Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενης Υποθυρεοειδισμος.!


Recommended Posts

έχω ένα κοριτσάκι 2 μήνων και διαγνώστηκε με αυξημένο tsh. το t4 της μπεμπούλας μου είνα σε φυσιολογικά επίπεδα και μου είπαν από το παπαγεωργίου στη θεσσαλονίκη ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό και ότι δεν χρειάζεται θεραπεία. βέβαια πρίν πάμε στο νοσοκομείο είχαμε ακούσει τα διάφορα τρελά από κάποιον ενδοκρινολόγο και είχαμε τρελάθεί. Κανένας με παρόμοια εμπειρία και καμιά συμβουλή για παιδοενδοκρινολόγο?

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω μπεμπί, έχω όμως θυροειδή. Πιθανότατα δεν είναι κάτι, είναι πολύ μικρό το νινί σου. Θα έπαιρνα όμως και τρίτη γνώμη από τον καλύτερο ενδοκρινολόγο που θα μπορούσα να βρω.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

για παιδοενδικρινολογο δεν ξερω αλλα για ενδοκρινολογο πολυ καλος ειναι ο Γουλης που ειναι και στο παπαγεργιου και ειναι ειδικος σε θεματα αναπαραγωγης σε σχεση με θυροειδη. εμενα με παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη και ηταν ο καλυτερος και με διαφορα απο οσους ειχα επισκεφτει .Ειναι ανθρωπος και σου δινει να καταλαβεις τι εχεις και τι μπορεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω 2 κορες με αυξημενη TSH καθε διμηνο τις παρακολουθουν στο παιδων γιατι τους δινω χαπι.Στην αρχη μου ειπαν οτι ειναι τοσο οριακα που μπορει να μη πιουν χαπι αλλα επειδη ειναι στην αναπτυξη καλο θα τους κανει αρκει να κανουμε τις εξετασεις οποτε χρειαζεται

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Τον κ.Γουλη εχω και εγω και να καταλαβεις ζω στο βολο και πηγαινω καθε 6 μηνες στο ιατρειο που ειναι στο κεντρο της πολης ειναι εκπληκτικος.Οσο αφορα τη μικρη σου και μενα η κορη μου 2 μηνων ειχε ανεβασμενη την τ4 αλλα μου ειπε οτι δε σημαινει κατι παρολο την κληρονομικοτητα απο εμενα.Θα κανουμε επανελεγχο οταν γινει 5 χρονων .Μην ανχωνεσαι δεν πιστευω να ειναι κατι :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον κ.Γουλη εχω και εγω και να καταλαβεις ζω στο βολο και πηγαινω καθε 6 μηνες στο ιατρειο που ειναι στο κεντρο της πολης ειναι εκπληκτικος.Οσο αφορα τη μικρη σου και μενα η κορη μου 2 μηνων ειχε ανεβασμενη την τ4 αλλα μου ειπε οτι δε σημαινει κατι παρολο την κληρονομικοτητα απο εμενα.Θα κανουμε επανελεγχο οταν γινει 5 χρονων .Μην ανχωνεσαι δεν πιστευω να ειναι κατι :lol:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΝ ΣΕ ΠΑΙΔΟΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΧΤΕΙ!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

mariaser γεια!!

τι συμπτωματα ειχατε και πηγατε τη μικρη για εξετασεις???

δεν είχε συμπτώματα φάνηκε από τις αιματολογικες που κάνουν στα μωρά όταν γεννιούνται. Είναι η εξέταση που κάνουν και για το ένζυμο g6pd.αν υπάρχει πρόβλημα σε ενημερώνουν αλλιώς όχι.

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

κάποιας φίλης μου το κοριτσάκι είχε στην ηλικία των 2 χρόνων πρόβλημα με τον θηροειδή...της κάνανε θεραπεία με χάπια για μερικούς μήνες και το πρόβλημα εξαφανίστηκε :D

Στην θέση σου θα έπαιρνα κι άλλη γνώμη γιατρού...δεν θα το άφηνα έτσι...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πήγαμε σε έναν ενδοκρινολόγο και σε τέσσερις παιδοενδοκρινολόγους! Οι γνώμες και των τεσσάρων παιδοενδοκρινολόγων συμπίπτουν (ότι δηλάδή δεν χρειαζόμαστε ακόμη τουλάχιστον θεραπεία καιότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας). Ο μόνος που είπε το αντίθετο ήταν ο ενδοκρινολόγος ενηλίκων ο οποίος μας είπε διάφορα φρικτά πράγματα και μας είχε προτείνει μία θεραπεία την οποία καλά και δεν ξεκινήσαμε γιατί όπως μας είπαν μετά στο παπαγεωργίου ήταν λάθος και το είδος του χαπιού και η δοσολογία. Απλά ανησυχώ μήπως κάνουμε κάτι λάθος και κάνουμε κακό στο μωρό μου. Αν κάποιος σου πει κάτι άσχημο σου καρφώνεται στο μυαλό και δεν ησυχάζεις, σωστά ή είμαι λίγο υστερική?

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MARIASER ΓΕΙΑ ΣΟΥ! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 2.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ TSH. ΠΙΝΕΙ Τ4 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το νινί. Και μεις 2,5 μηνών είμαστε μάλλον γεννηθήκαμε μαζί! Εννοείται πως το παρακολουθούμε και κάνουμε εξετάσεις αίματος κάθε 20 μέρες απλά μας είπαν να μην πάρουμε τ4, τουλάχιστον όχιι ακόμα. Το θέμα είναι πως άλλοι γιατροί προτείνουν θεραπεία και άλλοι όχι ότν το tsh είναι οριακό. Εμείς έχουμε 6,9. Και αναρωτιέμαι ποιοί έχουν περισσότερο δίκιο?!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ!!!! 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΙΔΩΝ ΝΑ ΣΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ? ΕΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ) ΨΑΧΤΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννηθήκαμε 25 Σεπτέμβρη! Είστε μια μέρα μεγαλύτερες! Ευχαριστω για τη συμβουλή. Μάλλον θα το κάνουμε αλλά λίγο αργότερα νομίζω ότι θα είναι μεγάλο το ταξίδι για το μωρό τώρα. Δεν ξέρω και πως τα πάνε τα μωρά με τα ταξίδια!!!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ. ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καταρχας γεια σας:D

Ειμαι νεα στην παρεα σας, αν και σας διαβαζω κατα καιρους, τωρα το αποφασισα;)

Λοιπον ειμαι 27 χρονων και εχω μια υπεροχη κορη που στις 17 του Νοεμβρη θα κλεισει τους 9 μηνες ζωης ( πρωτα ο Θεος ). Απο την δεκατη περιπου μερα της γεννησης της οι γιατροι απο την συνηθισμενη αναληση μας διεγνωσαν συγγενη υποθυροειδισμο, ξεκινησαμε την αγωγη της θηροξινης σχεδον αμεσος (ευτηχως) και απο τοτε πινουε καθημερινα ενα χαπακι την ημερα, τωρα πως το πινουμε ειναι μι αλλη πονεμενη ιστορια:cry:Σχεδον καθε μηνα κανουμε την αναληση του ΤSH και Τ4, ακομα δεν βγηκε μια φορα σωστη η δοση μας.. Ειμαι Κυπρο και μενω Λεμεσο, ο "μοναδικος " παιδοενδοκρινολος σε ολη την Κυπρο ειναι ενα και ειναι στο μακαρειο νοσοκομειο στην Λευκωσια! Και μας παρακολουθει αυτος μιας και δεν υπαρχει αλλος ουτε για δευτερη γνωμη:eek:

Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει καποιος παρομια εμπειρια, τα θεματα που απασχολουν και μας ανησηχουν σας γονεις γαι να τα μοιραστουμε...

 

:)

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sousou, γεια σου!

Ο δεύτερός μου γιος, 2μιση μηνών,έχει συγγενή υποθυρεοειδισμό. Το ανακαλύψαμε όταν ήταν ενός μήνα. Αρχικά η τιμή της Tsh ήταν 7,24 και μετά 6,45 οπότε προς το παρόν την έχουμε γλιτώσει τη φαρμακευτική αγωγή. Θα επαναλάβουμε την εξέταση αρχές Νοέμβρη και βλέπουμε. Στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού θέτουν το όριο της Tsh στο 5, οπότε έιμαστε εκτός ορίων. Με φρικάρει η ιδέα ότι το μωράκι μου από τόσο μικρό θα παίρνει φάρμακα κ ελπίζω να μη τραβήξει πόλύ αυτή η ιστορία...Υπομονή σε όλους μας και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΜαριαΕβα μου καλημερα...:D

 

Εμας της μπεμπασ μου ηταν πολυ, πολυ ψηλα και τα δυο οποτε δεν την γλυτωσαμε...

Τωρα μολις μηλουσα με το χημειο για να μαθω τα αποτελεσματα των αναλησεων που καναμε για αυτο τον μηνα και παλι τοΤSh της ειναι πολυ χαμηλο....:-(

Εμας μα οριζουν τις τιμες.. Το FT4 το πολυ 30 και το TSH πανω απο 0,4.

Τα δικα μας σημερα ηταν το FT4 22,25 (αρκετα καλο) και το TSH 0,1:-(

Θα παρω τωρα τον παιδοενδοκρινολογο να τον ενημερωσω και να μου πει την "νεα" μας δοση!!!

Ευχομαι ολοψυχα να μην χρειαστει να αρχισει αγωγη ο μπεμπουλης σου και ολα να πανε καλα..!!!

 

Φιλια xxxx

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 3,5 και απο 40 ημερων εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο και παρακολουθειται στο ΙΥΠ στο Παιδων.Και μας η TSH ειναι οριακη τοσα χρονια αλλα η μικρη μου πινει χαπι για σιγουρια. Αν ο θυροειδης δε δουλευει καλα τοτε το παιδι κινδυνευει με σωματικη και διανοητικη καθυστερηση. Γι αυτο να μην το αμελειτε και μην αγχωνεστε να πιει χαπι το παιδι. Δεν ειναι φαρμακο ειναι συμπληρωμα ορμονης που του λειπει.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Zουκι μου καλημερα, εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ακουω οτι εχει το ιδιο "προβλημα" με το μικρο του;)

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ειχα πανικοβλιθει παρα πολυ!!! το πηρα κατακαρδα, νομιζα οτι ηταν πολυ σοβαρο και οτι ανεξαιρετος της αγωγης η μπουμπου μου θα ειχε οποσδηποτε προβλημα...

Ευτηχως γρηγορα με διαβαιβαιωσαν οι γιατροι οτι αν το μωρο λαμβαινει καθημερινα το χαπακι του, στην σωστη δοσολογια αναλογα με τα αποτελεσματα των αναλησεων θα εχει μια φυσιολογικη ζωη!

Δεν ξερουμε ακομα αν υπαρχει θυροειδης και απλως υπολειτουργει η αν γεννηθηκε χωρης θυροειδη, οπως θα γνωριζεις πρεπει να περασει τα 2 χρονια ζωης για να μπορει να κανει σπινθιρογραφημα για να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται, ετσι προς το παρον περνουμε το χαπι μας και οτι θελει ο Θεος!!!

 

Κανατε καιρο για να βρεθει μια σταθερη δοσολογια;

Εμας καθε φορα οι αναλησεις μας ειναι καπως.. μια πολυ ψηλες, μια πολυ χαμηλες και παει λεγοντας και αυτο δεν σου κρυβω οτι με ανχονει λιγακι...

 

:|

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχικες εξετασεις (οταν γεννηθηκε) δεν μας ειπαν κατι

Καναμε πριν μια εβδομαδα και:

FT3 = 7.3 (ΦΤ 2,4-9,:cool:

FT4 = 26.7 (φτ 14,2-22,6):roll:

TSH = 2.0 (φτ 0,35-6,00):roll:

Τ3 = 1,8 (φτ 0,8-2,3)

Τ4 = 16,8 (ΦΤ 6,5-14,5)

 

o παιδιατρος ειπε επανελεγχο σε 6 μηνες:confused:

Ο προηγουμενος παιδιατρος ελεγε πριν τα 7 χρονια μην το κοιταξετε καν (εγω παντα ειχα αγχος λογω του οτι εχω υποθυρεοειδισμο)

 

Καμια ιδεα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia se poson kairo sas esteilan to gramma apo to ag sofias?itan aplo to gramma i sistimeno sto onoma sas i sto onoma tou suzigou?

 

Αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν στελνουν τιποτα (αν εννοειτε τα αποτελεσματα των εξετασεων που γινονται στην γεννα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μητέρες των παιδιών με συγγενή υποθυρεοειδισμό έπασχαν από υποθυρεοειδισμό και αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχαν κάνει έλεγχο για anti tpo, anti tpg ή tsi. Αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά ή θετικά? Είμαι και εγώ έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή και κάνω κάθε 4 με 6 εβδομάδες αυτη την εξέταση. Το πρώτο παιδάκι μου δεν έιχε κάποιο τέτοιο προβληματακι, τώρα θα δούμε για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και μενα ο γιος μου εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο, σημερα ειναι 16 μηνων περιπου και διαγνωστικε 10 μερες αφου γεννηθηκε!Περασαμε μεγαλη στεναχωρια γιατι εμεις νοσηλευτηκαμε και 5ημερες στο νοσοκομειο!Παντως εχω να πω πως μεχρι στιγμης ολα πανε μια χαρα η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικη!Τωρα οσον αφορα τις εξετασεις αυτο ειναι μια ιστορια η οποια με προβληματιζει και εμενα η tsh μας κανει πολλα κολπα μια πανω μια κατω,καθε φορα που κατι δεν ειναι σωστο αλλαζουμε δοσολογια στο χαπι.Η ft4 kai h ft3 ειναι φυσιολογικες.Να πω πως καναμε υπερηχο για να δουμε αν υπαρχει θυροειδης οταν ηταν 15 ημερων και βεβαια καναμε παλι το καλοκαιρι επαναληπτικο οπως και οστικη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...