Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Παιζει ρολο και το περιβαλλον, η χωρα που ζεις, οι υποδομες που εχει, οι αντιληψεις του κοσμου....

Αν τα παιδια αυτα εχουν το δικαιωμα να επισκεφθουν κανονικα σχολεια, να εχουν την στηριξη που χρειαζονται (τις θεραπειες που χρειαζονται), αν αυτα και οι γονεις τους εχουν την ψυχοκοινωνικη στηριξη που απαιτειται σαυτες τις περιπτωσεις, δεν υπαρχουν εμποδια.

Και η καλυτερη στηριξη ειναι η ΑΓΑΠΗ. Τοσο απλη λεξη αλλα τοσο βαθεια!

Και η αγαπη, μπορει να κανει και θαυματα.

 

Για τις υποδομές θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη, ακριβώς γι αυτό δυστυχώς κατά τη γνώμη μου η αγάπη δεν είναι αρκετή.

 

Και ακριβώς επειδή δυστυχώς, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις με σύνδρομο Down, αλλά και με άλλες νοητικές δυσλειτουργίες. Τα παιδάκια με down, και πάλι ανάλογα τη μορφή του, είναι συνήθως η πιο εύκολη περίπτωση. Είναι εκπαιδεύσιμα (ακούγεται λίγο κάπως η έκφρασή μου το ξέρω, αλλά δεν έχω καλύτερη πρόχειρη, αν έχετε διορθώστε με).

 

Με νοητική στέρηση όμως πχ δεν είναι...είναι πιο δύσκολη περίπτωση...

 

Τελικά είναι τι αντέχει ο καθένας... Θα άντεχα ένα κωφάλαλο, ένατυφλό παιδάκι, η με μία πχ σωματική αναπηρία. Με νοητική δε θα το άντεχα.

 

Οι κωφάλαλοι δε θέλουν να τους κατατάσσουν στα ΑΜΕΑ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι,το ξερω και ουτε τους κατατασσω,απλα το ανεφερα γιατι κατι τοσο απλο,η Ελλαδιτσα δεν το αντιμετωπιζει σωστα,φαντασου κατι τετοιο.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Φαιη μου,αλλαξε η σελιδα και δεν ειδα οτι απαντησες.

 

Εγω προσωπικα,δεν ηθελα ενα τελειο παιδι...αλλο ηταν το σκεπτικο μου.

 

Να σε ρωτησω...και σε περιπτωσεις βιασμου,στο οποιο συμφωνεις να διακοπτεται η κυηση,δεν χτυπαει η καρδουλα του??

Η μητερα (περα απο το ψυχολογικο,το οποιο φανταζομαι ειναι τραγικο),δεν κινδυνευει να χασει την ζωη της.Απο πλευρας θρησκειας,δεν εχει σημασια,απ'οσο ξερω,το αν προηρθε απο βιασμο..Το μωρακι δεν φταει κιολας,για το πως δημιουργηθηκε...

Τι λες για αυτο??

Ειμαι κι'εγω υπερ,απλα επειδη το διαβασα,σε ρωταω...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

οταν διαβαζω και ακουω διαφορες αποψεις για την εκτρωση για λογους υγειας

το κυριο θεμα ειναι το πως θα παρουΜΕ εμεις την αποφαση, το πως θα αντεξουΜΕ τις τυψεις, το ποσο δυσκολο ειναι για ΕΜΑΣ να κανουΜΕ κατι τετοιο, το εχει ο θεος για ολους και ο θεος ξερει τι κανει (αρα εμεις δεν παιρνουμε καμια αποφαση!... αραγε τοσα παιδια που πεθαινουν απο ασιτια, που κακοποιουνται, που βασανιζονται και υποφερουν σε ολη τη ζωη τ ους.. εκει δεν εχει ο θεος? εκει δεν ξερει τι να κανει?)

 

 

αναφερεστε κυριως στο συνδρομο νταουν (οσοι ειναι κατα της εκτρωσης και για λογους υγειας) για να προβαλετε τα επιχειρηματα σας, ή λετε οτι και αν το παιδι αρρωστησει μετα τι θα κανουΜΕ θα το πεταξουμε? (παλι στο πως αισθανομαστε εμεις...)

 

υπαρχουν πολυ σοβαροτερα συνδρομα οπου ενα παιδακι υποφερει σε ολη του τη ζωη, και εχει ποιοτητα ζωης ιση με το 0

και ειναι εντελως διαφορετικο το να γνωριζεις απο πριν και να επιλεξεις να το γεννησεις και απο εκει ειπαμε.. εχει ο θεος...

 

ο θεος (αν υπαρχει) μας εχει δωσει επισης και το μυαλο για να αναπτυχθουμε και να καλυτερευσουμε τις ζωες μας

ο θεος με την ιδια λογικη μας εχει δωσει και τους γιατρους και τις εξετασεις και ολα αυτα

με τη λογικη μερικων αλλων.. αφου ο θεος ξερει τι κανει.. να μην εξεταζομαστε για τιποτα, να μη δεχομαστε καμια ιατρικη βοηθεια.. και ο θεος ξερει...

οχι να δεχομαστε κατα περιπτωση για να αισθανομαστε καλα με τον εαυτο μας

 

μερικες αποψεις (οχι μονο εδω γενικοτερα, αλλωστε δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανενα μιας και δε θυμαμαι καν νικνεημς.. αποψεις διαβαζω απλως)

μου θυμιζουν μια ιστορια οπου ενας ανθρωπος ζητουσε τη βοηθεια του θεου για ενα προβλημα που ειχε.. και ο θεος του εστειλε με διαφορες μορφες βοηθεια αλλα αυτος αρνιοταν παντα.. και καθοταν και περιμενε το θελημα του θεου (οπως το αντιλαμβανοταν εκεινος).. περιμενε οτι ο θεος θα του εμφανιστει και θα του πει κανε το ενα και το αλλο..

 

για μενα αυτο που πρεπει να μας νοιαζει ειναι το πως αυτα τα παιδια αισθανονται και τι ζωη αυτα τα παιδια βιωνουν, οχι ποσο τα αγαπαμε εμεις και ποσο χαρουμενοι νιωθουμε εμεις, και ποσο τυψεις δεν εχουμε εμεις, και πως αισθανεται ο γονιος ο συγγενης ο φιλος

αλλα πως και τι νιωθει το ιδιο το παιδι

 

για μενα απ ολα αυτα τα ποστς εδω και σε αλλα θεματα, την μονη που λαμβανω υποψην ειναι η μαρκοπολο γιατι οτι γραφει ειναι η αποψη του ιδιου του παιδιου με το προβλημα

και κατα δευτερον τις αποψεις γονεων και δασκαλων που συμβιωνουν με παιδια που ειναι αρρωστα

 

ολες οι υπολοιπες αποψεις ειναι εκ του ασφαλους και απο μακρυα..

 

και τελος μεταφερω μια προταση της αερικο σε ενα αλλο θεμα: ζωη δεν ειναι μονο η ανασα

 

αυτο τα λεει ολα

Link to comment
Share on other sites

για μενα απ ολα αυτα τα ποστς εδω και σε αλλα θεματα, την μονη που λαμβανω υποψην ειναι η μαρκοπολο γιατι οτι γραφει ειναι η αποψη του ιδιου του παιδιου με το προβλημα

και κατα δευτερον τις αποψεις γονεων και δασκαλων που συμβιωνουν με παιδια που ειναι αρρωστα

 

οι υπολοιπες αποψεις ειναι εκ του ολες ασφαλους και απο μακρυα..

 

και τελος μεταφερω μια προταση της αερικο σε ενα αλλο θεμα: ζωη δεν ειναι μονο η ανασα

 

αυτο τα λεει ολα

 

Συμφωνω απολυτως με τα ανωθεν και ειδικα με τα bold.

Και βαζω και τον εαυτο μου μεσα,φυσικα!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω κουφαθει με αυτα που διαβαζω....εμεινα εγκυος στα 16ποτε δεν σκεφτηκα να κανω εκτρωση,λεω αφου ηρθε θα το κρατησω.....Δεν ειμαι κατα της εκτρωσης αλλα εγω η ιδια σαν Ιωαννα δεν θα εκανα ποτε,αν δεν ηθελα μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη πολυ απλα θα επαιρνα προφυλαξη οσο μπορουσα (δηλαδη γιατι να την πληρωσει ενα μωρακι επειδη εγω ειχα ορμες και δεν προφυλαχτηκα)anyway το θεμα ειναι οτι γαι να μην καταφευγει μια γυναικα σε εκτρωση ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ KAI NA ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΤΕ με οποιαδηποτε μορφη αντισυλληψης.....ΒΕΒΑ εχω μεινει speechless

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι μητέρα στα 33 έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και μετά από πάρα πολύ κόπο (σωματικά) κατάφερα να φέρω εις πέρας την κύηση, δεν είμαι παντρεμένη ούτε λαμβάνω κάποια διατροφή, το κράτησα για λόγους θρησκείας (εννοείται ότι την λατρεύω την μπουμπού μου) αλλά ειλικρινά αν έμενα πάλι έγκυος (άραγε πως αφού κόψαμε και το σεξ;;;) δεν θα έκανα την παραμικρή προσπάθεια να το κρατήσω…..! Μπορεί να μην έκανα άμβλωση…..αλλά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου δύσκολο να πάθεις αποκόλληση αν σηκώνεις τις λεκάνες γεμάτες ρούχα (και όχι επίτηδες). Δεν θεωρείται άμβλωση αλλά έχοντας επίγνωση της κατάστασης δεν θα το έλεγα και απόλυτη μητρική στοργή. Βλέποντας αυτά τα 2 χρόνια πόση στήριξη, χρόνο και αγάπη χρειάστηκε αυτό το μωράκι…..ειλικρινά νομίζω ότι και να με πλήρωναν, θα αρνιόμουν ευγενικά. Πάντως νομίζω ότι η κάθε γυναίκα που θέλει να είναι σωστή πρέπει να παίρνει προφύλαξη και τουλάχιστον να αποφεύγει σε μεγάλο βαθμό μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Οι υπόλοιπες ας πράξουν κατά συνείδηση.

Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο!!!! Μπορεί να πάθεις αιμορραγία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Εξάλλου θα χρειαστείς απόξεση (διαδικασία που ακολουθείται και στην άμβλωση), αρα μια και καλή να κάνεις άμβλωση. Όπου θα είσαι σε νοσοκομείο και όλα θα είναι ελεγχόμενα.

Αλλά και πάλι.... Άμα θέλει ο Θεός ή η Τύχη ή οι Μοίρα, το έμβρυο να ζήσει, θα ζήσει ακόμη και μπιτόνια να σηκώσεις.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε επιλογή έχει ένα κόστος, κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις πάντα. Το θέμα είναι να μπορέσεις να επιλέξεις το καλύτερο κάθε φορά.

 

Καταλαβαίνω ένα μικρό κορίτσι ή μια νέα κοπέλα, που παρόλο που έπαιρνε προφύλαξη ή λόγω απροσεξίας μια φορά, έμεινε έγκυος και δεν κράτησε το μωρό. Υποκλίνομαι σε όποια αποφάσισε να κρατήσει το μωρό. Δεν ξέρω αν ήμουν στη θέση αυτή και σε πολύ νέα ηλικία, αν θα το κρατούσα. Μπορεί και όχι. Θα το είχα όμως μέσα μου για πάντα.

 

Καταλαβαίνω απολύτως μια γυναίκα που αποφασίζει να μην κρατήσει ένα παιδί με πρόβλημα π.χ. σύνδρομο ντάουν. Γι' αυτό τον λόγο, έκανα τροφοβλάστη και στα δύο μου παιδιά και μάλιστα όσο γρηγορότερα γινόταν. Με το χέρι στην καρδιά, δεν θα κρατούσα ένα μωρό με διαπιστωμένο πρόβλημα. Θα το είχα όμως μέσα μου για πάντα. Υποκλίνομαι μπροστά στις γυναίκες που το κρατούν - μόνο μην ακούσω για θρησκευτικούς λόγους, δεν το πιάνω. Και προχωρούν μπροστά και ελπίζουν.

 

Όλοι έχουν καρδιά και ψυχή. Και όλοι κάτι καλαβαίνουν, έτσι ή αλλιώς.

 

Δεν καταλαβαίνω με τίποτα τις γυναίκες που δεν παίρνουν προφύλαξη, μένουν έγκυοι και πετάνε τα παιδιά. Με τίποτα. Αν δεν θέλεις παιδί -αναφαίρετο δικαίωμα κάθε γυναίκας -, προσέχεις. Δεν μένεις έγκυος και μετά το πετάς. Είναι έγκλημα....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε επιλογή έχει ένα κόστος, κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις πάντα. Το θέμα είναι να μπορέσεις να επιλέξεις το καλύτερο κάθε φορά.

 

Καταλαβαίνω ένα μικρό κορίτσι ή μια νέα κοπέλα, που παρόλο που έπαιρνε προφύλαξη ή λόγω απροσεξίας μια φορά, έμεινε έγκυος και δεν κράτησε το μωρό. Υποκλίνομαι σε όποια αποφάσισε να κρατήσει το μωρό. Δεν ξέρω αν ήμουν στη θέση αυτή και σε πολύ νέα ηλικία, αν θα το κρατούσα. Μπορεί και όχι. Θα το είχα όμως μέσα μου για πάντα.

 

Καταλαβαίνω απολύτως μια γυναίκα που αποφασίζει να μην κρατήσει ένα παιδί με πρόβλημα π.χ. σύνδρομο ντάουν. Γι' αυτό τον λόγο, έκανα τροφοβλάστη και στα δύο μου παιδιά και μάλιστα όσο γρηγορότερα γινόταν. Με το χέρι στην καρδιά, δεν θα κρατούσα ένα μωρό με διαπιστωμένο πρόβλημα. Θα το είχα όμως μέσα μου για πάντα. Υποκλίνομαι μπροστά στις γυναίκες που το κρατούν - μόνο μην ακούσω για θρησκευτικούς λόγους, δεν το πιάνω. Και προχωρούν μπροστά και ελπίζουν.

 

Όλοι έχουν καρδιά και ψυχή. Και όλοι κάτι καλαβαίνουν, έτσι ή αλλιώς.

 

Δεν καταλαβαίνω με τίποτα τις γυναίκες που δεν παίρνουν προφύλαξη, μένουν έγκυοι και πετάνε τα παιδιά. Με τίποτα. Αν δεν θέλεις παιδί -αναφαίρετο δικαίωμα κάθε γυναίκας -, προσέχεις. Δεν μένεις έγκυος και μετά το πετάς. Είναι έγκλημα....

 

Πόσο σωστά σκέφτεσαι φιλενάδα μου!!!

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου.:-)

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπεμπα..δεν ξερω τι να πω, αφωνη και εγω!

Δηλαδη εσυ που απο οτι λες και να σε πληρωναν θα ελεγες οχι για δευτερο παιδι θα πας να κανεις στειρωση? Και μιλας για συνειδηση και θρησκεια και οτι εισαι κατα της εκτρωσης απο γυναικολογο αλλα αν βοηθησει η εγκυος να το ''παρει'' το παιδι ο Θεος τοτε ολα καλα, εχουμε την συνειδηση μας καθαρη? Τι να πω...

Στο θεμα της εκτρωσης συμφωνω απολυτα με την chatzico! Δεχομαι το δικαιωμα μιας γυναικας να κανει εκτρωση, ειναι καλο να υπαρχει σαν επιλογη. Αλλα δεν δεχομαι τις γυναικες που κανουν εκτρωσεις απλα γιατι δεν τις νοιαζει και δεν προσεχουν.Ειναι εγκληματικο να παιρνεις τοσο ελαφρα μια ζωη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο σωστά σκέφτεσαι φιλενάδα μου!!!

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου.:-)

 

Σματς σμουτς:lol::lol::lol:

 

Ξέρεις όταν ακούω για εκτρώσεις δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό και παγώνω.

 

Ένα την πεθερά μου (ο άντρας μου μοναχοπαίδι, τον έκαναν σε πολύ νεαρή ηλικία), να λέει ακόμα στον άντρα μου, τυχαία ζεις, θα είχα κάνει έκτρωση αλλά είχαν απεργία τα ταχυδρομεία στην Ιταλία και δεν λαμβάναμε εμβάσματα για να έχουμε λεφτά. Μετά από εκείνον, έκανε πολλές εκτρώσεις, γιατί λέει 'τα άρπαζε στον αέρα' !!!!!!!!! Πάντως έναν τρόπο ξέρω, της το είπα αυτό μια φορά, δεν άντεχα άλλο, είχαν σηκωθεί οι τρίχες μου....

 

Δύο, είχα μια ψιλοδυσκολία (κάνα 2 μήνες, τίποτα δηλαδή) να μείνω έγκυος στην κόρη μου. Επέμεινα για εξετάσεις που έδειξαν ένα πολυποδάκι στον τράχηλο. Κανονίζουμε να κάνω την επέμβαση. Είμαι στο ΜΗΤΕΡΑ, στο δωμάτιο αναμονής και περιμένω να έρθει η σειρά μου. Φέρνουν μετά από λίγο ένα κοριτσάκι, άντε να ήταν 22 ετών. Μου λέει 'Και εσύ για έκτρωση ?'. Της εξηγώ. Μου λέει 'εγώ για έκτρωση και άσε πεινάω γιατί δεν έφαγα τίποτα για την επέμβαση, ενώ την προηγούμενη φορά δεν με πείραξε η πείνα'. Αρχίζω να παγώνω. Την παίρνουν πρώτη και την φέρνουν μετά από εμένα. Έκλαιγε πολύ. Μου ζήτησε σερβιέτα γιατί λέει υπολόγιζε ότι θα είχαν τις πιο ενισχυμένες όπως την προηγούμενη φορά. Παγώνω πλέον κανονικά και είμαι και από μέθη. Σηκώνεται να φύγει μισοζαλισμένη. Λέω θα σωριαστεί κάτω. Ντύνεται και φεύγει. Έρχεται η γιατρός της και την ψάχνει. Της λέω ότι έφυγε και την ξαναφέρνουν πίσω κακήν κακώς, δεν είχαν προλάβει οι άνθρωποι να της βγάλουν τις γάζες. Λέει θα της βγάλει μόνη της. Την πείθουν. Πλημμυρίζει στο αίμα και αναλύεται σε δάκρυα βουβά. Συνέρχεται (?) και ετοιμάζεται να φύγει. Με χαιρετάει και μου λέει 'Πάω να φάω καμμιά τυρόπιτα, γιατί πεινάω πολύ, θα με περιμένει και ο αρραβωνιαστικός μου'. Δεν ξέρω αν την περίμενε κανείς. 5 χρόνια μετά ακόμα την θυμάμαι και ταράζομαι. 22 χρονών κοριτσάκι με 2 εκτρώσεις στην πλάτη του.....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο!!!! Μπορεί να πάθεις αιμορραγία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Εξάλλου θα χρειαστείς απόξεση (διαδικασία που ακολουθείται και στην άμβλωση), αρα μια και καλή να κάνεις άμβλωση. Όπου θα είσαι σε νοσοκομείο και όλα θα είναι ελεγχόμενα.

Αλλά και πάλι.... Άμα θέλει ο Θεός ή η Τύχη ή οι Μοίρα, το έμβρυο να ζήσει, θα ζήσει ακόμη και μπιτόνια να σηκώσεις.

 

 

θαυματακι μου αυτο ξαναπεστο στον αντωνακη μου εκανα ολα τα πραγματα μονη μου,μεχρι και χαλια κουβαλησα 6βδομαδων και δεν επαθα τιποτα.....στα αλλα 2που ημουν ξαπλα,απλα ηταν θελημα θεου:cry:

Link to comment
Share on other sites

Για να να απαντησω και στο καυτο ερωτημα της συμφορουμιτισσας (νικνειμ δεν συγκρατησα που ειχε την απορια με το θεμα του βιασμου), αν εμενα προσωπικα με βιαζανε δεν ξερω αν θα ειχα την ψυχικη δυναμη να αντεξω μια κυηση. Ειναι καθαρα ψυχιατρικο το θεμα. Αν εχεις διαβασει εστω κατι απο ψυχολογια....προσωπικα θα ημουν ευτυχισμενη αν μπορουσα παλι να αγκαλιασω τον αντρα μου, να χαμογελασω να βρω την δυναμη να ξαναεμπιστευτω τον κοσμο, να βρω την δυναμη να μεινω εν ζωη και να μεγαλωσω τα παιδια μου. Και του βιαστη χτυπαει η καρδια του και ζει, αλλα δεν παυει να ειναι βιαστης και ανωμαλος. Ελπιζω να σε καλυψε η απαντηση μου.

 

 

 

 

 

για μενα απ ολα αυτα τα ποστς εδω και σε αλλα θεματα, την μονη που λαμβανω υποψην ειναι η μαρκοπολο γιατι οτι γραφει ειναι η αποψη του ιδιου του παιδιου με το προβλημα

και κατα δευτερον τις αποψεις γονεων και δασκαλων που συμβιωνουν με παιδια που ειναι αρρωστα

 

ολες οι υπολοιπες αποψεις ειναι εκ του ασφαλους και απο μακρυα..

 

Αυτο ειναι που λενε, η σιωπη ειναι χρυσος μερικες φορες! Πηρες φορα και λες ...λες...εβαλες και τον Θεο μεσα....τελος παντων...

Χωρις καν να με γνωριζεις!

Θα σου απαντησω μονο στο παραπανω..για το περι... εκ του ασφαλους και απο μακρυα...

Εχω παιδακι με διαγνωση! (το τι και το πως δεν θα το αναλυσω με ξενους που δεν ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο θεμα ή μαλλον δεν θα ηθελαν καν να ασχοληθουν με ενα τετοιο θεμα...γιατι ασχολιουνται μονο με υγιεστατους ανθρωπους που δεν εχουν ιχνος δυστυχιας πανω τους...)

 

Σε πληροφορω πως δεν εχει νοητικη υστερηση το παιδι μου, ουτε του φαινεται κατι, αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι και οτι πιο ευκολο..

 

Οσο για το οτι ο Θεος μας εδωσε τους γιατρους...:lol::lol::lol::lol: εδω γελανε....

μακαρι να γινομασταν ετσι γιατροι....απο τα γεννοφασκια μας. Αλλα εμενα προσωπικα μου εχει βγει ο Κ....για να το βγαλω το ερμο το πτυχιο και με χωριζουν μονο 2 κλινικες ασκησεις και 3 μαθηματα απτο πτυχιο.

 

 

Οσο για το ποια αναπηρια ειναι πιο βαρυ και ποια οχι....επετρεψε μου να εχω μια καποια αποψη (εν μερη και επιστημονικη επι του θεματος).

 

Δεν ειπε κανενας να μην τα ριξουμε για να μην εχουμε τυψεις και την συνειδηση μας ησυχη, οπως μας τα παρουσιαζεις εσυ! Κανενας γονιος δεν θελει να βλεπει το παιδι του να υποφερει! Αλλα γονιος δεν εισαι μονο οταν το γεννησεις. Γονιος εισαι απτην στιγμη που θα το συλλαβεις!

Γνωριζω γονιους που το φερανε στην ζωη εχοντας κανει προγενητικους ελεγχους, χωρις να βρουνε κατι και τρεχανε αρων αρων μες στα μεσανυχτα στα νοσοκομεια....ARDS αν σου λεει κατι....

ειναι τοσα πολλα....μα τοσα πολλα ..που δεν γνωριζεις και πιστεψε με δεν θελεις να γνωριζεις (για αρρωστειες μιλαμε).

Υγιεστατα παιδακια που λογω επιπλοκων κατα την διαρκεια του τοκετου, ειχανε επιληπτικες κρισεις και αργοτερα νοητικη υστερηση.

Ειναι τοσα πολλα....

 

 

Ειπαμε δεν θελω να καταδικασω καμια κοπελα που εριξε παιδι. Αλλα δεν θα παψω να λεω πως μερικες φορες ειναι η λαθος αποφαση. Και η αναπηρια δεν ειναι λογος να αφαιρεσεις απτον αλλον την ζωη. Κανενας δεν σου δινει αυτο το δικαιωμα. Ισα ισα τοτε εχεις την υποχρεωση να παλεψεις με νυχια και με δοντια για να το μεγαλωσεις με αξιοπρεπεια.

Οσο για τους χλευασμους περι του Θεου...δικαιωμα σου να μην πιστευεις. Μην κατακρινεις ομως ως ανοητους και θρασυδειλους οσους πιστευουν.

Link to comment
Share on other sites

απορρω γιατι γινετε τετοις χαμος για ενα τοσο σοβαρο θεμα...η καθε αποψη ειναι σεβαστη,κ καθε μια ξερει τον σταυρο που κουβαλαει...μακαρι ποτε καμμια μανουλα να μην χρειαστει να περνει τοσο δυσκολες αποφασεις αλλα ολα ειναι μεσα στην ζωη και δυστυχως για κανενας μας δεν ειναι μονο με χαμογελα κ τραγουδια...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να να απαντησω και στο καυτο ερωτημα της συμφορουμιτισσας (νικνειμ δεν συγκρατησα που ειχε την απορια με το θεμα του βιασμου), αν εμενα προσωπικα με βιαζανε δεν ξερω αν θα ειχα την ψυχικη δυναμη να αντεξω μια κυηση. Ειναι καθαρα ψυχιατρικο το θεμα. Αν εχεις διαβασει εστω κατι απο ψυχολογια....προσωπικα θα ημουν ευτυχισμενη αν μπορουσα παλι να αγκαλιασω τον αντρα μου, να χαμογελασω να βρω την δυναμη να ξαναεμπιστευτω τον κοσμο, να βρω την δυναμη να μεινω εν ζωη και να μεγαλωσω τα παιδια μου. Και του βιαστη χτυπαει η καρδια του και ζει, αλλα δεν παυει να ειναι βιαστης και ανωμαλος. Ελπιζω να σε καλυψε η απαντηση μου.

 

Aπολυτα και συμφωνω.

 

Δεν χρειαζεται να εχεις γνωσεις ψυχολογιας,για να καταλαβεις πως ειναι,τις περισσοτερες φορες,αδυνατο για μια γυναικα να ανταπεξελθει συναισθηματικα,σε μια τετοια κατασταση...ειναι κοινος νους.

Ομως,βαση θρησκειας,οπως το θετεις,δεν εχει σημασια αν το παιδι προηρθε με εναν τετοιο τροπο...και δεν φταιει το μωρο φυσικα...και δεν τιθεται κινδυνος (σωματικης) βλαβης για την γυναικα.

Δεν γνωριζω αν η Εκκλησια κανει εναν τετοιο διαχωρισμο,εαν γνωριζεις,διαφωτισε με.

Εαν,οπως πιστευω,δεν το διαχωριζει,τοτε,για εναν θρησκευομενο ανθρωπο,ο οποιος υποστηριζει πως τα παιδια ειναι δωρο Θεου,τοτε και σε μια τετοια περιπτωση,λογικα,δεν θα επρεπε να γινει διακοπη.

 

 

 

 

Αποτυχημενο copy paste,sorry

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

Αυτο ειναι που λενε, η σιωπη ειναι χρυσος μερικες φορες! Πηρες φορα και λες ...λες...εβαλες και τον Θεο μεσα....τελος παντων...

Χωρις καν να με γνωριζεις!

γιατι νομιζεις οτι αναφερομαι ειδικα σε σενα?

ουτε καν θυμαμαι τι αποψεις εγραψες στο θεμα

ουτε καν ξερω αν εχεις προσωπικη επαφη με παιδακι με καποιο νοσημα ή οτιδηποτε

(και γραφω επισης οτι λαμβανω πολυ υποψην αυτα που γραφουν και λενε παιδια που βιωνουν το προβλημα και γονεις που βρισκονται μεσα στο προβλημα)

 

και σε ολο το ποστ μου γραφω ξεκαθαρα οτι αναφερομαι γενικα σε διαφορες αποψεις και εδω (στα γρηγορα που τις διαβασα) και εκει εξω, που μιλανε εκ τους ασφαλους, διοτι δεν βιωνουν το οποιο προβλημα απλα μιλανε θεωρητικα

 

 

δεν καταλαβαινω γιατι απαντας ειδικα προς εμενα και γιατι θιχτηκες (ουτε κουοτ σε εκανα, ουτε εγραψα η φαιη2010 αυτο και αυτο.. γενικα μιλησα)

αυτη ειναι η αποψη μου, αυτες τις αποψεις λαμβανω εγω υποψην, σε αυτους τους ανθρωπους δινω σημασια για να σχηματισω ή να αλλαξω αποψη, τι να κανουμε τωρα

 

και δεν εκρινα και κανενα προσωπικα

 

δε θα συνεχισω οπως καταλαβαινεις καποια συζητηση.. απλα απαντησα γιατι εμεινα καπως ετσι :eek: μολις καταλαβα οτι μου απαντας επι προσωπικου, επειδη θεωρησες οτι μιλαω σε σενα επι προσωπικου

απο που και ως που (εμεινα σοκαρισμενη!)?

αυτη την αποψη που εξεθεσα την εκθετω και εξω απο εδω :lol:

οσο για τον θεο.. ε καποιοι απο εμας αμφισβητουμε τα παντα μεχρι αποδειξεως του εναντιον :-)

 

Οσο για το οτι ο Θεος μας εδωσε τους γιατρους... εδω γελανε....

μακαρι να γινομασταν ετσι γιατροι....απο τα γεννοφασκια μας. Αλλα εμενα προσωπικα μου εχει βγει ο Κ....για να το βγαλω το ερμο το πτυχιο και με χωριζουν μονο 2 κλινικες ασκησεις και 3 μαθηματα απτο πτυχιο

 

αυτο το ειδα μετα, διοτι απο καποια φαση και μετα το παρατησα το ποστ σου γιατι ηταν επι προσωπικου ανευ λογου (και δεν γινεται να τοποθετηθω σε οτι εγραψες μιας και θεωρησες οτι σου κανω επιθεση γι αυτο και τα εγραψες σε τετοιο τονο, πραγμα που δεν υφισταται, δεν εχω κανενα θεμα με σενα ή με καναν αλλο)

 

προφανως κανω πλακα.. ντοινγκ! οτι με τη λογικη μερικων οτι ολα ειναι απ το θεο

ε ο θεος εδωσε και την εξυπναδα σε καποιους να αναπτυχθουν τοσο οσο να πανε να γινουν γιατροι/ επιστημονες/ μηχανικοι κλπ κλπ

και αμα δε γουσταρε ο θεος δεν θα καναμε τιποτις στη ζωη μας

μου φαινεται οτι λεω τα αυτονοητα.. ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε θρησκοληπτη ουτε καμια θεουσα.. πως θα μπορουσα να πιστευω οτι ο θεος κανει μαγικο και γινονται οι γιατροι..?

 

 

κουραστηκα.. μα ειναι δυνατον? ετσι απ το πουθενα τσακωμοι? :lol:

 

ουφ.. καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Σματς σμουτς:lol::lol::lol:

 

Ξέρεις όταν ακούω για εκτρώσεις δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό και παγώνω.

 

Ένα την πεθερά μου (ο άντρας μου μοναχοπαίδι, τον έκαναν σε πολύ νεαρή ηλικία), να λέει ακόμα στον άντρα μου, τυχαία ζεις, θα είχα κάνει έκτρωση αλλά είχαν απεργία τα ταχυδρομεία στην Ιταλία και δεν λαμβάναμε εμβάσματα για να έχουμε λεφτά. Μετά από εκείνον, έκανε πολλές εκτρώσεις, γιατί λέει 'τα άρπαζε στον αέρα' !!!!!!!!! Πάντως έναν τρόπο ξέρω, της το είπα αυτό μια φορά, δεν άντεχα άλλο, είχαν σηκωθεί οι τρίχες μου....

 

Δύο, είχα μια ψιλοδυσκολία (κάνα 2 μήνες, τίποτα δηλαδή) να μείνω έγκυος στην κόρη μου. Επέμεινα για εξετάσεις που έδειξαν ένα πολυποδάκι στον τράχηλο. Κανονίζουμε να κάνω την επέμβαση. Είμαι στο ΜΗΤΕΡΑ, στο δωμάτιο αναμονής και περιμένω να έρθει η σειρά μου. Φέρνουν μετά από λίγο ένα κοριτσάκι, άντε να ήταν 22 ετών. Μου λέει 'Και εσύ για έκτρωση ?'. Της εξηγώ. Μου λέει 'εγώ για έκτρωση και άσε πεινάω γιατί δεν έφαγα τίποτα για την επέμβαση, ενώ την προηγούμενη φορά δεν με πείραξε η πείνα'. Αρχίζω να παγώνω. Την παίρνουν πρώτη και την φέρνουν μετά από εμένα. Έκλαιγε πολύ. Μου ζήτησε σερβιέτα γιατί λέει υπολόγιζε ότι θα είχαν τις πιο ενισχυμένες όπως την προηγούμενη φορά. Παγώνω πλέον κανονικά και είμαι και από μέθη. Σηκώνεται να φύγει μισοζαλισμένη. Λέω θα σωριαστεί κάτω. Ντύνεται και φεύγει. Έρχεται η γιατρός της και την ψάχνει. Της λέω ότι έφυγε και την ξαναφέρνουν πίσω κακήν κακώς, δεν είχαν προλάβει οι άνθρωποι να της βγάλουν τις γάζες. Λέει θα της βγάλει μόνη της. Την πείθουν. Πλημμυρίζει στο αίμα και αναλύεται σε δάκρυα βουβά. Συνέρχεται (?) και ετοιμάζεται να φύγει. Με χαιρετάει και μου λέει 'Πάω να φάω καμμιά τυρόπιτα, γιατί πεινάω πολύ, θα με περιμένει και ο αρραβωνιαστικός μου'. Δεν ξέρω αν την περίμενε κανείς. 5 χρόνια μετά ακόμα την θυμάμαι και ταράζομαι. 22 χρονών κοριτσάκι με 2 εκτρώσεις στην πλάτη του.....

 

Είναι όντως πολύ συγκλονιστικές ιστορίες.

Αισθάνθηκα μεγάλη θλίψη και για τις 2 ιστορίες.

 

Ο άντρας μου έχει άλλες δυο αδερφές. Η μία είναι ως άτομο έτσι κι έτσι και η μικρή του αδερφή είναι χρυσό κορίτσι και από τα καλύτερα άτομα, που έχω γνωρίσει ποτέ.

Η πεθερά μου πριν την συλλάβει είχε κάνει έκτρωση και όταν έμεινε έγκυος στην κουνιάδα μου, αρνήθηκε ο γιατρός να της ξανά κάνει έκτρωση, όταν το έμαθα ανατρίχιασα όλη, σκέφτηκα πόσο τυχερή ήταν και πως τελικά ήρθε σε αυτόν τον κόσμο και υπάρχει, επειδή ο γιατρός αρνήθηκε την έκτρωση, και είναι το καλύτερο παιδί της πεθεράς μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κατά της έκτρωσης, αλλά δεν είμαι και υπέρ σε ολες τιε περιπτωσεις.

Είναι δικαίωμα της κάθε γυναίακς να κάνει ό,τι επιθυμεί με το σώμα και την ψυχή της (και εννοώ τις τύψεις/σκεψεις/συναισθήματα που θα έχει μετά).

Από την άλλη,, όμως, είμα ΚΑΘΕΤΑ αντίθετη με την έκτρωση ως μέθοδο αντισύλληψης! Και ναι, γνωρίζω 2 κοπέλες που την εφαρμόζουν. Η μία έχει κάνει 12 (!) εκτρώσεις και εξακολουθεί να μην χρησιμοποιεί κάποια άλλη μέθοδο, γιατί, όπως λέει, αν συμβεί το κακό, τον τρόπο τον ξέρει!

Και η άλλη σε 4 χρόνια έκανε 7 (!) γιατί ο τότε αρραβωνιαστικός της, μετέπειτα άντρας της, και τώρα π΄ρωην άντρας της, δεν μπορούσε να βάλει προφυλακτικό γιατί τον "έσφιγγε"!!!! Στην 8η εγκυμοσύνη ο γιατρός αρνήθηκε να της κάνει έκτρωση, και έτσι κράτησε το παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κατά της έκτρωσης, αλλά δεν είμαι και υπέρ σε ολες τιε περιπτωσεις.

Είναι δικαίωμα της κάθε γυναίακς να κάνει ό,τι επιθυμεί με το σώμα και την ψυχή της (και εννοώ τις τύψεις/σκεψεις/συναισθήματα που θα έχει μετά).

Από την άλλη,, όμως, είμα ΚΑΘΕΤΑ αντίθετη με την έκτρωση ως μέθοδο αντισύλληψης! Και ναι, γνωρίζω 2 κοπέλες που την εφαρμόζουν. Η μία έχει κάνει 12 (!) εκτρώσεις και εξακολουθεί να μην χρησιμοποιεί κάποια άλλη μέθοδο, γιατί, όπως λέει, αν συμβεί το κακό, τον τρόπο τον ξέρει!

Και η άλλη σε 4 χρόνια έκανε 7 (!) γιατί ο τότε αρραβωνιαστικός της, μετέπειτα άντρας της, και τώρα π΄ρωην άντρας της, δεν μπορούσε να βάλει προφυλακτικό γιατί τον "έσφιγγε"!!!! Στην 8η εγκυμοσύνη ο γιατρός αρνήθηκε να της κάνει έκτρωση, και έτσι κράτησε το παιδί....

 

SPEECHLESS :shock::shock::shock::shock::shock: Άκου τον 'έσφιγγε' .... Ακού 12 εκτρώσεις .... Ούτε χαλάζιο στο μάτι να ήταν...

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Και η άλλη σε 4 χρόνια έκανε 7 (!) γιατί ο τότε αρραβωνιαστικός της, μετέπειτα άντρας της, και τώρα π΄ρωην άντρας της, δεν μπορούσε να βάλει προφυλακτικό γιατί τον "έσφιγγε"!!!! Στην 8η εγκυμοσύνη ο γιατρός αρνήθηκε να της κάνει έκτρωση, και έτσι κράτησε το παιδί....

Τα αντισυλληπτικά τα είχε ακουστά;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

SPEECHLESS :shock::shock::shock::shock::shock: Άκου τον 'έσφιγγε' .... Ακού 12 εκτρώσεις .... Ούτε χαλάζιο στο μάτι να ήταν...

 

 

Τον έσφιγγε και η κοπέλα δεν έπαιρνε άλλη αντισύλληψη από τη μια γιατί φοβόταν (π.χ. σπιράλ) και από την άλλη γιατί δεν ήθελε να έχει σχέση με χημικά (βλ χάπια)......

Εγώ είχα μέινει!

Και τα είχα ζήσει και από πολύ κοντα!!!!!!!!!!

Όσο για την άλλη με τις 12...εκεί δεν έχω απλά τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Τον έσφιγγε και η κοπέλα δεν έπαιρνε άλλη αντισύλληψη από τη μια γιατί φοβόταν (π.χ. σπιράλ) και από την άλλη γιατί δεν ήθελε να έχει σχέση με χημικά (βλ χάπια)......

Εγώ είχα μέινει!

Και τα είχα ζήσει και από πολύ κοντα!!!!!!!!!!

Όσο για την άλλη με τις 12...εκεί δεν έχω απλά τι να πω!

 

Όχι δεν λέω, η άποψη της είναι εμπεριστατωμένη και υποστηρίζεται και στατιστικά : τι να παίρνει αντισυλληπτικά κάθε μήνα (πολύ χημεία!!!!), τι να το πάει στατιστικά (πόσες φορές πια θα στραβώσει η πράξη), τι να κάνει μια έκτρωση (λιγότερη χημεία από τα αντισυλληπτικά)...........

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ είμαι κατά γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δυστυχώς είναι η καλύτερη λύση για όλους και το τι τραβάνε οι ψυχούλες αυτών των ανθρώπων μόνο εκείνοι το ξέρουν.

Ξέρω 2 περιπτώσεις (μάλιστα η μία ήταν από σπάσιμο προφυλακτικού-υπάρχουν και αυτές οι ατυχίες) που αν ήμουν στην θέση τους ίσως να έκανα και εγώ το ίδιο.

Τις άλλες όμως που θεωρούν τις εκτώσεις αντισύλληψη τις κατακεραυνώνω! Το θεωρώ απαράδεκτο και ανήθικο κυρίως όταν το λες σαν να λες ότι πήγες στο περίπτερο για τσίχλες.

Μία πολύ καλή μου φίλη που στα είκοσι της είχε κάνει έκτρωση για την κλασική βλακεία-τελικά-των αντρών του δεν μπορώ να βάλω προφυλακτικό, μου είχε εξομολογηθεί ότι έτρεμε μήπως της ξανατύχει γιατί εξακολουθούσαν να μην χρησιμοποιούν προφυλακτικό. Όταν της είπαότι σε αυτή την περίπτωση φταίει εκείνη, ταράχτηκε. Γιατί τι μπορώ να κάνω; με ρώτησε. Αφού της εξήγησα για όλες τις υπόλοιπες μεθόδους αντισύλληψης καιτέληξα ότι στην τελική αν δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό ο σύντροφος να μην του κάτσει! Εκεί ταράχτηκε περισσότερο και μου είπε ότι θα πάει με άλλην. Τότε της είπα και εγώ ότι αν είναι έτσι απλά δεν της αξίζει.

Εγώ πάλι ταράχτηκα με την έλειψη ενημέρωσης αλλά και την έλειψη αυτοπεποίθησης της συγκεκριμένης κοπέλας.

Τι να πω; Κρίμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aχ Παναγία μου, τι διαβάζω!!!

Έχω ανατριχιάσει και μόνο που το διαβάζω και ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.

Δυο παιδιά έχω γεννήσει και δυο φορές έχω μείνει έγκυος, από την πρώτη στιγμή τα αισθανόμουν σαν δυο μικρά πουλάκια στην φωλίτσα τους.

Πως μπορεί κάποια να σηκώνει μια λεκάνη για να αποβάλλει; :-(

 

θα τρελαθω αποψε......εχω μεινει μ@@@@@ς(σορρυ)δεν μπορει να σοβαρολογει...δλδ η εκκλησια δεχεται την λεκανη κ οχι την εκτρωση.τοσο φτανει το μυαλο....εμεινα εγκυος στα 16 μου κ ποτε μα ποτε δεν ειπα δεν θελω η θα ριξω το μωρο.δεν θεωρω οτι ειναι σωστο αλλα ειναι κατι το οποιο γινετε ευθυνονται κ οι 2 κ ΠΟΤΕ μονο ο ενας κ πρεπει να το αντιμετωπισουν μαζι.τωρα για τους λογους που ειπατε νοσημτα βιασμους κλτ συμφωνω να μην προχωραει η κυηση.:shock::shock::shock::shock::shock: χανω την σκεψη μου απιστευτο.....τι διαβαζω......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αυτο με τις λεκανες με ψιλοφρικαρε πρωι πρωι το προσπερναω......

 

Νομιζω ολοι συμφωνουμε οτι η εκτρωση ειναι κατι κακο και ειναι καλο να αποφευγεται ειτε με ασφαλες σεξ,ειτε σε μικρες ηλικιες με αποχη κλπ.

Το γεγονος οτι εχω χασει 3 εγκυμοσυνες ομως δεν με κανει σκληρη απεναντι στις γυναικες που νοιωθουν οτι δεν μπορουν ή δεν θελουν να αποκτησουν (αλλο ενα?)παιδακι.Πρεπει να εχουν το δικαιωμα αυτο απο το νομο. Ισως ειναι αμαρτια συμφωνα με την θρησκεια μας (για οσες πιστευουν κι εγω μεσα),ομως ο Χριστος κηρρυξε οτι δεν υπαρχει ζυγαρια στις αμαρτιες δηλ.εσυ εκανες εκτρωση ,εγω κουτσομπολευω και συκοφαντω αλλα θεωρω οτι η δικια σου αμαρτια ειναι πιο βαρια ...Προσωπικα ετυχε νεοτερη να κανω σεξ χωρις προφυλαξη βλακωδως,απλα σταθηκα τυχερη.Δεν διαφερω και σε πολλα απο μια γυναικα που δεν προσεξε και ριχνει το παιδι....

 

Οσον αφορα το συνδρομο νταουν,θα το κρατουσα ασηζητιτι,δεν συγκρινεται ενα τετοιο αγγελουδακι με ενα παιδι με βαριες αναπηριες.Οσο για την προοπτικη γεννησης παιδιου με βαρια αναπηρια...Δυσκολη αποφαση...Εχω παρακολουθησει και τους δυο γονεις μου να χανουν το μυαλο τους και να αρρωσταινουν να μην μπορουν αν αυτοεξυπηρετηθουν και πολλα αλλα ομορφα,καιι για εκεινους εχουμε 5 ατομα να τους φροντιζουν τωρα πια. Δεν παρατησαμε τις ζωες μας να τους φροντιζουμε εμεις και παλι μας εχει διαλυσει,ποσο μαλλον να ειναι το παιδακι που εφερα εγω στον κοσμο και εκει δεν εχει να πας πουθενα,καθεσαι και το παλευεις.....

Κοινως μαλλον θα το εριχνα.....

Υπαρχουν γονεις ανα τον κοσμο που "νοικιαζουν" τα παιδακια τους σε παιδοφιλους,τα κακοποιουν οι ιδιοι,τα βαζουν να ζητιανευουν και πολλα αλλα απαραδεκτα...Εκει θα την πω την αμαρτια μου αν μπορουσα να τους κανω εκτρωση θα τους την εκανα εγω και στο τελος στειρωση θα γινομουν ντοκτορ Death ενα πραγμα...

Ευχομαι σε ολους καλη δυναμη σε οτι κι αν περνανε και οι μανουλες να χαιρονται τα μικρουλια τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...