Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τζενη!παλι εγω ..

λοιπον για να τα ξεκαθαρισουμε λιγο

 

1. παιρνεις εξαμηνο μητροτητας

 

2. δικαιουσαι και μειωμενο ωραριο ως εξης :

 

α)για 30 μηνες μετα την αδεια τοκετου(ληξη λοχειας) να προσερχεσαι 1 ωρα αργοτερα ή να αποχωρεις 1 ωρα νωριτερα

ή

β)εναλλακτικα με την συγκαταθεση του εργοδοτη μπορεις να παρεις 2 ωρες για 12 μηνες και 1 ωρα για 6 μηνες

 

αντι για μειωμενο ωραριο μπορεις να παρεις 3,5 μηνες (η λεγομενη ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια)

και αυτο το παιρνεις μετα την αδεια λοχειας και πριν το εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηξερα κ εγω αλλα σε κουβεντα που ειχα με τον διευθυντη μου ,μου ελεγε πως η το 6μηνο η το μειωμενο ισχυει. χα χα χα Αρα θα παρω κ μειωμενο , γιατι την αντιστοιχεια του σε αδεια δεν μου την δωσανε (σιγα μην βτην δινανε)

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΟΛΟ 13,5 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

 

4 ΜΗΝΕΣ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ

6 ΜΗΝΕΣ ΟΑΕΔ

3,5 ΜΗΝΕΣ Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ.

 

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝΕ(ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ.

 

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω μερικά πραγματάκια γιατί μπήκα και στον ΟΑΕΔ και στο ΙΚΑ αλλά τα λένε μπερδεμένα (όχι μελαχρινή είμαι! :D )

 

1. Μπορώ μετά την άδεια τοκετού να πάρω πρώτα τους 6 μήνες του ΟΑΕΔ και ύστερα το μειωμένο ωράριο ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει με συγκεκριμένη σειρά;

 

2. Όσο εγώ έχω άδεια με πληρώνει μόνο το ΙΚΑ ή ένα μέρος το πληρώνει το ΙΚΑ και ένα μέρος ο εργοδότης ώστε το ποσό να βγαίνει ίδιο με αυτό που έπαιρνα;

 

3. Εκτός από τα περίπου 1000 ευρώ που δίνει το ΙΚΑ για τον τοκετό, κάπου διάβασα κι ένα επίδομα λοχείας αλλά δεν κατάλαβα τίποτα :o

 

4. Το ότι θα είμαι ανυπαντρη μητέρα δημιουργεί κανένα κώλυμα στην γραφειοκρατία;

 

5. Πόσο καιρό πριν πρέπει να δηλώσω όλα αυτά τα περί πότε γεννάω, πότε βλαστημάω κλπ.; :P

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μου φαίνονται βουνό, τπτ δεν καταλαβαίνω :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)Πρωτα παιρνεις την αδεια τοκετου και μετα επιστρεφεις στην εργασια σου και εχεισ μειωμενο ωραριο. Εκτος και εαν ο εργοδοτης σου δεχτει και σου δωσει το μειωμενο ωραριο σε αδεια δηλαδη εξτρα 3.5 μηνες οποτε σε αυτην την περιπτωση εαν δεν εχει αλλαξει κατι παλι παιρνεις πρωτα την αδεια που αντιστοιχει στο μειωμενο ωραριο και μετα το εξαμηνο. Μην ξεχνας και την κανονικη:)

2-3)Τους δυο μηνες πρν την γεννα τους πληρωνεσαι ενα μερος απο ΙΚΑ και το υπολοιπο απο τον εργοδοτη σου μεχρι να καλυφθει σχεδον το ποσο που θα επερνες εαν δουλευες.

Τους δυο μηνες που θα εισαι σε αδεια λοχειας , δηλαδη μετα την γεννα, πληρωνεσαι ενα μερος απο ΙΚΑ και τα υπολοιπα απο ΟΑΕΔ. Επισης απο ΙΚΑ παιρνεις ενα επιδομα τοκετου εξτρα που ειναι 912 για φυσιολογικη γεννα και 1200 για καισαρικη.

4)Δεν νομιζω

5)Πρεπει πριν παρεις την αδεια (τους δυο μηνες πριν την γεννα που λεμε δηλαδη τις 53 μερες) να πας στο ΙΚΑ να σου φτιαξουνε ενα χαρτι οπου θα λεει ποτε γεννας ( με βαση τον β επιπεδου). Αυτο το χαρτι θα το πας στον εργοδοτη σου για να ξεκινισει η αδεια.

Υπολογισε γυρω στους 2 1/2 μηνες πριν την τελευταια ημερομηνια που εχεις για γεννα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

1. η σειρα ειναι ισοχρονη αδεια :arrow: εξαμηνο :arrow: μειωμενο ωραριο

εσυ θα παρεις την ισοχρονη ή το μειωμενο δεν καταλαβα οπως το ρωτας

 

2 ,3. ικα σε πληρωνει για 119 ημερες(56 =αδεια κυοφοριας+63=αδεια λοχειας) το μισο ημερομισθιο+επιδομα τοκετου

 

ο εργοδοτης το αλλο μισο μονο για 25 ημερες( εκτος αν εχεις παρει προηγουμενη αναρρωτικη τοτε αφαιρουνται απο τις 25 οι μερες της αναρρωτικης )

 

ο οαεδ σου δινει τη διαφορα του μισθου σου απο αυτα που σου εδωσε το ικα και ο εργοδοτης

συμπερασμα:οσο εσυ εχεις αδεια κυοφοριας-λοχειας σε πληρωνει ο εργοδοτης+ικα+οαεδ για να βγει αυτο που επαιρνες

 

στο εξαμηνο σε πληρωνει μονο ο οαεδ (630)

 

4. κανενα

 

5. φροντισε πριν τις 56 ημερες απο την .π.η.τ να πας στο γιατρο του ικα με ολα τα σχετικα κ αφου παρεις την βεβαιωση μετα στον εργοδοτη κ τελος γυρω στις 56 ημερες στο ικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από ότι ξέρω το μειωμένο ωράριο είναι 2 ώρες για 1 χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες, έτσι δεν είναι ή έχει αλλάξει κάτι;

Επίσης, τελειώνει τώρα το 6μηνό μου, το μειωμένο ξεκινάει να μετράει μετά τη λήξη του εξαμήνου;

Και κάτι τελευταίο κορίτσια, το αφεντικό μου θέλει να επιστρέψω στη δουλειά ένα μήνα πριν τη λήξη του 6μηνου, φαντάζομαι ότι μπορώ να μην κάνω διακοπή στον ΟΑΕΔ και χάσω τα 650 (τη στιγμή που δεν είναι δική μου επιλογή;;)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το μειωμένο ωράριο μετράει από την μέρα που θα ΕΠΡΕΠΕ να είχε γυρίσει αν δεν έπερνες το εξάμηνο του ΟΑΕΔ (από τότε που τελειώνουν οι ημέρες λοχείας δηλαδή 63 ημέρες μετά το τοκετό) και βέβαια πρέπει να το δηλώσεις στον ΟΑΕΔ γιατι θα το βρουν από τα ένσημα και θα έχεις πρόβλημα, αλλωστε έχει υπογράψει δήλωση του νόμου 105 ότι θα τους ενημερώσεις εντος 5 εργάσιμων ημερών.

Το ξέρω σίγουρα γιατί και εγώ ενώ είχα έδεια μέχρι και τον Δεκέμβριο γύρισα Σεπτέμβριο στη δουλειά και αυτό μου είπαν από τον ΟΑΕΔ να κάνω.

Δεν το πιστεύω οτι είναι δικές μου

Αλεξάνδρα 3/3/2008

Ζέτα 3/3/2008

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το μειωμένο ωράριο μετράει από την μέρα που θα ΕΠΡΕΠΕ να είχε γυρίσει αν δεν έπερνες το εξάμηνο του ΟΑΕΔ (από τότε που τελειώνουν οι ημέρες λοχείας δηλαδή 63 ημέρες μετά το τοκετό)

 

 

Δηλαδή χάνουμε έξι μήνες από το μειωμένο;;;

Και κάτι άλλο σήμερα πήγα στο ΙΚΑ για να ζητήσω κατάσταση ενσήμων και το εξάμηνο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ένσημα, για τα οποία μου είπαν να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ.

Τρέχα γύρευε δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το μειωμένο ξεκινάει κανονικά μετά το 6μηνο, αλλά πρέπει να ψάξω να το επιβεβαιώσω. Δε νομίζω πως το χάνεις.

 

Τα ένσημα όντως τα παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ και γι αυτο καλό ειναι να τους ενημερώσεις για την επιστροφή στην εργασία αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μειωμενο ξεκιναει μετα την ληξη λοχειας κ οχι μετα το εξαμηνο

 

 

είναι σίγουρο αυτό, το έχεις διαβάσει κάπου;; ψάχνω αλλά δε βρίσκω κάτι σχετικό

 

ναι ειναι σιγουρο ρωτησα την επιθεωρηση εργασιας

Link to comment
Share on other sites

κανονικα 1 ωρα για 30 μηνες

 

αλλα αν δεχτει ο εργοδοτης μπορεις 2 ωρες για 1 χρονο και 1 ωρα για 6 μηνες

 

 

Τελικά ρώτησα κι εγώ το Υπουργείο Απασχόλησης

Το μειωμένο ισχύει μετά τη λήξη άδειας λοχείας

Ετσι όμως στην ουσία χάνουμε την 1 ώρα για 6 μήνες και μας μένει το 2 ώρες για ένα χρόνο

 

Αδικο έτσι;; έπρεπε να ισχύει από την επιστροφή στη δουλειά

 

Μας είπαν για επιπλέον άδεια αλλά όχι για λιγότερο μειωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες επέστρεψα στη δουλειά μου μετά από χρήση μόνο 2 μηνών του 6μήνου.

Ναι, είναι επιβεβαιωμένο ότι το μειωμένο ωράριο ξεκινάει με το τέλος της άδειας λοχείας και όση χρήση του 6μήνου κάνεις τόσους μήνες μειωμένου χάνεις.

Δηλαδή εγώ που πήρα 2 μήνες, χάνω 2 μήνες μειωμένου κατά 1 ώρα ωραρίου.

Είναι άδικο να μετράει το μειωμένο ενώ βρίσκεσαι σε άδεια, αλλά σκεφτείτε ότι πριν από λίγο καιρό, το μειωμένο ξεκινούσε μετά την ημέρα του τοκετού που είχαμε δηλώσει στο ΙΚΑ. Δηλαδή σε όλη τη διάρκεια της άδειας λοχείας!

 

Τελικά η μητρότητα είναι πολύ υποτιμημένη σ'αυτό το κράτος...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοριτσια , τελειωνοντας το 6μηνο θα πρεπει να κανουμε κατι με ΟΑΕΔ για ενσημα? Να τα παρουμε απο κει? Η θα μας δωσουν καποια βεβαι ωση να την παμε στο ΙΚΑ για να μας βαλουν τα ενσημα?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, επειδή διάβασα όλα όσα γράψατε και επειδη το έχω ρωτήσει και εγώ στην δουλειά μου το μειωμένο ωράρειο είναι 1 χρόνο 6ωρο και 1 εξάμηνο 7ωρο και το οποίο ή με συνενόηση με τον εργοδότη και τον Οαεδ μπορεί να το ενώσεις και να βγούν περίπου 2 μήνες καθησιό ή το κάνεις κανονικά. Βέβαια έαν επίλέξεις να καθήσεις πρέπει να το κανονίσεις όταν είσαι ακόμη σπίτι για το εξάμηνο.

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο μήπως και το γνωρίζετε?

Όλο αυτό το διάστημα που κάθεσαι σου κολλάει ένσημα το Ικα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοριτσια , τελειωνοντας το 6μηνο θα πρεπει να κανουμε κατι με ΟΑΕΔ για ενσημα? Να τα παρουμε απο κει? Η θα μας δωσουν καποια βεβαι ωση να την παμε στο ΙΚΑ για να μας βαλουν τα ενσημα?

 

τιποτα δεν χρειαζεται να κανεις

ο οαεδ τα κολλαει στο ικα κ εσυ θα τα λαβεις μηχανογραφημενα οπως τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...