Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΤΥΠΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ-ΜΑΡΑΣΛΕΙΟΣ


Recommended Posts

Μηπως καποιος απο εσας εχει ψαχτει για τα προτυπα δημοτικα σχολεια τυπου ΜΑΡΑΛΕΙΟΣ.Αν ξερει οτιδηποτε καποιος παρακαλω αν μπορει να με ενημερωσει.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Να ρωτησω και εγω κατι για την Μαρασλειο ... ελπιζω να θεμα να ανεβει και να το δειτε... Πηγαινει καποιας μανουλα το παιδακι εκει και επισης αν υπαρχει γυμνασιο και λυκειο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι για την Μαρασλειο ... ελπιζω να θεμα να ανεβει και να το δειτε... Πηγαινει καποιας μανουλα το παιδακι εκει και επισης αν υπαρχει γυμνασιο και λυκειο

 

Μαρασλειος στο κολωνακι λες? Εκει πηγαινε η ξαδερφη μου και ηταν να παω εγω αλλα με εστειλαν ιδιωτικο. Εχει γυμνασιο λυκειο. Τι αλλο θες για αυτο? (αν αυτη την Μαρασλειο λες).........εκει θα παει και η μπεμπα οταν ερθει η ωρα....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το Μαράσλειο είναι δημοτικό σχολείο. Βρίσκεται στην οδό Μαρασλή (κοντά στον Ευαγγελισμό). Λειτουργεί ως πειραματικό (δηλαδή κάνουν πρακτικές οι φοιτητές του παιδαγωγικού) και παίρνει μαθητές με κλήρωση από όλη την Αθήνα.

Δίπλα στο δημοτικό σχολείο (Μαρασλή και Σουηδίας) υπάρχει το 26ο Γυμνάσιο και Λύκειο Αθηνών που συνηθίζεται να λέγεται Μαράσλειο λόγω της τοποθεσίας στην οποία βρίσκεται. Φυσικά, δεν έχει κάποια σύνδεση με το διπλανό δημοτικό (όπως κανένα δημόσιο δημοτικό στην Ελλάδα δεν "έχει" Γυμνάσιο και Λύκειο)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια μου. Δουλευω στον Ευαγγελισμο και αν και νωρις σκεφτομαι να παω αυριο μεθαυριο τα μικρα μου εκει. Διαβασα και το βλεπω κιολας οτι τα πηγαινοφερνει πουλμαν. Αυτο ομως που δεν ξερω και δεν το λεει στο σαιτ ειναι για γυμνασιο -λυκειο. Γραφει μονο οτι ειναι για δημοτικο. Εφοσον ειναι ενα καλο σχετικα δημοτικο θα ηταν αδικια να το πηγαινα σε ενα μετριο γυμνασιο -λυκειο εως κακο της γειοτνιας μου εκει που πηγαινα και εγω δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως έιναι πώς είσαι σίγουρη ότι θα στα πάρουν εκεί αφού είναι με κλήσωση;

νηπιαγωγείο δεν έχει; μάλλον όχι ε;:confused:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες; τωρα διαβασα τη σελιδα τους κ δεν το πηρα ειδηση.

να υποθεσω κ εδω ισχυει η κληρωση ε;

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες; τωρα διαβασα τη σελιδα τους κ δεν το πηρα ειδηση.

να υποθεσω κ εδω ισχυει η κληρωση ε;

 

ε ναι βεβαια.... και το καλο ειναι αυτο δεν το ηξερα οτι υπαρχουν πουλμαν που πηγαινοφερνουν τα παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα ολα ακουγονται καλα μ΄αυτο το σχολειο!! ιδιαιτερα αν το συγκρινεις με τα δημοσια γυρω μας, ειδικα σε περιοχες γυρω απο το κεντρο της αθηνας που τα ποσοστα ελληνων μαθητων ειναι η τραγικη μειοψηφια!!!

 

αλλα φανταζομαι οι αιτησεις θα ειναι πολλες κ οι θεσεις λιγες!:(

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

βασικα ολα ακουγονται καλα μ΄αυτο το σχολειο!! ιδιαιτερα αν το συγκρινεις με τα δημοσια γυρω μας, ειδικα σε περιοχες γυρω απο το κεντρο της αθηνας που τα ποσοστα ελληνων μαθητων ειναι η τραγικη μειοψηφια!!!

 

αλλα φανταζομαι οι αιτησεις θα ειναι πολλες κ οι θεσεις λιγες!:(

 

γι αυτο ακριβως θελω πολυ να το παω αλλα ειναι με κληρωση και αν εχει μεσο φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια μου. Δουλευω στον Ευαγγελισμο και αν και νωρις σκεφτομαι να παω αυριο μεθαυριο τα μικρα μου εκει. Διαβασα και το βλεπω κιολας οτι τα πηγαινοφερνει πουλμαν. Αυτο ομως που δεν ξερω και δεν το λεει στο σαιτ ειναι για γυμνασιο -λυκειο. Γραφει μονο οτι ειναι για δημοτικο. Εφοσον ειναι ενα καλο σχετικα δημοτικο θα ηταν αδικια να το πηγαινα σε ενα μετριο γυμνασιο -λυκειο εως κακο της γειοτνιας μου εκει που πηγαινα και εγω δηλαδη.

 

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα εισαι 5 δρομους κατω απο το σπιτι μου.....πολλα λεω αλλα τες πα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εχει νηπιαγωγειο!

 

Καλα που το γραφει πτι εχει νηπιαγωγειο?Γαιτι διαβαζω και ξαναδιαβαζω το site και δε βλεπω κατι για νηπιαγωγειο.Πηρες τηλεφωνο και στο ειπανε?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν η κόρη μου πηγαίνει στην δευτέρα τάξη του δημοτικού στο Μαράσλειο.Είναι πραγματικά με κλήρωση και παίρνουν κάθε χρόνο 50 περίπου παιδάκια για την πρώτη τάξη και πολύ λίγα για τις άλλες τάξεις όπου υπάρχουν καινές θέσεις.'Οταν κληρώθηκε η κόρη μου ήταν 220 περίπου αιτήσεις. Από τα 50 παιδάκια που θα πάρουν κάποιες θέσεις είναι για τα παιδιά των δασκάλων. Δεν υπάρχει μέσο, η κλήρωση γίνεται παρουσία των γονεων και συνήθων τραβάνε κλήρους παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι ιδιαιτερως για πες μου εαν θελεις περισσοτερες πληροφοριες.Για το παιδαγωγικο συστημα,την αποδοση της και γενικοτερα εαν εισαι ευχαριστημενη?Οτιδηποτε πιστευεις οτι ειναι χρησιμο για να σχηματισω μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη.Ευχαριστω

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη διαφορά από τα άλλα δημόσια σχολεία πιστεύω πως είναι το επίπεδο όλων των παιδιών σε αυτό το σχολείο. Ολόκληρη η τάξη αποτελείται από πολύ έως αρκετά καλούς μαθητές επί το πλείστον και παιδιά χωρίς ανταγωνισμό όπως λέει ο δάσκαλός τους.

Με τα μαθήματα πάει αρκετά καλά δεν τα φορτώνουν, τα παιδιά κάνουν αρκετά πράγματα στο σχολείο. Τα παιδιά της πρώτης και της δευτέρας δημοτικού κάνουν και μια ώρα δημιουργική απασχόληση με θεατρικό παιχνιδι, μουσική αγωγή και χορό επειδή τελειώνουν μία ώρα νωρίτερα και πρέπει να φύγουν με το λεωφορείο μια ώρα μετά.

Υπάρχει πρόβλημα βέβαια με τις ώρες που χάνει το παιδί στον δρόμο γιατί μιλάμε για 2 με 3 ώρες την ημέρα και πολλές φορές αναρωτιέσαι άν αξίζει τον κόπο όμως στο δικό μας σχολείο στην δική μου περιοχή τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Πριν πάρω την απόφαση να μπω στην διαδικασία της κλήρωσης είχα ρωτήσει για το σχολείο εδώ στην περιοχή και μου είχαν πει κάποιοι γονείς ότι πολλά παιδιά δυσκολεύονται λόγω το ότι η μητρική τους γλώσσα δεν είναι η ελληνική και έτσι όλη η τάξη μένει πίσω. Τώρα ανάλογα που μένεις και τι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για το δικό σου παιδί .

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι το νηπιαγωγείο είναι του 15ου δημοτικού που στεγάζεται μέσα στο Μαράσλειο. Γι'αυτό τον λόγο δεν αναφέρεται στο site.

 

Α...μαλιστα δηλαδη τα παιδια μας μπορουμε να τα γραψουμε και στο νηπιαγωγειο? Και εκει γινεται με κληρωση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το νηπιαγωγείο είναι μαζί με το 15ο δημοτικό του κολωνακίου. Υποθέτω ότι πάνε τα παιδάκια που μένουν στο κολωνάκι. Δεν ανήκει στο πειραματικό.

 

Α...μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη διαφορά από τα άλλα δημόσια σχολεία πιστεύω πως είναι το επίπεδο όλων των παιδιών σε αυτό το σχολείο. Ολόκληρη η τάξη αποτελείται από πολύ έως αρκετά καλούς μαθητές επί το πλείστον και παιδιά χωρίς ανταγωνισμό όπως λέει ο δάσκαλός τους.

Με τα μαθήματα πάει αρκετά καλά δεν τα φορτώνουν, τα παιδιά κάνουν αρκετά πράγματα στο σχολείο. Τα παιδιά της πρώτης και της δευτέρας δημοτικού κάνουν και μια ώρα δημιουργική απασχόληση με θεατρικό παιχνιδι, μουσική αγωγή και χορό επειδή τελειώνουν μία ώρα νωρίτερα και πρέπει να φύγουν με το λεωφορείο μια ώρα μετά.

Υπάρχει πρόβλημα βέβαια με τις ώρες που χάνει το παιδί στον δρόμο γιατί μιλάμε για 2 με 3 ώρες την ημέρα και πολλές φορές αναρωτιέσαι άν αξίζει τον κόπο όμως στο δικό μας σχολείο στην δική μου περιοχή τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Πριν πάρω την απόφαση να μπω στην διαδικασία της κλήρωσης είχα ρωτήσει για το σχολείο εδώ στην περιοχή και μου είχαν πει κάποιοι γονείς ότι πολλά παιδιά δυσκολεύονται λόγω το ότι η μητρική τους γλώσσα δεν είναι η ελληνική και έτσι όλη η τάξη μένει πίσω. Τώρα ανάλογα που μένεις και τι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για το δικό σου παιδί .

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ήσουνα πάρα πολύ κατατοπιστική.Το θετικό με μας είναι ότι μένω αρκετά κοντά ,από τις διαδρομές που είδα μια στάση πριν το σχολείο.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα τι σκέφτεσαι για το Γυμνάσιο,τώρα το πάω πολύ μακριά.Έχεις ακούσει από συζητήσεις που πηγαίνουν συνήθως τα περισσότερα παιδιά?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα. Πολλά από τα παιδιά πάνε στο διπλανό Γυμνάσιο Λύκειο στο κολωνάκι. Κάποια παιδιά έχω ακούσει ότι μπαίνουν και πάλι στην διαδικασία της κλήρωσης για το πειραματικό Γυμνάσιο Λύκειο των Αμπελοκήπων. Υπάρχει και το πειραματικό Πλάκας. Τώρα θα δούμε , όταν η μικρή πάει Τετάρτη θα το ψάξω περισσότερο. Έχω άλλη μια κόρη οπότε θα πρέπει να το δω και αυτό. Είναι βέβαια μόνο τριών ακόμα. Μπορώ να πώ ότι μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη από το σχολείο. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...