Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ JUMBO


Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια.

Είμαι στην 23η εβδομάδα και σκέφτομαι σιγά-σιγά να αρχίζω τις αγορές.

Σκέφτηκα να ξεκινήσω από το JUMBO να δω τι θα βρω σε καλές τιμές και μετά να κοιτάξω αλλού.

Φυσικά μιλάω για δευτερεύοντα πραγματάκια περισσότερο (πάνες, σαλιαρίτσες, σεντονάκια, κουβερτούλες, μπανάκι κ.α μικρα-μικρα).

Δεν ξέρω όμως τι λένε σε ποιότητα????????????

Σίγουρα θέλω να είναι καλά τα πράγματα που θα πάρω για το μωρό μου, αλλά ακούω για τεράστια διαφορά στις τιμές!!!!!!!!!!!

Εσείς τι αγόρες θα συστήνατε/ή εχετε πάρει απο το jumbo??????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα σου προτεινα, πιπιλα, το μπανακι της fisher price (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ), καθισματακι φαγητού, απορρυπαντικο ρουχων, φανελακια (για 3μηνων θα τα παρεις), φορμακια, σεντονακια, κουβερτουλα πικε, κουτακι για την πιπιλια, δοσομετρητη για το γαλα, γιαλινα μπιμπερο, τσαντα- αλλαξιερα

εγω δεν ειχα προβλημα ποιοτητας, ακομη φοραμε φανελακια απο το τζαμπο και πυτζαμακαι και ρουχα

οτι αλλο θυμηθω, θα σου πω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια.

Είμαι στην 23η εβδομάδα και σκέφτομαι σιγά-σιγά να αρχίζω τις αγορές.

Σκέφτηκα να ξεκινήσω από το JUMBO να δω τι θα βρω σε καλές τιμές και μετά να κοιτάξω αλλού.

Φυσικά μιλάω για δευτερεύοντα πραγματάκια περισσότερο (πάνες, σαλιαρίτσες, σεντονάκια, κουβερτούλες, μπανάκι κ.α μικρα-μικρα).

Δεν ξέρω όμως τι λένε σε ποιότητα????????????

Σίγουρα θέλω να είναι καλά τα πράγματα που θα πάρω για το μωρό μου, αλλά ακούω για τεράστια διαφορά στις τιμές!!!!!!!!!!!

Εσείς τι αγόρες θα συστήνατε/ή εχετε πάρει απο το jumbo??????????????

 

Αν θέλεις να είναι καλά τα πράγματα που θα πάρεις για το μωρό σου καλύτερα να μην περάσεις ούτε απ' έξω από το jumbo. Για μένα (και το λέω για να μην μου την πέσετε όλες σας) δεν υπάρχει χειρότερο. Και δεν θεωρώ δευτερεύοντα το σεντονάκι και την φανελλίτσα που ακουμπάνε το δερματάκι του μωρού. Έχει μόνο κινεζιές που ξεβάφουν και μαζεύουν στο πρώτο πλύσιμο. Καλύτερα λιγότερα αλλά καλής ποιότητας......

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

savia, λίγα πραγματάκια μπορείς να πάρεις πιστεύω.

Πάντως μην αγοράσεις ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ούτε πιπίλες, ούτε μπιμπερό, ούτε δοσομετρητές για γάλατα, γιατί είναι απλό... ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ!!!

Στο λέω με πολύ αγάπη, κι απ' την πείρα μου μετά από 2 παιδιά. Κι εγώ είχα αγοράσει πιπίλες, μπιμπερό, θηλές για μπιμπερό κλπ αλλά δεν τα χρησιμοποίησα. Μόνο αργότερα όταν άφηνα δικό μου γάλα, λόγω δουλειάς... Οπότε, δες πρώτα τι σου χρειάζεται από αυτά τα είδη και μετά τα αγοράζεις! Γιατί να κάνεις έξοδα χωρίς να υπάρχει ανάγκη? Μην μπεις σ' αυτή τη λογική πριν γεννήσεις... Σκέψου ότι θα θηλάσεις και το μόνο που θα χρειάζεται το μωράκι σου θα είναι η αγκαλιά σου!

Sorry για το off topic...

 

Υ.Γ. Κι αν θέλεις πληροφόρηση για τον θηλασμό εδώ στο φόρουμ (στο θέμα Θηλασμός) υπάρχει πολύ υλικό από έμπειρες μαμάδες!

Πληροφορήσου πριν γεννήσεις για να είσαι έτοιμη και ενημερωμένη, για τυχόν "παραπληροφόρηση" που μπορεί να προέλθει από αδαείς γυναικολόγους και μαίες!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειμαι υπερ του θηλασμου

αλλα καλο ειναι να εχεις σπιτι οταν γυρισεις απο το μαιευτηρια, εκτος απο πανες, αποστηρωμενα μπιμπερο και γαλα σε σκονη. ποτε δεν ξερεις... να είσαι προετοιμασμενη για ολα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Περισσότερο για αντικείμενα θα κοιτάξω ............

Ρουχαλάκια μάλλον απο mothercare

 

Είναι πανάκριβο το Mothercare. Μπορείς να στραφείς και σε αγορές μέσω internet (δες στο αντίστοιχι τοπικ). Για φτηνά εσώρουχα, σεντονάκια και πετσέτες υπάρχει η βιοτεχνία της ERSA στον Περισσό (έξω από τη στάση του ηλεκτρικού είναι).

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη, ότι είναι φτηνό στα Jumbo είναι κακή ποιότητα (ή στην καλύτερη κακοραμμένα/κακοφτιαγμένα) και οτι άλλο μπορείς να πάρεις όπως απορρυπαντικό,κρέμες για πάνα, επώνυμα μπιμπερό-πιπίλες, τα βρίσκεις στις ίδιες τιμές με άλλα κατασ΄τηματα ή και ακριβότερες.Πχ. το μωρούδιακο απορρυπαντικο Proderm το είχα πάρει απο εκει και στον Σκλαβενίτη το είχε φτηνότερα.

Από εκεί πήρα: μπανάκι ,πετσετάκια για τις γουλίτσες (με το κιλό!!),ένα "πλαισιακι" με ύφασμα που το ακουμπάς στον νιπτηρα για να πλένεις τοπικά το μωράκι(το βολεύτηκα πολύ) και ένα θερμός της chicco για το φαγητό(για αργότερα) που το είχε σε καλύτερη τιμή και με έχει σωσει τώρα που ξεπορτίζουμε!

Με το καλό το μωράκι σου!:-D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καθεμιά μας έχει δική της άποψη. Η αλήθεια είναι βεβια οτι ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Απλά προσωπικά δεν μου αρέσει να πληρώνω κερατιάτικα. Π.χ. η βούρτσα μαλλιών για τον μπέμπη της chicco είχε 50 λεπτά λιγότερο στα jumbo από τα Λητώ. Σιγά το ποσό θα μου πείτε αλλά 50 από εδώ,50 από εκεί...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω αξεσουάρ από τα τζάμπο αλλα όσων αφορά τα υφάσματα που ακουμπά το μωρό είμαι λίγο πιο προσεκτική. Δηλαδή καλύτερα βρεις ένα μαγαζί με παιδικά/βρεφικά ρουχαλάκια ή και βιοτεχνία και να πάρεις ελληνικότατα προιόντα. Πήρα κορμάκια τζάμπο και κορμακια βιοτεχνίας (ίδια τιμή) και δεν συγκρίνονται της βιοτεχνίας. Πλένονται και παραμένουν το ίδιο αφράτα και δροσερά ενώ τα τζάμπο στο πρώτο πλύσιμο πιάνουν κομπάκια. Τώρα μπιμπερό οι τιμές είναι ίδιες παντού. Και στο φαρμακείο ίδιες είναι. Πάντως όσο μπορούμε ας ενισχύουμε τις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

savia, λίγα πραγματάκια μπορείς να πάρεις πιστεύω.

Πάντως μην αγοράσεις ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ούτε πιπίλες, ούτε μπιμπερό, ούτε δοσομετρητές για γάλατα, γιατί είναι απλό... ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ!!!

ΧΑΧΑΧ ΥΠΕΡΟΧΑ αχ πολυ χαιρομαι που διαβαζω για τοσε σ πολε σπου θηλαζουν οταν πρωτο γραφτικα στο παρεντσ λιγε σθηλαζαν τωρα ποια ΟΛΛΕΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω αξεσουάρ από τα τζάμπο αλλα όσων αφορά τα υφάσματα που ακουμπά το μωρό είμαι λίγο πιο προσεκτική. Δηλαδή καλύτερα βρεις ένα μαγαζί με παιδικά/βρεφικά ρουχαλάκια ή και βιοτεχνία και να πάρεις ελληνικότατα προιόντα. Πήρα κορμάκια τζάμπο και κορμακια βιοτεχνίας (ίδια τιμή) και δεν συγκρίνονται της βιοτεχνίας. Πλένονται και παραμένουν το ίδιο αφράτα και δροσερά ενώ τα τζάμπο στο πρώτο πλύσιμο πιάνουν κομπάκια. Τώρα μπιμπερό οι τιμές είναι ίδιες παντού. Και στο φαρμακείο ίδιες είναι. Πάντως όσο μπορούμε ας ενισχύουμε τις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις.

 

Φορμάκια δεν έχω πάρει ακόμα. Όταν πάρω με το καλό θα δω τί λένε από ποιότητα. Προς το παρόν κάτι ψιλά έχω πάρει (μέσα σε αυτά και πετσετούλες για το ρέψιμο) και μεθαύριο θα πάω να πάρω και μπανάκι για το μωρό. Ελπίζω να το έχει βέβαια.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειχα προβλημα με τα ρουχα του τζαμπο. σε τι θερμοκρασια τα πλενετε ακι με τι απορρυπαντικο. εγω στους 40 με προδερμ ή περσιλ και μαλακτικο αντίστοιχο.

τα εχω σαν καινουρια, αφου τα δανεισα και σε φιλη...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποτε δεν ειχα προβλημα με τα ρουχα του τζαμπο. σε τι θερμοκρασια τα πλενετε ακι με τι απορρυπαντικο. εγω στους 40 με προδερμ ή περσιλ και μαλακτικο αντίστοιχο.

τα εχω σαν καινουρια, αφου τα δανεισα και σε φιλη...

ΚΑΙ ΕΓΩ ολοκαινουργια ειναι εχωβαλει κ αγκελια με αυτα χιιχιχιχ

.....

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολα τα πρωτα ρουχα απο τζαμπο τα πηρα εφοσον ειχε αναπτυξη μεγαλη και δεν τον προλαβαινα.αν τα επερνα απο γνωστα βρεφικα θα πληρωνα τα μαλλιοκεφαλα μου

δεν εχουν παθει τιποτα.τα εδωσα και σε φιλη τα φορεσε ο μικρος της και παλι μου τα επεστρεψε

αν θες κατι οικονομικο εκει μπορεις να απευθυνθεις

αν διαθετεις παραπανω χρηματα πηγαινε σε αλλο καταστημα

σχεδον τα παντα απο εκει τα εχω ψωνισει

Link to comment
Share on other sites

Για μπανάκι πάντως εγώ θα πρότεινα από το mothercare αυτό που ακουμπάει πάνω στην κανονική μπανιέρα. Το στερεώνεις και είναι σε καλό ύψος, δεν έχεις πρόβλημα που θα κουβαλάς το νερό, πως θα ξεβγάλεις το μωρό, αχ πιτσίλισε, ωχ η μέση μου κλπ. Πήρα και την πετσετέ ανάκλιση και ήταν όλα τέλεια. Το μπανάκι το χρησιμοποιώ ακόμη τώρα που είναι ενός χρόνου. το μπανάκι της fisher price το χαρίσαμε αλλού, κρίμα στα λεφτά.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ολα σχεδον τα ρουχα απο τα jumbo το μπανακι πηρα απο το λητω γιατι ηθελα το μεγαλο που ακουμπαει στην μπανιερα και ειχε τελειωσει οσο για την πετσετα ανακλισης απο το jumbo 3 ευρω ενω αλλου ειχε γυρω στα 20....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καπου εχω ξανααναφερει την αποψη μου για τα τζαμπο και ειναι αρκετα θετικη ακομη και για τα φορμακια..

καλα..ιδιως εκεινα που ειναι για νεογεννητα(τα οποια αλλαζουν μεγεθος στον μηνα επανω) αλλα και για 9-12 μηνων με φερμουαρ και χωρις πατουσιτσα αλλα ολοσωμα..ειναι ολα τα λεφτα..

Εχουν ωραιο λεπτο,δροσερο υφασμα και επειδη συνηθως σε αυτην την ηλικια τα μικρα μπουσουλανε....δεν με ενοιαζε να τα κανει χαλια ή αν θα τα λερωσει ή αν θα τα τριψει...Κι οχι μονο αντεξαν στην δικια μας χρηση αλλα τα δωσαμε κι αλλου τωρα...

Εχει και κατι υπεροχα ζιπουνακια σε στυλ chinoise για τα νεογεννητακια και επισης μονο στα τζαμπο εχω βρει κορμακι με το πολυ λεπτο τιραντακι που μου αρεσει για καλοκαιρι σε κοριτσακι..

 

Ειδα και τα μαδερκερ και τα νεξτ που ειναι πιο ακριβα και υποτιθεται καλης ποιοτητας...μια χαρα κομπακια κανουν και ιδιως τα φορμακια με πατουσακια γιατι τα μωρακια τριβουν τα ποδαρακια τους και δημιουργουνται σε ολα τα βαμβακερα..οποτε δεν θεωρω οτι υπολοιπονται σε κατι τα φορμακια του τζαμπο...

 

Πετσετουλες,γουλοπανα,σαλιαρες κλπ..επισης ειναι οικονομικοτατα και μια χαρα κρατανε!!

Link to comment
Share on other sites

Κι'εγω πηρα ενα σωρο ρουχα απο το Jumbo αλλα τα εσωρουχακια με τα τρουκς ειναι πολυ κακης ποιοτητας.

Σοβαρα σας κρατησαν και τα δωσατε και σε αλλες κοπελες;

ΑΠο το δευτερο αν οχι απο το πρωτο πλυσιμο, ξεθωριασαν και γεμισαν κομπακια. Με Proderm και στους 40! Τα mothercare περασαν απο δυο παιδια και τα χαρισα σε φιλη που εκανε αλλα δυο! Δεν συγκρινονται (ουτε και στην τιμη βεβαια! :( )

Τα next ειναι καπου αναμεσα.

Μου αρεσαν επισης πολυ τα Marks & Spencer.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σε συμβουλευα να δεις το τοπικ με τις αχρηστες αγορες. Νομιζω οτι υπαρχει και τοπικ με τις πρωτες αγορες αλλα δεν ειμαι σογουρη.

Εγω οταν ηρθε η ωρα να γεννησω (ειχα φτασει στις 35 εβδομαδες) εκανα καποιες λιγες αγορες για να δω τις αναγκες μου.

Ειχα ομως αποφασισει τι θα αγοραζα διαβαζοντας τους καταλογους των εταιρειων (μαδερκερ, κικο και motherbaby) απο τις 25 περιπου εβδομαδες.

Πηρα απο μαδερκερ ενα σετ 7 φανελακια 3-6 μηνων (30 ευρω) και ενα σετ 3 φορμακια 3-6 μηνων (30 ευρω). Φετος μαλλον εριξαν τις τιμες. Δεν μπορουσα να παω στα τζαμπο. Μετα που ανεβηκε ο αντρα μου (36 εβδομαδες) πηγαμε στα τζαμπο και πηραμε πανακια, 1 σεντονακι, σελτεδακια, αποστειρωτη κικο, 2 μπιμπερο κικο, αλλαξιερα φορητη, πανες αγκαλιας ειναι σεντονακια μικρα ουσιαστικα, 2 κουβερτουλες βαμαβακες, και φανελακια και φορμακια. Τα πλενω, τα φοραμε και φτου κι απ' την αρχη. Τιποτα δεν επαθαν και ο,τι θελω να ψωνισω στα τζαμπο παω. Και κακως δν ειχα παρει και μπανακι απο τζαμπο και πηρα μαδερκερ και το χρυσοπληρωσα 45 ευρω. Αλλα ολα τα αξιοποιησα απ' οπου και αν ηταν (ειτε τζαμπο, ειτε επωνυμα δωρα) και τιποτε δεν χαλασε. Τοτε δεν ειχα ανακαλυψει το φισερ πραις μπανακι, το οποιο εκανα δωρο στην ξεδερφη μου και επισηςε το καταευχαριστηθηκε.

Στα τζαμπο ομως δεν θα βρεις σεντονακια σετ. Αυτα δεν ειναι 100 % βαμβακερα οπως τα αλλα ρουχα και πετσετακια κτλ. Οποτε για σεντονακια κοιταξε σε καμια βιοτεχνια.

εξαλλου στα τζαμπο θα βρεις και επωνυμα και τζαμπο προιοντα. Ασε που και τα μαδερκερ κινεζικης, τουρκικης και ινδικης κατασκευης ειναι.

Οποτε καλες αγορες

Link to comment
Share on other sites

κι εγω να πω πως μετα απο 2 παιδια κανενα δε μου χει παθει κατι απο τζαμπο-φορμακια. επισης να μη παρεις ουτε ενα νουμερο 0, σου λεω εγγυημενα ( τα μετρουσα ενα ενα) με τα 3 μηνων δεν εχουν πολυ μεγαλη διαφορα, αλλα αν τα 0 σου μπουν λιγο στο πλυσιμο το μωρο θα ζοριζεται προτεινω το 3 κατευθειαν. επισης προσεξε αν παρεις ολοσωμα φορμακια τα τρουκς να ειναι κοντα το ενα σταλλο, γιατι εμενα οι κορες μου βγαζαν τα ποδια τους απο τη τρυπα αναμεσα στα 2 τρουκς. Παρεμπιπτοντως κανενα δε μου χαλασε, και δεν ειμαι και καμια πολυ προσεχτικη με το πλυσιμο. κομπους καναν μερικα μετα απο απειρα πλυσιματα, αλλα και του mothercare το ιδιο επαθαν. επισης κατι που κανα εγω αμεσως μετα το 1ο πλυσιμο ειναι να κοψεις τα χαρτακια που λενε το μεγεθος στο σβερκο γιατι μερικα ειναι πολυ σκληρα και μπορει να ενοχλουν το μικρουλι.

Κατα τα αλλα εχω παρει πανες πανινες αυτες που λεει χασέ κλπ ενα σωρο,σελτεδακια, πανακια ειδικα τα μονοχρωμα λευκα που εχουν τα τετραγωνα βγηκανε παρα πολυ καλα,πετσετακια κλπ κανενα δε μου χαλασε-τρυπησε-ξεβαψε. Γενικα απο ρουχα δεν μου χει χαλασει τιποτα αλλα ουτε εχει πειραξει τα παιδια. Τα χειροτερα που εχουν εκει για μενα, ειναι τα πλαστικα πιατο-ποτηρο τετοια.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

:lol:Επισης θα σε συμβουλευα γενικα να δεις τις λιστες με τα "αναγκαια" για νεογεννητο κα να σκεφτεις τι απο ολα αυτα μπορεις να χρησιμοποιησεις και τι εχεις αναγκη πραγματικα. τι χωραει στο σπιτι σου, ποιος ειναι ο χωρος σου, πως θα διαμορφωθει. Υπαρχουν για παραδειγμα 3-4 τυποι απο μπανακια, αυτα που μπαινουν σε βαση, αυτα που στηριζονται στη μπανιερα, αυτα που τα βαζεις στη μπανιερα μεσα κτλ. Μπορει εσενα η βαση η μεταλλικη να σε βολευει, αλλη κοπελα μπορει να τη φοβαται. Να σκεφτεις για το καθε πραγμα πώς εσυ θα το χρησιμοποιεις με το μωρο. φαντασου το. μπορει να μην εχεις αναγκη ας πουμε το πορτ μπεμπε γιατι θα εχεις κρεβατακι απο το μαιευτηριο. Επισης για τα ρουχαλακια να υπολογισεις την ΠΗΤ σου. Αν γεννησεις οκτωβρη περιπου δεν μπορεις να εχεις φορμακια καλοκαιρινα κοντομανικα κτλ. Θα παρεις τα φανελακια τα κοντομανικα και τα φορμακια, οι κουβερτουλες θα ειναι πιο χοντρα.

Και τα ρουχα ΜΕΓΑΛΑ οπως ειπε και η v & a. Μη σου πω και για 6 μηνων.

 

και για να μην παρεξηγηθω με το μαδερκερ μπανακι, να πω οτι το χρησιμοποιω, δεν επαθε τιποτα και καλυπτε τις αναγκες μου. Χρειαζομαουν κατι μεταφερομενο και να διπλωνει και οντως ετσι ειναι, ελαφρυ, μικρο και με μεγαλη χωριτικοτητα γιατι δεν ειναι σταθερη η βαση του αλλα σαν σωσιβιο.

Αντε, και με το καλο το μωρακι σου:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θεωρω πως οτι πληρωνεις παιρνεις...τα ρουχα του mothercare ειναι μεν ακριβα αλλα δε συγκρινονται...τα πλενεις τα ξαναπλενεις δεν παθαινουν τπτ...ουτε ξεχυλωνουν ουτε τπτ.

 

Προσωπικα απο jumbo δεν εχω αγορασει τπτ...μονο κατι φορμακια που μου εφερε η πεθερα μου με 3ευρω(ενεκα τσιγγουνιας) και με το που του τα φορεσα αρχισε να βγαζει στα ποδαρακια του καντηλες...τυχαιο...δεν ξερω.

 

 

Και απο το ΗΡΑ οτι πηρα χαλια ποιοτητα...ξεχυλωνουν με τη μια.

 

Α και οπως ειπαν τα κοριτσια παρε οτι θα χρειαστεις στην αρχη ,τα βασικα και σιγα σιγα συμπληρωνεις αναλογα με τις αναγκες σας...εγω ετσι εκανα και δεν το μετανιωσα...το μονο που μετανιωσα που πηρα λιγα ηταν τα σελτεδακια για την αλαξιερα....τα αλλαζεις συνεχως παρε 5-6.

 

Με το καλο να το δεχτεις το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...