Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ&ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ:ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗ


Recommended Posts

Καλημερα!Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος συνεχεια σκεφτομαι τι πρεπει να φαω ,ποτε και πως πρεπει να το φαω,αν κατι δεν κανει καλο,τι κανει καλο κ.τ.λ.Ο γιατρος μου θεωρει οτι δεν κανει τιποτα κακο αν γινεται και καταναλωνεται με μετρο αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω πολλα αλλα ...που ισως ακουστουν και ...ανοητα!Ισως αν μας πει καθεμια την εμπειρια της μαθουμε και οι υπολοιπες απο αυτη,οπως και αυτη απο μας.Παραδειγμα,ξερω οτι πρεπει να αυξησω την καταναλωση γαλατος και γενικα γαλακτοκομικων(ακατεργαστων όσο γινεται),φρουτων και λαχανικων.Ωραια μεχρι εδω!Απ'εξω τρωτε?προχθες διαβασα οτι δεν πρεπει να τρωμε ξιφια και κατι αλλο(δε θυμαμαι) γιατι εχουν μεγαλα ποσα υδραργυρου.Όχι οτι αυριο θα τρωγα ξιφια αλλα δεν ξερεις ,μπορει τωρα που δεν πρεπει τωρα να κατσει να το φαω...Εσας σας εχουν δωσει καποια οδηγια?

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


psixi καλημέρα. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Εμένα ο γιατρός μου, ίσως και λόγω διδύμων, μου έβαλε πολύ αυστηρή διατροφή. Μόνο πρωινό πλούσιο και κυρίως μικρά και συχνά γεύματα (ότι ακριβώς λένε όλοι). Απο γαλακτοκομικά μου είπε, μόνο ένα ποτίρι γάλα την μέρα, λόγω κακής ποιότητος των σημερινών γαλάτων, πάντα σαλάτα και ένα φρούτο την μέρα. Μου είπε να έχω τελευταίο γεύμα στις 8 το βράδυ, κάτι που προσπαθώ να τηρώ τις περισσότερες φορές. Επίσης μου είπε ψάρι που έχει φολικό οξύ και ξηρούς καρπούς (κυρίως αμύγδαλο ανάλατο και Αιγίνης πάλι ανάλατο...α και καρύδια). Στην αρχή πείναγα δραματικά συνέχεια και όλο τσιμπολογούσα, τώρα κάπως το έχω μετριάσει.

Εγώ για ξυφία δεν έχω ακούσει κάτι, ούτε μου είπε ποτέ να μην τρώω απέξω, απλά να αποφεύγω τις σαλέτες απέξω (επειδή δεν ξέρω πως έχουν πλυθεί) και φυσικά ΟΧΙ σούσι και γενικά τροφές που δεν είναι καλά μαγειρεμένες λόγο τοξοπλάσματος.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

psixi, αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι ακριβώς ποιες τροφές απαγορευονται, θα σου δώσω μονο γενικές κατευθυνσεις:

- πολλά και μικρά γευματα

- ποτε σαλατες απο έξω

- όχι άψητα ή κακοψημένα φαγητά

- αποφευγεις το αλατι και τα πολλά γλυκά/ άμυλα (να εχεις το νου σου για διαβήτη κύησης)

- όντως κατι παιζει με τα ψάρια, νομίζω ο τονος και ο σολωμός απαγορευονται λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε υδραργυρο (συγνώμη, δε θυμάμαι ακριβώς...)

 

Γενικά, αν πάρεις ένα καλό βιβλίο εγκυμοσύνης, θα σου λύσει πολλές απορίες καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης και θα γραφει και για τις τροφές. Εγώ έχω δύο βιβλία και τα δυο γραφουν...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

..τι μου θυμιζεις τωρα,καλε,με το θεμα που ανοιξες.......το 2008 που ημουν καποια στιγμη,8 εβδομαδες(σε μια εγκυμοσυνη που δεν πηγε τελικα καλα),το ειχα παρει πολυ στα σοβαρα,και προσεχα τι ετρωγα,εδινα την περισσοτερη προσοχη στο "τι βιταμινες προσφερει καθε τι που τρωμε"...

..............και ειχαμε την ατυχια εκεινη τη χρονια,να μην μπορουμε να αρνηθουμε στο καλεσμα της κουνιαδας μου,για τραπεζι,το βραδυ της αναστασης!

.....τελος παντων....πηγαμε,και παραλιγο να καταλαβει την κατασταση μου(ειχαμε πει να το κρατησουμε μυστικο,μεχρι να δουμε αν θα παει καλα).....μου εδινε με το ζορι,...στο στομα,καλε!,με το πιρουνι,ΣΥΚΩΤΙ,που εκτος το οτι δεν μου αρεσει γενικα...δεν επρεπε να το φαω γιατι εχει πολλη περιεκτικοτητα βιταμινης Α που ειναι θανατηφορα για το εμβρυο!Οπως και το καροτο!το σπανακι..

 

.......εκτος απο αυτο.....μου εβαλε ενα τεραστιο πιατο μαγειριτσα μπροστα,που μου ερχοταν να ξερασω,γιατι δεν το μπορω αυτο το φαγητο,και ουτε πιστευω πως μπορει να προσφερει κατι στον οργανισμο(τα εντερα του αρνιου,και τα διαφορα χορτα....δεν προσφερουν τιποτα!μια αηδια ειναι).

..........ετσι εζησα μια εφιαλτικη νυχτα,ειχα τυψεις που εφαγα συκωτι(με το ζορι μου το εδωσε)....και αργοτερα....πιστευα οτι αυτος ηταν ο λογος που εχασα το εμβρυακι μου!!!

 

......τωρα που ...μεγαλωσα λιγακι,και οριμασε και το μυαλουδακι μου(!!!!!!).......καταλαβαινω οτι ,μαλλον ολα επιτρεπονται αλλα με μετρο.....και παντα με αυτη τη λογικη=καλομαγειρεμενα τροφιμα,οχι ωμά,και βεβαια καλα πλυμμενα ολα!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμένα ο γιατρός μου ευτυχώς δε με περιόρισε πολύ.

Μαχαίρι μου είπε να κόψω μόνο το αλκοολ και το τσιγάρο (αλλά δε κάπνιζα).

 

Από φαγητα τα πάντα, αλλά με πολύ προσοχή στο καλό πλύσιμο σε φρούτα και λαχανικά και προσοχή σε ωμά κρέατα (τοξόπλασμα). Εγώ δεν τρώω πλέον ΠΟΤΕ σαλάτα εκτός σπιτιού ακόμα κι αν πάω σε ένα εστιατόριο/ταβέρνα πολύ αξιόπιστο, γιατί φύλαγε τα ρούχα σου....

 

Το πρώτο τρίμηνο όλα μου έπεφταν βαριά και είχα φρικάρει γιατί έτρωγα όλο τοστ μακαρόνια κ τέτοια, κ δεν άντεχα χυμό ή γάλα. Ο γιατρός μου είχε πει να μην τρελλαθώ κ να τρώω ότι αντέχω και φάση είναι που θα περάσει...και όντως πέρασε.

Τώρα προσπαθώ να τρώω ισορροπημένα δηλ. λαχανικά φρούτα κάθε μέρα, κρέας, ψάρι, όσπρια, και πολλά γαλακτοκομικά (δυστυχώς όμως τσακίζω τα τυριά που έχω αδυναμία και βλέπω να παραπαχαίνω..!)

Εμένα αυτό που με φοβίζει πολύ είναι μην δεν επαρκεί το ασβέστιο που παίρνω γιατί φοβάμαι πολύ για τα δόντια μου (εχω κ κακη κληρονομικότητα) και για τα κόκκαλα μου οπότε μετράω πάντα τα γαλακτοκομικά.

 

Επίσης έχω ακούσει ότι το συκώτι προκαλεί τερατογένεση κι αν και δε μου το έχει κόψει ο γιατρός το έκοψα μόνη μου.

 

Για ψάρια τύπου σολωμό κ ξιφία που ρώτησα μου είπε ποιος σου λεει αυτές τις υπερβολές αμα θες φάε αλλά κ με τη λογική ότι δεν τρώμε κάθε μέρα σολωμό!Πάντως νομίζω κονσέρβες (πχ τόνο) δεν πρέπει να τρώμε.

 

Τέλος με αφήνει μέτρια ποσότητα τη μέρα καφέ (1 τη μέρα) και καλώς η κακώς πίνω.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=michel;1947715δεν επρεπε να το φαω γιατι εχει πολλη περιεκτικοτητα βιταμινης Α που ειναι θανατηφορα για το εμβρυο!Οπως και το καροτο!το σπανακι..

 

 

 

Το ΚΑΡΟΤΟ????????????????????????????και το ΣΠΑΝΑΚΙ???

 

είσαι σίγουρη??? φρίκαρα λίγο τώρα, καρότα τρώω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο μένα! Λοιπόν θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι πρέπει να πλένεις καλά τα φρούτα και τα λαχανικά και να αποφεύγεις τις σαλάτες απ' έξω (στην Ελλάδα που ευδοκιμεί το τοξόπλασμα λόγω ζέστης). Επίσης, καλά ψημένα τα κρέατα και τα ψάρια και καλά παστεριωμένα τυρία (για την αποφυγή λιστερίωσης).Δηλαδή τα μαλακά τυριά τύπου μπρι, ροκφόρ αλλά και η φέτα απαγορεύονται (για τη φέτα κρατώ τις επιφυλάξεις μου, παλιά πώς τρώγανε;;). Λοιπόν, όλα αυτά τα διάβασα και με συμβούλεψε και η μαία μου διότι ο γιατρός μου μου είπε να τρώω ό,τι θέλω. Τέλος, όντως ο ξιφίας απαγορεύεται, αλλά όχι ο σολωμός! Ο σολωμός αποτελεί ύψιστη τροφή για την εγκυμοσύνη, φουλ στα ω3!Όσο για το συκώτι κανονικά δεν κάνει διότι εχει πολλή βιταμίνη Α αλλά κι εγώ έφαγα μια φορά και δεν νομίζω ότι έκανα κακό στο μωρό από μία φορά (βασικά δεν ήξερα ότι είναι συκώτι, μετα το έμαθα). Καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός μου είχε απαγορεύσει μισοψημένο κρέας, γαρίδες, μύδια και τα σχετικά. Μου είχε απαγορεύσει και τις πράσινες σαλάτες σε εστιατόρια με την λογική ότι πιθανόν να μην είναι καλά πλυμένες, ενώ η ντομάτα πλένεται πιο εύκολα. Αλκοολ μου είχε πει ένα ποτηράκι κρασί ή 2 μπύρα την εβδομάδα.

Γενικά μου ειχε πει να μην τρώω "αηδίες", και να προτιμώ πιο υγιεινά φαγητα πχ λαχανικά για γαρνίρισμα της μπριζόλας παρά πατάτες τηγανητές.

Όταν κάποια στιγμή έβαλα πολλά κιλά και αποφάσισα να το ρίξω στα φρούτα το βραδυ, ξετρελλάθηκε από την χαρά του. Το ίδιο και όταν του ειπα πως θα έκανα 30' διαδρομο καθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

τωρα ανησυχησα κι εγω για το καροτο και το σπανακι.......

Τρωω σχεδον καθε μερα καροτο στη σαλατα μου και σπανακι θα φαω σιγουρα 2-3 φορες μεσα στην εβδομαδα γιατι φτιαχνει υπεροχη σπανακοπιτα η μαμα μου.

Αν ξερει καποια στα σιγουρα οτι ειναι θανατηφορα για τα εμβρυα λογω της βιτανμινης Α να μας το πει.Αλλα να ειναι σιγουρη για αυτο ομως μη στερουμαστε λαχανικα χωρις λογο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου εχω σπουδασει αισθητικος και ειχα κανει και λιγο διατροφη και διαιτολογια,η διατροφη κατα την εγκυμοσυνη πρεπει να ειναι ποιοτικη τι εννοω με αυτο πρεπει με την ποιοτητα να καλυπτεις τις αναγκες του εμβρυου αλλα και του σωματος σου,δηλ να τρως καλης ποιουτητας πρωτεινες,καλης ποιοτητας υδατανθρακες,καλης ποιοτητας λιπιδια κλπ.Να τρως φρεσκο κρεας κοτοπουλα,φρεσκο ψαρι,αυγο το οποιο περιεχει πολυ καλη πρωτεινη και ειδικα το ασπραδι επισης πολυ καλα ειναι και το ρυζι,τα δημητριακα και οι πατατες απο αυτα περνεις αμυλο το οποιο ειναι σημαντικο,ελαιολαδοστο φαι,το αλατι και τα γλυκα δεν προσφερουν τιποτα οποτε μπορεις και να μην τα τρως,ΦΡΟυτα,λαχανικα τα οποια πρεπει να πλενεις πολυ καλα,αποφευγεις τα τηγανιτα,τα μη καλοψηνα κρεατα η ψαρια,τα αυγα μαντα καλοψημενα και να αποφευεγεις τα αγνωστης προελευσης γαλακτοκομικα.Αυτα απο εμενα ελπιζω να μην σε κουρασα ευχομαι μια καλη και ποιοτηκι εγκυμοσυνη.Ενα ΥΓΙΕΣ μωρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη εγκυμοσυνη να εχεις:P

 

εγω δεν ειμαι πολυ καλο παραδειγμα βεβαια ετρωγα παντα καλοψημενα τα φαγητα μου και οχι απο εξω σαλατικα κλπ επλενα τα λαχανικα με γαντια.

 

αλλα ετρωγα τα παντα,σε οση ποσοτητα ηθελα.απολαμβανα το φαγητο σε ολο του το μεγαλειο επαθλο 20κιλα:oops:

 

οποτε προσεχε εκτος απο την ποιοτητα και τη ποσοτητα.με μετρο που σου ειπε και ο γιατρος σου;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πανω κατω αυτα που μου λετε ειχα στο μυαλο μου!Και γω ειμαι πολυ επιφυλακτικη με ολα αλλα δεν νομιζω οτι ενα καλα μαγειρεμενο τροφιμο μπορει να βαλει απο μονο του σε κινδυνο τη ζωη ενος εμβρυου.Βασικα με εχει κολλησει να φαω κονσερβα τονο(ετρωγα παραπολυ πριν) αλλα δεν θα το κανω αφου ουτως η αλλως οι κονσερβες δεν ειναι και η καλυτερη τροφη.Παντως αυτο με το σπανακι και το καροτο ειναι λιγο υπερβολικο αφου για να παρεις μεγαλη ποσοστητα βιτ.Α θα πρεπει να φας κανεναν τονο!Παντως θα το ρωτησω με την πρωτη ευκαιρια.Εκτος απο το θεμα του φαγητου εχω και μια αλλη απορια...που μαλλον ειναι λαικη δεισιδαιμονια αρα βλακεια!Λοιπον ,ειχα ακουσει παλια οτι αν μυρισει εγκυος λουλουδι πρεπει να ξυθει σε μερος που δεν φαινεται και οτι στο σημειο που θα ξυθει θα βγει στο μωρο σημαδακι...χαζομαρα?μαλλον...εγω ομως το σκεφτομαι ...να ασχοληθω τελικα με τις γλαστρες μου ή οχι...επιασε και η ανοιξη...και αγαπω και τα λουλουδια...(μην με περασετε για καθυστερημενη...μαλλον διυλιζω τον κωνωπα πλεον...)

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξαναπεστο!Η αληθεια δεν λες οτι αγχωνομαι κιολας αλλα να... ρωταω μηπως μου ξεφευγει κατι...Και επειδη λιγο εφτυσα αιμα για να βρεθω...εγκυος...το παρακανω.Και για πες...του Αγ.Συμεων ποτε πεφτει?:confused:

 

 

δεν ξερω......

να προσθεσω οτι εγω κολλησα τοξοπλασμα απο σουβλακια delivery.

τιποτα δεν ειναι αθωο τελικα.

ειμαι ομως της αποψης οτι οσα λιγοτερα ξερεις τοσο καλυτερα ειναι.ας ξερουμε τα βασικα/επικινδυνα

 

η κορη μου εχει ενα σημαδακι στο λαιμο ειναι κατι αναμεσα σε καρδουλα και κρεπα-ειμαι τρομερη κρεπου μπορω να τις τρωω ολη μερα.ο αντρας μου λεει: βαζω το χερι μου στην φωτια οτι το σημαδακι ειναι κρεπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακουσει απολύτως τίποτα για το σπανάκι και το καρότο, θεωρώ μάλιστα ότι ως λαχανικά κι αυτά μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν. Επίσης, δε μιλάμε για θανατηφόρες τροφές, αυτό είναι πολύ τραβηγμένο, μιλάμε για τροφές που δεν ενδείκνυνται στην εγκυμοσύνη για διάφορους λόγους. Δεν αποβάλλεις τόσο έυκολα, επειδή έφαγες κάτι που δεν έπρεπε και προφανώς δεν έφαγες 1 τόνο από αυτό όπως λέει και μια κοπέλα παραπάνω. Σας ξαναλέω ότι ο γιατρός μου μου είπε να τρώω ό,τι θέλω (μόνο αλκόολ, τσιγάρο μου απαγόρευσε δια ροπάλου)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω και ένα άλλο. Αν λιγουρευτής το μήλο από τη μηλιά της "γειτόννισας" ή (οποιαδήποτε μηλιά τελοσπάντων και οποιοδήποτε φρούτο) και το κλέψεις χωρίς να το ζητήσεις να στο δώσουν σου αφήνει σημάδι, πέρνωντας το σχήμα του φρούτου. Συνεπώς πρόσεχε τι φρούτο θα "κλέψεις".

 

όσο για την διατροφή ότι σου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια.

σαλάτες καλά πλημμένες - όχι από έξω (τοξόπλασμα)

καλοψυμένα κρέατα και φαγητά

όχι ωμά αυγά, όπως μους σοκολάτας

όχι συκώτι κίνδυνος υπερβιταμίνωσης με βιταμίνη Α

για τον ξιφία και αυτό σωστό, όπως και για τα μαλακά τυριά

πολλά φρούτα και λαχανικά

 

Σωστή διατροφή χωρίς να στερείσαι τίποτα. Η γυναικολόγος μου δεν ήταν αυστηρή.

 

ΥΓ τοξόπλασμα μου είχε πει η γυναικολόγος μου πως μεταδίδουν και τα ζώα (σκυλιά ή γάτες) αυτά όμως που δεν ξέρουμε αν έχουν εμβολιαστεί σωστά.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τη φέτα που αναφέρθηκε πιο πάνω, και την είχα ξεχάσει,ξέρω ότι καλύτερα να αποφύγουμε τη βαρελίσια αλλά εχω δει συσκευασμένες που λένε "από παστεριωμένο γαλα"-αυτές γιατί όχι?

Το Κατίκι Δομοκού θεωρείται κι αυτό μαλακό τυρί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως τοτε δεν ημουν,τον επομενο δεν τον προλαβαινω...θα χω γεννησει...:lol::lol::lol:Εμενα ποτε δεν πηρε κατι το αυτακι μου για τη φετουλα!!!Και εγω αγαπω φετουλα πολυ...εχει και ασβεστιο...

θεωρητικά πάντα, απαγορευονται όλα τα άσπρα τυριά λόγω λιστέριας - μέσα και η φέτα. τώρα αν τρως μονο συσκευασμένη και την προσεχεις πολύ στη διατήρησή της, δε νομίζω να εχεις πρόβλημα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

και μια συμβουλή μην ξεχνάτε να τρώτε 1-2 βραστά αυγουλάκια την εβδομάδα βοηθάει να αποφύγεις το πρήξιμο(σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη)..έκανα ειδική διατροφή στην δεύτερη εγκυμοσύνη λόγω προεκλαμψίας(απο τον 5ο μήνα) και μου έβαζαν 2 αυγά την ημέρα!πούπουλα κόντεψα να βγάλω:lol::lol:

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως τοτε δεν ημουν,τον επομενο δεν τον προλαβαινω...θα χω γεννησει...:lol::lol::lol:Εμενα ποτε δεν πηρε κατι το αυτακι μου για τη φετουλα!!!Και εγω αγαπω φετουλα πολυ...εχει και ασβεστιο...

 

θεωρητικά πάντα, απαγορευονται όλα τα άσπρα τυριά λόγω λιστέριας - μέσα και η φέτα. τώρα αν τρως μονο συσκευασμένη και την προσεχεις πολύ στη διατήρησή της, δε νομίζω να εχεις πρόβλημα...

και επισης να προσθεσω ότι το ασβεστιο στη φετα είναι μύθος, τα λευκά τυριά εχουν τη χαμηλότερη περιεκτοτητα σε ασβεστιο! το τυρί με την υψηλότερη περιεκτικότητα σε ασβέστιο είναι η παρμεζάνα!!!

http://www.logodiatrofis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=98

http://www.vita.gr/html/ent/256/ent.1256.asp

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μεταφερθήκανε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19690 οι δημοσιεύσεις που αναφερότανε στον Άγιο Συμεών

Παρακαλούμε λάβετε υπόψη τον τίτλο του θέματος, και προσπαθήστε να παραμείνετε εντός αυτής της θεματολογίας.

Είναι σημαντικό για τους μελλοντικούς αναγνώστες και για τον χρήστη που δημοσίευσε το αρχικό ερώτημα, να ανοίγετε ένα νέο θέμα με στόχο την κάλυψη της νέας θεματολογίας που προέκυψε, στην περίπτωση που μια συζήτηση αρχίζει να αποκλίνει απο θέμα στο οποίο αναφέρεται ο τίτλος.

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...