Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοινοχρηστα σε πολυκατοικια χωρις κανονισμο


Recommended Posts

Στην πολυκατοικια που μενω δεν υπαρχει κανονισμος. Ειναι παλια η οικοδομη. Υπαρχουν συνολικα μονο πεντε διαμερισματα και τα κοινοχρηστα για δεη, νερο και καθαριστρια τα μαζευω εγω. Υπαρχει ενα διαμερισμα διπλα μου που πεθανε η ιδιοκτητρια και εμεινε για δυο χρονια αδειο, αλλα το κληρονομησε η κορη της. Στο διαστημα που ηταν αδειο, δεν ηξερα αν πρεπει να ζηταω κοινοχρηστα απο την κορη της. Και ετσι τα μοιραζομασταν οι υπολοιποι τεσσερις. Το διαμερισμα νοικιαστηκε για ενα χρονο και ετσι επαιρνα κοινοχρηστα απο την κοπελα που το νοικιαζε. Τωρα ξενοικιαστηκε και δεν ξερω τι να κανω!

Απο τι στιγμη που δεν υπαρχει κανονισμος, η ιδιοκτητρια πρεπει να δινει χρηματα για το νερο το ρευμα και τον καθαρισμο ή επειδη δεν μενει κανεις δεν ειναι υποχρεωμενη?:confused:

Σας παρακαλω αν ξερει κανεις ας μου πει γιατι δεν ξερω πιο ειναι το σωστο και το νομιμο. Μηπως και τα δυο χρονια που δεν πληρωνε ηταν αδικο για μας τους υπολοιπους η οχι? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαφέστατα και είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να δίνει τα κοινόχρηστα όταν το διαμέρισμα του είναι ξενοίκιαστο.

Δεν χρειάζεται να στο πει κανένας κανονισμός αυτό, ο νόμος το λέει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως αφου δεν υπαρχει κανονισμος δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις ακρη.....Αν ειναι αδειο και δεν κατοικειται, οχι απλα ειναι ενα μηνα χωρις ενοικιαστη, τοτε νομιζω οτι δεν πληρωνει τιποτα....Αν υπηρχε κανονισμος θα τα προεβλεπε ολα αυτα......Απο εκει και μετα ειναι στην διαθεση του καθενος.....Αλλα απο την στιγμη που ηταν 2 χρονια ακατοικητο λογω θανατου, νομιζω οτι ορθως εσεις τα μοιραζοσασταν......Κανε και μια ρωτηση σε μια εταιρεια κοινοχρηστων...Κατι θα ξερουν αυτοι......

Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμα που μενω εγω ηταν της γιαγιας μου. Και οταν πεθανε και μεχρι να κατοικησω εγω για αρκετους μηνες η διπλανη κυρια που τοτε ζουσε, ζητουσε κοινοχρηστα απο εμας παρολο που το σπιτι ηταν αδειο.

Εγω ομως ποτε δεν ζητησα κοινοχρηστα απο την κορη της. Σκεφτομουν οτι απο την στιγμη που δε μενει κανεις δεν ειναι σωστο να πληρωνει ρευμα για λαμπες που καιμε εμεις. Αλλα για την καθαριοτητα δεν πρεπει? Ουσιαστικα με την καθαριοτητα συντηρητε η οικοδομη. Αν δεν καθαριζετε θα ρημαξει. Δε ξερω τι ειναι το σωστο.

Σκεφτομαι οτι αν ζητησω λεφτα δε θα βγαλω ακρη. Το θεμα ειναι τι λεει ο νομος απο την στιγμη που δεν υπαρχει κανονισμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μένουμε σε νέα πολυκατοικία κ 3 απο τα διαμερίσματα που είναι απούλητα, τα κοινόχρηστα πληρώνονται απο τον ιδιοκτήτη- κατασκευαστή. Δεν έχει σημασία που δεν κατοικείται το σπίτι. Αν θέλει ας τα νοικιάσει.... Γιατί να επιβαρυνόναστε εμείς;;; Αυτο που σου λέω τογραφει κ το καταστατικό της πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαμέρισμα είναι επιπλωμένο και ο ιδιοκτήτης απλά δεν το κατοικεί ή λείπει, ειναι υποχρεωμένος να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα. Αν είναι άδειο ή ξενοίκιαστο, από τρίμηνο και πάνω ο ιδιοκτήτης πληρώνει μόνο το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καταστατικο στην πολυκατοικια αυτο ειναι το προβλημα. Αν υπηρχε θα ηξερα τι να κανω και θα την εβαζα να πληρωσει αφου θα το εγραφε στον κανονισμο. Αλλα αφου δεν υπαρχει, μπορει να μου πει δεν πληρωνω? Αν ρωτησω μηχανικο θα ξερει?

Αν την βρω να την πιασω, το πολυ πολυ να μου πει οτι ουτε τον διακοπτη του κοινοχρηστης λαμπας παταει, ουτε την οικοδομη λερωνει για να πρεπει να πληρωσει.

Υπολογισα οτι για τα δυο χρονια που επιβαρυνομασταν εμεις τα κοινοχρηστα, χασαμε συνολικα 160 ευρω ολη οι ενοικοι μαζι. Και δεν ξερω αν ηταν σωστο η οχι :(

Ισως και γω στη θεση της να σκεφτομουν οτι αφου δε μενω εκει γιατι να πληρωσω.

Το διαμερισμα εχει μεσα ελαχιστα επιπλα. Αυτη μενει αλλου και το χει μονο για ενοικιαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καταστατικο στην πολυκατοικια αυτο ειναι το προβλημα. Αν υπηρχε θα ηξερα τι να κανω και θα την εβαζα να πληρωσει αφου θα το εγραφε στον κανονισμο. Αλλα αφου δεν υπαρχει, μπορει να μου πει δεν πληρωνω? Αν ρωτησω μηχανικο θα ξερει?

Αν την βρω να την πιασω, το πολυ πολυ να μου πει οτι ουτε τον διακοπτη του κοινοχρηστης λαμπας παταει, ουτε την οικοδομη λερωνει για να πρεπει να πληρωσει.

Υπολογισα οτι για τα δυο χρονια που επιβαρυνομασταν εμεις τα κοινοχρηστα, χασαμε συνολικα 160 ευρω ολη οι ενοικοι μαζι. Και δεν ξερω αν ηταν σωστο η οχι :(

Ισως και γω στη θεση της να σκεφτομουν οτι αφου δε μενω εκει γιατι να πληρωσω.

Το διαμερισμα εχει μεσα ελαχιστα επιπλα. Αυτη μενει αλλου και το χει μονο για ενοικιαση.

 

Δια νόμου ειναι υποχρεωμένη να πληρώνει κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λες αυτο επειδη εχει μεσα καποια επιπλα?

Η γενικα θα πρεπει να πληρωνει και αδειο να ηταν το διαμερισμα?

 

Σου απάντησα πιο πάνω σχετικά.

 

Αν το διαμέρισμα είναι επιπλωμένο και ο ιδιοκτήτης απλά δεν το κατοικεί ή λείπει, ειναι υποχρεωμένος να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα. Αν είναι άδειο ή ξενοίκιαστο, από τρίμηνο και πάνω ο ιδιοκτήτης πληρώνει μόνο το 30%.
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που δεν εδωσε δυο χρονια μπορω αραγε να τα διεκδικησω?

 

Αν δεν θέλει να στα δώσει, περισσότερα θα πληρώσετε σε δικηγόρους και δικαστήρια κλπ, οπότε δεν σας συμφέρει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει να στα δώσει, περισσότερα θα πληρώσετε σε δικηγόρους και δικαστήρια κλπ, οπότε δεν σας συμφέρει.

 

αυτό...

από κει και πέρα εγώ νομίζω ότι αυτό το 30% που προαναφέρθηκε αφορά μόνο σε κεντρική θέρμανση και όχι σε δεη, νερό, καθαρίστρια...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό...

από κει και πέρα εγώ νομίζω ότι αυτό το 30% που προαναφέρθηκε αφορά μόνο σε κεντρική θέρμανση και όχι σε δεη, νερό, καθαρίστρια...

 

Εγώ έχω ατομική θέρμανση στο σπίτι μου, αλλά 2 ολόκληρα χρόνια που έλειπα και το είχα κλειστό, πλήρωνα 30% κοινόχρηστα. Από γραφείο μας τα βγάζανε τα κοινόχρηστα, οπότε δε νομίζω αυτοί να μην ξέρουν τι παίζει. Αν όχι, τότε με πιάσανε κώτσο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ατομική θέρμανση στο σπίτι μου, αλλά 2 ολόκληρα χρόνια που έλειπα και το είχα κλειστό, πλήρωνα 30% κοινόχρηστα. Από γραφείο μας τα βγάζανε τα κοινόχρηστα, οπότε δε νομίζω αυτοί να μην ξέρουν τι παίζει. Αν όχι, τότε με πιάσανε κώτσο. :rolleyes:

 

Αυτό είπα παιδί μου:D

ότι μόνο στη θέρμανση είναι κάποιος να πληρώνει το 30%, για τα υπόλοιπα που αναφέρει η θεματοθέτρια έχω έναν ενδοιασμό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το τι ισχυει σε καθε πολυκατοικια εχει απολυτη σχεση με το τι γραφει ο κανονισμος......Δεν ισχυει παντου το ιδιο.....Αν ο κανονισμος λεει κατι, τοτε ΝΑΙ ειναι νομικα δεκτο.....Αν ομως δεν λεει τιποτα για ενα συγκεκριμενο θεμα, δεν ισχυει κιολας.....Και δεν στεκει νομικα φυσικα.....Οπτε στην περιπτωση της κοπελας δεν μπορει να πει ισχυει αυτο ή το αλλο απο την στιγμη που δεν υπαρχει κανονισμος.......Οτι αλλο λεγεται ειναι για καταναλωση και συζητηση κατα την γνωμη μου διοτι δεν στεκει νομικα......

 

Οποτε η κοπελα πρεπει απλα να συζητησει με τους υπολοιπους συγκατοικους της (ιδιοκτητες ΜΟΝΟ φυσικα) και να αποφασισουν:

1) Να γραψουν τον κανονισμο της πολυκατοικιας, τι ακριβως προβλεπει και να τον καταθεσουν σε συμβολαιογραφο.

2) Να συζητησουν με την ιδιοκτητη του συγκεκριμενου διαμερισματος οτι μεχρι να βγει ο κανονισμος θα πληρωνει κανονικα τα κοινοχρηστα ΜΟΝΟ αν ειναι προς εκμεταλευση το διαμερισμα, αν δλδ θα το νοικιαζει και ΟΧΙ αν αποφασισει να το εχει κλειστο οποτε πληρωνει μονο ενα μικρο ποσο αναλογα με το τι θα λεει ο κανονισμος.

 

Αν υπαρχει κανονισμος, υπαρχει και ταξη στην πολυκατοικια......Αν οχι τοτε ο καθενας κανει οτι θελει.....Εδω σε παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχει κανονισμος και ο καθενας κανει οτι θελει, εκει που δεν υπαρχει τιποτα θα συνεννοπηθουνε???????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα παιδί μου:D

ότι μόνο στη θέρμανση είναι κάποιος να πληρώνει το 30%, για τα υπόλοιπα που αναφέρει η θεματοθέτρια έχω έναν ενδοιασμό.

 

Κάτσε καλέ, γιατί μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαίνουμε. :rolleyes: Θέρμανση δεν πλήρωνα σου λέω, αφού έχω ατομική. Στα υπόλοιπα έδινα το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε καλέ, γιατί μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαίνουμε. :rolleyes: Θέρμανση δεν πλήρωνα σου λέω, αφού έχω ατομική. Στα υπόλοιπα έδινα το 30%.

 

Δεν έχει σχέση αν έχεις ατομική, ή αν δεν κάψεις καθόλου την κεντρική θέρμανση. Το 30% είσαι υποχρεωμένος να το πληρώνεις...

Βασικά όπως τα λέει η Dinosdiaman είναι...όλα τα άλλα είναι πολύ σχετικά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω εντρυφήσει σε θέματα διαχείρισης, κάποια στιγμή είχα γίνει κολλητάρι με τον δικηγόρο μου:lol::lol:

 

 

 

ΑΠΟΦΑΣΗ

 

ΕΦΕΤΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 451/2009

 

 

Απόσπασμα……..Κατά το άρθρο 5 εδ. β΄ και γ΄ του Ν. 3741/1929, κοινά βάρη, στα οποία υποχρεούνται να συνεισφέρουν όλοι οι συνιδιοκτήτες, θεωρούνται οι δαπάνες συντήρησης και επισκευής των κοινών μερών του ακινήτου, που ανήκουν στη συγκυριότητα όλων. Ως δαπάνη συντήρησης θεωρείται κάθε δαπάνη αναγκαία κατά την κοινή πείρα προς αποφυγή βλάβης ή χειροτέρευσης του πράγματος και διατήρησής του κατάλληλου για την εκπλήρωση του σκοπού του, ενώ ως δαπάνη επισκευής θεωρείται κάθε δαπάνη αναγκαία για τη διόρθωση βλάβης, φθοράς ή χειροτέρευσης του πράγματος, συνεπεία της συνήθους χρήσης, ή της παρόδου του χρόνου ή από άλλη αιτία (ΑΠ 838/1998 ΝοΒ 2000 31, ΕΑ 7721/2006 Ελλ.Δικ. 48 930, Εφ. Θεσ. 1909/2004 Αρμ. 2005 231, Εφ. Θεσ. 1978/2003 Αρμ. 2004, ΕΑ 5736/1996 Ελλ.Δικ. 38 1918).

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=2836

 

Όπου δεν υπάρχει κανονισμός η πολυκατοικία υπόκειται σε στο Νόμο του 1929

 

 

Το τι ισχυει σε καθε πολυκατοικια εχει απολυτη σχεση με το τι γραφει ο κανονισμος......Δεν ισχυει παντου το ιδιο.....Αν ο κανονισμος λεει κατι, τοτε ΝΑΙ ειναι νομικα δεκτο.....Αν ομως δεν λεει τιποτα για ενα συγκεκριμενο θεμα, δεν ισχυει κιολας.....Και δεν στεκει νομικα φυσικα.....Οπτε στην περιπτωση της κοπελας δεν μπορει να πει ισχυει αυτο ή το αλλο απο την στιγμη που δεν υπαρχει κανονισμος.......Οτι αλλο λεγεται ειναι για καταναλωση και συζητηση κατα την γνωμη μου διοτι δεν στεκει νομικα......

Ο ανωτέρω Νόμος που παρέθεσα διαφωνεί μαζί σου.

Δεν τον ξέρει όλος ο κόσμος.

Μη κοιτάς που εγώ έχω πέσει σε τρελλούς αν τα χρόνια και έψαξα κι έμαθα

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το αρθρο που παρεθεσες αναφερεται σε συνιδιοκτησια διαμερισματος και οχι για πολυκατοικια ολοκληρη. Και για πολυκατοικια να εννοει, μιλαει για ζημιες και βλαβες του οικηματος. Σαφεστατα εαν πχ χαλασει η μονωση της ταρατσας, φυσικα και θα απαιτησω χρηματα απο ολους τους ιδιοκτητες ανεξαρτητως εαν κατοικουν η οχι!!

Αλλα καπου να γραφει για ρευμα και νερο υπαρχει?

Αυτος ο φιλος σου ο δικηγορος σου εχει πει τιποτα σχετικα με αυτα που ρωταω?

*Δεν καταλαβαινω γιατι οι νομοι ειναι γραμμενοι τοσο περιεργα! Σαν να ειναι αλλη γλωσσα τα γραφουν! Δεν βγαζεις νοημα! Αλλα ελληνικα μαθαμε εμεις :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αυτό που λες.

 

Στο ξαναβάζω για να καταλάβεις γιατί όντως η νομοθεσία είναι δυσνότητη

 

κοινά βάρη, στα οποία υποχρεούνται να συνεισφέρουν όλοι οι συνιδιοκτήτες, θεωρούνται οι δαπάνες συντήρησης και επισκευής των κοινών μερών του ακινήτου, που ανήκουν στη συγκυριότητα όλων.

 

Δαπάνες συντήρησης: ρεύμα, νερό, καθαρίστρια κλπ

 

 

Πιο αναλυτικά και ο συγκεκριμένος νόμος

http://www.koinoxrista24.gr/files/n3741.pdf

 

άρθ.5 παρ β

Έκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρει στα κοινά βάρη επίο της αξίας του ορόφου κλπ κλπ κλπ.......

 

Νομιμοποιείσαι απόλυτα να ζητάς συμμετοχή στα κοινόχρηστα μένουν δε μένουν.

Επειδή όμως δεν υπάρχει κανονισμός με χιλιοστά και ως προς το γιατί είναι ακριβώς υπόχρεος ο καθένας, εκεί θα παιδευτείς λίγο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...