Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mυκητες και Αντιβιωτικα


Recommended Posts

Mairy_lou εγω αυτο το φυτικο υγρο που χρησιμοποιω λεγεται Purity Plus Feminine Hygiene ειναι με αποσταγμα γκρειπφρουτ οπως ειπα και προηγουμενως.Καλο ειναι αλλα οχι οτι δε ξαναεπαθα μηκυτες...

Για το Lactacyd δε ξερω να σου πω γιατι δε το εχω χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρακαλω Mairy_lou:):):)

Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι κανενα δε σε προστατευει απο τους μηκυτες.Αλλα τουλαχιστον καλο ειναι να βαζουμε κατι ελαφριας μορφης και οχι αντισηπτικα που χαλανε τη χλωριδα του κολπου μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝαΙ συμφωνω απολυτα!Δεν προστατευουν απο τους μυκητες σε καμια περιπτωση, απλα καθαριζουν απαλα την περιοχη..Αδιαθετησα εγω τελικα σημερα και μαλιστα ακριβως στην 30η μερα του κυκλου, σπανιο φαινομενο σχετικα για μενα, μιας και ο κυκλος μου δεν ειναι πολυ σταθερος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Στο τελευταίο τεστ παπ που έκανα τον Οκτώβριο λοιπόν ανακαλύψαμε τους μύκητες!! Έκανα θεραπεία με κολπικά υπόθετα dactarin και κρέμα εξωτερικά dactarin επίσης. Δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία μεγάλη διαφορά. Αυτό που δεν σκέφτηκα καθόλου είναι ότι τις 6 μέρες που πλενόμουν τοπικά δεν έβαζα κάποιο ειδικό καθαριστικό. Μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος να επαναλάβω τη θεραπεία για άλλες 6 μέρες. Πήγα χθες στο φαρμακείο και μου προτείναν ένα καθαριστικό της apivita για την ευαίσθητη περιοχή υπάρχει ένα απλό και ένα πιο ενισχυμένο (plus) όταν έχεις ενοχλήσεις και κνησμό. Επίσης παρόμοια προιόντα ένα απλό και ένα ενισχυμένο είχε και η σειρά a-derma και μια άλλη δεν την θυμάμαι, λογικά υπάρχουν και άλλες. Σήμερα θα το δοκιμάσω (εγώ πήρα το ενισχυμένο), λογικά πρέπει να περάσει καμια εβδομάδα για να σας πω εάν έχει αποτέλεσμα, απλά είπα να το γράψω ότι υπάρχουν ειδικά καθαριστικά φυτικά ενισχυμένα με ph8 αντί για ph5 ή 5.2 ή 5.5 (εξαρτάται από την εταιρεία) εγώ προσωπικά δεν το ήξερα. Μου είπε λοιπόν η φαρμακοποιός ότι χρησιμοποιούμε αυτά τα ενισχυμένα όταν έχουμε κάποιο θεματάκι, δεν πρέπει για πάρα πολύ καιρό γιατί χαλάει το ph. Επίσης τα περισότερα από αυτά στα συστατικά τους έχουν αντί για νερό εκχύλισμα βιολογικού χαμομηλιού. Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα γιατί ως τεμπέλα βαρέθηκα να βράζω χαμομήλι για πλύσεις. Απλά να έχει αποτέλεσμα...άντε να δούμε..

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα giannakosmum εγω για αρκετο διαστημα χρησιμοποιουσα της apivita με χαμομηλι για καθημερινη χρηση,γιατι οπως ειπες υπαρχει αλλο ενα που ειναι πιο ενισχυμενο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν νιωθουμε κνησμο και ενοχληση..Δυστυχως οπως εχω ξαναπει σε εμενα μαλλον δε πιανει τιποτα.Μηκυτες εξακολουθουσα να παθαινω..

Mairy_lou εγω περιμενα χτες οπως σου ειχα πει αλλα δεν αδιαθετησα δυστυχως..ενω ειμαι σταθερη τους τελευταιους μηνες και λεω δυστυχως γιατι οπως σου ειπα εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη να με εξετασει..ασε που για εγκυμοσυνη δε το συζηταω καν γιατι δυο τρεις επαφες που ειχαμε ηταν εκτος γονιμων ημερων οποτε αποκλειεται..μαλλον τα υποθετα φταινε...:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Στο τελευταίο τεστ παπ που έκανα τον Οκτώβριο λοιπόν ανακαλύψαμε τους μύκητες!! Έκανα θεραπεία με κολπικά υπόθετα dactarin και κρέμα εξωτερικά dactarin επίσης. Δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία μεγάλη διαφορά. Αυτό που δεν σκέφτηκα καθόλου είναι ότι τις 6 μέρες που πλενόμουν τοπικά δεν έβαζα κάποιο ειδικό καθαριστικό. Μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος να επαναλάβω τη θεραπεία για άλλες 6 μέρες. Πήγα χθες στο φαρμακείο και μου προτείναν ένα καθαριστικό της apivita για την ευαίσθητη περιοχή υπάρχει ένα απλό και ένα πιο ενισχυμένο (plus) όταν έχεις ενοχλήσεις και κνησμό. Επίσης παρόμοια προιόντα ένα απλό και ένα ενισχυμένο είχε και η σειρά a-derma και μια άλλη δεν την θυμάμαι, λογικά υπάρχουν και άλλες. Σήμερα θα το δοκιμάσω (εγώ πήρα το ενισχυμένο), λογικά πρέπει να περάσει καμια εβδομάδα για να σας πω εάν έχει αποτέλεσμα, απλά είπα να το γράψω ότι υπάρχουν ειδικά καθαριστικά φυτικά ενισχυμένα με ph8 αντί για ph5 ή 5.2 ή 5.5 (εξαρτάται από την εταιρεία) εγώ προσωπικά δεν το ήξερα. Μου είπε λοιπόν η φαρμακοποιός ότι χρησιμοποιούμε αυτά τα ενισχυμένα όταν έχουμε κάποιο θεματάκι, δεν πρέπει για πάρα πολύ καιρό γιατί χαλάει το ph. Επίσης τα περισότερα από αυτά στα συστατικά τους έχουν αντί για νερό εκχύλισμα βιολογικού χαμομηλιού. Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα γιατί ως τεμπέλα βαρέθηκα να βράζω χαμομήλι για πλύσεις. Απλά να έχει αποτέλεσμα...άντε να δούμε..

 

 

Ναι κουκλα μου τωρα που το ανεφερες εχω ακουσει απο μια θεια μου για την σειρα της apivita. Σε καθημερινη βαση σιγουρα καλυτερα ειναι τα ηπια Περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα! Τωρα προσφατα το ξεκινησες??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα giannakosmum εγω για αρκετο διαστημα χρησιμοποιουσα της apivita με χαμομηλι για καθημερινη χρηση,γιατι οπως ειπες υπαρχει αλλο ενα που ειναι πιο ενισχυμενο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν νιωθουμε κνησμο και ενοχληση..Δυστυχως οπως εχω ξαναπει σε εμενα μαλλον δε πιανει τιποτα.Μηκυτες εξακολουθουσα να παθαινω..

Mairy_lou εγω περιμενα χτες οπως σου ειχα πει αλλα δεν αδιαθετησα δυστυχως..ενω ειμαι σταθερη τους τελευταιους μηνες και λεω δυστυχως γιατι οπως σου ειπα εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη να με εξετασει..ασε που για εγκυμοσυνη δε το συζηταω καν γιατι δυο τρεις επαφες που ειχαμε ηταν εκτος γονιμων ημερων οποτε αποκλειεται..μαλλον τα υποθετα φταινε...:(:(

 

Ελα κοριτσακι μου και γω στον γιατρο μου πηγα σημερα στην θεσσαλονικη για να γραψουμε και τα υπολοιπα υποθετα, αλλα δεν τον βρηκα :(...Δε πειραζει εχω μερες ακομα μεχρι να ξαναβαλω ..Εσυ γιατι δεν αδιαθετησες? Μηπως αγχωθηκες για τιποτα?? Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε καμια ''εκπληξη''??:) Μπορει μια θεραπεια για μυκητες να επιρρεασει αρνητικα τον κυκλο μιας κοπελας??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα με πειτε τρελη αλλα εγω πιστευω οτι το γιαουρτι εχει σημαντικη προληπτικη δραση για τους μυκητες.δοκιμαστε το

 

Οχι κουκλα μου γιατι να σε πουμε τρελη??Εγω προσωπικα και αν δεν το χω ακουσει..!! Μια γυναικολογος μου ειπε''αν δεν μπορεις να το φας, πλυσου το ''!!Γιατι της ειπα πως δεν μου αρεσει και μου φερνει ταραχη στο στομαχι!!

Link to comment
Share on other sites

Ελα κοριτσακι μου και γω στον γιατρο μου πηγα σημερα στην θεσσαλονικη για να γραψουμε και τα υπολοιπα υποθετα, αλλα δεν τον βρηκα :(...Δε πειραζει εχω μερες ακομα μεχρι να ξαναβαλω ..Εσυ γιατι δεν αδιαθετησες? Μηπως αγχωθηκες για τιποτα?? Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε καμια ''εκπληξη''??:) Μπορει μια θεραπεια για μυκητες να επιρρεασει αρνητικα τον κυκλο μιας κοπελας??

 

 

 

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!:P:p

Πως εισαι Mairy_lou?Τα υπολοιπα κοριτσια?ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Το εχω ξαναπαθει αλλη μια φορα που ειχα ουρολειμωξη και ετα μυκυτες με τοσες αντιβιωσεις και ολα τα φαρμακα που ειχαν επηρρεασει το κυκλο ειχα 6 μερες καθυστερηση!!βεβαια τωρα μονο υποθετα εβαλα απλα πρωτη φορα χρησιμοποιησα της dactarin τα 6 γιατι τα τρια εβαζα συνηθως αρα εκει οφειλεται μαλλον και η καθυστερηση.για εγκυμοσυνη οπως σου ειπα το αποκλειω ουτε σα σκεψη δε περναει γιατι ειχαμε επαφες εκτος γονιμων ημερων.Δεν αγχωνομαι καθολου.Μονο για το οτι την επομενη Πέμπτη εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου οπως σου ειχα πει και θελω να ειμαι καθαρη για να με εξετασει.

Neraida11 δε θα σε πουμε τρελη γιατι και εγω προσπαθω αν οχι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα να τρωω ενα γιαουρτι απο αυτα με τη πετσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Mariamanos!!! Ωραια ξεκινησε η μερα ,με λιγους πονους περιοδου αλλα κατα τα αλλα καλα!! Ναι λογικα οπως ειπες εκει οφειλεται η διαταραχη του κυκλου..Τι να πω και αυτον τον εχουμε ταραξει, δεν τον αφηνουμε στην ησυχια του να κανει τ αυγουλακια του..χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Σήμερα το πρωί ξεκίνησα το plus της apivita. Λέω να το χρησιμοποιήσω καμιά εβδομάδα μήπως σταματήσει λίγο η φαγούρα γιατί δεν θέλω να πάρω άλλα υπόθετα. Μετά να το γυρίσω σε ένα πιο ήπιο. Θα σας πω σε καμιά εβδομάδα αποτελέσματα. Απλά βαρέθηκα το χαμομήλι, δεν θέλω να το ξαναδώ μπροστά μου...αλήθεια σας λέω....Αυτό πάντως με τα υπόθετα που χαλάνε τον κύκλο δεν το ήξερα...Και εγώ χρησιμοποίησα αυτόν τον μήνα κοντά στα τρία κουτιά dactarin των 200....Στην αρχή για 6 μέρες πρωί βράδυ, διακοπή και μετά μόνο το βράδυ για άλλες 4(6 μου είπε αλλά τα σταμάτησα γιατί φοβήθηκα πολλά μου φάνηκαν), ταυτόχρονα και την ίδια αλοιφή εξωτερικά και η φαγούρα εκεί...Ουφ να τελειώνουμε γιατί και εμείς προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι και με αυτή την κατάσταση δεν είναι καθόλου ευχάριστο..Εύχομαι όλες να είστε πολύ καλύτερα!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mairy_lou υπομονη κανε σε καταλαβαινω γιατι και εχω εντονους πονους στη περιοδο..ειδικα τωρα που εχω και καθυστερηση οταν θα μου ρθουν θα ειναι εντονοτεροι οι πονοι..αστα να πανε..

Giannakosmum και εγω αυτο το μηνα αυτα τα υποθετα χρησιμοποιησα για 6 βραδια και αλοιφη εξωτερικα..ηθελα να σε ρωτησω ειχες καθολου ξηροτητα στο κολπο μετα τη θεραπεια?δε ξερω βρε κοριτσια αλλα μετα που τα τελειωσα τα υποθετα και ειχαμε επαφη με τον αντρα μου ενιωθα λες και ειχα ενα κακτο εσωτερικα....:oops::oops: τι να πω..

Ωραια πες μας και τις εντυπωσεις σου απο το Apivita Plus γιατι το συγκεκριμενο δε το εχω χρησιμοποιησει μονο το απλο με το χαμομηλι..αλλα σκεφτομαι βρε κοριτσια και λεω αν οι μυκητες ειναι εσωτερικα στο κολπο αυτο δε πρεπει να βοηθαει και πολυ αφου κανεις εξωτερικες πλυσεις και απλα ανακαφουσιζει τη φαγουρα?τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο νομιζω οτι απλα καθαριζει και ανακουφιζει τοπικα! Δεν πειραζει εστω και αυτο καλυτερο ειναι απο το τιποτα

Giannakosmum συντομα καλα και με το καλο να πιασεις το δευτερο μωρακι σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι σιγουρα απο το τιποτα εννοειται καλο ειναι και αυτο..απλα αν χειροτερευει μερα με τη μερα εσωτερικα εκει υπαρχει προβλημα..το λεω γιατι και εγω το καταπολεμουσα και εγω στην αρχη με εξωτερικες πλυσεις και ανακουφιζομουν αλλα περνουσαν οι μερες και οταν ηθελα να εχω επαφη με τον αντρα μου δεν αντεχα απο τη φαγουρα εσωτερικα και το καψιμο..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα,τελικα εχω ουρολοιμωξη...αυριο ομως θα βγει το αντιβιογραμα και θα παρω τον γιατρο να μου πει,τι να παρω..θα του πω οτι υπαρχει και το ενδεχομενο εγκυμοσυνης!παντως η μικροβιολογος μου ειπε πως η ουρολοιμωξη δεν προκαλει αιτια για αποβολη εμφυτευσης!!αμαν τελικα,ολα εμεις οι γυναικες?μα ολα?μια το ενα,μια το αλλο//τουλαχιστον να ειναι τετοια,περαστικα!!

:P
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mary... περαστικα σου!!γρηγορα να γινεις καλα!!σε καταλαβαινω απολυτα τι περνας..και εγω στο πρωτο μας μηνα προσπαθειων με τον αντρα μου επαθα ουρολειμωξη και φοβομουν μη τυχον ειμαι εγκυος και αποβαλλω!!!ευτυχως δεν ημουν..και δυστυχως το ξαναεπαθα μετα απο δυο μηνες παλι!!τωρα τεσσερις μηνες και κατι ειμαι καλα (απο ουρολειμωξη φτου σκορδα) αλλα δε ξερω αν ειδες και τα προηγουμενα μου ποστ μου ταλαιπωρουμαι απο μηκυτες συνεχεια οπως και τα υπολοιπα κοριτσια εδω...

τι να πω πολυ ατυχια..απ την αλλη δεν θελω να ειμαι αχαριστη περαστικα να ειναι ολα αυτα γιατι βλεπω εδω κοπελες που εχουν σημαντικοτερα προβληματα απο εμας και δε μπορουν να κανουν παιδακι!!ευχομαι σε ολες μας αργα η γρηγορα να κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!!!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Mariamanos δεν είχα ξηρότητα στον κόλπο μετά την θεραπεία. Αυτό που λες το σκέφτηκα και εγώ ότι όντως είναι για εξωτερική χρήση αλλά ελπίζω τουλάχιστον να φύγει η φαγούρα η εξωτερική. Mairy loo ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, mary εύχομαι περαστικά γρήγορα και ελπίζω όσες από εμάς ταλαιπωρούνται και θέλουν μωράκι να τελειώσουν τα βάσανά μας και γρήγορα εγκυούλες!!Επειδή φοριέται πολύ τελευταία το γιαούρτι,λέω να πάω το απόγευμα super και να πάρω τις μεγάλες συσκευασίες στραγγιστό να το δοκιμάσω και αυτό δεν χάνουμε τίποτα....Ε ρε γέλια..απο τώρα σκέφτομαι την φάτσα του καλού μου αν του το πω... Άντε να δω τι άλλο θα κάνουμε!!;)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω giannakosmum για την απαντηση.Μαλλον εχει να κανει με τον οργανισμο του καθε ανθρωπου γιαυτο να ειχα αυτη τη παρενεργεια.ελπιζω μετα που θα αδιαθετησω και καθαρισω ολα να ειναι ενταξει και να μην εχω καποιο προβλημα.:) Επισης ηθελα να σου πω μιας που θα πας super να παρεις γιαουρτι στραγγιστο παρε και απο αυτα με τη πετσα να φας..ισως να μη σου αρεσουν αλλα λενε οτι ειναι τα καλυτερα για τους μηκυτες...Και εγω το προηγουμενο μηνα που ΄΄φορεσα΄΄ λιγο γιαουρτι και το ειπα του αντρα μου με κοιτουσε σα το χανο οταν του το ειπα...τι να κανει και αυτος ο καημενος ολα τα εχει δει μαζι μου..:o:o

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα mariamanos που να δεις τη φάτσα του δικού μου όταν του είπα ότι κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να βάζει και αυτός αλοιφή!!! Τι να σου πω, η καλύτερή του, ενθουσιάστηκε....Αυτά τα γιαούρτια με την πέτσα δεν τα πολυσυμπαθώ αλλά εάν είναι να έχουμε αποτέλεσμα..Τι να πω μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει, θα πάρω και 7 τέτοια ένα την μέρα....Γιαουρτοθεραπεία αυτήν την εβδομάδα και βλέπουμε.....:)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εγω η αληθεια ειναι οτι δε τα πολυσυμπαθω τα συγκεκριμενα γιαουρτια αλλα τι να κανω τα τρωω..τωρα που το λεμε χτες δεν εφαγα και πρεπει οπωσδηποτε να φαω ενα σημερα..χιχιιχι:P:p

Και εμενα ξινισε στην αρχη με την αλοιφη μιας και δεν ειχε ξαναβαλει ποτε του αλλα εδω και 6 χρονια που ειμαστε μαζι πλεον συνηθισε αφου καθε τρεις και λιγο εχω μηκυτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια μου, ολο λεω θα τα τρωω και ολο δε μπορω οσο και αν πιεζομαι..μου φερνους ταραχες για εμετο!!!! Λετε να εχω τιποτα σαν αλλεργεια??? Η τιποτε τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...