Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια, έβγαλε το ΙΚΑ τον καινούριο οδηγό ασφαλισμένου, το οποίο δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη. Αναφέρει σε γενικές γραμμές τα εξής:

Έχουμε 2 επιλογές.

Η μία είναι : - άδεια λοχείας

- 3,5 μήνες ισόχρονη άδεια με αποδοχές (μόνο εάν συμφωνεί ο εργοδότης, γιατί αυτός πληρώνει)

- 6 μήνες ειδική άδεια. ΟΑΕΔ

Μετά επιστροφή στη δουλειά χωρίς να δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο.

 

Και η άλλη λύση είναι:

- άδεια λοχείας

- 6 μήνες ειδική άδεια ΟΑΕΔ

- Μειωμένο ωράριο.

(Γράφει επί λέξη: η μητέρα αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (των 6 μηνών) και στη συνέχεια (δηλαδή μετά τη λήξη του 6μήνου), δικαιούται το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο, αντί του δικαιώματος της άδειας των 3,5 μηνών που δεν άσκησε. Οπότε το μειωμένο ωράριο ξεκινάει μετά το 6μηνο και όχι μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, έβγαλε το ΙΚΑ τον καινούριο οδηγό ασφαλισμένου, το οποίο δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη. Αναφέρει σε γενικές γραμμές τα εξής:

Έχουμε 2 επιλογές.

Η μία είναι : - άδεια λοχείας

- 3,5 μήνες ισόχρονη άδεια με αποδοχές (μόνο εάν συμφωνεί ο εργοδότης, γιατί αυτός πληρώνει)

- 6 μήνες ειδική άδεια. ΟΑΕΔ

Μετά επιστροφή στη δουλειά χωρίς να δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο.

 

Και η άλλη λύση είναι:

- άδεια λοχείας

- 6 μήνες ειδική άδεια ΟΑΕΔ

- Μειωμένο ωράριο.

(Γράφει επί λέξη: η μητέρα αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (των 6 μηνών) και στη συνέχεια (δηλαδή μετά τη λήξη του 6μήνου), δικαιούται το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο, αντί του δικαιώματος της άδειας των 3,5 μηνών που δεν άσκησε. Οπότε το μειωμένο ωράριο ξεκινάει μετά το 6μηνο και όχι μαζί.

 

το προβλεπομενο ομως μειωμενο ωραριο ξεκιναει απο την ληξη της αδειας λοχειας :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έβγαλε το ΙΚΑ τον καινούριο οδηγό ασφαλισμένου, το οποίο δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη. Αναφέρει σε γενικές γραμμές τα εξής:

Έχουμε 2 επιλογές.

Η μία είναι : - άδεια λοχείας

- 3,5 μήνες ισόχρονη άδεια με αποδοχές (μόνο εάν συμφωνεί ο εργοδότης, γιατί αυτός πληρώνει)

- 6 μήνες ειδική άδεια. ΟΑΕΔ

Μετά επιστροφή στη δουλειά χωρίς να δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο.

 

Και η άλλη λύση είναι:

- άδεια λοχείας

- 6 μήνες ειδική άδεια ΟΑΕΔ

- Μειωμένο ωράριο.

(Γράφει επί λέξη: η μητέρα αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας (των 6 μηνών) και στη συνέχεια (δηλαδή μετά τη λήξη του 6μήνου), δικαιούται το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο, αντί του δικαιώματος της άδειας των 3,5 μηνών που δεν άσκησε. Οπότε το μειωμένο ωράριο ξεκινάει μετά το 6μηνο και όχι μαζί.

 

το προβλεπομενο ομως μειωμενο ωραριο ξεκιναει απο την ληξη της αδειας λοχειας :(

 

 

όταν το πάρεις σαν 3,5 μήνες άδεια κανονική. Βασική προυπόθεση είναι ο εργοδοτης να θέλει να σου δώσει με αυτό τον τρόπο τις ώρες σου, δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις. Το διάστημα αυτό (3,5 μήνες )πληρώνεσαι απο τον εργοδότη με κανονικό μισθό σαν να εργάζεσαι (σου βάζει κανονικά και ένσημα), πρέπει όμως να το πάρεις πριν το 6μηνο του ΟΑΕΔ, αν πάρεις πρώτα το 6μηνο του ΟΑΕΔ υποχρεωτικά επιστρέφεις στην δουλειά στο τέλος του εξαμήνου και έχεις μειωμένο ωράριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό και εάν είναι άδικο. :twisted:

Δηλαδή εάν δεν πάρεις την ισόχρονη άδεια, 6 μήνες χ 2 ώρες χ 25 ημερομίσθια τότε μιλάμε για 300 ώρες. Δηλαδή 37,5 ημέρες κερδισμένος ο εργοδότης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted::twisted:

Συγνώμη αλλά έτσι και αυτοί οι λίγοι που δίνανε τους 3,5 μήνες θα το σταματήσουν!!!!!!!

Τι άδικο που είναι….

Πότε γίνεται η επόμενη τροποποίηση της ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ μπας και το διορθώσουν…. Συγχύστηκα τώρα…

:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ STAGE ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ. Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΛΕΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

-ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.

-ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ

ΛΗΞΕΙ Η ΛΟΧΕΙΑ.ΜΕΤΑ Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ(ΔΗΛ.ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΜΕΡΕΣ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ)

Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡΙΟ ΣΑΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΑΜ. ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ.

Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡ.ΣΑΝ ΩΡΕΣ Η ΣΑΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ.

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑ.

(ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ,)ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

-ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ. Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΟΜΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ

-Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.Η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΕΞΑΜ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ , Ο ΟΑΕΔ Κ Α Ν Ε Ι Σ Υ Χ Ν Ο Υ Σ Ε Λ Ε Γ Χ Ο Υ Σ(ΠΡΟΣΟΧΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΑΝ Η ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...ΑΠΟΡΙΕΣ ΔΕΚΤΕΣ :?:

matina

Link to comment
Share on other sites

Ματίνα δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πάρω όλη την κανονική άδεια πριν το εξάμηνο; Εγώ δεν θα πάρω ισόχρονη άδεια του μειωμένου και η λοχεία μου θα λήξει 3/7. Έλεγα να χρησιμοποιήσω 2 μήνες απ' τον ΟΑΕΔ και τη μισή μου κανονική άδεια ώστε να επιστρέψω προς το τέλος Σεπτέμβρη και να μου μείνουν κάποιες μέρες μήπως χρειαστώ ως το τέλος του χρόνου. Θα μπορέσω να το κάνω αυτό;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ματίνα δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πάρω όλη την κανονική άδεια πριν το εξάμηνο; Εγώ δεν θα πάρω ισόχρονη άδεια του μειωμένου και η λοχεία μου θα λήξει 3/7. Έλεγα να χρησιμοποιήσω 2 μήνες απ' τον ΟΑΕΔ και τη μισή μου κανονική άδεια ώστε να επιστρέψω προς το τέλος Σεπτέμβρη και να μου μείνουν κάποιες μέρες μήπως χρειαστώ ως το τέλος του χρόνου. Θα μπορέσω να το κάνω αυτό;

 

 

boxofkiki Καλησπερα. Ειναι υποχρεωτικο για τις κυριες που η λοχεια τους

τελειωνει προς το τελος του χρονου,οποτε για να παρουν την εξαμ.αδεια

θα πρεπει να εχουν παρει οτι υπολοιπο κανονικης αδειας εχουν μεχρι το τελος του χρονου.Το υπολοιπο αδειας δεν μεταφερεται στο 2009.

Εσενα εφοσων η λοχεια σου ληγει μεσα στο 2009 μπορεις να παρεις την

εξαμ.αδεια χωρις να εισαι υποχεωμενη να εξαντλησεις την κανονικη σου αδεια πριν.

:wink:

matina

Link to comment
Share on other sites

η heidi με καλυψε απολυτα.

 

ο καλυτερος τροπος για να μην χαθουνε οι ωρες του μειωμενου ειναι να τις ζητησετε σε μερες δηλαδη 90 κατι μερες 3 μηνες δηλαδη , και αν δεχτει ο αργοδοτης εχει καλως αλλιως χαθηκαν...Πάντως η αλήεθεια ειναι οτι δεν εχουν μεριμνυσει γιαυτο , πάλι καλα να λεμε που ¨ξυπνησαν και θυμιθηκαν και εμας του ιδιωτικου"

 

 

Επίσης να μην ξεχνατε οσες ειναι να γεννησετε ,με το καλό, μετα την αδεια Λοχειας θα πρεπει να παρετε και την κανονικη σας αδεια και μετα να ξεκινησει να πληρωνετε το 6μηνο . Επίσης να φροντισετε να πληρωθειτε το επίδομα Λοχειας αμεσως (να στειλετε καποιον να καταθεσει τα χαρτια στο Ικα και να εχετε κανει μια Υπευθυνη Δηλωσει οτι τον εξουσιοδοτητε για να εισπραξει τα χρηματα ) για να γινει η αιτηση στον Οαεδ οτι θα κανετε χρηση ου 6 μηνου .

 

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ , ΖΗΤΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ ΜΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΣΕΤΕ .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 7 ΜΗΝΩΝ

ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΝΥΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ

ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

 

ΒΑΣΩ

Με λένε Βάσω και έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες Βασω.,να χαιρεσαι την μπουμπου σου. Ειμαι η Ματινα και εχω και εγω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων.

Εαν πριν την εξαμηνη αδεια ειχες παρει την Ισοχρονη αδεια,δηλαδη

το μειωμενο ωραριο που δικαιουσαι σε μερες σαν αδεια,δεν δικαιουσαι

μειωμενο οταν επιστρεψεις στην εργασια σου.(εκτος αν συνενοηθεις με

τον εργοδοτη σου να εχεις ελεστικο ωραριο)

Εαν ομως δεν την εχεις παρει τοτε μπορεις να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα και να φευγεις μια ωρα νωριτερα. :wink:

matina

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες Βασω.,να χαιρεσαι την μπουμπου σου. Ειμαι η Ματινα και εχω και εγω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων.

Εαν πριν την εξαμηνη αδεια ειχες παρει την Ισοχρονη αδεια,δηλαδη

το μειωμενο ωραριο που δικαιουσαι σε μερες σαν αδεια,δεν δικαιουσαι

μειωμενο οταν επιστρεψεις στην εργασια σου.(εκτος αν συνενοηθεις με

τον εργοδοτη σου να εχεις ελεστικο ωραριο)

Εαν ομως δεν την εχεις παρει τοτε μπορεις να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα και να φευγεις μια ωρα νωριτερα. :wink:

ΟΧΙ ΜΑΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 2 ΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ?

ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ2ΩΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 1 ΩΡΑ?

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ

 

Υ.Γ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Με λένε Βάσω και έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για το μειωμένο ωράριο ισχύει το εξής:

 

Μπορείς να προσέρχεσαι στην εργασία σου ή να φέυγεις νωρίτερα για

α) 1 ώρα για τους επόμενους 30 μήνες ή

β) για 2 ώρες για 12 μήνες και 1 ώρα για τους επόμενους 6 ή

γ) να πάρεις το μειωμένο σε άδεια δλδ περίπου 3 1/2 μήνες να μείνεις σπίτι ακόμη.

 

Βέβαια όλα αυτά κατόπιν συννενοήσης με τον εργοδότη.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει μια απάντηση . Είχα πάρει την 6μηνη αδεια τοκετου απο τον ΟΑΕΔ. Τώρα επέστρεψα στην εργασία μου. Το μειωμένο ωράριο της 1 ώρας για 2.5 χρόνια και των 2 ωρών για 1 χρόνο και 1 ώρα για άλλους 6 μήνες απο πότε υσχύουν??? απο την έναρξη της 6μηνης άδειας που δίνει ο ΟΑΕΔ ή απο την στιγμή που επιστρέφω στην εργασία μου????[/b]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάποια κοπέλα έχει γράψει πως μετράει από την λήξη της άδειας λοχείας, επομένως από την έναρξη της 6μηνης άδειας του ΟΑΕΔ, αλλά δεν είμαι σίγουρη

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μειωμένο ωράριο είναι 1 ώρα για 30 μήνες. Αφού πήρες το 6μηνο του ΟΑΕΔ τότε σου έχουν μείνει 24 μήνες μειωμένου ωραρίου της 1 ώρας.

 

Αν συμφωνηθεί με τον εργοδότη το μειωμένο μπορεί να γίνει 2 ώρες για ένα χρόνο κι ύστερα 1 ώρα για 6 μήνες. Αν γίνει αυτό τότε εσένα σου έχουν μείνει 6 μηνες μεωμένου 2 ωρών κι 6 μήνες μειωμένου 1 ώρας.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί το μειωμένο ξεκινάει από την λήξη της άδειας λοχείας.

Όλα αυτά τα λέει η Επιθεώρηση Εργασίας οπότε είναι ορθά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μια απορία πάνω σ'αυτό.

Ο εργαζόμενος αποφασίζει αν θα πάρει τη (1 ώρα για 30 μήνες) ή τις (2ώρες για 1 χρόνο+1ώρα για 6μήνες);

Εγώ ας πούμε θέλω να πάρω τη 1 ώρα για 30 μήνες. Μπορεί ο εργοδότης να μου επιβάλει να πάρω τις 2 ώρες+1 ώρα;

 

Αυτό το λέω γιατί εγώ έχω πάρει μετά την άδεια λοχείας:

1 μήνα την καλοκαρινή αδεια του 2008

6 μήνες την ειδική άδεια μητρότητας

 

Και θα πάρω στο καπάκι:

1 μήνα την καλοκαιρινή άδεια του 2009

1 μήνα φοιτητική άδεια λόγω εξετάσεων(γιατί έχω κι αυτήν την ιδιότητα εκτός της εργαζόμενης-μητέρας-νοικοκυράς)

3 μήνες γονική άδεια ανατροφής(γιατί οι βρεφονηπιακοί σταθμοί ανοίγουν από Σεπτέμβριο κι όχι όταν το ημερολόγιο δείξει ότι η άδεια μητρότητας έληξε).

 

Με όλα αυτά λοιπόν φτάνει περίπου 1 χρόνος από τη λήξη της άδειας λοχείας και άρα τον εργοδότη μου τον συμφέρει να πάρω το σχήμα (1χρόνος εξάωρη-6μήνες εφτάωρη).

 

Το γνωρίζετε το θεματάκι τούτο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...