Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κείμενα/Ποιήματα Βάπτισης-Γάμου !!!


elias-christina

Recommended Posts

To μικρο μας αγορακι

 

θελει πια να βαφτιστει

 

στα νερα της κολυμβρηθρας

 

θελει να περιηγηθει

 

Αλλο πια κολοκυθακι

 

δε θα τονε πει κανεις

 

θα ναι πρωτο παλλικαρι

 

με ονομα περιωπης!

 

"Ονομα εγω θα παρω

 

φιλοι μου και συγγενεις

 

όλοι ελάτε να με δείτε

 

μην το χάσει αυτό κα΄νείς!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω και εγώ ένα ξεχωριστό κείμενο για προσκλητήριο; Θα βαπτίσω σύντομα την τρίτη μου κόρη και το όνομά της θα είναι Θεοδώρα. Θα μου άρεσε ένα κείμενο σχετικό με το όνομά της.

πολύ όμορφο και πρωτότυπο.

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα ενα κειμενακι για το βιβλιο των ευχων για το κοριτσακι που θα βαφτισω.το ονομα της ειναι μαρια.αν ειναι ευκολο να λεει οτι ειμαι η δευτερη μαμα της ή κατι τετοιο...ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα ενα κειμενακι για το βιβλιο των ευχων για το κοριτσακι που θα βαφτισω.το ονομα της ειναι μαρια.αν ειναι ευκολο να λεει οτι ειμαι η δευτερη μαμα της ή κατι τετοιο...ευχαριστω!!!

 

 

Παιδι μου εισαι πνευματικο

απο τουτη εδω την ωρα

δυο μανουλες σ αγαπουν

μικρη μου απο τωρα

Να εισαι παντοτε γερη

γλυκια και φωτισμενη

Χαρουμενη και λαμπερη

καλη και παινεμενη!

Καθε σου βημα στη ζωη

να εχει επιτυχια

και πανω απο ολα να εισαι εσυ

ολων μας η λατρεια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα ενα ποιηματακι για το προσκλητηριο της βαφτιστηρας μου.το θεμα ειναι γραμμα στον Αγιο Βασιλη που του ζηταει για τα πρωτα της χριστουγεννα να παντρεψει τον μπαμπα της και τη μαμα της και να της δωσει ενα ονομα γι αυτη.αν θελετε αλλες λεπτομεριες μπορω να σας τις δωσω.το ονομα της ειναι Μαρια αν βοηθαει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.θα ηθελα ενα ποιηματακι για το προσκλητηριο της βαφτιστηρας μου.το θεμα ειναι γραμμα στον Αγιο Βασιλη που του ζηταει για τα πρωτα της χριστουγεννα να παντρεψει τον μπαμπα της και τη μαμα της και να της δωσει ενα ονομα γι αυτη.αν θελετε αλλες λεπτομεριες μπορω να σας τις δωσω.το ονομα της ειναι Μαρια αν βοηθαει.ευχαριστω

 

Καλε μου Αγιε Βασιλη

 

παιδι ημουν καλο

 

γι αυτο και μια χαρη

 

θα σου ζητησω εγω

 

 

 

Να πεισεις το μπαμπα μου

 

τη μαμα να παντρευτει

 

και ευθυς ονομα να δωσουν

 

σε μενανε αυτοι!

 

 

 

Τα πρωτα μου Χριστουγεννα

 

θα ειναι ονειρεμενα

 

κι αλλο παιδακι δε θα βρεις

 

καλο οσο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου Αγιε Βασιλη

 

παιδι ημουν καλο

 

γι αυτο και μια χαρη

 

θα σου ζητησω εγω

 

 

 

Να πεισεις το μπαμπα μου

 

τη μαμα να παντρευτει

 

και ευθυς ονομα να δωσουν

 

σε μενανε αυτοι!

 

 

 

Τα πρωτα μου Χριστουγεννα

 

θα ειναι ονειρεμενα

 

κι αλλο παιδακι δε θα βρεις

 

καλο οσο εμενα!

 

ειναι τελειο μου αρεσει παρα πολυ.η κουμπαρα μου ομως λεει οτι το δευτερο στιχακι ειναιν σαν να παρακαλαμε το μπαμπα να την παντρευτει και δεν της πολυ αρεσει (γουστα ειναι αυτα).αν σου ειναι ευκολο αλλαξε το λιγο.προσπαθησα εγω αλλα δεν μπορεσα.αν δεν σου ειναι ευκολο για ποιηματακι καντο απλο κειμενακι αλλα ομορφα διατυπωμενο.βαλε πουθενα και τη νονα :wink::lol: ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σε κουραζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου Αγιε Βασιλη

 

παιδι ημουν καλο

 

γι αυτο και μια χαρη

 

θα σου ζητησω εγω

 

 

 

Εχω πει στο μπαμπα μου

 

τη μαμα να παντρευτει

 

και ευθυς ονομα να δωσουν

 

σε μενανε αυτοι!

 

 

Ας μου κανουνε τη χαρη

να με ντυσουν με καμαρι

για να κλεψω εγω μεμιας

εντυπωσεις μα και φλας

 

 

 

Τα πρωτα μου Χριστουγεννα

 

θα ειναι ονειρεμενα

 

κι αλλο παιδακι δε θα βρεις

 

καλο οσο εμενα!

 

............................................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!Βαφτίζω τη 2η μου κόρη 2 Δεκεμβρίου και θα ήθελα αν γίνεται ένα κειμενάκι για το προσκλητήριο!Πραγματικά με βοηθήσατε πάρα πολύ την πρώτη φορά και παίρνω το θάρρος να το ξαναζητήσω και 2η! Λοιπόν 2 Δεκεμβρίου είναι η βάφτιση ανήμερα των γενεθλίων της μπέμπας μας! Σκεφτόμουνα στο προσκλητήριο να γράφει κάτι που υποτίθεται το λέει η μεγάλη μου κόρη για τη μικρή! Τη φωνάζει μπουμπούλα και μπουμπούκι!! Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Βαφτίζω τη 2η μου κόρη 2 Δεκεμβρίου και θα ήθελα αν γίνεται ένα κειμενάκι για το προσκλητήριο!Πραγματικά με βοηθήσατε πάρα πολύ την πρώτη φορά και παίρνω το θάρρος να το ξαναζητήσω και 2η! Λοιπόν 2 Δεκεμβρίου είναι η βάφτιση ανήμερα των γενεθλίων της μπέμπας μας! Σκεφτόμουνα στο προσκλητήριο να γράφει κάτι που υποτίθεται το λέει η μεγάλη μου κόρη για τη μικρή! Τη φωνάζει μπουμπούλα και μπουμπούκι!! Καμιά ιδέα?

 

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ κοπελια και με το καλο!

 

Ειμαι εγω η __________

η μεγαλη αδερφη

και θα ειμαι στης μικρης μας

τα βαφτισια πρωτη εκει...

Το ονομα της ειναι _________

σας το ειπα τωρα εγω

δεν θα επρεπε απο φιλους

να κραταμε μυστικο!

Η νονα η ________ μας ειπε

γρηγορα να βαφτιστει

για να εχει το χειμωνα

ονομα καλο κι αυτη...

Ολοι ελατε να τη δειτε

θα περασετε καλα

η μικρη μας ειναι κουκλα

ειναι ολα τα λεφτα.....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια πολυ ωραια τα στιχακια σας.....θελω βοηθεια ομως...εχς επιλεξει 3 διαφορετικα στιχακια για την προσκληση του μικρου μου και τηελω να τα ενωσω ωστε να μου ωγει ενα ωραιο χιουμοριστικο ποιημα.δεν το εχω και πολυ ομωσ με την ποιηση,οποτε σασ χρειαζομαι.....1)αυτοι καλα λογαριαζαν μα εμενα δε ρωτανε στην κολυμπηθρα πως θα μπω.στο κρυο δεν βουτανε.ακομα κιαν μου ταζουνε μελι απ'την κηρυθρα,εγω θα κλαψω σιγουρα μεσα στην κολυμπηθρα.οπωσ εσεις γνωριζετε και οπως ολοι λενε,να ξερετε κυριες μου οτι κ οι αντρες κλαινε....2)μια νυχτα που κοιμομουνα μεσα στο κρεβατακι ονειρο με συνταραξε και αλλαξα μαγουλακι.ειδα εμενα τσιτσιδο να βλεπουν χιλια ματια και ενα θεο να με κρατα και να μ'αλειφει λαδια.για μια στιγμη φοβηθηκα πωσ θα με τηγανησουν μα υστερα καταλαβα ουι θα με βαφτησουν....3)ελεγα πως τη γλυτωσα μα ασχημα τα νεα,βαφτηση μου ετοιμαζουνε με μπολικη παρεα.μου ειπαν δεν ειναι τιποτα ωραια θα περασω.ρωτησα ομωσ και εμαθα και λεω να το σκασω.καλα καλα στα ψαλουνε,σε γδυνουν σε λαδωνουν και στο νερο σε βαζουνε και το μαλλι σου κοβουν.δεν χερω εσεισ αν θα'ρθετε,εγω θα εχω φυγει...θελω ομωσ καπου στο τελοσ να κολλησουμε και το γαμο που θα γινει την ιδια μερα...πολλα ζηταω εεεεε?προσπαθηστε βρε κοριτσια.....αααα,και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεισ τα συιχακια τα βρηκα σε ενα αλλο site.αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε και εσεισ κατι

..please καιγομαι.ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πολυ ωραια τα στιχακια σας.....θελω βοηθεια ομως...εχς επιλεξει 3 διαφορετικα στιχακια για την προσκληση του μικρου μου και τηελω να τα ενωσω ωστε να μου ωγει ενα ωραιο χιουμοριστικο ποιημα.δεν το εχω και πολυ ομωσ με την ποιηση,οποτε σασ χρειαζομαι.....1)αυτοι καλα λογαριαζαν μα εμενα δε ρωτανε στην κολυμπηθρα πως θα μπω.στο κρυο δεν βουτανε.ακομα κιαν μου ταζουνε μελι απ'την κηρυθρα,εγω θα κλαψω σιγουρα μεσα στην κολυμπηθρα.οπωσ εσεις γνωριζετε και οπως ολοι λενε,να ξερετε κυριες μου οτι κ οι αντρες κλαινε....2)μια νυχτα που κοιμομουνα μεσα στο κρεβατακι ονειρο με συνταραξε και αλλαξα μαγουλακι.ειδα εμενα τσιτσιδο να βλεπουν χιλια ματια και ενα θεο να με κρατα και να μ'αλειφει λαδια.για μια στιγμη φοβηθηκα πωσ θα με τηγανησουν μα υστερα καταλαβα ουι θα με βαφτησουν....3)ελεγα πως τη γλυτωσα μα ασχημα τα νεα,βαφτηση μου ετοιμαζουνε με μπολικη παρεα.μου ειπαν δεν ειναι τιποτα ωραια θα περασω.ρωτησα ομωσ και εμαθα και λεω να το σκασω.καλα καλα στα ψαλουνε,σε γδυνουν σε λαδωνουν και στο νερο σε βαζουνε και το μαλλι σου κοβουν.δεν χερω εσεισ αν θα'ρθετε,εγω θα εχω φυγει...θελω ομωσ καπου στο τελοσ να κολλησουμε και το γαμο που θα γινει την ιδια μερα...πολλα ζηταω εεεεε?προσπαθηστε βρε κοριτσια.....αααα,και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεισ τα συιχακια τα βρηκα σε ενα αλλο site.αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε και εσεισ κατι

..please καιγομαι.ευχαριστω.........

 

 

 

κοπελα μου αυτα που διαλεξες ειναι ηδη υπερ τεραστια και θες και να κολλησουν ΚΑΙ για γαμο στο τελος?????? φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα στην εκτυπωση στο τελος........ξανασεψου το λιγο διαλεξε καποιες φρασεις που τιε θες οπωσδηποτε και να το "κεντησουμε"

Link to comment
Share on other sites

θελω να εχει το...δεν ξερω εσεισ αν θα'ρθετε εγω θα εχω φυγει,αυτο που λεει για το τηγανησμα,και αυτο που λεει οτι οι αντρεσ κλαινε...δεσ λιγο και τουσ υπολοιπουσ στιχουσ βαλε και δικα σου...κεντισε τα κανε τα και σταυροβελονια μονο βγαλε μου κατι που να εχει πολυ γελιο... σε εμπιστευομαι...δεν θα ηθελα ομωσ να ειναι και πολυ μικρο...

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου αυτα που διαλεξες ειναι ηδη υπερ τεραστια και θες και να κολλησουν ΚΑΙ για γαμο στο τελος?????? φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα στην εκτυπωση στο τελος........ξανασεψου το λιγο διαλεξε καποιες φρασεις που τιε θες οπωσδηποτε και να το "κεντησουμε"
οσο για την εκτυπωση μη σε αγχωνει για τι θα τα τυπωσω μονη μου
Link to comment
Share on other sites

Μια νυχτα που κοιμομουνα μεσα στο κρεβατακι

ονειρο με συνταραξε και αλλαξα μαγουλακι.

ειδα εμενα τσιτσιδο να βλεπουν χιλια ματια

και ενα ΝΟΝΟ να με κρατα και να μ'αλειφει λαδια.

για μια στιγμη φοβηθηκα πωσ θα με τηγανησουν

μα υστερα καταλαβα ουι θα με βαφτησουν....

Μου ειπαν δεν ειναι τιποτα ωραια θα περασω.

ρωτησα ομωσ και εμαθα και λεω να το σκασω.

καλα καλα στα ψαλουνε,σε γδυνουν σε λαδωνουν

και στο νερο σε βαζουνε και το μαλλι σου κοβουν.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΚΗΝΥΓΙ

δεν χερω εσεισ αν θα'ρθετε,εγω θα εχω φυγει...

ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ,

να ξερετε κυριες μου οτι κ οι αντρες κλαινε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια νυχτα που κοιμομουνα μεσα στο κρεβατακι

ονειρο με συνταραξε και αλλαξα μαγουλακι.

ειδα εμενα τσιτσιδο να βλεπουν χιλια ματια

και ενα ΝΟΝΟ να με κρατα και να μ'αλειφει λαδια.

για μια στιγμη φοβηθηκα πωσ θα με τηγανησουν

μα υστερα καταλαβα ουι θα με βαφτησουν....

Μου ειπαν δεν ειναι τιποτα ωραια θα περασω.

ρωτησα ομωσ και εμαθα και λεω να το σκασω.

καλα καλα στα ψαλουνε,σε γδυνουν σε λαδωνουν

και στο νερο σε βαζουνε και το μαλλι σου κοβουν.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΚΗΝΥΓΙ

δεν χερω εσεισ αν θα'ρθετε,εγω θα εχω φυγει...

ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ,

να ξερετε κυριες μου οτι κ οι αντρες κλαινε....[/quote.na se rwthsw kati;to prosklhthrio tha bei se boukalaki me ammo.o antras mou leei oti tha phgaine kalytera ena stixaki me thalassa ammo koxiliakai telos pantwn kati kalokairino...boreis na moy grapseis kapoia stigmh ena gia na sygrinw;;;an ginetai na perilamvanei kai to gamo....esy ti les gia thn idea toy;;;;;;;;sorry poy se prizw alla den xerw ti na kanw kai apo fantasia.........mhden

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτο

 

Ειμαι ενας μικρος μπεμπουλης

στρουμπουλος και ομορφουλης

κι εχω αναλαβει εργο

φοβερο και τρομερο

 

Ονομα πρεπει να παρω

μα προτου να το προβαρω

τη μαμα πρεπει να πεισω

και να την τακτοποιησω

 

Να την παω στην εκκλησία

κουκλα σαν αλλη καμία

στο μπαμπα μου να τη δωσω

κυριος να την παραδωσω

 

Και αφου θα τους κρεμασω

θα ναι η ωρα για να δρασω

ονομα κι εγω να παρω

απο νονο κι απο κουμπαρο!!!

 

________ εμενα θα με πουνε

σε αγωνια δε σας κρατω

θα μαι κουκλος μα και φινος

δε θα κλαψω διολου εγω...

 

Η βραδια θα ειναι δικη μου

ετσι λενε κι οι δικοι μου

ολοι ελατε να μας δειτε

και για να μας ευχηθειτε!

 

Φερτε ομως και καναλια,

φωτογραφους μα και φλας

τετοιο γλεντι που θα γινει

θα χαλασει ο ντουνιάς!!!

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτο

 

Ειμαι ενας μικρος μπεμπουλης

στρουμπουλος και ομορφουλης

κι εχω αναλαβει εργο

φοβερο και τρομερο

 

Ονομα πρεπει να παρω

μα προτου να το προβαρω

τη μαμα πρεπει να πεισω

και να την τακτοποιησω

 

Να την παω στην εκκλησία

κουκλα σαν αλλη καμία

στο μπαμπα μου να τη δωσω

κυριος να την παραδωσω

 

Και αφου θα τους κρεμασω

θα ναι η ωρα για να δρασω

ονομα κι εγω να παρω

απο νονο κι απο κουμπαρο!!!

 

________ εμενα θα με πουνε

σε αγωνια δε σας κρατω

θα μαι κουκλος μα και φινος

δε θα κλαψω διολου εγω...

 

Η βραδια θα ειναι δικη μου

ετσι λενε κι οι δικοι μου

ολοι ελατε να μας δειτε

και για να μας ευχηθειτε!

 

Φερτε ομως και καναλια,

φωτογραφους μα και φλας

τετοιο γλεντι που θα γινει

θα χαλασει ο ντουνιάς!!!

 

teleio einai.arese kai ston antra moy....egw proswpika eimai se dhlhma anamesa sto prohgoymeno pou mou esteiles kai se ayto...se eyxaristw para poly pantws....eisai teleia na s'exei o theos kala kai na soy dinei ebneysh...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα ηθελα και σας παρακαλω ενα κειμενακι που να εχει σχεση με πριγκιπισσα :D

για τι ακριβως για βαφτιση η για παρτυ? και πες μου καμμια λεπτομερεια να με βοηθησεις

εχει αλλο αδερφακι? ποτε ειναι το γεγονος???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Boyboom! Κάνεις εξαιρετική δουλειά και μας βοηθάς αληθινά πολύ. Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σου ζητήσω ένα ποιηματάκι για την πρόσκληση. Θα γήνεις γάμος και βάφτιση μαζί τον Ιούνιο στα Χανιά Κρήτης και το μωρό θα το πούμε Γιώργο. Θα ήθελα να αναφέρει και κάτι αστείο μέσα για την νονά. Αν θέλεις κάποια άλλα στοιχειά πές μου...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι φινο εγω αντρακι

μα δεν εχω ονοματακι

κι η μαμα γι αυτο μαρκαρει

το μπαμπα τοσο στενα

να της βαλει τη κουλουρα

για να ειναι ολα σωστα

 

και τον επεισε σας λεω

να την παει στην εκκλησια

και νυφουλα να την ντυσουν

κουκλα θε να τη στολισουν

 

τη σειρα μου περιμενω

ονοματακι αναμενω

μην τυχον και μεινω παλι

ενας μπεμπης και δε θελω!

 

κανονιστε τις δουλειες σας

και τις εκκρεμοτητες σας

και ελατε να μας δειτε

και να ευχαριστηθειτε

ειδικα με τη νονα μου

που ειναι κουκλα, και δικια μου!

Link to comment
Share on other sites

eimai mitera didimwn agoraki kai koritsaki kai etoimazomai na ta vaftisw etsi xreiazomai voithia gia na kanw to prosklitirio.to agoraki onomazete antwnis kai to koritsaki styliana.patera den exoun .thema den vrika akoma opote an mporeite na me voithisete genika....sas efxaristw.tha to ektimousa an me voithousate me to keimeno.

Link to comment
Share on other sites

eimai mitera didimwn agoraki kai koritsaki kai etoimazomai na ta vaftisw etsi xreiazomai voithia gia na kanw to prosklitirio.to agoraki onomazete antwnis kai to koritsaki styliana.patera den exoun .thema den vrika akoma opote an mporeite na me voithisete genika....sas efxaristw.tha to ektimousa an me voithousate me to keimeno.

 

 

Η μαμα μας ηθελε να εχει ενα παιδακι

αλλα δεν αποφασιζε , κοριτσι η αγορακι

 

και ετσι ο Θεούλης μας της εστειλε για δωρο

και απ τα δυο να 'χει αυτη, που το ειχε και μερακι!

 

Το ενα παπακι ειμαι εγω, το μπανιο δε φοβαμαι

τ αλλο η αδερφουλα μου, μαζι της παντα θα'μαι

 

απ τη στιγμη στον κοσμο αυτο που ηρθαμε παρεα

αγαπημνοι ειμαστε και τα περναμε ωραια!

 

Στη βαφτιση μας να ερθετε να δειτε πως βουταμε

τα δυο παπακια στο νερο τι τελεια κολυμπαμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...