Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ;


Recommended Posts

κορίτσια καλημερα!!η ξαδερφη μου η οποία ειναι μολις 16 χρονων μετα απο εντονους πονους στη κοιλια πηγε καποιους υπερηχους και εδειξαν οτι εχει μια κυστη 14 εκ στη δεξια ωοθηκη και μια 8 εκ στην αριστερη.η κοπελα δεν ηξερε καν τι ειναι.δεν ειχε παει ποτε σε γυναικολογο εως τωρα καθως δεν εχει και ολοκληρομενες σχεσεις.ο γιατρος ποθ την ειδε τωρα ειπε οτι πρεπει να αφαιρεθουν και οι δυο κυστες και οτι η δεξια ωοθηκη θα αφαιρεθει και αυτη.το θεμα ειπε ειναι να γλυτωσουμε την αριστερη.αν αφαιρεθουν και οι δυο ωοθηκες δεν θα μπορει στο μελλον να κανει παιδια ετσι δεν ειναι?ειναι κριμα παντως γιατι ειναι πολυ μικρή.εχει περασει καποια απο σας κατι αντιστοιχο?:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ το κορίτσι. Πάρτε και δεύτερη γνώμη. Εμένα κοντευαν να με τρελλανουν οι γιατροί. Εμένα ήταν δερμοοιδης κράτη και με είχαν τρελλανει για καρκίνο. Είχα χάσει τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Ευτυχώς βρήκα πολυ καλο γιατρο, κορυφαίος στα λαπαροσκοπικα. Μετα απο 3 μήνες έμεινα και εγγυος! Απο τη χειρουργειμενη ωωθηκη.

Μην κάνει αφαίρεση μόνο και μόνο επειδή το είπε ένας γιατρός. Ας πάρει και άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το κορίτσι. Πάρτε και δεύτερη γνώμη. Εμένα κοντευαν να με τρελλανουν οι γιατροί. Εμένα ήταν δερμοοιδης κράτη και με είχαν τρελλανει για καρκίνο. Είχα χάσει τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Ευτυχώς βρήκα πολυ καλο γιατρο, κορυφαίος στα λαπαροσκοπικα. Μετα απο 3 μήνες έμεινα και εγγυος! Απο τη χειρουργειμενη ωωθηκη.

Μην κάνει αφαίρεση μόνο και μόνο επειδή το είπε ένας γιατρός. Ας πάρει και άλλη γνώμη.

σιγουρα θα παρει κ δευτερη γνωμη.αλλα να ρωτησω η λαπαροσκοπηση γινετε κολπικα?ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχει ολοκληρωμενες σχεσεις και δεν ξερω αν γινετε αυτο σε αυτη τη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα παρει κ δευτερη γνωμη.αλλα να ρωτησω η λαπαροσκοπηση γινετε κολπικα?ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχει ολοκληρωμενες σχεσεις και δεν ξερω αν γινετε αυτο σε αυτη τη περιπτωση.

βλακεια ρωτησα.διαβασα τωρα οτι γινεται με μια τρυπα στην κοιλια.δεν ξερω κ εγω απο τετοια ειμαι τελειως ασχετη

Link to comment
Share on other sites

Στον αφαλο, συν 3 τρύπες ακόμη. Πάντως όταν με έβαλαν στο χειρουργείο, είχα τα πόδια όπως στο κρεβάτι το γυναικολογικο. Πρέπει να "βλέπουν" και απο εκει.

Αυτο δεν το ξέρω, δλδ. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

βοηθηστε με κ εμενα κοριτσια!!εκανα εναν υπερηχο ανω κατω κοιλιας και τυχαια βρηκα μια κυστη στη δεξια ωοθηκη!!αυτα που εχω να ρωτησω ειναι τα εξης...πρωτον θα πρεπει να παω να με δει ο γυναικολογος φυσικα...θελω ομως να μαθω...πρεπει ολες οι κυστες να αφαιρουνται??εμενα ειναι 4,5 εκατοστα..θεωρειται μεγαλη??υπαρχει περιπτωση να ειναι κακοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Επειδή πρόκειται να αφαιρέσω μια κύστη όσο το δυνατόν γρηγορότερα και θα ήθελα την γνώμη 2ου γιατρού θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον?ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα , εχω μια κύστη 3,5 εκατοστά έξω απο μια ωοθήκη ..ο γιατρός μ είπε καποια στιγμη να τη βγάλω λαπαροσκοπικά..έχετε μήπως υπόψην σας γιατρό που να εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εξωτερικό την είχα κανει,το νόμιζα πολυ πιο δύσκολο αλλα τελικά δεν ηταν τιποτα.ειναι μεγάλη;ενοχλήσεις εχεις;εγω υπέφερα παρά πολυ στη περίοδο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου ελπίζοντας να βοηθήσω όποια κοπέλα περνάει παρόμοιες άσχημες καταστάσεις και πόνους που πέρασα εγώ..για πέντε περίπου χρόνια υπέφερα από ενδομητρίωση έχοντας κάνει ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά το 2011. Μετά από δυο χρόνια ξαναεμφάνισα κύστη στην ωοθήκη ακριβώς στο ίδιο σημείο (τελικά επανεμφανίστηκε λόγω κακού χειρουργείου-δεν είχα καθαριστει καλα).. όταν η κύστη ήταν περίπου 4 εκατοστα (και αφού είχα νοσηλευτεί ήδη ξανά με πόνους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και έχοντας επισκεφτεί πολλούς γιατρούς) επισκέφτηκα τον γιατρό Χατζηλία Ιωάννη στην μυτιλήνη ο οποίος μου πρότεινε να κάνω παιδί και μάλιστα γρηγορα.. μετά από δυο μήνες επειδή κάτι δεν μου καθόταν καλά με το χατζηλία και επειδη οι πόνοι συνεχιζόταν επισκέφτηκα τον Πιστοφίδη. Είναι καταρχάς ένας εξαίρετος επιστήμονας και πολύ φιλικός άνθρωπος.. όταν του είπα το ιστορικό μου και αφου με εξέτασε (εν τω μεταξυ η κυστη εφτασε 6 εκ) μου είπε ότι πρέπει να χειρουργηθώ γιατί είναι πολύ επικίνδυνη μια εγκυμοσύνη,που ευτυχώς δεν είχε ακόμα έρθει, έχοντας την κύστη για το παιδι ακόμη και για την ζωή μου... με λίγα λόγια ήμουν πολύ τυχερή που δεν έμεινα έγκυος αυτούς τους 2 μήνες.. ο πιστοφίδης μου έκανε την αφαίρεση κύστης με λαπαροσκόπηση και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, ήταν πολύ ανώδυνο χειρουργείο και μου άλλαξε όλη μου την ζωή... πόνο δεν ξανα ένοιωσα..είναι υπέροχο να ζεις ξένοιαστατην καθημερινότητα χωρίς παυσίπονα.. τον προτείνω ανεπιφύλακτα!! Προχτές έμαθα για μια κοπέλα στη μυτιλήνη, ίδια περίπτωση με μένα, έμεινε έγκυος έσκασε η κύστη όταν ήταν 8μηνών, δυστυχώς έχασε το μωρό κ η υγεία της δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμη... όσο για μένα έχω βρει τον γιατρό που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, τον ανθρωπο που μου υποσχέθηκε μια ζωή χωρίς πόνους και με παιδί..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!!

Ειναι η πρωτη μου φορα στο forum .μου εχετε δωσει κουραγιο με τις προσωπικες σας ιστοριες.

Εγω εχω μια κυστη 4cm ο γιατρος μου που παω χρονια, μου ειπε να τη βγαλουμε λαπαροσκοπικα.

Ειχαμε κανει ενα μηνα αγωγη με αντισιλιπτικα , αλλα αυτη αυξηθηκε.

Πηγα και σε ακομα εναν γιατρο για δευτερη γνωμη μου ειπε οτι το πιο φρονιμο θα ηταν να βγει και να ξενιασω.

Το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι παρα πολυ την επεμβαση.

Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα. Εχω να κοιμηθω μερες, δε τρωω.

Τωρα λιγες ωρες πριν απο την επεμβαση ειμαι παλι ξυπνια.

Αναζητοντας κ αλλες εμπειριες και διαδικασιες.

Μου ειναι απιστευτα δυσκολο να το αποβαλω.. Οσο κ να προσπαθω..

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας... !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου ελπίζοντας να βοηθήσω όποια κοπέλα περνάει παρόμοιες άσχημες καταστάσεις και πόνους που πέρασα εγώ..για πέντε περίπου χρόνια υπέφερα από ενδομητρίωση έχοντας κάνει ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά το 2011. Μετά από δυο χρόνια ξαναεμφάνισα κύστη στην ωοθήκη ακριβώς στο ίδιο σημείο (τελικά επανεμφανίστηκε λόγω κακού χειρουργείου-δεν είχα καθαριστει καλα).. όταν η κύστη ήταν περίπου 4 εκατοστα (και αφού είχα νοσηλευτεί ήδη ξανά με πόνους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και έχοντας επισκεφτεί πολλούς γιατρούς) επισκέφτηκα τον γιατρό Χατζηλία Ιωάννη στην μυτιλήνη ο οποίος μου πρότεινε να κάνω παιδί και μάλιστα γρηγορα.. μετά από δυο μήνες επειδή κάτι δεν μου καθόταν καλά με το χατζηλία και επειδη οι πόνοι συνεχιζόταν επισκέφτηκα τον Πιστοφίδη. Είναι καταρχάς ένας εξαίρετος επιστήμονας και πολύ φιλικός άνθρωπος.. όταν του είπα το ιστορικό μου και αφου με εξέτασε (εν τω μεταξυ η κυστη εφτασε 6 εκ) μου είπε ότι πρέπει να χειρουργηθώ γιατί είναι πολύ επικίνδυνη μια εγκυμοσύνη,που ευτυχώς δεν είχε ακόμα έρθει, έχοντας την κύστη για το παιδι ακόμη και για την ζωή μου... με λίγα λόγια ήμουν πολύ τυχερή που δεν έμεινα έγκυος αυτούς τους 2 μήνες.. ο πιστοφίδης μου έκανε την αφαίρεση κύστης με λαπαροσκόπηση και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, ήταν πολύ ανώδυνο χειρουργείο και μου άλλαξε όλη μου την ζωή... πόνο δεν ξανα ένοιωσα..είναι υπέροχο να ζεις ξένοιαστατην καθημερινότητα χωρίς παυσίπονα.. τον προτείνω ανεπιφύλακτα!! Προχτές έμαθα για μια κοπέλα στη μυτιλήνη, ίδια περίπτωση με μένα, έμεινε έγκυος έσκασε η κύστη όταν ήταν 8μηνών, δυστυχώς έχασε το μωρό κ η υγεία της δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμη... όσο για μένα έχω βρει τον γιατρό που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, τον ανθρωπο που μου υποσχέθηκε μια ζωή χωρίς πόνους και με παιδί..

ποσο χρονων εισαι? κ σε τι ηλικια εβγαλες τη κυστη? παιδακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι λίγο μεγάλη 42 και όμως ακόμη εχουμε ελπίδες για ενα παιδακι. Εδω και 5 χρόνια έχω μια κυστη στην ωοθηκη η οποια δεν μεγαλώνει γύρω στα 3 εκ. την οποια και παρακολουθω αλλά ταυτόχρονα στον τελευταίο ετήσιο υπερηχο εντοπιστηκε και αλλη μια ενδομητριωσης στην αριστερη ωοθηκη παλι επισης 3 εκ.

Ο πρωτος γιατρος που πηγα προτεινε την παρακολουθηση και βλεποντας. Ο δεύτερος μου είπε οτι αν εχω σκοπο να κανω συντομα παιδι καλο θα ειναι να βγουν με λαπαροσκοπηση τον σεπτεμβρη. εχω τρομαξει, καθως εχω ηδη κανει ενα ανοιχτο χειρουργειο για ινομυοματα πριν 5 χρονια και δεν θελω αλλο. χωρια που σκεφτομαι και το οικονομικο. εχω εμπιστοσυνη βεβαια στον 2ο γιατρο αλλά μου είπε οτι και εγκυος να μεινω το πιθανοτερο ειναι να αποβαλλω απο τις κυστεις. δεν ξερω απλα γραφω ετσι για να παρω λιγο γνωμες σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω, ότι καλό είναι να βγαίνουν. Για πιο λόγο να ρισκάρει μια εγκυμοσύνη. Και βέβαια μπορεί να εμποδιζουν και το να μείνεις έγκυος. Έχω πολύ καλό γιατρό για λαπαροσκοπικα. Είναι από τους καλύτερους. Εγώ έμεινα έγκυος από τη χειρουργημενη ωοθηκη, μετά ακριβώς από το χειρουργείο

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όπως λες σκοπό να κάνεις παιδάκι να την κάνεις οπωσδήποτε την λαπαροσκόπηση. Δεν είναι δα κ κάτι τόσο φοβερό αρκεί βέβαια να την κάνεις με τον κατάλληλο γιατρό για να μην εχεις απώλειες! Εγώ την εχω κάνει δις μεςα στην τελευταία 5ετια. Να ξέρεις οτι οι κύστες κ δη η ενδομητριωση μειώνουν σε μεγάλο βαθμό τη γονιμότητα κ ειναι πολυ επικίνδυνες κατα την κυηση. Μετα το χειρουργείο το έδαφος γινεται πολυ γόνιμο κ η γυναίκα μένει εγκυος άμεσα. Ετςι εγινε κ με εμένα. Βέβαια εμείς κ για άλλους λόγους προχωρήσαμε σε εξωσωματικη! Απο την εμπειρία μου θα σου πω να μη χάσεις άλλο χρονο! Οταν το αποφασίσεις, στειλε μου μήνυμα αν θες, να σου συστήσω το γιατρο που με χειρούργησε κ κυριολεκτικά μου άλλαξε τη ζωή!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά να έχω στεναχωρηθεί. εχω κανονίσει βλεπετε τον γαμο μου στις 19 σεπτεμβρη και δεν ξερω ποτε να την κανω την επεμβαση :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε αν σε περιπτωσεις αποβολων συνισταται λαπαροσκοπιση οταν δεν υπαρχει καμια απολυτως ενδειξη?δεν ειναι παιξε γελασε.ειναι επεμβαση.μου την προτεινε καποιος Πηχος ενω δεν μου εχει κανει νυξη μεχρι τωρα κανενας αλλος.αν δεν την κανω μου προτεινε προληπτικη παυση περιοδου για ενα τριμηνο.στην ηλικια μου δεν παιζει κατι τετοιο χωρις καμια απολυτως ενδειξη.μου ειπε επισης γενικολογωντας,οτι σε καποια γυναικα που θα παει με δοτρια δεν εχει νοημα η λαπαροσκοπιση γιατι λεει το καλο εμβρυο μιας εικοσιδυαχρονης δεν καταλαβαινει απο ενδομητριωσεις κ ανατομικα θεματα.επισης μου εκανε εντυπωση.δεν μου αρεσουν ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε αν σε περιπτωσεις αποβολων συνισταται λαπαροσκοπιση οταν δεν υπαρχει καμια απολυτως ενδειξη?δεν ειναι παιξε γελασε.ειναι επεμβαση.μου την προτεινε καποιος Πηχος ενω δεν μου εχει κανει νυξη μεχρι τωρα κανενας αλλος.αν δεν την κανω μου προτεινε προληπτικη παυση περιοδου για ενα τριμηνο.στην ηλικια μου δεν παιζει κατι τετοιο χωρις καμια απολυτως ενδειξη.μου ειπε επισης γενικολογωντας,οτι σε καποια γυναικα που θα παει με δοτρια δεν εχει νοημα η λαπαροσκοπιση γιατι λεει το καλο εμβρυο μιας εικοσιδυαχρονης δεν καταλαβαινει απο ενδομητριωσεις κ ανατομικα θεματα.επισης μου εκανε εντυπωση.δεν μου αρεσουν ολα αυτα.

 

Καλημέρα! Εγώ πάλι δεν κατάλαβα, έχεις ενδομητρίωση ή όχι; Προσωπικά έχω κάνει 2 φορές λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης(επεμβατική) αλλά από όσο γνωρίζω υπάρχει κ η λεγόμενη διαγνωστική λαπαροσκοπηση-υστεροσκόπηση όπου συνίσταται μετα απο αποβολή-ές ή αδυναμία σύλληψης. Όταν λες ηλικία να υποθέσω ότι είσαι γύρω στα 40; Αυτό για την περίπτωση των δανεικών δυστυχώς δεν το γνωρίζω αλλά η ιδέα για διακοπή της περιόδου προσωπικά δε μου κάθεται κ τόσο καλά!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ πάλι δεν κατάλαβα, έχεις ενδομητρίωση ή όχι; Προσωπικά έχω κάνει 2 φορές λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης(επεμβατική) αλλά από όσο γνωρίζω υπάρχει κ η λεγόμενη διαγνωστική λαπαροσκοπηση-υστεροσκόπηση όπου συνίσταται μετα απο αποβολή-ές ή αδυναμία σύλληψης. Όταν λες ηλικία να υποθέσω ότι είσαι γύρω στα 40; Αυτό για την περίπτωση των δανεικών δυστυχώς δεν το γνωρίζω αλλά η ιδέα για διακοπή της περιόδου προσωπικά δε μου κάθεται κ τόσο καλά!

 

Ουτε εγω δεν καταλαβα γιατί σου προτεινε λαπαροσκοπηση. Είδε ενδομητρίωση; έχεις κάποια κύστη ή διαγνωστική; το προτείνουν καμμια φορά μετά απο αποβολές αλλα ειναι προτιμοτερη απο την διακοπη περιοδου ειδικα απο μια ηλικια και μετα δεν παιζεις και πολυ με την περιοδο

Link to comment
Share on other sites

στα λογια μου ερχεστε κοριτσια.δεν ειδε απολυτως τιποτα.δεν υπαρχει κ δεν υπηρξε ποτε ιχνος πουθενα.η ενδομητριωση επιρρεαζει τα ωαρια οταν ειναι στις ωοθηκες.εγω δεν εχω τιποτα τετοιο.ειμαι 41 κ δεν μπορω να παιζω με κατι τοσο σοβαρο.ουτε ποναω στην περιοδο,ουτε εχω υψηλη c125 κ ας μην ειναι απολυτος δεικτης.αφηστε που εχω μεινει τεσσερις φορες πανευκολα εγκυος.αν υπηρχε κατι τετοιο μου ειπαν δεν θα ειχα τετοια ευκολια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...