Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενης Υποθυρεοειδισμος.!


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μητέρες των παιδιών με συγγενή υποθυρεοειδισμό έπασχαν από υποθυρεοειδισμό και αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχαν κάνει έλεγχο για anti tpo, anti tpg ή tsi. Αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά ή θετικά? Είμαι και εγώ έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή και κάνω κάθε 4 με 6 εβδομάδες αυτη την εξέταση. Το πρώτο παιδάκι μου δεν έιχε κάποιο τέτοιο προβληματακι, τώρα θα δούμε για αυτό!

 

 

 

Αλεκα μου γεια σου;) Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με συγγενη υποθυροειδισμο, και εχω να σου πω πως κανενας στην οικογενεια μας αλλα ουτε και του αντρα μου εχει προβλημα με τον θυροειδη του!

Δεν εκανα ποτε την εξεταση αυτη πριν γεννησω, δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και ουτε και ο γιατρος μου με προετρεψε να το κανω γαιτι δεν ειχαμε ενδειξεις..

Αυτο που εχω να σου πω ειναι να μην ανησηχεις καθολου, μπορει να τυχει στον οποινδηποτε ανεξαρτητος του ιστορικου του, γεννιεται 1 στα 3,500

παιδια..

Παντως απο καποια γνωστη μου, που επασχε απο θυροειδη, και εχει 2 κορες (μεγαλες τωρα πια, 18-23 χρονων) ο γιατρος τις ειχε συστησει να κανουν καποια εξετασει καθε καποιο διαστημα γιατι υπαρχει ο φοβος να υπαρξει καποιο προβλημα λογο κληρονομηκοτητας.. και το εκανε, νομιζω μια φορα τον χρονο τελικα η μεγαλη της κορη χρειαστικε να αρχισει αγωγη με θυροξινη τωρα στα 23 της, η αλλη δεν καν τιποτα ουτε την προδιαθεση...

 

;)

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον και μενα ο γιος μου εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο, σημερα ειναι 16 μηνων περιπου και διαγνωστικε 10 μερες αφου γεννηθηκε!Περασαμε μεγαλη στεναχωρια γιατι εμεις νοσηλευτηκαμε και 5ημερες στο νοσοκομειο!Παντως εχω να πω πως μεχρι στιγμης ολα πανε μια χαρα η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικη!Τωρα οσον αφορα τις εξετασεις αυτο ειναι μια ιστορια η οποια με προβληματιζει και εμενα η tsh μας κανει πολλα κολπα μια πανω μια κατω,καθε φορα που κατι δεν ειναι σωστο αλλαζουμε δοσολογια στο χαπι.Η ft4 kai h ft3 ειναι φυσιολογικες.Να πω πως καναμε υπερηχο για να δουμε αν υπαρχει θυροειδης οταν ηταν 15 ημερων και βεβαια καναμε παλι το καλοκαιρι επαναληπτικο οπως και οστικη ηλικια.

 

Mοbile μου, μια απο τα ιδια και εμεις...!!! Δοξα τον Θεο αν εξαιρεσεις της αναλησεις ολα φαινετε να πηγαινουν μια χαρα!!

Αυτο που με προβληματισε ειναι το οτι εμας μας ειπαν πως δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα αν υπαχει θυροειδης και πως πρεπει να κλησει τουλαχιστων τα 2 χρονια ζωης;;;;; Γιατι;;;; και τι ειναι η οστικη ηλικια;;;;; Μηπως οι ακτινογραφιες στα ποδαρακια; γιατι αυτη την καναμε...

Αγχωθηκα τωρα!!!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλεκα μου γεια σου;) Εμενα η κορη μου γεννηθηκε με συγγενη υποθυροειδισμο, και εχω να σου πω πως κανενας στην οικογενεια μας αλλα ουτε και του αντρα μου εχει προβλημα με τον θυροειδη του!

Δεν εκανα ποτε την εξεταση αυτη πριν γεννησω, δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο και ουτε και ο γιατρος μου με προετρεψε να το κανω γαιτι δεν ειχαμε ενδειξεις..

Αυτο που εχω να σου πω ειναι να μην ανησηχεις καθολου, μπορει να τυχει στον οποινδηποτε ανεξαρτητος του ιστορικου του, γεννιεται 1 στα 3,500

παιδια..

Παντως απο καποια γνωστη μου, που επασχε απο θυροειδη, και εχει 2 κορες (μεγαλες τωρα πια, 18-23 χρονων) ο γιατρος τις ειχε συστησει να κανουν καποια εξετασει καθε καποιο διαστημα γιατι υπαρχει ο φοβος να υπαρξει καποιο προβλημα λογο κληρονομηκοτητας.. και το εκανε, νομιζω μια φορα τον χρονο τελικα η μεγαλη της κορη χρειαστικε να αρχισει αγωγη με θυροξινη τωρα στα 23 της, η αλλη δεν καν τιποτα ουτε την προδιαθεση...

 

;)

Σε ευχαριστω που μου απάντησες, να χαίρεσαι το αγγελόυδι σου!!!!

Κοίτα,ξέρω ότι γενικότερα οι γυναικες έιναι πιο επιρρεπεις από τους άντρες. Επίσης καταλαβαινω ότι δεν έχει πάντα σημασία η κληρονομικότητα. Απλά ρωτάω γιατί καπου έιχα διαβάσει ότι ο συγγενης υποθυρεοειδισμός ή ο συγγενεις υπερθυρεοειδισμός εμφανίζεται αν είναι αυξημένα τα αντισώματα και στις περισσοτερες φορές διαρκει μόνο για ένα δίμηνο, μέχρι να φύγουν τα αντισώματα της μητέρας που επρεασαν τον θυρεοειδη του παιδιου.

Όπως και να έχει όμως, ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό, ρυθμίζεται εύκολα και όλα τα παιδάκια θα το ξεπεράσουν!!!!!! Να σας ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

να ευχηθω το καλυτερο για τα ζουζουνακια σας κοριτσια και ηθελα να σας ρωτησω ο γιος μου ειναι 3 χρονων εχει ασθμα απο τοτε που γεννηθηκε κανουμε θεραπεια κτλ αυτο που με παραξενευει ειναι οτι ιδρωνει υπερβολικα πολυ χωρις λογω δηλ περπαταει 5 βηματα γινεται μουσκεμα κοιμαται μουσκεμα κτλ ηθελα να ρωτησω εχει να κανει με θυροειδη αυτο?? γιατι εγω που εχω τρια οζυδια το ανακαλυψα φετος ιδρωνω επισης παρα πολυ... ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έχει συγγενή υποθυρεοειδισμό, με τιμή της TSH στο 7, και παίρνει το Τ4. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, υπάρχει κληρονομικότητα όμως από γιαγιά και θείες. Από τον πρώτο έλεγχο, έδειξε ότι ρυθμίστηκε ο θυρεοειδής. Τώρα να δούμε αύριο, που θα πάρουμε τα αποτελέσματα από τη σημερινή αιμοληψία. Εμας μας είπαν ότι μόλις γίνει ενός έτους θα κάνει πλήρη έλεγχο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλλες:P

 

Θεσσαλονικια μου, δεν εχω ιδεα πραγματικα! Η αληθει ειναι οτι και η κορη μου ιδρωνει παρα πολυ, αλλα υπεθεσα οτι ειναι κληρονομικο:) γιατι και εγω αλλα και ο μπαμπας μου ιδρωνουμε πολυ αν και δεν εχουμε θυροειδη, μαλλον ειναι γιατι καταναλωνουμε μεγαλες ποσοτητεσ νερου:D

 

Αλεκα μου σε ευχαριστω, και εσυ να χερεσαι τον γιοκα σου και μετο καλο ν δεχτεις και το δευτερο μωρακι σου..!!

 

Ταρρα μου και εσας σας ειπαν οτι μπορει να το ελεξουν απο τοσο γρηγορα;;;

Εχω αρχισει να ανησηχω πραγματικα τωρα!!!!

Απο που εισαι αν επιτρεπεται;

 

 

Φιλια στα ζουζουνομωρα σας!!!!!:D

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aθήνα μένουμε. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση, γιατί είχα διαβάσει ότι στα 2 χρόνια γίνεται πλήρης έλεγχος και καταλαβαίνουν αν είναι παροδικό ή όχι, στο νοσοκομείο παίδων όμως μας είπαν στο ένα έτος. Ως το μεσημέρι θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι στη δόση της και θα ξαναρωτήσω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mοbile μου, μια απο τα ιδια και εμεις...!!! Δοξα τον Θεο αν εξαιρεσεις της αναλησεις ολα φαινετε να πηγαινουν μια χαρα!!

Αυτο που με προβληματισε ειναι το οτι εμας μας ειπαν πως δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα αν υπαχει θυροειδης και πως πρεπει να κλησει τουλαχιστων τα 2 χρονια ζωης;;;;; Γιατι;;;; και τι ειναι η οστικη ηλικια;;;;; Μηπως οι ακτινογραφιες στα ποδαρακια; γιατι αυτη την καναμε...

Αγχωθηκα τωρα!!!

Οστικη ηλικια μαλλον θα ειναι αυτη που κανατε στα ποδαρακια τις μικρης!Μην αγχωνεσε για τον υπερυχο εμεις και που τον καναμε δεν αλλαξε κατι,και που υπαρχει θυροειδης δε σημαινει οτι το προβλημα θα ειναι παρωδικο.Παντως εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι το τερατακι μου θα το παιρνει δια βιου τωρα μακαρι να γινει το αντιθετο αλλα το θεωρω πολυ απιθανο!:-(

Link to comment
Share on other sites

Οκ Ταρρα μου σε ευχαριστω:D

Βγηκαν τα αποτελεσματα η ακομα;

 

Δυστυχώς δεν είναι καλά τα αποτελέσματα. Η TSH ανέβηκε στο 8,2, περισσότερο δηλαδή από πριν τη θεραπεία που ήταν στο 7,2. Τον προηγούμενο μήνα είχε πέσει στο 4,5. Ετσι λοιπόν, από 4 φορές εβδομαδιαίως που παίρνει το Τ4, θα το παίρνει 6, σε αναμονή για το τι θα δείξει τον επόμενο μήνα...

Ξαναρώτησα και μου ειπαν ότι στο χρόνο πάνω θα φανεί αν είναι παροδικό ή οχι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οστικη ηλικια μαλλον θα ειναι αυτη που κανατε στα ποδαρακια τις μικρης!Μην αγχωνεσε για τον υπερυχο εμεις και που τον καναμε δεν αλλαξε κατι,και που υπαρχει θυροειδης δε σημαινει οτι το προβλημα θα ειναι παρωδικο.Παντως εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι το τερατακι μου θα το παιρνει δια βιου τωρα μακαρι να γινει το αντιθετο αλλα το θεωρω πολυ απιθανο!:-(

 

Ξερεις και εγω το εχω παρει αποφαση οτι το χαπακι θα το παιρνει για μια ζωη, και μη χειροτερα να λεμε, ενα χαπακι δεν ειναι προβλημα!

Απλα και εγω και εσυ αλλα ολες οι μανουλλες του κοσμου φανταζομαι οτι θα ζουνε παντα με την ελπιδα οτι κατι θα αλλαξει...:?

Ας ελπιζουμε λοιπον για τα:P καλυτερα...

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι καλά τα αποτελέσματα. Η TSH ανέβηκε στο 8,2, περισσότερο δηλαδή από πριν τη θεραπεία που ήταν στο 7,2. Τον προηγούμενο μήνα είχε πέσει στο 4,5. Ετσι λοιπόν, από 4 φορές εβδομαδιαίως που παίρνει το Τ4, θα το παίρνει 6, σε αναμονή για το τι θα δείξει τον επόμενο μήνα...

Ξαναρώτησα και μου ειπαν ότι στο χρόνο πάνω θα φανεί αν είναι παροδικό ή οχι...

 

Ισως να ειναι επειδη ειμαι Κυπρο και δεν εχουν τοσο εξιδικευμενα μηχανηματα...τι να πω:roll:

 

Δεν πειραζει ψυχουλα μου, και εμενα τα ιδια γινονται καθε μηνα, και εμεις το παιρνουμε καθε μερα!

Φτανει να κανει την δουλεια του και να ειναι καλα τα ζουζουνια μας, αυτο εχει σημασια!!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμας παντα η μικρη ειχε οριακες τιμες, οι αλλαγες που καναμε στο χαπι ανα μεγαλα διαστηματα ηταν πολυ μικρες. Νομιζω στους 6 μηνες καναμε υπερηχο για να δουμε τον θυροειδη. Την αλλη βδομαδα θα κανει για πρωτη φορα σπινθηρογραφημα.

Οταν ηταν 1,8 χρονων ειχαμε κοψει δοκιμαστηκα το χαπι για ενα μηνα επειδη τα πηγαινε καλα αλλα η TSH ανεβηκε αμεσως πολυ.Πριν ενα μηνα την ειδε για πρωτη φορα ο παιδοψυχολογος και μας ειπε οτι ειναι μια χαρα.

Οποιο παιδακι παρακολουθειται στο ΙΥΠ θα ξερετε οτι το προγραμμα των εξετασεων ειναι συγκεκριμενο. Οποιο δεν παρακολουθειται εκει, μπορειτε να απευθυνθειτε για να παρετε συμβουλες. Ειναι η πιο εμπειρη ομαδα της Ελλαδας και η διευθυντρια τους ειναι πολυ καλη.

Εγω δεν αγχωνομαι πια γιατι βλεπω οτι εχω ενα γερο και πανεξυπνο παιδι.

Ουτε εγω ουτε ο αντρας μου ειχαμε ποτε προβλημα με το θυροειδη. Καποια πραγματα απλα συμβαινουν.

Οτι πληροφορια θελετε πειτε μου.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας παντα η μικρη ειχε οριακες τιμες, οι αλλαγες που καναμε στο χαπι ανα μεγαλα διαστηματα ηταν πολυ μικρες. Νομιζω στους 6 μηνες καναμε υπερηχο για να δουμε τον θυροειδη. Την αλλη βδομαδα θα κανει για πρωτη φορα σπινθηρογραφημα.

Οταν ηταν 1,8 χρονων ειχαμε κοψει δοκιμαστηκα το χαπι για ενα μηνα επειδη τα πηγαινε καλα αλλα η TSH ανεβηκε αμεσως πολυ.Πριν ενα μηνα την ειδε για πρωτη φορα ο παιδοψυχολογος και μας ειπε οτι ειναι μια χαρα.

Οποιο παιδακι παρακολουθειται στο ΙΥΠ θα ξερετε οτι το προγραμμα των εξετασεων ειναι συγκεκριμενο. Οποιο δεν παρακολουθειται εκει, μπορειτε να απευθυνθειτε για να παρετε συμβουλες. Ειναι η πιο εμπειρη ομαδα της Ελλαδας και η διευθυντρια τους ειναι πολυ καλη.

Εγω δεν αγχωνομαι πια γιατι βλεπω οτι εχω ενα γερο και πανεξυπνο παιδι.

Ουτε εγω ουτε ο αντρας μου ειχαμε ποτε προβλημα με το θυροειδη. Καποια πραγματα απλα συμβαινουν.

Οτι πληροφορια θελετε πειτε μου.

 

Οταν ήταν ενός έτους το παιδάκι σου κάνατε πλήρη έλεγχο, ή θα γίνει τώρα στα 2 χρόνια?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας !

Επειδη εχω μπερδευτει λίγο,τι εννοείτε όταν λέτε πλήρη έλεγχο;H Μελίνα ,που είναι σε πρόγραμμα στο Παίδων,έχει κάνει υπέρηχο (όταν ήταν 15 μηνών) και εκτός απο τις εξετάσεις αίματος κάθε εξάμηνο πηγαίνουμε στους ενδοκρινολόγους στο Παίδων.Τώρα είμαστε στη φάση που της αυξομειώνουν τη δόση για να δουν πως αντιδρά ο οργανισμός.

Ποιες εξετάσεις έχετε κάνει εσείς ;Και σε ποιά ηλικία ;

Ευχαριστώ

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδακια που παρακολουθουνται στο ΙΥΠ τον πρωτο χρονο κανουν καθε μηνα αιμοληψια. Τον 2ο καθε 2μηνο και μετα καθε 3μηνο. Οποτε γινεται αλλαγη δοσης φαρμακου η αιμοληψια ακολουθει παλι 1 μηνα μετα για δουν αν σταθεροποιουνται οι τιμες.

Υπερηχο εμεις καναμε στους 6 μηνες καποιοι αλλοι ισως λιγο αργοτερα.

Το σπινθηρογραφημα γινεται 3-4 χρονων. Κανονιζουν πολλα παιδια μαζι.

Εσας δεν σας παρακολουθουν στο ΙΥΠ? ΔΕν ειστε Ελλαδα?

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στο ΙΥΠ πηγαίνουμε, αλλά ήθελα να έχω μια εικόνα του τι θα ακολουθήσει. Εχουμε δει τους γιατρούς μία φορά για κλινική εξέταση, και τον Δεκέμβρη θα είναι η δεύτερη. Ευτυχως έχει πολύ καλή νοσηλεύτρια στην αιμοληψία και δεν ταλαιπωρεί τα παιδάκια. Τον Αύγουστο που έλειπε και ηταν μια άλλη, ηταν εντελώς άσχετη και έγινε μεγάλο θέμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
να ευχηθω το καλυτερο για τα ζουζουνακια σας κοριτσια και ηθελα να σας ρωτησω ο γιος μου ειναι 3 χρονων εχει ασθμα απο τοτε που γεννηθηκε κανουμε θεραπεια κτλ αυτο που με παραξενευει ειναι οτι ιδρωνει υπερβολικα πολυ χωρις λογω δηλ περπαταει 5 βηματα γινεται μουσκεμα κοιμαται μουσκεμα κτλ ηθελα να ρωτησω εχει να κανει με θυροειδη αυτο?? γιατι εγω που εχω τρια οζυδια το ανακαλυψα φετος ιδρωνω επισης παρα πολυ... ευχαριστω πολυ

έχουμε ακριβώς το ίδιο, τρελό ιδρώτα, βρογχικό άσθμα (είμαστε κάτω των 2 ετών, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι θα μείνει), βήχα μετά από 10΄΄ τρεξίματος, και χλωμός,,, και χτες κάναμε εξετάσεις αίματος, και τα τριγλυκερίδια ήταν στα ύψη, περιμένω να δω τι θα μου πει ο άντρας μου που πήρε τις εξετάσεις αν τις δείξει σήμερα το πρωί στην παιδίατρό μας (που είναι και παιδοενδοκρινολόγος)

φυσικά (όπως πάντα) ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιτελους, η TSH επεσε στα φυσιολογικα επιπεδα (τελευταια τιμη 2,88)! Η κορη μου ειναι 6,5 μηνων τωρα, και παιρνει Τ4 των 25mg 6 φορες την εβδομαδα. Ετσι θα παραμεινει η δοση προς το παρον αφου ανταποκριθηκε στη θεραπεια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, η TSH επεσε στα φυσιολογικα επιπεδα (τελευταια τιμη 2,88)! Η κορη μου ειναι 6,5 μηνων τωρα, και παιρνει Τ4 των 25mg 6 φορες την εβδομαδα. Ετσι θα παραμεινει η δοση προς το παρον αφου ανταποκριθηκε στη θεραπεια.

 

 

Μπράβοοοοοοοοοο!!!!

Καταπληκτικά τα νέα σου, Tara!!

Εμείς προς το παρόν - είχαμε "μιλήσει" κάποια στιγμή με πμ, δεν ξέρω αν θυμάσαι - την έχουμε γλιτώσει τη θεραπεία. Ξεκίνησε η tsh στο 7,24, μετά 6,45 τον Οκτώβριο, 5,02 αρχές Νοέμβρη και τέλη Νοέμβρη 4,59. (σε ηλικία 3,5 μηνών)

Το Γενάρη θα κάνουμε υπερηχογράφημε θυρεοειδούς και φυσικά επανάληψη της εξέτασης.

Δείχνει να πηγαίνει πολύ καλά, αλλά από ότι διαβάζω και από εσάς εδώ στο φόρουμ, υπ'αρχει περίπτωση να ανέβει...

άντε να δούμε!

Πάντως έχεις δίκιο για την κοπέλα στην αιμοληψία, είναι φοβερή! Ούτε τα ταλαιπωρέι και έιναι και πολύ γλυκιά μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμείς πάμε 9/02/10 για αιμοληψία έπειτα από την διάγνωση που έγινε στις 21/01/10....βοηθήστε με λίγο και πείτε μου τις διαδικασίες...πάμε στο Παίδων,μας παίρνουν αίμα ξανά και μετά ξαναπερνάω από τις ενδοκρινολόγους για να μου πουν πώς θα συνεχίσω???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...