Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ...?


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Θεωρώ και εγώ ότι το Ολυμπος (φρεσκο γάλα) είναι πολύ καλό αλλά δυσεύρετο :). Διαλέξαμε όμως να του δίνουμε ΑΓΝΟ. Στην αρχή ξεκινήσαμε με ΔΕΛΤΑ advance και μετά το φρέσκο της ΔΕΛΤΑ. Διάβασα ένα email σχετικά με μια ουσία που βρέθηκε στο φρέσκο γάλα της ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ και αυτό είναι που θέλω να ρωτήσω.

"Υπουργείο Αγροτικής,Ανάπτυξης & Τροφίμων,Διοικητικός Τομέας,Κοινοτικών Πόρων & Υποδομών,Διεύθυνση Πληροφορικής,Τμήμα ΙΙΙ"

Αναφέρει μία καρκινογόνος ουσία (αφλατοξίνη) που βρέθηκε σε φρέσκο γάλα της ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ το έτος 2006-07. Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό? Μετά απο αυτό το email δίνουμε στον γιο μας το φρέσκο γάλα ΑΓΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτη την απορία είχα και εγώ.Σκεφτόμουν να της δώσω φρέσκο, αλλά η παιδίατρος με μπέρδεψε.Μου είπε οτι πλέον στην Αγγλία και στη Γερμανία, οι παιδίατροι συστήνουν σκόνη γάλα μέχρι 2-3 χρονών!! Είπε οτι αυτά είναι ειδικά για μωρά και οτι το φρέσκο, δεν το συστήνει, γιατι περνάει απο πολλές παστεριώσεις.

 

Ας μας βοηθήσει κάποια με τα φώτα της, γιατι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα της σκόνης!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο μικρος είναι 14 μηνών και πίνει σκόνη nan3

 

Τώρα σιγά - σιγά του έβαλα και το φρέσκο στην διατροφή του .

 

Πήρα το advanced το φρέσκο όχι το παστεριωμένο..

 

Δεν έχει πρόβλημα μέχρι στιγμής.

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος απο 12 μηνων πινει το neslac 1+ ειναι χαρτινο μπουκαλι και θελει μονο ζεσταμα.τελεια δηλαδη.ο παιδιατρος μου ειπε για σκονη αλλα αρνηθηκα γιατι ειχα βαρεθει να μετραω κουταλιες (πινει 350ml) και εξαλου σιγα σιγα θα μαθει και το φρεσκο το δικο μας.εβαπορε μου ειπε οχι γιατι ειναι πιο παχυντικα.νιμιζω ομως οτι ειναι θεμα τι αρεσει στο bebe σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη την απορία είχα και εγώ.Σκεφτόμουν να της δώσω φρέσκο, αλλά η παιδίατρος με μπέρδεψε.Μου είπε οτι πλέον στην Αγγλία και στη Γερμανία, οι παιδίατροι συστήνουν σκόνη γάλα μέχρι 2-3 χρονών!! Είπε οτι αυτά είναι ειδικά για μωρά και οτι το φρέσκο, δεν το συστήνει, γιατι περνάει απο πολλές παστεριώσεις.

 

Ας μας βοηθήσει κάποια με τα φώτα της, γιατι δεν τρελαίνομαι με την ιδέα της σκόνης!

 

εμένα πάλι που ο πεθερός μου δουλεύει σε μια από τις δυο μεγαλύτερες γαλακτοβιομηχανίες μου είπε όταν ήμουν έγκυος να μην ξαναπιώ λαιτ γάλατα ποτέ και να πινω μονο φρέσκο 3 ημερών και ποτέ μα ποτέ υψηλής παστερίωσης επίσης να προσέχω από κάτω τον αριθμό για το πόσες παστεριώσεις έχει περάσει το γάλα αυτό. Ήθελα και εγώ να της δώσω φρεσκο αλλά μετά από σκέψη και περισυλλογή προτίμησα την σκόνη που είναι ειδικά εμπλουτισμένη και ασφαλής από αλλιωσεις τύπου ήλιου κτλπ!Και εγώ της δίνω ΝΑΝ3

Εγώ δυστηχώς είμαι από τα παιδιά που μεγάλωσε με εβαπορέ και υψηλής παστερίωσης γιατί στην χώρα που εμενα με τους γονείς μου δεν υπήρχε φρέσκο γάλα τον καιρό εκείνο για αυτό και όταν ήρθαμε ελλάδα μου φαινόταν περίεργο το γάλα εδώ γιατί δεν είχε γεύση βανίλια....και για αυτό δεν το ξαναήπια και το ξαναρχισα ευτυχώς έγκυος και ακόμα δεν το έχω κόψει ευτυχώς!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου με το που χρόνισε ξεκινήσαμε το "Όλυμπος" το οποίο πίνει ακόμα... Τότε η παιδίατρος μου είχε μιλήσει για τα οφέλη του φρέσκου γάλακτος, ότι στην χειρότερη να δώσω φρέσκο μεγάλης διάρκειας (στις διακοπές για παράδειγμα που δεν το έβρισκα) και ποτέ εβαπορέ...

Από ότι βλέπω τώρα τα μωρά συνεχίζουν την σκόνη και μετά τον χρόνο. Είμαι λίγο αντίθετη και θα ήθελα κάποιος να με πείσει για τον λόγο που θα πρέπει ένα παιδάκι πλέον να συνεχίσει να πίνει σκόνη! Αν δεν με πείσει η νέα παιδίατρος μάλλον όταν με το καλό χρονίσει και ο μπέμπης θα μπει στο φρέσκο γάλα....

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

 

Από 12 μηνών τη μεγάλη την πήγαμε στο παστεριωμένο, ότι βρούμε ακριβώς για να μην συνηθίσει μία γεύση.

Το καλύτερο πάντως με διαφορά θεωρώ ότι είναι τηε Γεωργικής Σχολής, και μετά θεωρώ το ΕΒΟΛ.

 

Για τον κουκάκη έχω ακούσει καλά λόγια αλλά και περίεργα...

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

 

Τι ακριβώς έχει εγώ που δοκίμασα μου φάνηκε πολύ γλυκό και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να της δώσω φρέσκο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν διαβάσετε τι έχει μέσα το advance, το άλλο της NOYNOY, δνε νομίζω να το βάλετε στο στόμα σας.....γιατί να το δίνουμε στα μωρά;

 

Τι ακριβώς έχει εγώ που δοκίμασα μου φάνηκε πολύ γλυκό και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να της δώσω φρέσκο

 

 

Το τι έχει μέσα, όπως είπα, μπορείς να το διαβάσεις στη συνθεσή του. Δεν τα θυμάμαι απέξω!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το τι έχει μέσα, όπως είπα, μπορείς να το διαβάσεις στη συνθεσή του. Δεν τα θυμάμαι απέξω!

 

Μα δεν γράφει κάτι περίεργο σε σχέση με τα υπόλοιπα πάντως τώρα αρχίσαμε το Ολυμπος και μια χαρά το πίνει.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έχει κάτι ηλιέλαια και κάτι Ε

 

Θυμάσαι κάποια στιγμή που είχε βγει βρώμα με μία περίεργη παρτίδα ηλιελαίου που είχε γίνει εισαγωγή από την Κίνα;

 

Δεν μου αρέσει γιατί είναι σκεύασμα γάλακτος τελικά, όχι γάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα πληρες γαλατα τυπου Ολυμπος δεν ειναι βαρυα σε σχεση με τα υποτιθεμενα φρεσκα οπως τα advance? εγω αν και θηλαζω ειπα να αρχισω μια δυο φορες την εβδομαδα να της δινω λιγο φρεσκο για να το μαθαινει ετσι ωστε μετα την ανοιξη να αποθηλασω και να μην της ειναι τελειως ξενη η γευση..και δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να προτιμησω..τα φρεσκα τυπου advance εχουν φαρμακα μεσα που εμπλουτιζουν με βιταμινες..κατι που δεν ειμαι υπερ.

 

Εντωμεταξυ το φρεσκο γαλα απλα το ζεσταινουμε? δεν το βραζουμε ετσι?για ποση ωρα το ζεσταινουμε?

Link to comment
Share on other sites

το αντβανσ ναι μεν ειναι εμπλουτισμενο οπως λενε...αλλα εχει ελαφρυα γευση βανιλιας και αν μια στο εκατομυριο της αρεσει η του αρεσει μετα η μεταβαση στο απλο γαλα θα ειναι ποιο δυσκολη.... καλυτερα απλο φρεσκο να δωσεις

εγω αν και δινω ακομη σκονη λογω οτι ειναι ποιο εμπλουτισμενο.... το απογευμα με το τοστακι της ζηταει γαλα και της δινω ολυμπος επιλεγμενο κρυο...

αλλα το φρεσκο απο οσο ξερω που δινουν το ζεσταινουν απλα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια,

 

Μιλησα λοιπον με την γιατρο και μου ειπε να σταματησουμε αμα θελουμε την φορμουλα πλεον και την ρωτησα αν ειναι να παρω noulac και τετοια εβαπορε δηλαδη και μου ειπε οχι να παρω φρεσκο!!!!!!!! :lol: ΝΑΙ ενταξει χαρηκα, αλλα ΠΟΙΟ φρεσκο να παρω που ακουω διαφορα δεξια και αριστερα.....εσεις τι χρησιμοποιειτε? Εχετε να προτεινετε κατι....(καπου ειχα δει ενα δημοσιευμα και ΔΕΝ το βρησκω που ελεγε υπαρχει γιατρος να προτεινει φρεσκο?-ναι κοριτσια υπαρχει η δικια μου......χαχαχα).....

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω το Νουνου ΑΒΓ και προς το παρον δειχνει να του αρεσει αρκετα...Στην κορη μου εδινα φορμουλα εως τους 18 μηνες κατοπιν προτροπης του τοτε παιδιατρου αλλα ο νυν παιδιατρος και η εμπειρια μου ειναι υπερ του φρεσκου απο τους 12 μηνες και μετα...Δυστυχως εδω που μενω ειναι δυσκολο να βρω ΚΟΥΚΑΚΗ,ΟΛΥΜΠΟΣ κ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ που ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΩ.Τα φρεσκα που εχει εδω ειναι για μενα οχι οτι καλυτερο.Οποτε τωρα θα πορευτω για λιγο με το ΝΟΥΝΟΥ κ μετα βλεποντας κ κανοντας...

Link to comment
Share on other sites

Ο Βερόπουλος έχει βιολογικό αυστριακό. Δεν είναι ακριβώς φρέσκο αλλά δεν είναι και μακράς διαρκείας. Και μένα ο παιδίατρος μετά το χρόνο μου είπε να δίνω φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το προβλημα οτι μου ειπε η παιδιατρος οταν με το καλο χρονισουμε να δινω σκονη και προβληματιζομαι πολυ!!!δεν ξερω τι θα κανω και οπως μου το δικαιολογησε δεν με επεισε...κλεινω προς το Γεωργικης σχολης και σιγουρα δεν θα δωσω advance...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κάτι? Και το νουλάκ και το νεσλακ που τα δοκίμασα έχουν εξίσου γλυκιά γέυση με το advance. Εδω παντού διάβασα όχι το advance γιατί είναι γλυκό ενώ δεν είδα κάτι σχετικό για τα νεσλακ νουλακ (το ότι είναι γλυκά δηλαδή). Αφού όμως είναι φρέσκο γιατί να μην το προτιμήσω απο τις κονσέρβες. Εμένα ο γίος μου πίνει advance το οποίο θεωρώ καλύτερο απο το να πίνει κονσέρβα απο ενός έτους τώρα που θα γίνει δύο σκέφτομαι να του δώσω φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βρε κοριτσια εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα γαλα..μολις χρονισαμε και πρεπει να αλλαξουμε γαλα. Θηλασα 5 μηνες και μετα πηγαμε σε γαλα σκονη Ναν 2 προχτες που πηγα στο παιδιατρο μου προτεινε το Νεσλακ 1 η εβαπορε η χαρτινο (ημουν σιγουρη μιας και ολα τα προιοντα που προτεινει ειναι της Nestle).Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις?? Εμεις παντως μεγαλωσαμε με εβαπορε Νουνου η βλαχας και δε παθαμε τιποτα τουναντιον τα κοκκαλα πενταγερα ...τι να κανω μπορω να τη ξεκινησω με εβαπορε απλο Νουνου η βλαχας το εχει κανει καμμια σας? Ακουω συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στο πρώτο μου η παιδίατρος μου σύστησε το Νέσλακ 1 το χάρτινο. Μετά τους 15 μήνες πήγαμε στο φρέσκο. Στο δεύτερο θα δω τώρα, σε καναδυο βδομάδες χρονίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε 3 ετων και 5 μηνων και ακομα πινουμε νουνου κιντ.γιατι βρε κοριτσια τι εχουν οι κονσερβες ισα ισα που το συγκεκριμενο γαλα ειναι πιο θρεπτικο απο το φρεσκο.οσο για της αμπερικανικης σχολης το γαλα ειναι πολυ παχη για να το δωσουμε στα παιδια ενος ετους.ο δικος μου πινει απ'ολα αν δεν εχω νουνου και υπαρχει φρεσκο θα του το δωσω.και το νουνου και το νεσλακ ειναι πολυ καλα γαλατα και τα προτεινω ανεπιφυλακτα

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...