Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δικαιωματα εχει αλλοδαπος-ομογενεις τριτεκνος?Γιατι δεν παιρνω κανενα επιδομα?SOS!


Recommended Posts

latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω κανει αιτηση στο ΟΓΑ,μετα ηρθε απαντηση οτι δεν δικαιωμαι λογου που εγω ειμαι αλλογενης συζηγος ομογενη,αρα ο ανδρας και τα παιδια εχουν μονο ελληνικη εθνικοτητα,και οχι ιθαγενια,στο καλο και να τους καταλαβεις πρεπει να εχεις τελιωσει Χαρβαρδ!!Παντου,μα παντου βρισκουμε προβληματα.Φερε το ενα χαρτι φερε το αλλο...Να γραψω το παιδι στο σχολιο εφερα ληξαρχικη πραξη-εδω γεννιθηκαν,ΟΧΙ-μου λενε τρεχα στην Αλβανια,και λες ειναι 1 ωρα απο'δω, και φερε πιστοποιητικο γεννησεως !!!Να λεει τι???Οτι το παιδι γεννιθηκε στην Αθηνα!!!Και να το μεταφρασω στα ελλινηκα...Αχ...

 

η ελληνική γραφειοκρατεία είναι ένα άλλο θέμα που πονάει και δυστυχώς την αντιμετωπίζουμε όλοι ασχέτως ιθαγένειας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....

 

άρα δεν το διακαιούται και λογικά τελειώνει το θέμα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....

 

Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο! Το βασικό πρόβλημα, είναι η υπηκοότητα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Oλένα απάντησέ μας σε παρακαλώ......Τι είδους ταυτότητα έχεται......Αστυνομική ή

¨Δελτίο ομογενους???????Μην παίζεις με τις λέξεις....Δεν αμφιβάλουμε για την εθνικότητα σας .Το ερώτημα είναι απλό....δελτίο ομογενους ή αστ.ταυτοτητα???????

Για να μην με παρεξηγησεις οι ομογενείς ξέρω ότι είναι Ελληνες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα, από ότι κατάλαβα, έχουμε τα εξής δεδομένα:

"είναι μία οικογένεια, η Ολένα κι ο άντρας της, με 3 παιδιά (να σας ζήσουν! )

Ο σύζυγός της, είναι ομογενής από την Βόρειο Ήπειρο, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει "ελληνική ιθαγένεια, υπηκοότητα αλβανική".

Η κοπέλα, είναι από την Ουκρανία, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει ότι είναι "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς".

Τα παιδιά, είναι ότι κι ο σύζυγός της.

Έχουν εισόδημα πάνω από 6000 ευρώ.

Έκανε αίτηση στον ΟΓΑ και της την απέρριψαν με την αιτιολογία "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς". "

Ολένα, διόρθωσε με στα παραπάνω, αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν το έγραψα σωστά.

Και τώρα έρχομαι εγώ, διαβάζοντας τις πληροφορίες που παρέθεσε η Κλάρα, και λέω, ότι αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δικαιούστε το επίδομα, αν είστε ακόμα παντρεμμένοι με τον άντρα σου (μακάρι να είστε) κι αφού μένετε στην Ελλάδα.

Ψάξτο. Πολλές φορές, σε θέματα επιδομάτων, ακόμα κι εμείς που έχουμε γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, τελειώσει σχολείο εδώ κι είναι τα Ελληνικά η μητρική μας γλώσσα, μπορεί να μην βρίσκουμε αμέσως άκρη σε σχέση με το τι δικαιούμαστε και τι όχι. Κι οι υπάλληλοι, πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι, δυστυχώς. Δεν θα πω ότι φταίνε πάντα οι υπάλληλοι, μπορεί να είναι και θέμα κεντρικής διοίκησης που δεν τους ενημερώνει σωστά. Αν έχουν κάνει λάθος, κι ενώ το δικαιούσαι, σου είπαν ότι δεν το δικαιούσαι, ψάξτε το. Λάθη γίνονται, δυστυχώς. Αν ψάξετε την ανάλογη ενότητα του φόρουμ, που ρωτούν οι κοπέλες για επιδόματα ΙΚΑ, τοκετού κλπ κλπ θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν για να πάρουν αυτό που δικαιούνται.

Αυτα που λες,καλη μου,μου φερνουν δακρια...Το δικαιωμαι!Τι ωραιο!Λαθη γινοντε,αλα που να παω ακριβος,και παλι φοβαμαι την απορριψη,παντα κατι βρισκουν, με εξυπηρετουν βιαστικα,γ'αυτο θελω να ειμαι σιγουρη,οτι το δικαιωμαι,τι χαρτια θελουν,γιατι προηγουμενος αυτο εκανα,γεννησα το τριτο παιδακι μου,πηγα ρωτησα,τι χαρτια θελουν(στο ανταποκρητη του ΟΓΑ στο διμαρχειο Περιστεριου)τα καταθεσα ολα προσφατα,μεταφρασμενα-και να το αποτελεσμα-εκλεγα μηνες μετα...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....

Ειναι ακριβως οπος το λες!

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

η ελληνική γραφειοκρατεία είναι ένα άλλο θέμα που πονάει και δυστυχώς την αντιμετωπίζουμε όλοι ασχέτως ιθαγένειας...

Καλο και αυτο και το γνωπιζω,γ'αυτο δεν θελω να σας κουραζω με τα προβληματα μου,αλλα αν δεν εχω εσας,πως να βρω ακρη? Που να παω?Κουραστικα!

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Oλένα απάντησέ μας σε παρακαλώ......Τι είδους ταυτότητα έχεται......Αστυνομική ή

¨Δελτίο ομογενους???????Μην παίζεις με τις λέξεις....Δεν αμφιβάλουμε για την εθνικότητα σας .Το ερώτημα είναι απλό....δελτίο ομογενους ή αστ.ταυτοτητα???????

Για να μην με παρεξηγησεις οι ομογενείς ξέρω ότι είναι Ελληνες....

Εχουμε "Ειδικο Δελτιο Ταυτοτητος Ομογενους"

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φίλη από Ουκρανία και έρχεται για τις δουλειές στου σπιτιού και τα λεμέ πολύ συχνά...

Εχουν όλοι οι Ρώσσοι ( Θεσσαλονίκη ) κάτι σα σωματείο να το πω και ενημερώνονται για τα πάντα, έχουν γιατρούς κ.τ.λ, γενικά πολύ οργάνωση υπάρχει

η κοπέλα έχει 1 παιδί 18 ετών από γάμο με Ουκρανό που το παιδί γεννήθηκε εκεί και άλλα 2 μικρότερα με Ελληνα, ζει μόνη της και με τα 3 παιδιά και τα βγάζει πέρα με πολύ λιγότερα χρήματα αξιοπρεπέστατα, τα παιδιά με εξωσχολικές δραστηριότητες, ξένες γλώσσες, η μικρή χρειάστηκε και λογοθεραπεία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oλένα απάντησέ μας σε παρακαλώ......Τι είδους ταυτότητα έχεται......Αστυνομική ή

¨Δελτίο ομογενους???????Μην παίζεις με τις λέξεις....Δεν αμφιβάλουμε για την εθνικότητα σας .Το ερώτημα είναι απλό....δελτίο ομογενους ή αστ.ταυτοτητα???????

Για να μην με παρεξηγησεις οι ομογενείς ξέρω ότι είναι Ελληνες....

 

Νομίζω ότι εδώ είναι το θέμα. Πρέπει να απαντήσει η κοπέλα, στο ερώτημα που της θέτει η Κλάρα, για να βρει την άκρη τελικά, αν το δικαιούται ή όχι.

Λοιπόν, εγώ δεν θα γράψω κάτι άλλο, γιατί δεν το κατέχω καλά το θέμα, διάβασα τη συζήτηση επειδή δουλεύω σε δημόσια υπηρεσία και ξέρω κάποιες διαδικασίες, όχι όμως το συγκεκριμένο θέμα. Η Κλάρα όμως, το έχει ψάξει το θέμα και γνωρίζει.Καλή επιτυχία, αν το δικαιούσαι μακάρι να το πάρεις, αν δεν το δικαιούσαι, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

.

Δεν υπάρχει εισοδηματικό κριτήριο για τους δικαιούχους.....

 

Διευκρινιζω....

το 1ο λινκπου εχω βαλει ειναι για ενα επιδομα που δινει ο ΟΓΑ. Εκει εχει οικομικο κριτηριο και ισως καταλαβα λαθος αλλα ρωτουσε και για εκεινο.

μιλω για επιδομα εφαπαξ(που δεν πηρα) και επιδομα τριτεκνον που δεν δικαιωμαι!

 

 

Το 2ο ειναι για τους τριτεκνους.

Αρα:

μιλω για επιδομα εφαπαξ(που δεν πηρα)
δ) Αλλογενείς σύζυγοι Ελλήνων ή ομογενών ή υπηκόων κρατών μελών της Ε.Ε. καθώς και τα τέκνα αυτών.

 

http://www.disabled.gr/lib/?p=13160

 

Ειναι δεκτοι σε ολα τα επιδοματα αλλα αν εχω διαβασει καλα γιατι βιαζομαι πρεπει να εχουν ετησιο εισοδημα μεχρι 6.000,00 , Εσυ εχεις 13.000,00

 

Μηπως γι αυτο?

 

http://www.nah.gr/prefecture/structu...g-support.html

 

 

και

 

και επιδομα τριτεκνον που δεν δικαιωμαι!
Προϋποθέσεις, δικαιούχοι και δικαιολογητικά για τo επίδομα τριτέκνων

 

............

Επισημαίνεται ότι, προκειμένου για δικαιούχους που έχουν αλλοδαπή υπηκοότητα ή είναι ανιθαγενείς ή πρόσφυγες, τα δικαιολογητικά αυτά θα εκδίδονται από τις Αρχές της χώρας της οποίας είναι υπήκοοι. Σε περίπτωση που αυτό είναι δύσκολο, τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να αποδεικνύονται από άλλα πρόσφορα έγγραφα, κατά την κρίση του οργάνου αναγνώρισης του δικαιώματος. Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίζονται νόμιμα μεταφρασμένα και επικυρωμένα (πρωτότυπα και μετάφραση).

http://giandal.blogspot.com/2008/02/200000.html

 

Αυτα και για το επιδομα τριτεκνιας.

Δεν αναφερει πουθενα ΕΟΚ.

Τα χαρτια τα πηγες?

Αιτηση εκανες?

 

Γιατι λογικη εξηγηση δεν υπαρχει.

 

Eλπιζω να εγινε επιτελους κατανοητο τι εγραψα :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου είπα λοιπον οτι πειρα τηλεφωνο στον ογα και μου ειπαν οτι το δικαιουσε σε αφηνει παγερα αδιαφορη ή ανοιξες το θεμα για να μας πεις για τα γραφειοκρατικα προβληματα των φορεων που στη τελικη ολους μας ταλανιζουν?

Που πηρες τηλεφονο,γραψε το νουμερο,γιατι οπως σας εγραφα,εχει ερθει η απαντηση,οτι δεν το παιρνω,το ειπε και η ανταποκριτης του ΟΓΑ στο Δημαρχειο...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Ολένα μου δεν μας κουράζεις καθόλου, εξάλου όποιος θέλει ασχολείται αλλά βοήθησε μας να καταλάβουμε ποιο είναι το θέμα..

1) το ότι δυσκολα τα βγάζεις πέρα με 3 παιδιά και 1083? το μήνα

2) ότι υπάρχει γραφειοκρατία στην Ελλάδα

3) ότι δικαιούσε το επίδομα και δεν σου το δίνουν

4) δεν γνωρίζεις ποια επιδόματα θα μπορούσες να πάρεις

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολένα αν δεν κάνω λάθος το εφαπαξ επίδομα τριτέκνων πρέπει να έχει κατεργηθεί..

θα σου απαντήσω σίγουρα Δευτέρα...

παιδιά κατάλαβα ποιο επίδομα λέει

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε "Ειδικο Δελτιο Ταυτοτητος Ομογενους"

Εσύ πως χαρακτηρίζεσαι????Ομογενής ή αλογενής????Εχεις και εσύ Δελ.ταυτ.ομογενους η μόνο την αδεια παραμονής ?????

Link to comment
Share on other sites

Ολένα αν δεν κάνω λάθος το εφαπαξ επίδομα τριτέκνων πρέπει να έχει κατεργηθεί..

θα σου απαντήσω σίγουρα Δευτέρα...

παιδιά κατάλαβα ποιο επίδομα λέει

όχι δεν έχει καταργηθει.Δινεται σε όσους αποκτουν τρίτο και πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιζω....

το 1ο λινκπου εχω βαλει ειναι για ενα επιδομα που δινει ο ΟΓΑ. Εκει εχει οικομικο κριτηριο και ισως καταλαβα λαθος αλλα ρωτουσε και για εκεινο.

 

 

 

Το 2ο ειναι για τους τριτεκνους.

Αρα:

 

 

και

 

 

 

 

Eλπιζω να εγινε επιτελους κατανοητο τι εγραψα :lol::lol:

Εγινε,αλλα και παλι τα 13000 παιρνει ο ανδρας εγω δεν δουλευω.

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια που δε δουλευεις .εφοσον δουλευει ο αντρας σου τα λεφτα μπαινουν μεσα στην οικογενεια.φουλινα εσυ εκει που πηρες τηλ ειπες οτι παιρνει κ 13.000 το χρονο??

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused::confused:

Η Αλβανια που μπλεχτηκε παλι? Αφου κανεις σας δεν ειναι απο εκει...

 

ειπε οτι ειναι βορρειοηπειρωτης νομιζω?αυτο μετραει??:confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια που δε δουλευεις .εφοσον δουλευει ο αντρας σου τα λεφτα μπαινουν μεσα στην οικογενεια.φουλινα εσυ εκει που πηρες τηλ ειπες οτι παιρνει κ 13.000 το χρονο??

 

απο το σαιτ του ογα. Ανεξαρτητος εισοδηματος. Δειτε

Ι. Δικαιούχοι - προϋποθέσεις

1. Με τις διατάξεις του ως άνω Νόμου χορηγείται επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών.

Το επίδομα αυτό καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου και διακόπτεται την 1η του επομένου έτους εκείνου, κατά το οποίο το επιδοτούμενο άγαμο τέκνο συμπληρώνει το 23ο έτος της ηλικίας του.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ειπε οτι ειναι βορρειοηπειρωτης νομιζω?αυτο μετραει??:confused:

αντε ρε και μπλεχτηκα :lol::lol::lol:

Απλα ομογενης νομιζα οτι θεωρειτε Ελληνας. Και πιστοποιητικο γεννησης δεν βγαζουν τα ΚΕΠ?

 

Δεν τα παιρνει καποιος ενα ενα το που παει και τι κανει σε ενα ποστ ωστε να τα τυπωσει και να τα κανει βημα βημα οσον αφορα το τριτεκνιας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...