Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;


ΜΑΡΙΤΑ

Recommended Posts

Βασικά ο μπέμπης σου κοιμάται συνολικά 13,5 ώρες περίπου τόσες κοιμάται και ο δικός μου (11,5 μηνών). Κάνει έναν υπνάκο στις 12.00 που μπορεί να διαρκέσει 30` μπορεί και μιάμιση ώρα. Αν κοιμηθεί λίγο τότε θα ξανακοιμηθεί γύρω στις 3.30 για 45-60` αλλιώς το πάει σερί μέχρι τις 20.30 όπου και κοιμάται για βράδυ μέχρι τις 8.30-9.00 το πρωί (ξυπνάει κάποιες φορές για να θηλάσει βέβαια αλλά δεν σηκώνεται κανονικά πίνει λίγο και ξαναβυθίζεται).

Προσωπικά μου φαίνεται κανονικό βέβαια το δικό μου μωρό ποτέ δεν κοιμόταν πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας οπότε δεν είμαστε και ο μέσος όρος :rolleyes:. Το να κοιμάται στις 23.00 και εμένα μου φαίνεται λίγο αργά αλλά αν σας βολεύει τότε οκ. Κουράγιο με τα δόντια εμείς βγάλαμε το πρώτο την περασμένη εβδομάδα και ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ..:( Ίσως όταν περάσουν να στρώσει το πρόγραμμα του μόνος του

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μικρος 6 μηνων κατα τις 8-9 το αργοτερο εχει κοιμηθει.Ο μεγαλος 26 μηνων 9-10 κοιμαται.και οι 2 κοιμουνται ενα δυωρακι το μεσημερι.ο μικρος κοιμαται κι το πρωι.και οι 2 ομως μου ξυπνανε 6 το πρωι.Βασικα και στις 1 το βραδυ να τους κοιμησω παλι στις 6 θα ξυπνησουν.Προσωπικα και 10 που μου κοιμαται κατι φορες ο μεγαλος το θεωρω πολυ αργα. Ασε που ειμαι κι εγω πτωμα το βραδυ και θελω να κοιμουνται νωρις...δεν αντεχω να τους εχω ξυπνιους μεχρι τις 11.Αυτο ομως εξαρταται και απο του ρυθμους της καθε οικογενειας.εμεις γενικως ξυπναμε πολυ νωρις...πολλες φοες και πριν τις 6 το πρωι οποτε το βραδυ ειμαστε ολοι κουρασμενοι και παμε για υπνο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Περάσανε 3 χρόνια από τότε που άνοιξα το θέμα (ούτε και το θυμόμουν ότι το είχα ανοίξει χαχα) και ευτυχώς ακόμα η μικρή μου κοιμάται νωρίς.

Κόψαμε βέβαια το καθημερινό μεσημεριανό ύπνο γιατί πάμε ολοήμερο προνήπιο και δε νυστάζει την ώρα που ξαπλώνουν και έτσι το βράδυ 9 η ώρα κοιμάται ήδη, πολλές φορές και νωρίτερα αν έχουμε μπαλέτο.

Για αυτό και δε νυστάζει στο σχολείο το μεσημέρι, κοιμάται 11 ώρες το βράδυ οπότε είναι φρέσκια φρέσκια για το μάθημά της!

Τα Σάββατο αν δε πάμε σε φίλους που εκεί φυσικά βγαίνουμε από το πρόγραμμα κοιμάται 10 με 10:30.

Εχει συνηθίσει να κοιμάται νωρίς, και είναι πολύ πιο ξεκούραστη το πρωί, στις διακοπές μας κλείνει 12ώρα αλλά πάντα αν κοιμηθεί νωρίς το βράδυ, αν αργήσει να κοιμηθεί αλλάζει και το πρωινό ξύπνημα.

 

Τώρα που ανοίγει η μέρα θα δούμε πως θα το διαμορφώσουμε το πρόγραμμα.

Πάντως αν πηγαίνουν σχολείο τα παιδιά για μένα είναι αδιανόητο να κοιμούνται στις 11, πώς θα είναι φρέσκια το πρωί;

Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου 6.5 μηνών έχει το εξής πρόγραμμα:

 

- βραδινό ύπνο γύρω στις 9 - 9.15.

- πρωινό ξύπνημα 6 παρά, αλλά αν την πάρω αγκαλιά μου στο κρεβάτι κοιμάται μέχρι τις 7.30 που θα πιεί το πρωινό της γάλα.

- μεταξύ 7.30 - 10 που θα φάει τη φορυτόκρεμα κοιμάται κανένα μισάωρο.

- 11 -12 ύπνος λίγο μετά τη φρουτόκρεμα.

- μεσημεριανό τρώει γύρω στη 1.30 και μετά κοιμάται 3- 5 παρά αρκεί να είμαι εγώ μαζί της στο κρεβάτι. διαφορετικά έχουμε δράματα. νυστάζει αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί και γκρινιάζει πολύ.

συχνά παίρνει ένα τέταρτο ύπνο μεταξύ 7 -7.15.

 

αν και αυτό το πολύ πρωινό της ξύπνημα με τσάκίζει, το προτιμώ να κοιμάται νωρίς γιατί έχω από τις 9.30- 12.30 που θα πέσω και εγώ για ύπνο χρόνο να κάνω κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

εμείς χρονισαμε στις 8 του μήνα

η κόρη μας πάντα τα πήγαινε καλά με τον ύπνο

μέχρι σχεδόν 5 μηνών έτρωγε κοιμόταν έτρωγε κοιμόταν

στους 7 περίπου μήνες κόψαμε τον ύπνο μετά τα φρούτα ώστε να κοιμάται μεσημέρι

από τότε και μέχρι σήμερα κοιμάται ένα δίωρο το μεσημέρι 3-5.00 ή 5.30

και το βράδι το αργότερο 9 έχει κοιμηθεί

επειδή εργάζομαι,τη ξυπνάω στις 6 να θηλάσει και κοιμάται ξανά μισή ώρα μετά έως και τις 9 -9.30

τα σκ που δε δουλευω ξυπνάει μόνη της 9-9.30

το βράδι κοιμάται σερί,πολύ λίγες φορές έχει ξυπνήσει το παιδί αυτό

στο κρεβάτι μας την έχω πάρει 3 φορές όταν ήταν άρρωστη για λίγο μέχρι να κοιμηθεί και την επανέφερα στο δωμάτιό της όπου κοιμάται από 2 μηνών

κάποιες φορές που την άφηνα για ύπνο και έκλαιγε,δεν την άφηνα να κλαίει αλλά πήγαινα,τη φιλούσα,της έλεγα πως είναι ώρα για υπνο και η μανούλα είναι εκεί και τη ξαναέβαζα για ύπνο

δε ξέρω αν οφειλεται σε μας όλο αυτό και το πρόγραμμα και οι συνήθείες πάντως το απολαμβάνουμε κι εκείνη επίσης ξεκουράζεται

όλα είναι υποκειμενικά βεβαίως και ίσως μέχρι ένα σημείο και θέμα παιδιού

πιστεύω όμως πως η εκπαίδευση είναι πiο δυνατή σε αυτές τις ηλικίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι 11.30 που κοιμαται ειμαι πτωμα......δεν εχω πολυ χρονο με τον αντρα μου να κατσουμε σαν ζευγαρι...οταν κοιμοταν 21.30 ηταν τελεια...αλλα ξυπναγε νωρις(οπως εγραψα)και αναγκαστικα να το τραβηξω πιο αργα...διαβαζοντας και τα δικα σας προγραμματα καταλαβα οτι τον κοιμιζω αργα το μεσημερι γιαυτο μου παει αργα το βραδυ..εχει τυχει να κοιμηθει στης 16.00 και να ξυπνισει 19.00 ...εχω αρχισει να τον κοιμιζω στης 15.00 και ξυπναγε 17.30 ..και μου νυσταζε 22.00 ...22.45 κοιμαται...γιανα δουμε....εγω απο 1 μηνα τον εχω στην κουνια του και στο δωματιο του...στο κρεβατι μας δεν εχει κοιμηθει ποτε ..μονο σε περιπτωσεις αρρωστιας κοιμηθηκα στο δωματιο του που εχω κρεβατι...δεν εχει μαθει με μενα ...παντως μου ξυπναει κ απο πονο στα δοντια γιατι οταν του δινω ντεπον ξερενετε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΧΘΕΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ... 19.00 ΤΡΩΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ 19.30 ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ...ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20.00-20.30 ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ..ΞΥΠΝΑΓΕ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΞΥΠΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ..ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΝΥΧΤΩΝΕΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΤΛ... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??.. 19.30 ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΑΛΑ Ο ΗΛΙΟΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ...

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΑΥΤΟ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ?

ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ...ΞΥΠΝΑΕΙ 6-6.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, 7 ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ, ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΠΑΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ..ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Κ 1,5 ΩΡΑ..ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ... ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11.30 ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3.30 Η 4 ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΑΥΤΟ... ΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΣΤΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ! ΛΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ!!

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΧΘΕΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ... 19.00 ΤΡΩΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ 19.30 ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ...ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20.00-20.30 ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ..ΞΥΠΝΑΓΕ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΞΥΠΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ..ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΝΥΧΤΩΝΕΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΤΛ... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??.. 19.30 ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΑΛΑ Ο ΗΛΙΟΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ...

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΑΥΤΟ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ?

ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ...ΞΥΠΝΑΕΙ 6-6.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, 7 ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ, ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΠΑΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ..ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Κ 1,5 ΩΡΑ..ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ... ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11.30 ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3.30 Η 4 ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΑΥΤΟ... ΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΣΤΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ! ΛΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ!!

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

 

Στην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα. Είσαι τυχερή που κοιμάται νωρίς και μόνο σε καλό θα σου βγει. Άλλωστε, όταν μεγαλώσει λιγάκι θα το πάει πιο αργά, οπότε είναι καλό να έχεις ως βάση μια ώρα ύπνου νωρίς.

 

Αν οπωσδήποτε θέλεις να το αλλάξεις, πήγαινέ το σιγά - σιγά, δηλαδή 10-15 λεπτά πιο αργά κάθε μέρα, μέχρι να φτάσει την ώρα που θέλεις. Σε λίγο που θα μεγαλώσει λίγο και θα μπορείς να την πηγαίνεις κούνιες το απόγευμα θα είναι και πιο εύκολο.

 

Επίσης να σου πω ότι ο γιος μου είναι 18 μηνών και κοιμάται στις 20.00, σπανίως αργότερα. Πάντα έτσι ήταν, πέρυσι τέτοια εποχή κοιμόταν σαν την δικιά σου νωρίς το βράδυ και μονορούφι μέχρι το πρωί. Όλοι οι γύρω - γύρω γκρίνιαζαν που τον έβαζα για ύπνο νωρίς γιατί ήθελαν να τον βλέπουν αλλά εγώ τον ακολούθησα και μόνο σε καλό μου βγήκε. Μακροπρόθεσμα είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση να κοιμάται το παιδί νωρίς!!!

 

Οι ημερήσιοι ύπνοι είναι ακόμα ακανόνιστοι λόγω μικρής ηλικίας, δώσε του λίγο χρόνο, γύρω στους 8-9 μήνες θα αρχίσει να διαμορφώνει πιο σταθερό πρόγραμμα με ύπνους μεγαλύτερης διάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα. Είσαι τυχερή που κοιμάται νωρίς και μόνο σε καλό θα σου βγει. Άλλωστε, όταν μεγαλώσει λιγάκι θα το πάει πιο αργά, οπότε είναι καλό να έχεις ως βάση μια ώρα ύπνου νωρίς.

 

Αν οπωσδήποτε θέλεις να το αλλάξεις, πήγαινέ το σιγά - σιγά, δηλαδή 10-15 λεπτά πιο αργά κάθε μέρα, μέχρι να φτάσει την ώρα που θέλεις. Σε λίγο που θα μεγαλώσει λίγο και θα μπορείς να την πηγαίνεις κούνιες το απόγευμα θα είναι και πιο εύκολο.

 

Επίσης να σου πω ότι ο γιος μου είναι 18 μηνών και κοιμάται στις 20.00, σπανίως αργότερα. Πάντα έτσι ήταν, πέρυσι τέτοια εποχή κοιμόταν σαν την δικιά σου νωρίς το βράδυ και μονορούφι μέχρι το πρωί. Όλοι οι γύρω - γύρω γκρίνιαζαν που τον έβαζα για ύπνο νωρίς γιατί ήθελαν να τον βλέπουν αλλά εγώ τον ακολούθησα και μόνο σε καλό μου βγήκε. Μακροπρόθεσμα είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση να κοιμάται το παιδί νωρίς!!!

 

Οι ημερήσιοι ύπνοι είναι ακόμα ακανόνιστοι λόγω μικρής ηλικίας, δώσε του λίγο χρόνο, γύρω στους 8-9 μήνες θα αρχίσει να διαμορφώνει πιο σταθερό πρόγραμμα με ύπνους μεγαλύτερης διάρκειας.

 

ΑΧ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!ΚΟΙΤΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ Κ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΝΩΡΙΣ..ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Κ ΚΥΡΙΩΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.."ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΙΜΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??" "Α....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ..." ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ.... ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΥΠΝΟΥ...

 

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΝ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΠΟΥ,ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΝΩΡΙΣ?? ΤΟ ΠΕΡΝΑΤΕ ΜΑΖΙ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ....:|

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Επεξεργάστηκαν by Κατερίνα24
edit
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!ΚΟΙΤΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ Κ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΝΩΡΙΣ..ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Κ ΚΥΡΙΩΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.."ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΙΜΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??" "Α....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ..." ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ....ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ.... ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΥΠΝΟΥ...

 

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΝ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΠΟΥ,ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΝΩΡΙΣ?? ΤΟ ΠΕΡΝΑΤΕ ΜΑΖΙ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ....:|

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Κοίτα....εγώ με τον ύπνο έχω θέμα!!! Τον βάζω σε απόλυτη προτεραιότητα, δεν ήμουν ποτέ ο τύπος μαμάς "Εμένα το παιδί μου θα μάθει να κοιμάται στο καρότσι στην ταβέρνα σε φασαρία"!!! Ο γιος μου η μόνη φορά που δεν έχει κοιμηθεί σε κρεβάτι για βράδυ είναι μια φορά το καλοκαίρι που κάναμε ταξίδι βράδυ και τον βάλαμε στο αυτοκίνητο μετά το βραδυνό γάλα ώστε να ταξιδέψει κοιμισμένος, κι αυτό για να μην ταξιδέψουμε μέρα μέσα στον καύσωνα. Το καλοκαίρι πήγαμε 10 μέρες διακοπές οι τρεις μας, η διασκέδασή μας ήταν ποτάκι και σουβλάκι στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου με ταινίες στο laptop από τις 21.00! Περάσαμε καταπληκτικά, ξεκουραστήκαμε πραγματικά και ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να βγω για ποτό με το παιδί να κοιμάται στο καρότσι. Μπορεί για κάποιους να είμαι υπερβολική αλλά στο συγκεκριμένο ζήτημα επιμένω πολύ, στον ύπνο του μικρού δεν σηκώνω κουβέντα. Όταν θέλω να βγω μια βόλτα το βράδυ με τον άντρα μου θα το κάνω μόνο αν μπορεί μια γιαγιά να έρθει να κάτσει στο σπίτι να έχει στο νου της το παιδί που κοιμάται στο δώματιό του. Η μάμα μου μένει στο διπλανό σπίτι και συνήθως αυτή είναι που έρχεται γιατί της είναι πιο εύκολο, αλλιώς έρχονται οι γονείς του άντρα μου. Στο σπίτι της πεθεράς μου τον αφήνω πότε πότε, μόνο όμως εφόσον μπορούν να τον κοιμίσουν εκεί για βράδυ. Με λίγα λόγια, όχι δεν τον έχω πάρει ποτέ μαζί μου, είμαι βέβαια και τυχερή γιατί υπάρχει από πολλές μεριές προθυμία και δυνατότητα να τον κρατήσουν. Αν δεν είχα κανέναν, λογικά θα μπούχτιζα κάποια στιγμή, αλλά και πάλι θα αναζητούσα άλλη λύση (π.χ. νταντά) παρά να τον πάρω μαζί.

 

Επίσης να σου πω ότι και μένα μου κάνανε πολλά σχόλια οι γύρω - γύρω για τον ύπνο του μικρού, αλλά είχα πολλή ψυχραιμία στην αντιμετώπισή τους και σιγά - σιγά καθιερώθηκα!!! Δηλαδή, χωρίς να προσβάλλω ποτέ κανέναν ή να αντιμιλήσω, έκανα ότι δεν ακούω και έλεγα κάτι του στυλ "Καλά θα ήταν να τον κρατούσαμε λίγο ακόμα...αλλά νυστάζει τί να κάνουμε? Πες καληνύχτα μπέμπη!!!" και έφευγα. Ακολούθησε το ένστιγκτό σου και έχει εμπιστοσύνη στις ικανότητές σου ως μαμά, κανείς δεν ξέρει το παιδί καλύτερα από εσένα, ούτε καν ο μπαμπάς. Εμένα στις πολύ επίμονες παρατηρήσεις των τρίτων επενέβαινε και ο άντρας μου λέγοντας "Η μαμά αποφασίζει, κανείς άλλος δεν έχει λόγο, ούτε εγώ!". Οπότε τί να κάνουν και οι άλλοι, σιωπούσαν! Οι πράξεις μιλούν πιο δυνατά από τα λόγια, αυτό να το θυμάσαι!

 

Τα πάτε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΤΕΡΙΝΑ γειά σου και να σου ζήσει το μωράκι σου.

 

Επειδή κι εμένα με έχουν πρήξει που η μικρή μου κοιμάται στις 8, το έψαξα λίγο στο ίντερνετ, ρώτησα και την παιδίατρο και πάνω κάτω με δικά μου λόγια και επιγραμματικά σου λέω τα εξής:

Ο βραδινός ύπνος ξεκουράζει και αναζωογονεί τον εγκέφαλο, ο οποίος κατά τη διάρκεια της νύχτας φτάνει στα πιο βαθιά στάδια ύπνου. Κατά τη διάρκεια του βραδινού ύπνου, εκκρίνεται η αυξητική ορμόνη, η όποια είναι υπεύθυνη για την επιμήκυνση των οστών του σκελετού. Η έκκρισή της όμως γίνεται συγκεκριμένη ώρα στον οργανισμό. Ετσι, ο βραδυνός ύπνος πρέπει να έχει διάρκεια 10-12 ώρες και να ξεκινά κατά τις 8.

Ο ύπνος τις πρώτες βραδινές ώρες είναι πολύτιμος για την μυοσκελετική και εγκεφαλική ανάπτυξη νηπίων και βρεφών και νομίζω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό για να βάλεις ως προτεραιότητα μια βόλτα. Δεν στο λέω προσβλητικά, στο λέω για να απενοχοποιηθείς. Πως μας κανανε ετσι ρε κορίτσια? Να απολογούμαστε που το μωρό έχει ανάγκη ύπνο?

Εξάλλου βλέπεις πως μόνο του το ζητά. Ο οργανισμός της θέλει να μεγαλώσει και ξέρει πότε είναι η κατάλληλη ώρα για να το κάνει. Όλη η ορμονική αναπτυξιακή λειτουργία που συντελείται 8-11 το βράδυ δεν αντικαθίσταται με τους υπόλοιπους ύπνους και είναι πολύ καλό που κοιμάται τόσο νωρίς. Εγώ νομίζω πως είσαι τυχερή.

Για τους ημερήσιους ύπνους είναι μικρούλα ακόμα. Κι εμένα μέχρι πρόσφατα ήταν με μισαωράκια αλλά τώρα αρχίζει και το φτιάχνει. Σταδιακά θα σου κάνει και έναν μεγάλο μεσημεριανό ύπνο.

Για τις εξόδους δεν ξέρω τι να σου πω γιατί ούτε εγώ έχω βρει λύση απλά βγαίνουμε νωρις για να γλιτώνω την πεθερά.

Υπομονή

Εξάλλου δεν θα είναι για πάντα μωρό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑ γειά σου και να σου ζήσει το μωράκι σου.

 

Επειδή κι εμένα με έχουν πρήξει που η μικρή μου κοιμάται στις 8, το έψαξα λίγο στο ίντερνετ, ρώτησα και την παιδίατρο και πάνω κάτω με δικά μου λόγια και επιγραμματικά σου λέω τα εξής:

Ο βραδινός ύπνος ξεκουράζει και αναζωογονεί τον εγκέφαλο, ο οποίος κατά τη διάρκεια της νύχτας φτάνει στα πιο βαθιά στάδια ύπνου. Κατά τη διάρκεια του βραδινού ύπνου, εκκρίνεται η αυξητική ορμόνη, η όποια είναι υπεύθυνη για την επιμήκυνση των οστών του σκελετού. Η έκκρισή της όμως γίνεται συγκεκριμένη ώρα στον οργανισμό. Ετσι, ο βραδυνός ύπνος πρέπει να έχει διάρκεια 10-12 ώρες και να ξεκινά κατά τις 8.

Ο ύπνος τις πρώτες βραδινές ώρες είναι πολύτιμος για την μυοσκελετική και εγκεφαλική ανάπτυξη νηπίων και βρεφών και νομίζω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό για να βάλεις ως προτεραιότητα μια βόλτα. Δεν στο λέω προσβλητικά, στο λέω για να απενοχοποιηθείς. Πως μας κανανε ετσι ρε κορίτσια? Να απολογούμαστε που το μωρό έχει ανάγκη ύπνο?

Εξάλλου βλέπεις πως μόνο του το ζητά. Ο οργανισμός της θέλει να μεγαλώσει και ξέρει πότε είναι η κατάλληλη ώρα για να το κάνει. Όλη η ορμονική αναπτυξιακή λειτουργία που συντελείται 8-11 το βράδυ δεν αντικαθίσταται με τους υπόλοιπους ύπνους και είναι πολύ καλό που κοιμάται τόσο νωρίς. Εγώ νομίζω πως είσαι τυχερή.

Για τους ημερήσιους ύπνους είναι μικρούλα ακόμα. Κι εμένα μέχρι πρόσφατα ήταν με μισαωράκια αλλά τώρα αρχίζει και το φτιάχνει. Σταδιακά θα σου κάνει και έναν μεγάλο μεσημεριανό ύπνο.

Για τις εξόδους δεν ξέρω τι να σου πω γιατί ούτε εγώ έχω βρει λύση απλά βγαίνουμε νωρις για να γλιτώνω την πεθερά.

Υπομονή

Εξάλλου δεν θα είναι για πάντα μωρό.

 

Ακριβώς!!!

 

Επίσης να σας πω ότι μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κατάλαβα ότι είναι αδύνατον ένα παιδί να κοιμάται παραγωγικά υπό θόρυβο, εννοώντας ότι ναι μεν κάποια παιδιά μπορεί να αποκοιμιούνται ακόμα και με θόρυβο ή π.χ. να κοιμούνται στον καναπέ ενός σπιτιού σε μια γιορτή, αυτό όμως δεν είναι το επιθυμητό και δεν πρέπει να επιδιώκεται από τους γονείς. Το λέω γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούνται αξιέπαινοι οι γονείς που έμαθαν τα παιδιά τους να κοιμούνται υπό τις παραπάνω συνθήκες και γραφικοί και υπερβολικοί οι υπόλοιποι από εμάς που επιμένουμε να κοιμούνται από νωρίς τη νύχτα στα κρεβάτια τους και στην ησυχία των δωματίων τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βάλτε με κι εμένα στο club περήφανες μανάδες που βάζουν τα παιδιά νωρίς για ύπνο (σουρεάλ ακούγεται). Από βρεφάκι η βραδυνή του ώρα ύπνου ήταν από 7:30 το χειμώνα μέχρι 8:30 το καλοκαίρι, και τώρα που έχει μεγαλώσει κάπως και κοιμάται συνεχόμενο τρίωρο το μεσημέρι, είμαστε στο κρεβάτι μας στις 8:30 με 9. Ίσως το καλοκαίρι να το πάω 9 στανταρ για να παίξει λίγο έξω παραπάνω. Αυτο μας έχει βγει σε καλό, κατ'αρχήν γιατί ξυπνάει με την άνεσή του το πρωι για τον παιδικό, και στην τελική είναι μικρό παιδάκι, χρειάζεται να κοιμάται συγκεκριμένες ώρες και χρειάζεται πρόγραμμα. Είναι πιο ήρεμος. Όταν θέλουμε να βγούμε φωνάζουμε κάποιον εμπιστοσύνης και κάθεται μαζί του στο σπίτι. Δεν με απασχολεί να μάθει να κοιμάται με φασαρία σε club και ταβέρνες, αλλά ούτε και σε νεκρική ησυχία. Αν ξαπλώσει, τελείωσε, δεν ξυπνάει. Μπορείς να μιλήσεις, να γελάσεις δυνατά, ή να δεις τηλεόραση, δεν σε περιορίζει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

 

Επίσης να σας πω ότι μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κατάλαβα ότι είναι αδύνατον ένα παιδί να κοιμάται παραγωγικά υπό θόρυβο, εννοώντας ότι ναι μεν κάποια παιδιά μπορεί να αποκοιμιούνται ακόμα και με θόρυβο ή π.χ. να κοιμούνται στον καναπέ ενός σπιτιού σε μια γιορτή, αυτό όμως δεν είναι το επιθυμητό και δεν πρέπει να επιδιώκεται από τους γονείς. Το λέω γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούνται αξιέπαινοι οι γονείς που έμαθαν τα παιδιά τους να κοιμούνται υπό τις παραπάνω συνθήκες και γραφικοί και υπερβολικοί οι υπόλοιποι από εμάς που επιμένουμε να κοιμούνται από νωρίς τη νύχτα στα κρεβάτια τους και στην ησυχία των δωματίων τους!!!

 

Πες τα ρε κοπέλα !!!!

 

Με εχουν πρήξει πια λες και το μωρό είναι βαλίτσα και πρέπει να κοιμάται όπου νάναι. Και όντως έχω φίλους που παινεύονται που τα παιδια τους κοιμούνται μεσα στις καφετεριες (εγω προσθέτω και την κάπνα.....). Τελοσπαντων ο καθενας ας κανει ότι θελει αλλα το οφελος του σωστου υπνου στο βρεφος δεν το διαπραγματεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

στην τελική είναι μικρό παιδάκι, χρειάζεται να κοιμάται συγκεκριμένες ώρες και χρειάζεται πρόγραμμα. Είναι πιο ήρεμος. Όταν θέλουμε να βγούμε φωνάζουμε κάποιον εμπιστοσύνης και κάθεται μαζί του στο σπίτι. Δεν με απασχολεί να μάθει να κοιμάται με φασαρία σε club και ταβέρνες, αλλά ούτε και σε νεκρική ησυχία. Αν ξαπλώσει, τελείωσε, δεν ξυπνάει. Μπορείς να μιλήσεις, να γελάσεις δυνατά, ή να δεις τηλεόραση, δεν σε περιορίζει.

 

Ακριβως. Συγκεκριμένες ωρες γιατί ρυθμίζεται η ορμονική του λειτουργία αποτελεσματικότερα και επισης δεν σε περιοριζει γιατι εχει ρυθμιστει και κοιμαται βαθια.

 

Εγω πάντως 2-3 φορες που αναγκάστηκα και την κρατησα παραπανω ξυπνια ειχε φοβερη υπερενταση και δεν κοιμοταν με τιποτα.

Παρολα αυτά ακομα και ο αντρας μου επιμενει ότι πρεπει να είναι ευευλικτη στον υπνο. Τι σημαινει ευελικτη :confused:? αφου δεν αντεχει και βασανίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου από 3 μηνών (τώρα είναι 2) κοιμάται από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 7:30-8 το επόμενο πρωί και κάνει κι έναν μεσημεριανό ύπνο. Όταν πηγαίνουμε Ελλάδα, παρόλο που είναι πιο δύσκολο (λόγω καιρού, αλλά και νοοτροπίας των γύρω μας) η μικρή κοιμάται στις 9 (8 Ελβετίας) άντε 9:30 σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Έχω προσέξει, ότι τις λίγες φορές που για διάφορους λόγους κοιμήθηκε πιο αργά, ήταν και πιο νευρική και δύσκολη στο να κοιμηθεί και την επόμενη ξύπνησε την ίδια ώρα με αποτέλεσμα να είναι πτώμα την υπόλοιπη μέρα. Ποτέ δεν την κοιμίζουμε έξω. Όταν πάμε σε σπίτια φίλων παίρνουμε μαζί το παρκοκρέβατο και τη βάζουμε την στάνταρ ώρα της για ύπνο. Αν θέλουμε να βγούμε βοηθάει είτε η πεθερά μου είτε η baby sitter. Σε κάθε περίπτωση δεν αποκλίνουμε από το ρυθμό της, γιατί έχω διαβάσει ότι σε αυτήν την ηλικία είναι πάρα πολύ σημαντική η ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα ίδια. Όταν παρεκκλίνει αρκετά από το πρόγραμμα (μισή ώρα πάνω ή κάτω δεν επηρεάζει, αλλά παραπάνω από μισή ώρα είναι θέμα), όντως ξυπνάει την ίδια ώρα και κουτουλάει από τις 11 η ώρα το πρωι και μετά δεν ξυπνάει το απόγευμα από τον μεσημεριανό ύπνο. Φαύλος κύκλος. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ!!!ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠ'ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ Κ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΙΣ..Κ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΩ Η ΤΗΣ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ Κ ΔΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ..ΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ....Κ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ...ΤΕΣΠΑ...ΓΙ'ΑΎΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ BABYSITTER ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΟΥΤΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕΡΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΑΝ Κ ΕΓΩ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7.30 ΜΕΧΡΙ 9 ΤΟ ΠΟΛΥ... ΑΠΛΑ Κ ΕΓΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΠΙΤΙ..ΕΔΩ ΦΙΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΘΗΝΑ..1-2 ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΠΙΤΙ....ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΡΩΙ Η ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΥΣΩΝΑ??...ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ Κ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ Κ ΕΓΩ ΦΡΙΚΑΡΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΧΘΕΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ... 19.00 ΤΡΩΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ 19.30 ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ...ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20.00-20.30 ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ..ΞΥΠΝΑΓΕ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΞΥΠΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ..ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΚ, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΝΥΧΤΩΝΕΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΤΛ... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ??.. 19.30 ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΑΛΑ Ο ΗΛΙΟΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ...

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΑΥΤΟ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ?

ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ...ΞΥΠΝΑΕΙ 6-6.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, 7 ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ, ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΠΑΡΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ..ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Κ 1,5 ΩΡΑ..ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ... ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11.30 ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3.30 Η 4 ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ Κ ΑΥΤΟ... ΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΣΤΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΙΟ ΑΡΓΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ! ΛΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ!!

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

 

κούκλα μου είναι πολύ νωρίς για να κάνεις κάτι. το μωρό (και να την χαίρεσαι) είναι μικράκι.

 

όποια μάνα κοιμάται σερί για πάνω από 6 ώρες κάθε βράδυ για μένα είναι τυχερή κι ευτυχισμένη. και το λέω αυτό γιατί ο δικός μου έχει μόνο μερικούς μήνες που κοιμάται 9ωρο περίπου κι αυτό κάποιες φορές δεν συμβαίνει. παλιότερα το παιδί μου ξυπνούσε για 2-3 ώρες κάθε βράδυ, συνήθως πηγαίναμε από τις 3 μέχρι τις 5 το πρωί ξυπνητοί. στην ουσία μέχρι να γίνει 15 μηνών ο νυχτερινός ύπνος ήταν μαρτύριο για μένα γιατί στην προσπάθειά μου να τον ηρεμήσω και να ξανακοιμηθεί έμενα ξύπνια μέχρι το πρωί και μετά ήμουν σαν ζόμπι μέσα στην ημέρα.

 

6,5 μηνών έκανε ασκήσεις στο κρεβάτι του, θυμάμαι ένα βράδυ είχε ξυπνήσει και χωρίς να το πολυσκεφτώ του έδωσα ένα σωληνάριο από κρέμα για να ασχολείται με κάτι, του έπεσε απ' τα χέρια και του το έδωσα ξανά. αυτό συνέβη μερικές φορές μέχρι που έσκυψε και το σήκωσε μόνος του και συνέχισε να σκύβει και να σηκώνεται για να πιάσει το σωληνάριο για ώρα. 7,5 μηνών ξυπνούσε, θήλαζε και μετά έκανε βόλτες πάνω στο κρεβάτι έχοντας το κεφαλάρι σαν στήριγμα πάνω απ' το κεφάλι μου. 9 μηνών σταμάτησε τους νυχτερινούς θηλασμούς και κατέβαινε απ' το κρεβάτι για να πάιξει στο δωμάτιο. στο κρεβάτι του δεν μπορούσα να τον κρατήσω αν δεν ήθελα να σηκωθεί η οικοδομή στο πόδι.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

κατερινα εχουμε τα ιδια προβλήματα :D

 

οι γονεις μου μακρια, η πεθερα βλαμμενη, η περιοχη του αντρα μου αρα οι δικοι μου γνωστοι φιλοι αρκετα μακρια ... ουφφφφφ κι εγω δεν εχω βρει τη λυση. αλλα την λυπάμαι και την καημενουλα να την ταλαιπωρησω.

 

το μωρακι σου παραειναι μικρουλι για πειραματα. μηπως θα μπορουσες να την κοιμησεις κανονικα και μετα από λιγη ωρα που θα εχει κοιμηθεί για τα καλα να μεινει για 2 ωρίτσες μαζι της η πεθερα σου να πατε μια βολτιτσα με τον αντρα σου? το μωρο θα κοιμαται, απλα για ασφαλεια θα είναι κι αυτή εκει ας βλεπει τβ μεχρι να ερθετε.

 

και για μενα δεν είναι το καλυτερο μου, αλλα το εχω κανει μερικες φορες γιατι και η κλεισουρα δεν παλευεται. μην τρελαθούμε κι ολας. την μικρουλα να την βγαζεις με το καροτσι τωρα που εχει καλο καιρο πρωι και νωρις το απόγευμα. και το καλοκαιρι βλέπουμε.... θα τα ξαναπούμε σε 2 μηνες χαχα !!!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα εχουμε τα ιδια προβλήματα :D

 

οι γονεις μου μακρια, η πεθερα βλαμμενη, η περιοχη του αντρα μου αρα οι δικοι μου γνωστοι φιλοι αρκετα μακρια ... ουφφφφφ κι εγω δεν εχω βρει τη λυση. αλλα την λυπάμαι και την καημενουλα να την ταλαιπωρησω.

 

το μωρακι σου παραειναι μικρουλι για πειραματα. μηπως θα μπορουσες να την κοιμησεις κανονικα και μετα από λιγη ωρα που θα εχει κοιμηθεί για τα καλα να μεινει για 2 ωρίτσες μαζι της η πεθερα σου να πατε μια βολτιτσα με τον αντρα σου? το μωρο θα κοιμαται, απλα για ασφαλεια θα είναι κι αυτή εκει ας βλεπει τβ μεχρι να ερθετε.

 

και για μενα δεν είναι το καλυτερο μου, αλλα το εχω κανει μερικες φορες γιατι και η κλεισουρα δεν παλευεται. μην τρελαθούμε κι ολας. την μικρουλα να την βγαζεις με το καροτσι τωρα που εχει καλο καιρο πρωι και νωρις το απόγευμα. και το καλοκαιρι βλέπουμε.... θα τα ξαναπούμε σε 2 μηνες χαχα !!!

 

AX.... AYTO KANAME ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑΜΕ Κ ΗΡΘΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΠΙΤΙ, Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΛΑΨΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ.. Κ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?? (ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ) ΠΗΓΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΕΙΟ ΤΗΣ,ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!! ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ!!!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ....ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ...ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ(ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ) Κ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ, ΠΑΩ,ΤΗΝ ΧΑΙΔΕΥΩ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ Η ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ Κ ΗΡΕΜΕΙ ΑΜΕΣΩΣ... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΣΤΡΑΒΩΣΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΤΑ ΕΧΩ ΤΟΝΙΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΑ....Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΞΑΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ...ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!!!

 

ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΒΟΛΤΑ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΗΘΩΣ..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ... ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!!ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ!!!ΧΑΧΑ:P

Link to comment
Share on other sites

,ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!!

 

Κι εγω είμαι σιγουρη πως τα κανει αυτά, κι ας μην μου τα λεει, γιατι την βλεπω πως κανει κι όταν είμαι μπροστα. αστα να πανε.... αφου εδώ και πολύ καιρο ολο βρισκω δικαιολογιες να μην βγουμε. τι να του πω? δεν θελω να ερθει η μανα σου? :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είμαι σιγουρη πως τα κανει αυτά, κι ας μην μου τα λεει, γιατι την βλεπω πως κανει κι όταν είμαι μπροστα. αστα να πανε.... αφου εδώ και πολύ καιρο ολο βρισκω δικαιολογιες να μην βγουμε. τι να του πω? δεν θελω να ερθει η μανα σου? :P

 

:) ΑΣΕ...ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ!!!ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠ'ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ Κ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΙΣ..Κ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΩ Η ΤΗΣ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ Κ ΔΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ..ΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ....Κ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ...ΤΕΣΠΑ...ΓΙ'ΑΎΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ BABYSITTER ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΟΥΤΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕΡΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΑΝ Κ ΕΓΩ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7.30 ΜΕΧΡΙ 9 ΤΟ ΠΟΛΥ... ΑΠΛΑ Κ ΕΓΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΠΙΤΙ..ΕΔΩ ΦΙΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΘΗΝΑ..1-2 ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΠΙΤΙ....ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΡΩΙ Η ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΥΣΩΝΑ??...ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ Κ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ Κ ΕΓΩ ΦΡΙΚΑΡΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!!!

 

Στην θεση σου θα εβγαινα αργουτσικα με τον αντρα μου οταν η μικρη θα εχει κοιμηθει για τα καλα. Αφου η πεθερα σου δεχεται να την προσεχει, ασε την και μην σε νοιαζει τι γινεται πισω...εντος λογικων πλαισιων φυσικα, θεωρω αυτονοητο οτι δεν φοβασαι οτι θα την βλαψει! Αν ξυπνησει ας την κοιμισει οπως νομιζει! Εισαι ακομα φρεσκομαμα και οι αντιδρασεις σου απεναντι στους τριτους ειναι ακομα επηρεασμενες απο τις ορμονες και το ενστιγκτο της λεαινας που προστατευει το μικρο της.....ολες υπαρξαμε εκει! Η συμβουλη μου ειναι να χαλαρωσεις...εσυ ακολουθεις το προγραμμα της μικρης, την βαζεις για υπνο στην ωρα της, αν η πεθερα προυθυμοποιειται να κατσει μαζι της ακομα καλυτερα, παιρνεις τον αντρα σου και πατε βολτιτσα! Οικογενειακες βολτες τα Σ/Κ...ολοι αυτο κανουμε! Αφου δεν δουλευεις βαλε την μικρη στο καροτσι και πηγαινετε βολτες πρωι απογευμα, σε λιγο θα μπορει να καθεται και σε κουνια και θα σωθεις!!!!

 

Επισης κατι αλλο...δεν ξερω αν εισαι σε αδεια μητροτητας ή γενικα δεν δουλευεις παντως να ξερεις οτι έαν καποια στιγμη πας δουλεια, θα περιμενεις πως και πως τις καθημερινες οχι να βγεις βολτα το βραδυ, αλλα να κοιμηθει η μικρη για να αραξεις με τον αντρα σου! Και εκει θα φανει ποσο μεγαλη υποθεση ειναι το παιδι να κοιμαται νωρις!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από μικρή κοιμόταν αργά σχετικά,γύρω στις 10 κι έτσι συνηθίσαμε με το καιρό κ διαμορφώσαμε το πρόγραμμα μας. Και μες στη μέρα μια χαρά κοιμόταν. Οπότε βγαίναμε άνετα αλλά είχε τύχει το πρώτο καλοκαίρι που ήταν 7-8 μηνών να την κοιμίσουμε στο καρότσι και μετά να κάτσουμε για ένα ποτάκι, μέχρι τις 1-2 εμείς.Αλλιώς κοιμόταν στη μαμά μου αλλά επειδή δεν μπορεί να μείνει σπίτι μας να την προσέχει κ δεν ήθελα να την αφήνω κ σ'αυτούς συνέχεια κάποιες φορές το κάναμε αυτό.Από το επόμενο καλοκαίρι όμως αυτά κομμένα.Η μικρή δεν κοιμόταν στο καρότσι για κανένα λόγο.Είχαμε πάει σε γάμο πέρισυ,η μικρή 18 μηνών να έχει πάει 1,σχεδόν όλα τα παιδάκια να κοιμούνται κι η δικιά μου με την καμία με μια υπερένταση άλλο πράγμα. Τώρα που είναι σχεδόν 2,5 κοιμάται γύρω στις 11 αλλά ξυπνάει σχετικά αργά από το μεσημεριανό της ύπνο,6 μπορεί κ 7.Κάποιες βδομάδες που είχε κόψει τον ύπνο το μεσημέρι έτυχε να κοιμηθεί ακόμα και στις 8.30 και μας κακοφάνηκε τόσο πολύ,δεν τη χορτάσαμε κ μετά δεν ξέραμε πως να περάσουμε την ώρα μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...