Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos!... πόνος από δόντια!


Recommended Posts

η μικρη μου ειναι 6 μηνων και τις τελευταιες μερες εχει αρκετο πονο απο τα δοντια της. βαζει στο στομα οτι βρει και βλεπω οτι αυτα τα μασητικα παιχνιδια την ανακουφιζουν καπως. ξερετε κανεναν αλλο τροπο για να μην ποναει και γκρινιαζει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΦΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ..ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΟΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ..Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗ ΒΑΖΑΜΕ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕ ΚΑΠΩΣ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ Κ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΟΥΖΟ...ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ Κ ΛΙΓΟ DEPON ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι τα παγωμένα μασητικά παιχνιδάκια - το γιό μου τον ανακούφιζαν απίστευτα - και σε έκτακτη περίπτωση για να κοιμάται καλύτερα το μωρό, δίνε λίγο depon πριν κοιμηθεί. Επίσης, η Vicky έχει δίκιο, υπάρχουν και αλοιφές για να ανακουφίζουν τα ούλα και μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου για το ποιά προτείνει. ΑΛΛΑ: ΤΟ ΟΥΖΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από όλους τους παιδιάτρους. Συγνώμη φίλη Vicky αλλά καλό είναι να μη δίνουμε συμβουλές που δεν είναι προς όφελος των παιδιών αλλά αντίθετα βλάπτουν.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ: ΤΟ ΟΥΖΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ[/b] από όλους τους παιδιάτρους. Συγνώμη φίλη Vicky αλλά καλό είναι να μη δίνουμε συμβουλές που δεν είναι προς όφελος των παιδιών αλλά αντίθετα βλάπτουν.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΟΥΖΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΟΥΖΟ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΖΑ Κ ΕΓΩ ΔΟΝΤΙΑ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι "παλιές" μαμάδες.....Εμένα φαντάσου ήθελε να μου βάλει πετρέλαιο στα μαλλιά για τις ψείρες:twisted: και ευτυχώς για τα μαλλάκια μου δεν το έκανε...Ευτυχώς δεν έδωσες στο νινάκι σου ούζο, οτιδήποτε με αλκοόλ απαγορεύεται. Και νομίζω υπάρχει μία αλοιφή, η mundisal που έχει ίχνη ούζου αλλά κάποιοι παιδίατροι την προτείνουν. Τί να πεις...Υπάρχουν πάντως αλοιφές χωρίς αλκοόλη π.χ. η bexident bebe.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Ξυπναει κλαιγοντας την νυχτα,σαλια απιστευτα και τα χερια στο στομα.Μερικες φορες οταν πινει γαλα βαζει και τα χερια του στο στομα και αλλες δεν θελει να φαει. Δεν βρηκα κατι να τον ανακουφιζει. Η αλοιφη δεν κανει και πολλα πραγματα.Υπομονη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια. Λιγο ντεπον στα δυσκολα και θα περασει και αυτο...

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το μωράκι μου μόλις έκλεισε τον 3ο μήνα και έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.Δεν είναι όμως λίγο νωρίς?

 

Εγώ όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο είχα γεννηθεί με ένα δόντι και μετά από λίγες μέρες έβγαλα κι άλλο ένα και μάλιστα οι μαίες πείραζαν τη μητέρα μου λέγοντας ότι θα μου φέρουν να φάω σουβλάκι.

 

'Ομως είναι κληρονομικό, γιατί και ο πατέρας μου είχε γεννηθεί με δόντι.

 

Και μιας συναδέλφου και τα 2 παιδάκια από 3-4 μηνών είχαν βγάλει δόντι.

 

Εμένα η μικρή είναι 5 μηνών. Βγάζει πολλά σάλια από 2 μηνών και από τεσσάρων βάζει συνέχεια το χέρι στο στόμα και όλοι λένε ότι θα βγάλει δόντι, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα και συνήθως μετά τον 6ο μήνα ξεκινάμε να βγάζουμε δόντια.

 

Εντωμεταξύ οι παλιές λένε πολλά γιατροσόφια. Εμένα η πεθερά μου μου είπε ότι έτριβε το κρεμμύδι και το έβαζε εκεί που πήγαινε να σκάσει δόντι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω εναν μπεμπη 6 μηνων οπου απο 3 μηνων εβγαζε απειρα σαλια και οι γροθιες του και οι δυο ηταν μεσα στο στομα! Τωρα εσκασαν μαζι δυο δοντακια απο κατω! Μου εκανε ομως πυρετο 38,5 και η παιδιατρος μου ειπε να του δωσω ντεπον. Του περασε αλλα του εχει μεινει μια απιστευτη γκρινια, δεν τρωει και τα κακα του ειναι "καπως". τι να κανω? λετε να τον χαλασε το ντεπον η να ειναι ετσι λογω των δοντιων του? Πολυ γκρινια!!!:confused::confused:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου όταν έβγαζε δόντια δυστυχώς τις μέρες που ήταν πολύ δύσκολες της έδινα ντεπόν... στον μικρό μου όμως είχα αρχίσει ομοιοπαθητική και δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου... η αλήθεια είναι ότι έχουν γκρίνια ... τι να κάνουν κι αυτά... πονάνε...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου όταν έβγαζε δόντια δυστυχώς τις μέρες που ήταν πολύ δύσκολες της έδινα ντεπόν... στον μικρό μου όμως είχα αρχίσει ομοιοπαθητική και δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου... η αλήθεια είναι ότι έχουν γκρίνια ... τι να κάνουν κι αυτά... πονάνε...

 

ξεκινησατε ομοιοπαθητικη για τον πονο των δοντιων?το διευκρινιζεις μηπως χρειαστει να παμε κ εμεις...!!με ενδιαφερει αυτη η εναλλακτικη..

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησατε ομοιοπαθητικη για τον πονο των δοντιων?το διευκρινιζεις μηπως χρειαστει να παμε κ εμεις...!!με ενδιαφερει αυτη η εναλλακτικη..

 

Υπάρχει ομοιοπαθητικό για τα δόντια, κι η μικρη μου αυτο παίρνει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???δεν ειναι παιδακι που κοιμαται πολυ αλλα κλαιει πολυ το βραδυ και δεν ησυχαζει με τιποτα.εχθες εκλειγε απο τις 10 μεχρι τις 2 το ξημερωμα και μετα κοιμηθηκε νυστικη και ξυπνησε στις 7μιση!να σημειωσω πως αντλω γαλατακι και της το δινω με το μπιμπερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???δεν ειναι παιδακι που κοιμαται πολυ αλλα κλαιει πολυ το βραδυ και δεν ησυχαζει με τιποτα.εχθες εκλειγε απο τις 10 μεχρι τις 2 το ξημερωμα και μετα κοιμηθηκε νυστικη και ξυπνησε στις 7μιση!να σημειωσω πως αντλω γαλατακι και της το δινω με το μπιμπερο!

 

λενε οι παιδιατροι οτι απο 3 μηνων αρχιζει η διαδικασια δοντιων..οχι οτι αυριο πρωι θα δεις δοντι αλλα τα συμπτωματα και μπορει να βγαλει δοντι και 7 μηνων...οπως εγινε με το δικο μου...υπαρχει περιπτωση να ειναι και αυτο αν και σε αυτη την ηλικια ξεκινουν να ανακαλυπτουν τα χερια τους τα πραγματα τα παιχνιδακια ολα στο στομα θα στα βαζει απο δω και μπρος...αν περνει πιπιλα ειναι μια καλη λυση,αλλιως εγω ειχα ενα παιχνιδακι της nuk για τα δοντια και του το κραταγα και το μασαγε.σου λεω αυτο γιατι ολα που ειχα βρει ηταν πολυ βαρια και δεν μπορουσε μετα να τα πιασει..δεν νομιζω οτι το κλαμα του το βραδυ ειναι απο δοντια,για κολικακια,ποναλακια η για μια απλη ανησυχια μπορει...ειναι μικρο ακομη...ρωτα και την παιδιατρο σου αν θελεις βεβαια,αν και πιστευω οτι ειναι μικρη ακομη και θα τρωσει και το κλαμα με τον καιρο:!:

Link to comment
Share on other sites

και μενα απο 2μηνων ξεκινησε και εβαζε ολη τη μπουνιτσα μεσα στο στομα του με μανια..επισης ειχε πολλα σαλακια..η παιδιατρος τοτε μου χε πει οτι ανακαλυπτει τα χερια του..κι οτι ολα θελουν να τα γευονται..με το που μπηκαμε στο 3ο μηνα του πηρα τη κρεμα της φρεζυντερμ για τα ουλα και ενα μασητικο που μπαινει στο ψυγειο για τα ουλα επισης..εντελει βγαλαμε δοντακια 6μιση μηνων..

 

το βραδυ κ μενα εκλαιγε πιο μικρος γιατι δεν ηξερε πως να κοιμηθει ενω νυσταζε...κ μετα ηταν σε υπερενταση..ουτε πιπιλα ηθελε ουτε κουνημα κτλ..εντελει νανουριζοταν μονο με το στηθος και απο τοτε κοιμομαστε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Και εμενα ετσι ειχε ξεκινησει.. και 6 μηνων εβγαλε δοντακια!Τα πολλα σαλακια και το χερι στο στομα.. η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι επειδη τον τρωνε τα ουλα του.. και ξεκιναει η διαδικασια των δοντιων.Για βαλε το δαχτυλακι σου στο στομα.. να δεις αν το μασαει και αν ναι παρε μια μασουληστρα!Τωρα το βραδυ που κλαιει.. μαλλον προς κολικους μου φαιννται γτ το περασαμε και εμεις ετσι πολυ εντονα.Κοιτα να εχεις ενα μπιμπερο καταλληλο για κολικους.. που να μην κραταει αερα μεσα... και δες αν κλαιει ακομα.Εμενα αυτα τα μπιμπερο με σωσανε.Σε 1 μερα.. το μωρακι μου δεν ξαναεκλαψε.Και περασαμε πολυυυυυυ κλαμα καθε απογευμα προς βραδυ για 3 εβδομαδες περιπου!Δοκιμασε το λοιπον!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!εχω μια μπεμπα 2 μηνων και κατι!εδω και λιγες μερες εχει πολλα σαλακια και βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα!σαν νεα και απειρη μαμα νομιζα οτι ισως πειναει αλλα τελικα δεν ειναι αυτο!βαζει ολο το χερι μεσα στο στομα αναγουλιαζει και ετυχε να κανει κ εμετο.τι να την κανω??να της βαζω την πιπιλα για να μην τρωει τα χερια της??λετε να ειναι πονος απο τα δοντακια της?δεν ειναι πολυ νωρις???

Κι εμείς το κάναμε αυτό και σωθήκαμε όταν πιάσαμε πιπίλα! Δε νομίζω ότι έχει σχέση με τα δοντάκια, εμείς βγάλαμε τα πρώτα δόντια 7,5 μηνών. Με την πιπίλα ηρεμούσαμε και πολύ πιο εύκολα την ώρα του ύπνου, δοκίμασέ το και θα δεις :-)

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον εχετε δικιο! η παιδιατρος σημερα μου ειπε πως δεν ειναι πρησμενα τα ουλα της. μπιμπερο αυτα τα ειδικα εχω.μου εδωσε σταγονιτσες και μου ειπε οτι ισως ειναι πονακια!καναμε και το πρωτο μας μβολιο σημερα!6 κιλακια και 58 εκ. ειναι το υψος μας!καλημερα σε ολους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια ειμαστε 5,5 μηνων και εχουμε ήδη 4 δοντια κάτω και βγάζουμε και τα αλλα δυο κάτω και τα πανω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!!!Ο καημένουλης τα εχει δει ολα!!!του βάζω gel της frezyderm τιποτα...του βάζω καμια φορα mundisal,καμια φορα πιανει κι άλλες οχι( αν και δεν ειναι για χορταση..).Του δίνω καμια φορα ομοιοπαθητικα(chamomilla) αλλα ουτε αυτα κανουν κατι το φοβερό....Σημερα εκανε εμβόλιο και ουτε καν μουγκρίξε!Δεν κατάλαβε τιποτα!!! Πονάει πολυ η ψυχούλα μου και δεν μπορω να βοηθήσω....Δυστιχως ουτε το στηθος δεν θελει...Καμια λυση;; Κανένα καλο μασητικο; Εχω 20 και κανένα δεν του αρεσει,τα μασάει για λιγο και τα πετάει κλαιγοντας..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαστε 5,5 μηνων και εχουμε ήδη 4 δοντια κάτω και βγάζουμε και τα αλλα δυο κάτω και τα πανω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!!!Ο καημένουλης τα εχει δει ολα!!!του βάζω gel της frezyderm τιποτα...του βάζω καμια φορα mundisal,καμια φορα πιανει κι άλλες οχι( αν και δεν ειναι για χορταση..).Του δίνω καμια φορα ομοιοπαθητικα(chamomilla) αλλα ουτε αυτα κανουν κατι το φοβερό....Σημερα εκανε εμβόλιο και ουτε καν μουγκρίξε!Δεν κατάλαβε τιποτα!!! Πονάει πολυ η ψυχούλα μου και δεν μπορω να βοηθήσω....Δυστιχως ουτε το στηθος δεν θελει...Καμια λυση;; Κανένα καλο μασητικο; Εχω 20 και κανένα δεν του αρεσει,τα μασάει για λιγο και τα πετάει κλαιγοντας..

 

Αχ το πουλάκι μου, τόσα δόντια μαζεμένα πως να μην πονάει!

Εμεις 3 μέρες τώρα παίρνουμε ομοιοπαθητικά χάπια Blesstia Synthesis Asimina Triloba 100. Δεν έχει κανένα δόντι βέβαια αλλα η γκρίνια κόπηκε μαχαίρι με αυτά.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ το πουλάκι μου, τόσα δόντια μαζεμένα πως να μην πονάει!

Εμεις 3 μέρες τώρα παίρνουμε ομοιοπαθητικά χάπια Blesstia Synthesis Asimina Triloba 100. Δεν έχει κανένα δόντι βέβαια αλλα η γκρίνια κόπηκε μαχαίρι με αυτά.

Σε ευχαριστω πολυ!!θα το ψάξω και θα ενημερώσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών που είναι σχετικά καλοβολο!!

Τώρα τελευταία εχει αρχίσει αρκετή γκρίνια, θέλει όλο κάτι να βάζει στο στόμα,

Εχει σάλια αρκετά μάλιστα εχει αρχίσει τα "πρρρ" με τα σάλια

Κάποιες στιγμές στην ημέρα η γκρίνια επιδεινώνεται. Εγω έχω θέμα με τα ενδιάμεσα γεύματα της όπου με το που μπει το μπιμπερό γκρινιάζει και αποτραβιέται ενώ πεινάει

Πριν για πχ την τάισα σε σημείο για να βλέπει έξω και να ξεχνιέται αλλιώς δε θα έτρωγε πάλι

Της έδωσα ντεπόν και νομίζω ότι την ηρέμησε λίγο

Αυτό με το ταισμα με στεναχωρεί πολύ

Ο γιατρός μου είπε να πίνει όσο θέλει και όταν ο πόνος της πείνας υπερνικήσει αυτό των ούλων θα φάει.

Έχετε κάποια συμβουλή για το ταισμα σε σχέση με τον πόνο των ούλων;;;

Παιδευόμαστε αρκετά και αυτό με στεναχωρεί πολύ!

Έν το μεταξύ ειμαστε καλα στα κιλά 6800 και 64 πόντοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...