Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

καλημερα κοριτσα.....
πλησιαζει ο καιρος που θα γεννηθει το μωρακι μου.....σε δυο με τρεις εβδομαδες!!!!!!και τελικα αποφασισα να δωρισω τα βλαστοκυτταρα στην δημοσια τραπεζα στην αθηνα.....ξερει καμια το τηλ που μπορω να επικοιωνησω?
εγω ειμαι θεσσαλονικη

 

 

edit admin 2023

Σύμφωνα με την κατευθυντήρια οδηγία της Ελληνικής Αιματολογικής Εταιρείας 

https://eae.gr/

image.thumb.png.b3c92d3daae7808233c7578e2e152c30.png

 

Δείτε εδώ όλο το pdf

https://www.eae.gr/images/files/ethelontismos/MAK.PDF

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 με ενημερωσαν, οτι αν και θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη τησ θεσσαλονικησ μπορω να κανω δωρεα εκει, αρκει να εξασφαλισω την μεταφορα τουσ εγω με κουριερ  

τελικα το τηλ για την δημοσια τραπεζα ειναι: 2106597697

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας ηθελα να εκφρασω την απορια μου σε οτι αφορα τα βλαστοκυταρα προχθες στο αυτοκινητο στο ραδιο ακουσα οχι και τοσο καλα να μιλαει καποιος για δημοσια τραπεζα βλαστοκυταρων .. εψαξα αλλα δεν εχω ακουσει πουθενα κατι τετοιο ακουω μονω για τις ιδιωτικες..Aκουσα λοιπον ενα κυριο να λεει οτι οι ιδιοτικες τραπεζες ειναι εμποριο και δεν εχουν σε τιποτα να προσφερουν τιποτα στο παιδι που θα νοσησει απο λευκαιμια κ.α ασθενειες και οτι ειναι αχρηστα ενω αντιθετα οι δημοσιες που θα ειναι απλα με δωρεα του πλακουντα της καθε γυναικας θα βοηθησουν στην ευρεση για δοτη μυαιλου τον ωστων και αλλω ασθενειων που ειναι αυτες οι δημοσιες τραπεζες ακομα το ψαχνω και αφου μπορει να δωσουν και λυση εως και 70 στα εκατο οπως ελεγε σε τετοιου ιειδους ασθενειες γιατι δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα; συγνωμη αλλα δεν μπορεσα να ακουσω πολλα ειχα και το κλαμα των παιδιων και μπορει να μην καταλαβα καλα εαν ομως καποιος γνωριζει κατι ας μου απαντηση... και εαν ειναι ετσι γιατι να πεταμε στα σκουπιδια κατι που μπορει να βοηθησει χιλιαδες ανθρωπους και παιδια; γιατι παλι το χρημα ειναι εμποδιο; γιατι εκμεταλευση σε οτι αφορα ανθρωπινες ζωες;ΣυΓΝΩΜΗ ΕΑΝ σας κουρασα αλλα θελω να μαθω ...

Link to comment
Share on other sites

ακομα ακρη δεν βγαζω τελικα υπαρχει δημοσια τραπεζα στην ελλαδα μπορει ο καθενας μας απο ολοκληρη την ελλαδα να δωσει βλαστοκυτταρα για φυλαξη και για να χρησιμοποιοιθυον οπως οσους τα εχουν αναγκη;και γιατι δεν υπαρχει σωστη ενημερωσει απο τους ιατρους; και τελικα που ειναι η κρατικη μεριμνα για τετοιου ειδους περιπτωσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχει δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων, στην οποια πηγαινεις,σου κανουν ενημερωση και κατοπιν σου δινουν το απαραιτητα κιτ για να φυλαξεις το υλικο.αν γεννησεις στο ελενα και στο αλεξανδρα νομιζω ερχονται οι ιδιοι και συλλεγουν το υλικο και το μεταφερουν.αν γεννησεις σε ιδιωτικο μαιευτηριο η συλλογη θα γινει απο το προσωπικο του μαιευτηριου και θα πρεπει να αναλαβεις εσυ τη μεταφορα, αν μενεις αθηνα να τα παει ο αντρας σου πχ ή αν δε θελεις να παει ο αντρας σου ή αν μενεις επαρχια υπαρχουν ειδικες εταιρειες κουριερ που τα πηγαινουν αυτοι.η δωρεα μπορει να ειναι τζαμπα, αλλα αυτο σημαινει οτι το υλικο που δινεις μπορουν να το χρησιμοποιησουν ολοι οι δοτες και εσυ ναπαρεις απο ολους ή αν δωσεις 1020 ευρω το υλικο ειναι μονο για δικη σου χρηση.

αυτα ειναι τα τηλ επικοινωνιας:210-6597351, 210-6597341, 210-6597342

http://hcbb.bioacademy.gr/

http://www.bioacademy.gr/index.php

 

link check 2023

 

εγω το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα αποφασισει να κανω τη δωρεα εκει, αλλα τελικα μετα απο ερευνα στο ιντερνετ και συζητηση με το γιατρο μου αποφασισα να μην κρατησω βλαστοκυτταρα.ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα αποφασισει να κανω τη δωρεα εκει, αλλα τελικα μετα απο ερευνα στο ιντερνετ και συζητηση με το γιατρο μου αποφασισα να μην κρατησω βλαστοκυτταρα.ελπιζω να σε βοηθησα

 

Επειδή και εγώ δεν κράτησα βλαστοκύταρα και το έχω τύψεις πες μου αν θες (ακομα και με πμ αν θες) γιατί ο γιατρος σου σε επεισε να μην κρατήσεις.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω τυψεις.η γιατρος μου ηταν κατηγορηματικη.μου ειπε οτι στην πραγματικοτητα δε χρησιμευουν σε οσα διαφημιζονται οτι χρησιμευουν, οτι οι ιδιωτικες εταιρειες ειναι μια απατη και μιση,οτι βλαστοκυτταρα πλεον μπορουν να παρουν και απο αλλου (πχ δερμα,δοντια, αδερφο του μωρου κλπ) ΑΝ αποδειχτει η χρησιμοτητα εφαρμογης και η δυνατοτητα εφαρμογης.ακομα ολη αυτη η υποθεση ειναι σε πολυ πειραματικο σταδιο.το μονο που θα εκανα εγω ηταν να τα δωρισω για το κοινο καλο,αλλα και παλι οπως ειδα κ απο ερευνα στο ιντερνετ δε χρησιμευουν και σε πολλα.

και εξαλλου,οπως σκεφτηκα κι εγω, εμεις οταν γεννηθηκαμε δεν υπηρχαν βλαστοκυτταρα...

αν αποδειχτει τοι πραγματι μπορουν να χρησιμοποιηθουν πολυ ευχαριστως να κρατησω απο το δευτερο παιδι,αν και δε νομιζω...

αυτη ειναι η γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι καταδικαζω οσους κρατησαν ή οτι εχω δικιο.μπορει να αποδειχτει οτι εκανα λαθος, θελω να ελπιζω βεβαια πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν το θέμα το έψαξα αρκετά και έχω να πω τα εξής, αυτή τη στιγμή ήδη εφαρμόζονται πρότυπες θεραπείες για λίγες βέβαια αλλά πολύ σοβαρές ασθένειες με βλαστοκύταρα, πολλές είνια σε πειραματικό στάδιο. 

Τα κύτερα απο δέρμα κ.α. δν είναι βλαστοκύτταρα αλλά μεσεγχυματικά κύταρα , καμία σχέση δηλαδή,. 

Ο γυναικολόγος μου ήταν πολύ ειλικρινής. Αυτή τη στιγμή μου είπε θα το έκανα μόνο γιατί σε δέκα χρόνια δεν ξέρω τι θα μπορούμε να κάνουμε με τα βλαστοκύτταρα.  Το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στην πιθανότητα να σωθεί το αγγελούδι της κάθε μάνας από κάτι κακό. Εγώ προσωπικά τα έδωσα τα 2000 ευρώ με χαρά και την ευχή να μη χρειαστεί ποτέ να πιάσουν τόπο αυτά τα λεφτά.  Οστόσο, αν μια στο εκατομμύριο συνεβαινε κάτι, και δν ειχαμε κρατήσει σε καμία περιπτωση δν θα ήθελα να απαντήσω όχι, γνωρίζοντας ότι είχα την ευκαιρία να το κάνω.  η τελική αποφαση ανήκει στους γονείς, να είστε καλά όλοι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λοιπόν το θέμα με τα βλαστοκύτταρα με προβληματίζει λίγο .Πήγαμε την Τετάρτη σε δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων για ενημέρωση και μέσα σε όλα όσα μας είπε ο καθηγητής ο οποίος μας μίλησε ηταν οτι ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί τα δικά του βλαστοκύτταρα και σ'αυτο ήταν απόλυτος.Και φυσικά και ούτε και οι γονείς του παιδιού γιατί(μας το είπε απλοϊκά) το παιδί έχει 6 αριθμούς επάνω του που τους 3 τους παίρνει από την μαμά και τους άλλους τρεις από τον μπαμπά οπότε κανένας από τους δυο γονείς δεν μπορεί να είναι συμβατός με το παιδί του. Η μόνη περίπτωση συμβατότητας είναι με το αδέρφι του που και αυτό είναι ένα στα τέσσερα,στατιστικά. Μας εξήγησε όμως πως εφόσον το αδέρφι του είναι εν ζωή δεν χρειάζεται να αποψύξουν τα ήδη φυλαγμένα βλαστοκύτταρα αλλά να τα πάρουν κατευθείαν από το παιδι. Συμπέρασμα λοιπόν οτι οι ιδιωτικές εταιρείες είναι απάτη γιατί δεν σου εξηγούν ακριβώς τι γίνεται άσε που και αν τελικά τα φυλάξεις εκεί δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανένα άλλο παιδάκι στον κόσμο αφού θα είναι μόνο για σένα.

Βρηκα και ενα αρθρο στο ιντερνετ:

Κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

 

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα αυτά είχα πληροφορηθεί κι εγώ πριν γεννήσω και δεν φύλαξα βλαστοκύτταρα σε κανένα από τα δύο παιδιά μου. Μαλιστα ρώτησα και τον πνευματικό μας και είχε κι αυτός την ίδια άποψη. Μου φάνηκε καθαρή κοροϊδία για να μας πάρουν τα λεφτά, για να μην αναφέρω και άλλα, πιο ύποπτα ενδεχόμενα, που ουτε καν ήθελα να τα βάλω στον νου μου.

Link to comment
Share on other sites

Oταν ηρθε η εποχη να γεννισω κοιταζα για το θεμα τον βλαστοκυτταρων το σηζητισα με το γηναικολογο μου και μου ειπε αν εισαι πλουσια και σου περισευουν κρατα βλαστοκκυταρα αν οχι κρατα τα λεφτα σου,διαβαζα στο ιντερνετ ρωταγα φιλους γνωστους ολους τελος παντον ολοι μου εδηναν διαφορετικη απαντηση.ετσι και εγω αποφασισα να τα δωσω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο για πιραματα η οτι να θελουν,η απαντηση ηταν οτι απο ιδιοτικες κληνηκες δεν δεχονται τιποτα!!!αντε βγαλε ακρη

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οι γυναικολόγοι που ξέρω ότι πριν από 4-5 χρόνια ήταν λυσσαλέα υπέρ, τώρα αλλάξανε τροπάρι και λένε δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα, κάνε όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα με τα βλαστοκύτταρα με προβληματίζει λίγο .Πήγαμε την Τετάρτη σε δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων για ενημέρωση και μέσα σε όλα όσα μας είπε ο καθηγητής ο οποίος μας μίλησε ηταν οτι ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί τα δικά του βλαστοκύτταρα και σ'αυτο ήταν απόλυτος.Και φυσικά και ούτε και οι γονείς του παιδιού γιατί(μας το είπε απλοϊκά) το παιδί έχει 6 αριθμούς επάνω του που τους 3 τους παίρνει από την μαμά και τους άλλους τρεις από τον μπαμπά οπότε κανένας από τους δυο γονείς δεν μπορεί να είναι συμβατός με το παιδί του. Η μόνη περίπτωση συμβατότητας είναι με το αδέρφι του που και αυτό είναι ένα στα τέσσερα,στατιστικά. Μας εξήγησε όμως πως εφόσον το αδέρφι του είναι εν ζωή δεν χρειάζεται να αποψύξουν τα ήδη φυλαγμένα βλαστοκύτταρα αλλά να τα πάρουν κατευθείαν από το παιδι. Συμπέρασμα λοιπόν οτι οι ιδιωτικές εταιρείες είναι απάτη γιατί δεν σου εξηγούν ακριβώς τι γίνεται άσε που και αν τελικά τα φυλάξεις εκεί δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανένα άλλο παιδάκι στον κόσμο αφού θα είναι μόνο για σένα.

Βρηκα και ενα αρθρο στο ιντερνετ:

Κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

 

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).

ακριβως αυτα μας ειχαν πει στην ενημερωση. εμεις τα καναμε δωρεα γεννησα στο αττικο κ ο μονος κοπος ηταν να τα παει ο αντρας μου την κυριακη το πρωι γιατι γεννησα σαββατο βραδυ.αν μπορουν να σωσουν μια ζωη τι καλυτερο? αν τα εκαναν ολοι ή εστω οι μισοι δωρεα τοτε θα υπηρχε συμβατοτητα για ολους που θα τα χρειαζοντουσαν.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είχα πληροφορηθεί κι εγώ πριν γεννήσω και δεν φύλαξα βλαστοκύτταρα σε κανένα από τα δύο παιδιά μου. Μαλιστα ρώτησα και τον πνευματικό μας και είχε κι αυτός την ίδια άποψη. Μου φάνηκε καθαρή κοροϊδία για να μας πάρουν τα λεφτά, για να μην αναφέρω και άλλα, πιο ύποπτα ενδεχόμενα, που ουτε καν ήθελα να τα βάλω στον νου μου.

Ο πνευματικός σου γιατι σου είπε οχι;Δεν εχω ρωτήσει καν τον δικό μου γιατι θεωρώ αυτονόητο πως είναι μια καλή πράξη,μπορεί να σώσει ζωες!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω δωρεα τα έκανα,ο γυναικολόγος μου μου το πρότεινε,εγώ μέχρι τότε μόνο τα ιδιώτικα ήξερα. Νομίζω ότι αν όλες τα δωρίζαμε θα είχαν σωθεί αρκετές ψυχούλες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑ.....

ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.....ΣΕ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!!!!ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΩΡΙΣΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.....ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΤΗΛ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΩΝΗΣΩ?

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

αφου εισαι απο θεσσαλονικη γιατι δεν τα δωριζεις στο παπανικολαου

εγω εκει σκεφτομαι να τα δωρισω

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Ο πνευματικός σου γιατι σου είπε οχι;Δεν εχω ρωτήσει καν τον δικό μου γιατι θεωρώ αυτονόητο πως είναι μια καλή πράξη,μπορεί να σώσει ζωες!

 

Να πω την αλήθεια, πριν 5 χρόνια περίπου που έγινε η συζήτηση, δεν ετίθετο ζήτημα δωρεάς, ούτε είχα ενημερωθεί από πουθενα για κάτι τέτοιο. Όσοι φύλαγαν, ήταν αυτονόητο πως φύλαγαν για ενδεχόμενη ίδια χρηση στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

δε μου λετε ρε παιδιά εσεις που ενημερωθήκατε πρόσφατα απο τη δημοσια τράπεζα, ρωτήσατε ή σας αναφέρανε για τα μεσεγχυματικά (καλα το λέω?) , το κομματι δηλ του ομφάλιου που το κρατάνε με πληρωμη ..σας ειπαν που μπορουν να χρησιμοποιηθουν, γιατι σκοπο κλπ?

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

δε μου λετε ρε παιδιά εσεις που ενημερωθήκατε πρόσφατα απο τη δημοσια τράπεζα, ρωτήσατε ή σας αναφέρανε για τα μεσεγχυματικά (καλα το λέω?) , το κομματι δηλ του ομφάλιου που το κρατάνε με πληρωμη ..σας ειπαν που μπορουν να χρησιμοποιηθουν, γιατι σκοπο κλπ?

Αν θυμάμαι καλά μας είπε πως προς το παρόν δεν τα χρησιμοποιούν πουθενά, είναι σε πειραματικό στάδιο.

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε δωρεά στην Δημόσια τράπεζα και κρατήσαμε του ομφάλιου λώρου έναντι κάποιου ποσού που δεν θυμάμαι ακριβώς. Γεννήσαμε στο Ιασώ, μας είχαν δώσει ό,τι χρειαζόταν για τη συλλογή και τα πήγε ο κουμπάρος μας με το που γέννησα.

 

Επιλέξαμε τη Δημόσια με γνώμονα αυτό που γράφτηκε παραπάνω: Οι ιδιωτικές δεν συνεργάζονται με την παγκόσμια τράπεζα και έτσι ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που δεν θα χρησιμέψει ποτέ και σε κανέναν! Τουλάχιστον στην Δημόσια μπορεί να σώσεις ένα παιδάκι από την Ελλάδα αλλά και από άλλη χώρα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες http://hcbb.bioacademy.gr/index.php

 

και για τη χρησιμότητα των δύο διαφορετικών τύπων κυττάρων

 

 

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε δωρεά στην Δημόσια τράπεζα και κρατήσαμε του ομφάλιου λώρου έναντι κάποιου ποσού που δεν θυμάμαι ακριβώς. Γεννήσαμε στο Ιασώ, μας είχαν δώσει ό,τι χρειαζόταν για τη συλλογή και τα πήγε ο κουμπάρος μας με το που γέννησα.

 

Επιλέξαμε τη Δημόσια με γνώμονα αυτό που γράφτηκε παραπάνω: Οι ιδιωτικές δεν συνεργάζονται με την παγκόσμια τράπεζα και έτσι ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που δεν θα χρησιμέψει ποτέ και σε κανέναν! Τουλάχιστον στην Δημόσια μπορεί να σώσεις ένα παιδάκι από την Ελλάδα αλλά και από άλλη χώρα.

Τον ομφάλιο λώρο τον δώσατε σε δημόσια τράπεζα έναντι κάποιου ποσού η σε ιδιωτική;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Όσοι δωρίζουν βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα

έχουν κάποια "προτεραιότητα"

στη λίστα αναμονής?...

 

(Όπως γίνεται με την αιμοδοσία εαν είσαι αιμοδότης)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...