Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ΄Ή ΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ?


SILVYA

Recommended Posts

Έχω ήδη γεννήσει μία φορά με καισαρική αλλά με ολική νάρκωση.Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη υπάρχει το εξής δήλημα α) να γεννήσω με επισκληρήδιο νάρκωση σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή β) με αυχενικό στο δημόσιο νοσοκομείο όπου μόνο αυτό κάνουν<διαλέγεις ανάμεσα σε αυχενικό ή σε ολική νάρκωση στο δημόσιο νοσοκομείο>.

Την ολική νάρκωση την έζησα μία φορά και δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω.Το αυχενικό δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, θεωρητικά μόνο έχω διαβάσει κάποια πράγματα στο internet.

Please help![/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιδέα δεν έχω τι είναι η αυχενική νάρκωση. Εγώ γέννησα στο μητέρα με μη προγραμματισμένη καισαρική και επισκληρίδιο και δεν μου περνάει να κάνω κάτι διαφορετικό στο δεύτερο μωράκι μου με το καλό. Η επέμβαση με επισκληρίδιο σου επιτρέπει να βιώσεις όλο τον τοκετό, να δεις αμέσως το παιδί σου, να συνέλθεις πιο γρήγορα (εγώ το ίδιο βράδυ σηκώθηκα, την επόμενη ημέρα περπατούσα και την μεθεπόμενη έκανα κανονικότατο μπάνιο ολομόναχη. Όλες οι μαρτυρίες που έχω ακούσει για καισαρική με ολική νάρκωση είναι τραγικές. Δεν ξέρω καμία κοπέλα που θέλει να το επαναλάβει. Τι να σου πω άλλο, πάντω για την αυχενική νάρκωση δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για πες βρε Ilonka (και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, μιας και εγώ με επισκληρίδιο και καισαρική γέννησα) τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο, αν γνωρίζεις; (εκτός από το μέρος που γίνεται πιο ψηλα....)

Φαντάζομαι και η Σύλβια θα θέλει να ξέρει...

:D

Link to comment
Share on other sites

Για την αυχενική δεν γνωρίζω καθόλου!

 

Αλλά και τα 3 παιδιά τα γέννησα με καισαρική κάνοντας επισκληρίδιο. Όπως είπε η Αnniw με την επισκληρήδιο βιώνεις το τοκετό, αναρρώνεις γρήγορα (και γω το βράδυ έκανα βήματα μέσα στο δωμάτιο και από την επόμενη μέρα της γέννας κυκλοφορούσα κανονικότατα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλιοτερα ξέρω οτι εκαναν αυχαινική για τον τοκετο ενω τωρα κανουν επισκληρήδιο. Εικονα μπορειτε να δειτε http://www.anaesthesiauk.com/article.aspx?articleid=100126

επισκληριδιος= epidural

αυχαινική= subarachnoid

Link to comment
Share on other sites

... και είναι το ίδιο αποτελεσματική με την επισκληρίδιο; Έχεις τις αισθήσεις σου κανονικά; Από παρενέργειες; Πρήζω, αλλά δεν το είχα ξανακούσει... :?

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος επισης μου εχει πει οτι εισαι πολυ καλυτερα μετα απο καισαρικη με επισκληριδιο παρα με ολικη ναρκωση γιατι δεν εχει τοσο μεγαλους μετεγχειρητικους πονους,ουτε τα συμπτωματα τις ολικης ναρκωσης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με τη γιατρό μου η αυχενικη γίνεται σε ένα σπόνδυλο ο οποίος βρίσκεται κάπου στο ενδιαμεσο και περιέχει νωτιαίο μυαλό , ενώ η επισκληριδιως γίνεται στους τελευταίους σπόνδυλους οπου δεν περιέχουν νωτιαίο μυαλό.Από θεωρεία είμαι ενήμερη , απλώς έθεσα το θέμα να δω μήπως το έχει κάνει καμια σας να δω και στην πραξη τι γίνεται.

 

Μια καισαρική έχω κάνει με ολικη νάρκωση,φρικτή εμπειρία,οδυνηρη θα έλεγα αλλα είχα αποφασίσει να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο(χωρίς να ξέρω ότι θα κάνω καισαρική) και μόνο αυτό έκαναν τοτε.(τώρα κάνουν και αυχενικη μου είπαν αλλα όχι επισκληρίδιο)

 

Τώρα έχω το δήλλημα δημόσιο νοσοκομείο και αυχενική ή ιδιωτική κλινική και επισκληρίδιο?ΤΟ θέμα είναι καθαρά οικονομικό γιατί στο δημόσιο νοσοκομείο είναι όλα δωρεάν ενώ στην κλινική θα χρειαστώ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε κάνει καισαρική με επισκληρίδιο, μπορείτε να μας περιγράψετε τη διαδικασία? Πόση ώρα κρατάει?

Είναι φοβιστικό να έχεις τις αισθήσεις σου ενώ σε ανοίγουν? Νιώθεις τίποτα? Τί γίνεται αν σε πιάσει ένας μικρός.... μικρούλης πανικός????

 

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γεννήσω έτσι και επειδή μέχρι τώρα πήγαινα για φυσιολογικό, προσπαθώ να χωνέψω τα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, συγγνώμη αν επεμβαίνω αλλά κάπου τα έχετε μπερδέψει...

 

Επισκληρίδιος είναι μια αναισθησία/αναλγησία (epidural anesthesia) που κάνει και για φυσιολογικό και για καισαρική (αλλάζουν απλά οι δόσεις). Υποαραχνοειδής (ΟΧΙ αυχενική) (= subarachnoid/spinal anesthesia) αναισθησία γίνεται στις καισαρικές

Ολική νάρκωση ή αλλιώς γενική αναισθησία γίνεται επίσης στις καισαρικές

ΑΥΤΕΣ είναι οι 3 επιλογές για ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

Η αυχενική που λέτε, ή αλλιώς παρατραχηλικό block (paracervical block) είναι μια αναισθησία που γίνεται κατά την διάρκεια φυσιολογικού τοκετού για να πονάει λιγότερο η γυναίκα όταν γίνεται η εξώθηση. Πλέον χρησιμοποιείται πολύ λιγότερο. ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

 

Αν η κοπέλα που έγραψε το αρχικό post έκανε καισαρική, μάλλον θα ξανακάνει καισαρική. Το αυχενικό block δεν ενδείκνυται για καισαρική ME TIΠOTA, μάλλον μπέρδεψες αυτά που άκουσες

 

Η αυχενική επισκληρίδιος είναι άλλο πράγμα γίνεται μόνο για θεραπεία του χρόνιου πόνου... καμία σχέση με τοκετούς ή καισαρικές

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για πες βρε Ilonka (και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, μιας και εγώ με επισκληρίδιο και καισαρική γέννησα) τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο, αν γνωρίζεις; (εκτός από το μέρος που γίνεται πιο ψηλα....)

Φαντάζομαι και η Σύλβια θα θέλει να ξέρει...

:D

 

επισκληρίδιο για καισαρική είναι το καλύτερο.... :D:D:D:D μακράν..

η υποαραχνοειδής κρατάει λιγότερο από την επισκληρίδιο (2-3 ώρες) πιάνει πιο γρήγορα σαν αναισθησία αλλά μετά ...πονάς όπως θα πόναγες και μετά από γενική αναισθησία

Αντίθετα με την επισκληρίδιο έχεις την δυνατότητα να παρατείνεις την αναισθησία/αναλγησία (μέσω του καθετήρα που θα θυμάσαι φαντάζομαι) όσο χρειάζεται η γυναίκα και σίγουρα για το πρώτο 24 ωρο...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με τη γιατρό μου η αυχενικη γίνεται σε ένα σπόνδυλο ο οποίος βρίσκεται κάπου στο ενδιαμεσο και περιέχει νωτιαίο μυαλό , ενώ η επισκληριδιως γίνεται στους τελευταίους σπόνδυλους οπου δεν περιέχουν νωτιαίο μυαλό.Από θεωρεία είμαι ενήμερη , απλώς έθεσα το θέμα να δω μήπως το έχει κάνει καμια σας να δω και στην πραξη τι γίνεται.

 

Ο γιατρός σου μπερδεύει την αυχενική επισκληρίδιο (που γίνεται στον αυχένα ή λαιμό) με το αυχενικό block ή παρατραχηλικό...

Αποκλείεται να κάνουν αυχενική επισκληρίδιο για καισαρική :shock: Είναι σαν να πρέπει να σου κοιμήσουν το πόδι και αντί αυτού να σου κοίμιζαν το χέρι... :?

 

 

Μια καισαρική έχω κάνει με ολικη νάρκωση,φρικτή εμπειρία,οδυνηρη θα έλεγα αλλα είχα αποφασίσει να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο(χωρίς να ξέρω ότι θα κάνω καισαρική) και μόνο αυτό έκαναν τοτε.(τώρα κάνουν και αυχενικη μου είπαν αλλα όχι επισκληρίδιο)

 

Αυχενικό ή παρατραχηλικό block για φυσιολογικό τοκετό, δεν είναι κάτι καινούργιο, το κάνανε πριν αρχίσουν να κάνουν επισκληριδίους για ανώδυνο τοκετό... Πολύ καλύτερη ή δεύτερη, εννοείται.

Στο δημόσιο αν κανεις καισαρική (και πας εκεί που πήγες και την άλλη φορά) θα κάνεις γενική φαντάζομαι....

 

Τώρα έχω το δήλλημα δημόσιο νοσοκομείο και αυχενική ή ιδιωτική κλινική και επισκληρίδιο?ΤΟ θέμα είναι καθαρά οικονομικό γιατί στο δημόσιο νοσοκομείο είναι όλα δωρεάν ενώ στην κλινική θα χρειαστώ αρκετά.

 

Δημόσιο και επισκληρίδιο :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία,

έγραψα και παραπάνω και το λέω πάλι. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς σε περίπτωση που κάνεις καισαρική και φυσικά να επιλέξεις χωρίς συζήτηση την επισκληρίδιο από την ολική νάρκωση. Αφενός βιώνεις τη διαδικασία η οποία δεν είναι επουδενεί τραυματική (δεν πονάς καθόλου, αισθάνεσαι ότι κάποιος σε κουνάει ας πούμε, ο γιατροί προσπαθούν να σε ξε-αγχώσουν με κάθε τρόπο, λένε αστεία κλπ. 5 μόλις λεπτά από την ώρα που ξεκινά η επέμβαση παίρνεις το παιδί στα χέρια σου και δεν έχεις επαφή με την υπόλοιπη δουλεία τοςυ (ράψιμο κλπ). Από αυτά σημειωτέον δεν βλέπεις κάτι, είναι το σεντόνι μπροστά. Και η ανάνηψη είναι σχετικά ανώδυνη, καθώς μπορούν μέσω της επισκληριδίου που δεν την βγάζουν την ίδια μέρα να σε τροφοδοτούν με παυσίπονα.

Για εμένα το χειρότερο ήταν η πείνα των επόμενων ημερών (φιδές κλπ,) και η δίψα.

Α, και ο ψυχολογικός πόλεμος που υπέστην. Διότι εγώ ήμουν από τις γυναίκες που ήθελαν και πιστευαν πως θα γεννήσουν φυσιολογικά κλπ, έκανα σεμινάρια, αναπνοές και τελικά δεν ευοδώθηκε ο τοκετός (δεν είχα διαστολή, έπεσαν οι παλμοί κλπ-αν και δεν ξέρω κατά πόσο τελικά αυτό είναι καραμέλα των γιατρών τελικά). Και νομίζω ότι για μια γυναίκα που δεν έχει προετοιμαστεί για το ενδεχόμενο της καισαρικής προκύπτει ένα ψυχολογικό θέμα, εγώ αισθανόμουν σαν να είχα αφήσει κάτι ανολοκλήρωτο, δεν μπορούσα να συνδέσω στο μυαλό μου το παιδί που έβλεπα με το παιδί που είχα στην κοιλιά μου κλπ (δεν ξέρω αν ακούγομαι περίεργη ή εαν συνέβη και σε άλλες μανούλες αυτό). Είχα και τον κάθε επισκέπτη να πετάει το μακρύ του και το κοντό του περί κοροιδίας για τις καισαρικές κλπ και ένιωθα χειρότερα, σαν αποτυχημένη.....Όταν συνήλθα με το που πήγα σπίτι μου κατάλαβα ότι η γέννα δεν είναι αυτοσκοπός, το θέμα είναι να είναι υγειές το μωράκι και η μανούλα. ΄

Νομίζω ότι αν πας ψυχολογικά έτοιμη να κάνεις καισαρική θα είσαι μια χαρά, εγώ περιμένω πως και πως το δεύτερο παιδάκι μου, είχα κάτι απορίες περί φυσιολογικού τοκετού μετά απο καισαρική αλλά το ξανασκέφτομαι και θεωρώ ότι μπαίνω πάλι στο ίδιο τρυπάκι....και λέω άστο. Τέλος πάντων, σου εύχομαι όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση: εμένα στην καισαρική μου έκαναν όπως είπαν "ραχιαία" αναισθησία, είναι μία από αυτές που αναφέρει η felinidoc? Όταν με πήγαν στο δωμάτιο πονούσα πολύ πάντως.

Επίσης τώρα, μετά από 4 εβδομάδες, αισθάνομαι το τελευταίο διάστημα πόνο και αδυναμία στα πόδια στο σημείο πάνω από το γόνατο και όταν κάθομαι δυσκολεύομαι να σηκωθώ χωρίς να στηριχτώ κάπου. Είναι άραγε κι αυτό μία παρενέργεια ή έχουν ατονήσει οι μύες λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων από την εποχή της εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα, μετά από 4 εβδομάδες, αισθάνομαι το τελευταίο διάστημα πόνο και αδυναμία στα πόδια στο σημείο πάνω από το γόνατο και όταν κάθομαι δυσκολεύομαι να σηκωθώ χωρίς να στηριχτώ κάπου. Είναι άραγε κι αυτό μία παρενέργεια ή έχουν ατονήσει οι μύες λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων από την εποχή της εγκυμοσύνης;

Στελλα μου ειχα τις ιδιες παρενεργειες για αρκετο διαστημα μετα την γεννα με επισκληριδειο!Μαλλον το φαρμακο που χρησιμοποιουν προκαλει προσχερο ερεθισμο στους μυς των ποδιων.Να φανταστεις οτι εγω εαν δεν επινα mesulid δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο!Μεχρι να σαραντησω κρατησε...μετα ολα καλα.... :)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: εμένα στην καισαρική μου έκαναν όπως είπαν "ραχιαία" αναισθησία, είναι μία από αυτές που αναφέρει η felinidoc? Όταν με πήγαν στο δωμάτιο πονούσα πολύ πάντως.

Επίσης τώρα, μετά από 4 εβδομάδες, αισθάνομαι το τελευταίο διάστημα πόνο και αδυναμία στα πόδια στο σημείο πάνω από το γόνατο και όταν κάθομαι δυσκολεύομαι να σηκωθώ χωρίς να στηριχτώ κάπου. Είναι άραγε κι αυτό μία παρενέργεια ή έχουν ατονήσει οι μύες λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων από την εποχή της εγκυμοσύνης;

 

Ναι η ραχιαία είναι η υποαραχνοειδής (ο 2ος είναο ο επιστημονικός όρος)

Οσον αφορά τα συμπτώματα που λες, το πιθανότερο είναι κάποιος ερεθισμός του νωτιαίου μυελού που μπορεί να οφείλεται στην ραχιαία, αλλά μπορεί να οφείλεται και στην πίεση που ασκούσε το μωρό στην σπονδυλική στήλη

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στελλα μου ειχα τις ιδιες παρενεργειες για αρκετο διαστημα μετα την γεννα με επισκληριδειο!Μαλλον το φαρμακο που χρησιμοποιουν προκαλει προσχερο ερεθισμο στους μυς των ποδιων.Να φανταστεις οτι εγω εαν δεν επινα mesulid δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο!Μεχρι να σαραντησω κρατησε...μετα ολα καλα.... :)

 

Το φάρμακο δεν έχει σχέση...Στην δικιά σου περίπτωση το πιθανότερο (όχι σίγουρα, δεν μπορώ να το πω αυτό) είναι η πίεση του μωρού. Συμβαίνει και σε γυναίκες που δεν γέννησαν με επισκληρίδιο :D

Μην ανησυχείτε, περνάει....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεύτερη εγκυμοσύνη λέω να δοκιμάσω καισαρική με επισκληρίδιο και βλέπουμε...

 

Ξεκαθαρίσαμε και το θέμα της ραχιαίας αναισθησίας για καισαρικη.

 

Πάντως και μένα με τρομάζει η ιδέα ότι θα είμαι ξυπνητή και ότι από κάτω θα με έχουν ανοίξει....Ο πιο μεγάλος μου φόβος είναι αν κάτι πάει στραβά τότε τί γίνεται ????

Τελοσπάντων think positive !

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο γιατρό μου, ενώ εγώ ήμουν ξαπλωμένη (είχε γίνει η επισκληρίδιος) και περίμενα να γίνει η τομή: "Εεεεε... γιατρέ, πώς θα καταλάβω ότι με έχει "πιάσει" η αναισθησία;;;;"

Γιατρός: Αν έβλεπες, αυτό που βλέπω εγώ τώρα θα καταλάβαινες πολύ καλά ότι σε έχει πιάσει!"

Δεν καταλαβαίνεις τίποτα λέμεεεεεεεεεεεε...... (άσε που και οι γιατροί είναι τόσο χαλαροί, κάτι για διακοπές έλεγε ο δικός μου με τον άλλο, γιατί ήταν δύο γιατροί μέσα!!!)

 

Αυτό με το "ταρακούνημα" πάντως όταν σου βγάζουν το μπεμπεκόνι ισχύει, αλλά δεν πονάει! Και παρεπιπτόντως: μόλις σου αφαιρέσουν το μωρό και πριν σε "κλείσουν" σου κάνουν και μια πρώτης τάξεως εξέταση (ότι όλα τα γυναικολογικά σου είναι ok)... που δεν τη δείχνει κανένας υπέρηχος... ΟΛΑ live μπροστά τους!

Don' t worry! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΠΗΚΤΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΨΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ, ΗΡΘΑ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΕΝΩ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΛΕΩ, ΑΝ ΠΑΩ ΓΙΑ Φ.Τ. ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΥΨΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΩ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ Η ΝΑΡΚΩΣΗ.

ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΔΙΛΗΜΜΑ : ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Ή ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ. ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ? ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ? ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΤΛ. ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΕ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου.Εγώ δεν θα σου πω για το δέσιμο μεταξύ μαμάς και παιδιού με τον φ.τ.Θα σου πω όμως ότι η καισαρική είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό χειρουργείο και καλό είναι να μην γίνεται χωρίς λόγο.Πίστεψέ με μετά θα ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο αν επιλέξεις να κάνεις καισαρική απ'το άν γεννήσεις φυσιολογικά.Εγώ γέννησα δυστυχώς με καισαρική και ολική νάρκωση.Πράγμα που σημαίνει ανάμεσα σε όλα τα άλλα ότι το μωρό το βλέπεις τελευταία και καταϊδρωμένη,όταν πια σε μεταφέρουν στο δωμάτιο δηλαδή.Που σημαίνει περίπου καθυστέρηση 2-3 ωρών απ'την ώρα που θα γεννήσεις.Για την επισκληρίδιο δεν ξέρω να σου πω πολλά πλην ενός.Ότι αν γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο (εγώ γέννησα στο Έλενα),αναγκαστικά θα υποστείς την ολική νάρκωση.Δεν κάνουν αλλιώς χειρουργείο.Πάντως γνώμη μου είναι να το παλέψεις φυσιολογικά.Μπορεί να ταλαιπωρηθείς εκείνη την στιγμή αλλά θα τελειώσουν όλα μόλις γεννήσεις.Ενώ με την καισαρική θα ταλαιπωρείσαι για πολύ καιρό αργότερα.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...