Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ....


Recommended Posts

Εργαζομαι σε σπα , κανω θεραπειεσ αλλαπανω απ ολα Μασαζ,σκυβω,βαζω δυναμη ,τεντονομαι κλπ..

 

Μπαινω σε 1 εβδομαδα στον 5 το μηνα και ειδη νιωθω αβολα στην δουλεια.. και ο εργοδοτησ μου πιστευει πωσ πρεπει να σταματησω για ολουσ τουσ λογικουσ λογουσ τελοσ του μηνα μια και ειναι ακαταλληλη εργασια για εγκυμοσυνη..

 

το θεμα τωρα ειναι πωσ η γυναικολογοσ μου στο Ελενασ δεν εινα στο ικα..

τι πρεπει νακανω τωρα ???????????

Δεν εχω κανεναν γνωστο γιατροτου ικα για να μου γραφει αδειεσ...λογο επαγγελματοσ πωσ μπορω και που ..να παω ..

 

βοηθεια κοριτσια μου......!!!!

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ Κ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΠΑΣ ΔΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ Η ΙΔΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ Κ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.ΑΠΛΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Κ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μαρθα μου αλλα...

 

τι θα πρεπει να γραψει η γιατροσ μου στην αδεια? και καθε 15 μερεσ...θα πρεπει παλι και παλι να μου δινει το ιδιο χαρτι και να πηγαινω στο ικα?

 

..χρειαζομαι καποιο χαρτι και απο τον εργοδοτη?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ

ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ Κ ΕΚΑΤΣΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΓΕ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ Κ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΙΔΙΑ ΕΣΤΕΛΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ Κ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΕ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΧΙ.ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με την γιατρό σου, ότι θέλεις την άδεια και θα σου γράψει άδεια για κάποιον ιατρικό λόγο. Επειδή δεν έχεις πάρει αναρρωτική για το 2009 θα πάρεις άδεια για 15 ημέρες. Θα πας το χαρτί αυτό στο γυναικολόγο του ΙΚΑ και αυτός θα σου γράψει την άδεια και θα σου δώσει τα χαρτιά που θα δώσεις στον εργοδότη σου. Από εκεί και μετά θα παίρνεις από την γυναικολόγο σου άδεια κάθε 30 ημέρες, θα την πηγαίνεις στο ΙΚΑ και θα περνάς επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να πέσεις σε κανέναν περίεργο γιατρό στο ΙΚΑ. Αν η γιατρός σου γράψει αποκόλληση, τότε είναι πιθανό να σου ζητήσουν υπέρηχο. Εμένα έτσι μου έκαναν. Μια βολική δικαιολογία είναι πρόωρες συσπάσεις, που δεν μπορούν να φανούν κάπου, αλλά με αυτό άντε να πάρεις 15 μέρες άδεια. Για τρεις μήνες δύσκολο να βρεις κάτι. Μόνο με γνωστό..............

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.....

ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ, ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΥΤΟ, ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΑΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.

ΠΗΓΑΙΝΕ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.....ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.

ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ(ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΟΥ ΜΙΣΘΟ)

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, ΠΑΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

ΕΙΝΑΙ 5 ΣΤΑΔΙΑ!

1.ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

2. ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ.

3. ΠΕΡΝΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ

4. ΠΑΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ

5. ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΤΡΕΙΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ, ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΣΤΟ ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε, κορίτσια, καλά όλ' αυτά με τις άδειες, αλλά συμφέρει οικονομικά;

Ούτε ένσημα, ούτε κανονικός μισθός;

Αν εγω βγω σε άδεια, πόσα μπορεί να μου δίνει το ΙΚΑ, τη στιγμή, που ο μισθός μου είναι στα 1200 ευρώ;

Γνωρίζει κάποια να μου πει;

Είμαι αναπληρώτρια εκαπιδευτικός.

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ......ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΣΕ Ν.Π.Ι.Δ. ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 600 ΕΥΡΩ.....

ΤΟ ΑΝ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εργαζομαι σε σπα , κανω θεραπειεσ αλλαπανω απ ολα Μασαζ,σκυβω,βαζω δυναμη ,τεντονομαι κλπ..

 

Μπαινω σε 1 εβδομαδα στον 5 το μηνα και ειδη νιωθω αβολα στην δουλεια.. και ο εργοδοτησ μου πιστευει πωσ πρεπει να σταματησω για ολουσ τουσ λογικουσ λογουσ τελοσ του μηνα μια και ειναι ακαταλληλη εργασια για εγκυμοσυνη..

 

το θεμα τωρα ειναι πωσ η γυναικολογοσ μου στο Ελενασ δεν εινα στο ικα..

τι πρεπει νακανω τωρα ???????????

Δεν εχω κανεναν γνωστο γιατροτου ικα για να μου γραφει αδειεσ...λογο επαγγελματοσ πωσ μπορω και που ..να παω ..

 

βοηθεια κοριτσια μου......!!!!

 

 

θα σου προτεινω κατι , που δεν ειναι σωστο , αλλα ειναι αποτελεσματικο!!!

δες ποιοι γυναικολογοι ειναι στο ικα της περιοχης σου !!!

αν για καποιον εχεις ακουσει καλα λογια , πηγενε μια επισκεψη στο ιατριο του εξω (για να του δωσεις το ποσο της επισκεψης) κ συζητησε το προβλημα σου !!! θα το εκτιμισει κ θα σου την δωσει!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ......ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΣΕ Ν.Π.Ι.Δ. ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 600 ΕΥΡΩ.....

ΤΟ ΑΝ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.

 

ναι αλλα τα υπολοιπα τα επερνες απο τον εργοδοτη!!!

το ικα σου δινει χρηματα συμφωνα με τις εισφορες σου στο ταμειο!!!

τα υπολοιπα σου τα δινει ο εργοδοτης , οταν προκειτε για αδεια!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ......ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ ΣΕ Ν.Π.Ι.Δ. ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 600 ΕΥΡΩ.....

ΤΟ ΑΝ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.

 

ναι αλλα τα υπολοιπα τα επερνες απο τον εργοδοτη!!!

το ικα σου δινει χρηματα συμφωνα με τις εισφορες σου στο ταμειο!!!

τα υπολοιπα σου τα δινει ο εργοδοτης , οταν προκειτε για αδεια!!

Είσαι σίγουρη;

Αυτό, που λες, ισχύει για τις πρώτες 15 μέρες, τις υπόλοιπες πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ.

Έχει βγει κάτι καινούριο..??

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ) Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΤΙ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ, ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΛΟΓΩ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε αναρρωτικη ειμαι απο τον Οκτωβριο...το ΙΚΑ τωρα δεχεται γνωματευση και ιδιωτικου γυναικολογου!! εμενα δεν μου γραφει αλλος την άδεια παω με το χαρτι απο το Γιατρο μου ο οποιος ουδεμια σχεση εχει με το ΙΚΑ. Ο λογος που γραφει ειναι κολπικη αιμοραγια και στην επιτροπη δεν εμφανιζομαι ποτε εγω...στελνω τον πεθερο τον συζηγο οποιο βρω προχειρο...ειμαι και αρρωστη μη ξεχνιομαστε :lol::lol::lol:

Ο εργοδοτης βαζει ενσημα σε περιπτωση αναρρωτικης μονο ένα μηνα τον χρόνο και συμμετεχει στα χρηματα μονο ενα μηνα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ααααααα...ξεχασα :oops: 30 ημερες μου γραφει καθε φορα αδεια οχι 15!

Για να πληρωθεις απο το ΙΚΑ χρειαζεσαι το χαρτι απο την επιτροπη και βεβαιωση εργοδοτη οτι δεν θα σου επιτρεψει να εργαστεις οσο εχεις την αδεια!! Το χαρτι της βεβαιωσης παρτο απο κει εχουν ετοιμα!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΝΟΤΑΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΑΠΛΑ ΟΙ 15 ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ(Η 1 ΜΗΝΑΣ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ) ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ......ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια η διαφορά σε χρήματα αν πάρεις άδεια?Το πόσο που δίνει το ΙΚΑ φαντάζομαι ότι είναι πολύ μικρότερο από τον κανονικό μισθό....Το ρωτάω γιατί έτυχε και το συζητούσα σήμερα με μια φίλη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...