Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

τι υπεροχο θεμα ειναι αυτο????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τωρα το ανακαλυψα και χαιρομαι αφανταστα γιατι μπορω να μοιραστω,να δωσω και να παρω συμβουλες για τα λουλουδια,τα λατρεμενα μου!:D

952055kpwfa2lujp.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το αλεξανδρινο θελει μεσα η εξω?

το δικο μου το εχω εξω και ακομα καλα κρατει..

μονο τα κοκκινα φυλλα του ψιλοσαπισαν και επεσαν ισως απο την υγρασια γιατι απο ποτισμα ελειπα και μια φορα στις 10 τα ποτιζα

dora το δικο μου το αλεξανδριανο το εχω απο τις γιορτες και ειναι ακομη οπως τοτε με ελαχιστη διαφορα,το εχω μεσα αλλα κοντα στο παραθυρο,λουζεται με απλετο φως κι απο ποτισμα οχι συχνα επισης.

1090635tkq4bey0eo.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποια να μου πει γιατί τα λουλούδια μου ξεραίνουν τα μπουμπούκια τους; Βγάζουν μπουμπούκια και εκεί που λέω θα ανθίσουν ξεραίνονται!Σε πολλά λουλούδια μου, στις τριανταφυλλιές, στις ντάλιες, στο λίλιουμ, στα γλοξίνια! Τι λάθος κάνω;Τα ποτίζω κάθε μέρα.

0GPAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Athinoulaki ισως ευθυνονται καποια παρασιτα που ισως παρατηρησεις εκει κοντα στα μπουμπουκια, η μπορει να φταιει και η ποιοτητα του χωματος οπως επισης και το καθημερινο ποτισμα.

Αυτην την εποχη τα ποτιζω καθε δυο μερες και αναλογως καιρου(και συγκεκριμενου λουλουδιου) πραττω αναλογως.

Παντως ειχα και γω σοβαρο προβλημα με πολλα λουλουδια μου,και για τα οποια εφταιγαν καποια δεντρα απο το πεζοδρομιο,οπου και μετεφεραν αεριογονως οτι φανταστεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παράσιτα δεν πρέπει να είναι γιατί με το που είδα κάποια σε΄μία γλάστρα τα ψέκασα με φάρμακο όλα προληπτικά. Τα ποτίζω κάθε μέρα και μάλιστα όσο έβλεπα ότι ξεραινόντουσαν τόσο πιο πολύ νερό έριχνα.Θα δοκιμάσω μέρα παρά μέρα. Και εγώ έχω πρόβλημα με τα δέντρα της πυλωτής που έχουν επάνω κάμπιες και κάτι άσπρα ζουζούνια σαν αράχνες αλλλά ψέκασα και ελπίζω να πρόλαβα το πρόβλημα. ευχαριστώ για την απάντηση.

0GPAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

μενω σε πολυκατοικια εχω δυο τεραστια μπαλκονια ,εδω και 3 μηνες με χει πιασει μια ψυχωση με τα λουλουδια θελω συνεχεια να φυτευω μεχρι στιγμης εχω βασιλικο λεβαντα λιλιουμ κακτους dollars(λενε πως φερνει χρημα ακομα βεβαια το περιμενω)αλοη τριανταφυλιες,ζουμπολια και γαρυφαλλιες(ξεραθηκαν αλλα εξακολουθω και τα ποτιζω)ελατακια πευκακι...τι αλλο μπορω να φυτεψω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,ποπκρις μπορεις να βαλεις μαστιχιες, γιασεμι, βουκαμβιλια. οι μαστιχιες ειναι πολυ ανθεκτικες,εγω τις εχω 4 χρονια!τις προστατευω βεβαια απο την παγωνια το χειμωνα,τις βαζω στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας,καθε ανοιξη ομως,με το που θα αρχισει λιγο να μεγαλωνει η μερα και να ζεσταινει φορτωνονται λουλουδια,κοκκινα και σομον διαλεξα εγω,οσο τα κοβεις μολις πανε να μαραθουν βγαζει κι αλλα,μεχρι τα φθινοπωρινα κρυα αυτη ειναι φορτωμενη, και το μπαλκονι θυμιζει κατι απο αλπεις και χαιντι! αν αποφασισεις πες μου να σου γραψω κι αλλα... το γιασεμι ειναι το κλασσικο καλοκαιρινο φυτο ,παρε ποικιλια κινεζικο να μη σου παγωνει, η χιιωτικο αν εχεις πιο ηπιο κλιμα πιο θερμο,για το γιασεμι τι να πω? ειτε βραδιαζει ειτε νυχτωνει λευκο μενει το γιασεμι... το αρωμα του τα βραδια θα σε ταξιδεψει... η βουκαμβιλια ειναι ομορφη απλα δε μυριζει δε μπορεις να την χαιδεψεις,εχει αγκαθακια,αντεχει στη λειψυδρια,λενε μαλιστα πως οσο λιγοτερο την ποτιζεις τοσα περισσοτερα ανθη βγαζει...γενικα να εισαι φειδωλη αν εισαι αρχαρια, παρε ενα ειδος η δυο ,γνωρισε το, μαθε τις αναγκες του ασχολεισου μαζι του ,και σιγα σιγα εμπλουτισε το μπαλκονακι σου ετσι ωστε να σε γεμιζει,μη τα παρατας στη μοιρα τους ομως,και στο ελεος των καιρικων συνθηκων, θελουν στοργη σταθεροτητα προστασια.το διοξειδιο του ανθρακα που εκπνεεις τα μαγευει,πες τους καθε πρωι καλημερα κι αυτα θα σ ανταμειψουν!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα πευκακι περιπου ενα μετρο.εχει ξεραθει απο μεσα τα κλαδια του.ρωτησα γεωπονο και μου ειπε οτι εχει μαλλον μυκητα που συνηθως παθανει.μου εδωσε ενα φυτοφαρμακο για να το ψεκασω αλλα δεν βλεπω να φτιαχνει.το εχω χρονια και το λυπαμαι να μου ξεραθει.βεβαια βγαζει μυτουλες καινουργιες αλλα δεν ξερω...γνωριζει καμια αν ζωζεται?

Link to comment
Share on other sites

ilia bakou χιλια ευχαριστω...θα αγορασω μαστιχιες και γιασεμι...μου αρεσουν τα αρωματικα λουλουδια...ειμαι αρχαρια αλλα απ τη μερα που αρχησα να ασχολουμαι με τα φυτα επαθα πλακα...καθε λιγο και λιγακι παω και τα κοιταω...τα νιωθω σαν ανθρωπους που εχουν την αναγκη μου...και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για τις μαστιχιες δεν ξερω αλλα το γιασεμι δεν ειναι αναρηχητικο φυτο?

που πρεπει να στηριχθει?σε ενα μπαλκονι δεν ειναι δυσκολο?

μου αρεσει πολυ σαν λουλουδι αλλα δεν εχω καποια ιδεα για τον τροπο στερεωσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τις μαστιχιες δεν ξερω αλλα το γιασεμι δεν ειναι αναρηχητικο φυτο?

που πρεπει να στηριχθει?σε ενα μπαλκονι δεν ειναι δυσκολο?

μου αρεσει πολυ σαν λουλουδι αλλα δεν εχω καποια ιδεα για τον τροπο στερεωσης

εγω το εχω στερεωση με περκολα απο καλαμια...αυτη που ανοιγει σαν φυσαρμονικα....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω αγορασει εδω και 2 χρονια μια γλαστρα πυλινη απο ανθοπωλειο, και εχω παρατηρησει οτι και τα 2 φυτα , τωρα ενα πευκακι , πριν ενα αλλο λουλουδι ξεραθηκαν.

Ενω η γλαστρα δεν στεγνωνει ευκολα απο νερο .... μου τα ξερανε τα λουλουδακια.

σας εχει τυχει ?

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα στο forum πιο παλιά post με συμβουλές για τα μυγάκια.Εννοώ την σόδα και το υγρό για τα πιάτα μέσα σε νερό.Η ερώτηση μου είναι η εξής και μην γελάσετε με την ασχετοσύνη μου.Το μείγμα το ψεκάζω πάνω στα φύλλα των φυτών ή στο χώμα?Επαναλαμβάνω μην κοροιδεύετε.....είμαι άσχετη και προσπαθώ να τα διατηρήσω όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ψεκάζεις τα φύλλα και θα πέσει και στο χώμα :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Tέλειο θέμα! Μάλιστα κάποια στιγμή έψαχνα να βρω κάτι τέτοιο στο parents, δεν βρήκα και σκεφτόμουν ν' ανοίξω εγώ, αλλά τελικά το βρήκα!

Λοιπόν, ώς νέα "κηπουρός" έχω πολλές ερωτήσεις:

 

Έχω ένα μπαλκονάκι που βλέπει σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας. Έτσι το έχω σχετικά απεριποίητο, μαζεύει και πολύ εύκολα σκόνες και καυσαέριο... έτσι έχω έξω δυο γλάστρες, ένα σχετικά παχύφυλλο αναρριχητικό (που είναι ανθεκτικό στις ζέστες αλλά με το κρύο και τα χιόνια υποφέρει) και μια μπιγκόνια, μια παράξενη ποικιλία που έχει γλιτώσει κακοκαιρίες και ζέστες και τον τελευταίο καιρό έχει ψηλώσει κι όλας.

 

1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?:)

 

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

 

3. Επίσης! Πού θα βρω νεραγκούλες έτοιμες ή βολβούς να φυτέψω? Είναι ανοιξιάτικης άνθισης και γνωρίζω ότι φυτεύεται αυτή την εποχή...

 

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ στη θέση σου θα έβαζα αναρυχώμενα, κισσό που αντέχουν καλοκαίρι και χειμώνα και στα χιόνια!!!!!!!..........ξέρω από αυτά;)

Εμένα μια φίλη μας μου είπε που έχει ανθοπωλείο ότι μπορούμε να ρίχνουμε νερό στα φύλλα αλλά όχι με πίεση ΄στην ντουζιέρα, επίσης επειδή δεν ξέρω να σου πω κάτι στις εωτήσεις που κάνει γιατί δεν μπαίνεις στο ιντερνετ να γράψεις για τα συγκεκριμένα φυτά να δεις τι φροντίδα χρειάζοντε;;;;;;;;:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα Minnie μου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπω να κοιτάξω, απλώς τα έγραψα κι εδώ μήπως ξέρει κανένα κορίτσι να μου δώσει καμιά συμβουλή!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ψέκασα εχθές το βράδυ και στα φύλλα και στο χώμα.Για να δούμε...

Έχω κι εγώ μια μπιγκόνια και μου κάνει πολλά μυγάκια.Δεν το ήξερα πως δεν βρέχουμε τα φύλλα...

Link to comment
Share on other sites

Skybeam για τις νεραγκουλες και τις ζερμπερες μπορω να σου απαντησω γιατι φυτεψα περυσι βολβους,

5 εκατοστα βαθος φυτευονται οι μικροι βολβοι,

και οι μεγαλυτεροι 8 εκατοστα.(π.χ. ζουμπουλια)

ποτισμα λιγο νερο καθε 3 μερες(θα δεις ομως αναλογως και της υγρασιας που θα υπαρχει)

και ναι αυτην την εποχη ενδεικνυται η φυτευση.

ελπιζω να βοηθησα:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?:)

 

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

 

 

 

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!

 

1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

 

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

 

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

 

καλή επιτυχία :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

 

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

 

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

 

καλή επιτυχία :)

 

ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχει καμία από εσάς εμπειρία από βολβούς? Μόλις φύτεψα νεραγκούλες και πότισα καλά (ένα λίτρο περίπου). Άφησα να τρέξει το νεράκι από τις τρυπούλες της γλάστρας και να στραγγίξει καλά. Τώρα κάθε πότε ποτίζω? Και με τι ποσότητα? Μιλάμε για μεγαλούτσικη γλάστρα με 10 βολβούς. Nα περιμένω καμιά εβδομάδα και μετά λίγο νεράκι κάθε τρεις τέσσερεις μέρες?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Mετά τη μετακόμιση σε ισογειο με τεραστια αυλή και κηπάκο, ειπαμε με το συζυγο να πρασινισουμε λιγο το περιβαλλον. Αγοράσαμε καποια μπενζαμιν που εχουν φουντωσει για να μας καλυψουν και ελαφρως από αδιακριτα βλέμματα, βασιλικο, τριανταφυλλιές.

Εχτές μου εφεραν δωρο μια ορχιδεα με εκπληκτικο χρωμα. Ξέρω οτι ειναι ευαισθητο φυτο αλλά δεν ξέρω καθολου πως συντηρειται προκειμενου να επιβιωσει. Θα με βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...