ζηταω να γινετε φακιρηδες και να κανετε διαγνωση σε εμας :lol:) Να δωσω prospan ή να περιμενω να φτασει στο απροχωρητο και να ξεκινησω τοτε; Τι γνωμη εχετε;

Ευχαριστω εκ των προτερων και υποσχομαι να ανταπαντησω αυτη τη φορα! :-)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

........

Ξεκιναω σημερα το βραδυ με το prospan και θα δω μετα απο 2 24ωρα αν θα της δωσω την καψουλα.

 

Ηθελα να ρωτησω εσας, ποσο καιρο κανει να φυγει αυτος ο υγρος βηχας που περιγραφω; (Σε οσους εχει τυχει αναφερομαι, δεν ζηταω να γινετε φακιρηδες και να κανετε διαγνωση σε εμας :lol:) Να δωσω prospan ή να περιμενω να φτασει στο απροχωρητο και να ξεκινησω τοτε; Τι γνωμη εχετε;

Ευχαριστω εκ των προτερων και υποσχομαι να ανταπαντησω αυτη τη φορα! :-)

Καλό είναι να δώσεις την καψούλα από τώρα ώστε να μην επιδεινωθούν τα πράγματα παραπάνω(για τον βήχα εννοώ),τώρα για το prospan απ'ότι θυμάμαι δεν το δίνουμε αν ο βήχας είναι παραγωγικός δλδ παράγει φλέμμα.

Τέτοιο βήχα έχουμε και εμείς ,πήγα τον μικρό στον παιδίατρο εχθές και μου τον ονόμασε ως "βρογχόσπασμο".Ξεκίνησε με συριγμό το Σάββατο ο οποίος μετά από μία αγωγή έφυγε ,(ακούγεται μόνο με το στηθοσκόπιο πλέον ) η αγωγή του παιδιάτρου που μου έδωσε είναι μάσκα για 10 μέρες flixotide & aerolin αλλά εγώ συνεχίζω τα ομοιο και θα είμαι σε συνεχή επικοινωνία με την ομοιο...

περαστικά σας

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση BOBOLINOS! :-)

 

Η αληθεια ειναι πως εμας μας ειχε συστησει το prospan για υγρο βηχα και το σιροπακι του Κορρε με θυμαρι, γλυκανισο και μελι για ξηρο βηχα. Επισης για ξηρο βηχα μας ειχε πει και το sootha της powerhealth. Για υγρο βηχα που συνοδευεται με πονολαιμο μας ειχε συστησε ενα αλλο σιροπι με βαση την προπολη. Εγω σπιτι τη δεδομενη στιγμη εχω μονο το prospan και ετσι μου ειπε να δωσω απο αυτο εφοσον ειναι παραγωγικος πλεον ο βηχας.

Δεν εχω δωσει τιποτα η αληθεια ειναι, περιμενω να δω πως θα εξελιχθει. Ριχνουμε ορο στη μυτουλα (αν και δεν βγαζει κατι η αληθεια ειναι) και το βραδυ θα της δωσω την καψουλα της.

 

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση! Περαστικα και σε εσας!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε βήχα παραγωγικότατο. Απομεινάρι τριών ιώσεων στο καπάκι. Και μετά μας έδωσε το ιδιοσυγκρασιακό του 10Μ. Όταν μου το είπε κουφάθηκα τελείως, μου φάνηκε πολύ δυνατό. (καλά το έχω καταλάβει; ). Αυτό έγινε 7 Νοεμβρίου. Από τις 8 δεν ξανακούσαμε βήχα.

 

Πέρσι περάσαμε όοοοοοολο το χειμώνα βήχοντας.... Τι να πω ελπίζω να κρατήσει....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εγω νομιζω το 10Μ ειναι πολυ δυνατο miriki. Το μεγαλυτερο που εχουμε παρει εμεις ειναι 1Μ. Ευχομαι να εδρασε και να ξενοιασετε απο βηχες! :-)

 

Εγω δεν της εδωσα τιποτα ακομα τελικα. Θεωρω πως εφοσον ο βηχας της δεν ειναι παροξυσμικος και μαλιστα σημερα δεν εβηξε παρα μονο 4 φορες, δεν εχω λογο να της τον κοψω. Αν δω να χειροτερευει θα ξαναμιλησω στην ομοιοπαθητικο μας.

 

Παντως ρε παιδια... Ποσο χαιρομαι που ξεκινησαμε χειμωνα ΧΩΡΙΣ φαρμακα... Περυσι τα πηραμε με το φαρασι.. Ευχομαι φετος να δουμε ασπρη μερα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βρω λογική και σκευτομαι...

γονείς που δίνουν εισπνεόμενη κορτιζόνη, σολντεσανίλ, αντιβίωση για πράσινη μύξα, αντιβηχηκά σιρόπια φουλ στο κάθε γκουχ και γενικά ότι κυκοφορεί, τον ένα χρόνο είτε με συμβουλή παιδιάτρου είτε και από μόνοι τους προσπαθώντας να καλύψουν τον δικό τους φόβο και ανησυχία για το παδί τους, τον άλλο χρόνο πάνε σε έναν ομοιοπαθητικό που τους δίνει ζάχαρη (άρα καλύπτουν το άγχος του να δώσουν "κάτι" στο παιδί) και λένε ότι επιτέλους το παιδί δεν παίρνει φάρμακα......

αντί να πάνε σε έναν γιατρό της προκοπής που δίνει τα φάρμακα με ενδείξεις και όχι σαν ψυχολογική υποστήρηξη του γονέα....

 

βρε κορίτσια ακούστε τα εξείς:

κάθε φορά που το παιδί αρρωσταίνει κατα πάσα πιθανότητα έχει ίωση και θα περάσει από μόνη της μόλις κάνει το κύκλο της (αν δώσετε αντιβίωση σε ίωση τίποτα δεν κάνετε)

κάθε φορά που το παιδί παθαίνει λαρυγγίτιδα συνήθως ο λαιμός ανήγει με κρύους ατμούς ,το σολντεσανίλ χρειάζεται όταν το παιδί δεν μπορεί να αναπνεύσει και δεν βελτιώνεται με τους ατμούς

οι ωτίτιδες συνήθως περνάνε μόνες τους (δώστε όμως ντεπόν για τον πόνο γιατί ειναι ανυπόφορος όσο κρατά

τα αντιβηχηκά σιρόπια έχουν σχεδόν καταργηθεί

αντιδιαροικά ενοείται ότι δεν δίνουμε ποτέ σε παιδία

 

βρείτε ένα σωστό κανονικό γιατρό και θα δείτε ότι θα γλιτώσετε και το παιδί σας από την φαρμακοεξάρτηση και την πολυφαρμακεία και την τσέπη σας από την ομοιοπαθητική....

Link to comment
Share on other sites

Μαριάλ, πολύ καλή η τοποθέτησή σου και δεν διαφωνώ σε κάτι.

Το δύσκολο είναι να βρεις τέτοιο γιατρό που περιγράφεις.

Επίσης, εγώ πριν 12 χρόνια με αλλεργική ρινίτιδα είδα σταδιακά λύση στο πρόβλημα μου με ομοιοπαθητική και στην συνέχεια απέφυγα κάποιες αντιβιώσεις που οι συμβατικοί γιατροί μου είχαν ήδη γράψει (2 αμυγδαλίτιδα)

Για την αλλεργική ρινίτιδα είχα κάνει το λάθος - με τα τότε μυαλά - να κάνω διάφραγμα. Άσχετο όπως είπε άλλος συμβατικός ΩΡΛ (πρώτα είπε αντιμετωπίζουμε την αλλεργία και μετά, αν χρειάζεται).

 

Με μια γραμμή: Αν υπήρχαν περισσότεροι σωστοί παιδίατροι σίγουρα οι ομοιοπαθητικοί θα είχαν λιγότερη δουλειά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Με μια γραμμή: Αν υπήρχαν περισσότεροι σωστοί παιδίατροι σίγουρα οι ομοιοπαθητικοί θα είχαν λιγότερη δουλειά.

συμφωνώ σε αυτό...

αλλά βρε μεσαστούρα πρόκειτε για τα παιδιά μας...μια έρευνα αγοράς μπορούμε να κάνουμε... νομίζω....

έχω ξαναπεί πως έχω τρία παιδιά ηλικιας 5,5 . 4 . 1,5

ο πρώτος έχει πάρει αντιβίωση τρεις φορές (την πρώτη φορά από δικιά μου απειρία και μάλιστα χωρίς να μου τη δώσει γιατρός ο οποίος μετά με έβρισε, τη δεύτερη με συμβουλή μη εξειδικευμένου γιατρού που τελικά δεν τη χρειαζότανε, την τρίτη του τη δώσανε στο νοσοκομείο γιατί είχε πάθει μικροβιαιμεία και ήταν η μόνη που πραγματικά χρειαζόταν και έσωσε το παιδί μου)

η δεύτερη δεν έχει πάρει αντιβίωση ποτέ, αλλά έχει πάρει σολντεσανίλ 2 φορές γιατί παθαίνει συχνά λαρυγγίτιδες

ο τρίτος έχει πάρει μία φορά αντιβίωση γιατί είχε πάθει ωτίτιδα όταν ήταν μόνο 2 μηνών (σε εκείνη την ηλικία δεν περιμένεις μήπως περάσει μόνη της μπορεί να έχει σοβαρές επιπλοκές πχ μινιγγίτιδα δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα), α και μια φορά χρειάστηκε ηλεκτρολυτικό διάλυμα λόγω αφυδάτωσης από πυρετό....

 

αυτά ... σίγουρα ο γιατρός μου δεν είναι ο μοναδικός τέτοιου είδους που κυκλοφορεί.... αλλά και εγώ δεν είμαι η αγχωμένη μαμά (πλέων) που τον παίρνω τηλ κάθε τρεις και λίγο: το μωρό έβηξε περίεργα, το μωρό έχι πράσινη μύξα, το μωρό σήκωσε 37,1, αλλά μόνο όταν υπάρχει κάτι που με ανυσηχεί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το βαζω κι εδω-ισως πιο εξειδικευμενο το νημα!!

 

Καλησπερα σε ολους!

Θα ηθελα λιγακι να σας περιγραψω την κατασταση σχετικα με την υγεια της μικρης μου και καποιους προβληματισμους που εχω σχετικα με την ομοιοπαθητικη θεραπεια που ακολουθουμε:

Ειναι 2.5 ετων και τον Οκτωβριο ξεκινησε παιδικο.Την πηγα λοιπον στον γιατρο και ανανενωσε το ιστορικο της μιας και πρωτη φορα την ειχα παει 6 μηνων κι απο τοτε δεν ειχε χρειαστει μιας και στο ποδι περασαμε καποια ψιλοκρυωματα.

Την ειδε,την ακροαστηκε (ειχε βηχα) και δεν παρατηρησε κανενα ιδιαιτερο προβλημα..μας εδωσε καψουλιτσες(δυστυχως δεν θυμαμαι σκευασμα και δυναμοποιηση) τις οποιες η μικρη πηρε για 2 μερες και ενα υγρο για ανοσοποιηση (tinct34 pro-flu inf) να δινω 5 σταγονες διαλυμενες σε νερο για 10 μερες καθε μηνα για 3 μηνες..Ετσι και εκανα..Αρχικα ο βηχας υποχωρησε αλλα τα αποτελεσματα ηταν προσωρινα.Για την ακριβεια μεχρι και λιγο πριν ξεκινησουμε την θεραπεια του Δεκεμβριου ναι μεν η μικρη δεν εβηχε αλλα η μυτη της ετρεχε συνεχως,μιλαω για διαστημα σχεδον 2.5 μηνων-ναι μεν..αλλα!!..Ξαναμιλησα με τον γιατρο και μας εδωσε αλλα δυο καψουλακια και σταγονες για την μυτη (dr-3 ρινιτις inf) και μας αυξησε τις σταγονες της ανοσοποιησης σε 10 3 φορες την ημερα...Περα απο το δραμα που περναμε με τις σταγονες,μιας και η μικρη μου αρνειται και πολεμα ο,τι εχει να κανει με αγγιγμα στην μυτη (ορο,σταγονες) παλι η βελτιωση ηταν προσωρινη.Με το που εκλεισε το σχολειο δε,Παρασκευη βραδυ μου ανεβασε πυρετο μεχρι 38.5 το ιδιο και το Σαββατο βραδυ,εφτασε 39 και χρειαστηκε μονο λιγο Dolal που τον εριξε και δεν ειχαμε ξανα θεμα.Στο περιστατικο αυτο δεν μιλησα με τον γιατρο μιας και το ξεπερασαμε ευκολα και δεν ανησυχησα...Στις 30.12 τελειωσε η θεραπεια και της ανοσοποιησης.Σημερα η μικρη εχει παλι εντονοτατο βηχα μετα απο αρκετο καιρο.Με τον γιατρο θα μιλησω ξανα αυριο!

Ολα αυτα τα εξιστορω διοτι πως να το πω..δεν ειμαι ευχαριστημενη ιδιαιτερα απο την εξελιξη..Ομολογω βεβαια οτι ενα παιδι που παει παιδικο ισως να ηταν και σε χειροτερη κατασταση δεδομενου οτι ειναι η πρωτη χρονια,ισως πραγματι να μας εχει βοηθησει..αλλα απο την αλλη μεχρι τωρα η μικρη δειχνει να μην αρρωσταινει ευκολα και να ξεπερνα τις καταστασεις ηπια..Δεν ξερω δηλαδη αν πρεπει να περιμενω απολυτη ιαση και τελεια αποτελεσματα (ως μαμα αυτο θα ηθελα ειναι η αληθεια..αλλα προσπαθω να μην απογοητευτω πληρως μιας και πιθανολογω οτι ενας απλος παιδιατρος μπορει και να μας εδινε αντιβιωσεις και εισπνεομενα)

Δεν ξερω αν πρεπει να παρω και δευτερη γνωμη ή να επιμεινω με τον ιδιο επιστημονα..ειναι δυσκολο βεβαια στην επαρχιακη πολη μας..αλλα μπορω να εχω μια δευτερη γνωμη-μην πω ψεμματα σκεφτομαι και το 80αρι της πρωτης επισκεψης αλλα αν ειναι να παμε καλυτερα,χαλαλι).Εχω και τον συζυγο που στεκεται στο φτερο και αμφισβητει την θεραπεια και απλα ησυχαζει οταν του αναφερω οτι και η κλασσικη παιδιατρος στα πρωτα συμπτωματα του παιδιου μας ειπε απλα παρακολουθηση και τιποτε αλλο!

Θα με βοηθουσε οποιαδηποτε γνωμη,αποψη ή εστω παρατηρηση!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε βήχα παραγωγικότατο. Απομεινάρι τριών ιώσεων στο καπάκι. Και μετά μας έδωσε το ιδιοσυγκρασιακό του 10Μ. Όταν μου το είπε κουφάθηκα τελείως, μου φάνηκε πολύ δυνατό. (καλά το έχω καταλάβει; ). Αυτό έγινε 7 Νοεμβρίου. Από τις 8 δεν ξανακούσαμε βήχα.

 

Πέρσι περάσαμε όοοοοοολο το χειμώνα βήχοντας.... Τι να πω ελπίζω να κρατήσει....

 

το 10μ είναι όντως δυνατό εγώ το δίνω στον μικρό που είναι πιο ευαίσθητος στους βρογχους οταν δεν υπάρχει υφεση της κατάστασης (κατόπιν εντολής ομοιο) και μετά πάμε στο 1Μ για 3-4 μέρες αναλόγως.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω κι εδω-ισως πιο εξειδικευμενο το νημα!!

 

...

Ολα αυτα τα εξιστορω διοτι πως να το πω..δεν ειμαι ευχαριστημενη ιδιαιτερα απο την εξελιξη..Ομολογω βεβαια οτι ενα παιδι που παει παιδικο ισως να ηταν και σε χειροτερη κατασταση δεδομενου οτι ειναι η πρωτη χρονια,ισως πραγματι να μας εχει βοηθησει..αλλα απο την αλλη μεχρι τωρα η μικρη δειχνει να μην αρρωσταινει ευκολα και να ξεπερνα τις καταστασεις ηπια..Δεν ξερω δηλαδη αν πρεπει να περιμενω απολυτη ιαση και τελεια αποτελεσματα (ως μαμα αυτο θα ηθελα ειναι η αληθεια..αλλα προσπαθω να μην απογοητευτω πληρως μιας και πιθανολογω οτι ενας απλος παιδιατρος μπορει και να μας εδινε αντιβιωσεις και εισπνεομενα)

Καλύτερα να γράφεις μόνο σε ένα νήμα.

Δεν βλέπω τον λόγο να μην είσαι ευχαριστημένη. :wink:

Καλύτερα να είχες πάρει τηλ αντί να δώσεις έτσι dolal.

Θέλει υπομονή και επιμονή και με αυτό το ιστορικό θα έπρεπε να είστε ευχαριστημένοι, ειδικα αν συγκρίνεις με τι έχουν περάσει αλλά παιδάκια.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να γράφεις μόνο σε ένα νήμα.

Δεν βλέπω τον λόγο να μην είσαι ευχαριστημένη. :wink:

Καλύτερα να είχες πάρει τηλ αντί να δώσεις έτσι dolal.

Θέλει υπομονή και επιμονή και με αυτό το ιστορικό θα έπρεπε να είστε ευχαριστημένοι, ειδικα αν συγκρίνεις με τι έχουν περάσει αλλά παιδάκια.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

διαβασα και απο εκει και θα προτιμησω να συνεχισω εδω!!!

Με τον ομοιοπαθητικο εχω μιλησει σχετικα με το dolal...ο ιδιος μου το ειχε προτεινει αντι για depon/ponstan και μου ειχε συστησει να το χρησιμοποιησω μονο σε εκτακτη περιπτωση που δεν μπορουσα να τον βρω...εε,ετσι κι εγινε..!!

Η διατροφη της μικρης ειναι αρκετα προσεγμενη...τρωει προβεια γιαουρτακια,φρουτακια,συχνα τρωει σουπες φτιαγμενες απο ζωμους και ακομη και τα ζυμαρικα ειναι χειροποιητα.Τα γλυκα τα αποφευγουμε γενικα..τωρα στις γιορτες εφαγε λιγο παραπανω αλλα δεν ειναι συνηθη στην διατροφη της..Δυστυχως δεν μπορω να την ελεγξω απολυτα στο μεσημεριανο μιας και παει παιδικο,αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εκει που παει οι πρωτες υλε ειναι προσεγμενες επισης!!!

Τελοσπαντων..

η εξελιξη ειναι η εξης:

Πηγαμε σε ωρλ την Παρασκευη μιας και η μικρη την Πεμπτη το βραδυ αρχισε να βηχει παρα πολυ εντονα...Διεγνωσε λιγο υγρο στα αυτακια και τραχειιτιδα..μιας και ακουσε συριγμο στο ανω αναπνευστικο συστημα.Συστησε flixotide εισπνεομενο αφου πρωτα πολεμησουμε με υγραντηρα και εισπνοες με ευκαλυπτο!

Μιλησαμε με τον ομοιοπαθητικο και πηρε χτες 1 καψουλακι puls30 και 1 καψουλακι puls200 σημερα..Και κανουμε απιστευτα πολυ ορο..

Μας ειπε να ξαναμιλησουμε την Δευτερα και εννοειται θα γινει κι αυτο!

Η μικρη σημερα βηχει απιστευτα πολυ,περισσοτερο απο τις αλλες μερες και ανεβασε το απογευμα και πυρετο παλι μετα απο μερες..38.5 !

 

Βασικα ισως ειμαι ανυπομονη,επειδη οταν χρησιμοποιησαμε την ομοιοπαθητικη οταν η μικρη μου ηταν 9 μηνων ειχα δει αμεσα αποτελεσματα..ισως περιμενα να ανακουφιστει απο τα συμπτωματα και ιδιως αυτον τον βασανιστικο βηχα νωριτερα.Περισσοτερο απογοητευμενη θα ελεγα λογω προσδοκιων που τις ειχα υψηλες!!

Και εννοειται οτι εχω να "πολεμησω" και την ψιλοαρνηση του συζυγου ο οποιος δεν με εμποδιζει πρακτικα σαφως αλλα οταν ακους "δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανεις στο παιδι το εισπνεομενο και το αφηνεις να βασανιζεται,τι θα παθει απο την κορτιζονη"..καπου μπαινεις στην διαδικασια να θες πιο γρηγορα αποτελεσματα για να αποδειχτει η ορθοτητα της αποφασης!

 

Τελοσπαντων,γινομαι κουραστικη...αλλα νιωθω οτι εδω μπορω να βρω ανθρωπους να με στηριξουν ωστε να συνεχισω!!!Και να μου λυσουν και ολα οσα ανακυπτουν ως απορροια της εγνοιας μου να πανε ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ξαναμιλήσεις με τον όμοιο; Όταν το παιδί έχει βήχα που το κουράζει εεεε δεν το κουράζουμε..

 

Μιρικι,αυριο κι ας ειναι Κυριακη θα τον ενοχλησω κι ελπιζω να τον βρω...η μικρη πριν κανενα μισαωρο εκανε εμετο κοιμωμενη απο τον εντονο βηχα η καημενη!Δεν ξερω...αλλα νιωθω οτι κατι πιο δραστικο θα επρεπε να κανουμε!Ο πυρετος δε,συνεχιζει...οχι σε υψηλα επιπεδα αλλα υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...