Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ


stiliani

Recommended Posts

Εγώ βρήκα στο Ανδρεάδης Home Stores κάτι μονόχρωμα ριχτάρια, που πολύ με βόλεψαν. Τότε που τα πήρα είχε και προσφορά, ? 50 τα 2

 

Kαι εγώ απο εκεί τα πήρα πέρσι και βγήκαν πάρα πολύ καλά δεν θέλουν ούτε σίδερο, και τα πλενω καθε 10 ημέρες λόγο του μωρού που ακουμπάει συνέχεια.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! εγώ πήρα ριχτάρια από εδώ: http://www.e-tapis.gr νομίζω είναι οικονομικά περίπου 45 ευρώ για τριθέσιο καναπέ. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει το ύφασμα να είναι σενίλ ή κάπως έτσι λέγεται, για να μη γλιστράει. Εγώ τέτοιο πήρα και όντως ούτε γλιστράει ούτε τσαλακώνεται.

Απλά μετά το πλυντήριο θέλει σιδέρωμα αρκετά γιατί τσαλακώνει. Εγώ μετά από πειράματα διαπίστωσα ότι αν το βάλω στο στεγνωτήριο και το βγάλω πριν στεγνώσει εντελώς ακόμα νωπό, και μετά το απλώσω μειώνεται στο μισό η ώρα σιδερώματος.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζετε δηλαδη το ιδιο προβλημα με μενα?ελεγα να ρωτησω εσας μηπως ξερει καμοια ποια να προτιμησω για να μην γλυστρανε αλλα τη να κανω θα ριξω τα μουτρα μου και θα τη ρωτησω απο που τα πηρε.

 

Επειδη εχω δυο σετ ριχταρια, το ενα γλιστραει απιστευτα και το αλλο παρα πολυ λιγο, σχεδον καθολου.. Αυτο που γλιστραει εχει απο κατω μια επενδυση σαν φοδρα και επειδη ειναι γυαλιστερη γλιστραει ευκολα... Το αλλο σετ δεν εχει αυτην την επενδυση και ειναι αρκετα χοντρο το υφασμα του...

 

Παντως και τα 2 απο τη λαικη τα ειχα παρει... Απλα δες την αναποδη του υφασματος, την πλευρα που ακουμπαει στον καναπε... Επισης οσο πιο λεπτο ειναι το υφασμα ειναι λογικο να γλιστραει περισσοτερο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιο ριχταρι πηρες απο το e-tapis και δεν σου γλυστραει γιατι απο τι φωτογραφεια δεν μπορω να καταλαβω την ποιοτητα ακριβως?

 

εγώ πήρα αυτήν την ποιότητα:http://e-tapis.gr/shop/el/monoxrvma-rixtaria-senil-solid.html

επειδή ο καναπές μου είναι γωνία τεράστιος 3,5χ3m πήρα 2 για τριθέσιους σε διαφορετικό χρώμα ένα μπεζ κ ένα καφέ και έβαλα από τη μια και την άλλη πλευρά. Δεν γλιστράει καθόλου και πλένεται πλυντήριο 1 φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?Η ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΑ ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΦΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τακτική για τα ριχτάρια. Αν θες να καλύψεις όλο τον καναπέ για να μην σου λερ΄ώνει δεν είναι λάθος και πάλι αν θες απλά να τα έχεις διακοσμητικά βάλτα διαγώνια. εξαρτάται γιατί τα πήρες. Εγώ τα πήρα για διακοσμητικά κια τα έχω διαγώνια , αλλά τώρα που σιγά σιγά η μπέμπα κάνει ζημιές θα τον καλύψω όλον

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως τα βαζω να καλυπτουν ολον τον καναπε γιατι ειναι και ανοιχτοχρωμος...

 

Παντως μου αρεσει και το διαγωνιο στυλ αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι ολη μερα εκει καθομαστε και καλυτερα να πλενω ριχταρια παρα τον καναπε τον ιδιο..

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γύρισα το μεσημέρι στο σπίτι αντίκρυσα τον καναπέ μου (γωνία 3θέσιο - 2θεσιο) ζωγραφισμένο με στυλό από την 20μηνη μπουμπού μου! Προσπάθησα να το καθαρίσω με γάλα, με λεμόνι, τίποτα! Η μουτζούρα απλώς εξαπλώθηκε! Σκέφτομαι να αγοράσω καλύμματα για καναπέδες. Εχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Θα ήθελα ιδέες και τιμές!

Link to comment
Share on other sites

yparxoyn ta ετοιμα φορετα ελλαστικα που δυσκολα θα βρεις σε γωνια καναπε και αυτα που τα ραβουν ακριβως στα μετρα του καναπε σου!

τα πρωτα κανουν γυρω στα 100-150 και τα αλλα εξαρταται απο το υφασμα και τα μετρα μπορει 300 μπορει και 1000

ειχα ρωτησει για 3 κομματια γωνιακο απο τα ακριβα υφασματα και μου ειχαν πει 700 ευρω!

εμεινα με τα ριχταρια

(βεβαια 4 σετ που εχω θα ειχα ραψει καλλυματα)

αλλο θεμα....

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έραψα καλύμματα μόλις γέννησα τον πρώτο γιο μου. Πήρα ύφασμα από λαϊκή 200 ευρώ και η μοδίστρα μου πήρε 400 ευρώ αλλά ήταν πολύ καλή και έγιναν με πολύ καλή εφαρμογή!!! Έραψα για το σαλόνι και για τις καρέκλες της τραπεζαρίας. Ησύχασα πάντως!!!

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν παντρεύτηκα πήρα καναπέ σε άσπρο χρώμα και του έραψα κάλυμμα κατευθείαν πάλι σε λευκό αλλά έβγαινε και πλενόταν. Όταν γεννήθηκε ο κων/νος έραψα για τον ίδιο καναπε σε καφέ αυτή τη φορά χρώμα (που με έχει γλυτώσει από πολλά) κάλυμμα. Βέβαια να πω ότι η μοδίστρα είναι θεία μου, οπότε μόνο το ύφασμα πλήρωνα. Την τελευταία φορά το ύφασμα από το Χυτήρογλου μου πήγε 500? (στις εκπτώσεις) αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας και δεν φαίνεται ότι δεν είναι το κανονικό ύφασμα. Τα ραφτικά σε μια ερώτηση που έκανα στη θεία μου μου είπε ότι θα πήγαιναν 400 ευρώ για τον καναπέ γωνία που έχω.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα να ρωτησω και γω κατι μωρε μηπως μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας ?λοιπον οι καναπεδες που εχω στο σπιτι μου ειναι σχεδον 4 χρονων(απο τοτε που παντρευτηκα)ετσι λοιπον απο την πρωτη κιολας μερα τους εβαλα ριχταρια τα οποια επειδη καθομαστε ολοι μερα δεν μενουν ποτε στην θεση τους και αναγκαζομαι συνεχως να τα στρωνω διαβασα λοιπον το θεμα σας και θελω να ρωτησω αξιζει ο κοπος να φτιαξω καλυματα η θα φαινονται σας αυτα που εφτιαχναν παλια οι γιαγιαδες για τους παλιους καναπεδες.υπαρχει μοδα στα καλυματα ???γιατι ειμαι ασχετη σ αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ενδιαφέρει ατό το θέμα! Έχω κι εγώ γωνία καναπέ. Όταν λέτε καλύμμα, εννοείτε ύφασμα το οποίο είναι στις διαστάσεις του καναπέ και "φοριέται" από πάνω, ή θήκες ξεχωριστές για τα μαξιλάρια του καναπέ και τη βάση? Πάντως, τα χρήματα που αναφέρετε πολλά μου ακούγονται...:?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γύρισα το μεσημέρι στο σπίτι αντίκρυσα τον καναπέ μου (γωνία 3θέσιο - 2θεσιο) ζωγραφισμένο με στυλό από την 20μηνη μπουμπού μου! Προσπάθησα να το καθαρίσω με γάλα, με λεμόνι, τίποτα! Η μουτζούρα απλώς εξαπλώθηκε! Σκέφτομαι να αγοράσω καλύμματα για καναπέδες. Εχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Θα ήθελα ιδέες και τιμές!

δεν βγαινουν για να τα πλενεις που και που...???

αν οχι :cool:προσπαθησε με μωρομαντιλα ειναι θαυματουργα...εγω αυτο κανω....

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι θήκη σε κάθε μαξιλάρι και μετά στη βάση του καναπέ ένα μεγάλο κάλυμμα. Αυτά δεν ξεστρώνονται με τίποτα. Δεν φαίνονται ότι είναι καλύμματα...

 

ειναι ομοιομορφα δηλαδη σου αρεσει το αποτελεσμα η τα εχεις απλως για προστασια του καναπε στις γιορτες τα βγαζεις?σε ρωταω γιατι σε πολυ λιγο καιρο θα περπατησει ο μικρουλης μου και προβλεπω πολλες σταμπες στους καναπεδες.τα βγαζεις και τα πλενεις?α!και μια ερωτησει ποσο σου στοιχησαν περιπου?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ριχταρια, καλλυματα δεν πηρα γιατι μου φαινονται πολυ δυσκολα στο βαλτα , βγαλτα τιναξτα, πλεντα. Παντως και τα ριχταρια τα χρησιμοποιω 6 χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα , το σαλονι μου ειναι καινουργιο ακομα:D:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεις εχουμε καναπε με τα καλυματα να βγαινουν και με βολεψε πολυ τα πλενω καθε 1.5 μηνα και δεν με ενδιαφερει αν θα λερωθουν,τσακ και στο πλυντηριο!!! να ναι καλα η πεθερουλα μου γιατο δωρακι της......:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μόλις γύρισα το μεσημέρι στο σπίτι αντίκρυσα τον καναπέ μου (γωνία 3θέσιο - 2θεσιο) ζωγραφισμένο με στυλό από την 20μηνη μπουμπού μου! Προσπάθησα να το καθαρίσω με γάλα, με λεμόνι, τίποτα! Η μουτζούρα απλώς εξαπλώθηκε! Σκέφτομαι να αγοράσω καλύμματα για καναπέδες. Εχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Θα ήθελα ιδέες και τιμές!

 

ρωτησε αυτούς που καθαρίζουν καναπέδες.

επίσης υπάρχει "ο διαβολάκος του λεκε" που καθαρίζει μελάνι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...