Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διογκωση σπληνας αυξημενη τρανσαμινανση


Recommended Posts

Γεια σας.Ο μικρος μου ειναι 10 μηνων και σε ηλικια 7 μηνων σε μια τυπικη εξεταση του παιδιατρου μου ειπε οτι εχει διογκωθει ο σπληνας του.καναμε υπερηχο και αιματολογικες εξετασεις και οντως ο υπερηχος εδειξε οτι ηταν λιγο μεγαλυτερος απο το φυσιολογικο ο σπληνας και οι τρανσαμινανση και συγκεκριμενα η sgpt ηταν 68(το φυσιολογικο οριο ειναι 40)Βεβαια το διαστημα αυτο ο μικρος περνουσε μια ιωση γιαυτο μου ειπαν σε ενα μηνα να ξαναεπαναλαβουμε τισ εξετασεις.τις ξανακαναμε και ειχε πεσει στα 58 αλλα στο υπερηχο εδειξε οτι ο σπληνας μεγαλωσε κι αλλο.Βεβαια μην παραληψω να αναφερω οτι και τοτε που τις επαναλαβαμε ο μικρος ειχε γαστρεντεριτιδα. τωρα θα κανουμε εισαγωγη για να δουμε τι το προκαλεσε αυτο.μηπως καποιο απο εσας εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?περιμενω αν ξερετε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα ο γιος μου εμφάνισε υψηλές τρανσαμινάσες σε δύο συνεχόμενες εξετάσεις αίματος, εκεί γύρω στους 7 μήνες. Οπότε πήγαμε για υπέρηχο κοιλίας, αλλά τα βρήκαν όλα φυσιολογικά. Γι αυτό και υποθέτουμε ότι επρόκειτο για μια ίωση, που όμως δεν εκδηλώθηκε διαφορετικά, δεν κρύωσε το παιδί, δεν είχαμε προβλήματα με πυρετούς και τέτοια. Σε λίγες μέρες θα ξανακάνουμε εξέταση αίματος, το παρακολουθούμε, τί να κάνουμε;

 

Οπότε δεν ξέρω και πολλά να σου πω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ξεμπερδεύουμε κι οι δύο με τις άτιμες τις τρανσαμινάσες.

 

Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...