Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


tot72 σε ποιό κέντρο έκανες την λήψη αν επιτρέπεται?

Και τι οδηγίες σου έδωσαν για μετά? (ξεκούραση, λήψη φαρμάκων κ.λπ.)

Την έκανα στο Γαία.Μου έδωσαν Αμοξιλ για 4 ημέρες και ουτροτζεστάν για 4 ημέρες.Μου συνέστησαν 3 ημέρες χαμηλή δραστηριότητα μέσα στο σπίτι και μετά συνεχίζω όπως πριν.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ tot72. Εχω ραντεβού για λήψη τροφοβλάστης την άλλη Παρασκευή και έχω πάρα πολύ άγχος.

Μην αγχώνεσαι για την εξέταση.Εγώ είμαι μεγάλη χέστρα και για να καταλάβεις σε όλη την διαδικασία με τις ενέσεις είχα το χέρι και έκλεινα τα μάτια μου.Λίγο μετά μου λέει ο γιατρός"Έχουμε τελειώσει ξέρεις".Ρεζίλι:rolleyes::rolleyes:ΜΕΤΑ την εξέταση θα νοιώθεις ένα βουβό πονάκι στην περιοχή,απόλυτα ανεκτό.Μην σε ανησυχήσει.

Που την κάνεις;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για την εξέταση.Εγώ είμαι μεγάλη χέστρα και για να καταλάβεις σε όλη την διαδικασία με τις ενέσεις είχα το χέρι και έκλεινα τα μάτια μου.Λίγο μετά μου λέει ο γιατρός"Έχουμε τελειώσει ξέρεις".Ρεζίλι:rolleyes::rolleyes:ΜΕΤΑ την εξέταση θα νοιώθεις ένα βουβό πονάκι στην περιοχή,απόλυτα ανεκτό.Μην σε ανησυχήσει.

Που την κάνεις;

 

Θα την κάνω στο ΕΜΒΡΥΟ με τον Παπαπαναγιώτου. Ευτυχώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το γιατρό.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δήμητρα ελπίζω να πήγαν όλα καλά.Σ'έμενα ευτυχώς δεν παρουσιάστηκε επιπλοκή.Πήρα και τα πρώτα αποτελέσματα τηλεφωνικώς.Είναι όλα καλά.Μες στο

άγχος μου ξέχασα να ρωτήσω το φύλο και τώρα πρέπει να περιμένω μέχρι την άλλη βδομάδα που χω ραντεβού με τον γιατρό μου(ντρέπομαι να ξαναπάρω.το παίζω υπεράνω και καλά).Να κάνω και τον υπέρηχο να χαλαρώσω εντελώς.

Εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα αποτελέσματα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνω στο ΕΜΒΡΥΟ με τον Παπαπαναγιώτου. Ευτυχώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το γιατρό.

γεια σου Δημητρα, μαλλον εχτες θα την εκανες την ληψη, καλα αποτελεσματα!!

εχω κανει και εγω στον Παπαπαναγιωτου ληψη τροφοβλαστη.

ολα πηγαν καλα, ειναι πολυ ηρεμος και πολυ καλος.

δεν πονεσα καθολου.

Ευχομαι και εσυ να ενιωσες ετσι, για ποιο λογο την εκανες?

εμεις λογω στιγματος.

καλα αποτελεσματα να εχεις!!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

maria-elpida,

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου.

εκανα τη λήψη τροφοβλάτης την Παρασκευή και ευτυχώς όλα καλά προς το παρόν. Σήμερα το βράδυ περιμένω τα αποτελέσματα.

Ο Παπαπαναγιώτου είναι στ' αλήθεια πολύ καλός και σε όλη τη διαδικασία μου εξηγούσε τι ακριβώς να περιμένω από απόψεως πόνου και γιατί γίνεται το καθετί. Γενικά ο τρόπος του είναι πολύ καθησυχαστικός γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ άγχος ακόμα και για το διαδικαστικό κομμάτι.

Ο λόγος που έκανα τροφοβλάστη είναι η ηλικία (είμαι 40) και ο γιατρός μου μου συνέστησε ότι εφόσον ήθελα να κάνω αμνιοπαρακέντηση θα ήταν καλύτερα να κάνω τροφοβλάστη γιατί γίνεται νωρίτερα στην εγκυμοσύνη και κάποιο κακό αποτέλεσμα θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί νωρίτερα.

Τώρα μ' έχει φάει η αγωνία να έρθει το βράδυ :(

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλα αποτελεσματα ευχομαι!

 

Κι εγω την αλλη Δευτερα 18/4 εχω ραντεβου και με εχει φαει το αγχος..

 

Κοριτσια εσεις που την κανατε στο ΕΜΒΡΥΟ περιμενατε πολλη ωρα πριν μπειτε?? Επισης το συνολο της εξετασης ποσο κραταει?? (θα μου κανει και αυχενικη μαζι)

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω την αλλη Δευτερα 18/4 εχω ραντεβου και με εχει φαει το αγχος..

 

Κοριτσια εσεις που την κανατε στο ΕΜΒΡΥΟ περιμενατε πολλη ωρα πριν μπειτε?? Επισης το συνολο της εξετασης ποσο κραταει?? (θα μου κανει και αυχενικη μαζι)

καλη επιτυχια κοπελα μου, εγω την εκανα στο Εμβρυο.

δεν περιμεναμε παρα πολυ, γυρω στο μισαωρο.

επισης η ληψη κραταει γυρο στο τεταρτο.

σου κανει υπερηχο πρωτα και μετα σου κανει τα τρυπηματακια.

δεν θα καταλαβεις τιποτα παρα μονο ενα μουδιασμα.

Σε ποιον γιατρο θα την κανεις?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας. Μου είπαν σήμερα αργά ότι θα έχω αποτελέσματα οπότε αύριο το πρωί θα μπω να σας ενημερώσω.

 

Δημητρα καλα αποτελεσματα ευχομαι!

 

Κι εγω την αλλη Δευτερα 18/4 εχω ραντεβου και με εχει φαει το αγχος..

 

Κοριτσια εσεις που την κανατε στο ΕΜΒΡΥΟ περιμενατε πολλη ωρα πριν μπειτε?? Επισης το συνολο της εξετασης ποσο κραταει?? (θα μου κανει και αυχενικη μαζι)

 

Και εγώ στο ΕΜΒΡΥΟ την έκανα με τον Παπαπαναγιώτου και είχα και εγώ αυχενική μαζί. Περίμενα το πολύ 10 λεπτά και η όλη εξέταση (αυχενική μαζί με λήψη τροφοβάστη) κράτησε περίπου μισή ώρα, όχι περισσότερο.

Εχω ακούσει από άλλα κορίτσια ότι η αυχενική κρατάει αρκετή ώρα αλλά ίσως επειδή γίνεται μαζί και η λήψη τροφοβλάστη που έτσι κι αλλιώς θα δώσει πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα να μην κάνουν πάρα πολύ λεπτομερή αυχενική. Μέτρησε την αυχενική διαφάνεια (1.67) το ρινικό οστό ήταν ορατό, χεράκια ποδαράκια μια χαρά, καρδούλα τέλεια και όλα καλά.

Εν αναμονή λοιπόν.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, πήρα τα πρώτα αποτελέσματα από τη λήψη τροφοβλάστη χθες το βράδυ.

Εχουμε ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Ευτυχώς όλα καλά. Τα τελικά αποτελέσματα θα βγουν σε περίπου 15 ημέρες αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ανησύχώ. Συνήθως αν τα πρώτα αποτελέσματα είναι καλά σπανίως αλλάζει κάτι στη συνέχεια.

Εύχομαι σε όλες μας μια καλή εγκυμοσύνη

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας ενημερωσω μετα το Πασχα γιατι την επομενη εβδομαδα θα μεινω σπιτι και δεν εχω υπολογιστη...

 

Εχω απιστευτη αγωνια και ευχομαι ολα να πανε καλα γιατι πριν 2 χρονια εκανα διακοπη στην 23η εβδομαδα λογω καρδιακου προβληματος, εκτος απο 2 παλλινδρομες που ειχα, και δεν αντεχω αλλη απωλεια ειλικρινα :-(

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

 

Θα κάνω κι εγώ την εξέταση στις 12/5, ήταν εντελώς δική μου απόφαση με την συμφωνη γνώμη του γιατρού μου, ο οποίος μου είπε πως δεν θα χρειαστεί και αυχενική διαφάνεια.

Πιθανων, οτι ειναι να δουμε θα το δουμε απο τον υπερηχο πριν την λήψη.

 

Στο ΜΗΤΕΡΑ που ρώτησα στοιχίζει 728€, εγώ όμως θα την κάνω σε ιδιωτικό ιατρείο, εκεί που είχα κάνει την αμνιοπαρακέντιση στην προηγουμενη εγκυμοσύνη μου.

 

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες την έχουν κάνει, τί κάνουν με το ή τα μεγαλύτερα παιδιά? Μέχρι πού επιτρέπεται η δραστηριότητα...έχω ένα ζούζουλο 2 ετων που δεν κάθεται στιγμή.....

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

 

Θα κάνω κι εγώ την εξέταση στις 12/5, ήταν εντελώς δική μου απόφαση με την συμφωνη γνώμη του γιατρού μου, ο οποίος μου είπε πως δεν θα χρειαστεί και αυχενική διαφάνεια.

Πιθανων, οτι ειναι να δουμε θα το δουμε απο τον υπερηχο πριν την λήψη.

 

Στο ΜΗΤΕΡΑ που ρώτησα στοιχίζει 728€, εγώ όμως θα την κάνω σε ιδιωτικό ιατρείο, εκεί που είχα κάνει την αμνιοπαρακέντιση στην προηγουμενη εγκυμοσύνη μου.

 

Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες την έχουν κάνει, τί κάνουν με το ή τα μεγαλύτερα παιδιά? Μέχρι πού επιτρέπεται η δραστηριότητα...έχω ένα ζούζουλο 2 ετων που δεν κάθεται στιγμή.....

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μία επισήμανση μόνο: ανεξάρτητητα από το ότι θα κάνεις τροφοβλάστη, η εξέταση αυχενικής διαφάνειας πρέπει να γίνει (γίνεται αμέσως πρίν ξεκινήσει η τροφοβλάστη) γιατί η αυχενική διαφάνεια δεν δείχνει μόνο τις πιθανότητες χρωμοσωμικής ανωμαλίας αλλά και πιθανότητες για ανατομικές βλάβες πχ καρδιοπάθειες. Αυτό που δεν χρειάζεται να κάνεις είναι το αιματολογικό τεστ που τη συνοδεύει (ΡΑΡΡΑ).

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μία επισήμανση μόνο: ανεξάρτητητα από το ότι θα κάνεις τροφοβλάστη, η εξέταση αυχενικής διαφάνειας πρέπει να γίνει (γίνεται αμέσως πρίν ξεκινήσει η τροφοβλάστη) γιατί η αυχενική διαφάνεια δεν δείχνει μόνο τις πιθανότητες χρωμοσωμικής ανωμαλίας αλλά και πιθανότητες για ανατομικές βλάβες πχ καρδιοπάθειες. Αυτό που δεν χρειάζεται να κάνεις είναι το αιματολογικό τεστ που τη συνοδεύει (ΡΑΡΡΑ).

 

 

Ο γιατρός που θα κανει την λήψη, κάνει έναν πολύ καλό υπέρηχο πριν ούτως ή άλλως. Και φαντάζομαι πως ότι είναι να δει θα το δεί, άλλωστε και η αυχενική, ένας υπέρηχος είναι.

Και έχει πολυ καλό μηχάνημα, και την β'επιπεδου στην προηγουμενη εγκυμοσύνη εκεί την έκανα.

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
απ' οτι έχω διαβάσει, η εξέταση αυτή μπορεί να γίνει και διατραχηλικά.. χωρίς τη βελόνα δηλαδή στη κοιλίτσα..

την έκανε καμια έτσι;

η φοβία βλέπετε..

 

Η διατραχηλική μέθοδος είναι κατάλληλη μόνο για πλακούντες χαμηλής πρόσφυσης αλλά έχει εν πολλοίς εγκαταληφθεί λόγω της μεγαλύτερης πιθανότητας λοίμωξης.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!

 

Εκανα κι εγω λοιπον τη ληψη τροφοβλαστη στις 18/4/2011, η ληψη ηταν αρκετα ευκολη και ολα πηγαν καλα... Την επομενη μερα μου ειπαν οτι τα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα και περιμενουμε ενα υγιες αγορακι... Τα τελικα θα τα εχουμε εντος 20 ημερων...

 

Πριν την ληψη καναμε και αυχενικη, εχω ομως εναν προβληματισμο... Η αυχενικη ηταν πολυ συντομη και το μονο που κοιταξε ο γιατρος ηταν την αυχενικη διαφανεια που ηταν αρκετα καλη 1,5, το ρινικο οστο και ελαχιστα την καρδια... Τα υπολοιπα δεν ειδα να τα εξετασει και δεν μας ανεφερε τιποτα...

 

Εγω θα ηθελα μια λεπτομερη αυχενικη που να εξετασει ολα την ανατομια του μωρου και ιδιαιτερα την καρδια του γιατι πριν 2 χρονια το μωρακι μου με μια καλη αυχενικη βρεθηκε στην β' επιπεδου με σοβαροτατο καρδιολογικο προβλημα και τελικα εκανα διακοπη...

 

Εινα υπερβολη να επαναλαβω την εξεταση σε αλλο γιατρο που εχω υποψη μου και τον εμπιστευομαι πολυ (εκει θα εκανα και την αυχενικη αλλα δεν κανει τροφοβλαστη και αμνιο εκεινος)?? Θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ξαναπερασω παλι απο δυσκολες καταστασεις..

 

Σημερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και θα το συζητησω μαζι του, αλλα σκεφτομαι να παω να την κανω να μου φυγει το αγχος...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας και λόγω στίγματος μεσογειακής αναιμίας, πρέπει να κάνω είτε λήψη τροφοβλάστης είτε αμνιοπαρακέντηση. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επιλέξαμε την αμνιοπαρακέντηση αλλά τώρα δεν νομίζω πως μπορώ να περιμένω τόσο πολύ...! Μήπως καμιά κοπέλα από Θεσσαλονίκη μπορεί να προτείνει κάποιον γιατρό για την εξέταση? Ο προηγούμενος ήταν λίγο αδιάφορος και δεν μας ικανοποίησε...! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!

 

Εκανα κι εγω λοιπον τη ληψη τροφοβλαστη στις 18/4/2011, η ληψη ηταν αρκετα ευκολη και ολα πηγαν καλα... Την επομενη μερα μου ειπαν οτι τα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα και περιμενουμε ενα υγιες αγορακι... Τα τελικα θα τα εχουμε εντος 20 ημερων...

 

Πριν την ληψη καναμε και αυχενικη, εχω ομως εναν προβληματισμο... Η αυχενικη ηταν πολυ συντομη και το μονο που κοιταξε ο γιατρος ηταν την αυχενικη διαφανεια που ηταν αρκετα καλη 1,5, το ρινικο οστο και ελαχιστα την καρδια... Τα υπολοιπα δεν ειδα να τα εξετασει και δεν μας ανεφερε τιποτα...

 

Εγω θα ηθελα μια λεπτομερη αυχενικη που να εξετασει ολα την ανατομια του μωρου και ιδιαιτερα την καρδια του γιατι πριν 2 χρονια το μωρακι μου με μια καλη αυχενικη βρεθηκε στην β' επιπεδου με σοβαροτατο καρδιολογικο προβλημα και τελικα εκανα διακοπη...

 

Εινα υπερβολη να επαναλαβω την εξεταση σε αλλο γιατρο που εχω υποψη μου και τον εμπιστευομαι πολυ (εκει θα εκανα και την αυχενικη αλλα δεν κανει τροφοβλαστη και αμνιο εκεινος)?? Θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ξαναπερασω παλι απο δυσκολες καταστασεις..

 

Σημερα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου και θα το συζητησω μαζι του, αλλα σκεφτομαι να παω να την κανω να μου φυγει το αγχος...

 

Η εξέταση αυχενικής μπορεί να εξετάσει μόνο την αδρή (''χονδρικά'') ανατομία του εμβρύου. Τα περισσότερα (όχι όλα- ακόμα και κάποια σοβαρά προβλήματα δεν φαίνονται στο β' επιπέδου...) καρδιολογικά προβλήματα διαγιγνώσκονται μετά την 16η -17η εβδομάδα κύησης και πάντα επιβεβαιώνονται περίπου στην 22η εβδομάδα. Όλα αυτά σε εξέταση της καρδιάς από παιδοκαρδιολόγο (και ΟΧΙ γυναικολόγο). Επομένως η εξέταση αυχενικής που περιγράφεις μου ακούγεται σωστή.

 

Μια επισήμανση μόνο: τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλάστης εξετάζουν μόνο 4 χρωμοσώματα από τα 46 και μόνο τις αριθμητικές ανωμαλίες αυτών. Επομένως καλό πάντα είναι να περιμένουμε τον καρυότυπο σε 15 ημέρες. Επιπλέον όπως γνωρίζεις, η τροφοβλάστη (και η αμνιοπαρακέντηση) ΔΕΝ εξετάζουν ανατομικές ανωμαλίες).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...