Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ώρα, βάζετε τα μωρακια σας για ύπνο;


anastasiago

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα πως το εννοείς, είναι και περασμένη ώρα.

Δεν πιστεύω ότι είναι όλα τα πρώτα παιδιά ίδια, σίγουρα έχουν κάποιες ή και πολλές ομοιότητες. Κάθε παιδάκι είναι μοναδικό. Και κάθε γονιός, όπως και η αλληλεπίδραση τους.

Σε εμάς δε συνέβη αυτό που λες και δεν θα κάνω δεύτερο για να μάθω αν θα συμβεί σε εκείνο.

Σε εμάς το παιδί επηρεάζεται από τον δικό μας τρόπο ζωής άμεσα. Πχ σήμερα μπορεί να σερνόταν αλλά είμασταν με κόσμο και δεν κοιμήθηκε.

Αν δεν ημασταν έξω το μεσημέρι θα κοιμόταν γιατί είναι η ρουτίνα του έτσι κάθε ημέρα. Τόσο απλά.

Οπως τα μάθεις είναι, απλά δεν είναι όλα εξίσου δεκτικά.

Η΄ίσως να μην έχουν γονείς και παιδί καλό timming.

Χρόνια πολλά και να τα χαίρεστε όλες!

ΣΥΜ είμαστε κοντά 9 μηνών πια

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα ο μεγαλος ειναι τσακωμενος με τον υπνο...2 χρονων κι ακομα παλευουμε να κοιμηθουμε.Ο μικρος παλι μεγαλος υπναρας.

Κι επειδη εχω δεινοπαθησει με τον υπνο του μεγαλου...λεω οτι αν το παιδι δεν ειναι ευκολο στον υπνο δε μπορεις να κανεις και πολλα.Εμενα ακομα και μεσα στη νυχτα αν ξυπνησει...παροτι νυσταζει...παροτι θελει να ξανακοιμηθει...παροτι τον παιρνουμε και στο κρεβατι μας...και παλι ενω θελει κανει μια ωρα να ξαναποκοιμηθει.Δεν το χει αυτο το παιδι μου.Και φυσικα το πρωι απο τις 6.30 ειμαστε στο ποδι.

 

Τωρα ως προς το προγραμμα της οικογενειας...κι εμενα αν ειμαστε εξω δε θα κοιμηθει...αλλα αν κουραστει πολυ...και βγει τελειως εκτος προγραμματος ..θα εκνευριστει απο τη νυστα του και δε θα καθεται φρονιμος.

 

Εγω το μονο που εχω παλεψει πολυ και σε αυτο τα εχουμε καταφερει νομιζω ειναι για μεσημερι να κοιμουνται τα παιδια την ιδια ωρα.Και το βραδυ...ο μικρος 7.30 κοιμαται ειτε ειμαστε μεσα ειτε εξω.Ο μεγαλος μεχρι τις 9.30 το αργοτερο εχει κοιμηθει...παραπανω δεν τον αφηνω...να κατσω κι εγω λιγο να ηρεμησω η γυναικα.Αν ειμαστε εξω θα κατσουμε οσο τον βλεπω και αντεχει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ εμένα και τα δύο παιδάκια μου έχουν στάνταρ ωράριο, ή καλύτερα τους τειρώ το ωράριο ύπνου αλλά έχουμε θέμα με το πρωινο ξύπνημα αφού από τις 6 είμαστε σίγουρα ξύπνιοι. Ο μικρούλης μου (10 μηνών) κοιμάται 8:30 με 9 και ο μεγάλος 3 ετών μέχρι τις 10:30. Το μεσημέρι τους βάζω για υπνο αλλά ο μικρός με το ζόρι θα κοιμηθεί 1 1/2 ώρα ενώ ο μεγάλος κανα 2ωρο. Το θέμα απλά με το πρωινό που με απασχόλησε αρκετα και δοκίμασα κάμποσα είναι ότι και αργότερα να τα έβαζα για υπνο, το πρωί στις 6 είμασταν στο πόδι απλά είχαμε και γκρίνια καθ΄όλη την ημέρα. Όσο για το ξενύχτι επειδή είμαι υπέρ στα μικρά παιδιά δεν το έχω δοκιμάσει εκτός από 2 φορές στον μεγάλο μου γιο που μετά το μετάνοιωσα... Παντώς νομίζω αυτό που είπαν και πριν, ότι τα παιδιά είναι όπως τα μάθεις και ανάλογα τι πρόγραμμα τα βάλει ναακολουθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα τη μικρή εν τω μεταξύ στον κουμπάρο μας που γιόρταζε. Παιδιά μέχρι τις 1:30 γύρναγε γύρω γύρω, χωρίς γκρίνια, κυνηγούσε και τη γατούλα τους που η κακομοίρα φοβόταν το μικρό ανθρωπάκι και έτρεχε να κρυφτει. Τη μούρλανε την κακομοίρα τη γατούλα. Απλώς σήμερα την έβαλα δυο φορές για ύπνο αντί για μία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όμως το καταευχαριστήθηκε έπαιξε και με κάτι άλλα παιδάκια, γέλαγε όλη την ώρα είχε πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα τη μικρή εν τω μεταξύ στον κουμπάρο μας που γιόρταζε. Παιδιά μέχρι τις 1:30 γύρναγε γύρω γύρω κυνηγούσε και τη γατούλα τους που η κακομοίρα φοβόταν το μικρό ανθρωπάκι και έτρεχε να κρυφτει. Τη μούρλανε την κακομοίρα τη γατούλα. Απλώς σήμερα την έβαλα δυο φορές για ύπνο αντί για μία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όμως το καταευχαριστήθηκε έπαιξε και με κάτι άλλα παιδάκια, γέλαγε όλη την ώρα είχε πλάκα!

:lol: βρε τη γατούλα! μια χαρά έκανε το παιδί! Ωραία είναι με άλλα παιδάκια, κι εμείς από μικρούλι ημερών έμαθε στα παιδάκια, έχω πολλά ανηψάκια.

Να δείς πως τα κοιτά, χθες δεν κοιμήθηκε ενώ κουτουλούσε γιατί του έπαιζαν διαρκώς. Αντεξε 4 ώρες αναβολή στον ύπνο του (το μεσημεριανό). Ε όταν ήρθαμε σπίτι δεν ήθελε ούτε φαί ούτε τίποτε, ηπιε γάλα και ξεράθηκε :lol:

 

εμάς όταν έχει τρελό ξενύχτι πχ από τα δοντάκια στάνταρ την άλλη μέρα κοιμάται περισσότερο. Είτε το πρωί είτε κατα τη διάρκεια της μέρας κάνει εξτρά υπνάκο.

Αχ τώρα έπεσε για ύπνο με "το ζόρι" γιατί είχε πάει αργά, το μεσημέρι χθες και σήμερα δεν φάγαμε φαγητό και όπως χθες αναμένω ότι κάπου στις 5-6 θα ξυπνήσει για γάλα. Ελπίζω να τη σκαπουλάρω πάλι και να του δώσει ο σύζηγος :cool:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: βρε τη γατούλα! μια χαρά έκανε το παιδί! Ωραία είναι με άλλα παιδάκια, κι εμείς από μικρούλι ημερών έμαθε στα παιδάκια, έχω πολλά ανηψάκια.

Να δείς πως τα κοιτά, χθες δεν κοιμήθηκε ενώ κουτουλούσε γιατί του έπαιζαν διαρκώς. Αντεξε 4 ώρες αναβολή στον ύπνο του (το μεσημεριανό). Ε όταν ήρθαμε σπίτι δεν ήθελε ούτε φαί ούτε τίποτε, ηπιε γάλα και ξεράθηκε :lol:

 

εμάς όταν έχει τρελό ξενύχτι πχ από τα δοντάκια στάνταρ την άλλη μέρα κοιμάται περισσότερο. Είτε το πρωί είτε κατα τη διάρκεια της μέρας κάνει εξτρά υπνάκο.

Αχ τώρα έπεσε για ύπνο με "το ζόρι" γιατί είχε πάει αργά, το μεσημέρι χθες και σήμερα δεν φάγαμε φαγητό και όπως χθες αναμένω ότι κάπου στις 5-6 θα ξυπνήσει για γάλα. Ελπίζω να τη σκαπουλάρω πάλι και να του δώσει ο σύζηγος :cool:

Κι εγώ χαίρομαι που παίζει πολύ με άλλα παιδάκια!Ειδικά με ένα αγοράκι είχε τρελαθεί. Αυτός εν τω μεταξύ ήταν τεσσεράμιση χρονών και έλεγε στη μαμά του: Μαμά μου αρέσει αυτό το μωράκι έχει πλάκα να το πάρουμε στο σπίτι;6 ώρα ξυπνάει για γάλα ε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαίρομαι που παίζει πολύ με άλλα παιδάκια!Ειδικά με ένα αγοράκι είχε τρελαθεί. Αυτός εν τω μεταξύ ήταν τεσσεράμιση χρονών και έλεγε στη μαμά του: Μαμά μου αρέσει αυτό το μωράκι έχει πλάκα να το πάρουμε στο σπίτι;6 ώρα ξυπνάει για γάλα ε;

αχαχαχαχαχαχ απίστευτος ο μπόμπιρας ο άλλος!

Ειναι πολύ ωραία να τα βλέπεις να παίζουν, ώρες ώρες δεν πιστεύω πως είναι το δικό μου παιδί μαζί με άλλα παιδάκια. Μου φαίνεται τρελό ότι "έγινα μαμά" κάποιου. Φοβερό συναίσθημα έτσι?

Τον άφησε κάτω ένα παιδάκι (το δικό μου) για να κάτσει. Ο δικός μου δεν κάθεται ακόμα, και έπεσε πίσω με το κεφάλι (σε χαλί). Τσίριξα και τον σήκωσα, το παιδί έκλαιγε από την τσιρίδα μου...:lol: άλλο φοβερό συναίσθημα, ο φόβος μη πάθει κάτι :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρα ξυπνάει για γάλα ε;
ναι το άρχισε τελευταία με τα δοντάκια, όχι στάνταρ ώρα, κάποιες φορές στις 3 κάποιες 4 ή 5-6.

Ευτυχώς όταν έβγαλε το πρώτο δοντάκι το έκοψε (ξυπνούσε μεν δεν ήθελε γάλα όμως). Ομως χθες επειδή ίσως πεινούσε που έχασε το μεσημεριανό ξαναξύπνησε τελείως και έκλαιγε. Ε΄χω την αίσθηση πως πάμε για δεύτερο δοντάκι.

Είναι αλλόκοτος, αυτό έκανε και πρίν το πρώτο, δεν καταλάβαινες τί έχει όσπου βγήκε.

Εσείς πίνετε γάλα το βράδυ? Θηλάζετε?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ναι το άρχισε τελευταία με τα δοντάκια, όχι στάνταρ ώρα, κάποιες φορές στις 3 κάποιες 4 ή 5-6.

Ευτυχώς όταν έβγαλε το πρώτο δοντάκι το έκοψε (ξυπνούσε μεν δεν ήθελε γάλα όμως). Ομως χθες επειδή ίσως πεινούσε που έχασε το μεσημεριανό ξαναξύπνησε τελείως και έκλαιγε. Ε΄χω την αίσθηση πως πάμε για δεύτερο δοντάκι.

Είναι αλλόκοτος, αυτό έκανε και πρίν το πρώτο, δεν καταλάβαινες τί έχει όσπου βγήκε.

Εσείς πίνετε γάλα το βράδυ? Θηλάζετε?

Όχι έκανα μεικτό θηλασμό μέχρι τον όγδοο αλλά μετά σταμάτησα το θηλασμό...Εμένα το είχε κόψει το βραδυνό περ'ιπου όταν ήταν 3 μηνών.

Ετρωγε στις 12μιση και μετά πάλι στις 6μιση...

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια ειναι 17ημερων, και γυρω στισ 10,30 εχουμε τελειωσει απο μπανακια και θηλασμο και ξυπναει μια στις 3,00 και μια γυρω στις 6,00.......ο μεγαλος (6χρονων)δεν εχει θεμα οτι ωρα και να κοιμηθει στις 8 θα ειναι ξυπνιος.....νομιζω οτι και το νεογεννητο καλα τα παει ευχομαι να συνεχισουμε ετσι......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

αχ αυτος ο υπνος....

ειμαστε 11 μηνων ...θηλασα 7 μηνες οπου εκανα κ τοσο να κοιμηθω...πανε αυτα τα ξεχασαμε...ενω ειχαμε φτιαξει ενα προγραμμα ..καθε βραδυ κοιμοταν 21.30 και ξυπναγε το βραδυ ειτε για πιπιλα ειτε γιατι ενοχλιοταν αλλα οχι για γαλα...το γαλα το ζηταγε 6.30...οπου ξανακοιμοταν μετα μεχρι της 9.30...το πρωι κοιμοταν μετα την φρουτοκρεμα 1 ωρα και 1 ωρα για μεσημερι.... ΣΟΥΠΕΡ σας λεω αλλα αλλαξε ξαφνικα....εδω και ενα μηνα ενω τον κοιμιζα 9.30 ξυπναγε 4 και εμενε ξυπνιος μεχρι της 6 και επαιζε αλλα οχι μονος εκλαιγε γιανα ειμαι μαζι του...μεγαλο ζορι...περπαταμε δειλα δειλα και θελει να ειναι ορθιος ολη την ωρα....εχει πλακα βεβαια αλλα κοιμαμαι ορθια...να προσπαθω να τον κοιμισω,,να μας ακουει ολη η γειτονια!!!!

ετσι και εγω τον κραταω μερι 23.30 ,,βεβαια απο της 21.30 κουτουλαει αλλα δεν γινετε αλλο...τα ενδιαμεσα ξυπνηματα ακομα τα εχουμε... κ ξυπναει 7 γιανα φαει ,,ξανακοιμαται και ξυπανει 10.30 παρακαλω...δεν ξερω αν κανω καλα που τον κραταω μεχρι 23.30 αλλα εχω δει αποτελεσμα...βεβαια ειχα καλομαθει να κοιμαται 21.30 γιατι αρραζα μετα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμεις ειμαστε σχεδον 6 μηνων και πριν κανενα μηνα φτιαξαμε προγραμμα!! με τα χιλια ζορια τον κραταω μεχρι τις 7.30-8 για να μην τον παρει ο υπνος. οπου τοτε πινει και το τελευταιο γαλα. επειδη ομως καπου στις 4 πειναγε γυρω στισ 11 του δινω γαλατακι παλι ωστε να τον κρατησει μεχρι τις 8 το πολυ που θα ξυπνησει!

Link to comment
Share on other sites

Εμας απο 3μηνων--για να μην πω 2μιση--κοιμαται τα βραδια--κ πριν ξυπναγε επειδη τη θηλαζα κ πειναγε....τωρα εκλεισε τους 7 μηνες κ κοιμαται κανονικοτατα...βεβαια κοιμαται κατα μεσο ορο 10-11 το βραδυ,,,,ισως φταιει που σχολαμε 8μιση εμεις οι γονεις κ θελει να μας βλεπει, να την πλυνουμε κ να παιξουμε μαζι της!!!!Το τελευταιο της γευμα το γαλα το πινει πριν κοιμηθει κ μετα ξερη!!!Ως τισ 8 περιπου το πρωι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..!!:P

Εμενα, ο μεγαλος απο τα διδυμα κοιμαται στις 10 το βραδυ, αφου του δωσω το γαλα του, αποκοιμιεται την ωρα που το πινει και τον βαζω στη κουνια του οπου κοιμαται ως της 7 μιση το πρωι...

Ο μικρος, πινει το γαλα του στις 10 και μιση και παραμενει ξαπλωμενος στον καναπε ως της 11 περιπου, οπου αποκοιμιεται κι αυτος και τον παμε στη κουνια του και ξυπνα κατα της 8 το πρωι...

 

Ο μεγαλος-μεγαλος:lol: μας εχει σπασει τα νευρα, καθως αρχιζω απο της 10 να φωναζω...ΦΤΙΑΞΕ ΤΣΑΝΤΑΑΑΑ.....ΠΛΥΝΕ ΔΟΝΤΙΑ....ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟΟΟΟΟ.... για να καταληξει να παει στις 12 παρα, μουρμουριζοντας....Αχ, αυτη η εφηβεια:evil:

Ασχετο, αλλα ηθελα να τα πω καπου...!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...