Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ ΣΤΑ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ! SOS!


Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και χρειάζομαι τις συμβουλές σας. Έχω μια κορούλα 3 ετών κι έκοψε την πάνα πολύ μικρή, 22 μηνών, χωρίς πίεση φυσικά. Πού και πού της έφευγαν τσισάκια επειδή ήταν απασχολημένη στο παιχνίδι της, φυσιολογικό για την ηλικία της. Πριν από ένα μήνα ξεκίνησε παιδικό σταθμό... Με δύσκολη προσαρμογή, κλάμα όταν την αφήναμε, μέσα στην τρελή χαρά όταν την παίρνουμε... Εξακολουθεί η κατάσταση να είναι έτσι. Πριν από 2 περίπου εβδομάδες ξεκίνησε να κάνει τσίσα όπου βρεθεί, να μπαίνει στο σχολείο κάτω από το τραπεζάκι να κάνει τσίσα κτλ... Απ' ότι ρώτησα τις δασκάλες αλλά και το ίδιο το παιδί, δεν τη μάλωσε κανείς για αυτό.. Αφήναμε τον καιρό να περνάει, θεωρώντας πως είναι φάση και θα περάσει... Μέχρι που προχθές έκανε και κακά επάνω της... Το κάνει συνειδητά, δεν της ξεφεύγουν.. Όταν τη ρώτησα γιατί κάνει πάνω της τσισάκα η απάντηση ήταν... "γιατί μου αρέσει".... Ξεκινήσαμε πάλι επιβράβευση με αυτοκολλητάκια, κάτι γίνεται, αλλά από το σχολείο γυρίζει πάντα με 2 ή 3 ατυχηματάκια... Έχετε καμιά ιδέα πώς να το χειριστώ το θέμα;;;; Κι αν ξανακάνει κακά; Γιατί εντάξει με τα τσίσα παλεύεται η κατάσταση. Με τα κακά όμως; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


μου ξυνεις την πληγη μου, τωρα. ετσι κι ογιος μου. οταν ηταν 2,5, Ιουνιο μηνα, ξεκινησαμε την εκπαιδευση με αυτοκολλητα επιβραβευσης κι εμεις. σε 15 ημερες ειχε μαθει. ακομα και τη βαρδυνη πανα κοψαμε. περασε ο καιρος κι ηρθε ο Σεπτεμβρης, οπου ξεκιναει σταθμο τρισευτυχισμενος. αφου οταν τον εγραψα του ειπα "πρεπει να φυγω τωρα" κι εκεινος μου λεει "καλα, μην παρεις τη τσαντα μου μαζι σου"! ολα ωραια και καλα λοιπον, ωσπου ενα μηνα μετα, αρχισε σταδιακα να βρεχει το κρεββατι του και για να μη πολυλογω αλλο, εχουμε φτασει να κλεινει τα πεντε σε μια εβδομαδα κι ακομα να φοραει πανα στον υπνο. μεσημερι - βραδυ. ο γιατρος μας ειπε να μη κανουμε τιποτα κι οτι θα περασει. εχει και κληρονομικοτητα το θεμα απο εμενα, αλλα το ειχε κοψει για τρεις μηνες. βεβαια εμεις τοτε με το σταθμο ειχαμε και θεματα. αφου στους τρεις μηνες τον αλλαξαμε σταθμο, γιατι κατι μας "βρωμαγε" με τον πρωτο. αυτα. ελπιζω η μικρουλα σου να το ξεπερασει συντομα και να μη το τραβηξει σαν το γιο μου. παντως ετσι οπως τα περιγραφεις τα πραγματα ειναι ψυχολογικο το αιτιο. κατι την ενοχλει που εχει να κανει με το σχολειο και στο κανει απο αντιδραση. μιλα και με κανενα παιδοψυχολογο να δεις τι θα σου πει.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ! ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ... ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΜΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ! ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ!) ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ... ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ... ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΣΙΣΑ, ΤΗΣ ΛΕΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΕΓΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ... ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ Η ΔΑΣΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΒΡΑΚΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ... ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΟΧΛΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ... ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ!

ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ... ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ,

εισαι απο τις τυχερες που το πισογυρισμα σας κρατησε τοσο λιγο.

Εμενα ο μικρος ειναι 3. εχουμε κοψει την πανα απο το Πασχα σχεδον - 8 μηνες πριν - και την βραδυνη πολυ ευκολα ομολογω !! Φετος ξεκινησαμε και σταθμο και πηγαινε πολυ ευχαριστα απο την πρωτη κιολας ημερα !! εδω ομως και 2 εβδομαδες φερνει τις αλλαξιες απο τον παιδικο ολες λερωμενες, μου ζητανε να του βαζω στην τσαντα του και 2η και 3η αλλαξια και βεβαια και στο σπιτι τα κανει επανω του.

τα ελεγε κανονικα και παντα τον επιβραβεβαμε ακομα και τοσους μηνες μετα....τωρα πια οτι και να κανουμε οτι και να πουμε...τα κανει ολα πανω του. Πραγματικα εχω απελπιστει. τον μαλωσα / του εκρυψα τα παιχνιδια του/ αυτος τιποτα ! Η δασκαλες του μου ειπαν οτι πολλα παιδακια εχουν πισωγυρισματα και οτι θε περασει απο μονο του.

το ιδιο και ο παιδιατρος !! Ειχατε ποτε τετοιο περιστατικο εσεις ????? Ανυπομονω να διαβασω νεα σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα ΠΑτατακος. Η αληθεια ειναι οτι τα περισσοτερα παιδια εχουν οντως πισωγυρισματα σε οτι αφορα την τουαλετα αλλα τις περισσοτερες φορες αυτο γινεται με καποιοα αφορμη. Εχει συμβει κατι στο σχολειο?εχει αλλαξει κατι στο σπιτι?καμια φορα ενα παιδι μπορει να παλινδρομησει καθαρα και μονο για να τσεκαρει τις δικες μας αντιδράσεις η ακομα και ως αντιδραση σε μας . Η δικη μου κορη ειναι 3 και 3 μηνων και πριν λιγους μηνες και μετα απο σκεψη, και αφου τα αναλυσαμε ολα, καταληξαμε οτι ημασταν πολυ αυστηροι μαζι της και την μαλωναμε συχνα (ειναι ενα ησυχο και ευαισθητο παιδακι) και το να κανει κακα πανω της ηταν ο τροπος της να μας δειξει οτι "σε αυτο το θεμα τον ελεγχο τον εχει εκεινη". Σιγουρα η τιμωρια και το να μαλωνουμε δεν ειναι η ενδεδειγμενη λυση. Απλα αλλαζουμε καθαριζουμε το παιδι δεν σχολιαζουμε τιποτα η μπορει να πουμε κατι σε τυλ"δεν πειραζει συμβαινει καμια φορα" και δεν το ξανασυζηταμε. Οσο τιμωρουμε φωναζουμε και ασχολουμαστε με αυτο το θεμ,α τοσο του δινουμε περισσοτερες διαστασεις και ετσι ενισχυουμε αυτη την συμπεριφορα.Σιγουρευτείτε οτι δεν υπαρχει κατι στο σχολειο που να τον ενοχλει 9οπως ειπε και η κοπελα παραπανω μπορει να ειναι κατι πραγματικα πολυ απλο0, δειτε καποιοα αλλαγη στο σπιτι, προσπαθηστε να χαλαρωσετε και να μην δινετε ιδιαιτερη σημασια οταν συμβαινει και παρακολουθηστε το να δειτε πως θα παει.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...