Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι μπορώ να κάνω την β-επιπέδου στο Ρέα.

Θα την κάνω με τον Κ.Μαλλιγιαννη και μου είπε οτι μπορώ να πάω και στο Εμβρυο και στο Ρεα.Τι λέτε που να κλείσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι μπορώ να κάνω την β-επιπέδου στο Ρέα.

Θα την κάνω με τον Κ.Μαλλιγιαννη και μου είπε οτι μπορώ να πάω και στο Εμβρυο και στο Ρεα.Τι λέτε που να κλείσω?

 

Νομίζω ότι καλύτερα να την κάνεις εκεί που έκανες και την αυχενική. Για το Μαλιγιάννη πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσάς που οι γιατροί σας συνεργάζονται με το ρεα μήπως μπορείτε να δημοσιεύσετε τα όνόμτά τους ή να μου τα στείλετε σε πμ?

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Μήπως θα μπορούσατε να δημοσιεύσετε τα ονόματα των γιατρών,που συνεργάζονται με το Ρέα;

Γνωρίζετε αν προβλέπεται να λειτουργήσει και παιδιατρικό τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας εχω νεα!ανοιξε το ρεα!!!!πηγα εχθες σε μια φιλη που γεννησε.λειτουργει εδω και μια εβδομαδα.παιδια ειναι τελειο.ηρεμια ταξη και ασφαλεια!!!!!ειναι αδειο!!!!!!!!!!ειναι σε τρικληνο μονη της και το προσωπικο μεσα στην καλη χαρα τσακιζεται να την εξυπηρετησει!!!μου αρεσε πολυ αν και μπορω να πω οτι το δωματιο θα μπορουσε να ειναι και μεγαλυτερο.δεν ειναι σαν του ιασω που δεν χορας αλλα τα 3 κρεβατια ειναι ισα ισα.με την αμοιβη του γιατρου και επισκληρηδιο θα πληρωσει 3800.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και τα τηλέφωνα:

 

ΡΕΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ Μ.Χ.Θ.Δ. KΛΙΝΙΚΗ Α.Ε.

Λ. Συγγρού 379 & Ζησιμοπούλου, 175 64,

Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

ΤΗΛΕΦΩΝΑ: 210 9495000 - Fax: 210 9495999 -

E-mail: [email protected]

www.reamaternity.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δείτε εδώ: http://www.reamaternity.gr/article.aspx?id=2&a=26

λέει ότι οι τεταρτοτόκες είναι δωρεάν (ισχύει και σε λητώ - μητέρα)

 

αλλά και ότι γίνεται έκπτωση 30% σε τριτοτόκες!! δε νομίζω ότι το κάνει άλλο μαιευτήριο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΓΕΝΗΣΩ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟ ΡΕΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΕΙ??ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?/

Link to comment
Share on other sites

Ατζέλικα το Ρέα όπως θα έχεις διαβάσει έχει ανοιξει εδώ και λιγες μέρες. Οπότε οι πληροφορίες είναι λίγες. Εγώ γέννησα το 2008 στο Μητέρα και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη..χάος στο θάλαμο, καμία εξυπηρετηση, οι μαίες άφαντες(λογικό γιατί ήταν λίγες..). Τώρα το 2ο με το καλό θα το γεννήσω στο Ρέα μιας και ο γιατρός μου είναι και εκεί και φαίνεται πιο οικονομικό.

 

Ευχαριστούμε και πάλι όλες τις κοπέλες για τις πληροφορίες!

 

Μήπως θα μπορούσατε να δημοσιεύσετε τα ονόματα των γιατρών,που συνεργάζονται με το Ρέα;

 

Ο δικός μου λέγεται Κοτρωνιάς Φώτης. Έχει ιατρείο στην Ελευσίνα και στο Ν.Ηράκλειο.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας εχω νεα!ανοιξε το ρεα!!!!πηγα εχθες σε μια φιλη που γεννησε.λειτουργει εδω και μια εβδομαδα.παιδια ειναι τελειο.ηρεμια ταξη και ασφαλεια!!!!!ειναι αδειο!!!!!!!!!!ειναι σε τρικληνο μονη της και το προσωπικο μεσα στην καλη χαρα τσακιζεται να την εξυπηρετησει!!!μου αρεσε πολυ αν και μπορω να πω οτι το δωματιο θα μπορουσε να ειναι και μεγαλυτερο.δεν ειναι σαν του ιασω που δεν χορας αλλα τα 3 κρεβατια ειναι ισα ισα.με την αμοιβη του γιατρου και επισκληρηδιο θα πληρωσει 3800.

 

 

Γεια σου Ελίνα. Η φίλη σου γεννησε με Φ.Τ.? Δηλαδή εφόσον το ΦΤ = 1.748 Ευρώ ο γιατρός της της πήρε 2.050 Ευρώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι μπορώ να κάνω την β-επιπέδου στο Ρέα.

Θα την κάνω με τον Κ.Μαλλιγιαννη και μου είπε οτι μπορώ να πάω και στο Εμβρυο και στο Ρεα.Τι λέτε που να κλείσω?

 

Ο Μαλιγιάννης είναι "αστέρι"! Σε όποιο χώρο και να σε εξετάσει, τη δουλειά του θα την κάνει (θέλω να πιστεύω) όπως πρέπει. Κατά τη γνώμη μου, εσύ το μόνο που έχεις να κοιτάξεις είναι το κόστος. Εγώ για β' επιπέδου πριν από περίπου 1 χρόνο είχα πληρώσει 190€ στο Έμβρυο...Έχω την εντύπωση ότι το Ρέα θα είναι πιο οικονομικό. Πάρε και ρώτα και στα 2 και αναλόγως επίλεξε.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ.στο "Ρεα" για να έκλεινα ραντεβού με τον Μαλλιγιάννη για "λήψη τροφοβλάστη"

 

αλλά τις ημέρες που ήθελα (που έπρεπε να την κάνω)

δεν θα ήταν εκεί.

 

Κι έτσι θα πάω στο ιατρείο του στο Κολωνάκι.

(όχι τίποτα...προβληματίζομαι με το πάρκινγκ :evil:)

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΓΕΝΑΣ ΕΣΥ??ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αφού εκφράσω τη χαρά μου που ανήκω πλέον και τυπικά αυτή τη μεγάλη και ζεστή οικογένεια, θα ήθελα τη βοήθειά σας, ως μέλλουσα μανούλα, μιας και διαπιστώνω καθημερινά διαβάζοντας τα τοπικς, ότι η γνώση πολλών από εσάς είναι πολύτιμη για μένα! Είμαι τεσσάρων μηνών και ο γιατρός μου είναι μέτοχος στο Ιασώ. Συνέλαβα αρκετές φορές τον εαυτό μου να πληροφορούμαι πολύ περισσότερα πράγματα από το ιντερνετ και από εσάς για την εγκυμοσύνη παρά από το γιατρό μου (ο οποίος φαίνεται να αποσύρεται σιγά σιγά)...

Νιώθωντας δυσαρεστημένη αναζητούσα πλέον νέο γυναικολόγο και γιατί όχι νέο μαιευτήριο... Το Ρέα φαίνεται να καλύπτει τις προσδοκίες μου αν και λόγω ότι είναι καινούριο με ανησυχει. Για τον γιατρό που βρίσκεται στο Ρέα(Ευστ. Τσαλίκης) πέραν ότι ακούγεται ότι είναι πολύ καλός, δεν έχω βρει καμία κοπέλα με προσωπική εμπειρία. Υπάρχει κάποιος-α που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με ξεαγχώσει παράλληλα μιας και βρίσκομαι μια ανάσα πριν ανακοινώσω στον τωρινό γιατρό μου ότι δεν θα με αναλάβει???

Σορρυ για το τεράστιο μήνυμα:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Για τον γιατρό που βρίσκεται στο Ρέα(Ευστ. Τσαλίκης) πέραν ότι ακούγεται ότι είναι πολύ καλός, δεν έχω βρει καμία κοπέλα με προσωπική εμπειρία. Υπάρχει κάποιος-α που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με ξεαγχώσει παράλληλα μιας και βρίσκομαι μια ανάσα πριν ανακοινώσω στον τωρινό γιατρό μου ότι δεν θα με αναλάβει???

Σορρυ για το τεράστιο μήνυμα:oops::oops::oops:

 

ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΡΕΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!! ΗΜΟΥΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΟ Κ ΠΑΝΤΑ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΟΣ!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΡΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΓΕΝΑΣ ΕΣΥ??ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

 

Να είσαι καλά Αντζέλικα! Κι εσύ με το καλό! Εγώ έχω τελευταία ημ/νία 9/5.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, εγω οπως σας ειπα η γιατρος μου ειναι στο ιασω και στο ρεα.

απο τη μια μερια, στο ιασω κατεβασαν κι αλλο την τιμη και η καισαρικη παει με το νεο φπα που θα γινει 13%, στα 2050? και σου δινουν και δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων απο την εταιρια τους. αλλα ειμαι σιγουρη και μου το εχουν πει οτι σιγουρα θα υπαρχει και εξτρα χρεωση του τυπου σερβιετες, ντεπον, βρακακια μιας χρησης κτλ και ετσι δυστυχως δεν ξερω ποσο θα παει το πακετο. στο ρεα η τιμη ειναι στανταρ αλλα πιστευω οτι θα ειναι και πιο ησυχα, ποσος κοσμος θα εχει μαζευτει μεχρι τελος γεναρη...αλλα δεν ξερω τι παιζει με μητρικο θηλασμο, rooming in και κατα ποσο προωθουν τον θηλασμο. γνωριζει καμια για τα παραπανω;

εχω στειλει και mail στο ιασω που ρωταω τι περιλαμβανονται στις τιμες τους αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. επισης ειμαι σε διλημμα αν θα κρατησω τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα ή στη δημοσια να τα δωρισω.ε ρε προβληματα...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στο ρεα και μου ειπαν οτι οι τιμες για την οικονομικη θεση ειναι για το τρικλινο και το φπα ειναι 13% απο το νεο ετος. και στο φτ και στην κτ το πακετο ειναι για 4 διανυκτερευσεις και το κοστος για μια επιπλεον ημερα ειναι 100? στο τρικλινο παντα μιλαμε.

το τετρακλινο θεωρειται οικονομικο δικλινο και η τιμη του ειναι 2450+φπα 13% παντα για το νεο ετος.

δεν ξερω αν ειδατε τα δωματια στη virtualtour...πολυ ωραια, εχει και δωρεαν πλοηγηση στο ιντερνετ. οσο το κοιταω τοσο πιο πολυ μου αρεσει!

http://www.reahospital.gr/virtualTour1/index.html

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντως ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. Πήρα και εγώ τηλέφωνο ξανά σήμερα και μου το είπαν. Αναλυτικά έχει ως εξής:

 

Το τετράκλινο θεωρείτε οικονομικό δίκλινο. Και κοστίζει περίπου 2500 μαζί με το ΦΠΑ.

 

Το τρίκλινο είναι το οικονομικό πακέτο τους.

1750 (με ΦΠΑ 11%) για φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες διαμονή και 1950 (με ΦΠΑ 11%) για καισαρική τομή και 4 μέρες διαμονή.

Οι τιμές περιλαμβάνουν: εξοδα τοκετού, εξετάσεις μαμάς και μωρού, υγειονομικό υλικό και επισκληρίδιο ή ολική ανισθησία και φυσικά και την διαμονή. Το κλειστό πακέτο διαμονής που έχει σημαίνει ότι αν πχ η μαμά έχει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί κάποια επιπλέον φάρμακα ή εξετάσεις, δεν πληρώνει τίποτα επιπλέον. Μόνο αν χρειαστεί να μείνει παραπάνω, πληρώνει 100? μόνο το νοσήλειο. Πάλι για φάρμακά και εξετάσεις όχι.

Όσον αφορά για τα μπεμπέ η ΜΕΝΝ 1 & 2 κοστίζει 150 τη μέρα και η ΜΕΝΝ 3 κοστίζει 300 τη μέρα τα οποία και καλύπτοναι 100% από τα ταμεία.

 

Επίσης υπάρχουν και κάποιες επιπλέον εξετάσεις που γίνονται προαιρετικά στο μωρό αν το θελήσουν οι γονείς και είναι ορθοπεδική, οφθαλμολογική, ωριλά και για 45 μεταβολικά νοσήματά και όλα αυτά κοστίζουν 250 ?.

 

Ακόμα λέει στο site ότι κάνουν δώρο στους γονείς ένα cd με τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντως ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. Πήρα και εγώ τηλέφωνο ξανά σήμερα και μου το είπαν. Αναλυτικά έχει ως εξής:

 

Το τετράκλινο θεωρείτε οικονομικό δίκλινο. Και κοστίζει περίπου 2500 μαζί με το ΦΠΑ.

 

Το τρίκλινο είναι το οικονομικό πακέτο τους.

1750 (με ΦΠΑ 11%) για φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες διαμονή και 1950 (με ΦΠΑ 11%) για καισαρική τομή και 4 μέρες διαμονή.

Οι τιμές περιλαμβάνουν: εξοδα τοκετού, εξετάσεις μαμάς και μωρού, υγειονομικό υλικό και επισκληρίδιο ή ολική ανισθησία και φυσικά και την διαμονή. Το κλειστό πακέτο διαμονής που έχει σημαίνει ότι αν πχ η μαμά έχει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί κάποια επιπλέον φάρμακα ή εξετάσεις, δεν πληρώνει τίποτα επιπλέον. Μόνο αν χρειαστεί να μείνει παραπάνω, πληρώνει 100? μόνο το νοσήλειο. Πάλι για φάρμακά και εξετάσεις όχι.

Όσον αφορά για τα μπεμπέ η ΜΕΝΝ 1 & 2 κοστίζει 150 τη μέρα και η ΜΕΝΝ 3 κοστίζει 300 τη μέρα τα οποία και καλύπτοναι 100% από τα ταμεία.

 

Επίσης υπάρχουν και κάποιες επιπλέον εξετάσεις που γίνονται προαιρετικά στο μωρό αν το θελήσουν οι γονείς και είναι ορθοπεδική, οφθαλμολογική, ωριλά και για 45 μεταβολικά νοσήματά και όλα αυτά κοστίζουν 250 ?.

 

Ακόμα λέει στο site ότι κάνουν δώρο στους γονείς ένα cd με τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

δεν περιλαμβανεται το φπα σε αυτα που γραφεις, το ρωτησα σε καθε περιπτωση το λεει και στο site τους και μου ειπε ομως επισης οτι και για φτ και για κτ η διαμονη ειναι 4 ημερες το οποιο το ειδα και στο site τους εκει που λεει για τη διαμονη...επισης οπως ειπα και μου ειπε και η κοπελα απο το 2011 το φπα παει στο 13% οποτε υπολογιστε!

ειδες τα δωματια;πολυ χλιδη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΡΕΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!! ΗΜΟΥΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΟ Κ ΠΑΝΤΑ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΟΣ!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

Φαιη μου σ' ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση. Ομολογώ ότι με ηρέμησες αρκετά. Αύριο κι όλας θα του τηλεφωνήσω για να κλείσω ραντεβού μαζί του κι αν πραγματικά νιώσω κι εγώ τόσο οικεία όσο εσύ, μέσα στην εβδομάδα θα πρέπει να ενημερώσω τον τωρινό γιατρό μου για την απόφασή μου να μη με κουράρει πλέον... :rolleyes: Δύσκολο!!!

Μισή ντροπή δική του, μισή δική μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν περιλαμβανεται το φπα σε αυτα που γραφεις, το ρωτησα σε καθε περιπτωση το λεει και στο site τους και μου ειπε ομως επισης οτι και για φτ και για κτ η διαμονη ειναι 4 ημερες το οποιο το ειδα και στο site τους εκει που λεει για τη διαμονη...επισης οπως ειπα και μου ειπε και η κοπελα απο το 2011 το φπα παει στο 13% οποτε υπολογιστε!

ειδες τα δωματια;πολυ χλιδη

 

δεν περιλαμβανεται το φπα σε αυτα που γραφεις, το ρωτησα σε καθε περιπτωση το λεει και στο site τους και μου ειπε ομως επισης οτι και για φτ και για κτ η διαμονη ειναι 4 ημερες το οποιο το ειδα και στο site τους εκει που λεει για τη διαμονη...επισης οπως ειπα και μου ειπε και η κοπελα απο το 2011 το φπα παει στο 13% οποτε υπολογιστε!

ειδες τα δωματια;πολυ χλιδη

 

οι τιμές που γράφω εγώ είναι με το ΦΠΑ. Απλά είναι με το 11% και όχι με το 13%. Δείτε και παρακάτω το κομμάτι από το site του Ρεα:

 

Η ΡΕΑ λανσάρει για πρώτη φορά στο χώρο της Μαιευτικής το «κλειστό πακέτο» για μαιευτικά και γυναικολογικά περιστατικά.

Με το «κλειστό πακέτο» η τιμή ενός Φυσιολογικού Τοκετού στην Οικονομική θέση θα είναι 1.575 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) και για την Καισαρική Τομή 1.750 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

 

Στις τιμές αυτές συμπεριλαμβάνεται το κόστος του συνόλου των υπηρεσιών, όπως οι εξετάσεις του νεογνού, όλα τα υλικά και τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένου και του κόστους της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), εάν αυτό καταστεί απαραίτητο.

 

Αν το υπολογίσεις θα δεις ότι είναι οι τιμές που λέω.

Τώρα για τις μέρες, και στο παρελθόν που είχα πάρει τηλέφωνο και χτες μου είπαν για το οικονομικό πακέτο, ο φυσιολογικός τοκετός είναι 3 μέρες.

Μίλησα με ένα κύριο από το λογιστήριο.

 

Μήπως το 4 μέρες δεν είναι για το οικονομικό πακέτο?

 

Τα δωμάτια όντως ωραία.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές που γράφω εγώ είναι με το ΦΠΑ. Απλά είναι με το 11% και όχι με το 13%. Δείτε και παρακάτω το κομμάτι από το site του Ρεα:

 

Η ΡΕΑ λανσάρει για πρώτη φορά στο χώρο της Μαιευτικής το «κλειστό πακέτο» για μαιευτικά και γυναικολογικά περιστατικά.

Με το «κλειστό πακέτο» η τιμή ενός Φυσιολογικού Τοκετού στην Οικονομική θέση θα είναι 1.575 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) και για την Καισαρική Τομή 1.750 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

 

Στις τιμές αυτές συμπεριλαμβάνεται το κόστος του συνόλου των υπηρεσιών, όπως οι εξετάσεις του νεογνού, όλα τα υλικά και τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένου και του κόστους της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), εάν αυτό καταστεί απαραίτητο.

 

Αν το υπολογίσεις θα δεις ότι είναι οι τιμές που λέω.

Τώρα για τις μέρες, και στο παρελθόν που είχα πάρει τηλέφωνο και χτες μου είπαν για το οικονομικό πακέτο, ο φυσιολογικός τοκετός είναι 3 μέρες.

Μίλησα με ένα κύριο από το λογιστήριο.

 

Μήπως το 4 μέρες δεν είναι για το οικονομικό πακέτο?

 

Τα δωμάτια όντως ωραία.

 

ρε κοριτσι συγγνωμη, γκαβομαρα τελειως, ειμαι και μηχανικος τρομαρα μου, δικιο εχεις, αυτες ειναι με το 11% φπα, αλλα για τις ημερες, εγω που ρωτησα μου ειπαν για 4 αλλα να σου πω την αληθεια, ρωτησα τα περισσοτερα σχετικα με την καισαρικη οποτε μπορει στο φτ να παιζει 3ημερο.

 

παντως για το τετρακλινο ειναι 2450 χωρις φπα και μου εκανε εντυπωση κιολας γιατι στο γαια το 4κλινο ειναι το οικονομικο πακετο και εδω θεωρειται κατι πιο "καλο" αν και οπως τα ειδα τα δωματια οντως ετσι φαινεται να ειναι!!!

αραγε θα εχει πληροτητα σε ενα μηνα;;;

εμεις προς τα εκει κλεινουμε γιατι και αλλες φιλες μου μου ειπαν για τις εξτρα χρεωσεις του ιασω και λεμε παλι να δωρησουμε το αιμα απο τον πλακουντα στη δημοσια τραπεζα, αν καταφερει βεβαια η γιατρος να το μαζεψει σωστα!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, εγω οπως σας ειπα η γιατρος μου ειναι στο ιασω και στο ρεα.

απο τη μια μερια, στο ιασω κατεβασαν κι αλλο την τιμη και η καισαρικη παει με το νεο φπα που θα γινει 13%, στα 2050 και σου δινουν και δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων απο την εταιρια τους. αλλα ειμαι σιγουρη και μου το εχουν πει οτι σιγουρα θα υπαρχει και εξτρα χρεωση του τυπου σερβιετες, ντεπον, βρακακια μιας χρησης κτλ και ετσι δυστυχως δεν ξερω ποσο θα παει το πακετο. στο ρεα η τιμη ειναι στανταρ αλλα πιστευω οτι θα ειναι και πιο ησυχα, ποσος κοσμος θα εχει μαζευτει μεχρι τελος γεναρη...αλλα δεν ξερω τι παιζει με μητρικο θηλασμο, rooming in και κατα ποσο προωθουν τον θηλασμο. γνωριζει καμια για τα παραπανω;

εχω στειλει και mail στο ιασω που ρωταω τι περιλαμβανονται στις τιμες τους αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. επισης ειμαι σε διλημμα αν θα κρατησω τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα ή στη δημοσια να τα δωρισω.ε ρε προβληματα...

 

 

ngeo23 με το καλό σου εύχομαι! Να πάνε όλα καλά!!! Από όσο γνωρίζω από την αδερφή μου αλλά και από φίλες που συχνά πυκνά έχουν διηγηθούν μια ιστορία, στο ΙΑΣΩ αν δεν έχεις μονόκλινο, δεν έχεις την υπηρεσία rooming in εκτός αν σήμερα έχει αλλάξει κάτι. Επίσης δεν θέλω να αδικήσω τη δουλειά των νοσοκόμων με συνείδηση αλλά σε όλα τα μαιευτήρια, υπάρχει μία "κάστα" μικρή (ας πούμε) που παίρνει προμήθειες από τις εταιρίες με τις κρέμες και το γάλα και σε κατευθύνουν να μη θηλάσεις...τύπου: "το παιδί πεινάει, έχει ανάγκη από φαγητό άμεσα κτλ" με αποτέλεσμα να σε αγχώνουν και να εγκαταλείπεις τις προσπάθειες για θηλασμό. Γι αυτό η συμβουλή από μια μαία σε μια φίλη μου ήταν να επιμένουμε στις νοσοκόμες για το θηλασμό ακόμα κι αν μείνει νηστικό το μωρό και να μη ψαρώνουμε όταν μας λένε βλακείες... Αυτό εννοείται ότι συμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ απλά όσο πιο καινούριο είναι ένα μαιευτήριο, τόσο πιο "απονείρευτες" είναι οι νοσοκόμες και στην αρχή τουλάχιστον σε φροντίζουν στοργικά. Επαναλαμβάνω, για να είμαστε δίκαιοι, υπάρχουν και κοπέλες εξαιρετικές στα νοσοκομεία που επιτελούν μεγάλο έργο!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ngeo εγώ όπως είπα είχα γεννήσει στο Μητέρα και δεν έμεινα καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένη. όπως και να το κάνεις ένα καινούριο μαιευτήριο σίγουρα θα έχει πιο καλή εξυπηρέτηση ειδικά τώρα που είναι αρχή. Το rooming in απ'ότι διάβασα εδώ http://www.reahospital.gr/page.aspx?id=1003 υποστηρίζεται για όλα τα δωμάτια.

Βλαστοκύτταρα ενώ κράτησα στην κόρη μου σε ιδιωτική εταιρία, τώρα αποφασίσαμε πως δεν θα το κάνουμε..από αυτά που διάβασα κατέληξα εκεί. Μάλλον κι εγώ για δωρεά σκέφτομαι..

Τέλος για το Ιασώ το μόνο που ξέρω είναι πως μια φίλη μου μαία που δούλευε εκεί παραιτήθηκε γιατί έβαζαν 1 άτομο σε βάρδια να είνια υπεύθυνο για 20 μαμάδες και 20 μωρά..καταλάβαινεις πόσο επικύνδινο ήταν αυτό..Και στο Μητέρα απ'ότι κατάλαβα το ίδιο γινόταν. Εγώ πάντως θα διαλέξω το Ρέα και ελπίζω εκεί να κάνουν σωστή δουλειά...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...