Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικό δωμάτιο και διακόσμηση


Recommended Posts

Γεια σας. Η κορη μου σε 2 μήνες γίνεται ενός έτους. Εμείς εκείνο το διάστημα θα μετακομίσουμε σε νέο σπίτι και θα ήθελα να μου πείτε καμία ιδέα για το πως μπορώ να διακοσμήσω ένα δωμάτιο. μπογιές, τοιχογραφίες, σχέδια και ότι τυχόν tips έχετε βρει στην αγορά σε οικονομική τιμή πάντα.

 

Επίσης θα ήθελα αν γνωρίζετε να με ενημερώσετε πως φερόμαστε σε ένα παιδί αυτήσ της ηλικίας προκειμένου να προσαρμοστεί στον νέο χώρο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δες εδώ μία σχετική συζήτηση για διακόσμηση δωματίου

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=391

 

Οικονομικά πραγματάκια θα βρεις επίσης στο ΙΚΕΑ (http://www.IKEA.gr). Έχω το φυλλάδιο και για παιδικό δωμάτιο είχε πολύ ωραία πραγματάκια. Βέβαια εξαρτάται και από το τι ακριβώς ζητάς

Link to comment
Share on other sites

mamavasia ρίξε μια ματιά στο post που έχω βάλει με ενδιαφέροντα sites, γιατί έχω κάνα δυο ενδιαφέροντα sites με δωματια (μήπως πάρεις καμιά ιδέα ειδικά από τα fairy dust).

Απο κει και πέρα μπορείς να κάνεις άπειρους συνδιασμούς. Να το βάψεις μισό -μισό και να βάλεις μπορντούρα στο κέντρο ή να πάρεις stensils (από art & hobby ή να τα φτιάξεις και μόνη σου!) και να κάνεις σχέδια αντι για μπορντούρα. Ασε τη φαντασία σου να δουλέψει :D:D

Όταν έφτιαχνα και εγώ το δωμάτιο της, πήρα για φωτιστικό μία μεγάλη χάρτινη μπάλα από το ikea, και ζωγράφισα πάνω καρδούλες κ.α., έγραψα motos, κρέμασα κορδέλες μεταξωτές, και κάτι ωραίες πάνινες κουκλίτσες μικρές και βγήκε πολύ ωραίο!Πήραμε με τον άντρα μου ραφάκια από ξυλουργείο (τους είπαμε διαστάσεις και μας τα κόψανε) και τα βάψαμε στο χρώμα του δωματίου.Μπορείς να κάνεις τόσα πολλά πράγματα...όρεξη να χεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί από διακόσμηση είμαι σκράπα...

Για το δεύτερο όμως μπορώ να σου πω να μην ανησυχείς καθόλου. Κι εμείς λίγο πριν κλείσει η μικρή τον 1 χρόνο μετακομίσαμε (μέναμε για 2-3 μήνες με τη μαμά μου γιατί ήμασταν σε μεταβατικό στάδιο - και μόλις είχαμε φύγει από Αθήνα) και η μικρή το καταχάρηκε... Γύριζε σε όλο το σπίτι και το εξερευνούσε, δεν της φάνηκε καθόλου παράξενο που αλλάξαμε σπίτι. Βέβαια της εξηγήσαμε ότι εδώ θα μένουμε από δω και πέρα. Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο για να προσαρμοστεί.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία πράγματα για παιδικό δωμάτιο και πολύ όμορφες ταπετσαρίες βρήκα στο Leroy Merlin δίπλα απο το ΙΚΕΑ.

 

Νομίζω ότι η μετάβαση στο δωμάτιο της πρέπει να γίνει σταδιακά. Ίσως να δοκιμάσεις να παίζετε κάποιες ώρες εκεί ή να την κοιμίζεις για λίγες ώρες (νομίζω κάποια άλλη μαμά απο εδώ είχε πει ότι αρχικά κοίμιζε το παιδί της το μεσημέρι στο δωμάτιο του)

 

Εμείς πρόσφατα μετακομίσαμε στο δικό μας σπίτι και για τις πρώτες εβδομάδες απλά την πήγαινα στο δωμάτιο της και κοιτάζαμε μαζί τα πράγματά της και τον χώρο. Όταν έδειχνε ενθουσιασμό για κάποιο αντικείμενο την πήγαινα κοντά για να το δει και να το πιάσει. Τελικά την έβαλα στο κρεββατάκι της πριν μερικές μέρες και δεν είχαμε καμία αρνητική αντίδραση παρόλο που μέχρι τώρα κοιμόνταν μαζί μας στο δικό μας κρεββάτι.

 

Βέβαια επειδή κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό εσύ θα βρεις τελικά τον καλύτερο τρόπο για να προσαρμοστεί η μικρή σας.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο το αρθρο....δες για να παρεις ιδεες :wink:

http://www.baby.gr/index.cfm/cat/10

 

Χρώματα Κατάλληλα για Παιδικά Δωμάτια.......

 

 

Την τελευταία δεκαετία το συμβούλιο οικολογικής σήμανσης της Ευρωπαϊκής ένωσης (EUEB) προσπαθεί να βοηθήσει τους Ευρωπαίους καταναλωτές να διακρίνουν τα πιο φιλικά προς το περιβάλλον προϊόντα και υπηρεσίες. Γι’ αυτόν τον λόγο, το 1992 θεσπίστηκε το οικολογικό σήμα της Ε.Ε. το οποίο είναι το πράσινο λουλούδι και πρέπει να φέρεται ως διακριτικό λογότυπο σε κάθε πιστοποιημένο οικολογικά προϊόν.

 

Αυτή τη στιγμή, μια από τις 23 κατηγορίες που έχουν λάβει το παραπάνω σήμα είναι τα χρώματα και βερνίκια εσωτερικών χώρων. Σε αυτό το άρθρο λόγω ευαισθησίας σε ότι αφορά την προστασία των μικρών παιδιών από τυχόν ρύπους των βαμμένων επιφανειών, θα ασχοληθούμε μόνο με τα χρώματα τοίχων για βρεφικά και παιδικά δωμάτια.

 

Έτσι λοιπόν, όταν οι γονείς αποφασίσουν να βάψουν το παιδικό δωμάτιο λευκό ή σε διάφορους χρωματικούς συνδυασμούς πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί κατά την αγορά ‘μπογιάς’ από κάποιο χρωματοπωλείο. Χρώματα τα οποία δηλώνονται στην ετικέτα άοσμα, μη τοξικά και ότι δεν περιέχουν μόλυβδο ή αμμωνία δεν πληρούν απαραίτητα όλα εκείνα τα περιβαλλοντικά κριτήρια για την ασφάλεια των παιδιών. Πρέπει το προϊόν να φέρει στη συσκευασία ή στην ετικέτα το διακριτικό οικολογικό σήμα της ΕΕ με το λουλούδι.

 

Επίσης δίπλα στο πλαίσιο του σήματος πρέπει να αναγράφεται το παρακάτω κείμενο: «καλή απόδοση για εσωτερική χρήση, περιορισμένες επικίνδυνες ουσίες, χαμηλή περιεκτικότητα σε διαλύτες».

 

Επιπλέον, σύμφωνα με την αναθεωρημένη απόφαση της Ευρωπαϊκής επιτροπής 3/9/2002 ισχύος μέχρι 31/8/2007 και την τροποποίηση της απόφασης Ε(2002) 3202, οι ακόλουθες πληροφορίες πρέπει να αναγράφονται στη συσκευασία ή να επισυνάπτονται σε αυτήν (πηγή Ε.Ε.):

 

Η χρήση, η προς βαφή επιφάνεια και οι συνθήκες χρήσης για την οποία προορίζεται το προϊόν

Συστάσεις για τον καθαρισμό των εργαλείων και την κατάλληλη διαχείριση των αποβλήτων

Συστάσεις σχετικά με τις συνθήκες υπό τις οποίες πρέπει να διατηρείται το προϊόν μετά το άνοιγμα του δοχείου συμπεριλαμβανόμενων συμβουλών σε θέματα ασφαλείας

Συστάσεις για προληπτικά μέτρα προστασίας για τον ελαιοχρωματιστή.

Ιδιαίτερη ακόμη προσοχή πρέπει να δοθεί από τον αγοραστή κατά την αγορά “μπογιάς” στα παρακάτω:

 

α) Ταξινόμηση του προϊόντος (σήμανση στη συσκευασία): Το προϊόν δεν πρέπει να ταξινομείται ως πολύ τοξικό, τοξικό, επικίνδυνο για το περιβάλλον, καρκινογόνο, τοξικό για την αναπαραγωγή η μεταλλαξιογόνο σύμφωνα με την οδηγία 1999/45/ΕΚ

β) Καταλληλότητα προς τη χρήση: Οι βαφές πρέπει να έχουν απόδοση (για καλυπτική ικανότητα 98%) τουλάχιστον 8m2/l προϊόντος, και αντίσταση στο υγρό τρίψιμο.

γ) Ενδεδειγμένες αποχρώσεις. Συνιστώνται χρώματα παστέλ σε βάση λευκή, λόγου του ότι μέχρι σήμερα δεν έχουν διατεθεί στην Ελληνική αγορά συμπυκνωμένες χρωστικές οι οποίες μπορούν να προσδώσουν σκούρες αποχρώσεις και να φέρουν το οικολογικό σήμα της Ε.Ε.

 

Πηγή: Πέτρος Ιωάννου

Χημικός Χρωμάτων, MSc

Τμήμα Χρωματομετρίας

Δνση Έρευνας & Ανάπτυξης

VELTRO

Link to comment
Share on other sites

Η διαμόρφωση του βρεφικού δωματίου είναι ένα θέμα που απασχολεί τους γονείς από την περίοδο ακόμη της εγκυμοσύνης. Η ασφάλεια, η λειτουργικότητα αλλά και η αισθητική του νέου χώρου συμβάλλουν καθοριστικά στη δημιουργία μιας ευχάριστης ατμόσφαιρας. Γι αυτό το λόγο, λοιπόν, είναι σημαντικό να τηρούνται κάποιες προδιαγραφές.

 

Αρχικά ο χώρος που θα φιλοξενήσει το νέο μέλος της οικογένειας θα πρέπει να είναι φωτεινός, ευάερος αλλά χωρίς ρεύματα και η κούνια του να μην είναι τοποθετημένη κοντά σε πόρτα, παράθυρο ή θερμαντικό σώμα.

 

Ακόμη τα έπιπλα και γενικά τα αντικείμενα για το δωμάτιο θα πρέπει να έχουν ως βασικό κριτήριο την εργονομία, την ασφάλεια και την καλή κατασκευή. Ειδικότερα, κατά την επιλογή της κούνιας θα πρέπει να προτιμάτε ένα γερό ξύλινο κρεβάτι, με μη τοξικές βαφές για να είναι ακίνδυνο. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνετε στα κάγκελα, ώστε να έχουν το ενδεδειγμένο ύψος (περίπου 60 πόντους από το στρώμα), την κατάλληλη απόσταση μεταξύ τους (5,5 ως 6,4 πόντους) και στρογγυλεμένες γωνίες. Το στρώμα πρέπει να είναι κατασκευασμένο από σωστά υλικά και ανατομικό για να στηρίζει τη σπονδυλική στήλη του μωρού. Είναι καλό να αποφύγετε εντελώς το μαξιλάρι και να ντύσετε εσωτερικά το κρεβάτι με ένα προστατευτικό από βαμβακερή επένδυση, για να μην χτυπάει το μωρό στα κάγκελα.

 

Όσον αφορά στην επιλογή των πάρκων πρέπει να προσέχετε τα μεταλλικά μέρη να είναι επικαλυμμένα, για να προστατεύονται από τη διάβρωση. Επίσης, οι ακμές πρέπει να είναι καμπυλωμένες, ώστε να μην υπάρχουν αιχμηρά σημεία που να εξέχουν και τέλος δεν πρέπει να αποσπάται η βάση.

 

Στα καρεκλάκια φαγητού που χρησιμοποιείτε δεν πρέπει να υπάρχουν σωλήνες με ανοιχτά άκρα, προεξοχές, τρύπες ή αιχμηρές ακμές. Τα σημεία στερέωσης πρέπει να είναι ανεξάρτητα προσαρμοσμένα και να υπάρχει σύστημα ιμάντων συγκράτησης για να μη γλιστράει το παιδί. Επιπλέον, είναι σημαντικό τα καρεκλάκια να διαθέτουν προσαρμοσμένα μπράτσα και άλλα μέσα πλευρικής προστασίας.

 

Σχετικά με τα υφάσματα που θα επιλέξετε, είναι καλό να βεβαιωθείτε ότι φέρουν τα ειδικά σήματα για την αντοχή σε δύσκολες συνθήκες, για την προστασία από τον ήλιο και το χημικό έλεγχο που έχει πραγματοποιηθεί στα προϊόντα.

 

Τέλος, μην αμελήσετε να δώσετε προσοχή και στην επιλογή των χρωμάτων για τους τοίχους. Αναζητήστε χρώματα που είναι άοσμα, μη τοξικά και δεν περιέχουν μόλυβδο ή αμμωνία. Τα ζωντανά, παστέλ χρώματα με βάση το λευκό είναι τα πιο ενδεδειγμένα. Σύμφωνα με τους ψυχολόγους, η φωτεινή κλίμακα του πορτοκαλί επενεργεί θετικά στη διανοητική ανάπτυξη του βρέφους ενώ το ροζ, το γαλάζιο, το λιλά και το σομόν δημιουργούν ήρεμη ατμόσφαιρα. Ακόμη το πράσινο εξευμενίζει και το κίτρινο φωτίζει και φτιάχνει τη διάθεση. Τη διακόσμηση των τοίχων μπορείτε να συμπληρώσετε και με αυτοκόλλητες μπορντούρες και παραστάσεις.

 

Πηγή: ΗΡΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως κορίτσια κόλλησα και τα αυτοκόλλητα με τα ψαράκια στο δωμάτιο και έχει γίνει πολύ όμορφο.

 

Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα είναι κουρτίνες και φωτιστικό.

 

Αλήθεια ξέρετε κανένα μαγαζί με ποικιλία παιδικών φωτιστικών στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

maria μου και εγώ στο φωτιστικό είχα φάει κόλλημα. Δεν έβρισκα πουθενά κάτι που να μου αρέσει, αλλά και όταν βρήκα ήταν απλησίαστα στη τιμή!!!

Γι' αυτό και αυτοσχεδίασα με τη μπάλα τη χάρτινη από το ikea όπως είπα και πιο πάνω.Επίσης στο θέμα κουρτίνα , επειδή έχουμε παράθυρο έβαλα roman.Ξέρω ένα μαγαζί στους Αγ. Αναργύρους με πολύ ωραία υφάσματα, αν θες πμ me!!! :D

Link to comment
Share on other sites

στο ΙΚΕΑ οντως εχει ωραια δωματια και πολλες λυσεις αλλα ειναι για λιγο πιο μεγαλα παιδακια γιατι εχουν ενα υποτυπωδες καγκελακι στο πλαι και δεν ειναι ασφαλες.γνωμη μου ειναι βαψτο δωματιο κανε κατι προχειρο και πανε το υπαρχον κρεβατακι.μολις ξεπεταχτει κανε ενα καλο δωματιο γιατι τωρα αδικα λεφτα ειναι.γνωμη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

maria πήρες τα αυτοκόλλητα ψαράκια απο το cosycorner? Ήθελα να σε ρωτήσω αν τα πήρες απο εκεί αν είναι γυαλιστερά και φαίνεται ότι είναι αυτοκόλλητα..επειδή ο άντρας μου είναι αμετάπιστος και δεν θέλει με τίποτα αυτοκόλητα στο δωμάτιο της μπέμπας και είναι τόσο ωραία αυτά στο cosycorner. Μπορεί να τα ξεκολλήσει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις βάλαμε αυτοκολητα (απο το jumbo) στο παιδικό δωμάτιο , απο αυτά που είναι σαν σφουγγάρια, και έγινε πολύ πολύ όμορφο, αλλά ότι μπορει να σκαρφαλώσει να το βγάλει τώρα, το βγαζει. (κανιβαλακι, οχι παιδι, λεμε).

Επίσης, είχα βάλει αυτοκόλητα στο κάτω μέρος απο το ντουλάπι που ήταν πάνω απο την αλλαξιέρα της και στον τοιχο που ακουμπαγε η αλλαξιέρα. με αυτόν τον τρόπο, της αποσπούσα την προσοχή και καθόταν φρονιμη να την αλλαξω.

Οσο για ΄φωτιστικό, ακου τι κάναμε : πήραμε ένα πολύ φτηνο πανινο απο το πρακτικερ, αυτο που μοιαζει με σπιτακι, και κρεμασα πανω του , με παραμανες, 4 μικρά λουτρινα που κατα καιρους τα πλενω.

Μάλιστα, αντικατεστησα το ενα λουτρινο με την νεραιδα απο την περισυνη μας λαμπαδα και φετος ενα αλλο λουτρινο, με ενα χριστουγιεννιατικο παιχνιδι που μου αρεσε. Το μονο μειωνεκτημα, ειναι που τωρα που μεγαλωσε πρεπει να αλλαξω το φωτιστικο γιατι αυτο παιρνει μονο μεχρι 40 watt λαμπα και η μικρη αρχισε να διαβαζει και να γραφει, οποτε θελω απλετο φως (οχι οτι διαβαζει κανονικα, αλλα θελω τα χρωματα απο τα βιβλια ν αφαινονται σωστα και ν αμη κουραζεται το ματι της). Παντως, η καλυτερη διακοσμηση γινεται απο μονη της, οταν αρχισουν να σωρρευονται τα παιχνιδια (και αιντε να καθαρισεις). Το μονο που θες ειναι ενα φωτινο μαλλινο χαλι στο πατωμα και αυτοκολητα ή φωτογραφιες του παιδιου στον τοιχο (εγω τυπωνω σε φωτογραφικο χαρτι, σε μεγεθος Α4 ή 4χ Α4 (ποστερ) αιντε και κανενα ποστερ της γκιντενς, για να μη νοιωθει μοναξια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε για το Μπόμπο μας ένα σετ του Winnie από το cosycorner. Δε τα έχουμε βάλει ακόμη γιατί πρέπει πρώτα να βάψουμε το δωμάτιο. Στην έκθεση μας είπαν ότι αν ο τοίχος είναι στεγνός χωρίς υγρασία δε ξεκολλούν. Πάντως έχουν πολύ ωραίες παραστάσεις.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αμα βάλεις στο goggle η στο yahoo αναζήτηση εικόνων με την λέξη baby room έχει πολλές ιδέες.Δεν έχω και καμιά φώτο να σου ανεβάσω και το δικό μου μπας και πάρεις καμιά ιδέα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πρόσφατα μετακόμισα. Το σπίτι δεν είναι δικό μας, οπότε καμιά ιδέα για προσωρινή και αφαιρούμενη διακόσμηση;;; Δε θέλω ν'αρχίσω να γεμίζω τον τόπο με αυτοκόλλητα και αφισούλες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή έχω αρχίσει να νιώθω δυσκολία στις κινήσεις μου ήδη,και εκτός αυτού πάντα υπάρχει και η πιθανότητα πρόωρου,λέω να αρχίσω πολύ σιγά σιγά και χαλαρά να ετοιμάζω το δωμάτιό τους.

 

Αυτά τα αυτοκόλλητα και οι μπορντούρες από το cosycorner λένε ότι κολλάνε σε κάθε λεία επιφάνεια.Όμως οι τοίχοι του δωματίου δεν είναι σπατουλαριστοί αλλά με το απλό τριφτό σοβάτισμα.Θα κολλάνε;Σίγουρα κάποια από εσάς θα ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

και οι δικοι μας, Ελλη , δεν είναι σπατουλαριστοι, δεν ξερω αν λεγεται "στιφτό σοβάτισμα", παντως έχει αυτά τα "σπυράκια" (άσχετη, αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω :oops: ). Το βάψαμε το δωμάτιο πρόσφατα, περιμαμε 1-2 εβδομάδες να στεγνώσει καλά ( αν και η πλαστική βαφή στέγνωσε αμέσως ακολουθήσαμε την οδηγία της μπορντούρας) και η μπορντούρα cosy corner κόλλησε κανονικότατα!

Υ.Γ. Δες και το γραμματοκιβώτιό σου Ελλη

Link to comment
Share on other sites

εγώ ζήτησα από έναν φίλο μου που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά (ζωγραφίζει παιδικά δωμάτια και κάνει ξυλοκατασκευές) να μου φτιάξει τα baby loonies (ήθελα ουδέτερο θέμα γιατί το δεύτερο μάλλον θα είναι αγοράκι :wink: ) σε έναν ολόκληρο τοίχο.

 

το έφτιαξε όλο στο χέρι και δεν μπορώ να σας περιγράψω το αποτέλεσμα!!!

 

Μερικές φορές μπαίνω στο δωμάτιο της μικρής μόνο και μόνο για να μου φτιάξει τη διάθεση

 

Μακάρι να μπορούσα να σας στείλω φωτο αλλά είμαι λίγο (έως πολύ) άσχετη. Αν ήθελε κάποια από εσάς να μου πει πώς γίνεται... :? [/img]

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

sassy μπορείς να ρωτήσεις τον φίλο σου πόσα θα έπαιρνε τουλάχιστον για να ζωγραφίσει τον ένα τοίχο σε ένα σχετικά μικρό δωμάτιο; Μου είπανε οτι το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό από κάποιον που έκανε κάτι παρόμοιο (ίσως) αλλά στη Λαμία.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...