Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας,

Ειμαι 18 εβδομαδων κ 2 ημ.Ηθελα να σας ρωτησω επειδη διαβαζω οτι η β επιπεδου γινεται γυρω στισ 22 εβδομ. Εμενα η γιατρος μου γιατι μου ειπε να το κανω απο 12-28 Αυγουστου? Δεν ειναι λιγο αργα? Η εγω δεν ξερω να υπολογιζω σωστα??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Εγώ είμαι 22 εβδ. κ 3 ημερών κ θα την κάνω σήμερα γιατί με βολεύει η μέρα. Αλλά ο Γυναικολόγος μου μου είπε ότι μπορούσα να την κάνω κ νωρίτερα. Εσένα όντως μου φαίνεται αργά! Πόσο θα είσαι τότε;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ τώρα υπολόγισα τις εβδ. Σου. Καλά στο βγάζει... Έχουμε 18.07 μέχρι 18.08 είναι 4 εβδ. Οπότε 18 + 4 = 22... Περίπου στις 18.08 να πας... 28 είναι λίγο αργά... Ελπίζω κ γω να μην στα βγάλα λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ είμαι 22 εβδ. κ 3 ημερών κ θα την κάνω σήμερα γιατί με βολεύει η μέρα. Αλλά ο Γυναικολόγος μου μου είπε ότι μπορούσα να την κάνω κ νωρίτερα. Εσένα όντως μου φαίνεται αργά! Πόσο θα είσαι τότε;;;

 

Καλα αποτελεσματα να εχεις! Νομιζω 8α ειμαι 24 εβδομαδων, εκτος κ αν κανω λαθος..τελευταια περιοδο ειχα 12/03..

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τώρα υπολόγισα τις εβδ. Σου. Καλά στο βγάζει... Έχουμε 18.07 μέχρι 18.08 είναι 4 εβδ. Οπότε 18 + 4 = 22... Περίπου στις 18.08 να πας... 28 είναι λίγο αργά... Ελπίζω κ γω να μην στα βγάλα λάθος...

 

Μου εχει κλεισει ραντεβου για 23/08. Γενικα μπερδευομαι με τους υπολογισμους! Στο δευτερο θα τα ξερω καλυτερα! Εχεις αγορακι η κοριτσακι? Εγω κοριτσακι!

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας,

Ειμαι 18 εβδομαδων κ 2 ημ.Ηθελα να σας ρωτησω επειδη διαβαζω οτι η β επιπεδου γινεται γυρω στισ 22 εβδομ. Εμενα η γιατρος μου γιατι μου ειπε να το κανω απο 12-28 Αυγουστου? Δεν ειναι λιγο αργα? Η εγω δεν ξερω να υπολογιζω σωστα??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλημέρα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. Μην ανησυχείς ο γιατρός σου, σου έδωσε τις σωστές ημερομηνίες για την β επιπέδου. Η β επιπέδου γίνεται από την 21η έως την 24η εβδομάδα οπότε έχεις περιθώριο μέχρι 28 Αυγούστου για να την κάνεις! Σου εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα διανύω την 21 βδομάδα και δε μου εχει πει καν να κλείσω ραντεβού για Β επιπέδου!!!! ίσως μου το πει τη μεθαύριο που έχω ραντεβού... αλλά επειδή τον ρώτησα για διακοπές και μου έδωσε την αδειανα φύγω μετα τις 6/8 και μου είπε να είμαι Αθήνα μεχρι 2/8 ίσως υπολογίζει να κλείσω τότε ραντεβού!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά, έκλεισα μόνη μου ραντεβού εδώ και μια εβδομάδα για β'επιπέδου στο γιατρό της προτίμησής μου. Είμαι στη 15η εβδομάδα και θα πάω στις αρχές της 21ης. Δεν έχω ακόμα μαιευτήρα στην Ελλάδα γιατί είμαι εξωτερικό κι έτσι ήθελα να έχω κανονίσει τις εξετάσεις μου μέχρι να βρω τον κατάλληλο μαιευτήρα. Επίσης, επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη τα είχα αφήσει όλα στο γιατρό που είχα δεν είχα ασχοληθεί με ημερομηνίες. Αυτή τη φορά είμαι πιο ενημερωμένη και οι επιλογές θέλω να είναι δικές μου (κακή εμπειρία τότε με το Α τεστ-που το έκανα σε μεγάλο μαιευτήριο-και που με οδήγησε σε αμνιοπαρακέντηση με όλους τους κινδύνους που συνεπάγονται·τα έχω γράψει λεπτομερώς σε άλλο πόστ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Την ερχομενη Δευτερα θα κανω κι εγω β' επιπεδου... στις 23+1. Χτες εκανα καρδιακη εκτιμηση εμβρυου και ολα δοξα τη Παναγια φυσιολογικα! Ειχαμε μονο προβλημα με το πως θα γυρισει το μικρο μου, που ειχε κατσει μπρουμητα και κοιμοταν! Εφαγα καραμελες, ηπια τσαι με ζαχαρη, το ταρακουνησαμε, αλλα τιποτα!!! Μετα απο καμια ωρα... τα καταφεραμε! Ξερει καμια τι μπορω να κανω για να μην εχω τα ιδια και την αλλη φορα? Ευχαριστω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και με την β'επιπεδου! Ευτυχως, ηταν ξυπνιο και συνεργασιμο το μικρο μας! Ειδαμε και φυλο : ΑΓΟΡΙ! Δοξα τη χάρη Της, ολα πηγαν καλα και ολα ειναι φυσιολογικα! Ευχες για καλα αποτελεσματα σε ολες οσες ετοιμαζονται για β'επιπεδου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε ολες καλα κοριτσια! Τελικα εγω το β επιπεδου θα το κανω στισ 23 εβδομαδες, πιστευω ειναι καλα. Μου ειπε η γυναικολογος μου οτι μεχρισ τισ 24 εβδομαδες ειναι μια χαρα! Καλα αποτελεσματα σε ολες λοιπον!! κ με το καλο τα μωρακια μας!!!!:D

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. Μην ανησυχείς ο γιατρός σου, σου έδωσε τις σωστές ημερομηνίες για την β επιπέδου. Η β επιπέδου γίνεται από την 21η έως την 24η εβδομάδα οπότε έχεις περιθώριο μέχρι 28 Αυγούστου για να την κάνεις! Σου εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Κ εσυ με το καλό το μωρακι σου!!!!!

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα καλα και με την β'επιπεδου! Ευτυχως, ηταν ξυπνιο και συνεργασιμο το μικρο μας! Ειδαμε και φυλο : ΑΓΟΡΙ! Δοξα τη χάρη Της, ολα πηγαν καλα και ολα ειναι φυσιολογικα! Ευχες για καλα αποτελεσματα σε ολες οσες ετοιμαζονται για β'επιπεδου! :wink:

κατια μου πολυ χαιρομαι για το μωρκι σου!!!!!

αγορακι !! :D:D:Dπως και δεν το ειχατε δει νωριτερα (πχ στο α-τεστ?)

ειδα αλλαξες και το τικερακι και στην αρχη δυσκολευτηκα να σε αναγνωρισω :P

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

didi μου, ευχαριστω πολυ! μεχρι τωρα ημασταν μονιμως με τα ποδια οκλαδον και οριζοντια στην κοιλια... οποτε δεν φαινοταν καλα! εχθες ομως ειδαμε τα παντα, αφου γυρισαμε καθετα!!! τα νεφρα, την καρδουλα, τα ποδαρακια, τα χερακια, τη ραχη, το προσωπακι του (σε 4d ειναι φοβερο!), τα χειλακια, το πιπι... ολα!!! το σοκολατακι επιασε τοπο! ευχομαι με το καλο να δεις κι εσυ το παιδακι σου και ολα να ναι ονειρεμενα!

β'επιπεδου ---> ο πιο ομορφος υπερηχος μας! :P

Link to comment
Share on other sites

didi μου, ευχαριστω πολυ! μεχρι τωρα ημασταν μονιμως με τα ποδια οκλαδον και οριζοντια στην κοιλια... οποτε δεν φαινοταν καλα! εχθες ομως ειδαμε τα παντα, αφου γυρισαμε καθετα!!! τα νεφρα, την καρδουλα, τα ποδαρακια, τα χερακια, τη ραχη, το προσωπακι του (σε 4d ειναι φοβερο!), τα χειλακια, το πιπι... ολα!!! το σοκολατακι επιασε τοπο! ευχομαι με το καλο να δεις κι εσυ το παιδακι σου και ολα να ναι ονειρεμενα!

β'επιπεδου ---> ο πιο ομορφος υπερηχος μας! :P

:D:D:D:D:D:D:D

θυμαμαι σε εναν υπερηχο η κουμπαρα μου που πηρε φωτο του μωρου ηταν ιδιος (μιλαμε αλοιδιος!!!) του μπαμπα του(σε τρισδιατατο ηταν η φωτο)

εσεις? ειδατε σε ποιον μοιαζει?

αυτο το μωρο που λεω, εξακολουθει και τωρα που ειναι 3 χρονων , να ειναι ιδιος με το μπαμπα του, καρμπον σου λεω!!!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμας ιδιος ο μπαμπας πρεπει να ναι!!! ισως να χει λιγο τη μυτουλα μου... θα δουμε! ειναι υπεροχο ομως!!!

ελα, τη μιση εγκυμοσυνη την εφαγες , με το καλο και η υπολοιπη μιση και να παρεις στην αγκαλιτσα σου τον πριγκιπα σου!!!!!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ατυχησα στην χθεσινη επισκεψη για β' επιπεδου. Δεν την εκανα γιατι το εντερο μου ηταν γεματο, παρ'οτι ειχα παει τουαλετα αλλα εχω δυσκλοιλιοτητα απο το σιδηρο και χρειαζομαι θεραπεια, και ο γιατρος ειπε οτι δεν μπορουσε να δει καθαρα αυτα που ηθελε και με εδιωξε. Θα παω οποτε στρωσει ο οργανισμος μου. Μεγαλη απογοητευση κοριτσια, σκεφτομουν οτι θα ξεμπερδευα και απ'αυτο το αγχος αλλα θα παω σε 3-4 ημερες ξανα. Ο Α' επιπεδου εξελιχθηκε δυσκολα γιατι το μωρο δεν γυριζε και διηρκεσε 2 ωρες, τωρα αυτο, απογοητευτηκα. Επισης ο γιατρος λεει οτι ειμαι πολυ σφιγμενη και δεν χαλαρωνω, πως να χαλαρωσω με αυτες τις εμπειριες που εχω; Πραγματι ειμαι στην τσιτα, αλλα δεν ειναι τα πραγματα οπως θελω και αγχωνομαι. Ας ειναι το αγορακι μου καλα και θα το ξεχασω!

Link to comment
Share on other sites

vasfa μου, μην στεναχωριεσαι! για την δυσκοιλιοτητα κι εγω παιρνω Psillium προληπτικα, που ειναι φυτικες ινες και πινω πολυ πολυ νερο! οσο για τη θεση... θα σου πω το μυστικο της didi: ενα σοκολατακι πριν τον υπερηχο! μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ατυχησα στην χθεσινη επισκεψη για β' επιπεδου. Δεν την εκανα γιατι το εντερο μου ηταν γεματο, παρ'οτι ειχα παει τουαλετα αλλα εχω δυσκλοιλιοτητα απο το σιδηρο και χρειαζομαι θεραπεια, και ο γιατρος ειπε οτι δεν μπορουσε να δει καθαρα αυτα που ηθελε και με εδιωξε. Θα παω οποτε στρωσει ο οργανισμος μου. Μεγαλη απογοητευση κοριτσια, σκεφτομουν οτι θα ξεμπερδευα και απ'αυτο το αγχος αλλα θα παω σε 3-4 ημερες ξανα. Ο Α' επιπεδου εξελιχθηκε δυσκολα γιατι το μωρο δεν γυριζε και διηρκεσε 2 ωρες, τωρα αυτο, απογοητευτηκα. Επισης ο γιατρος λεει οτι ειμαι πολυ σφιγμενη και δεν χαλαρωνω, πως να χαλαρωσω με αυτες τις εμπειριες που εχω; Πραγματι ειμαι στην τσιτα, αλλα δεν ειναι τα πραγματα οπως θελω και αγχωνομαι. Ας ειναι το αγορακι μου καλα και θα το ξεχασω!

γεια σου κι απο εμενα

εχω κι εγω μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα

απο την περασμενη κυριακη πηγα αυτη την κυριακη τουαλετα

εμεις την πεμπτη καναμε την αυχενικη διαφανεια και ειχα μεσα μου γεματο το εντερο 4 μερες, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος...

δεν ηξερα οτι για τη β επιπεδου πρεπει να ειναι αδειο...

σου ευχομαι την επομενη φορα που θα πας να καταφερετε να μετρησετε το γιοκα σας και να εχετε καλα αποτελεσματα!

γιατι δεν βαζεις και ενα υποθετο γλυκερινης την επομενη φορα πριν πας?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κι απο εμενα

εχω κι εγω μεγαλο προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα

απο την περασμενη κυριακη πηγα αυτη την κυριακη τουαλετα

εμεις την πεμπτη καναμε την αυχενικη διαφανεια και ειχα μεσα μου γεματο το εντερο 4 μερες, αλλα δεν μου ειπε κατι ο γιατρος...

δεν ηξερα οτι για τη β επιπεδου πρεπει να ειναι αδειο...

σου ευχομαι την επομενη φορα που θα πας να καταφερετε να μετρησετε το γιοκα σας και να εχετε καλα αποτελεσματα!

γιατι δεν βαζεις και ενα υποθετο γλυκερινης την επομενη φορα πριν πας?

 

αυτος ο γιατρος ειναι περιεργος, αλλα ειναι κορυφαιος. Παντως για καλο και για κακο παρε μετρα για τη δυσκοιλιοτητα, μηπως οντως υπαρχει προβλημα με το γεματο εντερο. Εμενα μου ειπε να παιρνω duphalac. Πηρα το πρωι, αλλα ακομα τιποτα, μου δημιουργησε και καουρα!! Α, μου ειπε και να μην εχω φαει οταν θα ξαναπαω, κι επειδη ειμαι λιγο παχουλη μου λεει : "δεν σου λειπουν", εννοουσε τα κιλα! Κι επειδη δε μου λειπουν ρε παπαρα :oops: δεν πειναω κιολας; Μερικοι γιατροι δεν εχουν καθολου τροπους! Ασε, μετανιωσα που πηγα σ'αυτον, ακουσα την κουμπαρα μου που τον εχει θεο, αλλα αυτη ειναι σαν κι'αυτον, χοντροπετση!!!

 

vasfa μου, μην στεναχωριεσαι! για την δυσκοιλιοτητα κι εγω παιρνω Psillium προληπτικα, που ειναι φυτικες ινες και πινω πολυ πολυ νερο! οσο για τη θεση... θα σου πω το μυστικο της didi: ενα σοκολατακι πριν τον υπερηχο! μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε! :wink:

 

Ναι, το σοκολατακι θα το παρω οπωσδηποτε. Ειχα μια σοκολατα στην τσαντα μου και τον ρωτησα αν θα βοηθησει και μου λεει:" αυτα δεν ισχυουν. η σοκολατα κανει το μωρο νευρικο, δεν βοηθαει". Χτες συναντησα μια αλλη κοπελα που της ειχε πει το αντιθετο. Τι να πω. Ας γινει η εξεταση οπως πρεπει και μην τον ειδατε. Αλλωστε δεν ειναι ο γιατρος μου, κανω τους μεγαλους υπερηχους εκει. Αν με παρακολουθουσε κιολας θα με ειχε τρελλανει. Θα εκλαιγα καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...