Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάποια από σας είχε πρόωρο τοκετό;


Recommended Posts

εχουν περασει τρεις μερες απο αυτο το ποστ αρα λογικα τωρα θα ειστε καλυτερα. Ισως να κανατε το χειρουργείο νωρίς, ο δικος μου οπως σου ειπα ηταν 3300 οταν το εκανε και ο γιατρος μας ειπε οτι υπαρχει και το ενδεχομενο να ξαναδημιουργηθεί κοίλη λόγω του αδύναμου των ιστων του. Πες μου λοιπόν τα νεα σου.. Κουράγιο κορίτσι μου όλα θα περασουν θα δεις.΄Το καλοκαίρι σου θα είναι υπέροχο, με το παιδακι σου χαμογελαστο και δυνατο!!!

ειμστε καλυτερα τωρα μετα απο καιρο διασολινομενοι ακομα μεσα βαβαια αλλα καλα ..εχουμε βροχοδισπλασια καπως ετσι μου το ειπαν περνουμε διουιτικα και θα τα παρουμε και σπιτι....σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμστε καλυτερα τωρα μετα απο καιρο διασολινομενοι ακομα μεσα βαβαια αλλα καλα ..εχουμε βροχοδισπλασια καπως ετσι μου το ειπαν περνουμε διουιτικα και θα τα παρουμε και σπιτι....σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις.....

 

χαρηκα με τα νεα σου. θα το περασετε κι αυτο!!!Με το καλο να βγειτε κοριτσι μου. Να δεις οτι θα αρχισεις σιγα σιγα να τα αφηνεις πισω σου. Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο τα διουρητικα... καφεινη... θα πινω το καφεδακι του κι αυτος. Ποτε ειστε για εξοδο; λογικα θα εχετε μεγαλωσει τωρα αρκετα... το καλο ειναι οτι οταν θα τον παρεις σπιτι θα εχει ανοιξει και ο καιρος και δεν θα εχεις το αγχος των ιωσεων. Ενα μικρο κουραγιο κοριτσι μου και θα τον παρεις στο σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

eimaste pleon spitaki mas 3.600 alla kolisame rinida den einai tipota tha perasei kai ayto tosa perase o maxitis moy se mia rinitida tha kolisoyme????? doksa to theo ola kala pigan kai me thn eykairia na eyxaristisw thn monada neognvn sto kratiko nikaias aytoi oi anthropoi me tis elipseis poy exoyn katabaloyn irwikh prospatheia gia ta paidakia mas poy einai h htan ekei ..ntropi sto kratos poy exei aplirwtoys tetoioys anthropoys

Link to comment
Share on other sites

eimaste pleon spitaki mas 3.600 alla kolisame rinida den einai tipota tha perasei kai ayto tosa perase o maxitis moy se mia rinitida tha kolisoyme????? doksa to theo ola kala pigan kai me thn eykairia na eyxaristisw thn monada neognvn sto kratiko nikaias aytoi oi anthropoi me tis elipseis poy exoyn katabaloyn irwikh prospatheia gia ta paidakia mas poy einai h htan ekei ..ntropi sto kratos poy exei aplirwtoys tetoioys anthropoys

 

Μπραβο σας ευχομαι οτι καλυτερο απο εδω και περα......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

eimaste pleon spitaki mas 3.600 alla kolisame rinida den einai tipota tha perasei kai ayto tosa perase o maxitis moy se mia rinitida tha kolisoyme????? doksa to theo ola kala pigan kai me thn eykairia na eyxaristisw thn monada neognvn sto kratiko nikaias aytoi oi anthropoi me tis elipseis poy exoyn katabaloyn irwikh prospatheia gia ta paidakia mas poy einai h htan ekei ..ntropi sto kratos poy exei aplirwtoys tetoioys anthropoys

 

μπραβο κοριτσι μου. Πολυ χαιρομαι για σας. Να ξερεις οτι τα δυσκολα περασαν. Ειναι πλεον ολα πισω σου και θα δεις οτι καθε μερα που θα περναει χωρις να το καταλαβαινεις θα ειναι ολοενα και καλυτερα. προχτες κοιτουσα κατι φωτογραφιες του δικού μου και διαπιστωσα οτι οι μεγαλυτερες αλλαγες εγιναν στην πολυ αρχη. δηλαδη μεσα σε τρεις μηνες απο νεογεννητο εγινε μωρακι με πιασιματα και γεματο χαμογελα. Ολα καλα κοριτσακι μου, και να ξερεςι σε ενα χρονο απο τωρα θα παιζετε με τον μικρο σε καμια παιδικη χαρα με τοσα αλλα παιδακια. Ρινιτιδα κυκλοφορει πολυ, μαλλον την κολλησε και ο δικος μου αλλά με τοσα εμβλολια την περασε πολυ ελαφρα.. Να ειστε ολοι καλα και να μας γραφεις νεα του που και που. Ολα πλεον ειναι πισω σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο κοριτσι μου. Πολυ χαιρομαι για σας. Να ξερεις οτι τα δυσκολα περασαν. Ειναι πλεον ολα πισω σου και θα δεις οτι καθε μερα που θα περναει χωρις να το καταλαβαινεις θα ειναι ολοενα και καλυτερα. προχτες κοιτουσα κατι φωτογραφιες του δικού μου και διαπιστωσα οτι οι μεγαλυτερες αλλαγες εγιναν στην πολυ αρχη. δηλαδη μεσα σε τρεις μηνες απο νεογεννητο εγινε μωρακι με πιασιματα και γεματο χαμογελα. Ολα καλα κοριτσακι μου, και να ξερεςι σε ενα χρονο απο τωρα θα παιζετε με τον μικρο σε καμια παιδικη χαρα με τοσα αλλα παιδακια. Ρινιτιδα κυκλοφορει πολυ, μαλλον την κολλησε και ο δικος μου αλλά με τοσα εμβλολια την περασε πολυ ελαφρα.. Να ειστε ολοι καλα και να μας γραφεις νεα του που και που. Ολα πλεον ειναι πισω σου

σε ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο και την δυναμη που επερνα απο αυτο το σαιτ οταν ολλα ηταν θολα και δυσκολα σε ευχαριστω και εσενα προσωπικα για ολα οσα μου ελεγες ολα καλα απο εδω και περα και αν μπορω να βοηθισω οποια μνουλα ειναι σε τετοια κατασταση ευχομαι ο θεοσ να εχει καλα ολα τα παιδακια του κοσμου μαζι και το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο και την δυναμη που επερνα απο αυτο το σαιτ οταν ολλα ηταν θολα και δυσκολα σε ευχαριστω και εσενα προσωπικα για ολα οσα μου ελεγες ολα καλα απο εδω και περα και αν μπορω να βοηθισω οποια μνουλα ειναι σε τετοια κατασταση ευχομαι ο θεοσ να εχει καλα ολα τα παιδακια του κοσμου μαζι και το δικο μου

 

Να εισαι καλά, κι εσύ και ο μικρός σου. Συγκινουμαι αφανταστα με αυτο το φορουμ. Μου ερχονται όλα μαζεμενα στο μυαλό και με πίανει ρίγος κάθε φορά που διαβαζω την ιστορία καποιας κοπέλας. Κοριτσάκι μου σου ευχομαι ό,τι καλυτερο για άλλη μια φορά. Δεν θα ξεχασεις δυστυχως, απλως θα τα αφήνεις ολοενα και πιο πίσω. Οπως σου είπα, ακόμα διαβαζω εδω τα ποστ και με πιάνουν τα δάκρυα αλλά αρκει να γυρίσω το κεφάλι μου από την άλλη πλευρά και να δω το γιο μου που περπατάει και απαιτεί να του δωσω χώρο στο πληκτρολογιο!! Τα καλά έρχονται κοριτσι μου. Κοίτα να το απολαυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλά, κι εσύ και ο μικρός σου. Συγκινουμαι αφανταστα με αυτο το φορουμ. Μου ερχονται όλα μαζεμενα στο μυαλό και με πίανει ρίγος κάθε φορά που διαβαζω την ιστορία καποιας κοπέλας. Κοριτσάκι μου σου ευχομαι ό,τι καλυτερο για άλλη μια φορά. Δεν θα ξεχασεις δυστυχως, απλως θα τα αφήνεις ολοενα και πιο πίσω. Οπως σου είπα, ακόμα διαβαζω εδω τα ποστ και με πιάνουν τα δάκρυα αλλά αρκει να γυρίσω το κεφάλι μου από την άλλη πλευρά και να δω το γιο μου που περπατάει και απαιτεί να του δωσω χώρο στο πληκτρολογιο!! Τα καλά έρχονται κοριτσι μου. Κοίτα να το απολαυσεις.

σε ευχαριστς και παλι η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που διαβαζω και εγω καποια ιστορια καταλαβενω απολυτα και ευτυχως που υπαρχουν και τετοια φορουμ που μπορει καποιος να σου δωσει κουραγιο...να σου πει μια κουβεντα να παρεις δυναμη να συνεχισεις,δυστηχως κανεις που δεν το εχει βιωσει δεν μπορει να σε καταλαβει ...εχω στο μυαλλο μου να παρω καποια προτοβουλια να βοηθισω γονεις που βιωνουν τετοια θεματα να βοηθησω το νοσιλευτικο προσοπικο στις μοναδε μεν που δινουν μαχες μαζι με τα παιδακια μας δεν το εχω τελειωσει στο μυαλλο μου το πως αλλα θα τ ρω στο τελος...ισως με διμισιοτιτα μονο ετσι καταλαβενουν οι ανευθηνη κυβερνοντες σε αυτην χωρα...θα το δω και οποια ιδια ισως με βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστς και παλι η αληθεια ειναι οτι καθε φορα που διαβαζω και εγω καποια ιστορια καταλαβενω απολυτα και ευτυχως που υπαρχουν και τετοια φορουμ που μπορει καποιος να σου δωσει κουραγιο...να σου πει μια κουβεντα να παρεις δυναμη να συνεχισεις,δυστηχως κανεις που δεν το εχει βιωσει δεν μπορει να σε καταλαβει ...εχω στο μυαλλο μου να παρω καποια προτοβουλια να βοηθισω γονεις που βιωνουν τετοια θεματα να βοηθησω το νοσιλευτικο προσοπικο στις μοναδε μεν που δινουν μαχες μαζι με τα παιδακια μας δεν το εχω τελειωσει στο μυαλλο μου το πως αλλα θα τ ρω στο τελος...ισως με διμισιοτιτα μονο ετσι καταλαβενουν οι ανευθηνη κυβερνοντες σε αυτην χωρα...θα το δω και οποια ιδια ισως με βοηθουσε

 

Δεν μπορω να καταλαβω την περιπετεια που περασες εσυ και το μώρακι σου αλλα μπορω να σου συμπαρασταθ οπως κανουν και αλλες κοπελες εδω μεσα....εαν λοιπον χρειαστεις την βοηθεια μας.....απο οποια ακρη της ελλαδας και αν ειμαστε θα σε βοηθησουμε....σε οτι χρειαστεις.....καλη δυναμη και να χαμογελας παντα.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω την περιπετεια που περασες εσυ και το μώρακι σου αλλα μπορω να σου συμπαρασταθ οπως κανουν και αλλες κοπελες εδω μεσα....εαν λοιπον χρειαστεις την βοηθεια μας.....απο οποια ακρη της ελλαδας και αν ειμαστε θα σε βοηθησουμε....σε οτι χρειαστεις.....καλη δυναμη και να χαμογελας παντα.....

sas eyxaristw poli twra eimaste entaksei doksa ton theo..yparxoynomws manoyles mesa stis monades poy xriazontai dynamh kai koyragio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eimaste pleon spitaki mas 3.600 alla kolisame rinida den einai tipota tha perasei kai ayto tosa perase o maxitis moy se mia rinitida tha kolisoyme????? doksa to theo ola kala pigan kai me thn eykairia na eyxaristisw thn monada neognvn sto kratiko nikaias aytoi oi anthropoi me tis elipseis poy exoyn katabaloyn irwikh prospatheia gia ta paidakia mas poy einai h htan ekei ..ntropi sto kratos poy exei aplirwtoys tetoioys anthropoys

 

Μπράβο χάρηκα παρά πολυ !!! Τελικά σε βοήθησε η Παναγία . Εύχομαι να τα αφήσεις όλα πίσω και να συνεχίσετε μια φυσιολογική ζωη . Να ναι γερό το μωρακι σου . Και σε μερικά χρονια ούτε που θα το θυμάστε το συμβάν γιατι θα ζήσετε τόσα Ευχάριστα γεγονότα . Πίστεψε με τον έχω τωρα που ειναι 8,5 και ειναι πολυ ζωηρος και τον μαλωνω και μόνο τότε θυμάμαι τι περάσαμε και η αλήθεια ειναι πως το μετανιωνω που τον μαλωνω .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας!εγω γεννησα την κορη μου 34w+1d και το γιο μου 35w ακριβως.Αλλα απο βαρος ηταν οκ και τα δυο.o γιατρος μου ειχε πει οταν αν εφταναν 40w θα ηταν 4 κιλα και ισως πηγεναμε για καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και εγω γεννησα ενα γλυκο μπεμπουλη 25 εβδομαδα 800γρ!λογω χαλαρου τραχηλου κ λοιμωξης αγνοια γιατρου! τωρα ειμαστε 11 μηνων 7 διορθωμενη ειμαστε σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

και εγω γεννησα ενα γλυκο μπεμπουλη 25 εβδομαδα 800γρ!λογω χαλαρου τραχηλου κ λοιμωξης αγνοια γιατρου! τωρα ειμαστε 11 μηνων 7 διορθωμενη ειμαστε σουπερ!

 

 

Να σας ζήσει!!!!

Τι λοίμωξη αν επιτρέπεις.;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές φίλες,

Δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει τεθεί παλαιότερα, αλλά έχοντας την εμειρία ανός πρόωρου τοκετού στις 29 εβομάδες και 2 ημέρες, θα ήθελα να δω αν υπάρχει άλλη σαν και εμάνα εδώ.

Ο γιός μου γεννήθηκε 1720gr μετά από αποκόλληση πλακούντα και έντονη αιμοραγία ,σχεδόν "νεκρός", του έγινε ανάνηψη, έμεινε στη θερμοκοιτίδα για 67 ημέρες, πέρασε από 40 κύματα και τώρα δεν πιστεύει κανείς πια ότι ήταν πρόωρος.

Ήταν το μεγαλύτερο δώρο του Θεού για μας.

Υπάρχει άλλο προωράκι στο forum; :wink:

 

40+mama

 

Ο δικος μου μπεμπουλης γεννηθηκε 25 εβδομαδων!800γρ!τωρα ειναι 11μηνων πανεξυπνος,ζωηρος,γεματος υγεια!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Υπαρχει καποια μαμα που το μωρακι της εμφανισε εγκεφαλικη αιμοραγια λογω προωροτητας να μου πει την εμπειριας της?

Εγω γεννησα 32 εβδομαδες και βαρος 2060. Ολα πηγαν καλα εκτος αυτου του προβληματος που μπορω να πω οτι με εχει αγχωσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια μαμα που το μωρακι της εμφανισε εγκεφαλικη αιμοραγια λογω προωροτητας να μου πει την εμπειριας της?

Εγω γεννησα 32 εβδομαδες και βαρος 2060. Ολα πηγαν καλα εκτος αυτου του προβληματος που μπορω να πω οτι με εχει αγχωσει.

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου.Να ξέρεις ότι τα μικρούλια είναι πολύ δυνατά αν και το δικό σου είναι μια χαρά στα κιλά του!

Ο μικρός μου γεννήθηκε στις 23 εβδομάδες και ειχε αιμορραγία δεύτερου προς τρίτου βαθμού. Πολύ πριν βγει από τη ΜΕΝΝ είχε απορροφηθεί και η μαγνητικη του ήταν καθαρή.

Καλύτερα να ρωτάς τους γιατρούς. Μάθε τι βαθμου αιμορραγία είναι και πώς τον επηρεάζει. Πάντα θα σου πούνε το χειρότερο σενάριο το οποίο τις πιο πολλές φορές δεν επαληθεύεται. Πρεπει όμως να ξέρεις και αυτή τη πιθανότητα. Να είσαι δίπλα του όσο πιο πολύ μπορείς .Να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη γιατί τα μωράκια καταλάβαινουν τα πάντα!!

Με το καλό σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ Στελλα! Εχουμε γυρισει σπιτι 2 εβδομαδες! Και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου! Ποσο χρονων ειναι τωρα?

Ειναι εγκεφαλικη αιμορραγία τριτου βαθμου. Καναμε μαγνητικη και πηγαμε και σε παιδονευρολογο. Κλινικα τον βρηκε παρα πολυ καλα και μας ειπε να παμε ξανα για εξεταση σε 6 μηνες. Μας ειπε οτι απορροφαται αλλα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να αφησει καποιο καταλοιπο στο παιδι. Αυτο ειναι που αγχωνει πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω εχω μια κορη 13 χρονων.Την γεννησα 26 εβδομαδων και ηταν λιγο κατω απο 700 γραμμαρια.Εμεινε 3 μηνες στην εντατικη.Στο Αγια Σοφια ενας γιατρος εκανε πειραμα για να δει αν θα τυφλωθει και ανοιξε την θερμοκυτιδα και εχει αρκετη μυωπια που ανεβαινει.Εχει απωλεια αυξητικης ορμονης για αυτο κανει καποιες ενεσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το παιδι μου γεννηθηκε στην 28 εβδομαδα 1280gr κ εμεινε στη ΜΕΝΝ του Μητερα δυο μηνεςσδεν εχω ζησει κατι πιο δυσκολο ουτε πιο συγκλονιστικο απ αυτο

ο κοσμος, οι προτεραιοτητες, εμεις οι ιδιοι αλλαξαμε για παντα

ειμαι ευγνωμων στον θεο κ τους ανθρωπους εκει μεσα

μολις εκλεισε τα 6 κι ειναι ενα υπεροχο, συναισθηματικα εξυπνο, τρυφερο, ευφανταστο παιδι γεματο ενεργεια και δημιουργικοτητα

θα εχετε για παντα τον απεριοριστο θαυμασμο μου και την αγαπη μου, ευχομαι απ την καρδια μου το μικρο σας θαυμα να ναι γερό και καλοτυχο

σας αγαπω ολες

καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 12/1/2009 at 1:44 ΠΜ, HELENI είπε:

ΓΕΝΝΗΣΑ 25η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 540 ΓΡ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2009 at 1:44 ΠΜ, HELENI είπε:

ΓΕΝΝΗΣΑ 25η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 540 ΓΡ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...