Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ


angela_kgr

Recommended Posts

μπορει κανεις να με βοηθησει στο πως θα συντηρησω βιολογικα φασολακια , μπροκολο και γενικα καποια λαχανικα στη καταψυξη ετσι ωστε να βγαζω τη ποσοτητα που χρειαζομαι καθημερινα για να μαγειρευω στη μικρη μου? [/img]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ο σωστός τρόπος, αλλά εγώ τα έπλυνα και τα έβαλα σε σακουλάκια και μετά κατάψυξη. Ο αρακάς και τα φασολάκια δεν έχουν πρόβλημα δοκίμασα και ήταν μια χαρά, έχω καταψύξει και σπανάκι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταψύχω διάφορα πράσινα λαχανικά.

Το σπανάκι το βουτάω για μισό λεπτάκι σε κατσαρόλα με βραστό νερό και μετά το αφήνω να στεγνώσει. Όταν στεγνώσει, το μοιράζω σε σακκουλάκια και το καταψύχω.

Τον άνηθο, τον μαϊντανό και τα λοιπά μυρωδικά τα καταψύχω ωμά, αφού πρώτα τα πλύνω και τα στεγνώσω.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αρακά και παρόμοια, αλλά φαντάζομαι πως θα τα ζεμάτιζα κι αυτά πριν τα βάλω στο ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

 

Έχω καταψύξει πράσο και σπανάκι, αφού τα έχω βράσει ελαφρά (έτσι πιάνουν και λιγότερο χωρο)

Ανηθο, μαϊντανο, και σέλινο, επίσης, αλλά θέλουν καλό στέγνωμα. Μου έχει τύχει περίπτωση να μην έχουν στεγνώσει καλά και να αλλοιωθεί η μυρωδιά τους.

Αρακά έχω καταψύξη χωρις βράσιμο.

Φασολάκια το ίδιο, αλλά τα είχα πλύνει και τα είχα αφήσει να στεγνώσουν πρώτα.

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...