Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μπορείτε να μου πείτε τι είναι ο συριγμος στην αναπνοή?Πως ακούγεται?

 

ενα σφυριγματακι ειναι

εμενα ειχε ο μικρος μου

το ακουσε ο γιατρος με ακουστικα

μας εστειλε σε καρδιολογο

εχουμε ενα μικρο φυσηματακι ανευ σημασιας

συνηθως κατι τετοιο ειναι εκτος αν ειναι μπουκωμενο το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι ο συριγμος στην αναπνοή?Πως ακούγεται?

 

Συνηθως οταν ειναι κρυωμένο το μικρό μας και έχει βήχα, μπορεί να παρουσιάσει ένα "σφύρηγμα" κατά την αναπνοή. Ειδικά το βράδυ... Αυτό είναι ένδειξη για ακροαστικά απ ότι έχω καταλάβει.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι ο συριγμος στην αναπνοή?Πως ακούγεται?

 

το "σφύριγμα", τα "γατάκια" ένα ελαφρύ δηλαδή γουργούρισμα που ακούγεται κυρίως στην εισπνοή..... αν υπάρχει μπορείς να το ξεχωρίσεις και εσύ..... μπορεί και τη διάρκεια που έχει συριγμό να έχει και κάποια δυσκολία στην αναπνοή του........οχι ακροαστικά ! τα ακροαστικά μόνο ο γιατρός μπορεί να τα βρει..... δεν ακούγονται..... Αν έχει μυξούλες μη μπερδευτείς με τον ήχο που κάνει η βουλωμένη μυτούλα ή με τα φλεγματα που πάλλονται καθώς αναπνέει απο το στόμα.....

σε ρώτησε ο γιατρός για να παρακολουθήσεις την αναπνοή του παιδιού ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μου είπε κάτι ο γιατρός .Αλλα έχουμε ένα χρόνιο βήχα (ήπιο) και εγώ ως υποχόνδροια και αρρωστόφοβη μου κολλάνε διάφορα .Το έχω πρήξει το παιδί μου μάλλον!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

είναι σαν να σφύρίζει η μύτη ή το ακούς στα πνευμόνια?

 

αφου λέμε συριγμό στην αναπνοή......... το ακούς απο την αναπνοή του, κυρίως όπως σου είπα στην εισπνοή.... όταν η μύτη είναι βουλωμένη αναπνέουμε απο το στόμα..... και συνήθως τα μικρούλια όταν κοιμούνται έχουν το στόμα ανοιχτό.... οπότε μπορείς να το ακούσεις αν υπάρχει..... επίσης όταν μιλάμε και παίρνουμε αναπνοές (απο το στόμα βέβαια) και τοτε ακούγεται, αν υπάρχει όμως....

εφόσον λες οτι βήχει, έστω και ήπια, την ώρα που ξεκινάμε τον βήχα, αν προσέξεις, παίρνουμε φόρα για ανάσα και τότε βγαίνει ο βήχας..... εκείνη τη στιγμή μπορείς να ακούσεις αν έχει σφύριγμα, συριγμό.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ...μαλλόν πρέπει να ηρεμήσω ...ακόμα και να είναι αυτό δεν νομίζω να είναι κάτι σημαντικό απο τη στιγμή που η μικρή είναι ζωηρότατη ...θα τη βάλω μπολικο ορό και βλέπουμε

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...