Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΤΟΝΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ,ΠΛΑΤΗ.....


Recommended Posts

Ειμαι στην 24η εβδ. + 1 μ και εδω και 3 μερες εχω εντονους πονους στην μεση, στην πλατη αλλα και στην ουρα!!!

Εχω την αισθηση οτι ειναι νωρις ακομη για να ξεκινησουν τετοιοι πονοι και περισσοτερο με προβληματιζει ο πονος χαμηλα στην ουρα!!!

Να πω οτι κιλα δεν εχω παρει....1 κιλο περιπου.Μονο η κοιλιτσα μου εχει πεταχτει αποτομα και το στηθος μου που εχει γινει αλα Παμελα!!!

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ανακουφιστω απο τους πονους???

Δωστε λιγη βοηθεια,γιατι δεν με βλεπω να την βγαλω καθαρη μεχρι να γεννησω,εαν αρχισα απο τωρα!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λογικά είναι η αλλαγή του σώματος και η προετοιμασία που κάνει για τη γέννηση.. Το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ξεκούραση, χλιαρά ντούζ και χαλαρωτικό μασάζ!!! Βέβαια δεν είμαι ειδική απλά εμένα αυτά με βοηθάνε αυτη τη περίοδο με τους πόνους!!! Ελπίζω να σε βοηθήσε και εσένα :)

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

είμαι στη 32 εβδομάδα και πριν από ένα μήνα είχαν ξεκινήσει οι πόνοι στη μέση και τη πλάτη. Αγόρασα από το Λητώ το μαξιλάρι με τις πέρλες της Theraline και άρχισα να το βάζω ανάμεσα στα πόδια όταν κοιμάμαι. Δε ξέρω αν βοήθησε αλλά σε συνδυασμό με το μασάζ που μου κάνει ο σύζυγός μου 3 φορές την ημέρα στη πλάτη οι πόνοι υποχώρησαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κοπέλα μου να πας σε έναν ορθοπεδικό, να συμβουλευτείς έναν γιατρό...κάτι... Όχι τπτ άλλο αλλά και μετά τη γέννα με το μωρό είναι δύσκολη η κατάσταση δεδομένου ότι σκύβεις, το σηκώνεις, το κρατάς αγκαλιά κλπ. Εγώ δεν μπορούσα να βολευτώ και με το θηλασμό κι επίσης με τον τοκετό άρχισε να με πονάει η ουρά μου. Τώρα με τη δεύτερη εγκυμοσύνη εκτός από τον πόνο της ουράς που μου έμεινε από τη γέννα (ελπίζω να φτιάξει κάποια στιγμή) αρχίζω να ψιλοπονάω λιγουλάκι στην μέση. Αλλά είναι πιο πολύ από τη φροντίδα του πρώτου μωρού. Αν δω ότι αρχίζω να πονάω κανονικά...έφυγα στον γιατρό με τη μία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο μασαζ τον εχω ταραξει τον κακομοιρη τον αντρα μου......

 

Την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο μου,θα τον ρωτησω κι αυτον!

Αν συνεχισω ετσι παντως δεν το βλεπω να τον αποφευγω τον ορθοπεδικο!!:(

 

Με εχει αγχωσει λιγακι αυτος ο πονος στην ουρα!!!Ουτε να κατσω καλα καλα δεν μπορω......μετα την γεννα το καταλαβαινω να με ποναει....απο τωρα ομως????:rolleyes:

 

Τελος παντων το θεμα ειναι εαν μπορω κατι να κανω για να ανακουφιζομαι λιγακι!!!!Απο υπομονη παντως διαθετω αρκετη....χαλαλι της μπεμπουλας μου ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... πέρασα και περνάω ακόμη τα ίδια. Πόνοι στη μέση, στην ουρά και στα πόδια. Το αριστερό μου ισχύο από τον 6ο μήνα πονούσε τόσο πολύ που κούτσαινα. Άστα να πάνε δηλαδή. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και ή έχει μειωθεί κάπως ο πόνος ή τον έχω συνηθίσει..τι να πω.

Πάντως εμένα ο γυναικολόγος μου όταν τον είχα ρωτήσει για το θέμα μου είχε πει πως είναι λόγω αύξησης και μετατόπισης του κέντρου βάρους μου. Δεν έχει τόσο πολύ σχέση με το βάρος που έχεις εσύ, αλλά με το πόσα κιλά πήρες και πόσο απότομα συνέβη αυτό. Το μόνο που μου επέτρεψε ο γιατρός μου να παίρνω είναι Depon κι αυτό μόνο στα μεγάλα ζόρια..

Ακόμα θυμάμαι την Κυριακή του Πάσχα που γιόρταζε ο άντρας μου κι εγώ έκλαιγα από τα νεύρα μου που πονούσα.

Κουράγιο!:)

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... πέρασα και περνάω ακόμη τα ίδια. Πόνοι στη μέση, στην ουρά και στα πόδια. Το αριστερό μου ισχύο από τον 6ο μήνα πονούσε τόσο πολύ που κούτσαινα. Άστα να πάνε δηλαδή. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και ή έχει μειωθεί κάπως ο πόνος ή τον έχω συνηθίσει..τι να πω.

Πάντως εμένα ο γυναικολόγος μου όταν τον είχα ρωτήσει για το θέμα μου είχε πει πως είναι λόγω αύξησης και μετατόπισης του κέντρου βάρους μου. Δεν έχει τόσο πολύ σχέση με το βάρος που έχεις εσύ, αλλά με το πόσα κιλά πήρες και πόσο απότομα συνέβη αυτό. Το μόνο που μου επέτρεψε ο γιατρός μου να παίρνω είναι Depon κι αυτό μόνο στα μεγάλα ζόρια..

Ακόμα θυμάμαι την Κυριακή του Πάσχα που γιόρταζε ο άντρας μου κι εγώ έκλαιγα από τα νεύρα μου που πονούσα.

Κουράγιο!:)

 

Ωχ.....καλο κουραγιο κι εσυ!!!

Παντως...γι αυτο και αγχωνομαι ,κιλα δεν εχω παρει...μονο ενα!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Εχω τωρα δυο-τρεις μερες μπει στον 8ο (24/5) και κάποιες φορές την ημέρα (σίγουρα 4-5),όταν κινείται το μωρό με πιάνει ταυτογχρονα πόνος στην μέση για 1-2 sec.Συμβαίνει και σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό?Φοβάμαι μην έχει σχέση με συσπάσεις.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.....καλο κουραγιο κι εσυ!!!

Παντως...γι αυτο και αγχωνομαι ,κιλα δεν εχω παρει...μονο ενα!!!:rolleyes:

Κάτια, έχω και εγώ το ίδιο θέμα με πόνους στην ουρά, που χτυπάνε το αριστερό πόδι σε σημείο να κουτσαίνω ορισμένες φορές, βέβαια εγώ γνωρίζω από τι είναι, έχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, αλλά αν είχες κάτι τέτοιο θα το είχες καταλάβει πριν την εγκυμοσύνη. Οι πόνοι αυτοί οφείλονται σε οσφυαλγία ή σε κάποιο μικροπρόβλημα της σπονδυλικής σου που απλά τώρα λόγο της αλλαγής του κέντρου βάρους επιδεινώθηκε. Ενημέρωσε το γυναικολόγο σου δεν είναι κακό, όσο για τον ορθοπεδικό τζάμπα το χρόνο και τα λεφτά σου θα χάσεις, για να βγάλουν διάγνωση πρέπει να βγάλεις ακτινογραφία. Το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου δώσει καμία αλοιφή η οποία δεν ξέρω αν κάνει να βάλεις. Αυτό που θα σε ανακουφίσει στον ύπνο είναι αυτό το μαξιλάρι που σου είπε και μια άλλη κοπέλα από τα Λητώ, εμένα με έσωσε. Άσχετο, αλλά μπράβο που έχεις πάρει μόνο ένα κιλό, και εγώ μια από τα ίδια, τώρα βέβαια είμαι στο +1,5 , και με ρωτάνε όλοι αν είναι φυσιολογικό. Με κάνανε και εμένα να ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτια, έχω και εγώ το ίδιο θέμα με πόνους στην ουρά, που χτυπάνε το αριστερό πόδι σε σημείο να κουτσαίνω ορισμένες φορές, βέβαια εγώ γνωρίζω από τι είναι, έχω κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, αλλά αν είχες κάτι τέτοιο θα το είχες καταλάβει πριν την εγκυμοσύνη. Οι πόνοι αυτοί οφείλονται σε οσφυαλγία ή σε κάποιο μικροπρόβλημα της σπονδυλικής σου που απλά τώρα λόγο της αλλαγής του κέντρου βάρους επιδεινώθηκε. Ενημέρωσε το γυναικολόγο σου δεν είναι κακό, όσο για τον ορθοπεδικό τζάμπα το χρόνο και τα λεφτά σου θα χάσεις, για να βγάλουν διάγνωση πρέπει να βγάλεις ακτινογραφία. Το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου δώσει καμία αλοιφή η οποία δεν ξέρω αν κάνει να βάλεις. Αυτό που θα σε ανακουφίσει στον ύπνο είναι αυτό το μαξιλάρι που σου είπε και μια άλλη κοπέλα από τα Λητώ, εμένα με έσωσε. Άσχετο, αλλά μπράβο που έχεις πάρει μόνο ένα κιλό, και εγώ μια από τα ίδια, τώρα βέβαια είμαι στο +1,5 , και με ρωτάνε όλοι αν είναι φυσιολογικό. Με κάνανε και εμένα να ανησυχώ.

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου!!Ν α σαι καλα!!

Θα το κοιταξω παντως αυτο το μαξιλαρι που μου λετε!

Οσο για τα κιλα οταν με βλεπουν αρχιζουν ολοι.....καλα εσυ εγκυος εισαι τωρα???Δεν θα παρεις κιλα???Το μωρο ποσο ειναι???ειναι καλα???ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!Δηλαδη εαν ειχα παρει 15 κιλα μεχρι τωρα τι θα μου ελεγαν....γιατι πηρα τοσα!!!Τελικα δεν τους βρισκεις πουθενα!!

Το παιδακι μου ειναι μια χαρα και στην τελικη χαιρομαι που δεν εχω παρει κιλα!!!

Ευχομαι και σε σενα με το καλο και να συνεχισεις με τον ιδιο ρυθμο κιλων!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μαξιλάριhttp://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=539&ct=1090202&itmid=20791, θα το βρεις και εδώ ποιο οικονομικο, έτσι για να μη μας περνάνε για μ...... http://www.anatello.gr/cart/product.php?productid=563&cat=5&page=&mCat=5

Link to comment
Share on other sites

a kala να κανουμε το κλαμπ του αναπηρου ισχυου... το ποδι το σερνω.... με σηκωνει ο αντρας μου απο κρεββατια καναπεδες οτι θελεις. η μεση? αστα να παν στο διαολο... και ειμαι ακομα 21η βδομαδα εχω παρει μονο 5 κιλα καλα ειμαι δηλαδη.... τι θα κανουμε ρε πα ιδια που θα παει το καροτσακι? παντως βοηθαει παρα πολυ και το μπανιο κορες μου οσο μπορειτε κολυμπι στη θαλλασα μεγαλο γιατρικο... σιγα σιγα σα τις γριες και πρωι πρωι κολυμπι ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ.... ΒΡΕ ΔΕ ΠΑΜΕ ΟΛΕς ΠΑΡΕΑ ??????????????

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου!!Ν α σαι καλα!!

Θα το κοιταξω παντως αυτο το μαξιλαρι που μου λετε!

Οσο για τα κιλα οταν με βλεπουν αρχιζουν ολοι.....καλα εσυ εγκυος εισαι τωρα???Δεν θα παρεις κιλα???Το μωρο ποσο ειναι???ειναι καλα???ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!Δηλαδη εαν ειχα παρει 15 κιλα μεχρι τωρα τι θα μου ελεγαν....γιατι πηρα τοσα!!!Τελικα δεν τους βρισκεις πουθενα!!

Το παιδακι μου ειναι μια χαρα και στην τελικη χαιρομαι που δεν εχω παρει κιλα!!!

Ευχομαι και σε σενα με το καλο και να συνεχισεις με τον ιδιο ρυθμο κιλων!!!;)

 

 

 

το μαξιλαρι μαλλον βοηθαει για τον πονο στην ουρα και μενα ποναει ,ανοιγει η λεκανη μας και τα κιλα δεν παιζουν ρολο σε αυτες τις ενοχλησεις,οσο για το κοσμο:twisted:,οπως και να χει θα ακους μ.....ς,εγω ειχα κιλα απο την πρωτη εγκυμοσυνη και ειμαι κοντη οποτε τα 6 που πηρα φαινονται,ασε που εχω πρηξιματα,προχθες ενας γνωστος του αντρα μου του λεει''ολα καλα ρε με την γυναικα σου;εχει πρηστει παρα πολυ...'':roll:,δουλεια δεν εχουν;;;;ελεος δλδ.η γυναικα αυτουνου ειναι 1.90 και με το ζορι 65 κιλα,και στις εγκυμοσυνες και να βαλει δεν φαινεται,και την συγκρινει με μενα που ειμαι 1.60:roll:!τι να πεις...τα μωρακια μας να ναι καλα και ας λενε:mrgreen:

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ 56 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,71

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ 72 ΚΙΛΑ ........

ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙ ΜΟΥ.....

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

Α) ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ

Β) ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΟΙ ΦΤΕΡΝΕΣ ΜΟΥ

Γ) ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ

.......................................................................................................................ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΡΑ.....

ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΕΜΕΙΝΕ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ 56 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,71

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ 72 ΚΙΛΑ ........

ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙ ΜΟΥ.....

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

Α) ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ

Β) ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΟΙ ΦΤΕΡΝΕΣ ΜΟΥ

Γ) ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ

.......................................................................................................................ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΡΑ.....

ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΕΜΕΙΝΕ.....

 

Απολυτα φυσιολογικα τα βλεπω ολα!!

Και για την μεση που λες......ειμαι απο εχθες χαλια!!!!

Ετσι κι εγω ....μου ηρθε χθες να βαλω τα κλαμματα απο τον πονο......βεβαια κανω και λιγες χαζομαρουλες......κουραστηκα αρκετα γιατι εκανα δουλειες στο σπιτι...:roll:

Υπομονη ειναι το μονο που πρεπει να κανουμε.....αντε κοντευουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δωματιο το φτιαξατε?

Εμεις θα το βαψουμε το Σαββατοκυριακο , και προβλεπεται λιγη κουραση τοτε...

Βεβαια θα εχουμε μαμα και αδερφη τοτε να βοηθαει γιατι εγω ειμαι ηδη off...

Ανυπομονω να το στολισω παντως....

Φιλια και καλο κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια,

μια που αναφέρεστε σε πόνους, μπορείτε να μου πείτε αν καμιά σας έχει νιώσει όπως εγώ? τα βράδια όλο και συχνότερα τώρα τελευταία έχω έναν αβάσταχτο πόνο πίσω χαμηλά στη μέση προς τα αριστερά, και νιώθω σα να μου κόβεται η ανάσα, να θέλω να κάνω εμετό και να πάω να λιποθυμήσω ταυτόχρονα. Την πρώτη φορά που το έπαθα τρόμαξα τόσο που έβαλα τα κλάματα. Μου περνάει λίγο αν ξαπλώνω στην αριστερή πλευρά. Είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω πάρει 2 κιλά και δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από συχνές συσπάσεις. Ελπίζω να έχει συμβεί και σε κάποια άλλη και αν είναι κάτι φυσιολογικό γιατί με έχει φοβίσει πολύ!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...